Koopappartementen in verzorgingshuis Rotterdams Dagblad CDA wil tunnel westelijk van Maassluis Telefoon verdringt bommeleswinder en torenwacht Huize Haverschmidt bereikt principe- akkoord met projectontwikkelaar Achtervolging eindigt in water Polderwatering ANNO Poging diefstal van kerstboom op Grote Markt Automobilist van 16 jaar Brievenbus opgeblazen Peperdure bemiddelaar Hek beveiligt paÉkéèrterrëiii te Bewoners vereniging kraakt ontwerpnota Van der Steen Vernielingen in school Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.; 010-2340055/fax.: 4349754 Dirtsdag28'decemberl993 Schiedam - Dewoontoren van verzorgingshuis Fragois Haver schmidt aan de Prins Bernhardlaan in Schiedam wordt na vol tooiing van de in aanbouw zijnde nieuwe vleugel verbouwd tot luxe koop- en/of huurappartementen. Het bestuur van het te huis in Schiedam-Zuid heeft daarover een principe-akkoord bereikt met een projektontwikkelaar. Over dit plan waren al ge ruime tijd gesprekken aan de gang. De appartementen zijn bestemd voor alle leeftijdscategorieën, maar een deel wordt gereserveerd voor ouderen. Zij kunnen straks 'zorg op maat' inkopen bij het aangrenzende verzorgingshuis. Ook jongere bewoners van de fiat zullen van bepaalde diensten van Huize Frapois Haverschmidt ge bruik kunnen maken. Te denken valt daarbij aan een maaltijdser vice. Volgens directeur Hagenaars van Verpleeghuis Driemaasstede, die de nieuwbouw begeleidt, gaat het om een vrij uniek concept, waar van in Nederland nog maar wei nig voorbeelden te vinden zijn. Met de ontwikkelaar zijn nog geen afspraken gemaakt over de prijzen die voor de appartemen ten moeten worden betaald. Over eengekomen is wel dat de prijzen een stuk lager zullen moeten uit vallen dan die voor de onlangs be trokken woontoren Maashove aan het Hoofdplein in Schiedam- Zuid. Wel zal de nieuwbouw een met Maashove vergelijkbaar 'resi- dentie-achtig' karakter krijgen, aldus Hagenaars. Schiedam - Vier Schiedammers hebben vannacht rond drie uur geprobeerd de kerstboom op het plein voor de kerk op de Grote Markt te stelen. Het kostte de po litie nog heel wat moeite om dat te voorkomen. Twee agenten constateerden dat de boom was vastgemaakt aan de trekhaak van een Opel Kadett, De politie wide met een surveillan cewagen voorkomen dat de kerst- boomdieven er vandoor konden gaan, maar werden daarbij zo te gengewerkt dat ze op het Broers- veld tegen een houten paal wer den geduwd, De kerstboom werd hierna gelost. De politie kon vervolgens de die ven, die gebruik maakten van de Opel en een bestelbusje, aanhou den. Ze bleken 34,29,2? en 27 jaar oud te zijn. Fr werd ook een 34-ja- rige vrouw uit Zoetermeer aange houden. De politie pakte het vijf tal verder een zaag en een honk balknuppel af. Vlaardingen/Maassluis - Een au tomobilist van zestien jaar heeft gisteren- een boete van vijfhon derd'gulden gekregen, mede omdat hij rondreect m een onver zekerde auto. De politie had de Vlaardingse jongeman gistermid dag rond vjjf uur in de Van der Waalstraat aangehouden, omdat het leek alsof de auto bestuurd werd door iemand die teveel ge dronken had. Naast de jeugdige autombilistzat de eigenaar van de auto. Controle leerde dat de auto niet verzekerd was. De wagen is in beslag geno men tot het moment dat de verze kering geregeld is. De Vlaardingse politie haalde vannacht rond twee uur nog een automobilist van de weg die echt teveel had gedronken. Dat ge beurde op de Olivier van Noort- laan en het betrof een 34-jarige vrouw uit Vlaardingen. De Maassluise politie pakte bo vendien vannacht rond half twee op de Elektraweg een 33-jarige Maassluizer op die teveel op