Scholengemeenschap Ter Schie moet sluiten 13 Sluiting groentehandel Nel Kleer typeert verval straat 'Gemeente Vlaardingen moet vrijwilligerswerk steunen' Rotterdams Dagblad Minister eist opheffing vanwege tekort leerlingen Toths internaat staat metro nog niet in de weg Inzameling GFT-afval gaat tweede fase in RemiPoppe wil naar de Tweede Kamer CDA haalt ervaring uit Schiedam Voetbalvelden nu al afgekeurd Geld kwijt na babbeltruc Lottozwendel ook in Schiedam Overvallen op taxi's opgelost Vuurwerk in beslag genomen Autokraken Scheerspullen gestolen ONS: strengere controle huisvuil Waterweg Schiedam - De scholengemeenschap Ter Schie, waar tech nisch, huishoudelijk en nijverheidsonderwijs wordt gegeven, gaat in. augustus 1995 voorgoed dicht. De school, met vestigin gen aan de Mgr. Nolenslaan en de Valeriusstraat, heeft onvol doende leerlingen om nog aan de wettelijke normen te voldoen. Het ministerie schrijft een minimum van 240 leerlingen voor. Momenteel telt Ter Schie volgens een opgave van directeur H.M A van de Woerd nog 120 leerlingen. Eerstejaars worden niet meer aangenomen. Het opheffen van de school heeft gevolgen voor de werkgelegen heid van de circa dertig docenten en huishoudelijke en administra tieve medewerkers. Een aantal docenten heeft ondertussen een nieuwe baan gevonden, voor an deren moet nog vervangende werkgelegenheid worden ge zocht. De leerlingen zullen na op heffing van Ter Schie zijn aange wezen op andere scholen. Voor dit type onderwijs komen daarvoor in Schiedam het Gilde College en De Brandersstad in aanmerking. Mogelijk zal ook een aantal leer lingen overstappen naar deVlaar- dingse Openbare Scholenge meenschap. Het bestuur van de Stichting Voortgezet Onderwijs voor Schiedam en Omstreken heeft de laatste jaren verwoede pogingen in het werk gesteld Ter Schie te laten aansluiten bij ande re scholen in Schiedam om weer boven de leerlingennorm te ko men. Gesprekken daarover wer den onder andere gevoerd met De Brandersstad en met de gemeen te Schiedam. Alle pogingen om een fusie of ander samenwer kingsverband tot stand te bren gen leden echter schipbreuk. „Dus bleef ons uiteindelijk geen ander besluit over dan ophef fing," aldus Van de Woerd. Het was geen lichtvaardig besluit, voegt de directeur daar aan toe. „Want hierdoor komt een einde aan ruim negentig jaar algemeen bijzonder onderwijs in Schiedam." De huidige school ontstond in 1984 door een fusie tussen De Hargahof (huishoude lijk onderwijs) en de Schiedamse Technische School. De2e beide scholen hadden voor de fusie al een lange geschiedenis achter de rug. Het hoofdgebouw van Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan is onlangs verkocht en zal volgens directeur Van de Woerd waar schijnlijk geen ondenvijsbestem- ming meer krijgen. Wat er met de dependance aan de Valeriusstraat zal gebeuren is nog niet duidelijk. Op groente- en fruitgebied is Nel Kleer in VJaardingen-Ambacht de laatste der mohikanenNog een week bedientze haar klanten. Na dertig jaar gaat de winkel voor goed op Slot. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Peter de Lange Schiedam - De aankoop van het scholencomplex Ter Schie aan de Mgr. Nolenslaan door de Schiedamse ontwikkelaar George Toth heeft voorlopig geen invloed op de ontwikkeling van gemeen telijke plannen voor dit gebied. De Dienst Gemeentewerken zegt pas duidelijkheid te kunnen ge ven over de consequenties van Toths aankoop als de tekeningen voor het metrotracé en het stads vernieuwingsplan "voor dit deel van Nieuwland klaar zijn. Volgens het onlangs gepresen teerde tracé zou de metro juist ter hoogte van de school onder de grond verdwijnen. Dit plan zou goed te combineren zijn met het voorstel uit het