9 'Raadsleden meer laten fietsen' m Goede verstaanbaarheid valt op bij koor Song of Praise Bosnië-actie 'redelijk succesvol' Levende kerststal voor winkelend publiek Schaatstocht werd rit van zestig jaar Rijbewijs verlopen Ruzie eindigt in ziekenhuis Geld weg na babbeltruc Inbrekers aangehouden Brand in kelderbox Cafébezoeker vernielt ruiten Vlaardiiigen- Cultuur in Archeon m Paniek door nieuwjaarswens Wijkagenten mogen blijven CD A-programma: nieuwe huizen verplicht voorzien van deugdelijk sluitwerk Si Worsteling om lege flessen Igenda Met pistool tegen hoofd van auto beroofd Rotterdams Dagblad Maandag 20 december 1993 Vlaardingen - Een 48-jarige auto mobilist uit Alblasserdam heeft dit weekeinde in Vlaardingen een proces-verbaal gekregen omdat hij reed met een rijbewijs dat al zeventien jaar was verlopen. Dat bleek tijdens alcoholcontroles op meerdere plaatsen in de stad, waarbij twintig personeelsleden waren betrokken. Maassluis - Een man en een vrouw uit Maassluis zijn vrijdag op de Geerkade bij een vechtpar tij dusdanig gewond geraakt dat zij voor behandeling naar het Ho ly Ziekenhuis moesten worden gebracht. Aanleiding was al lan ger durende onmin tussen twee families. Bij de vechtpartij liep de man, volgens de politie, vermoedelijk een botbreuk in het gelaat op. De vrouw klaagde over een pijnlijk been. De politie heeft een 38-jari- ge man aangehouden. I Schiedam - Een 82-jarige vrouw I uit Schiedam, wonende aan de j Roosbeek, is gistermiddag slacht- j offer geworden van bezoek van een aantal vrouwen. Twee wou wen van even voorbij de twintig jaar belden aan met de vraag of zij zich even konden warmen bin nen. Zonder op antwoord te wach ten liepen ze door, schonken zich wat in en zeiden tegen de vtouw dat ze moest gaan zitten. Daarna kwam een derde vrouw die zei de moeder van de eerste twee te zijn. Zij ging vervolgens de slaapka mer binnen en haalde daar drie honderd gulden weg. Schiedam - Op aanwijzing van getuigen heeft de Schiedamse po litie gisteravond een 31-jarige en een 24-jarige man uit Rotterdam op de Prins Mauritsstraat kunnen aanhouden in verband met een inbraak op een bouwterrein aan de Prins Bernhardlaan. Bij onder zoek in de omgeving werd een derde verdachte aangetroffen. Maassluis - De Maassluise brandweer heeft zondagmorgen rond zeven uur een brandje ge blust in een kelderbox aan de Burgemeester Zaneveldstraat. Daar stond een aantal fietsban den in de fik als gevolg waarvan de keldergang vol rook kwam te staan. Hoek van Holland - Een bezoeker van een café aan de Harmonie straat in Hoek van Holland heeft in de nacht van zaterdag op zon dag enkele ruiten vernield van de zaak. Volgens de politie is er ken nelijk onenigheid geweest, maar zij weet niet waarover. Vlaardingen - Het oudst bekende huis van Vlaardingen is her bouwd in het archeologisch the mapark Archeon in Alphen aan den Rijn. Het gaat om het prehis torische huis uit circa 2500 voor Christus, waarvan de plattegrond ruim dertig jaar geleden in de Vlaardingse Westwijk is gevon den. Archeon, dat komend voor jaar voor het publiek wordt ge opend, toont op een oppervlakte van enkele tientallen hectare grond nabootsingen van dorpjes en straatjes uit de prehistorie, Ro meinse tijd en middeleeuwen. Het Vlaardingse huis, van tien bij vijf meter bestaat uit een houten frame van palen en dwarsbalken, waartussen muren van else- en wilgetakken zijn gevlochten, die