15 t Bevolking Schiedam blijft flink groeien 'Aan de haven heb ik laatst een fallus gezien' li Voorstanders van groene Broekpolder moeten maar niet al te hard juichen Surfplas is er even voor niemand ^113 Klantvriendelijk? Hondenclub op televisie in 'Natte Neuzen' Werk van kunstenaar Jan Toorop in Streekmuseum Nieuwe CD-single Jaap Stolkestein Thema-avond over ouder worden Kerst Inn '93 voor 50-pIussers V Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Beroemd aan de Waterweg SIÉIB =Lj Kerstboom verhuist naar Grote Markt Rotterdams Dagblad Vrijdag 3 december 1993 De Schiedamse kunstenaar annex striptekenaar Harr Wiegman zei het zo treffend nadat hij afgelopen dinsdagmiddag in het vernieuw de postkantoor aan de Lange Nieuwstraat voor twee postzegeltjes ruim een kwartier op zijn beurt had staan wachten. „Leuke pakkies hebben die dametjes aan, Lekker warm is het hier wel. Maar daar is dan ook alles mee gezegd," mompelde hij, likkend aan de achterkant van onze koningin. „Klantvriendelijk noemen ze dat," voegde een ander er enkele mi nuten nadien aan toe. mensen worden alleen maar weggejaagd." •De man had geduldig bij het winkeltje met allerhande wenskaarten, verpakkingsmateriaal en andere typische PTT-attributen staan wachten om zijn keuze af te rekenen. Maar niemand die zich meldde achter de kassa. „Nou, dan niet." De man voegde er nog een paar vloeken aan toe en beende getergd weg. Betalen deed hij niet. Het is chaos troef in het nieuwe postkantoor. En dat terwij] je bij een compleet gerenoveerde inboedel zou mogen rekenen op een vlotte afhandeling. Niemand weet waar 'ie aan toe is. Voor postzegels, afha len van pakjes en het verzilveren van cheques een nummertje trek ken en rechts voorsorteren. Voor alleen geldzaken is een aparte ba lie. Zeer verwarrend. Zeker als het nergens staat aangegeven. Het modem ingerichte hoofdpostkantoor is een kopie van de vesti ging aan de Waalstraat in Vlaardingen. Maar ook daar ging het in het begin fout. Geen duidelijke bewegwijzering naar de loketten. Men sen die zich onnodig in de rij scharen en anderen die braaf een num mertje trekken terwijl dat helemaal niet nodig blijkt. Kennelijk is meneer PTT nog niet opgeknapt van de kinderziektes die daar de kop opstaken. Maar gelukkig staan ook in de Schiedamse vestiging voldoende bankjes. Zou men dan toch rekening gehouden hebben met de klan ten? SANDERSONNEMANS Schiedam Hondensportvereniging De Brandersstad is deze maand drie maal te zien in het televisieprogr. ,.ima Natte Neuzen van Martin Gaus. Vrijdagavond 10 de cember is de eerste uitzending en ook op vrijdag 17 en 3l december verschijnen de viervoeters op de beeldbuis. De vereniging voor gedrag, gehoorzaamheid en be hendigheid van honden moet in het programma een aantal onderdelen afwerken. Voornoemde vaardig heden komen daarbij aan de orde, maar ook het zo genoemde fly-balJ. Fly-ball is een sport waarbij de hond, begeleid door zijn of haar baas, het op een hindernisbaan op moet nemen tegen soortgenoten. Onderweg moet een ap paraat worden bediend en de daaruit weggeschoten bal worden opgevangen. Vlaardingen Kunst is niet vaak te kijk in het Streekmuseum aan de Ketbelweg. Maar als Jan Anderson werk van een kunstenaar in huis haalt, pakt hij meteen goed uit ook. De komende drie maanden is in zijn museum wérk te 'zien'van 'Jan Toorop. Anderson is al een aantal jaren in het bezit van van een map met twaalflitho's van Toorop. De map werd in 1905 uitgegeven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Koninklijke Kaarsenfabriek in Gouda en is via-via bij het Streekmuseum terecht gekomen. Dankzij de medewerking van het Nutsbedrijf Vlaar- dingenMaassluis zijn de kunstwerken in een expo sitie te bezichtingcn. De Westlandse vertolker van het vrolijke lied Jaap Stolkestein heeft deze week een nieuwe CD-single uitgebracht bij zijn huidige