Waterweg 13 '1 'Het dirigeren zal ik zeker missen' 'Al ben ik oud, ik heb m'n ogen niet in m'n zak' Richard Ram verlaat na vijftien jaar mannenkoor Orpheus 'Speelplaats op heel gevaarlijk plaats' KOEVERMANS Bianca Verhoeff in de hoofdrol Sint op bestelling Onderwijsvoorlichting voor Turkse ouders Rode Kruis ook tuk op vreemd geld Gemeentelijke bijdrage voor voedseltransport Bloembollen planten Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws aan de Waterweg het waaigat wonen TWEEWIELER SPECIALIST van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen 010-471 63 60 Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 november 1993 Aan het eind van de jubileunrvoorsteUing van Vlaardings oudste to neelvereniging, Varia, marcheerde zaterdag een drumband het to neel van "de Stadsgehoorzaal op. De muzikanten speelden 'Lang zal ze leve' voor regisseuse Janka Verhoeff; die behalve een geslaagde voorstelling van haar jarige 'toneel- en letterlievende vereniging' ook haar eigen 65ste verjaardag beleefde. Zij had zelf wel bloemen en een eenvoudige felicitatie verwacht, maar rook lont toen zij voor.het einde van de voorstelling tussen de coulissen Walter van Ginneken zag staan. De gepensioneerde direc teurvan de Stadsgehoorzaal was na de pauze voor alle zekerheid ver huisd van het balcon naar een stoel in de zaal naast zijn opvolger, Marten Putman. Wetende dat een juiste timing voor een bloemen- overhandiging aan het eind van een voorstelling van het grootstebe- lang is. Als je te vroeg opkomt en als je te laat komt, sta je voor aap," zegt de oude theaterrot. .Jk zat beneden goed, dacht ik. Dichtbij de trappen naar het toneel. Tot ik ontdekte, dat er geen trappen stonden. Dus moest ik achterom, want een vent van in de zeventig kan niet meer - vanuit de zaal het toneel op klauteren. Zo kwam ik daar te vroeg en zag de nimmer iets ontgaande perfeetioniste Janka mij natuurlijk staan." Zijn optreden bleef voor de jarige toch een complete verrassing. Geld voor een al heel lang gewenste reis naar Amerika bood Van Gin- neken aan namens een groep van meer dan honderd 'vrienden van Janka'. Alsmede een boek met felicitaties in prachtige bewoordin gen en met herinneringen aan haar rijke artiestenleven. Namen van de schenkers wil Walter van Ginneken niet noemen, maar in het (boek zijn bekenden te vinden als Jos Brink, Gerard Cox, Paul van Gorcum en natuurlijk Piet van Stiedregt, de pianist met wie de zan geres Bianca Verhoeff furore maakte door heel Europa. De dochter van de als zanglerares en koorleidster befaamde Kathari- na Verhoeff-Tom was in haar jonge jaren veel gevraagd in het inter- -• nationale circuit Weinigen weten, dat zij bijvoorbeeld in program ma's heeft gestaan met Catharine Valente en andere grootheden. Haar vrienden hebben contact gezocht met oud-collega's, die haar nooit zien op artiestenreunies.'Zo kreeg Bianca/Janka Verhoeff op haar 65ste verjaardag vele onverwachte gasten. Ze heeft ervan geno- ten. Zoals jongeren van deze tijd doen van de lessen, die ze al jaren vol geduld en enthousiasme geeft. BEN VAN HAREN Schiedammers die Sinterklaas op visite willen heb ben, hoeven niet met Spanje te bellen maar kunnen daarvoor Buurthuis Nieuwland inschakelen. De stat van het buurthuis verzorgt huisbezoeken van de Sint en zijn pieten op zaterdag 4 en zondag 5 decem ber vanaf 15.00 uur. Voor een bezoekje, dat twintig minuten duurt, wordt 35 gulden (inclusief strooi- goed) in rekening gebracht. Belangstellenden kun nen kontakt opnemen met Jolanda van Doom (4738671) van Buurthuis Nieuwland. Als voorbereiding op de voorlichtingsavonden die de scholen voor het voortgezet onderwijs begin 1994 or ganiseren, houdt de Dienst Educatie deze maand itwee.mfo-avopden voor ouders van Turkse leerlin- -gen; De-üitlegwordtto hetTurks gegeven. Tot de infdfmatie-aVonden wordt overgegaan omdat de overgang van het basisonerdwijs naar het voort gezet onderwijs voor zowel de scholieren als hun ou ders vragen met zich meebrengt- Voor de Nederland se