Vaterweg 15 'Hele familie schrijft in voor één huis' 'De hele planeet is eigenlijkeen vrouw' i 'Fietsroutes Beatrixpark onveilig en gevaarlijk' A Face-lift Roëllstraat afgesloten X Bos Veel belangstelling voor nieuwbouwproject Politie helpt auto's beter te beveiligen Cursus voor kopers van een nieuw huis Klanten maken exposities EO maakt TV-opnamen in de Grote Kerk Tarieven Hoekstee onder de ioep CDA wil einde aan speculatie met woningen in Hoek van Holland Verzamelaars Rotterdams Dagblad Dinsdag 30 november 1993 D zult van my niet horen dat er gebouwd mag worden in de Broek polder. Daar gaat het mij nu eventjes niet om. Wat my een beekje stoort en wat ik op deze plek even kwijt wil is mijn bezwaar tegen sommige argumenten die worden aangedragen om voor een groene Broekpolder te pleiten. Bijvoorbeeld dat''het Broekpolderbos zo'n mooi gebied is. Zelfs wet- houder Agnes van Ardenne-van der Hoeven (Sport en Recreatie) spreekt van 'het mooiste bos van Zuid-Holland' en als ik me goed '•herinner heelt ze er ook nog achter'gezegd 'misschien welvan.Ner derland'. iDat valt op omdat haar partij; het CDA, het meest nadrukkelijk dé mógelijkheid openhoudt ooit woningen te bouwen in-de Broekpol der. Meer dan andere partijen in Vlaardingen spreken de confessio nelen zich daarvoor uit Nou gaat het mij niet om deze wethouder, want ik dwaal af, maar, zo als gezegd, om het argument dat het zo'n prachtig bos is. Want laten we wel zijn, de Broekpolder is natuurlijk helemaal niet zo'n mooi bos. Alle bomen staan er keurig in een rijtje naast elkaar - bah - en ertussen groeit overal steevast tot één a anderhalve meter hoogte de zelfde brandnetelsoort. Geen variatie te bekennen. Langs de paden kom je half aangevreten konijnen tegen die het loodje legden vanwe ge myxomatose en in de grond zit nou ook niet bepaald marsepein cn suikergoed. Nee, als je in de nabijheid een echt mooi bos(je) wilt zien, moet je •naar het Staelduinse Bos gaan. Dat lijkt er nog een beetje op- Het Broekpolderbos niet, dat is een recreatiegebiedje, geen natuur. JAN BOOISTER Schiedam Voor het bijna voltooide bouwplan aan De Velden in het deelplan Midden-Delfland in de wijk Spaland is veel interesse. Maar liefst 883 gegadigden hebben zich gemeld voor de 74 sociale huurwoningen die zijn onderverdeeld in 36 gestapelde maisonnettes en 38 eengezinswoningen. In de hele wijk Spaland is veel aandacht besteed aan de milieu-aspecten van het wonen. Daarom zijn de eengezinswoningen" voorzien van boilers die ook werken op zonne-energie. De woningen worden bloksgewijs opgeleverd en ook in die vorm toegewe zen aan de kandidaat-huurders. Naar verwachting worden de laatste woningen verhuurd in januari. Vorige week is de sleutel voor de eerste opgeleverde eengezinswoning van de Woningbouwvereniging Schiedam aan de huurders overhandigd. In het kader van de actie 'Samen Preventief Actief is de politie vrijdag 3 en 2aterdag 4 december in de stad om kentekens in autoruiten te etsen en autoradio's te graveren. Daarnaast wordt advies gegeven over m echanische'beveiligingsapparatuur. Het etsen l'OSt een tientje en graveren wordt gratis gedaan. Daarvoor kan men op vrijdag 3 december van 10.00 tot 2160 :uurrierechfe aanrhet Emmaplein en de vol- gende^dag'op" Se'parkeëfplaats bij winkelcentrum Hof Van Spafarid. In de regio Schiedam wordt dit jaar een aantal ge subsidieerde koopwoningen gebouwd. Om belang stellenden voor te lichten heeft de 'Vereniging Eigen Huis' uit Amersfoort een cursus ontwikkeld, waar mee moet worden voorkomen dat kopers zich in een ongewis avontuur storten. De cursus bestaat uit drie delen en wordt gegeven op donderdag 2, woensdag 8 en donderdag 16 december. Geïnteresseerden moe ten zich te voren aanmelden bij de organisatie (033- 507433 of 033-507645;. Deelname aan de cursus kost tien gulden, inclusief documentatiemateriaal. 