platenmaatschappij Ivory Tower. Het lied dat bestemd is voor de Nederlandstalige hit parade, gaat over het vakantieland Spanje en heel dan ook zeer toepasselijk 'Spanje Ölé! Redactie Waterweg: Jan Booister Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Carel van der Velden Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055' Het Carillon aan de Kockstraat 2 vormt vrijdag 10 de cember het decor van de laatste thema-avond van het Intercultureel Vrouwennetwerk (IVN) dit jaar. Die avond wordt gesproken over ouder worden ver van huis. Er wordt begonnen met een film over emigranten die in Australië en Nieuw-Zeeland wonen en daar hun oude dag beleven. Daarna kunnen de aanwezi gen hun eigen ervaringen met ouder worden in de veranderende maatschappij vertellen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De toegang is gratis, evenals de koffie. A{ Het Wijkaktiviteiten Overleg, werkend onder de wat dubbelzinnig aandoende afkorting WAO, organiseert voor 50- plussers op Tweede Kerstdag een kerst-inn in wijkgebouw De Hoekstee. Deelnemende 50-plussers zijn welkom vanaf twee uur 's middags. Vóór de maaltijd speelt een band die is samen gesteld uit Hoekse muzikanten en kan men in de foyer een dansje maken. Het diner begint om vijf uur en er is keuze uit echt Hollandse schotels, na melijk boerenkool met worst of zuur kool met spek. Voorts worden bijge rechten en een dessert met koffie na geserveerd. Na het diner treedt de big band The Rhythm Harmonies op. Inschrijven is mogelijk lot en met 14 december bij het dienstencentrum aan de Mercatorweg of bij het Bertus Bliek verzorgingshuis. De kosten voor de hele dag bedragen ƒ35,00 per persoon, te voldoen bij in schrijving. wiikjAfr/l .fnïir« Cryujt Dr ArMr* rwr iril' fHuwt «rmU ui iprjnlrrWUi Cj n.u, uw SWfnliirtl.11 f i{ li| Ainrarr SWAR015KI SILVER CRYSTAL rob heenes NaamLen Munnik WoonplaatsVlaardingen BeroepPolitiek tekenaar Andere functiesGeen HobbyM'n werk Leeftijd48 Politieke partij: GroenLinks X. Len Munnik tekende het logo voor de actiegroep die zich terzet tegen bebouwing van de Broek polder. 2) Jn utelfc huis in utc stad zou u hel liefst icrl/eu wonen? ..In dat pand op de hoek van de Callenburgstraat en dc Hofsingel. Het lijkt een beetje op een huis op een tekening van Magritte. Ik weet niet wat me er zo in aantrekt, want het ziet er heel gewoon uit. Ik heb de eigenaar een brief geschreven, maar hij heeft het al verge ven aan z'n zoon. 2) Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? „Han Spruijt, de oud-voorlichter van de gemeente Vlaar dingen. Die was altijd zo aardig. En hij deed z'n werk met veel plezier." 3) Wat moet erop milieugebied in Waardingen anders? „Dat is watje noemt een mer a boire. Van alles! In ieder ge val moeten ze het Lickebaertbos flink laten groeien en de Broekpolder groen houden. En van Vlaardin gen een leuke stad maken, op milieugebied." 4j IVat vindt u Vlaardingen vooreen plaats? „Ik heb er een haat-liefde verhouding mee. Ei genlijk zou ik hier zo gamv mogelijk weg moe ten ga an. Maar m'n vrouw heeft hier haar wor tels, en die krijg ik de grond niet uit." 5) Blijft u altijd hier wonen? „Nou, als die eigenaar van dat huis op de hoek van de Callenburgstraat en dc Hofsingel zich nou eens bedacht. 6; Wie tüudt u de mooiste man/vrouw in uu: stad* ..Ik zou zo gauw geen leukore Vlaardinger we ten dan m'n eigen vrouw" 7) Aan mar of trie ergert u zich in uw woonplaats? Ais politiek tekenaar wind ik me vooral op over de inter nationalegebeurtenissen. Daar maak ik elke dag een teke ning over in dagblad Trouw. Wat me in Vlaardingen stoort is vooral dat ze proberen er een onleefbare stad van te maken. Dat plan van Patrimoni um om huizen te bouwen in de Broekpolder is toch hele maal van God los? Ze maken er een steenwoestijn van! Joggend in de polder kom ik Willem Kwakkelstein, de voorzitter van Patrimonium, wel