17 Rotterdam zit niet op Floriade te wachten Euforie om bouw Hartelkering getemperd Jonge Rozenburger verkrachtte jongens volgens 'lustprincipe' Klem tussen Latijns- Amerika en het Westen Ijs nog onbetrouwbaar Maassluis en Vlaardingen zien kansen voor recreatiegebied Midden-Delfland Meer zwartrijders gepakt in bus, tram en metro 'Uit top-tien' van provincie Gierstank bij spuitenteler Oplichter opgepakt Aanhouding schietpartij Rotterdams Dagblad Vrijdag 26 november 1993 De stichting Federatie Antar besteedt vandaag en morgen tijdens een conferentie in Den Haag aandacht aan jonge Antillianen en Aru banen en de problematiek waarmee ze worstelen. Politici en beleids ambtenaren zullen hun licht laten schijnen over dit onderwerp. On der anderen de Rotterdamse korpschef Hessing en de Dordtse wet houder H. Fernuna, voorzitter van de werkgroep Antilliaanse ge meenten, leveren een bijdrage aan deze twee-daagse bijeenkomst. De conferentie wordt besloten met een paneldiscussie, onder leiding van Tweede-Kamerlid J. Krajenbrink. Directeur Schrils van het Zuidhol landse steun punt Forsa: Eigenlijk moet heel Hoogvliet op de schop. Foto cees Kuiper/ Rotterdams Dagblad Door Marcel Potters Delft - De problemen met Antilli anen en Arubanen in Nederland, zoveel is wel duidelijk na onge veer twee uurtjes tekst en uitleg, zijn niet zomaar in een notedop samen te vatten. Zelfs voor een spraakwaterval-pur-sang, een ti tel die directeur drs. J. Schrils van het Antillianen-steunpunt Forsa Zuid-Holland zonder meer ver dient, blijkt het onmogelijk alle facetten van deze nijpende kwes tie te behandelen. Laat staan dat conclusies kunnen worden ge trokken. Slechts een poging: „De Antilli anen, da's geen volk, geen een heid, er is geen solidariteit onder ling. De 'basics' om er een volk van te maken, zijn nooit aange wend." En, in één adem, vertwij feld: „Hoe is het toch mogelijk...? Het zijn de uitwassen die organi saties a la Forsa, politici, politie en justitie met de neus op de fei ten drukken. Zoals in 1990, toen in Hoogvliet een omvangrijke bende jonge Antillianen werd in gerekend,.. verantwoordelijk voor vele tientallen berovingen en overvallen. Zeer zorgwekkende figuren, schetste de behandelend officier van justitie, beangstigend zelfs. „Eigenlijk moet hèel'Hoog- vliet op de schop," verzuchtte de toenmalige voorzitter van de deelgemeente. - En de -Amsterdamse.-, politie korpschef Nördholt 'natuurlijk. Die gooide de knuppel in het hoenderhok met zijn beweringen dat criminele Antillianen, met medeweten van de regering van de Antillen, in Nederland werden gedumpt.-Schrils had de eer het rapport van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst, opgemaakt naar aanleiding van de uitspraken van de hoofdcommissaris, onder ogen te krijgen. Vijf a tien bewijzen staan erin, zegt hij. ..Ze hebben hier een aantal figu ren gesproken, om wie het ging. Die hebben in de gevangenis op de Antillen, of via de dienst Socia le Zaken, inderdaad een ticket ge had. Wat de waarde van dit rap port is? Dat weet ik niet. Tegen standers zullen zeggen: het gaat om semi-criminelen. die zijn toch niet te vertrouwen. Of: vijf a tien, da's toch niet zoveel?" Forsa, eerst dc Zuidhollandse af deling van een landelijke club en nü helemaal onafhankelijk, zit als een spin in het web. Van alle kan ten raast informatie af op het Delftse steunpunt, helaas vaak negatieve ontwikkelingen, zoals dè:dreigende teloorgang van Nos Kousa in Hoogvliet, het omvang rijke project dat problemen met Antillianen te lijf moest gaan. Gètouwtrek Schrils zag de bui al hangen. „Ge bakken lucht," is zijn mening over het ambitieuze plan. „Het probleem was dermate groot dat er iets moest gebeuren. De be trokken partijen ontkwamen er niet