'Riant is koning' is de toepasselijke titel van de reeks tentoon. Hingen die de komende maanden in de ar- toteek aan het Bachplein zijn te zien. De leners ma ken hun keuze voor een bepaald kunstwerk via een diasysteem. Gebleken is dat velen liever direct uit het depot kiezen, maar dat is nog niet te realiseren. Om aan dat verlangen toch enigszins tegemoet te ko men, worden verschillende leners in de gelegenheid gesteld een expositie samen te stellen uit de voor raad kunstwerken. Ze. treden ook op als gastconser vator. De eerste tentoonstelling wordt geopend op donderdag december. Maassluis De Evangelische Omroep maakt woensdag TV-opna men tijdens een koor- en samenzangavond in de Grote Kerk van Maassluis. De vier optredende koren komen uit Heerde, Puttershoek, Ridderkerk en Oud- Beijerland. Verder werken mee Willem van der Vliet op trompet en Herman Nass op trombone. Klaas Jan Muider en Martin Zonneberg bespelen de vleugel en het orgel. De toegang is vrij. Aanvang: 19.45 uur. Hoek van Holland De tarieven die worden gehanteerd in het wijkge- bouw De Hoekstee, zullen kritisch worden bekeken. Leen Vreugdenhil, fractievoorzitter van Hoeks Wel zijn, heeft geconstateerd dat in de begroting van de deeigemeenteraad andere tarieven worden genoemd dan in werkelijkheid gelden voor het wijkgebouw. Voorzitter Willie Doorn zegde toe dat de tarieven zul len worden bekeken en eventueel worden aangepast aan de begroting. Cursussen Donderdag 2 december SCHIEDAM Bloemschikken, De Blauwe Brug, 2 decern oer-16 de cember 55,=), Vrijdag 3 december SCHIEDAM Levensreddend handelen. Klubhuis Zuid. Redactie Waterweg: jan Booïster Ben van Haren peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven- plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Ba* Telefoon 2340055 Hoek van Holland Inwoners van Hoek van Holland laten zich inschrijven voor een nieuwbouwwoning en bij toewijzing wordt die woning doorverkocht aan andere inwoners van Hoek van Holland. Het CDA zegt daar voorbeelden van te kennen en wil een einde maken aan deze speculatie. Volgens voorzitter Piet van der Wel van de CDA-fractie in de deelraad zijn die mogelijk heden er. Het komt voor dat vier of vijf fa milieleden zich laten inschrijven, om de kans van één familielid op een koopwoning te vergroten. Van der Wel zegt over aanwijzin gen te beschikken dat dit systeem zelfs door makelaars wordt aan bevolen. Op deze wijze wordt door mensen financieel voordeel be haald, want een toegewezen wo ning kan met forse winst worden doorverkocht. Daarom heeft het CDA bij de be handeling van de begroting een motie ingediend waarin is vastge legd dat kopers van een woning 2ich verplichten om het huis zelf te bewonen tenzij een gerechte lijk bevel tot verkoop of een exe cutoriale verkoop volgt, dan wel dat schriftelijk ontheffing wordt verleend door het deelraadsbe- stuur. Van der Wel wil deze bepaling tot een jaar na aankoop laten gelden. Als de koper niet aan de voor waarden voldoet, betaalt hij een onmiddellijk opeisbare boete van twintig proeent van de koopsom vrij op naam. Met twee stemmen tegen aan vaardde de raad deze motie en de directeur van het Ontwikkelings Bedrijf Rotterdam (OBR) zal via burgemeester en wethouders worden gevraagd dit besluit on middellijk uit te voeren. Ook een aantal wijzigingsvoor stellen van het CDA werd door de raad gesteund. Het eindbedrag van de presentiegelden wordt met ruim tweeduizend gulden verminderd. De sportterreinen mogen in totaal 56.000,- minder kosten en de kosten van het zwembad moeten met 25.000,- omlaag. Op het recreatieoord heeft het CDA enkele posten ge vonden waarop bezuinigd kan worden. Daar staat tegenover dat Van der Wel en zijn ploeg