eens tegen. Ook op gym pies. Ik heb al vaak tegen 'm gezegd: Wim, zodra hier de eerste paal de grond in gaat, zet ik mijn huis te koop. Dan ben ik weg." 8; Wat i.s' het dier- buarsti' plekje in uw stad? ..Da's toch wel mijn e'gen kamertje. Daar zit ik de Godganse dag te tekenen, met uitzicht op een prachtige kastanje boom. die nu al weer vol knoppen zit voor het komende voor jaar." 9) Wal is het lelijkste plekje i)i uit stad? „Zal ;k maar een greep (Joon uit de ve le voorbeelden? Aan de haven heb ik laatst een fallus ge zien. Dat witte ding bij de nieuwe brug. Oerlelijk. Een p.„ met oogjes. Smakeloos" 10U moet een ïniljoen gulden in uw stad bestede». Waar aan gaat dat op? ,.Ik zou het terrein van de voormalige gasfabriek saneren. Misschien is écn miljoen te weinig, maar dan als aanbeta ling. Ik zou cr 'n partij mooie woninkjes neerzetten. Dat moet echt gebeuren, want zoals het er nu bij ligt is een schande." juwelier Noordmolenstraat 2 Rotterdam tel. 010-4652026 Volgens dit bord is de surfplas tus sen Maas- sluisen Vlaar dingen ge woon ge opend. Het moet dan wel haast om ijs- surfers gaan, want zowel gewone surfers als schaatsers hebben mo menteel wei nig plezier van de grote waterplas. De vorst houdt de surfers aan de kant en voor de schaatslief hebbers is het ijs niet be trouwbaar ge noeg. Foto Westlands Fotobureau ■5 Door Jan Booister Wie breekt betaalt. Het is een ou de regel in de politiek en mis schien ook wel, zo kort voor de ge meenteraadsverkiezingen, de verklaring voorde knievallen van PvdA en CDA, gisteravond in de Vlaardingse gemeenteraad bij de behandeling van de structuur schets. Zij het met de aanteke ning dat de sociaal-democraten nog voor elkaar hebben gekregen dat de Broekpolder groen blijft en het CDA helemaal met lege han den staat. D66 dwong beide partijen een en ander in te slikken. En niet ten onrechte. De PvdA, toch een co alitiegenoot van Df>6. had met an dere fracties een monsterverbond gesloten om de Broekpolder ais groengebied te handhaven. Daar was D66 buiten gehouden. Boven dien werd in een amendement be dongen dat de hele structuur schets de ijskast in moest. En dat laatste was D66 te gortig. Er werd van een vertrouwensbreuk ge sproken. Terecht, want het gaat niet aan om enkele jaren mee te praten over een structuurschets en dan als coalitiegenoot op het moment van besluitvorming onaangekon digd af te haken. Dat heeft weinig met bestuurlijk fatsoen te maken. Er was minder druk nodig om het CDA door de bocht te krijgen. De confessionelen hadden stoer ver kondigd dat de hele structuur schets moest worden aangeno men, dus inclusief onderzoek naar woningbouw in de Broekpol der -dat is 'één en ondeelbaar- en dat er anders zou worden te gengestemd. Dat zou betekenen dat er met WD en wat andere partijen een krappe meerderheid in de raad ontstond die tegen de hele structuurschets was. Daarop verzocht D66-fracticleider Van Rijn het CDA nog eens goed na te denken over de gevolgen. En dat leidde er weer toe dat het CDA alsnog voor de structuur schets stemde. Met de bestuurlij ke soepelheid die die partij eigen is. Zoals alleen confessionele politici dat kunnen, probeerde de CDA- fractie bij de stemming toch weer tegen Ie stemmen, maar dat werd door burgemeester Stam met het reglement van orde in de hand voorkomen. Het CDA wilde na melijk enkele onderdelen van de structuurschets verwerpen en dat kan niet. Waarna alsnog voor werd gestemd. Het werd zo op het einde toch een raadsvergadering voor ingewij den. De Teek zal geen touw heb ben kunnen vastknopen aan de wijze van besluitvorming en alle al dan niet gesplitste amende menten. Dat is met name jammer bij een punt als de Broekpolder. want die discussie hadden mis schien wat meer Vlaardingers dan gebruikelijk willen volgen. De uitkomst van het debat is x.venwel duidelijk: de Broekpol der blijft groen. Deze