zijn dichtgesmeerd met leem. Het dak is van riet. Het huis vormt on derdeel van de nederzetting van de Vlaardingen-Cultuur, wat de benaming is van de leefwijze in het krekengebied van westelijk Nederland van ruim vierduizend jaar geleden. Vondsten in Vlaar dingen en Haamstede hebben aangetoond dat deze duidelijk af week van de Bekerculturen uit die tjjd waarvan vondsten in oost en midden-Nederland zijn ge daan. Vlaardingen - De actie 'Dekens en bescherming voor Bosnië' heeft in de noordelijke Waterweg-regio zo'n 8000 gulden opgebracht. On geveer 1800 inwoners togen zater dag naar de inzamelpunten om hun handtekening te zetten tegen het geweid in voormalig Joegosla vië en een bijdrage te storten voor hulp aan de slachtoffers van de burgeroorlog. De plaatselijke organisatoren noemen de actie 'redelijk succes vol'. Nelleke van der Luit, één van de coördinatoren in Vlaardingen: „Het was aardig druk. Driehon derd mensen zijn op het stadhuis bun handtekening komen zetten en stortten samen 1750 gulden in de ton. Natuurlijk hoop je altijd op meer, maar dit is toch geen slecht resultaat." De opbrengst zal volgens mevrouw Van der Luit waarschijnlijk nog hoger uit vallen, omdat een aantal mensen heeft aangekondigd nog een gift te zullen gireren. Medio vorige week werden in Vlaardingen al 600 handtekenin gen opgehaald. Zondag tekenden nog een aantal Vlaardingers de sympathiebetuiging met de Bos nische bevolking tijdens acties in de kerken. Het totale aantal hand tekeningen voor Bosnië wordt in Vlaardingen op ruim duizend ge schat. In Schiedam turfden de actie voerders in het stadhuis slechts 131 bezoekers, maar de financiële opbrengst overtrof die in Vlaar dingen. Coördinator Jan Brouwer kon 2600 gulden bijschrijven op de rekening van het landelijke ac tiecentrum. De vrees dat veel Schiedammers ook materiële hulp in de vorm van voedsel en kleding zouden aanbieden kwam niet uit. Slechts één bezoeker van het stadhuis bood een zak kleding aan. Door het winkelend publiek in de Koningshoek aan te sporen de actie te steunen, werden in Maassluis 733 handtekeningen en 1768 gulden opgehaald. Daar bij kwam 2000 gulden die de ge meente beschikbaar had gesteld. Actievoerder Ina van Eijk: „Een goed resultaat, maar dat hebben we voornamelijk te danken aan de actieve opstelling van de men sen achter de kraam in het win kelcentrum. Als je voorbijgangers aansprak tekenden ze graag, maar zei je niets, dan liepen ze ge woon door." Je hebt een slechte rugen je wilt toch je handteke ning zetten voor de Bos nië-actie. Dan ga je de- voot door de iy knieën, zoals 1 deze vrouw In het stadhuis in Schiedam deed. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - Een baksteen als nieuwjaarsgroet hééft vrij dag voor paniek gezorgd bij Patrimoniums Woningstich ting aan de Energieweg. In de loop van de ochtend werd de steen, verpakt in een doos, haastig en zonder commentaar door een bezorger bij het kan toor op de balie gelegd. Daar vertrouwde men de zaak niet want de doos vermeldde geen afzender of geadresseerde. Uit vrees dat het pakje explo sieven bevatte werd het voor zichtig naar buiten gebracht en op de stoep gezet. De straat werd voor korte tijd afgezet. De politie constateerde vervol gens dat het pakje een bak steen bevatte met een kaartje waarop de tekst stond 'Prettige feestdagen en een steengoed 1994'. Afzender was een reclamebu reau uit de