13 Bedrijfsterrein miljoenen duurder Katholieken keren even terug in de Grote Kerk Rotterdams Pagtilad VERMAKELIJK NIEUWSGIERIG Brandweer met modern materieel aan de slag Hoop gevestigd op EG-subsidie van anderhalf miljoen gulden Raad van State schorst bouwplan IJsselhoeve Grond te zuur voor aluminium lichtmasten De Zeeuw stapt op bij Zeekadetten Ouders boos over plotselinge sluiting peuterspeelzaal Veldenverlies dreigt voor HSC en RKWIK Energiebedrijven deels samen Auto vast op de trambaan Met slok op op de vlucht Inbreker loopt tegen de lamp Proces-verbaal voor vuurwerk Inbreker met slechte conditie Autodief van de weg gehaald Vuurwerk bij Frankeland ...EN SNEL! I Vnjdag 17 december 1993 Waterweg j Regio Waterweg J Westhavenplaats 22 j 3131 BTVlaardingen tel.; 010-2340055/fax.: 4Ó49754 Vlaardingen - De komende we ken voeren de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Rijks waterstaat opnieuw ovedeg over het tracé voor de tweede Benelux- tunnel om te bekijken of voorko men kan worden dat er velden moeten verdwijnen van RKWIK en HSC. Wethouder Van Arden- ne-van der Hoeven (verkeer/ sport) hoopt de schade voor beide voetbalclubs beperkt te kunnen houden. Ze wijst erop dat aanvankelijk het hele Nieuwland-park op de schop leek te moeten voor de wegver- breding. Dat is voorkomen. Van Ardenne: „Er zou nogal wat sneu velen. maar de rooilijn is verlegd. Overigens nog onvoldoende naar onze zin. In de huidige plannen moet een gedeelte van de sport velden wijken voor de verbreding van de rijksweg en daar willen we ook nogeens naar kijken." De wethouder heeft gevraagd om een nadere studie naar mogelijk heden om de gevolgen voor RKWTK en HSC te voorkomen. Ze zegt dat in Schiedam gekeken zal worden of daar mogelijkheden zijn. Daar liggen de sportvelden wat verder van de rijksweg af. Van Ardenne wil over vier weken duidelijkheid hebben omdat er nog veel moet worden gedaan om de verbreding mogelijk te maken. Zo zijn er in Schiedam en Vlaar dingen wijzigingen van bestem mingsplannen nodig en moet er ook een grenswijziging komen. Dat laatste moet omdat met de verbreding de grens tussen beide gemeenten precies in het midden van de weg komt te lopen. Vlaardingen- Na de miljoenen aankoop enkele maanden gele den van een autoladder heeft de Vlaardingse brandweer er sinds dinsdag een tweede duur materi- eelstuk bij. Een zes meter lang hulpvcrleningsvoertuig met al lerlei nieuwe technieken aan boord prijkt vanaf deze week in het wagenpark van de spuitgas ten. Aan het voertuig hangt een prijskaartje van 450.000 gulden. 4 De voorganger van het voertuig was met zijn bouwjaar 1978 niet langer betrouwbaar en is bij de aankoop van het gloednieuwe model ingewisseld. Met het nieuwe voertuig hebben de brandweerlieden in één klap alles bij de hand. Het heeft ach terop een kraan met een reikwijd te van maximaal acht meter. In het verleden was het vaak impro viseren voor de brandweerlieden als bijvoorbeeld een koe uit een sloot getakeld moest worden of een autowrak aan de kant van de weg moest worden gezet. Dat le vert geen problemen meer op. Nieuw is ook het afneembare compartiment net achter de cabi ne. De brandweer wil meer van deze compartimenten aanschaf fen, die elk een eigen specifieke taak krijgen. Zo'n compartiment bevat bijvoorbeeld materiaal voor de bestrijding van milieu-inci denten en kan bij een dergelijke situatie razendsnel op het hulp verleningsvoertuig geplaatst wor den. Aan boord bevindt zich.boven dien modern gereedschap om verkeersslachtoffers zo efficiënt mogelijk uit autowrakken te ver wijderen. In plaats van de auto mobilist door een klein gat uit het voertuig te bevrijden, wordt in het vervolg de auto stukje voor stukje met dit gereedschap rond het slachtoffer verwijderd. Ook de traditionele 'trauma-beer', om jeugdige slachtoffers gerust te