Beheerplan Nieuwland om op de plaats waar nu Ter Schie staat een park met vijver aan te leggen met aan de rand daarvan enkele blokken ap partementen en eengezinswonin gen. De metro zou dan by de vij ver ondergronds gaan. Toths aankoop zou deze plannen kunnen doorkruisen. Maar omdat de gemeenteraad nog geen beslis sing heeft genomen over het me- trttracé en de stadsvernieuwings plannen voor deze hoek van Nieuwland nog niet gedetailleerd zijn uitgewerkt, zegt Gemeente werken nog niet te weten of het scholencomplex straks een sta-in- de-weg is. Op een lijstje van te slopen objec ten om de bouw van de metrolijn mogelijk te maken staan welis waar ook de gebouwen van Ter Schie, maar deze gegevens, zegt de voorlichter van Gemeentewer ken voorzichtig, zijn nog zeer voorlopig van aard. Op een even tuele noodzaak om met Toth te onderhandelen over verkoop van het scholencomplex wil Gemeen tewerken dan ook niet vooruit lo pen. Volgens Toth heeft ook de ge meente Schiedam getracht het schoolgebouw te kopen van de Stichting Voortgezet Onderwijs voor Schiedam en Omstreken, maar kwam hij zelf met een hoger bod. De ontwikkelaar vergelijkt de situatie met de strijd van en kele jaren geleden om de ver werving van het Bols/Lanvass- terrein, gelegen tegenover het scholencomplex Ter Schie. Ook toen bood Toth meer dan de ge meente Schiedam. Het stadsbe stuur, dat er woningbouw wilde plegen, zag zich daardoor genood zaakt het terrein later van Toth te kopen. Toth ontkent het scholencomplex te hebben gekocht uit speculatief oogmerk. Hij heeft eind vorige week bij Bouw- en Woningtoe zicht een plan ingediend om in de in augustus 1995 leegkomende school een soort interna nt te ves tigen. Op de bouwtek%üngen staan studeervertrekken, medita tiekamers, een sportzaal, een bil jartkamer en ruimtes voor con gressen. Op de bovenste etage zijn appartementen voor de inwo nende studenten getekend. „Maar als de gemeente er liever alleen woningen in heeft, kan dat ook." Toth koos voor een internaat omdat volgens het oude, inmid dels 'bevroren' bestemmingsplan het gebied gereserveerd is voor gebouwen met een sociale, cultu rele en educatieve functie. Naar voorbeeld van scholingsinstitu ten uit het oude Rome heeft Toth zijn project de naam Nova Terra Insula gedoopt. Vlaardingen - In Vlaardingen is deze weekin de Babberspolder de tweede fase van de gescheiden huisvuilinzameling van start ge gaan. In de omgeving van het De Snayer/Bredero-complex zijn meer dan achthonderd huishou dens voorzien van de zogenoem de Biobox. Daar worden, met uit zondering van de nieuwbouw, binnenkort ook de benodigde blokcontainers geplaatst. Volgend jaar moet door meer dan 13.000 huishoudens het GFT-af val gescheiden worden aangebo den. Daarbij zijn de wijken Holy- zuid en de Zuidbuurt waar de nieuwe inzamelmethode werd ge ïntroduceerd, meegerekend. De bewoners van de 'nieuwe' ge bieden zijn de afgelopen weken door de afdeling Stadsreiniging geïnformeerd over de gescheiden inzameling en de plaatsen waar de blokcontainers komen te staan. Ze worden deze en volgen de maand neergezet in de gebie den rond het Hargapad. Komper en Primulastraat. De Westwijk en Indische Buurt zijn de volgende twee wijken waarin wordt overgeschakeld op de aparte inzameling van groen te-, fruit- en tuinafval. Schiedam - In Schiedam wordt komend weekeinde niet gevoet bald. De Dienst Sport en Recre atie heeft de clubs gemeld dat in verband met de weersgesteldheid tot en met zondag 28 november geen gebruik gemaakt mag wor den van de grassportvelden. Ook de vriendschappelijke duels zijn afgelast. Volgens directeur Jan van Vugt ""■wordt aan de grasmatten onher stelbare schade toegebracht als er nu op wordt gespeeld. Maassluis - Een bewoonster van dienstencentrum De Vloot in Maassluis is gistermiddag haar portemonnee kwijtgeraakt na een babbeltruc aan de deur. Een jon geman had aangebeld en gezegd dat de postbode beneden stond met een pakket. De vrouw ging kijken en miste bij terugkeer haar portemonnee. Schiedam - De zwendel met ille gale lottobriefjes die in heel Ne derland is opgezet, heeft ook in Schiedam de kop opgestoken. De loterij maakt de mensen lekker met grote geldprijzen maar tot op heden heeft nog niemand iets ge wonnen. De briefjes worden ver stuurd vanuit Tsjechië en om er achter te komen of men in de prij zen is gevallen moet een telefoon nummer worden gedraaid van Puerto Rico tegen een tarief van zes gulden per minuut. De bellers worden enkele minuten 'aan de praat gehouden', winnen niets maar zijn vaak wel tientallen gul dens kwijt Bij de politie van Schiedam zijn verschillende klachten over de nep-loterij binnengekomen. In Vlaardingen en Maassluis niet. Schiedam - Een 18-jarige Schiedammer heeft bekend eer der deze maand in Woudhoek in Schiedam twee taxichauffeurs te hebben beroofd. De man dreigde bij de overvallen met een vuurwa pen. Hij is na een anonieme tip aangehouden en vastgezet, Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren 360 kilo vuur werk in beslag genomen. Dat lag opgeslagen in een busje dat stond geparkeerd op de Burgemeester Van Haarenlaan. De eigenaar van het busje, een 40-jarige Schiedammer, is aangehouden en overgebracht naar het bureau. Hij meldde zich toen de politie het busje wegtakelde. De man heeft afstand gedaan van het vuurwerk. De politie hield gister middag up de Broersvest nog een 16- en een 17-jarige jongen aan omdat zij vuurwerk afstaken. Ze hadden beiden honderd strijkers bij zich en een busje traangas. Vlaardingen/Maassluls - Bij de Vlaardïngse politie zijn gisteren zes aangiften gedaan van openge broken auto's aan de Kethelweg, Vaartweg, Binnensingel, Dr. Schaepmanstraat en Da Costa- straat (twee keer). Er werden voornamelijk radio's gestolen. In Maassluis is dat ook gebeurd met een busje aan de Tooroplaan en een personenauto aan de Echt paar Curiedreef. Hoek van Holland/Schiedam - Uit een winkel aan de Prins Hendrik straat te Hoek van Holland is scheerapparatuur gestolen. Giste ren is er aangifte van gedaan. In Hoek van Holland zijn gister avond in de hal van twee panden aan de Gerrit de Veerstraat met een aansteker zwarte vlekken ge maakt. In Schiedam arresteerde de politie gistermorgen in een tram op lijn 1 een 35-jarige Rotter dammer wegens winkeldiefstal. Hij had goederen gestolen uit on der meer een winkel aan de Broersvest en de 's Gravelandse- weg. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - 'Groenteboerin' Nel Kleer houdt het voor gezien. Noodgedwongen doet ze dinsdag 30 november haar tot buurtwin- kel uitgegroeide groente- en fruit winkel in de Voorstraat op slot. Met haar verdwijnt de laatste van de vijf groentehandels in Vlaar- dingen-Ambacht. De eens druk bezochte winkel straat lijkt met het vertrek van de 52-jarige Vlaardingse het laatste beetje allure definitief te verlie zen. Er resteren slechts nog een kaaswinkel, apotheek, drogiste rij, bakker en kantoorboekhan del. Echte publiekstrekkers zijn dat allang niet meer. De winkel straat heeft zijn charme al lang en breed verloren. „Het is een dooie hoek gewor den," stelt Nel Kleer die zich der tig jaar geleden vestigde aan de flank van wat toen nog de Schiedamsedijk heette en nu Westlandsewreg is. onomwonden vast. „Dat is te danken aan de aanleg van de busbaan en het af sluiten van Emaus. Daardoor ligt de winkelstraat vrij geïsoleerd. En van af en toe een vergeten boodschap kan je nu eenmaal niet leven." Handelsgeest