I Passage-theater houdt uitverkoop 11 Bouw in binnenstad roept verzet op '93 Rotterdams Dagblad Winkelier mag laatste postzak zelf houden Duizenden oliebollen in de pan Verdachte van moord blijft in hechtenis STAATSLOTEN De deels verouderde inventaris wordt mogelijk geveild Vechtpartij na diefstal yoghurt Gepakt voor steunfraude Brandweer gedwarsboomd Kelderbox uitgebrand Babbeltruc mislukt Autokraken Kerstviering goed ontvangen VERKOOPADRESSEN .Woensdag 29 december 1993 «I Waterweg Schiedam - In de nieuwe schouwburg die Schiedam op het Stadserf wil bouwen zuilen m aar weinig elementen herinnerin gen oproepen aan het Passagetheater. Praktisch de gehele in boedel van het huidige - inmiddels gesloten - theater wordt ver kocht. Het bestuur van de stichting De Schiedam se Theaters vindt het overgrote deel van de apparatuur err het meubilair ongeschikt om sdienst te doen in de nieuwe 'schouwburg. Veel spullen zouden sterk zijn verouderd. Slechts een klein aantal voorwerpen, zoals de computers van de administratie, wordt opgeslagen. Hoe de ver koop van de inventaris zal wor den georganiseerd, staat nog niet vast. Een van de mogelijkheden die genoemd wordt is een veiling. Voor bepaalde onderdelen zijn waarschijnlijk al kopers gevon- den. De trekkenwand, het mecha niek waarmee de coulissen wor den opgehesen, wordt vermoede lijk overgedaan aan een ander theater. De prijs zou ongeveer 50.000 gulden bedragen. Een van de personeelsleden wil delen van de licht- en geluidsin stallatie overnemen. Deze mede werker heeft plannen om zich als technicus te gaan verhuren aen amateurgezelschappen. Volgens bestuurslid Trudy van den Akker zou hij bereid zijn voor de over te nemen spullen een „reele prijs" te betalen. „Het is niet zo dat we de boel voor ei n appel en een ei verkopen." De laatste voorstelling in het Pas sagetheater vond plaats op zater dag 18 december. Het gebouw wordt eind februari gesloopt. Op de vrijkomende grond zal een parkeergarage worden gebouwd. Het antwoordapparaat meldt on dertussen dat er nog steeds kaar ten kunnen worden gereserveerd. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Geen vergadering gisteravond voor Jan Middendorp, maar een receptie. Hij kreegdieén een flinke hoeveelheid dankbetuigingen aangeboden voor het veertig jaar runnen van zijn postagentschap. Daarna ging hij bij bevriende winkeliers op de schouders. Foto Dennes van der Wei/Roei Dijkstra Vlaardingen - Middenstander Jan Middendorp dacht gisteravond naar een vergadering van de win keliersvereniging Vlaardingen- Ambacht te gaan. Tot zijn grote verbazing werd echter niets be sproken maar vormde hij het middelpunt van de bijeenkomst. Middendorp werd onlangs ge dwongen na veertig jaar zijn postagentschap in zijn kantoor boekhandel annex sigarenzaak aan de Rozenlaan te sluiten. Be woners en winkeliers vonden de manier waarop de PTT Jan uit zijn functie had ontheven bene den niveau en brachten in de wyk heimelijk de actie 'Een postzak vol voor Jan' op gang. Het resul taat: een postzak vol met dank woordjes, geld en geschenken. Wethouder Agnes van Ardenne overhandigde de zak. „Het postagentschap mag dan ge sloten zijn, maar zijn winkel blijft gewoon open hoor," wil buurtbe woonster Bea Stout, samen met de ondernemers Wim Groen en Henny Drop de initiatiefnemers van de ludieke actie, een misver stand voorkomen. „We hebben huis-aan-huis elfhonderd brieven verspreid met het verzoek aan de bewoners of ze een dankwoordje of geldelijke bijdrage wilden leve ren. Daarop hebben we ruim ze venhonderd reacties ontvangen. Alle enveloppen hebben we onge opend in de postzak gedaan. Kan Jan als hij ze opent op z'n gemak afkicken. Vooral voor de ouderen is het in middels gesloten postagentschap dat 52jaar dienst deed, een enorm gemis. Middendorp was meer dan zomaar een man achter het loket. Hij was eerder een sociaal werker. Als mensen ziek op bed lagen, zocht hij ze zelfs op om