Steun voor Barendrecht h3 Limited edition Marlboro xm' Politie slaat gouden slag Ja! Kou deert Argentijnse president niet SS Kamer wil Betuwelijn aanpassen - Nog onduidelijk hoe Verdeeldheid over het havenakkoord Kennedy's eren hun vermoorde president V Cultuur Ruige Lenny Dykstra is geen ideale schoonzoon Bloemen schittert als sprookjes prinses Rotterdam ANWB leent 'iepelaar' PvdA haalt bezem door Rotterdamse raadsfractie CD A-plan voor banenpoolers bij bedrijven fi*nm uum 4: 5 pakjes Marlboro in geschenkverpalddng, bij Albert Hep van 22 november lot 4 december 1993. Israël erkent moorden op Palestijnen na 'Miinchen' Doodstraf voor Nederlander Emmy voor 'Het zakmes' Geen treinen naar Parijs Hongerdoden in Mostar gemeld Deze krant twee weken gratis...? Vul de bon in... I Jaargang 3 Nummer 815 I Dinsdag 23 november 1993 I Westblaak 180 1 3012 KN Rotterdam. 010-4004400 Mensen Centraal2 Actueel..3 Binnenland5.6 Buitenland6,7 Opinie9 Sport10,11 Plaatselijk.... 13,14.15 Economie18,19 Cultuur21 |[N. i Barometer22 lea FTTV23 Bewolkt: nu en dan zon Zo vanuit het warme Argentinië naar de Hollandse kou. De Argentijnse president Carlos Menem teek er vanmorgen op de Rot terdamse luchthaven Zestienhoven geen last van te hebben. Waar premier Lubbers en minister Kooljmans (BuitenlandseZa- ken) zich warm hadden aangekleed, inspecteerde Menem in colbert de erewacht. Zie OOk pagina 7 Foto Ce ei, Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam - In de haven wordt verdeeld gereageerd op het 'histo rische' sociaal akkoord dat de vakbonden zondagmiddag heb ben gestoten met de werkgevers. Onder de oudere havenwerkers, die de komende jaren de kans krijgen op hun 55ste op te stap pen met 80 procent van hun netto salaris, overheerst instemming. Maar een andere groep, de men sen die nu nog maar 51 jaar of jon ger zijn, is kwaad omdat zij vrij wel zeker ten minste tot hun zes tigste zullen moeten doorwerken. Opmerkelijk genoeg zijn er ook protesten over de salarisstijging. Terwijl elders in Nederland met verbazing is gereageerd op het feit dat de vervoersbonden kans Rotterdam - Het bestuur van de afdeling Botterdam van de Partij van de Arbeid heeft fors de bezem gehaald door de ge meenteraadsfractie: van de achttien huidige fractieleden keren er na de verkiezingen hooguit vijf terug. Vier van de huidige wethou ders hadden al eerder laten weten zich niet herkiesbaar te stellen. Ds voornaamste 'slachtoffers' zijn de raadsleden Oedairam (op een ogenschijnlijk kansloze 15de plaats op de kandidatenlijst), Van Middel koop (16), Hodes (18) en Kok (22). Zie ook pagina Rotterdam hebben gezien de havenwerkge vers voor drie jaar vast te pinnen op uitbetaling van de prijscom pensatie, gaan met name in de stukgoedsector stemmen op dat dit te weinig is. Deze havenwer kers willen dat ook de 'overige loonruimte' wordt omgezet in klinkende munt. Zie ook pagina 19 Rotterdam - Met een onorthodox plan. dat én werklozen én het be drijfsleven én het vrijwilligers werk steunt, hoopt het Rotter^ damse CDA-gemeenteraadslid van der Tak een landelijke dis cussie op gang te brengen. Vol gens het plan moeten werkne mers meer tijd krijgen voor hun vrijwilligerswerk, terwijl hun be drijf een voordelige aanbieding krijgt om 'plaatsvervangers' in te schakelen. De strekking: veel mensen die vier a vijf dagen per week een baan hebben en daarnaast vrijwil ligerswerk doen, komen in de ver drukking en hebben behoefte aan méér vrije tijd. Als het bedrijf hun toestaat