Verzet in CDA tegen afschaffing minimumloon KLM zoekt geen nieuwe partners Akkoord over sociaal plan voorde havens BOERENKOOL EN KIPDRUMSTICKS. Politieke aardbeving treft Italië Ia! De eerste, voorzichtige sneeuw m Surround i Ouderenregeling 'van historisch belang' kiio JfiS9]||499 Feyeno om ontdooit nist echt Politie eist vergoeding voor valse melding Cultuur Publiek laaiend over Cyrano; recensenten niet enthousiast 'Sjeik Leo' met Saudi- Arabië naar het WK Massa-ontslag Electron bij Schiedammer ziet 'm het langst vliegen bezorgd? rdams Dagblad Ch Panklare gesneden boerenkool, *1 QC zak 300 gram CH Kipdrumsticks, kilo 500 gram Kind doodgereden dat hulp zoekt na ongeluk Miljard extra voor Betuwelijn Vliegramp in Macedonië: 115 inzittenden dood Vanavond BNS Logic in Luidspreker avond 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze krant twee weken gratis...? Vul de bon in. Westblaak 180 I 3012 KN Rotterdam, 010-40044001 Jaargang 3 Maandag 22 november 1983 Nummer 814 Rotter Mensen Centraal2 Actueel3 Binnenland5 Cultuur Buitenland7 8,9 Barometer10 RTV11 Sport13 e.v. Rotterdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond gaat schadevergoeding eisen van een man, die in januari terecht moet staan voor het doen van een valse overval-melding. Naar aanleiding van de mel ding-drie gewapende man nen zouden een woning in Rhoon zijn binnengegaan - zette de politie een hoeveel heid agenten en een arrestatie team in, .werd een officier van justitie opgetrommeld en moest in de betrokken ge meente bij de afdeling Burger zaken een plattegrond van de woning wonden opgehaald. De politie zal vijftienhonderd gulden schadevergoeding ei sen. de maximaal verkrijgbare vergoeding. De politie had aan deze kwestie zeventien man uren werk. Zie ook pagina Rotterdam Zie ook weerbericht op pagina 10 Den Haag - In het CDA rijst ver- zet tegen de afschaffing van het' .wettelijk minimumloon in,het' ontwerp-verkiezingsprogram. Tenminste twee Kamerkringen willen dit onderdeel uit het ver- kjezingsprogram schrappen. De afschaffing van het minimum loon was één van de meest op zienbarende voorstellen uit het CDA-program. Volgens de CDA-Kamerkringeo heeft het partijbestuur niet aan getoond dat afscWfing van bet minimumloon noodzakelijk is voor de werkgelegenheid. De Ka-, merkringen Noord-Brabant en Groningen zullen daarom een wijziging van het verkiezings program voorstellen. De Kamer kringen Friesland en Amster- dam overwegen dit onderdeel zelfs geheel uit het verkiezings- program te schrapppenHet CDA telt, negentien Kamerkringen, waarvan Noord-Brabant de grootste is. Volgens voorzitter W. Thuis van de Kamerkring Noord- Brabant is afgelopen weekeinde besloten om het verkiezingspro gram te amenderen. Daarbij zal de Kamerkring ook pogen de rechten van de uitkeringsgerech tigden veilig te stellen door hun koopkracht te beschermen. In het CDA wordt eveneens geij verd de milieuparagraaf in het verkiezingsprogram aan te scherpen. Het verkiezingspro gram zou onvoldoende rekening houden niet een recent partijrap port over milieu en economie. In dat rapport wordt voorgesteld de uitstoot van vervuilende stoffen met twintig procent terug te brengen ten opzichte van het huidige beleid. Het concept-ver kiezingsprogram van het CDA wil vasthouden aan het huidige beleid. Volgens ir- C. W. van der Wal, voorzitter van de CDA-commis- sie die het rapport Schepping en Rentmeesterschap heeft ge- schreven, zal gekeken worden of dit onderdeel van het verkie zingsprogram nog te veranderen is. De CDA-commissievoorzitter denkt dat de gevolgen voor de werkgelegenheid bij het aan scherpen van de normen zullen meevallen en opwegen tegen hei milieubelang. Naast de aanscherping van de milieunormen wil de CDA-com- missie ook dat het CDA het 