belangrij ke poststukken op te halen. „Het postagentschap," zegt Stout, „is zonder ook maar één bedankje door de PTT op slot gedaan. Daar om hebben we Jan op waardige wijze beloond voor zijn diensten." heeft bewezen." Schiedam - De oliebollenbakkers van de Schiedamse scouting groep Taizé duiken vanavond de keuken in om een paar duizend oliebollen te bakken. Een heel karwei, maar niet helemaal voor niets, want elk jaar wordt er via oliebollenverkoop geld ingeza meld. Vorig jaar werden er zo 2500 san de man gebracht. De op brengst is ditmaal voor de renova tie van het clubhuis. De oliebollen worden gevuld met krenten, rozijnen en stukjes ap pel en kosten zes gulden per tien stuks. Ze worden vrijdag thuisbe zorgd en kunnen worden besteld via telefoonnummer 4737138 (overdag) of 4708074 ('s avonds). Vooruitbetalen gebeurt niet. Er is wel een ongeveer 18-jarige jonge man actief geweest in Vlaardin gen met de voorverkoop van olie bollen, maar die werkte niet voor de scoutinggroep, ook al vertelde hij van wel. Woordvoerder J. Boerdam: „Wij laten de mensen nooit vooruit betalen. Dat gebeurt pas bij aflevering." Schiedan - De politie heeft gistermiddag een 27-jarige Schiedammer aangehouden wegens diefstal van een pak yoghurt en bedreiging met geweld. De man had het zuivelprodukt in de Edah aan het Nieuwlandplein gepikt, maar werd betrapt door het personeel. Daarop ont stond een vechtpartij waarna de winkeldief er vandoor ging. De man is een 'oude bekende' van de politie. Vlaardingen - De recherche van de Sociale Dienst heeft tegen negen Vlaardingers proces verbaal opgemaakt wegens steunfraude. Ze streken een uitkering op terwijl ze inkomsten ontvingen. Het gaat om een totaalbedrag van vele duizenden guldens dat van de betrokken fraudeurs zal worden teruggevorderd. Van twee Vlaardingers is de uitkering stopge zet. Ze hadden niet opgegeven een duurzame gezamenlijke huishouding te voeren. Schiedam - Twee mannen van 25 en 26 jaar hebben de brandweer vannacht omstreeks een uur belemmerd bij het blussen van een brand. Jongelui hadden in de Lekstraat fikkie ge stookt maar omdat het brandje te grote vormen aannam, moest de brandweer er aan te pas komen. De twee mannen vonden niet dat het vuur ge doofd moest worden en maakten het de spuit gasten behoorlijk lastig. Daarop greep de poli tie in en nam het tweetal mee naar het bureau. Vlaardingen - Aan de Van Hoornbeekstraat is gistermiddag rond drie uur een kelderbox geheel uitgebrand. Het bluswerk verliep niet al te voorspoedig want de brandweer werd gehinderd door een enorme rookontwikke ling. De politie stelt een technisch onderzoek in naar de oorzaak van de brand, Maassluis - De politie van Maassluis ver moedt dat een onbekend gebleven man giste ren heeft geprobeerd een bewoonster van dienstencentrum De Vloot te bestelen. De man kwam met een babbeltruc haar woning bin nen. Hij zei namens een woningstichting werk zaamheden uit te moeten voeren. De vrouw vertrouwde het niet, hield de man nauwlet tend in het oog en ging ook niet weg om iets voor hem te halen. Daarop verdween de man zonder ook maar iets uitgevoerd te hebben. Schiedam - In Schiedam zijn vannacht twee auto's opengebroken. Aan het Raam werden een CD-speler en autoradio weggenomen. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Veearts- weg werd een draagbare radio ontvreemd. Schiedam - De kerstviering van de katholieken, afgelo-v pen weekeinde in de Grote Kerk, is goed ontvangen. Er heeft geen wanklank geklonken, aldus pastoor Vis- mans. De roomskatholieken waren voor één keer naar het godshuis van' de hervormde gemeente uitgeweken omdat de eigen Singelkerkvanwege allerlei stellingen onvoldoende mensen kon herbergen'voor de traditio neel drukbezochte kerstmis. De Singelkerk wordt ove rigens nog niet gerestaureerd. Pastoor Vismans wacht nog steeds op bericht van Monumentenzorg over een bijdrage in de restauratiekosten van ruwweg twaalf