aan. Maar toen kwam het ge touwtrek, iemand moest het ini tiatief nemen. Rotterdam werd er bloednerveus van. Deed vervol gens wat vage toezeggingen en Hoogvliet maakte de fout te veel water bij de wijn te doen. Er was niet voldoende kracht om organi saties tc dwingen mee te doen. En geen budget Wat werd Nos Kousa uiteindelijk? Een reeks initiatief- jes, losse projectjes, geen geheel. Waarom niet het voorbeeld ge volgd van Un Futuro in Dor drecht?" Hij gelooft méér in een gedegen analyse van de problematiek, op basis waarvan doelstellingen kunnen worden vastgesteld, waaraan alle partijen zich moeten verplichten. „Het moet politieke 'backing' hebben. De gemeente raad en de burgemeester moeten erin geloven. En ervoor zorgen dat er geld is, bestemd voor inte graal beleid. Doe je dat niet, kun je net zo goed stoppen, dan is het nonsens." Niet in Nederland, maar op de An tillen ligt de sleutel tot de oplos sing van hel probleem, is zijn stel lige overtuiging. „De bevolking op de Antillen heeft een duidelijk gevoel van minderwaardigheid, een gebrek aan zelfvertrouwen en zelfrespect. Tel daarbij op hoge werkloosheid, slecht onderwijs, gebrek aan woningen, nauwelijks sociale voorzieningen. En wat be treft de identiteit zitten we klem tussen Latijns-Amerika en het Westen." Waarin uit zich dat? „Het is allemaal prachtig hier, ze hebben een auto en geld, de in vloed van het Westen. Maar zodra het gaat om het nakomen van af spraken. is het mahana, manana. Niet op tijd komen, dingen zo maar laten zitten, dat kan niet." Er zijn mensen die misbruik ma- ken van dergelijke uitlatingen... „Dan begrijpen ze het niet, want dit is niet erfelijk, dit is mense lijk, en kan dus ook door mensen worden verholpen." Deze laat-maar-waaien-mentali- teit kan tot vreemde situaties lei den, weet hij. „Een jongen heeft twee of drie keer op de Antillen in een garage gewerkt. Dan komt'ie hier en zegt: hallo, ik ben mon teur, en wil graag een baan. Joh, als die in een garage aan de slag gaat, dan vliegt die tent in brand." Vreemd dat die jongeren, ondanks alles wat er is gebeurd, nog steeds met verkeerde verwachtingen «aar Nederland konten. „Tsja, dat is nog steeds zo. Je hebt zo een uitkering, een woning én, roepen ze enthousiast door de te lefoon, je rijdt met je auto in een mum van tijd van Rotterdam naar Groningen. Leuk joh. En wat doen ze dan om dat beeld daar bij te stellen, laten ze een voorlich- tingsfilmpje zien, met twee men sen die praten over armoede in Nederland. Maar ze zitten wel op een leren bankstel en er staat een stereotoren tot aan het plafond op de achtergrond." En als het dan misgaat en de jon geren in de criminaliteit terecht Jcornen, dan uall vaak het tomelo ze geteeld op, waarmee dit ge paard gaat... „Als je geen normen hebt, hoe weet je dan hoe je je moet gedra gen? Ze zijn groot gebracht met Miami Vice en Magnum. De poli tie daar is nogal losjes, het gaat er keihard aan toe. Ze handelen naar dat voorbeeld. En dan krij gen ze hier te maken met een of andere softe aanpak van een maatschappelijk werkster. 'En dan zeggen ze: het klopt, het is hier het paradijs." routes, die tussen het Westland, Delft en Vlaardingen over de Vlaardingse Vaart, is voorlopig nog niet te schaatsen. Een boot heeft het ijs kapot gevaren en op tal van plaatsen zitten wakken met een uiterst dun vliesje ijs. De vooruitzichten van het ko mende weekeinde beloven ook niet veel verbetering voor het na tuurijs. Door de hoge tempera tuur van het water smelt het ijs ook van onderen weg, waardoor het ijs zeer gevaarlijk kan wor den. Rotterdam - Schaatsliefhebbers kunnen zich beter nog niet op de grote vaarten en plassen wagen. Het ijs is er nog absoluut onbe trouwbaar. Volgens de ijswacht van de dienst