had. Schiedam - De brievenbus van een verenigingsgebouw aan de Cburehiliweg in Schiedam is op geblazen. Gisteren werd er aan gifte van gedaan. De vernieling is aangericht met één of meerdere strijkers. De Schiedamse politie hield gis termiddag rond half vijf in de Lekstraat nog een 13-jarige jon gen aan, die in het bezit was van strijkers. Hij werd betrapt toen hij er eentje probeerde af te steken. Schiedam - De Schiedamse poli tie waarschuwt voor advertenties in kranten waarin een Amster dams bedrijf bemiddeling aan biedt bij het zoeken naar werk. Voor die 'hulp' moet een borgsom van zeshonderd gulden worden betaald, Dat geld, zo is gebleken, wordt te rugbetaald bij 'gebleken ge schiktheid', maar tot op heden is het de politie niet gebleken dat er iemand als geschikt werd bevon den, ergo dat het geld werd terug betaald. De politie adviseert dan ook voor bemiddeling bij het zoeken van een baan de erkende instellingen in te schakelen. Met de verbouwing van de woon toren kan op zijn vroegst medio 1994 worden begonnen. Rond die tijd zullen de huidige bewoners zijn verhuisd naar de nieuwe vleugel. Deze nieuwbouw her bergt 30 verpleeghuisbedden en 60 verzorgingsplaatsen. De bouw van de nieuwe vleugel verloopt volgens schema. De eer ste paal werd in januari dit jaar geslagen en het gebouw zou in de tweede helft van april 1994 wor den opgeleverd. Die planning zal naar verwachting worden ge haald. De verhuizing van de be woners zou in mei en juni moeten plaatsvinden. „Het is een span nende tijd voor de bewoners," meldt een woordvoerder van Hui ze Fraijois Haverschmidt. „Aan de ene kant zijn ze benieuwd naar hun nieuwe onderkomen, aan de andere kant zien sommigen ge weldig op tegen de verhuizing. Daar komt bij dat de leeftijd van onze bewoners betrekkelijk hoog is. Sommigen vragen zich af of ze het wel halen.1' Directeur Hagenaars van Drie maasstede, dat de verpleegbed den in Huize Haverschmidt gaat - beheren, meldt dat ook de bouw van zorgcentrum Soenda in Vlaardingen - dat de Biilitonflat gaat vervangen - volgens schema verloopt. Deze nieuwbouw wordt naar verwachting eind mei, begin juni opgeleverd. Maassluis - Hat gedeelte van het parkeerterrein aan de Industrie weg in Maassluis dat voor vrachtwagens is bestemd wordt beveiligd. Burgemeester en wethouders willen de gemeenteraad voorstellen een hekwerk met spijlen rond het terrein te pïaatsen. De maatregel wordt voorgesteld omdat vrachtauto's die aan de In dustrieweg gedaanbij Na het plaatsen van het hek - dat ruim 138,000 gulden kost - gaat de chauffeursvereniging Maassluis het parkeerterrein beheren en on derhouden. Het resterende, niet omheinde dee! van het terrein blijft voor ièdereen toegankelijk. - Het CDA in Maassluis wil de ko mende vier jaar het autoverkeer in de stad te rugdringen, zo is te lezen in het programma voor de komende raadsverkiezingen. Naast het bevorderen van het fietsgebruik en het carpoolen moet het openbaar vervoernet uit gebreid worden. Zo ijvert het CDA voor een derde NS-station en een ringlijn voor de bus. Om de verbindingen met Maassluis te verbe teren moet er ten westen van de stad een tweede tunnel onder de Nieuwe Waterweg komen. Deze verbindingen zijn onder meer belangrijk om de werkgelegenheid in Maas sluis te vergroten, meent het CDA. Daarvoor moeten ook de mogelijkheden op het nieuwe bedrijfsterrein aan de Waterweg worden uit gebreid. Ook moet de gemeente zich meer in spannen om bedrijven aan te trekken door bestemmingsplannen zoveel mogelijk af te stemmen op de behoeften van de onderne mers. Het CDA wil de burger meer bij het be stuur betrekken. Buurtgericht moeten zaken