Officieel heet haar uitspanning 't Fruithuis van Vlaardingen maar men kon er vooral de laatste jaren voor veel meer terecht. Na het vertrek van talloze winkels speel de Nel met haar handelsgeest in op de situatie. In de schappen staan ook sigaretten, kratten bier, koffie, limonade, broodbeleg en snoep. Voor zuivel- en vleeswaren is men de resterende dagen ook nog bij het 'fruitvrouwtje' aan het juiste adres. Zelfs bonbons zijn er verkrijgbaar. „Toen ik hier kwam," herinnert Nel zich nog goed, „werden de meest uiteenlopende winkels be stierd. Een kapper, behangwin- kel. supermarkt, delicatessen zaak, rijwielhandel, noem maar op. „Daar is nu nog waar weinig van over. Mijn bedrijf is verou derd. Wil ik het voortzetten, dan moet ik het nodige investeren. Ik kan er wel een hoop geld in stop pen maar dat haal ik er van mijn leven niet meer uit. Bovendien biedt deze straat voor een winke lier geen perspectieven meer." Nel Kleer heeft haar zaak altijd in haar eentje gedreven. Ook in de glorietijd van de Voorstraat. Het betekende hard werken, 's Och tends om half vijf op om 's avonds tegen achten pas in haar boven woning de werkdag te besluiten. „Maar altijd met veel plezier," zegt ze. „De vaste klanten zagen mij op den duur als een praatpaal. Vlaardingen - Fractievoorzit ter Remi Poppe van de SP in de Vlaardingse gemeenteraad wil naar de Tweede Ksmer. Hij staat net als vier jaar geleden tweede op de verkiezingslijst van die party. De Socialisti sche Partij verwacht deze keer twee zetels te halen, Poppe is ook meteen op ver- kiezingstoemee gegaan. Hij is, donderdagavond 30 november in het Schiedamse wijkcen trum De Blauwe Brug waar hij zal spreken. Wethouder Ton van der Steen wil voor zijn partij, D66, ook naar de Tweede Kamer. Zijn collega Agnes van Ardenne- van der Hoeven weet al dat ze verkiesbaar is voor het CDA, Zij staat 20ste op de Tweéde Kamerlyst. Ik weet heel vee! van de mensen, maar heb nooit iets over hen door verteld. Ik zaJ ze straks best mis sen, Het wordt dan waarschijnlijk ook een emotionele kwestie als ik de deur straks definitief op slot draai." Vorige week heeft de Vlaardingse haar besluit bij de klanten be kend gemaakt. De reacties mogen er zijn. „Ik ben van mijn stuk," zegt overbuurman Koos van Hout. „Bijna dagelijks loop ik hier binnen voor my n boodsehap- pies. Maar ach, het is hier in de straat bijna gebeurd. Ik zal er aan moeten wennen." „Nel," reageert de 72-jarige Frans Chodzynsky, „is zo onderhand een zussie van mij geworden. „Ik zal straks mijn looppie en praatje missen. Toen de straat nog niet was afgesloten, was het hier nog gezellig. Nee, een winkelstraat is het allang niet meer." Rotterdam - Els Hellwig, jaren lang gemeenteraadslid voor het CDA in Schiedam, gaat de fractie in haar huidige woonplaats Rot terdam versterken. De ledenver gadering stemde gisteravond in met de zevende plaats op de kies lijst die de kandidatencommissie van het afdelingsbestuur voor haar in petto had. De leden namen de complete voordracht van de commissie over. Alle dertig kandidaten bleven op de hen aanvankelijk toebedeelde plaats. Om iedere definitieve plek moest apart schriftelijk worden gestemd en dat maakte de bijeen komst in kerkgebouw Pro Rege aan de Oudedijk tot een uiterst langdradige aangelegenheid. Het duurde bijna drie uur voor de top 30 was vastgesteld. De huidige haven-wethouder Re ne Smit is lijsttrekker. Schiedam - Schiedammers houden zich slecht aan de re gels voor wat betreft het aan bieden van huisvuil. Dat is tij dens een drie weken durende controle-actie van het Open baar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) vastgesteld. Het niet goed aanbieden van huisvuil leidt tot vervuiling