meer geld willen uitgeven voor onder houd van wegen, openbaar groen en voet- en fietspaden, Ook moet de huurverhoging van het dien stencentrum van 2.875,- gecom penseerd worden. Het dagelijks bestuur had voorgesteld die be groting ten laste van het dien stencentrum te brengen, maar de raad vindt deze korting op het ou derenwerk niet aanvaardbaar. De tarieven voor de lokale vereni ging zullen een half procent min der stijgen dan in de begroting is voorgesteld en wel met 2,5 pro cent. Door Nathalie Lans Schiedam - De kamer telt mis schien wel tachtig brandende kaarsen en honderden Mariabeel den. Het lijkt wel een kerk, maar het is de huiskamer van Nel van IJzendoorn. Nee, aan godsdienst waanzin lijdt 2e niet, ze verzamelt Mariabeelden, of beter gezegd moederbeelden. En kaarsen vindt ze gewoon gezellig. „Het zijn eigenlijk allemaal oer- moedertjes. Ik heb bijvoorbeeld ook beelden van Aphrodite en de Chinese godin Kwin-Yin. Het zijn beeldjes die dezelfde functie heb ben. Maar ook de Indiase Gha- neesja, Boeddha en Jezus mogen er van mij bij. Zij zijn er voor het hele gezin. De mooiste vind ik de dikke vrouwen. Het zijn moeders die beschermers van het leven zyn. „Ik ben niet katholiek, nee. Deze beelden hebben voor mij meer te maken met filosofie dan met reli gie. Vrouwen als oermoeder van de wereld. De hele planeet is ei genlijk een vrouw. De oceaan is toch een soort baarmoeder? Ik zou eigenlijk een cultus moeten stichten," vertelt Nel in een toe lichting op haar verzameling. Nel verzamelt al twintig jaar moe derbeelden. De stukken uit haar collectie zijn overal vandaan ge sleept. Er zitten superleïijke bij, maar ook heel mooie exemplaren. Een Maria in een grotje, een groot borstbeeld uit een klooster, een art-deco Maria, een houten Maria, een Maria met Lourdeswater, maar ook een rubberen en een lichtgevende Maria. „In Duitsland en Italië heb je bij voorbeeld ontzettend veel geme ne nep. De oude beelden vind ik het mooist, maar er zitten ook echt heel lelijke bij. Kijk, hoe vind je die nou met die gekleurde flikkerende lichtjes?" Nel heeft lol in haar verzameling en haar enthousiasme brengt ze over op haar familie- en kennis senkring. Haar vrienden kopen overal waar zij komen Maria's. Voor Nels collectie. Hoe lelijker, hoe mooier. Een 'vreselijke sleu telhanger' uit Griekenland is een van de laatste geschenken. Rugzak vol Nel van IJzendoorn gaat zelf ook regelmatig de boer op. Zij snuffelt veel op rommelmarkten en slaagt er ook na twintig jaar nog steeds in beelden te vinden die zü thuis nog niet heeft staan. „Laatst had ik de slangengodin van Kreta. Ik vroeg aan de verkoopster: 'Wat vraag je daarvoor?' Zij zei: 'Een kwartje, maar er is een arm van af. Alsof ik dat kwartje nog teveel zou vinden! Maar ik moet zeggen dat ik nooit heel veel geld aan mijn verzameling uitgeef. Het moet wel leiik blijven." Een dag waarop Nel zich hele maal kan uitleven is bijvoorbeeld Koninginnedag. Zij is dan altijd in Amsterdam te vinden en struint de godganse dag over de vrijmarkt. Het resultaat is vaak een rugzak vol oermoeders. De ware verzamelaar blijft nu een maal altijd op zoek. „Zo wil ik ooit nog een zwarte Madonna uit Bra zilië. Maar ja, daar kom ik niet zo vaak." Arme meiden Tijdens een van de vele zeiltoch ten met haar vriend sloeg zij on derweg haar slag. Nel had een paar prachtige Maria's op de kop weten te tikken. De beelden wer den in broeken gewikkeld en goed vastgemaakt zodat zij niet zouden beschadigen op de ruige zee, Het leek de kapitein van het schip toch maar beter dat de Ma ria's het schip zouden verlaten. „Een vriend van ons kwam de beelden in België ophalen. Die ar me meiden moesten van boord. Het was juist zo gezellig,lacht Nel. w Nel van IJzendoorn: 'Ik wil nog een zwarte Madonna uit