Productiestraat, dat ook bij andere onderne mingen inindustriepolder Groot Vettenoord pakjes met die wens had laten bezorgen. Volgens de politie had het re clamebureau de pakjes met de beste bedoelingen verzonden en was men absoluut niet voor bereid op een paniekreactie. Vlaardingen - De wijkagenten Jan van der Laan en Willem Verschoor hoeven niet weg uit Vlaardingen als gevolg van de re organisatie van het politiekorps. Eind vorige week kregen beiden te horen dat ze op hun plaats mo gen blijven. Met name voor Van der Laan wer den door bewoners van Holy ac ties op touw gezet om de agent voor de wijk te behouden. De 'Ac tiegroep ter behoud van Jan van der Laan' werd in het leven geroe pen en schreef brieven naar wet houder Ton van der Steen en de Rotterdamse burgemeester Peper. Voorts werden bij bewoners, win keliers en marktkooplui in de Ho- lywjjk twaalfhonderd handteke ningen opgehaald. Initiatief neemster Jacquelien Dijkshoorn is dan ook zeer content met het besluit. „De manier waarop Jan zich in Holy manifesteert spreekt ieder een aan," zegt ze opgetogen. „Voordat hij in Holy werd ingezet hadden de winkelcentra De Loper en Holiërhoek nogal te kampen met vandalisme en winkeldief stallen. Daar is sinds zijn komst een duidelijke kentering in geko men. Jan kan geweldig met de jeugd opschieten. Hij benadert de jongeren zeer positief. Enkele van hen hebben zelfs meegehol pen met het verzamelen van de handtekeningen." Schiedam - De fiets speelt een belangrijke rol in het toekomst beeld dat het CDA in Schiedam voor ogen staat. In 'Duurzaam Vernieuwen', het programma waarmee de christen-democra ten de gemeenteraadsverkiezingen ingaan, wordt het rijwiel gepromoveerd tot het belangrijkste vervoermiddel van ge meenteraadsleden. Alle volksvertenwoordigers moe ten, meent het CDA, het goede voorbeeld geven en zoveel moge lijk per fiets naar vergaderingen gaan. In het vrijdag gepresenteer de programma staat verder dat cok ambtenaren meer van de fiets gebruik zouden moeten maken. Om het gemeentelijk autoge bruik terug te dringen wil het CDA dat dienstreizen voortaan zoveel mogelijk per openbaar ver voer gemaakt worden. Daarnaast zou ook de politie meer agenten op de fiets de straat op moeten sturen. Dat verhoogt het veilig heidsgevoel onder de burger én het is milieuvriendelijker. Dat het CDA voorstander is van goed openbaar vervoer als alter natief voor de vervuilende auto blijkt ook uit de passage waarin wordt voorgesteld de Schiedamse tram door te trekken naar Vlaar dingen. De auto mag evenwel niet van de straat worden gepest; om een vlotte doorstroming te bevor deren zouden er meer rotondes moeten komen en minder stop lichten. Aangewezen plaatsen daarvoor zijn onder meer de kruisingen van de Schiedamse- weg en de Zwaluwlaan, de Van Dalsumlaan en de Brederoweg, de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Damlaan en de Burgemeester van Haarenlaan en de Parkweg. Het CDA verklaart zich verder voorstander van een wegsleepre- geling en een verkeersforam, waarin burgers met (overheids-) organisaties kunnen praten over maatregelen om de verkeersvei ligheid te bevorderen. Van vlieg verkeer in de regio zijn de confes sionelen geen voorstander. Zes tienhoven moet dicht en een nieuw vliegveld is niet gewenst. In de maatschappij die het CDA voor ogen staat, doet de gemeente op sommige terreinen een stapje terug. Waar dat kan, moeten ge meentelijke