'groeidenken' loslaat Het verkie zingsprogram baseert zich op een economische groei van 1.75 procent Amstelveen - De KLM gaat voor lopig niet opnieuw op zoek naar partners om haar positie in Euro pa te versterken. Na het afketsen van het fusie-overleg met Swis sair, SAS en Austrian Airlines kiest de nationale luchtvaart maatschappij voor versterking van de samenwerking met be staande partners. De KLM heeft op dit ogenblik geen concrete Rotterdam - De werkgevers en werknemers in de Rotterdamse en Amsterdamse havens hebben gistermiddag een 'historisch sociaal akkoord' gesloten. Daardoor kunnen de komende vijftien jaar4100 havenwerkers vervroegdmel pensioen. Tot 1997mogenmensen al op hun 55ste stoppen met werken, daarna gaat het pensioen naar keuze in tussen de 60ste en de 62ste verjaardag. Maassluis - Bij electrotechnisch bedrijf Electron in Maassluis ver dwijnen hoogstwaarschijnlijk 80 van de 120 arbeidsplaatsen; alle maal door gedwongen ontslag. Di recteur Ressenaar heeft dat be vestigd. De tijd is volgens hem te kort om met natuurlijk verloop de klap op te vangen. Electron, vroeger een RSV-doch- ter en voornamelijk leverend aan defensie, heeft steeds minder or ders binnengekregen. Hartman Visser wil Electron overnemen, maar.rpet niet meer dan veë*tig Hartman opef r op de civiele markt. Valkenburg - Wouter Zoete- mulder, leerling van de brug klas van de scholen gemeen- schap 's-Graveland in Schiedam heeft de landelijke -wedstrijd'Zie je ze vliegen' ge wonnen. Zijn papieren vlieg tuigje bleef 9,2 seconde in de lucht. Over het hele land de den 40.000 scholieren aan de wedstrijd mee. De finale, met de 160 overge bleven-scholieren, werd zater dag afgewerkt op de Zuidhol landse vliegbasis Valkenburg. De jeugdige Schiedammer won mét zijn prestatie een eur- sus zweefvliegen, Met het akkoord is een bedrag ge moeid van 640 miljoen gulden. De werknemers en werkgevers ne men daarvan in ieder geval 400 miljoen voor hun rekening. De werkgevers hebben toegezegd dat zij zo nodig ook het resteren de bedrag zullen ophoesten, maar gaan er van uit dat voor deze ruim 200 miljoen gulden met succes een beroep kan worden gedaan op het ministerie van Sociale Zaken en de betrokken gemeenten. De overeenkomst geldt voor alle 12.000 operationele werknemers in de diverse havens. Werkne mers betalen aan de ouderenrege ling mee door tot april 1996 af te zien van extra loonsverhoging. Alle huidige haven-CAO's lopen tot dat moment door. De koop kracht blijft gegarandeerd, door stat de salarissen worden aange spast aan de gestegen prijzen. Methet akkoord wordt het beleid van":*geen gedwongen ontslagen' voortgezet. Werknemers die bij een bedrijf overtollig raken, wor den zo mogelijk geplaatst bij een collegabedrijf. Mocht een firma onverhoopt failliet gaan, dan is er een fonds waaruit de WW-uitke-, Bel OIO - 4004.444 en 't komt in de bus! U kunt bellen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zaterdag van 14.00-16.00 uur. ring gedurende twee jaar tot 100 procent wordt aangevuld. Volgens directeur L. F. J. Jansen van de Rotterdamse havenwerk gevers-vereniging SVZ is er met de ouderenregeling sprake van een 'drieslag'. „De eerste fase be tekent een versnelling van de huidige regeling voor vervroegde uittreding. Tot en met het geboor tejaar 1941 kan iedereen stoppen met werken op zijn 55ste. In Rot terdam gaat het om 1100 mensen, die dus tussen nu en 1997 zullen opstappen." Daarna valt een gat. Havenwer kers die geboren zijn vanaf 1 ja nuari 1942 zullen moeten door werken tot ze 60 zijn. Dan kunnen ze stoppen met een uitkering van 80 procent van hun bruto salaris. „Die regeling geldt tot en met de jaargang 1949, Voor de mensen daarna, dus die zijn geboren van af 1950, gaat een geheel nieuw pensioenmodel gelden. Zij