Gemeentewerken is het ijs wel voldoende dik aan het Plein 1953, de Zuiderparkweg, IJsselmonde de Twee Heuvels, de Westersingel Eendrachtsweg, de Statensingel en de Schepen straat. Van het grotere water is al leen de Ringvaartplas bij de brug berijdbaar. Op één van de bekendste schaats- Rotterdam - De beslissing van de Reconstruetiecommissie Midden-Delfland om de Oost-Abtspolder en het Lickebaert-ge- bied voor te dragen als plaats voor de Floriade in 2002 roept te- genstrij dige reacties bij de betrokken gemeenten. In Maassluis is het gemeentebestuur enthousiast, in Rotterdam is men te rughoudend. De gemeente Rotterdam, zegt ambtenaar R. A. R. Kouprie van de dienst Stedebouw en Volks huisvesting, zit helemaal niet zo te wachten op de Floriade in de Oost-Abtspolder. Het bericht dat de Reconstructiecommissie Mid den-Delfland de Oost-Abtspolder (bij Rotterdam) en de Aalkeetbin- nenpolder en de Aalkeetbuitcn- polder (tussen Vlaardingen en Maassluis) uil voordragen als plaats voor de tuinbouwtentoon stelling ontlokt Kouprie, project leider Regionale Groenstructuur, de volgende opmerking: „Als ze dat besloten hebben, dan zal dat wel. Maar wij weten nog van niets." Het is nu de bedoeling om in de Oost-Abtspolder ten noorden van het bedrijventerrein Noordwest een park aan te leggen. Om een goede bereikbaarheid te garande ren komt er een treinstation en een brugverbinding. „Daarom," zegt Kouprie, „zou het aan de ene kant slecht uitkomen als de Flo riade daar zou worden gehouden, want dat zou uitstel betekenen van de huidige plannen." Als alles volgens plan verloopt, kan bin nen enkele jaren al worden be gonnen met de aanleg van recre atiegebied bij Overschie. „Aan de andere kant," relativeert de projectleider, „zou de komst van de Floriade wel betekenen dat we dan mogelijkheden heb ben om het nog beter in te rich ten." Dat de Floriade in Zoeter- meer afsloot met een tekort van 23 miljoen gulden, is het Rotter damse ambtenarenkorps niet ont gaan. „Als dat gevaar hier ook dreigt, gaat het niet door." meent Kouprie. Goede kans De Maassluisse wethouder Leny Wesenhagen denkt dat Aalkeet- binnenpolder en de Aalkeetbui- tenpoldcr een "hele goede kans' maken om de Floriade in huis te halen. De recreatieve zone tussen Vlaardingen en Maassluis biedt voldoende ruimte voor de tuin bouwtentoonstelling en is goed bereikbaar per trein en auto. Er is tussen de vijftig en zeventig hectare grond nodig om de inter nationaal vermaarde tentoonstel ling tc kunnen huisvesten. Die is tussen Vlaardingen en Maassluis voorhanden. Uit financieel oog punt zou de komst van de Flo riade een uitkomst bieden voor de Reconstructiecommissie Midden- Delfland. Voor de verdere inrich ting van het recreatiegebied zijn tientallen miljoenen guldens no dig. Met de komst van de Floriade zouden twee vliegen in één klap worden geslagen. Na atloop van de Floriade blijft het ingerichte park toegankelijk voor het pu bliek. Dat is ook in Zoetermeer gebeurd, de stad waar in 1992 de meest recente editie van de tien jaarlijkse manifestatie werd ge houden. „Dit zou een goede invul ling van dit deel van het Licke- baertgebied zijn." meent Leny Wesenhagen. „De Floriade zou een leuke promotie voor de stad Maassluis zijn. Ik zie ook positie ve effecten voor de tuinders in het Westland. Dat gebied is tenslotte vlakbij." Kanttekening Het enthousiasme over de moge lijke komst van de Floriade naar het Lickebaertgebicd wordt ge deeld door de gemeente Vlaardin gen. Een woordvoerder plaatst slechts één kanttekening. „De kosten zouden scherp bewaakt moeten worden. Want in Zoeter meer is het de laatste keer flink duurder uitgepakt dan begroot." Een woordvoerder van het recrea tieschap Midden-Delfland tem pert het enthousiasme in Maas