worden aangepakt als criminaliteit en het on derhoud van de wijk. Het openbaar onder wijs, de woonruimteverdeling en het maat schappelijk werk moeten een grotere zelf standigheid krijgen. Dat geldt ook voor de Schuurkerk. De christendemocraten willen dit theater zo snel mogelijk in een stichting onderbrengen. Het verkiezingsprogramma besteedt aandacht aan de rol van Maassluis in de nieuw te vormen stadsregio Rotterdam- Rijnmond Het bestuur van deze regio moet rechtstreeks door de burgers worden geko zen, vinden de confessionelen. Bovendien moeten de grenzen van het operatiegebied van de regio-politie samenvallen met die van de stadsregio om de controle van de gemeen teraad op de politie te verbeteren. Het CDA wil minder geld uittrekken voor sport en re creatie. Gebruikers van faciliteiten hiervoor zullen meer moeten betalen. Schiedam - Na een achtervolging door Schiedam zijn gistermorgen twee gewapende overvallers met hun auto in het water van de Pol derwatering terecht gekomen. Een man is gepakt, de tweede ont snapt. Het gemaskerde duo was gister morgen rond tien uur schietend het postkantoor aan het Bach- plein binnengevallen, Er waren één klant en drie baliemedewer kers aanwezig. Met de buit werd daarna de vlucht ingezet, De ge waarschuwde politie achtervolg de het tweetal naar de Polderweg. Daar moesten de overvallers uit wijken voor een tegemoetkomen de trekker en raakten van de weg af. In de auto werden wapens en bundeltjes geld aangetroffen. Er werden nog honden ingézet om de tweede overvaller te zoeken. De opgepakte man bleek een 33- jarige Rotterdammer zjjn, die al eerder een. overval heeft gepleegd en inmiddels met proefverlof was. Even dacht de politie de man in het bedrijvengebied de 's-Grave- landsepolder te hebben gevon den. Maar deze man, de 23-jarige" Jeroen van der Brugge, had ech ter niets met de overval te maken. „Ik had mfjn auto voor de keuring naar de garage gebracht en liep op mijn gemak naar huis," be schrijft hij de situatie zoals die zich rond kwart over tien voor deed. ;,Bij het Coca Cola-gebouw -sprongen twee agenten met ko gelvrije vesten aan, uit hun auto. Eén van hen hield een pistool in de hand en sommeerde mij mijn handen omhoog te steken, mijn gezicht af te wenden en op de grond te gaan liggen. Toen ik ver volgens werd gefouilleerd en handboeien omkreeg, heb ik ge zegd dat ze de verkeerde had den." Van der Brugge voldeed enigs zins aan het signalement. Hij droeg gymschoenen, zijn haren waren nat en door de glanzende Om de vlucht auto boven water te krij gen moesten duikers van de brandweer de Polderwa tering in. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra stof van 2ijn trainingsbroek leek het alsof ook die nat was. Na een bezoek aan de garage waren de politie-agenten overtuigd van zijn onschuld en boden hem hun ex cuses aan. „Ach," reageert de Schiedammer nuchter, „de poli tie doet gewoon haar werk. Ik heb er alle begrip voor. Iedereen kan er wel eens naast zitten. In elk ge val ben ik weer een ervaring rij ker." Van de Brugge werd overigens keurig thuis gebracht. „Om te voorkomen dat ik een stukje ver derop weer opgepakt zou wor den." Enkele weken geleden, 9 decem ber 1993. Een gierende storm op de Noordzee belet de kapitein van de veerboot uit Huil om de reis naar Rotterdam voort te zetten. Bij windkracht 11 meldt hij via de boordradio, dat de ferry voorlopig op zee blijft dobberen tot de loodsdienst zijn werkzaamheden hervat. Hij geeft zijn passagiers het dringende advies niet over het schip te gaan wandelen en rustig de ontwikkelingen af te wachten. Er is geen paniek aan boord, hoogstens wat ongerust