mil joen gulden. v Hoek van Holland P. Vervenoe Prins Hendrikstraat 265. Tel. 01747-82516 Maassluis Jan Booster Lederwaren Koningshoek 923-14. Tel. 01899-13243 Schiedam De Blokshop Groenelaan 103. Tel. 010-4730525 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80. Tel. 010-4265513 Schiedam Tabakspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58. Tel. 010-4703768 Schiedam Tabakshop Jacqueline St. Uduinastraat 55. Tel. 010-4267613 Schiedam B. P. H. Janse Broersvest 8a. Tel. 010-4268804 Schiedam Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek p. j. Troelstraiaan 31. Tel. 010-4703037 Vlaardingen Tabakswinkel 'Op de Hoek' Diepenbrockstraat 133. Tel. 010-4344892 Vlaardingen Tabakspeciaalzaak Nico Smitshoek Da Loper 82. Tel. 010-4742997 Schiedam Primera Joop van Schijndei P.K.O. laan 144, 3112 VL Schiedam Tel. 010-4155016 ANNO Oe jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken co wat ts gepasseerd. De intre de van 1994 betekent ook het verdere aftellen van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, auto's, vliegtuigen, radio en tv- satellieten het dagelijks leven ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners van Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug in een korte .serie. Afgelopen jaar zijn Schiedam en Vlaardingen begonnen met de modernisering van hun binnen steden. Beide gemeenten hebben grootse plannen, die op tekening al vorm hebben gekregen maar waarvan de uitvoering nog wacht op afhandeling van procedures, waaronder bezwaren van cen trumbewoners. In Schiedam is tussen de gehand haafde panden het betonnen fra me te zien van het nieuwe waren huis, dat Albert Heijn, Blokkeren C&Ain de Lange Kerkstraat laten bouwen. Het staat op de plek, waar vroeger de Schotse Poort naar woningen leidde die verge lijkbaar waren met de eveneens neergehaalde huisjes aan de Kreupelstraat. De verwijdering van oude bomen op het Stadserf en de uitbreiding van de kaalslag in de omgeving van het Broers- veld zijn voorbereidingen voor de verdere binnenstadsvernieuwing met een verlengde Passage, een combinatie van bestuurscen trum, theater, bibliotheek en ar chief en verder nog woningen, parkeergarages en nog meer nieuwe winkels. Aan Markgraaf laan, Joubertstraat, Veerplem en Kuiperstraat in Vlaardingen zijn de eerste nieuwe bouwsels al ver rezen. De overdekking van het nieuwe Liesveld en torenflats op het dak van die winkels volgen nog. Een projectontwikkelaar en de Historische Vereniging Vlaar dingen werken aan de verdere in vulling van de al tientallen jaren geleden door rigoureuze sloop, langs het Westnieuwland, braak gelegde grond. In beide steden wordt gesproken over de afbouw van het centrum. Maar er is een opvallend verschil. Vlaardingen zoekt het (met onder meer de 22 woonverdiepingen tellende Lan ge Jan) in de hoogte om de lelijk heid van het dertig jaar geleden over de toen nieuwe winkelpro menade Liesveld gelegde, en van begin af aan omstreden, viaduct weg te werken. Schiedam kiest met nieuwe winkels en woningen in laagbouw voor aanpassing aan de toen van de slopershamer ge redde en vervolgens verpauperde oudbouw van Hoogstraat en Broersveld. Hier moet de nieuw bouw aan het Stadserf door oplo pende hoogte zorgen voor aan sluiting op de eertijds in die ge meente fel omstreden hoogbouw van het stadskantoor, naast de ou de ruïne. Een eeuw geleden waren de be sturen van beide gemeenten ook druk doende met hun binnenste den. Worden nu economie en ste delijk draagvlak als argumenten gebruikt voor de verdichting; in 1893 stond de volksgezondheid ter discussie. In heel Europa heerste cholera. In Vlaardingen en Schiedam vielen weinig slachtoffers, maar men werd er wel mee geconfronteerd. Zo meldt de Nieuwe Schiedamsche Courant uit die tijd, dat de afde ling Schiedam van de Nederland se Bakkersbond een fraaie dank betuiging ontving van de bak kersvereniging Hamburg voor hun hulp aan vakgenoten ver