sluis en Vlaardingen enigszins: „De Tuinbouwraad eist de nabij heid van een vliegveld, een rijks weg en een spu\,iverbinding. Dc andere door ons voorgedragen plaats gooit op dat punt ook hoge ogen. De Oost-Abtspolder ligt vlakbij vliegveld Zestienhoven. Het nieuw te bouwen NS-station Schicdam-Kethel komt boven dien op korte afstand van de voor gedragen lokatie." Een woordvoerder van de Neder landse Tuinbouwraad verwacht dat acht of negen gemeenten zich in eerste instantie voor de organi- satie van de Floriade zullen mel den. De eerste schifting vindt in februari plaats. Daarna krijgen twee a vier gemeenten de kans hun plannen verder uit te wer ken. In mei 1994 wordt definitief beslist in welke plaats de Floriade wordt gehouden. Rotterdam - De bouw van de Hartelkering bij Spij- kenisse, waarvoor minister H. Maij (Verkeer en Wa terstaat) gisteren het startsein heeft gegeven, heeft niet alleen positieve kanten, zoals de mogelijkheid de Beerdam op de Maasvlakte door te steken. Door het openbreken van deze dam worden bedrijven op de Maasvlakte bereikbaar voor binnenvaartschepen wat een belangrijke verbetering is van de havenin frastructuur. Voorzitter dr. K. D. van der Linde van de stichting Europoort/Botlek Belangen (EBB), plaatste gisteren bij de voordelen van de stormvloedkering ook en kele kanttekeningen. Hij wees op de extra maatrege len die bedrijven moeten nemen als het Hartelka- naai in open verbinding met zee komt. Omdat de kans op'overstromingen toeneemt moeten steigers worden verhoogd, pomphuizen worden verplaatst en pijpleidingen worden beschermd. Ook zal volgens Van der Linde het zoutgehalte van het water toenemen. „Dit betekent dat voor de be drijven de mogelijkheid vervalt om hieruit op een ef ficiënte manier koelwater te betrekken," meent de EBB-voorzitter. „Het Brielse Meer wordt als moge lijk alternatief genoemd, maar het is de vraag of dat geschikt is voor industrieel gebruik. Om over de prijs nog maarte zwijgen." Van der Linde vindt dat deze extra kosten niet op het bedrijfsleven afgewenteld mogen worden. Hij riep de minister op snel de schadeclaims te regelen en dit niet op de lange baan te schuiven. „De bedrijven hebben wat schadeclaims betreft leergeld betaald bij de opening van hel Hartelkanaal. Zij hebben jaren moeten wachten op afhandeling." Verder vroeg .hy zich af wanneer er duidelijkheid komt over zaken als dé doorvaarhoogte van de brug gen. „Deze hebben weer directe gevolgen voor de frequentie van brugopeningen en dus voor de capa citeit van de wegen in het havengebied." Wil de gemeente Rotterdam op 1 januari 1996 de Beerdam op de Maasvlakte kunnen doorsteken, dan moet de Hartelkering voor die tijd wel klaar zyn. „Dat betekent dat er flink en stevig moet worden doorgewerkt, want de planning is krap," spoorde mi nister Maij de bouwers aan. Dankzij de beweegbare stormvloedkering in het Hartelkanaal kan de Beerdam over een lengte van één kilometer worden doorgestoken. Met de bouw worden twee vliegen in een klap geslagen: het ach terland is tegen dijkdoorbraken beschermd terwijl de binnenvaart na '96 de zeekades kan bereiken. Burgemeester Peper van Rotterdam noemde 'het project een fraai voorbeeld van haveninnovatie' en 'een knap staaltje van strategisch, planmatig denken van het Havenbedrijf. Ook roemde hij de snelheid waarmee Rotterdam en de overheid de verbetering van de infrastructuur aanpakken. Want Rotterdam heeft haast, aldus Peper. Minister Maij heeft gisteren het startsein gege ven voor de bouw van de Hartelkering. De ke ring moet eind 1995 klaar zijn. Foto Cees Kuiper/Rotterdams Dagblad Rotterdam - De provincie Zuid- Holland gaat komend jaar van maart tot november in een huis- aan-huisblad adverteren met een 'uitgaans top-10'. Daar