heid. Zijn mededeling, dat de aan komst in Europoort met 's och tends maar pas laat in de middag zal plaatsvinden, leidt tot de con clusie van verschillende passa giers dat hun programma voor die donderdag in de war loopt. Bij voorbeeld voor een van de leden van het groepje vrouwen, dat al lang geleden dit tochtje Engeland had afgesproken voor een dag winkelen in York. De afspraak van die dag met de tandarts kan niet uuorgaan en ook het vol gende onderwerp in de agenda komt in de knel. Via Schevenin- gen-Radio wordt het thuisfront ingeschakeld om een en ander af te zeggen. Honderd jaar geleden. Hendrik van Minnen klimt m Vlaardingen dagelijks naar de krans van de to ren van de Grote Kerk aan de Markt om door een verrekijker in de richting van de zee te turen. Hij doet dit werk op eenzame hoogte bijna 25 jaar. Van Minnen is toren kijker of, beter op z'n Vla^ gs, 'bommeleswinder'. Sina, eeuwen is_ de bomme leswinder een onmisbare functio naris. Hij waarschuwt reders en familieleden van vissers zodra hij aan de kust een logger waar neemt. Na het uitzwaaien van een van de 98 loggers, waaruit de vloot in 1893 bestaat, wacht de familie we ken in spanning op de thuisvaart. Er zijn wel gemiddelden voor de duur van reizen naar meer of min der verre visgronden, maar de B De jaarwisseling nadert en daarmee het gebruikelijke te rugblikken op wat Is gepas seerd. De Intrede van 1994 be tekent ook het verdere altellen van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, au to's, vliegtuigen, radio en tv- satellleten het dagelijks leven Ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maassluis, Schiedam en Vlaar dingen eigenlijk deze eeuw In? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. Hendrik van Minnen {links) en Jan Storm in 1897 gefotogra feerd op hun uitkijkpost. Repro Roel Dijkstra/Foto Stadsarchief Vlaardingen dag van terugkeer hangt toch af van de wind in de zeilen en het vangstresultaat. Hoe langer een schip wegblijft, hoe somberder het eruit ziet. Een lange reis bete kent vaak weinig goeds. Zoals een karige vangst en dus een lage besomming, zoals de geldelijke opbrengst van de vis wordt ge noemd welke de inkomsten van de zeelui bepaalt. Geluk Geluk heeft de schipper, die na moeizaam zoeken op het laatste moment nog een zegenrijke vang- plaats vindt. De bommeleswinder zal dan enthousiast melden dat ^r" ScHAüüK f\CJ/Y/SJYfC't' VJ.AAItJJINtM.N J1 iuxkvöirrsu 'is. het visserschip, waarnaar al werd uitgekeken, zwaar beladen bij Hoek van Holland is binnengelo pen. In zo'n geval kunnen eige naar en bemanning profiteren van een extra ruime opbrengst omdat de vispnjzen flink zijn ge stegen door de krappe aanvoer van de laatste tijd. Ook kan het gebeuren dat er vergeefs wordt gewacht, omdat een schip is ver gaan, Een tarenkijker heeft Vlaardin gen al eeuwen. Hij is van econo misch belang. In 1574. bijvoor beeld, als tijdens de Spaanse Troubeien brand de kerk en toren op de Vlaardingse Markt ver woest, komt er een belasting op elk verkocht vat bier om extra-m- komsten te verzamelen voor een snel herstel van de toren. Op de in 1745 nieuwgebouwde toren krijgt de bommeleswinder zelfs een zit plaats. Van oudsher maakt de torenkij ker met signalen (gekleurde bal len van een meter doorsnede) op de toren melding van zijn waar nemingen, laat wat informatie los tegenover kinderen en andere nieuwsgierigen aan de voet van de toren om vervolgens zijn abon nees aan kantoor of huis de de tails te melden. Tijdens de loopbaan van Hendrik van Minnen (1870-1897) verandert de betekenis van de signalen op de toren. De Nieuw Waterweg vervangt in 1872 de oude zeemon