één dag per week uit te trekken voor het vrijwilligers werk ('in de tijd van de baas', dus met doorbetaling van loor.), staat daar voor het bedrijf de mogelijk heid tegenover om voor 2500 gul den pei jaar een banenpooler in le schakelen. Voor het afstaan van een werknemer voor één dag in de week, krijgt het bedrijf een goedkope kracht terug voor vijf dagen per week. Een vorm van personeelsuitbreiding, die ook de werkloosheid helpt verminderen. Zie ook pagina Opinie Rc4cni«)u»l!ttcsriundhcid ik! Luifc»«kMAcrtf'h«tldactl!CTVntx*MlCT Kon bc Door Gert Onnink Den Haag - Bij de aanleg van de Betuwespoorlijn moet in Barendrecht-oost van het ka binetsvoorstel worden afge weken. Dat heeft een Tweede Kamer-meerderheid van CDA en PvdA gisteren duide lijk gemaakt tijdens het eer ste van de twee debatten over de goederenverbinding tus sen Rotterdam en Duitsland. Volgens de coalitiepartijen moet 275 miljoen gulden ex tra worden geïnvesteerd om het door meer spoorplannen zwaar getroffen Barendrecht- oost aan een oplossing te hel pen. Welke aanpassing dat wordt, is niet nog duidelijk. Behalve in Barendrecht moet ook in Zevenaar het regeringsplan worden veranderd, vinden CDA en PvdA. Verder zou de zogehe ten kortsiuitroute. een extra spoorverbinding tussen de Waal haven en Smitshoek, pal langs rijksweg 15, er versneld moeten komen. Dit betekent volgens de coalitie een 'enorme verbetering van de veiligheid' voor de Rotter damse wijk Pendrecht. waar de goederentreinen vlak langs de huizen zouden gaan rijden. Verrassing De regeringspartijen hadden gis teren voor Hendrik-Ido-Ambacht, Zwijndrecht en Papendrecht een verrassing m petto. CDA en PvdA vinden dat het tracé door polder Ambacht, waar tussen Ambacht en Zwijndrecht een woonwijk van vierduizend huizen is gepland, door een afgedekte tun nel bak moet lopen. Dat geldt ook voor polder Nieuwland tussen Alblas- serdam en Papendrecht, waar een plan ligt voor de aanleg van een industrieterrein. Met de aanpassingen die de coali tiepartijen gisteren voorstelden, zal iets meer dan een miljard gul den zijn gemoeid. De Betuwelijn gaat daarmee 7,4 miljard gulden kosten en krijgt volgens CDA en PvdA dan ook meer maatschap pelijk draagvlak. Minister H. Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat zei dat wat naar betreft aiieen Barendrecht in aanmerking komt voor een op lossing. De andere ideeen van de coalitie wees de CDA-bewinds- vrouw van de hand. Het Kamer debat over de Betuwelijn wordt maandag 6 december afgerond. Zie ook pagina 3 Voetbal op TV Vanavond 20.15-22.00 RTL: UEFA Cup: Eintracht Frankfurt-Deportivo La Coruna (rechtstreeks). ♦I éi - V- Senator Ted Kennedy, de enige nog in leven zijnde broer van John F. Kennedy, legde gisteren een bloem op het graf van de op 22 november 1963 vermoorde Amerikaanse president. Naast hem van links naar rechts Joseph Kennedy, diens vrouw Elizabeth en de vrouw van Ted Kennedy, Victoria. John F. Kennedy ligt begraven op de Nationale Begraafplaats Ar lington bij Washington. Foto Mlke Thefler/Reuter Jeruzalem -Israel heeft gisteren voor het eerst officieel erkend dat het de Palestijnse daders van de moordaanslag tijdens de Olym pische Spelen van Munchen in 1972 systematisch heeft ver moord. Bij de aanslag werden elf Israëlische atleten door terroris ten van de groep 'Zwarte Septem ber' vermoord. „We hebben systematisch een operatie georganiseerd om de lei ders van Zwarte September te li quideren," vertelde reserve-gene raal Aharon