ouders is het vaak al een hele toer om in het rijk geschakeerde aanbod van voortgezet onderwijs de bomen door het bos te blijven zien. Het ligt dan ook voor de hand dat ouders, die nog niet helemaal thuis zijn in Nederland, moeite hebben met de schoolkeu ze voor hun kinderen. Daarom worden op dinsdag 23 november (wijkcen trum Nieuwland op het Wibautplein) en 30 novem ber (wijkcentrum De Erker) algemene voorlichtings avonden gegeven in de Turkse taal. Do bijeenkom sten beginnen om 19.45 uur. Vlaardingen Dat het Rode Kruis met collectes geld bijeen pro beert te krijgen ten behoeve van diverse activiteiten, is bekend. Het gaat in die gevallen om Nederlands geld maar ook met buitenlandse munten weet het Rode Kruis wel raad. Bij de meeste banken en post kantoren staan bussen waarin men vreemde mun ten, die in kleine hoeveelheden toch niet inwissel baar zijn bij de bank, kan deponeren. Voor wie geen bus kan vinden is het Rode Kruisgebouwaan de Em- mastraat op alle werkdagen van 9.0fl tot 12.00 uur ge opend. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten de Diakonie Nederlands Gereformeerde Kerk Maassluis een financiële bijdrage te verlenen ten behoeve van een voedseltransport naar de Oekraïne. Er wordt 3300 gulden voor uitgetrokken. Het transport bestaat uit voedselpakketten voor de etnische Hongaren, wonend in de streek in het zuid westen van Oekraïne, grenzend aan Hongarije en Roemenië. De Diakonie Nederlands Gereformeerde Kerk voert momenteel actie en vraagt de Maassluise bevolking een voedselpakket ter verzending te ko pen. Maasland Het aanzien rond de Oude Veiling moet er in het vooijaar wat fleuriger uit gaan zien. Om dat doel te bereiken heeft het Maaslandse gemeentebestuur een actie bloembollen planten georganiseerd, die za terdag i/"htend vanaf 10.00 uur door raadsleden zal worden uitgevoerd. Het gemeentebestuur reageert met deze actie alert op een opmerking van D. Hanemaaijer (Open Groep ering). Hoeveel raadsleden de handschoen opnemen is nog niet bekend, maar Hanemaaijer zelf zal er niet onderuit kunnen. Het plantterrein wordt gevormd door de middenber men van de Oude Veiling, zowel aan Maaslandse ais aan Maassluise zijde van het viaduct over de rijks weg. Daar zullen voornamelijk narcissen worden ge plant. De achterliggende gedachte is tevens om in de gemeentelijke plantsoenen in 1994 en volgende ja ren door aanplant van bolgewassen en éénjarige planten het aanzien van het dorp wat op te fleuren. Naam Sinterklaas, pseudoniem van Jaap Prins WoonplaatsMadrid. „Maar ik kom veelvul dig in Vlaardingen." BeroepWeldoener en kindervriend Andere functiesBeschermheer van de lich te vrouwen, van de koopvaardij en van Am sterdam HobbyReizen Leeftijd365 jaar Politieke partij; Ik mag me niet bezighou den met politiek Sinterklaas maakt morgen zijn opwachting in Vlaardingen en andere Waterweggemeen ten. 1). In welk huis in Vlaardingen zou u het liefst willen wonen? „Het liefst in de voormalige burgemeesterswoning aan de Maasboulevard. Dichtbij de scheepvaart en de bedrijvig heid. De koopvaardij heeft altijd mijn grote belangstelling gehad." 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? „Oud-burgemeester Van Lier. En zijn vrouw, niet te verge ten. Met hen heb ik erg veel te maken gehad en ik vond hen altijd uitermate correcte, uitermate vriendelijke mensen." 3). Wat moet er op milieugebied in de stad anders? „Ik vind dat er eindelijk iets gedaan moet worden aan de hondepoep. Als ik 's morgens op de Hoogstraat mensen hun hond zie uitlaten denk ik; waar zij we toch mee bezig? Straks loopt daar het winkelend publiek weer... Honde- poep is voor mij het grootste mi lieuprobleem." 4). Wat vindt u Vlaardingen voor een plaats? „Ik zou er graag willen wonen. Een knusse stad, waar nog een bepaal de vorm van sociale controle is; in sommige wijken is er nog echt con tact tussen de buren onderling." 5). Zou u hier altijd willen wonen? „Wanneer ik wordt gepensioneerd -als dat ooit nog eens mocht ge beuren - zou ik hier zeker willen wonen. Op voorwaarde dat ik nog wel af en toe reisjes zou kunnen maken. Want dat is mijn lust en mijn leven." 