Brazilië. Foto Roei Dijkstra Dinsdag 30 november SCHIEDAM Kfuphuis Oost, Bingo, 20.00 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Expositie Nicole Carvajai (schilderijen), t/m 30 de cember. Harmonie. Renévan 'tHof en Jim van der Woude (humoristi sche mimiek), 20.30 uur. Biblio theek Van Hogendorplaan. Pre sentatie blokcontaineriokaties om geving Goudsbloemstraat t/m 4 de cember. MAASSLUIS Koningshof. Bingo, 20.00 uur. ROTTERDAM Theater Zuidplein Magna Carta, 20.30 uur. Dizzy. Sfeq, 22.00 uur. De Evenaar. Jongerentheater en - dans uit de townships, 20.15 uur. Rotterdamse Schouwburg Kean; 20.15 uur. De Laatste Dans, 20.30 uur. Luxor Theater, sweeney Toddi 20.15 uur. Lantaren/Venster. De oude prins, 20.30 uur. Wintergas- ten, 19.30 uur. Erasmus Universi teit. Studium Generale Cultureel: Rappen, 16.30 uur. Woensdag 1 december SCHIEDAM *|j§ Hoofdbibliotheek (Lange Havêri)Ï3 Expositie Unicef, t/m 31 december^ Schieiandzïekenhuis. Expositie!) Hennie van Dorsten (acryl-tekeninl gen) en Lily van den Boogaard Boons-; (keramiek en sieraden), Vm 31 de-; cember. VLAARDINGEN Harmonie. Sinterklaasfeest, 14.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraad, 19.30 uur. Bar-dancing Hallo, Ca sino-avond, 21.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Amati Pianokwartet, 12.45 uur. De Evenaar. Jongeren- theater en -dans uit de townships, 20,15 uur. LuxorTheater. Sweeney Todd, 20.15 uur, Rotterdamse Schouwburg De Laatste Dans, 20.30 uur. Lantaren/Venster. De oude prins, 2QI3Q4JÜL Jeugdthea ter Hofplein. Poppentheater Jaco bus Wieman, 14.00 uur. Erasmus Universiteit .Demonstratie Virtual; Reality, 10.00-16.30 uur. Zaal De Unie. Het Land van Huizinga, 20.3Q,; uur. Doelencafé. Latin Jam Ses sion, 22.15 uur. Correct Studio Ca fé. Open: Talenten Podium, 21.00. uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Dracula' CU) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: The house of the spirits' (16) dag. 4-8. Calypso 1: The Firm' (16) dag.- 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-3: The piano' (12) dag. 1.15.4.6.45-9.30 Cinerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: Tina' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: The real McCoy' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Sliver' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 5: 'In the line of fire' (al) dag1, 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'AJadj din' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30T Imax Theater: 'Sharks' (al) dag.,2^ 8.30. 'Hetgrote Barrière Rif (al) dag. 3-7.?0. Lantaren/Venster 1: 'Ro mance de Valentfa' dag.8. Trois couieurs: bleu' (16) dag. 10. Ven ster 3: Trahir' dag. 8-10. Venster 4: 'Het is een schone dag geweest' dag. 8. The women from the Lake of Scpnted Souls'dag. 10. Lumièrel: 'Rising Sun' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6-45.9.30. Lumière3: The fugitive' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30, Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 1.15-4.30- 8.15. Rex: 'Candy Stripes II' (18) dag. 12. doorl.voorst. Thalia: 'Hard Target' (16) dag.1.15-4-6.45- 9.30. Schiedam - De twee belangrijk ste fietsroutes door het Beatrix- park moeten worden verbeterd. Het fietspad evenwijdig aan de rijksweg A20 geeft de fietsers een onveilig gevoel vanwege de dich te begroeiing waardoor grote de len slecht verlicht worden. De an dere route, die vanaf de Parkweg door het park richting de nieuw bouw in Kethel gaat, is op ver schillende punten gevaarlijk door onoverzichtelijke verkeerssitu aties. Dat concludeert de Echte Nederlandse Fietsersbond in haar notitie over knelpunten in fietsroutes. Op het fietspad langs de rijksweg staan te hoge kruiken te dicht bij het fietspad en hangen hier en daar de takken 