zou bijna heel de provincie mee worden be reikt. De bedoeling is verder dat Radio West en Radio Rijnmond de verstrekte tips in hun uitzen dingen met extra aandacht onder steunen. Rotterdam - Bij de DCMR Milieu dienst Rijnmond zijn gisteravond ruim vijftig klachten binnenge komen over riool-, poep-, gier- en rotte eierenlucht. De klachten wa ren afkomstig uit Poortugaal, Hoogvliet, Hekelingen en Spijke- nisse. Nader onderzoek wees uit dat de stank werd veroorzaakt door een spruitenteler uit Nieuw Beijetiand die aan het gieren was. Rotterdam - De marechaussee heeft op verzoek van de Scheep vaartinspectie een 44-jarige Filip pijn aangehouden die wordt ver dacht van valsheid in geschrifte. De man, die van een schip op de Westers chelde werd geplukt, heeft bekend valse diploma's te hebben aangeboden die een zee- man het recht geeft op een onder Nederlandse vlag varend zee- schip als officier dienst te doen. In werkelijkheid ging het om niet geschoolde zeelieden. De man werkte als tweede machinist op een zeeschip zonder te beschik ken over de vereiste papieren. Rotterdam - De politie heeft naar aanleiding van de schietpartij op de Groene Zoom, waarbij eerder deze maand een 72-jarige man ernstig gewond geraakt, een ver- dachte aangehouden. Volgens een woordvoerder gaat het niet om de schutter, maar een 'betrok kene'. De schietpartij was het ge volg van een ruzie in tramlijn 2. Rotterdam - De RET heeft dit jaar veel meer zwartrijders be keurd dan vorig jaar. De Rotter damse vervoersmaatschappij ver wacht in 1993 uitte komen op een aantal van zestigduizend bekeu ringen. In 1992 kregen 'slechts' 35.000 mensen een bon voor rij den zonder kaartje. Er zijn voor deze forse stijging meerdere oorzaken aan te wijzen. Ten eerste is het korps contro leurs met tien man/vrouw uitge breid tot een personeelssterkte van 110. „En we hopen het aantal nog verder te kunnen uitbreiden naar 140," stelt RET-woordvoer- der T. Michielse. Verder is de stij ging ook een gevolg van de stren gere methodieken van de kaart- controleurs. Ook, legt Michielse uit, wordt er door de controleurs effectiever gewerkt dan vorig jaar. Toen kreeg hun motivatie een enorme knik door een steekincident in tramlijn 7, waarbij een controleur werd neergestoken door een zwartrijder. „Ze zijn nu uit die dip," zegt Michielse. Tevens wordt er harder opgetre den tegen mensen die met smoe zen komen. „Er werd met enige willekeur gewerktzegt Michielse. „Nu wordt er sterker de hand gehouden aan de afspra ken die we hebben gemaakt. Maar dat neemt niet weg dat men sen bij ons kunnen protesteren als blijkt dat er ten onrechte is ge schreven. Als de klager gelijk heeft, trekken wij het verbaal in." Het is volgens H. Houtman, de chef van de RET-kaartcontro- leurs, moeilijk om dit geval een rechte lijn te trekken. „Maar je hebt natuurlyk de toeristen," legt hij uit. „In sommige landen moet je pas aan hel einde van de rit be talen. Bij toeristen zien we daar om vaker iets door de vingers." Eén van de bekendse smoezen is nog steeds: Tk ben het vergeten'. Daar wordt serieus naar gekeken door de controleurs. Als iemand dan een reeks strippenkaarten of maandabonnementen kan laten zien, wordt hij eerder geloofd dan iemand die helemaal niet kan be- wyzen dat hij doorgaans betaalt. De RET heeft belang bij de stren gere controles. Vervoersbedrijven met veel wanbetalers voelen dat in hun portemonnee, omdat het ministerie van Verkeer en Water staat bij de subsidieverstrekking kijkt naar de percentages zwart rijders. Door Marcel Potters Rotterdam - De 20-jarige Rozen burger geeft geen krimp als de aanklager haar ets -4 jaar cel- laat horen. Hij blijft stoïcijns in de richting van de rechter kijken, of naar de muur achter haar. De