6). Wie vindt u de mooiste man/vrouw in uw stad? „Kijk eens, al ben ik oud, ik heb mijn ogen natuurlijk niet in mijn zak. Ik zie een heleboel mooie vrouwen in Vlaardin gen lopen. En daar zijn erbij waarvan ik denk: daar zou ik graag mee eh..., getrouwd willen zijn." 7). Aan wat of wie ergert u zich in uw woonplaats? ,,'t Is dat ik mij niet met politiek mag bemoeien, anders zou ik zeggen: voor mij mag dat hele zootje weg. Ik erger me er dood aan. Altijd dat gehakketak op elkaar over kleine din getjes, vreselijk vind ik dat." 8). Wat is het dierbaarste plekje in uw stad? „Het Lickebaertbos. Vanwege het uitzicht, en omdat je er zo heerlijk kunt ver toeven, in het gras, langs het water. Naast de Vlaardingse Vaart is dat voor mij een uniek plekje." 9). Wat is het lelijkste plekje in uw stad? „Die nieuwe wonin gen aan de Waal straat. Nou ja, nieuw; ze staan er al een poosje. Ik bedoel dat blokje op de hoek met de Kuiperstraat. Ik begrijp niet hoe ie mand het in z'n hoofd kon halen om daar zoveel lelijke huizen neer te zet ten." 10). U moet een mil joen gulden in uw stad besteden. Waaraan gaat dat op? „Aan de jeugd, dat zal u niet verbazen." „Er zou eens een oplossing moeten komen voor die jon gens en meisjes die doelloos over straat lopen. Ik zou willen dat men zich eens over dat probleem boog. Ik vind het zon de dat er voor die kinderen geen nuttige bezigheden wor den bedacht." Door Jelle Gunneweg Schiedam - NaeenlangelofzangopmannenkoorOrpheus,rea liseert dirigent Richard Ram zich ineens dat met deze positieve woorden zijn vertrek wat vreemd overkomt. Lachend: „Je zou je haast afvragen waarom ik weg wil, hè?" Toch staat zijn besluit vast: vijftien jaar is lang genoeg geweest. Voorlopig gaat hij zich weer volledig op zijn orgelspel storten. Bij het afscheid van de vorige Or- kendheid waarmee ik leid door pheus-dirigent Chris Verhoog dacht Ram: 'Zoveel jaar, dat haal ik nooit!'. Voor 'ie het wist stond hij er zelf ook zo lang voor, vier jaar langer zelfs. Dat zegt toch wel iets over het plezier waarmee hij al die jaren de zangvereniging heeft geleid. Zeventien jaar was de jonge musi cus, toen hij zijn vader vertelde: ik wil dirigent worden. Pa Ram had er een hard hoofd in, zo'n ventje als koorleider. Zoonlief leek het een aardige combinatie: de hoofdvakken orgel en koordi rectie op het conservatorium. In twee maanden tijd leidde hij twee koren. „Wat het aantrekkelijke van diri geren is? De expressie en de emo tie. Mensen overtuigen van jouw visie en zo je stempel drukken op het koor. Bij dirigeren is het be langrijk dat je je zo kunt uitdruk ken dat de mensen meegaan in jouw belevingsproces." In het begin probeerde hij het nog weieens iedereen naar de zin te maken. „Maar dan wordt het net niks. Je moet juist profiteren van je vrijheid, mensen jouw wil dur ven opleggen. Baasje spelen zon der er nu per se zelf beter van te worden, dat vind ik leuk." Het leidinggeven gaat hem ge makkelijk af, zo blijkt uit diens snelle acceptatie bij Orpheus. Al op 22-jarige leeftijd wist de musi cus de Schiedammers vrijwel di rect naar zijn hand te zetten. Re den: Amateurs willen worden geleid. En ik weet wat ik wil, mis schien dat juist de vanzelfspre- anderen wordt geaccepteerd. Het klinkt arrogant, maar ik ga er ei genlijk altijd vanuit dat het klikt." Drie jaar had hij nodig om Orp heus te laten klinken zoals hij wil de. Het is nu een flexibel gezel schap dat volledig meegaat met de wensen van Ram. Volgens de dirigent draagt daaraan de goede sfeer binnen het gezelschap gro tendeels bij. Zelf zorgt hij er steeds voor dat hij voor iedereen een aardige woordje klaar heeft. Ook informeert hij regelmatig naar privé-omstandigheden. „Je moet ze zoveel vertrouwen geven dat ze zich volledig durven geven. Met een goede verstandhouding bereik je het meest." Tegenvuur Waaruit blijkt zijn invloed op het geluid van het 125 jaar bestaande koor? „Ik