15 Gemeente in Brandei Gemeente wil autohandel in Brandersbuurt remmen Rotterdams Dagblad 'Laat schaapskudde gemeentelijk groen onderhouden' Strand en Duin duurste wijk van Waterweggebied Handelaar: 'Schied^ Sloperskarwei op en rond Boerhaavelaan bijna klaar Handelaar: 'Schiedam komt haar beloftes niet na' Stichting Spoetnik begint hulpactie voor Oekraïne Gemeente Maassluis steunt actie Bosnië Ondanks protesten toch bezuiniging op ouderen 9 I Veertien man op moordzaak Vuurwerk in orde Karpers sterven Inbreker aangehouden Dagopbrengst gestolen CDA-vrouw verkiesbaar dfo'lS i'S Woensdag 15 december 1993 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Een schaapskud- de met herder moet het land- j schappelijke karakter van de Broekpolder vergroten, vindt de Vlaardingse SGP/GPV/RPF- combinatie in haar verkiezings programma. Daarmee, is de stel ling, wordt de recreatieve waar de van de polder vergroot. De I schaapskudde zou ook kunnen worden ingezet voor het onder houden van gemeentelijk groen, is een ander idee. Er zouden verder een schaaps- Schiedam - Dc sloopwerkzaam heden in het zuidelijk deel van Schiedam-Oost hebben een flink gat geslagen in de wijk. Het pand op de hoek van de Rotterdamse- dijk en het Boerhaaveplein staat er echter nog bij alsof het van geen wijken wil weten. In het café De Kleine Confiance worden im mers nog gewoon pilsjes getapt en de woning ernaast is nog altijd niet verlaten. Toch zal eerdaags kooi en een klompenmakerij moeten komen in de Broekpol der. De SGP/GPV/RPF-fractie voegt daaraan toe ook graag een extra complex siertuinen te zien in de Broekpolder. Samen met de linkse partijen in de Vlaardingse gemeenteraad vindt de SGP/GPV/RPF-fractie dus dat er niet mag worden ge- ook daar de slopershamer tegen de bouwvallige muren beuken en het eigendom van bierbrouwer Oranjeboom met de grond gelijk maken. De oostelijke zijde van de Boer- haavelaan en het onderaan de Rotterdamsedijk gelegen Boer haaveplein heeft de face-lift al on dergaan. Nu nog de overkant, de Gaüleistraat en het Van 't Hoff- plein. De afbraakwoningen zijn bouwd in de Broekpolder. De combinatie stelt in het zojuist ver schenen verkiezingsprogramma ook voor dit gebied verder te be bossen. „Dat moet met voortva rendheid ter hand worden geno men," valt te lezen. De politieke combinatie spreekt zich. uit voor meer aandacht voor het milieu in het algemeen. Zo- nagenoeg allemaal verdwenen. Daar moeten in totaal 92 huur- en 24 koopwomngen verrijzen. Eet project wordt ontwikkeld door het Gemeentelijk Wonmgbeheer (GWB) en de Woningbouwvereni ging Schiedam (WBS). Laatstgenoemde gaat 87 wonin gen exploiteren. Eén van de woonblokken in de Galileistraat wordt aangepast voor ouderen. Het twintig woningen tellende lang er op dat gebied achterstand is krijgt by beleidsafwegingen het milieu voorrang, aldus SGP, GPV en RPF. Verder spreken de drie partijen zich uit voor een „schone en opgeruimde" stad, te gen de vuilstort in hetLickebaert- gebied en voor een groene Holiër- hoeksepolder. Als alle andere partijen vraagt de blok krijgt aparte voorzieningen inclusief een lift. De overige nieuwbouw bestaat uit vijf huur- appartementen op het thans braakliggende gedeelte van het Van 't Hoffplein die evenals de 24 koophuizen voor rekening komen van het GWB. Begin volgend jaar wordt begon nen met de bouw. Die zal naar verwachting twaalf maanden in beslag nemen. Café De Kleine SGP/GPV/RPF-combinatie ook meer aandacht voor de veiligheid op straat, bestrijding van bij standsfraude, meer voorzienin gen voor de jeugd en goed onder wijs. Enkele andere punten: vier wethouders in plaats van vijf, openstellen van de busbaan kele honderden huizen verrezen. Dat aantal wordt komende jaren nog