raadsperio de althans, want alhoewel het de meeste toehoorders ontging, ver klaarde CDA-fractioleLder Schu macher dat haar partij zich de vrijheid voorbehield later op nieuw over de Broekpolder te dis cussiëren. Met andere woorden, we accepteren dat er nu geen on derzoek komt naar de bouwmoge lijkheden daar, maar als straks de verhoudingen in de gemeente raad anders zijn. is het best moge lijk dat woningbouw in het recre atiegebied opnieuw bespreek haar wordt gemaakt. Waarmee maar gezegd wil zijn. cat de winnaars van gisteren nog niet al te uitbundig feest moeien vieren. Schiedam - De bevolkings ontwikkeling in Schiedam vertoont nog altijd een gesta ge groei, concludeert de afde ling Onderzoek en Statistiek vnn de dienst Gemeentewer ken. De toename in 1992 bedroeg ruim 750 personen. Per 1 januari 1993 telde Schiedam 71.858 inwoners. Dat is bijna 2500 burgers meer dan in 1990. Ook dit jaar heeft de groei van het inwonertal zich doorgezet. In de eerste zes maan den nam de bevolking toe met 240 personen. Daarmee werd de grens van 72.000 inwoners be reikt. Eind september telde de Brandersstad er 72.310. De vrou wen (36.895) zijn nog altijd in de meerderheid. Er wonen er in Schiedam 1480 meer dan mannen (35.415). De grootste stijging deed zich voor in de nieuwbouwwijk Spa- land. Maai- ook in Zuid. waar een aantal nieuwbouwprojecten is ge realiseerd, is sprake van een be volkingstoename. Een nieuwe bevolkingsprognose is op basis van de bevolkingscij fers en de meest recente woning- bouwplanning voor de komende twee jaar nog wel te maken, maar daarna wordt het moeilijker. Dat heeft te maken met het al dan niet doorgaan van nieuwe woning bouwprojecten. Sommige bouw plannen worden opgeschoven en anderen worden eerder uitge voerd dan aanvankelijk gepland. Volgens de notitie van de dienst Gemeentewerken worden in de komende acht jaar in Schiedam 3985 huizen gebouwd. De meeste daarvan (1409) verrijzen in Spa- land. Nieuwland krijgt er in die periode 878 woningen bij en ook in de binnenstad gaat aanzienlijk (673 stuks) worden gebouwd. Het gemiddeld aantal personen per woning is al geruime tijd da lende. In 1970 woonden nog 3.2 personen in één woning. Momen teel zijn dat er 2,2. Dat houdt in dat als er in Schiedam niet wordt gebouwd, het inwonertal vanzelf terugloopt. Om het inwonertal ge lijk te houden moet de woning voorraad jaarlijks met 200 a 250 woningen groeien. Omdat de ge middelde woningbezetting echter niet meer zo snel daalt als voor heen, zullen tot het jaar 2001 jaar lijks 150 woningen nodig zijn om het inwonertal constant te hou den. Het toekomstig aantal te bouwen huizen overtreft die hoe veelheid ruimschoots. Ook als de te slopen woningen worden mee gerekend. De bevolking maakt de laatste drie jaar een opvallende verjonging door en dat zal, is de verwachting, voorlopig ook nog even zo blijven. De belangrijkste oorzaak daarvan is het steeds ver der richting Delft oprukkende Spaland. Dc nieuwbouwwijk is een trekpleister voor jonge gezin nen. Een andere oorzaak is het re latief hoge geboortecijfer van de voorbije vier jaar. In de jaren '70 en '80 lag dat ver beneden het lan delijk gemiddelde. Met de bouw van eengezinswoningen in Woud- hoek en Spaland is daar verande ring in gekomen. Het geboortecij fer steeg vrij snel tot ruim boven het gemiddelde in Nederland. Vrijdag 3 december SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland. Pepemoten- discovoor tieners, 19.30 uur. Film huis. Simple men, 21.30 uur. Pas sage Theater. Harry Sacksioni. 20.15 uur. Teerstoof. Zindroom (cabaret), 20.30 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Story of qiu Ju (film). 20.30 uur. Hair (musical), 20.15 uur. Harmonie. Maarten van der Gnnten/Ben Herman kwartet (jazz), 23.00 uur. Vrije Academie. De Stijl. Lezing over door kunsthisto rica Sylvia Hagers, 20.00 uur. Grote Kerk. Concert tgv ingebruikneming Van Peteghem-orgel. 