dingen Goereesche Gat en Maas mond en pr komen ook stoomma chines op loggers. Een rode bal geeft voortaan aan, dat een zeil schip op huis aan koerst en blauw betekent, dat het een stoomlog- ger is. Een gele bal, de derde kleur van de Vlaardingse vlag, wordt in die tijd gehesen als een logger uit een andere vissers plaats onderweg is. Met vlaggen wordt soms meer informatie toe gevoegd. In 1908, als na elf jaar torenkij- kerswerk Van. Minnens opvolger Jan Storm overlijdt, wordt voor het groeiende aantal stoomlog- gers de blauwe bal vervangen door een blauwgeverfde kegel, die ondersteboven hangt als het om een 'fiets' van de Doggermaat schappij gaat. Ook kondigt zich dan het einde aan van de eeuwen oude traditie van informatiever spreiding via signalen op de ge meentelijke kerktoren. Handela ren en reders ontdekken de snel heid van de nieuwe technieken van telegraaf en telefoon. Landrot In datzelfde jaar ontstaat een 'to- renkijkerskwestie'. Niet de 33-ja- rige zoon Paulus van de overle den Storm, die zijn vader al jaren had geholpen, maar schipper Piet Woensdregt krijgt de vrijgeko men baan van het bestuur van de Vereeniging ter Bevordering van Visscherij, Handel en Nijverheid. Woensdregt overlijdt kort na zijn benoeming en alsnog wordt de sollicitatie van Paul Storm be loond. Maar dat neemt het vis sersvolk met. Van oudsher was de torenkijker een oud-visserman en de jonge Storm is kuiper, een lan drot dus. Visschersvereeniging Koningin Wilhelmina stapt uit de Vereeni ging ter Bevordering, waarin de werkgevers een hoofdrol spelen, en benoemt twee eigen torenkij kers. Deze twee oud-zeelieden krijgen geen sleutel van de toren. Zij bedienen hun 900 klanten met informatie, verzameld in het Kof fiehuis De Maas, in de volksmond 't Platje aan het Westerhoofd, waar alle veerboten aankomen en dat een telefoonverbinding heeft met de later door Dirkzwager overgenomen waarnemingspost van Smit Co in Hoek van Hol land. Als de samenwerking met de buffetjuffrouw van De Maas na enige tijd spaak loopt wordt, na bemiddeling van het gemeente bestuur, de oude situatie her steld. Omstreeks 1914 komt naast de verrekijker ook een telefoon lijn met Hoek van Holland op de kerktoren. In het begin van de ja ren dertig is het hijsen van de bal len en kegels gestopt. Voor de van telefoon verstoken familieleden van visserslui blijven tot na de Tweede Wereldoorlog torenkij kers actief. De jalouzieénmakers- familie Storm heeft tot 1964, toen de laatste loggerlading in Vlaar dingen werd aangevoerd, het werk als scheepsmelder volge houden. In Schiedam beklom van 1876 tot 1902 Jacobus Baanvinger steevast elke avond de 296 treden van de stenen wenteltrap in de to ren van de Grote of StJanskerk. Toch was hij geen collega van Van Minnen en Storm. Kfij had de ambtelijke functie van toren wachter, een brandwacht die elk half- en heel uur met een trom petsignaal in vier richtingen moest melden dat alles veilig was. Tot aan zijn pensionering waar schuwde hij in geval van brand via een spreekbuis de klokkelui- der en hing een lantaarn aan de toren in de richting van de brand. Ook Vlaardingen hanteerde dit systeem heel lang. In 1932 wer den brandweerlieden thuis ge waarschuwd door een elektrische alarmschel. Een eeuw geleden kwam van de Schiedamse torenwachter een loos alarm. Hij signaleerde een brand in zuidelijke richting, maar bleek misleid door de gloed van de ovens van de glasblazerij van Van Deventer Co. Door Sander Sonnemans Vlaardingen - Bewonersverem- ging De Toekomst uit de Vlaar dingse wijk Holy-Zuid heeft wei nig waardering voor de ontwerp nota 'Werk aan de wijk' die vorige maand in