flink uitgebreid. Een aantal bewoners ergert zich aan de acti viteiten van de autohandelaren. „Sommige bedrijven veroorza ken veel overlast," zegt voorlich ter Jan Langstraat van de Dienst Gemeentewerken. „Verder heb ben de garages een negatieve uit straling op het gebied. De zitten de bedrijven mogen blijven. Maar voorkomen moet worden dat er zich meer bedrijven vestigen." Dat de bestaande garagebedrij ven in het gebied mogen blijven betekent volgens Jan Langstraat niet dat ze in de toekomst in alle gevallen door de autoriteiten met rust zullen worden gelaten. Ook Confiance blijft in elk geval be staan, zij het in een hernieuwde vorm. Zodra de met de gemeente onderhandelende eigenaar van het pand overeenstemming heeft bereikt over de financiële haken en ogen, gaat ook dat pand tegen de vlakte. De horecazaak wordt dan tijdelijk ondergebracht in een noodvoorziening en mag, als het project wordt opgeleverd, weer terug naar de oude plek. vanaf Plein 1940, kleinere winkelgebieden in stand houden, laag leengeld by de bibliothe ken, de Pelmolen proberen te behou den, de tarieven voor radio en TV moeten gescheiden worden, groene golven op ondermeer de voetgangers klagen over het ge drag van sommige bedrijven. Zo blokkeert Alfa-Romeodealer Da vid Hart volgens de klagers de stoep door die vol te zetten met zijn occasions. „Die klachten zijn in veel geval len terecht," zegt Langstraat. „De stoep is in sommmige straten in derdaad niet begaanbaar. Met de politie is overleg gaande om daar wat aan te doen." Degene die wordt beschuldigd kijkt er anders tegenaan. „Als zij 't zeggen, zal het wel zo zijn," zegt David Hart licht spottend. „Maar ik kan u verzekeren dat er hoog uit drie of vier auto's van mij voor de deur op de stoep staan gepar keerd. De stoep staat inderdaad Maassluis - Indringende plei dooien hebben niet kunnen voor komen dat er in 1994 flink wordt bezuinigd op onder meer het ou derenbeleid en de bibliotheek in Maassluis. Als onderdeel van een reeks bezuinigingsmaatregelen moet het ouderenbeleid 30.000 gulden inleveren. De bieb stevent volgend jaar door een bevriezing van het budget af op een tekort van 50.000 gulden. De Maassluise gemeenteraad nam het zogenoemde welzijns- programma gisteravond zonder wijzigingen aan. Alle sectoren in de 'zachte sector' leveren volgend jaar minimaal twee procent van hun budget in. Een tak als het ou derenbeleid wordt echter harder aangepakt. Omdat deze sector in Maassluis volgens het college van B en W meer geld krijgt dan in vergelijk bare gemeenten, is er een taak stellende korting van tien procent opgelegd. De bezuiniging is vol gens de gemeente nodig omdat er de komende jaren tientallen mil joenen guldens nodig zijn voor bodemsanering in de Steendijk- polder en de Noord Nieuwlandse- polder en schadevergoeding voor betrokken bewoners. Directeur drs. Jelle Wijnstok van de Stichting Ouderenwerk Maas sluis verzette zich gisteren als in spreker tegen de motivatie van de korting op het ouderenbeleid. „Wij zijn niet blind voor de nood zaak tot bezuinigen. Maar de SOM wordt als enige aangepakt met een korting van tien procent. De vergelijking met het budget van andere steden is slechts een beleidsinstrument. Het zit ons echter dwars dat dit verheven is tot het enige beleidsinstrument. Een inhoudelijk gesprek is niet gevoerd." Wijnstok vreest dat de korting op het SOM de poten, wegzaagt on der de pas aanvaarde 'nota lokaal ouderenbeleid'. „Ik word behoor- Hoiysingel en fruitautomaten en gokkasten moeten worden verboden. De SGP/GPV/RPF-combinatie spreekt verder onder meer uit dat onderwijs wordt gegeven „naar de eisen van de wet en met eerbiediging van de goede zeden, normen en waarden." Ook wordt opgemerkt dat in de