stellen, ontbreekt niet in het nieuwe hulpverleningsvoertuig van de Vlaardingse brandweer. Schiedam - Schiedam krijgt mogelijk anderhalf miljoen gul den extra subsidie uit de Renaval-pot voor de ontwikkeling van bedrij fsterrein Vij fsluizen. De gemeente kan dit geld goed gebruiken, want de exploitatie van het nieuwe bedrijfsterrein bij scheepswerf Wilton-Fijenoord valt behoorlijk tegen. In plaats van het verwachte tekort van elf miljoen gulden over de eerste tien jaar, houdt Schiedam nu reke ning met een verlies van een klei ne veertien miljoen gulden. De exploitatiekosten blijken veel hoger te zijn dan verwacht. Sane ring van de bodem en hogere rio- leringslasten zorgden voor forse financiële tegenvallers. Daar naast wordt door de slechte eco nomische situatie nog maar wei nig grond aan bedrijven uitgege ven. Een woordvoerder van de af deling Economische Aangelegen heden: „Er is wel belangstelling, maar niemand hakt de knoop door. Gegadigden willen eerst hun bedrijfsresultaten afwach ten." Schiedam maakt kans op het ex traatje uit Brussel - de Renaval- gelden worden beheerd door de EG - als elders in de Rijnmondre gio bepaalde projecten niet door gaan. Renaval is bedoeld om nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen ter vervanging van de werk gelegeneheid die door de neer gang in de scheepsbouw verloren zijn gegaan. In dit geval zou Schiedam de extra subsidie te danken hebben aan het feit dat Rotterdam geen geschikt project heeft kunnen voordragen, waar door geld vrijkomt voor andere steden. Ook Dordrecht zou daar van profiteren. De Schiedamse ambtenaar van Economische Aangelegenheden zegt evenwel zich niet blij te wil len maken met een dode mus. „De ervaring leert datje nooit ze ker weet of Renaval-gelden inder daad vrijvallen. We wachten dus maar af. Maar we kunnen iedere cent extra heel goed gebruiken Door Peter de Lange Schiedam - Rooms-Katholiek Schiedam zal dit jaar voor het eerst sinds vele eeuwen weer Kerstmis vieren in de Grote Kerk. De Hervormde gemeente heeft zijn deuren voor de katholieken opengesteld omdat de katholieke Singelkerk op last van Bouw- en Woningtoezicht en de inspectie van het Bisdom Rotterdam voor een groot deel onbruikbaar is ver klaard. Bij een onderzoek in november is gebleken dat de Singelkerk zo ernstig aan het verzakken is, dat grote stukken uit de plafonds naar beneden dreigen te vallen. Enkele jaren geleden werd we gens het instortingsgevaar al een klein deel van de kerk afgeschei den en van vangnetten voorzien. De Singelkerk kan nog wel wor den gebruikt voor gewone dien sten, maar is door de houten wan den waarmee bepaalde delen zijn afgesloten zo klein geworden, dat er geen ruimte is om alle bezoe kers van de doorgaans zeer druk ke Kerstviering op te vangen. „Daarom wijken we eenmalig uit naar de Grote Kerk," aldus pas toor P. M. Vismans. De Grote Kerk op de Grote Markt was oorspronkelijk het godshuis van de katholieken in Schiedam, maar ging tijdens de Beelden storm in de 16de eeuw over in pro testantse handen. Voor de Schiedamse katholieken is de kerk altijd een bijna heilige plaats gebleven, omdat St. Liduina er begraven heeft gelegen. De Kerstviering in de Grote Kerk op vrijdagavond 24 december be gint om middernacht. De katho lieke gelovigen zullen volgens pastoor Vismans weinig moeite hebben zich er thuis te voelen. „Want in zekere zin zijn we er thuis." De overige diensten rond Kerstmis worden gewoon in de Singelkerk gevierd. Gevaar dat Pastoor Vis mans achter het altaar van de Singel: Al krijgen we maar vast een miljoen om de fundering aan te pakken, dan zijn we al een eind op streek. Foto Roel Dijkstra de kerkgangers getroffen worden door vallend gesteente >s er vol gens Vismans niet. Ondertussen pogen het Bisdom en de gemeen te Schiedam nog steeds geld los te krijgen voor de restauratie