het kader van de sociale vernieuwing is gepresenteerd. Verantwoordelijk wethouder Ton van der Steen (o.a. Wijk- en buurt beheer) wordt verweten dat hij bij de ontwikkeling van in de nota genoemde projecten te veel denkt in de richting van ambtenaren. „Niet de ambtenaren maar de be wonersorganisaties moeten daar veel meer bij worden betrokken," uit voorzitter Dick van de Werf van De Toekomst zijn grieven. „De ambtenaren moeten zich juist op de achtergrond houden. Verschillende bewonersvereni gingen hebben de voorgaande ja ren nota's geschreven over wijk en buurtbeheer. Ook De Toe komst. „Het was zinvol geweest als Van der Steen aan de hand van die nota's met de verenigin gen had gesproken. Dan was zijn nota met nodig geweest. Ik heb echter het idee dat met ons schrij ven niets is gedaan. Er wordt te veel geschreven en te weinig ge daan." De ontwerpnota is opgesteld om de Vlaardingse wijken in vijf groepen te verdelen en zodoende wijkgericht te kunnen werken. De omvang van de zogenoemde beheerwijken is bepaald op de ge meentelijke organisatie en is gro ter dan de huidige stadsvemieu- wingswijken. Het doel van de voorgestelde maatregel is het ver beteren van de gemeentelijke dienstverlening aan burgers en bedrijven. 'Participatie in wijk- en buurtbe heer van burgers, groepen en or ganisaties is van grote invloed op de prestatie die de gemeente en politie kunnen leveren voor de sa menleving, m het bijzonder voor het wijkgerichte produkt', zegt de nota. 'Bij onvoldoende participa tie kan het rendement in bepaal de situaties tot nul teruglopen'. Voorts geeft de nota aan dat niet verwacht mag worden dat partici patie plaatsvindt by alles dat de gemeente en politie doen, Van de Werf vraagt zich af of de nota wel zin heeft. „De bewoners organisaties hebben verschillen de belangen. Alles dat in één be- heerwijk leeft, wordt op een grote hoop geveegd. Zo werkt het na tuurlijk niet. Het moet juist an dersom werken. Laat in bepaalde gevallen de betrokken bewoners organisaties rond de tafel zitten om tot een compromis te komen en dat naar buiten uit te dragen. Dat werkt makkelijker en is effec tiever." Hij geeft een voorbeeld. „De bus baan in Holy hoeft voor ons niet open omdat mensen in de Sper werlaan er overlast van hebben. De bewoners van de Hoevenbuurt en Lissabonweg willen wel dat 'ie opengaat. Als van hogerhand een beslissing wordt genomen zonder dat de voor- en tegenstanders van gedachten hebben gewisseld, kan dat een averechtse uitwerking hebben." Volgens Van de Werf moet het voorgestelde plan in februari in werking treden. Ook daar zet hij de nodige vraagtekens bij. „Het is nog niet duidelijk hoe het finan ciële plaatje wordt ingevuld en wie zitting krijgen in de project groep. Hoe kan je nou beginnen als de zaak nog niet rond is?" Wel kan hij zich vinden in het feit dat het Gemeentelijk Woningbe drijf blijft meedraaien in het wijk en buurtbeheer. Aanvankelijk be stond de wees dat het woningbe drijf zich, nu het is geprivati seerd, terug zou trekken. Van de Werf vernam onlangs dat de di recteur vindt dat het goede kon- takt met de bewonersgroepen niet mag worden weggegooid. „Juist, en dat is natuurlijk teke nend, omdat die mensen het wo ningbedrijf attent kunnen maken op datgene wat zich in de wijk af speelt," aldus Van de Werf. Maassluis - In een school aan de Bosboom Toussaintstraat in Maassluis zijn gistermiddag ver nielingen aangericht. Na een mel ding ging de politie op controle uit maar vond niemand meer in de school. Aangenomen wordt dat er baldadigheid in het spel is. Er wordt niets vermist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1