Stadsgehoorzaal „voorstellin gen met een aanstootgevend of zedeloos karakter" moeten wor den geweerd. vaak vol, maar de meeste auto's zijn niet van mij. Het probleem zou al een stuk minder zijn als de gemeente de illegale garages in het gebied zou aanpakken." Dat wandelaars in het Groen- weegje noodgedwongen over de rijbaan moeten lopen, valt vol gens Hart in de eerste plaats de gemeente te verwijten. „Hiervoor de deur ligt al tientallen jaren een terrein braak. De gemeente heeft beloofd daar een parkeerterrein van te maken, maar dat gebeurt maar niet. Het gevolg is dat ieder een bij ons voor de deur parkeert. De parkeerdruk is gewoon groot in dit gebied. Daar moet de ge meente wat aan doen." lijk boos als het college meedeelt dat de dienstencentra De Vliet en De Vloot een luxe zijn. Het lijkt me een klap in het gezicht van die mensen die met visie hebben ge werkt aan deze dienstencentra. De centra voorzien in een grote behoefte. Er is zelfs ruimtege brek." Bibliotheek Ook voorzitter W. Groenenboom van de Stichting Openbare Bi bliotheek in Maassluis waar schuwde de gemeenteraad voor grote problemen. De instelling zegt volgend jaar niet voldoende geld te hebben om de stijgende personeelslasten te betalen, Voor het bibliotheekpersoneel wordt het salaris landelijk vastgesteld. „De bibliotheek bevindt zich reeds jaren in een achterstands positie. Wij zien niet in hoe wjj na het verminderen van het aantal formatieplaatsen, het verminde ren van het aantal openingsuren en het beperken van de aankoop van boeken nog verder kunnen bezuinigen zonder de kwaliteit tot een onacceptabel niveau aan te tasten." Wijnstok en Groenenboom wisten gisteren geen gulden van de op gelegde bezuinigingen af te snoe pen, Ook in 1995 en latere jaren moeten ze, net als andere wel- zijnsinstellmgen, rekening hou den met verdere kortingen. Veel gemeenteraadsleden willen dan echter een andere bezuinigings- systematiek hanteren. „Hier komt pijnlijk aan het licht dat het zo niet langer kan," meen de PvdA'er Pieter Kromdijk. „Be zuinigen volgens de kaasschaaf methode willen we niet meer," vulde zijn CDA-coliega Gert-Jan Enzerink aan. Klakkeloos bezui nigen is niet goed. Het wordt tijd de afzonderlijke diensten te be oordelen op hun doelmatigheid en daar het bezuinigingsbeleid op af te stellen." Schiedam - De regiopolitie Rijn mond heeft een recherchebij standsteam van veertien man ge formeerd om de moord, vorige week gepleegd op een 43-jarige Schiedammer, op te lossen. Het staat vrijwel zeker vast dat het gaat om een afrekening in de cri minele sfeer. De man werd maan dagavond 6 december in koelen bloede neergeschoten in de Ste- phensonstraat in Schiedam-Oost. Volgens de politie overleed hij on derweg naar het ziekenhuis. De auto die bij de aanslag werd ge bruikt, is niet teruggevonden. Vlaardingen/Maassluis - De legale vuurwerkverkopers in Maassluis en Vlaardingen houden zich keu rig aan de regels. Bij een controle, gisteren door de politie in de bei de steden, werden tien adressen bezocht. Op geen enkel verkoop punt kon de milieucoördinator een overtreding vaststellen. Zowel de vergunningen als de op slagplaatsen waren in orde. In Vlaardingen wordt op zeven plaatsen volgens de regels vuur werk verkocht (dat zijn twee adressen minder dan vorig jaar), in Maassluis zijn drie gecontro leerde handelaren. Vlaardingen - In een vijver aan de Anna Paulownalaan zijn gisteren enkele dode karpers aangetrof fen. De vissterfte heeft vermoede lijk te maken met zuurstofgebrek dat veroorzaakt is door afgevallen bladeren en vorst. De vorst trok enkele dagen geleden snel op en sloot de bladeren in het water af van zuurstof. Daardoor trekken de bladeren de in het water aan wezige zuurstof naar