20.00 uur. MAASSLUIS Koningshof. Bingo. 20.00 uur. ROTTERDAM Theater Zuidplein. De Gigantjes. 20.15u. De Doelen. Rott. Philhar- monisch Orkest, 20.15u. Night- town. Acid Jazz/?itally Wired 21.00u. Rotown. Daiyll Ann. 22.00u. Plan C. RJ Mischo &Kid Morgan. 22.30u De Evenaar. Jon- gerentheater en-dans uit de town ships. 20.15u. Luxor. Sweeney Todd. 20.15u, RottSchouwburg. Glenn, 20.30u. Lantaren/Venster. Ramirex, 20.30u. Zaterdag 4 december SCHIEDAM Grote Kerk. Concert. 15.00 uur. Ex positie Edith Janzen en Jaap Gest- man, 10.00-16.00 uur. Teerstoof. Clown Zizero, 14,00 uur. Zindroom, 20.30 uur. Passage Theater. De Gigantjes, 20.15 uur, Podium. Gip sy Rose, 22.30 uur. VLAARDINGEN Vijfsluizen. Postzegelruilbeurs, 11.00-16.00 uur. Stadsgehoor zaal. Story of qiu Ju (film), 20.30 uur. Grote Kerk. Wandelconcert, 15.00 uur. ROTTERDAM Passage. De Gigantjes, 20.15u. De Doelen, Rott.Philharmonisch or kest. 20.15u. Nighttown, Black, 2i.00u. L'Esprit. Lefthand Freddy and the Aces, 22.00u. De Evenaar, Jongerentheater en-dans, 20.15u. Luxor. Sweeney Todd, 2Q.15u. Rott.Schouwburg. Glenn, 2Q.30u. Lantaren/Venster. Ramir ex, 20.30u. Rott.Schouwburg. De Notekraker, 20.15u. Zondag 5 december SCHIEDAM Grote Kerk. Expositie Edith Janzen, 13.00-16.00 uur. Beatrixpark. Heemtuin-expositie, 14.00 uur. Buurthuis Nieuwland. Sinterklaas feest voor MarokKaap^ö .Kinderen, 13.30-15.30 uur. Podium. Naturel Chemistry, 21.30 uur. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'A few good man' (12) dag. 11.45-14.45- 17.45-20.45. Alhambra 2: 'The house of the spirits' (16) dag. 1.15- 4-8. Calypso 1: 'Farewell to my con cubine' (al) dag. 1,15-5-8.30. Ca- lypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4- 6,45-9.30. Calypso-3: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30 Cinerama 1: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Crush' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Nightand the City' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: Tma' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'The real McCoy" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. ImaxTheater: Helgrote Bar- nere Rif (ai) dag. 3-7.30, za.zo. ook 1. Lantaren/Venster 1: 'Romance de Valentra' dag.8, Trois couleurs: bleu' (16) dag.10.15. Venster 2: zo 7.30: 'Much ado about nothing". Venster 3: Trahir' dag. 8-10. Ven ster 4: 'Het is een schone dag ge weest" (16) dag. 8. 'The women from the Lake of Scented Souls' (16) dag. 10. Lumière 1: 'Rising Sun' (12) dag.l. 15-4-6.45-9,30. Lumière 2; 'The Firm' (16) dag. 1.15- 4.45.8.15. Lumière 3: The fugitive' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 4: 'The house of the spints' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Rex: 'Dirty Blond' (18) dag. 12. doorl- .voorst. Thalia: 'Hard Target" (16) dag.1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Hard Target' (16) vr.za. 00.15. Lu mière 2: 'Jurassic Park' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Sliver' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'The crying game' vr.00.30. Venster 2: 'Ama- ztnggrace' vr.24. 'Over our dead bo dies' za.24. Venster 3: 'The Krays' vr.24 'A room with a view'za 24. Ven ster 4: 'Korte amerikaanse films' vr.24. 'Sex is...'za.24. Kindermatinees: Venster 1: Tom en Jerry' zo.2.30, Venster 2: 'Beer tje Sebastiaan' zo.2.30. Do kerstboom die jaarlijks door het Zweedse bedrijf Sandvik aan Schiedam wordt geschonken, komt dit jaar niet op de Koemarkt maar op de Grote Markt bij het stadhuis te staan. De officiële ontsteking van de verlichting vindt plaats op donderdag 9 december om 19.30 uur. Voor de verhuizing is gekozen omdat de feestelijke ontsteking van en de sa menzang bij de boom steeds meer te lijden kreeg van het verkeersla waai.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1