van de Singelkerk. Vismans verwacht op 23 december uitsluitsel of Monu mentenzorg bereid is er geld in te steken. ,A1 krijgen we maar vast een miljoen om de fundering aan te pakken, dan zijn we al een eind op streek." De Singelkerk is inmiddels ook voorgedragen voor een subsidie uit de Investerings Impuls Werk gelegenheid van 500 miljoen gul den die het Rijk beschikbaar heeft gesteld. Een groot deel van dit bedrag zal besteed worden in Rotterdam. De Singelkerk neemt een hoge plaats in op de projec tenlij st, aldus Vismans. „We zijn duidelijk in beeld, en de berich ten luiden dat we gunstig staan." Niet alleen voor de katholieke ge meenschap is het van belang dat de Singelkerk, tegenwoordig een officieel geregistreerde basiliek, blijft bestaan. Ook de gemeente Schiedam hecht grote waarde aan het gebouw, omdat het een hoek steen vormt in het stedebouw- kundige ontwerp voor het Stadserf. Den HaagA/laardingen - De Raad van State heeft de vergunning voor de bouw van zestien eenge zinswoningen op het terrein van de voormalige IJsselhoeve in Vlaardingen-Holy geschorst. Om wonenden hadden daar vorige week vrijdag om gevraagd tijdens een hoorzitting. De buurt meent dat onnodig een mooi stuk groen in de gemeente verloren gaat als het terrein wordt bebouwd. Volgens burgemeester en wethouders zijn er echter zo weinig bouwlokaties in Vlaardin gen dat ook de IJsselhoeve benut moet worden om aan de vraag naar woningen te voldoen. De Raad van State vindt dat de gemeente eerst een beslissing moet nemen op het bezwaar schrift dat door de omwonenden is ingediend. Als dat bezwaar schrift wordt afgewezen, kunnen de bewoners overigens een nieuw verzoek om schorsing bij de Raad van State indienen. In de nog schriftelijk bekend te maken motivering van mr. C. Lig- telijn-van Bilderbeek van de Raad van State speelt het niet vragen van een advies aan de Pro vinciale Planologische Commis sie een belangrijke rol. Er is on voldoende zekerheid over de ruimtelijke indeling van dit deel van Holy, meent zij. De omwonenden hebben van meet af aan bezwaar gemaakt te gen de procedures die het ge meentebestuur voor dit plannetje heeft gevolgd. Zij staan op het standpunt, dat het oude bestem mingsplan een bebouwing van slechts zevenhonderd vierkante meter toelaat op het IJsselhoeve- terrein in de vorm van de in 1976 gesloopte boerderij en met be houd van de aanwezige bomen en beplanting. Het gemeentebe stuur wil 105 bomen en boompjes laten kappen. Hiertegen'loopt op dit moment een handtekeningen actie in de straten rond het IJssel- hoeveterrein; al meer dan 150 mensen hebben getekend. Vlaardingen - De aluminium lichtmasten in Vlaardingen wor den successievelijk vervangen door stalen exemplaren. Het nutsbedrijf heeft geconstateerd dat de zuurgraad van de grond in Vlaardingen te hoog is voor aluminiummasten. „De masten maken hun levensduur hier niet vol," weet Arie Smaling, chef projectenbureau van het Nuts bedrijf Vlaardingen/Maassluis. „Niet dat ze bij de eerste de bes te storm omwaaien, maar je merkt na zo'n twintig jaar dat ze aangetast raken. Dan is het, bij voorbeeld als de grond in een buurt wordt opgehoogd, beter stalen masten te plaatsen." De zuurgraad heeft volgens Smaling niets te maken met mi lieuverontreiniging. Zure grond is ook in andere delen van het land te vinden, weet hij. Band Daarom ook zijn veel lichtmas ten in Vlaardingen aan de voet omwikkeld met band, wat overi gens ook is gedaan om te voor komen dat hondepis de palen aantast. Het nutsbedrijf werkt verder aan plannen om het energiever bruik by de verlichting van de stad te verminderen. De verwachting is dat het ener giegebruik in het jaar 2000 met een derde zal zijn terugge bracht, voornamelijk door zuini ger lampen te gaan gebruiken. Daarbij worden hogedruk kwi klampen vervangen door lage- druk natriumlampen. Maassluis - Leen de Zeeuw heeft deze week afscheid genomen als voorzitter van het Zeekadetten- korps in Maassluis. De Zeeuw, in Maassluis ook bekend als ge meenteraadslid voor de VVD, wordt opgevolgd door Ruud Behrend. In het dagelijks leven is Behrend directeur van het Loods wezen Nederland. De Zeeuw (63) werd voorzitter van de zeekadetten in 1978. Hij span de zich met name in voor het in de vaart houden van de Rigel. het zeewaardige schip van de kadet- ten dat doorgaans broederlijk naast de oude stoomsleper De Fu rie in de Maassluise haven ligt af gemeerd. Met zijn uitgebreide contacten in de Maassluise samenleving wist De Zeeuw altijd veel geld los te peuteren voor het korps. Eerder dit jaar ging het schip in dok. Met de herstelwerkzaamheden was toen 30.000 gulden gemoeid. De Zeeuw trekt zich niet hele maal terug uit de maritieme ver eniging. Zijn opvolger Behrend heeft hem gevraagd zich te blij ven inspannen voor de sponsor werving. De Zeeuw zal dat doen als voorzitter van de Vrienden van de Rigel. De contributie van de 52 kadetten is bij lange na niet voldoende om de exploitatiekos ten van de Rigel te dekken. In zijn afscheidsrede raadde De Zeeuw 'zijn' kadetten aan een goede opleiding te volgen. „Voor het vinden van werk is dat ontzet tend belangrijk. Kier op de Rigel leren jullie al spelenderwijs sa menwerken en het scheepswerk kennen. Dat is een goede basis voor een zinvolle toekomst." Zie ook pagina 15 Schiedam- Het Gemeentelijk Energie Bedrijf in Rotterdam neemt zijn tegenhanger in Schiedam, het Openbare Nutsbe drijf, voor een derde deel over. Beide energiebedrijven zeggen door de samenwerking goedko per te kunnen werken en een be tere positie op de markt te kun nen innemen. Met de samenwer king gaan geen banen verloren. Voor de Schiedamse klant veran dert er niets. NV Openbaar Nuts bedrijf Schiedam blijft verant woordelijk voor de dienstverle ning in de stad en breidt deze zelfs tot iets over de stadsgrenzen uit. In de loop van volgend jaar neemt de ONS de dienstverlening aan klanten in de deelgemeente Overschie van de GEB over. De samenwerking tussen beide bedrijven richt zich voornamelijk op het gezamenlijk financieren van nieuwe installaties en het in kopen van energie. Schiedam - Ouders zijn zeer ver bolgen over de aangekondigde sluiting van peuterspeelzaal Prins Maurits in de Westfranke- landsestraat in Schiedam. Pas op 7 december kregen de ouders te horen dat het schooltje van hun kroost op 1 januari 1994 definitief de deuren sluit. Op de peuter speelzaal worden 75 kinderen op gevangen; 46 peuters stonden op de wachtlijst. Ondanks de grote klandizie is sluiting van de peuterspeelzaal volgens het bestuur van de Ver eniging voor Christelijk Onder wijs Schiedam onvermijdelijk. De peuterspeelzaal kampt met ver liezen. Dit jaar moet het bestuur van de vereniging vermoedelijk 20.000 gulden bijpassen. De twee peuterjufs staan met ingang van 1 januari op straat. Ouders en kinderen zijn flink ge dupeerd door de sluiting. Er zijn maar twee peuterspeelzalen in West: 't Krekeltje en Prins Mau rits. 't Krekeltje en andere verge lijkbare opvangcentra in de nabu rige wijk Nieuwiand hebben ech ter ook te maken met een flinke wachtlijst. De ouders van de Prins Maurits kunnen hun kinderen niet op korte termijn op een ande re peuterspeelzaal onderbrengen. Bij het bereiken van de vierjarige leeftijd stroomden veel peuters van de Prins Maurits bijna als vanzelf door naar de Prins Mau- ritsschool in hetzelfde gebouw. Mede daarom vindt ook directeur P. den Ouden van deze basis school het jammer dat dc peuter klasjes worden opgedoekt. „He laas kan het schooltje zichzelf niet bedruipen. Ook gemeente subsidies bieden geen soelaas. Het schooltje is zo lang mogelijk opengehouden, maar nu gaat het niet meer." Voorzitter G. L. Bastiaans van de Vereniging