en brengt extra inspanningen met zich mee om de woonom geving weer schoon te krijgen. Het nutsbedrijf wil dat tegen gaan door het probleem bij de bron aan te pakken. Daarom wordt in het vervolg strenger opgetreden door de milieucon troleurs. Burgers die hun vuil niet op de juiste wijze bij de stoeprand zetten krijgen eerst een waar schuwing en kunnen bij her haaldelijke overtredingen worden bekeurd. Aan versprei ders van drukwerk en huis- aan-huisbladen wordt ge vraagd meer aandacht te be steden aan de bezorging zodat minder zwerfvuil ontstaat. Wo ningbouwverenigingen wor den verzócht hun huurders te voorzien van derichtlijnen voor het aanbieden, van huis vuil. Tijdens de controle-actie die in de West-, Noord-en Zuidwijk en Nieuwland is gehouden, is geconstateerd dat huisvuil re gelmatig te vroeg buiten wordt gezet ën niet juist wordt aan geboden. Er worden tegen de regels in open vuilniszakken, grof vuil als banden, koelkas ten en stukken ijzer, oud pa pier en karton op straat gezet. In sommige, wijken wordt ten onrechte gebruik gemaakt van wijkcontainers door mensen uit andere stadsdelen. Vlaardingen - Vrijwilligers ver vuilen zo'n belangrijke rol in het Vlaardingse verenigingsleven, dat het hoog tijd wordt voor een gericht, door de gemeente ge stuurd beleid. Want vrijwilligers hebben meest al weinig rechten. Hoewel ze ber gen werk verzetten kunnen ze vaak niet eens hun onkosten de clareren. En de meesten zijn door hun 'werkgever' niet verzekerd. Een doelgericht beleid is ook no dig om de 'leegloop' te keren. Het aantal vrijwilligers neemt jaar lijks met een kleine duizend af. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek door het VASK (Vrij willigers Activeren Samenwer- kingskontakten) naar de omvang van het vrijwilligerswerk in Vlaardingen. Het VASK pleit voor het benoe men van een ambtenaar die het vrijwilligerswerk coördineert en voor een steunpunt waar mensen die onbetaald werk verrichten al tijd kunnen aankloppen. het2ij voor hulp en advies, hetzij voor praktische zaken als werken op een computer. De gemeente zou verder kunnen helpen door ver enigingen een apart subsidiebe drag toe te kennen voor onkos- tendeclaraties. Het onderzoek maakt duidelijk dat de Vlaardingse samenleving maar gebrekkig zou functioneren als niet op vele fronten vrijwilli gers actief zouden zijn. Het aantal mensen dat zich, zonder daarvoor betaald te worden, inzet voor ver enigingen en instellingen wordt geschat op ruim 16.000. Omgere kend gaat het om circa 1900 fullti me banen. Samen besparen zij de gemeenschap ongeveer 95 mil joen gulden aan loonkosten. Enkele andere opzienbarende conclusies uit het onderzoek zijn dat het juist mensen met een baan zijn die vrijwilligerswerk doen. Werklozen lenen zich er veel minder snel voor. Dat komt volgens het VASK omdat veel werklozen of apathisch zijn, of omdat zij alleen willen werken als zij daarvoor betaald worden. Ver der is gebleken dat byna twee keer zoveel vrouwen een onbe taald bijbaantje hebben als man nen. Er is ook een duidelijk rolpa troon herkenbaar: vrouwen heb ben vaak de lager gewaardeerde baantjes. Ze zijn vooral actief in de gezondheidszorg, de ouderen zorg en het onderwijs, terwijl mannen meest te vinden zijn in de sportsector. Het onderzoek van het VASK werd gehouden in april 1992. Er deden 129 organisaties aan mee, die samen ruim 3200 vrijwilligers in dienst hebben. Deze organisa ties zijn actief op verschillende maatschappelijke terreinen. Het gaat om ondermeer kerken, sportclubs, ziekenhuizen, scho len, club- en buurthuizen en ver zorgingscentra. Het rapport werd gistermiddag aangeboden aan wethouder Kool (Sociale Zaken).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2