zich toe, en dat is vermoedelijk ten koste ge gaan van een aantal vissen. Schiedam - In de'Julianalaan is gisteravond een 31-jarige Schiedammer aangehouden. Hy bekende kort tevoren een inbraak te hebben gepleegd in een winkel aan de St. Liduinastraat. Bij deze inbraak werd de man betrapt door de eigenaresse van de winkel. Zij ontwaarde een gat in de voordeur en een man met een mes, die zich in de zaak bevond en dreigend op haar afkwam, Op zijn vlucht nam de dader een bedrag van onge veer 600 gulden mee uit de kassa. Schiedam - Onder de ogen van de bediende, is dinsdagavond de dagopbrengst van een benzine pomp aan de Nieuwe Haven ge stolen. De pomphouder, die giste ren aangifte deed, vertelde de po litie dat hij tegen sluitingstijd nog even met iemand stond te praten toen de tas met geld uit zijn auto werd gehaald. De dader was een onbekende man die langs liep, de tas weggriste en samen met een handlanger in een auto vluchtte. Pogingen van de politie om deze auto te achterhalen liepen op niets uit. Het bleek dat de wagen gestolen was. Maasland - De Maaslandse CDA- raadsfractie krygt na de verkie zingen toch een vrouw in haar midden. Cynthia Hoefman-Van der Hoeven is door de ledenver gadering van de tiende naar een verkiesbare vierde plaats gepro moveerd. Verder onderging de defmitieve kandidatenlijst niet zoveel wijzigingen. De zittende raadsleden Jaap van der Kooij, Piet de Jong en Cees Pool scho ven allen een plaatsje op. Voor Pool kan dat gevolgen hebben, want hij staat nu zevende. Niet ze ker is of het CDA zoveel zetels zal halen. De CDA-lijst wordt aangevoerd door Pleun Quak, Tweede is wet houderskandidaat Leen de Nie. Daarna volgen Ad vanMarrewijk, Cynthia Hoefman-Van der Hoe ven, Jaap van der Kooij, Piet de Jong, Cees Pool, Hans van Buu- ren, CobyvanBuuren-Heemsber- gcn en Joska v.d. Beukel-v.d. Ak ker. Vlaardingen - De wijk Strand en Duin in Hoek van Holland her bergt de vermogendste inwoners van het noordelijk Waterwegge bied. Het gemiddeld jaarinko men per huishouden bedraagt er 44.400 gulden, heeft het CBS be cijferd. Strand en Duin staat op de tweede plaats van 'rijke wij ken' in de Rijnmond. De armste inwoners van de regio zijn te vin den in Schiedam-Oost. Het CBS heeft hen een 75° --teats toebe deeld. In Schiedam-Oost be schikken de huishoudens gemid deld over 25,200 gulden. Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt verder dat Holy-Noord en de wij ken Woudhoek en Spaland en het agrarisch gebied daarom heen eveneens 'rijke' buurten zijn. Daar ligt het inkomen door de bank genomen op 33.800 gul den (Holy) en 33,450 gulden (Schiedam-Noord) Betrekkelijk hoog scoort ook dat deel van Schiedam dat tussen de havens en de grachten ligt. Daarbij hoort ondermeer de buurt rond het Schietend Ziekenhuis, waar veel grote en dure huizen staan. Het gemiddeld inkomen bedraagt hier 32.700 gulden. Maassluis, niet uitgesplitst in wijken, neemt de 36e plaats in op het CBS-lijstje voor gemeenten in de Rijnmond. Maassluise ge zinnen hebben een gemiddeld jaarinkomen van 30.650 gulden. Inwoners van Hoek van Holland verdienen, de kleine duizend be woners van Strand en Duin uit gezonderd, gemiddeld 31.750 gulden. Vlaardingers zijn doorgaans net iets minder vermogend. Zij be schikken jaarlijks over 29.700 gulden, In het centrum van Vlaardingen wonen de mensen met de smalste beurs. Zij hebben een kleine drieduizend gulden minder te besteden dan de ge middelde stadgenoot. De door snee Schiedammer zit weer net iets krapper bij kas dan de moda le Vlaardinger. Hij heeft een bud get van 28.450 gulden tot zijn be schikking. Maasland, dat niet tot de Rijnmondgemeenten wordt gerekend, komt in de gegevens niet voor. De cijfers van het CBS dateren uit 1989, maar