mouwen van z'n lichte overhemd zijn tot net boven de elleboog op gerold, een gebalde vuist rust op z'n been. En als hij spreekt, klinkt zijn stem haast mechanisch, „Voelt u zich echt schuldig," vraagt rechtbankpresidente mr. M.A. Vermeulen halverwege de zitting, „of heeft u alleen maar spij t omdat u weet dat u strafrech telijk In de problemen zit?" Geen antwoord. „Nou," dringt de rech ter aan, „zeg eens wat." Er klinkt een bevestiging. En. monotoon: „Ik zal er alles aan doen om te zorgen dat het niet meer ge beurt..." De jongeman, onder meer ver dacht van verkrachting van drie minderjarige jongens in een kel derbox, overtuigt officier van jus titie mr. drs. J. de Boer niet als hij bekent nu wél wat te voelen voor behandeling in de dr. H. van der Hoevenkliniek, 'n particuliere in richting in Utrecht. Een praatje met een medewerker van deze in stel ling gaf de doorslag, geeft hij aan. Wat hij van zo'n behandeling verwacht? „Veel praten, heel veel praten. En kijken op welke pun ten ze me kunnen helpen." Koud anderhalve maand geleden had hij nog vrij onverschillig ge reageerd, toen een eventuele be handeling ter sprake kwam. De verdachte, in het dagelijks leven glazenwasser, had een flinke se rie zedendelicten op zijn naam, wat op 15-jarige leeftijd al resul teerde in een strafzaak en een veroordeling. Twee jaar geleden liep hij wederom tegen de lamp, toen de drie verkrachtingen en enkele pogingen daartoe boven water kwamen. Strippoker De verdachte lokte zijn slachtof fers volgens het Openbaar Minis terie mee naar de kclderbox, door hen allerlei cadeautjes in het vooruitzicht te stellen, In deze ruimte speelde hij dan spelletjes - strippoker voorop - met de jon gens, met als doel hen snel uit de kleren te krijgen. De deur ging vervolgens op slot, het licht uit. en de verkrachting vond plaats. De rechtbank gaf in september opdracht tot het opstellen van een nieuw psychiatrisch rapport, dat gisteren ter sprake kwam. Daar uit bleek dat de Rozenburger al in zijn prille jeugd ontspoorde, me de het gevolg van de situatie thuis. Z'n vader heeft hij nauwe lijks gekend, z'n moeder verliet hem toen hij negen was. Boven dien werd hij op z'n tiende zelf door volwassenen misbruikt. Over de ten laste gelegde misdrij ven schreef de psychiater: „Hij handelde volgens het lustprinci pe. niet volgens het realiteitsprin cipe." En: „Hij maakte gebruik van het feit dat hij ouder was en dus een overwicht had op de jon gens. Het ging hem makkelijk af zijn wil op te leggen. Zelfheeft hij zich niet gerealiseerd, hoe groot dat overwicht werkelijk was." Ofschoon hij reeds een intake-ge sprek in de dr. H. van der Hoeven- kliniek achter de rug had, zag de officier van justitie hierin weinig heil. „Ik vind zelf dat de verdach te wél moet worden behandeld, maar dan verplicht," betoogde zij. „Ik begrijp dat hij zelf wel wil. maar waarom? Omdat hij inziet wat er met hem gebeurt, en de bui ziet hangen als hij het niet doet?" Een voorwaardelijke straf vond ze niets, net als TBS, omdat géén van de deskundigen dit had gead viseerd. „Een gevangenisstraf is het best op zijn plaats, en dan voor een behoorlijke tijd. En voor zover behandeling moet plaats vinden kan dat in de cel. of als hy weer vrijkomt." Advocaat mr. J. van Veelen wees erop dat het zeer triest is dat haar cliënt tijdens het ondergaan van zijn vorige straf, vijfjaar geleden, nauwelijks de juiste hulp is gebo den. Intensieve begeleiding, meldde de raadsvrouw, is echter zeer aan te bevelen en zou zo snel mogelijk van start moeten gaan. Hulp in de gevangenis en vrijwil lige behandeling daarna zet vol gens haar geen zoden aan de dijk. De rechtbank doet op 9 december uitspraak in deze zaak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2