kun nen stoppen op hun zestigste. De uitkering die zij krijgen, bepalen zij in feite zen met een spaarsys teem." Mensen moeten vanaf hun 45ste beslissen hoe zij hun pen sioen opbouwen. Naast een mini mum-regeling komt er de moge lijkheid extra pensioen te verga ren. „Bij voorbeeld door het geld van overwerk erin te steken of vrije dagen in te leveren in ruil voor extra pensioenrechten," al dus Jansen. De winter is keihard ingevallen. In Ntderland viel, zij het nog voorzichtig, de eerste sneeuw. In Parijs is een voormalig metro station wegens de aanhoudende koude opengesteld voor daklozen. Extreme koude veroorzaakte vooral op de Balkan, ïn Po len en Italië veel overlast. Autoverkeer was in grote delen van Slovenië en Kroatië door sneeuwval onmogelijk geworden en in Roemenië kwam het treinverkeer bij temperaturen van min 20 graden voor een belangrijk deel stil te liggen. In de Russische hoofdstad Moskou vroor de rivier de Moskva dicht; normaal gebeurt dat pas in januari. Foto Fred EmsvcorVos Den Haag - Een 9-jarig jongetje uit Voorburg is gisteravond om het leven gekomen toen hij de aandacht trilde trekken van au tomobilisten op de A12. Kort daarvoor was hij met zijn ouders en zijn 5-jarige broertje in hun auto van de weg geraakt. Het ongeluk gebeurde ter boog- te van Woerden. Het jongetje vroeg iets aan zijn moeder, die de auto bestuurde; en trok aan haar arm; Van schrik gaf de moe der een ruk aan het stuur. De au to schoot van de weg en rolde van het talud af. Armgezwaai De twee kinderen konden snel uit de auto komen en liepen naar de vluchtstrook van de snelweg, om hulp te krijgen. Toen öp hun zei hét 9-jarig broertje:„Ik spring voor een wagen, dan zul len ze wel stoppen." Hij voegde de daad bij het woord. Een automobilist kon hem niet meer ontwijken. Het jongetje overleed ter plaatse aan ernstig hersenletsel, Zijn ouders konden later licht gewond uit hunauto kruipen. Rome - Bij de gisteren gehouden burgemeesters verkiezingen in Italië zijn de meeste stemmen uit gebracht op de ex-communisti sche ?DS en de rond deze partij gevormde progressieve allianties, de Noorditaliaanse protestpartij Lega Nord en de fascistische MSI. De christendemocratische DO, 45 jaar lang in het machtscentrum, werd vrijwel weggevaagd. Er werd gekozen in 428 steden, De uitslagen die gisteravond laat bekend werden gemaakt, zijn ge baseerd op de zogenoemde exit polls die zijn gehouden in de zes belangrijkste steden: Genua, Ve netië, Triest, Rome, Napels en Pa lermo. Alleen in deze laatste stad is de winnaar reeds bekend. Leo- luca Orlando, die gesteund werd door zijn (anti-mafia) partij La Rete en de PDS, kreeg 76 procent van de stemmen, in de andere steden haalde geen van de kandi daten de benodigde meerderheid, waardoor een tweede stemronde Alessandra Mussolini, kandidate voor het burgemeesterschap in Napels, lijkt weinig kans te maken- Foto Luciano Meilace/Reuter nodig is. Deze wordt 5 december gehouden. De strategie van de PDS om al lianties te vormen om het opruk kende protest, in de vorm van de Lega Nord en de MSI, het hoofd te kunnen bieden, is zeer succesvol gebleken. In alle steden eindigde de kandidaten van die -onder ling verschillende - allianties op de eerste plaats met percentages die variëren tussen de 43 en 48 procent. De kans dat PDS'ers over twee weken tot burgemees ter worden uitgeroepen, lijkt na genoeg zeker. In Rome en Napels is de opmars van de fascistische MSI, die in beide steden de grootste partij werd, zeer imposant. In Rome kreeg de nationaal secretaris van de MSI, Fini, 32 procent van de stemmen. De winst gaat echter naar de Groene kandidaat Rutelli, die door de Ujstverbinding met enkele andere partijen, waaron der de PDS, uitkwam op 44. In Napels kreeg Alessandra Mussoli ni, kleindochter