zijn pas onlangs gepubliceerd. Vlaardingen - Humanitaire hulp aan zieken, kinderen en bejaar den in de Oekraïne. Met dat doel is de Vlaardingse stichting Spoetnik een inzamelingsactie begonnen van kleding, schoe nen, speelgoed en meubelen. Ook vraagt de stichting finan ciële steun voor het kopen van medicamenten en voedselpak ketten, In februari wil Spoetnik de hulpgoederen naar het plaatsj e Romny brengen, 250 ki lometer ten noordoosten van de hoofdstad Kiev. Initiatiefnemer van de actie is Beja Kuiters van de winkeliers vereniging Koopcentrum het Winkelhart Vlaardingen. De in zameling vloeit voort uit een eerdere humanitaire hulpactie van de winkeliers in april. Toen werd ruim 11.000 kilo ingeza meld en met hulp van het Rode Kruis in Romny verdeeld over zieken- en bejaardenhuizen. Af gelopen weekeinde is een twee de transport in het plattelands plaatsje gearriveerd met 2700 kilo aan hulpgoederen. Beja Kuiters praat van een zorgwekkende toestand in de gehele Oekraïne. Uit een tele foongesprek met de Nederland se ambassade in Kiev heeft ze begrepen dat de ex-Sovjetrepu bliek momenteel de slechtste periode meemaakt sinds de on afhankelijkheid, twee jaar gele den. Kuiters wil de actie toe spitsen op Romny, omdat ze de situatie in deze stad met 50.000 inwoners met eigen ogen heeft gezien. De stichting doet een beroep op de bevolking om de transport en goederenkosten te dekken. Mensen kunnen donateur wor den voor minimaal 25 gulden per jaar of éénmalig een gift storten op banknummer 41,37.63.021 ten name van stich ting Spoetnik. Bedrijven en par ticulieren die goederen wülen schenken kunnen dat elke za terdag tussen 10.00 uur en 17.00 uur doen bij het Stadsinforroa- tiecentrum op het Liesveld 135 of bij de nabijgelegen Body shop. Voor meer informatie kunnen belangstellenden con tact opnemen met Beja Kuiters, telefoonnummer 010-4741942. Schiedam - In de vroegere Brandersbuurt van Schiedam heb ben zich de laatste jaren veel garagebedrijven gevestigd; de ge meente wil nu een rem zetten op deze wildgroei. In het nieuwe bestemmingsplan wordt vastgelegd dat zich geen nieuwe showrooms en herstelinrichtingen voor motorvoertuigen in het gebied tussen de Schie, de Noordvest en de Korte Haven (Schienoko) mogen vestigen. Andere branches mogen wel een zaak beginnen in het gebied. De gemeente Schiedam reageert met deze planologische maatre gel op klachten van omwonenden en de Bewonersvereniging Schiedam-Centrum (BVSC). De klagers vinden dat de leefbaar heid m het gebied sterk te lijden heeft onder de aanwezigheid van de garages. Die veroorzaken vol gens de betrokkenen vooral par keeroverlast. Na de sloop van een groot deel van de Brandersbuurt vonden veel autobedrijven een centraal gelegen stek in dit gebied. Vroeger had nauwelijks iemand last van die activiteiten, maar de laatste jaren, is dat veranderd. Op een aantal kale vlaktes op het schiereiland zijn inmiddels en- Het Boer haaveplein en de Galileï- straat waar begin volgend jaar gestart wordt met de nieuwbouw. Voor die tijd moeten de slopers nog één vlekje wegwerken: het pand met daarin onder meer het ca fé. Foto Roel Dijkstra - «óft r - AfcW Maassluis - Net als Vlaardingen en Schiedam roept de gemeente Maassluis haar inwoners op steun tiyjeyen aan de actie van het In terkerkelijk Vredesberaad van Bosnië. Er 'fïïbculeren in Maassluis waarmee de leiders van de Europese Unie wordt opgeroepen' een einde te maken aan de chaos in het voormalige Joegoslavië. Gekoppeld aan deze actie wordt er geld ingezameld voor dekens voor Bosniërs. De gemeenteraad van Maassluis stelde gisteren, om het goede voorbeeld te geven, tweeduizend gulden beschikbaar voor dit doel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2