voor Christelijk On derwijs Schiedam bevestigt dit verhaal. „We hebben lang gezocht naar alternatieven om het school tje toch open te houden. Om geen onrust te wekken bij de ouders hebben we dat in alle stilte ge daan. Het nadeel is nu dat de ou ders laat zijn ingelicht. We zien echter geen mogelijkheden meer. Jaarlijks moet er 20.000 gulden bij de peuterspeelzaal. Dat geld heb ben we niet meer. De kas van on ze vereniging is leeg." Binnen de vereniging is bere kend dat de bijdrage van de ou ders met 150 procent zou moeten stijgen om de voorziening renda bel te maken. „Dat kunnen we de ouders niet aandoen," meent Bas tiaans. Als dat zou gebeuren, zou de wachtlijst direct weg zijn. Het zelfde geldt voor de peuters zelf." De ouderraad en de medezeggen schapsraad onderzoeken op dit moment of de peuterspeelzaal in een andere vorm kan worden voortgezet. Probleem is echter dat hen weinig tijd is gegund om een alternatief te ontwikkelen. Bekeken wordt of de Prins Mau rits in een aparte stichting is on der te brengen. Wethouder Bart de Leede, verant woordelijk voor de kinderdagver blijven en peuterspeelzalen in de stad, zegt dat hij niet op de hoogte is gebracht van de problemen bij Prins Maurits. „Er bestaat geen subsidierelatie met deze peuter speelzaal. Het ligt ook niet in de rede dat de gemeente zich onge vraagd met deze zaak zal bemoei en. De betrokkenen kunnen zich tot ons wenden om een oplossing te zoeken. Al ben ik niet optimis tisch, want het beschikbare geld voor uitbreidingen is inmiddels uitgegeven." Sch.:edam - Tramlijn 1 heeft gis terochtend rond zeven uur aan zienlijke vertraging opgelopen doordat een cuto klem was ko men zitten tussen de rails. De be stuurder van de auto probeerde op de andere rijbaan van de Rot- terdamsedijk te komen via de middenberm waar rails liggen. Daar groef de auto zich mei. de achterwielen vast in het grind, De brandweer moest komen helpen. Schiedam - Een 35-jarige Rotter dammer heeft het de politie van ochtend rond drie uur lastig ge maakt. Toen de automobilist in de Van Deventer straat door sur veillerende agenten werd gesom meerd te stoppen, ging hij er met grote snelheid vandoor. Na een wilde achtervolging werd de man uiteindelijk in Rotterdam-West aangehouden. Daar bleek dat hij met alcohol op achter het stuur was gekropen, geen rijbewijs had en dat de auto niet verzekerd was. Maassluis - Een 23-jarige Maas- sluizer is gisteravond in de Keu- cheniusstraat tegen de lamp gelo pen nadat hij daar had ingebro ken. De politie kreeg rond elf uur een inbraakmelding en trof de man aan de achterkant van het pand aan. Hij had een ruit inge gooid om binnen te komen. Maassluis - Een 19-jarige Maas- sluizer heeft gisteravond een be keuring gekregen omdat hij vuur werk afstak. Hij was in het bezit van een aantal strijkers. Die zijn in Nederland niet toegestaan en vuurwerk mag nu ook nog niet worden afgestoken. Hoek van Holland - In Hoek van Holland is vanochtend om zes uur aan het Rospad een inbreker door een bewoner in de kraag gevat. De bewoner was gewekt door het ongewenste bezoek. De inbreker koos het hazepad, maar was niet snel genoeg en werd ingehaald. Schiedam - Vanochtend vroeg rond half twee is op de rijksweg A20 een 23-jarige Rotterdammer aangehouden op verdenking van autodiefstal. Kort na een melding dat aan de Jan van Arkelstraat een auto werd gestolen kreeg de politie in de nabije omgeving de auto in het vizier en reed de be stuurder op de snelweg klem. Schiedam - Het personeel en de vrijwilligers van Huize Franke land in Schiedam luiden vroeger dan normaal het jaar uit. Dat ge beurt vanavond om 21.00 uur met een groots vuurwerk. Het motorpateis. Wilfried de Jong net de motor J ip zoek «oor het verhaal Rijnmond* Elke zaterdag tot 12 nut radio! RUHMQND

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 2