Yanv, destijds advi seur inzake terrorisme van pre mier Golda Meir. voor de televi sie. Ket vraaggesprek was ai an derhalf jaar geleden opgenomen, maar is pas gisteren door de mili taire censuur vrijgegeven. Verpletterend In de maanden na de moordaan slag in Munchen schakelde de Mossad, Israels geheime dienst, tien tot vijftien vermeende lei ders van Zwarte September uit. Zij werden doodgeschoten of' op geblazen met bommen met af standsbediening in Europa en in Beiroet. ..Het effect was verpletterend. Schiedam - Of het de grootste hoeveelheid in één klap opgelos te delicten ooit in Nederland ge registreerd is, kan de politie niet zeggen. Wel dat een meer dan goede vangst is gedaan. Dankzij het nog lopende samenwerkings verband van de politie van Schiedam en Vlaardingen zijn 487 diefstallen, inbraken en auto kraken in 49 gemeenten in en rond het Rijnmondgebied opge lost. Twee helers en tien andere ver dachten zijn opgepakt. De politie verwacht binnenkort klaarheid te brengen in nog zo'n honderd inbraken en tot nog meer aan houdingen over te kunnen gaan. Voorts wordt er vanuit gegaan dat nog zo'n tweehonderd inbra ken zijn gepleegd waarby echter niets werd gestolen. De inbrekers, variërend in leef- tijd van 25 tot 43 jaar, zijn allen verslaafd aan verdovende midde len en verkochten hun buit aan een 52-jarige Rotterdamse heler en een 41-jarige handlanger uit Capelle aan den Ussel. Het was de helers voornamelijk te doen om elektrische gereedschappen als boormachines, stroomaggre- gaten cn luchtpompen, autora dio's. fietsen en kopieerappara- tuur. Ze hadden een ware groot handel m gestolen goederen waarvan wordt aangenomen dat een deel voor het buitenland was bestemd. Al vrij vlot na de start van het on derzoek werd de oudste heler aangehouden toen hij van dief stal afkomstige goederen tracht te te verkopen aan de Capelle- naar. Direct na de arrestatie wer den m Rotterdam, Capelle aan den IJssel en Nieuwerkerk vier huiszoekingen gedaan. Daarbij werd een grote hoeveelheid ge stolen waar in beslag genomen. De goederen werden gestolen door tien inbrekers die indivi dueel 'werkten'. De opbrengst van de buit werd gebruikt voor de financiering van verdovende middelen en levensonderhoud. Alle verdachten zitten nog vast Ze bekenden 487 misdrijven v aaronder een groot aantal auto diefstallen. Eén van hen, een 41- jange Rotterdammer, verscheen vanochtend voor de Rotterdam se rechtbank. Hem zijn 46 inbra ken en diefstallen ten laste ge legd. De productiefste verdachte is afkomstig uit het Waterwegge bied. De man, van wie de politie de identiteit niet bekend wil ma ken, heeft zeventig maal toege slagen. Zes van de tien inbrekers komen uit Rotterdam. De andere vier wonen in Ridderkerk, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Sa men waren ze goed voor 176 stuks in beslag genomen goede ren, hoofdzakelijk gereedschap. Ze hebben 276 inbraken, 45 fiet sendiefstallen, 148 diefstallen van auto's, elf pogingen tot dief stal en zeven ontvreemdingen van auto-onderdelen op hun kerfstok. De meeste delicten (153) werden in Rotterdam gepleegd. Schiedam komt met 75 stuks op cle tweede plaats Daarna volgen Vlaardingen (58), Kudelstaart en Ridderkerk (beiden 12) en Ha- zerswoude (11). In Maassluis en Hoek van Holland werd tien maal toegeslagen. Het totale schadebedrag bedraagt 6.250.000 gulden. Tachtig van 176 stuks ge stolen goederen konden worden teruggegeven aan de eigenaren, omdat die aangifte van diefstal hadden gedaan of hun