bevoegdheden wor den overgedragen aan particulie ren. De woonruimteverdeling zou aan de corporaties overgedragen kunnen worden, in het openbaar onderwijs behoren de ouders meer beslissingsbevoegheid te krijgen en de bestuurlijke rol van de gemeente in het Schieland Ziekenhuis kan worden afge bouwd. Enkele andere opmerkelijke pun ten uit het verkiezingsprogram ma: bouwers en bewoners van nieuwe huizen worden verplicht deugdelijk hang- en sluitwerk aan te brengen om inbrekers de wind uit de zeilen te nemen, drankgebruik door jongeren in dc horeca moet worden tegengegaan en de verslavingszorg moet min der vrijblijvend worden. Is versla ving - aan drugs of alcohol - een handicap bij het vinden werk en wil de verslaafde niet afkicken, dan vindt het CDA het billijk de uitkering te verlagen of stop te zetten. Het winkelen- de publiek in het Vlaar- dingse een- trum heeft gisteren een levende kerststal kun nen aan schouwen op het Liesveld. De zondagse koopdag was een succes, ondanks het slechte weer. Overal in het centrum was het zeer druk. De midden- standerlieten in die drukte ook een kerstman tussen de winkels heen en weer lo pen. Foto Dick Sluljter/Roel Dijkstra Vlaardingen - Bij de supermarkt van Hoogvliet aan de Parallelweg heeft een personeelslid zaterdag gevochten met een klant die twee krat ten lege flessen wilde stelen. De dief, een 24-jarige Vlaardinger, gaf de winkelbediende een stomp in het gezicht. Hij kon na een korte worste ling met de politie worden aangehouden. De agenten waren toevallig in de buurt in verband met een brandlucht die in de omgeving hing. De flessendief werd verhoord en later vrijgelaten. Vlaardingen - Echt honkvast zijn Henk van der Waal en zijn vrouwe Helene niet. Hij werd geboren in Gouda, zij in Harmeien, Ze trouwden precies zestig jaar geleden in Utrecht, verhuisden naar Schiedam en trokken daarvandaan in 1939 naar Leerdam. Nadien verkaste het echtpaar wederom naar de Jeneverstad om zich vervolgens definitief in Vlaardingen te vestigen. Daar vieren de 89-jarige Henk en zijn driejaar jongere echtgenote vandaag hun diamanten huwelijk. „Mijn dochter en schoondochter hebben iets in elkaar gedraaid zegt de voormalig directeur van verschillende technische scholen in het land, „Ik heb hen gezegd dat ik alles best vind als ik de deur maar niet uit hoef." Aldus geschiedde. De familieleden organiseerden een feest in verzorgstehuis Uitzicht waar het jubile rende echtpaar al zo'n vijf jaar woont. Hun twee kinderen, acht klein- en vier achterkleinkinderen waren er vandaag allemaal om het trotse paar te fe liciteren. Vanzelfsprekend kwam weer eens ter sprake hoe Henk en Helene elkaar meer dan een halve eeuw geleden ontmoetten. „Het was," kan Henk van der Waal 2ich nog helder herinneren, „in de winter van 1929. Het vroor dat het kraakte. Ik kende Helene al langer. Een broer van haar was getrouwd met een nicht van mij. WTe maakten samen een schaats- tochtje en ja, het werd een rit van zestig jaar." Henk van der Waal is zijn leven lang werkzaam ge weest in het onderwijs, In zijn vrije tijd maakte hij zich verdienstelijk in de medische sector. Ruim zestien jaar lang bezocht hij de zieken in het Holy Ziekenhuis en Vlaardingen en de Schiedamse No- letstichting. Nu op zijn oude dag houdt hij zich voornamelijk bezig met zijn postzegelverzameiing. „Mijn vrouw heeft ook maar één hobby en dat is het huishouden. Dat