heb ze helderder laten klinken, de klank meer kracht ge ven. Onder Chris Verhoog werd heel licht gezongen, daaraan heb ik wat tegenvuur gegeven. Zo ver groot je het scala aan mogelijkhe den van een koor." Ook heeft hij ze zo flexibel ge traind, dat geen van de mannen meer gek opkijkt wanneer hy plotseling besluit een deel van het stuk anders te laten klinken. „Dat vinden die Schiedammers leuk: een andere interpretatie ge ven aan een stuk. Als een ama teurkoor zover is, is het voor mij een goed gezelschap. Echt, het ge beurde regelmatig dat ik met kip- pevel stond te luisteren." Dirigent Richard Ram: vijftien jaar is genoeg geweest. Foto Roet Dijkstra Tot zijn spijt melden de laatste ja ren steeds minder jongeren zich aan bij Orpheus, „Het koor wordt ouder, dat gaat ten koste van de kwaliteit van de zang. Ook vergt het nu meer tijd om partijen in te studeren." Volgens hem zet deze trend zich landelijk door: alle gro te koren kampen met een gebrek aan jonge zangers. „Jongeren kie zen tegenwoordig eerder voor een kamerkoor of een close harmony groep." Desondanks is hij zeer goed te spreken over Orpheus. Want het behoort niet voor niets tot één van de beste tien mannenkoren in Ne derland. „Voor een amateurkcor doen ze het zeker niet slecht." Ook het Schiedamse publiek waardeert de zang van de heren. Gemiddeld bezoeken zo'n drie honderd bezoekers een concert, geen geringe prestatie. Hoogtepunten van de afgelopen jaren zijn volgens Ram het Kurt Weill-programma, het Requiem van Verdi en de Carmina Burana van Orff. Muziekstukken waaruit duidelijk de smaak van Ram blijkt: groot opgezette werken die meer spanningsopbouw hebben vanwege de langere speelduur, Het liefst zet hij stukken op het repertoire die niet gangbaar zijn. Mede gezien de grotere belang stelling van de radio en het snel ler opendraaien van de subsdie- kraan. Jaja, dirigeren is niet al leen met een stokje waaien. Ook met de organisatorische kant van een gezelschap heeft een dirigent rekening te houden. Ram merkt opgelucht op dat het bestuur hem veel uit handen heeft genomen. Richard Ram gaf zijn afscheids concert 29 oktober jongstleden. Hij heeft goede herinneringen aan het zeer afwisselende pro gramma. Orpheus is momenteel naarstig op zoek naar een nieuwe dirigent. Ram stelt zich voorlopig beschikbaar tot een opvolger is gevonden, maar heeft als streef datum 1 januari 1994 aangegeven. Daarna komt het dirigeren op een zijspoor te staan en krijgt het or gel al zijn aandacht. Ram werkt regelmatig mee met het Residen tie Orkest en het Nederlands Philharmonisch Orkest. Toch zal hij het gaan missen, dat dirige ren. „Ik zal het nooit kunnen la ten, dat weet ik zeker. Over een tijdje gaan mijn handen weer jeu ken." 'Falsig Flex' is een Deens kasten- programma uitgevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt met een transparantlak die het blonde Scandinavische effekt versterkt. Wij vertellen u graag alles over dit schitterende programma. Waai eens aan. bq" B dd BBBjbbbbJ ixmonmnonocm Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 85 Maasland - De fracties van WD en Open Groepe ring in Maasland staan niet te trappelen om op de hoek van de Kluisweer en de Doelstraat een speel plaats aan te lwrtjen. Namens bewoners van de Kerk straat en om. ;ng is er om een speelplaats ver zocht. „Het is een regelrecht gevaar daar een speelplaats te maken," meent D. Oosterlee (WD). Hij vroeg zich deze week tijdens de raadsvergadering af of de ver antwoordelijkheid bij de ouders of bij de gemeente komt te liggen. J. Chung (Open Groepering) heeft eveneens beden kingen bij de voorgenomen plek. „Een heel gevaar lijke plaats. Die moet wel heel goed beveiligd zijn om je kinderen er met een gerust hart te laten spelen." Wethouder Houtenbos heeft de bezwaren van Oos terlee en zijn partijgenote Chung erkend. Hij heeft beloofd binnenkort met een alternatief voorstel te komen, waarin zowel aan het verlangen van de bewo ners als aan de vrees van de raadsleden wordt tege moet gekomen. Vrijdag 19 november SCHIEDAM De Ark. Concert zangvereniging Ex celsior, 20.00 uur. Buurthuis Nieuwland. Jongerendisco, 20.00 uur. Filmhuis. The cement garden, 21.30 uur. Passagetheater. Ver- reck Plerjsier, 20.15 uur. Teer- stoof. Tom Oosterhuis (cabaret), 20.