van 'II Duce' bij na 30 procent van de stemmen. De PDS-er Bassolino haalde met 48 procent net niet de absolute meerderheid. De verkiezingen hebben bewezen dat het oude centrum rond de christendemo cratische partij bijna geen recht van bestaan heeft. De DC heeft in geen van de grote steden een kan didaat in de tweede ronde. Den Haag - De regeringsfracties CDA en PvdA eisen vandaag van het kabinet een miljard extra voor de aanleg van de Betuwelijn. Het geld zou moeten worden gebruikt om de 'milieu-knelpunten' by on der meer Barendrecht, Tiel en Ze venaar op te lessen. Het kabinet heeft 6,2 miljard gul den gereserveerd, exclusief twee honderd miljoen gulden voor ex tra milieumaatregelen. CDA- woordvoerder Leers kon vanmor gen niet zeggen of het kabinet ak koord zal gaan met de gevraagde meerkosten. Er is hierover geen vooroverleg geweest met minister Maij-Weggen (Verkeer en Water staat). „We zullen moeten afwach ten wat er gebeurt," zegt Leers. Skopje - Een Macedonisch char tervliegtuig is zaterdagavond in de buurt van de stad Ohrid neer gestort, waarbij 115 mensen om het leven zijn gekomen. Slechts één passagier overleefde de ramp. Het ongeluk gebeurde rond mid dernacht in het bergachtige ge bied rond Ohrid. Zware sneeuw val en ruw terrein bemoeilijkten de reddingsoperatie. Aanvanke- lij k was gemeld dat er drie overle venden waren, maar een verslag gever van radio Ohrid zei dat slechts één man, een Serviër, de ramp had overleefd. Hij is met zware verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. plannen om met andere Europese luchtvaartmaatschappijen fusie- gesprekken te starten. Nadat voor de tweede keer bin nen een jaar vergevorderde fusie- besprekingen in het honderd zijn gelopen (vorig jaar ketste een fu sie met British Airways op het laatste moment af en nu met Swissair, SAS en Austrian Airli nes), lijken er weinig geschikte kandidaten te resteren. De direc tie van de KLM zal zich nu con centreren op uitbouw van de sa menwerking met maatschappijen als Northwest Airlines, Air UK Transavia en Martinair. De besprekingen over vergaande samenwerking, bekend gewor den onder de codenaam Alcazar, zijn gisteren gestrand op de keus voor een Amerikaanse partner. De KLM hield hardnekkig vast aan Northwest Airlines waarin ze een belang heeft van twintig pro cent. Swissair, SAS en Austrian gaven de voorkeur aan Delta Air Lines. President-directeur P. Bouw zei gisteren tijdens een persconfe rentie dat hij teleurgesteld is over het mislukken van de besprekin gen. Gistermorgen kwamen in Amsterdam de vier presidenten en de voorzitters van de raden van commissarissen voor de laat ste keer bijeen. Zij kwamen tot de slotsom dat er onoverbrugbare meningsverschillen waren over de keuze van een Amerikaanse partner. De KlM stond alleen. Geen van de partners wilde met het Financieel zwakke Northwest Airlines in zee gaan. In het bui tenland krijgt de KLM dan ook de schuld van het mislukken van de onderhandelingen. Voor de KLM is de samenwerking met Northwest van vitaal belang in de strategie om een wereldwijd netwerk van lijndiensten op te bouwen. Sinds 1992 is de KLM de enige Europese maatschappij die vrije toegang heeft tot alle lucht havens in de VS, Zij heeft deze voordelen niet willen offeren voor de samenwerking met de Alcazar- partners. Zie ook pagina 3 Aanbiedingen geiden t/m .zaterdag 27 november as. .~U& amui ha abonnement- op MRoH^ÜMDatfilaA Defeerate twee weken'zijn gratig daarna belgel V/ O 27-45 per maand via automatische; R;Q£*5? a 82.50 fk pee Kwartaal yia een'accept-; r (Aankruisen wat gawerisiwof^tlj' SOQ1 Poet eod« Bank/tfronr. Stuur de» bon bi een awalop iöfxtef postzegel naar; Rotterdams Dagblad Antwoordnummer RW 8 710981"158639

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2