heeft ze altijd perfect gedaan en ze doet dat nog altijd op sublieme wijze. Nu we zes tig jaar zijn getrouwd ben ik een dankbaar mens. Ik heb twee versleten knieën maar ben dankbaar dat ik mijn vrouw en mijn verstand nog heb." Door Anke van Bree Schiedam - De met kaarsen en kerstboom versierde Grote of Sint Janskerk in Schiedam was vrijdagavond stampvol. Men sen moesten zelfs staande de 'Kerstzang '93' bijwonen. Waar mee opnieuw het bewij s werd geleverd dat kerstzang zeer popu lair is, want ook in de Vlaardingse Grote Kerk was die avond na genoeg geen zitplaats te bemachtigen en moesten vele mensen tijdens een loop-in concert, met medewerking van organist Aad Zoutendijk, het Vlaardings Duhhelmannenkwartet en het kin derkoor Jong Vlaardingen -taan. oi hun duidelijke uitspraak konden zij het publick boeien. Daarna vervolgde het Westlands Mannenkoor met het a capella ge zongen Russische kerstlied Tzje Cheruvimy Tajno'. Dit schitte rend gezongen kerstlied was heel indrukwekkend. Ook heel boei end was het verstilde 'Heilige Nacht' van J.Fr. Reichardt. Opvallend waren de goede ver staanbaarheid en de enorme dy namische schakeringen van dit 120 leden tellende koor. Song of Praise vervolgde met 'Hoor de klokken'. 'Where is he' en het In Schiedam waren de de mende koren het beroemde \V<. lands Mannenkoor onder leiding van Aad van der Hoeven en het al niet minder vermaarde Song of Praise met als dirigent Jelte Veit- hoven en Gerard van der Zijden als vaste organist. Sopraan Fem- mv van de Weg bleek verhinderd. Begonnen werd met het alom be kende kerstlied 'Komt allen teza men' door Song of Praise, samen met alle aanwezigen. Zij vervolg den met het ingetogen en emotie volle 'Into my heart'. Prima was de balans tussen koor en orgel en heel fijnzinnig gezongen 'Oh sleep, fair child1. Ander hoogte punten bij Song of Praise waren onder meer 'Over de heuvels' het Venezuelaanse kerstlied en het in diepe devotie gezongen 'Stille Nacht'. Bij het Westlands Mannenkoor waren dat het bekende 'Away in a manger' en het 'Sanctus' van Frans Schubert. Beide koren be sloten gezamenlijk met het stra lende en overweldigende 'Dank sei Dir, Herr' in een bewerking van dirigent Aad van der Hoeven. Na het slotwoord van dominee L. Romein werd door alle aanwezi gen staande het 'Stille Nacht' en het 'Ere zij God' gezongen, dit laatste met een tegenpartij door het Westlands Mannenkoor. Na de toegift 'Dank sei Dir. Herr' ver lieten de aanwezigen tevreden de kerk. Bij het gemengde koor Song of Praise is weer plaats voor nieuwe leden, zij repeteren op donder dagavond. Inlichtingen bij mevrouw A. Leenheer, tel.: 010- 4293705. lidimnsn - Maandag 20 december SCHIEDAM Dienstencentrum De Woudhoek. Kerstconcert zangkoor Oase. 20.00 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Wolga Kozakken (kerstconcert). 20.15 uur. Vïsserij- museum. Expositie over platvissen, tot 1 maart. MAASSLUIS Koningshof. Bridge, 19.45 uur. ROTTERDAM De Doelen Gr.z, Deo Cantemus, 20.Q0u. DeTwijfelaar. BrèmBrèm, 22.00u. Doelencafé. Peter Ypma plus eleven, 22.15u. Dinsdag 21 december SCHIEDAM Dorpskerk Kethel. Kerstconcert Streekmuziekschool Nieuwe Water weg Noord, 19.30 uur, Kluphuis Oost. Kerstbingo, 20.00 uur. Po dium. Jamsessie, 21.00 uur. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Alleen op de we reld door Opus One (familievoorst.), 19.30 uur. MAASSLUIS De Ark. Kerstzang, 20.00 uur. Gro te Kerk. Kerstconcert Henry Black- monkoor, 20.15 uur. Koningshof. Bingo. 