2eifs laag boven de weg. Daarom doet de ENFB de aanbeveling geen hoge heesters en bomen binnen drie meter van een fietspad te plaatsen. De knelpunten van het fietspad langs de parkeerplaats aan het begin van het Beatrixpark liggen op het verkeerstechnische vlak. Er wordt niet aangegeven waar fiets- en voetpad overgaan in het parkeerterrein en wie voorrang heeft. Bovendien zit er een slin ger in het fietspad die problemen oplevert bij tegemoet komende tweewielers. Ook daar is niet dui delijk wie voorrang heeft en hoe mensen er moeten oversteken. Voorts hebben de fietsroutes bij hevige regenval te kampen met wateroverlast. Die knelpunien hebben volgens de ENFB een negatieve invloed op het gebruik van de fietspaden in het Beatrixpark. De routes vormen een belangrijke schakel in de verbinding van het noorde lijk stadsdeel met het centrum. Het ENFB verbaast zich er over dat die paden niet opgenomen zijn in de opknapbeurt die het Beatrixpark binnenkort onder gaat. De fietsersbond stelt een aantal verbeteringen voor. De slinger in het fietspad moet worden recht getrokken en worden voorzien van een oversteekplaats. Tegen het autoverkeer richting parkeer plaats dienen snelheidsremmen- de maatregelen te worden getrof fen. Voorts moet een duidelijk on derscheid gemaakt worden tus sen de fiets- en voetpaden en een betere voorrangssituatie worden gerealiseerd Schiedam - Met het ontsteken van vier lichtobjecten op de kop- gevels van de woonblokken aan de Burgemeester van Haarenlaan in Schiedam wordt woensdag 1 december de ingrijpende renova tie van de Roëlstraat en omgeving officieel afgesloten. In twee jaar tijd zijn in de wijk 412 woningen opgeknapt. Ook de binnenterrei nen zijn aangepakt. Vanaf de voorbereidingen in 1989 zijn de bewoners door het Ge meentelijk Woningbeheer bij de renovatie betrokken. Zij mochten hun wensen kenbaar maken. Dat leidde tot een uitgebreid pakket van eisen waarbij moer variatie in woningtypen en gevelaanzicht voorop stond. Ruim zestig pro cent van de bewoners is in het hernieuwde complex blijven wo nen. Het architectonisch ontwerp voor de renovatie is afkomstig van het Woningbeheer zelf. Door de bewonerswerkgroep '412'werd gekozen voor een groot aantal bouw- en woontechnische verbe teringen. In totaal zijn 370 woningen vol gens het basispakket (nieuwe keuken, douche en toilet en de aanleg van een CV-installatie en mechanische ventilatie) opge knapt; 42 woningen werden in grijpend verbouwd om ze ge schikt te maken voor ouderen of grote gezinnen. Voorts zijn bo venop twee bestaande flatgebou wen aan de Van Haarenlaan twaalf nieuwe ouderenwoningen gerealiseerd. De bewoners kun nen gebruik maken van een lift. Zowel de nieuwe de bestaande woningen zijn aangepast voor ou deren. De face-lift is in twee fasen uitge voerd. De eerste startte precies twee jaar geleden en omvatte 244 woningen die nog onder de oude Rijkssubsidieregeling vielen. In de tweede fase heeft het Woning beheer, gesteund door de ge meente, de financiële middelen zelf op tafel gelegd. Alle wonin gen zijn voorzien van een grotere keuken, nieuwe kozijnen, ramen met dubbel glas en gevelisolatie. Ook de woonomgeving heeft, naar de voorstellen van de werk groep, een gedaanteverwisseling ondergaan. Elk binnenterrein heeft een nieuwe indeling zodat ook daar nu een zekere variatie bestaat. De keuze van de speelele- menten wordt gemaakt naar aan leiding van de ideeën die de kin deren uit de buurt er voor heb ben. Op verzoek van de bewoners is een beheergroep opgericht die wil zorgen dat de opgeknapte buurt netjes blijft. De officiële afsluiting van de werkzaamheden vindt woensdag om 17.00 uur plaats. Dan wordt ook de brochure ter herinnering aan de renovatie gepreserveerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1