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. De zevende he mel (film), 20.30 uur. Theatershow Paul van Vliet, 20.15 uur. MAASSLUIS Koningshoek. Bingo,20.00uur. De Schuurkerk. Schrijversfestival, 20.30 uur. Zaterdag 20 november SCHIEDAM Grote Kerk. Inloopconcert Orpheus. 15.00 uur. Stedelijk Museum. Or gelconcert. 15.00 uur. Teerstoof. De Toverdoos, 14.00 uur. Kommil Foo (cabaret), 20.30 uur. Passage theater. The Oom Maw Maw, 20.15 uur. Podium. Stash Kroh, 22.30 uur. Filmhuis, Lezingdoorschrijfster Helga Ruebsamen. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Paul van Vliet 20.15 uur. De zevende hemel (film), 20.30 uur. Buurthuis De Pijpelaar, Vlooienmarkt. 9.00-17.00 uur. MAASSLUIS De Schuurkerk. Scent of a woman (film), 20.30 uur. Koningshof. Fan cy Fair, 11.00-16.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Nederlands Koorfestival, 19.30 uur. Wijkgebouw De Focus. Maarten Peters, 20.15 uur. Thea ter Zuidplein Double flute, Double fun, 20.30 uur. Harbour Jazzclub. Harbour's Dance Rhythm/Ruud Tol lenaar Quartet, 21.30 uur. Matrix Wereldmuziekcentrum. Julius Ik-' hogho, 22.00 uur. Doelencafé. Ghita Luiken Bas Gerwe Kwartet 22.15 uur. Luxor Theater. Bubbling Brown Sugar. 20.15 uur. Rotter damse Schouwburg Cocktail, 20.15 uur. Bibliotheektheater. Los zand. 20.30 uur. Lantaren/ Venster. In het voorbijgaan. 21.00 uur. Zondag 21 november SCHIEDAM Podïum.PrettyCheerful,21.30uur. VLAARDINGEN De Bijenkorf. Thee-dansant, 14.00 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Under Siege' (16) dag. 11.45-14.15- 16.45-19.15-21.45. Ca!ypso-2: The Piano' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Ca!ypso-3: 'Hartverscheu rend* (16) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cinerama 1: 'Jurassic Park'(al) dag. 1,15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: Una' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Sliver' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Cliff- hanger' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: The House of the Spi rits' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Imax Theater: 'Sharks' (al) dag. 2- 8.30, za.zo. ook 4. 'Antarctica' (al) za.zo.12. 'Het grote Barriere Rif' (al) öag. 3-7.30. za.zo. ook 1. lantaren/ Venster 1: The woman from the La ke of the Scented Souls' dag.8-10. Venster 2: za: 'Chiedo asilo* 7.30. 'Les nuits de la pleine lune' 9.30. zo: 'Ik wandel door Moskou' 7.30. Ven ster 3: Trois couleurs: bleu' dag. 8- 10. Venster 4: 'Romance de Valen- tia' dag. 8-10. Lumière 1: 'Rising Sun' (12) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Jurassic Park' (at) dag. 1.15-4-6.45.9.30. Lumière 3: 'In the line of fire' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 4: The Fugiti ve' (12) dag. 4-6.45-9.30. Rex: 'Passion Pit' (18) dag. 12. doorl- .voorst. Thalia: 'Hard Target' (16) dag.1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorstellïngen: Lumière 1: 'Aladdin' (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'The real McCoy' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Three of hearts' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'De Noorderlingen'vr.za.24. Venster 2: 'U demière femme' vr.za. 24. Ven ster 3: 'Blue Movie' vr.za.24. Ven ster 4: 'Desert Hearts' vr.za.24. Kindermatinees: Alhambra 2: '.Ba mbi'za.zo.4. Lumière 4: 'De on gelooflijke reis' za.zo.1.15. Ven ster: 'Asterix contra Caesar' zo.2.30. 'De Disney Show'zo.2.30. 48 jaar v- Voor race-, trim- of ATB fietsen, van alle bekende merken. Meer mans op een fiets van Koevermans Het adres voor div. merken ATB fietsen. Grote keuze in gerangschikte kleding voor alle type fietsen onder alle weersomstandigheden. nabij benzinestation

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1