20.00 uur. ROTTERDAM De Doelen Gr.z. The Credo Singers; 20.00u. Kl.z. NieuwSinfonietta Am- sterdam, 20.15u. Dizzy. Paul van Kemenade Kwintet, 22.00u. Luxor, Mini Maxi, 20.15u, Schouwburg. Kl.z. De Onverschilligen. 20.30u, Lantaren/Venster. Bames, 21.00u, Theater Zuidplein. Gr.z, De schone slaapster, 20.15u. ROTTERDAM Athambra Riksbioscoop: 'Snea kers' (al) dag. 11.45-14.15-16.45- 19.15-21.45. Alhambra 2: 'Alad din' (al) dag. 1.15-4. The fugitive' (12) 6.45-9.30. Calypso 1: 'Alad din' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'Farewell to my Concubi ne' (al) dag, 1.15-5-8.30. Calypso- 3: The Nrm' (16) dag. 1.15^5-8.30 Cinerama 1: 'Beethoven's 2e' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Jurassic Park'(al) dag. 1.15-4- 6,45-9.30. Cinerama 3: 'Hard Tar get' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 4: The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 5: 'Tina' (12) dag.' 1.15-4-6.45-9.30. Cor so: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4. 'Little Buddha' (al) dag.8. Imax Theater: 'Sharks' (al) dag.beh.ma. 2-8.30, za.zo. ook 4. 'Mountain Gorilla' (al) dag.beh.ma. 3-7.30, za.zo. ook i. 'Speed Picture Holland' (al) za .zo. 12. Lantaren/Venster 1: 'The wedding banquet' dag.8-10.15. Venster 2: dag. 7.30 (beh.di.): do. Blackmail' vr.za.zo.: 'The 39 Steps' ma.: 'Maiy' wo.: 'Aventure Malga- che' 'Number Seventeen'. dag.9.30:(beh.di.) do.: 'Querelfe' vr.za.zo. 'Die Ehe der Maria Braun' ma.'Der Ha ndler der Vier Jahreszei- ten' wo.: 'Angst essen Seele auf'. di.10: 'Tokyo Decadence Topaz'. Venster 3: 'Romance de Valentfa' dag. 8. 'Trahir' dag. beh.ma.10. Sneak Preview ma.10. Venster 4: 'Het is een schone dag geweest' dag. (beh.wo.) 8. 'Mean Streets' wo.8. Trois couleurs: bleu' dag. 10. Lu- mière 1: 'Sleepless in Seattle' (al) dag.1.15-4-6.45-9.30. Lumière2: little Buddha' (al) dag. 1.15-4.15. 'Aladdin' (al) dag. 7.30-10. Lumiè- re 3: 'The M up pets Christmas Care!)J (al) dag. 1.15-4-6.45. 'Rising Sun' (12) dag. 9.30. Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 1.15- 4.30-8.15. Rex: 'Beverly Hills Expo sed' (18) dag. 12. doorl.voorst. Tha lia: "A perfect world" (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'A perfect world' (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'The Real McCoy' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'Sliver' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: The weddingbanquet' vr.za.00.30. Ven- ster 2: 'Die Ehe der Maria Braun' vr.za. 24. Venster 3: "Mean Streets' vr.za. 24. Venster 4: 'Menace IISo- ciety' vr.za. 24. Kindermatinees: Imax: 'Mountain Gorilla' dag.(beh.ma.) 3-7.30. za .zo. ook 1. Venster 1: 'Lotta uit de Kabaalstraat' zo.wo.2.30. Venster 2: Laurel en Hardy Festival zo.wo. 2.30. Schiedam - Op het Broersveld in Schiedam is vrijdagavond een au tomobilist beroofd van zijn BMW. Hij kreeg een pistool tegen zijn hoofd om de autosleutels af te staan. De auto werd kort daarop door een agent op een motor ge zien waarna c-en achtervolging volgde. Daarbij kwam de motor agent te vallen. Later op de avond werd de wagen weer gesigna leerd. Ditmaal in Capelle aan den IJssel. Weer volgde een achtervol ging. De inzittenden lieten de au to achter en ging er lopend van door. Ze zijn niet meer gezien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1