spullen hadden gemerkt. Een aantal goe deren waarvan de herkomst niet valt te herleiden, wordt van avond in het programma Opspo ring Verzocht op de televisie ge toond. Zie ook weerbericht op pagina 11 Singapore - Het opperste ge rechtshof in Singapore heeft van morgen de doodstraf tegen de Ne derlander Johannes van Damme wegens drugssmokkel bevestigd. De 57-jarige ingenieur is de eerste blanke die m Singapore tot de doodstraf is veroordeeld wegens een misdrijf in verband met ver dovende middelen. Verder proce deren is niet mogelijk Hij werd in april veroordeeld wegens in bezit hebben van 4,32 kilo heroïne. New York - De Nederlandse TV- sene 'Het zakmes' van de AVRO heeft in New York een Emm;- Award gewonnen in de categorie TV-films voor de jeugd. Andere Nederlandse inzendingen voor een Emmy Award werden niet be kroond. Vooral Britse TV-pro- gramma's gingen met de eer strij ken: vier van de zes Emmy's. Utrecht - In verband met acties van het Belgische spoorwegper soneel rijden vanaf vanavond 22.00 uur 24 uur lang geen inter nationale treinen tussen Neder land en België, hebben de Neder landse Spoorwegen meegedeeld. De intercity-treinen Amsterdam CS-Brussel Zuid rijden morgen niet verder dan tot Roosendaal De treinen tussen Parijs en Am sterdam rijden helemaal niet. omdat het om mensen op belang rijke posten ging," aldus Yariv. „Plotseling voelden ze dat ze niet meer veilig waren in hun huizen. Na deze operatie besloot deze af deling van de PLO alle acties te gen joodse en Israëlische doelen in het buitenland te staken," al dus Yanv. Onschuldig Bij de moordcampagne kwam een onschuldige om het leven, toen agenten van de Mossad in juk 1973 in Noorwegen een Marok kaanse ober vermoordden. De ge heime dienst had hem aangezien voor Anmed BouchiKi, de "rode prins', het brein achter de aanslag in Munchen. Na de vergissing werd de identiteit van dc Pales tijnse doelwitten extra nauwkeu rig gecontroleerd. „We hebben lang geaarzeld voor dat we met deze operaties begon nen, maar we hadden geen keus," aldus de generaal. Voor elke aan slag moest premier Meir goed keuring geven om vergissingen en problemen met het land waar de moord werd gepleegd te voor komen. Sarajevo - De regering in Belgra do eist van alle transporten van uit Servië naar Bosnië een specia le vergunningen. De maatregel veroorzaakt volgens de VN 'een bureaucratische nachtmerrie' en heeft al tot gevolg dat drie VN- konvooien rechtsomkeert moes ten maken. De VN zegt dat elk konvooi dat met op de plaats van bestemming komt verlies van een groot aantal mensenlevens bete kent. Leiders van de drie Bosni sche partijen beloofden vorige week nog vrije doorgang voor alle hulpkonvooien. De VN meldt diverse gevallen van hongerdood in Mostar. Veel bele gerde inwoners zoeken toevlucht in onverwarmde kelders. Hun wo ningen boven de grond zyn in nuin geschoten of onveilig. Alleen voedsel vanuit de lucht komt nog aan. De Amerikanen, Fransen en Duitsers werpen sinds gisteren ook speelgoed, waaronder teddyberen, af boven Bosnië. Zie ook pagina 7 „Jlt iMMHn —a aboHiwmMit op hot Rotterdams Datf>tad. De eerete twee weken zijn grate; daarna betaal ik; O f 27,15 per maand via automatische betaling; 0 82.50 pef kwartaalviaeen accept girokaart (Aankruisen wat gewenst wordt) SOÖ1 Nairn Banlt/gli-onr. Stuur deze bon In een envelop zonder postzegel naar; Rotterdams Dagblad Antwoordnummer 1579 3000 VS Rotterdam 710981ll158639l

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 3