leend ter leniging van de schade geleden door cholera. Om reden van volksgezondheid lieten Vlaardingen en Schiedam de sloten in hun centra die ook open riool waren, dempen. Zo on stonden in Schiedam een voor die tijd brede Lange Kerkstraat en Broersveld toen daar het gracht genoemde water was volgegooid en bestraat. In Vlaardingen volg de na de Waal de daarop aanslui tende lange Biersloot, die uit kwam in de Vaart en zijn naam dankte aan de er langs gelegen brouwerij. Over de toekomst van de beschikbaar gekomen nieuwe strook grond, toen aan de rand van de stad, is veel te doen ge weest in Vlaardingen. Over de naam bijvoorbeeld. Het pleidooi klonk om er de Verkadestraat van te maken, ter herdenking van oud-burgemeester Verkade; het werd uiteindelijk simpelweg Ge dempte Biersloot.' Ook het ge bruik van de grond kwam ter dis cussie. In de Nieuwe Vlaarding- sche Courant kritiseerde ene er tegenover, aan de Zusterkade, ruim wonende P.C. het voorne men van de gemeenteraad „om strooken grond, tengevolge dier demping onstaande, eerstdaags te gaan verkoopen of, wat nage noeg daarmede gelijkstaat, in erf pacht uit te geven". Hij vreesde de bouw van een ver zameling arbeidershuisjes aan de overzijde van de zes meter breed geplande nieuwe straat. Hele maal fout, redeneerde hij. „Het westelijk deel onzer ge meente heeft een enorme behoef te aan frissche lucht, er moet doorstraling komen op al die buurtjes en bebouwde werfjes. Ja ren lang heeft de vunzige lucht van een breede moddersloot de bewoners daar ten prooi gegeven aan allerlei verpestende dampen; Rotterdam/Maassluis - De 41-jari- ge M.B., die wordt verdacht van de moord op een drie jaar oudere buurtbewoner, mag niet de ge vangenis uit om thuis met zijn fa milie in Maassluis de jaarwisse ling te vieren. Hoewel zijn zaak werd aangehou den probeerde de verdachte de rechtbank ertoe aan te zetten zijn voorlopige hechtenis te schorsen of op te heffen. Het verzoek werd na kort beraad door de rechtbank afgewezen. „De getuigenverkla ringen zijn zodanig dat u nog al tijd onder verdenking staat," lichtte rechtbankpresident mr. J.M.E In 'tVeld-Meyer het besluit toe. De Maassluizer verscheen eerder al op 5 oktober van dit jaar in het markante gerechtsgebouw aan de Rotterdamse Noordsingel. De zaak werd toen op verzoek van diens raadsman mr. H.G. Koop man aangehouden. De Amsterdamse advoc 'at eiste dat naast de twee brigat iers van de Maassluise politie die als ge tuigen verschenen, ook de wedu we van het slachtoffer en vier an deren als getuigen bij de rechter commissaris een verklaring af zouden leggen. Dat is inmiddels gebeurd. Tijdens de zitting trachtte de raadsman de onschuld van zijn cliënt te bewijzen en gaf hij aan dat de man uit zelfverdedi ging had gehandeld. Hy bepleitte daarom onmiddellijke invrijheid stelling waar de rechtbank des tijds na lang beraad niet op inging. Gisterochtend blonk de advocaat uit in afwezigheid en dat was ook de reden waarom de zaak op nieuw werd aangehouden. Mr. Koopman vertoeft momenteel in het buitenland en liet mr. R. J, de Krijger als zijn vervanger opdra ven. „Het lijkt me zinvol de zaak aan te houden tot een latere da tum zodat mijn collega zelf de zaak kan afhandelen,luidde echter de mening van de raads man. Ook de verdachte, de offi cier en de rechtbank konden zich daarin vinden. Zodoende werd de zaak opge schoven naar 18 januari. De bloederige steekpartij deed zich voor op 24 juni op de hoek van de Peter van Anrooylaan en Willem Landrélaan, tegenover het politiebureau. Alle ellende be gon nadat twee kinderen ruzie met elkaar hadden gekregen. Ook de vaders van de kinderen kregen ruzie en de zaak escaleerde. De mannen raakten in gevecht. Volgens de verdachte M.B. werd hij met een mes belaagd door zijn overbuurman E S. en stak hij te rug om hem van het lijf te hou den. M.B. ontsnapte dankzij een spoedoperatie aan de dood. Zijn rivaal overleed aan zijn ver wondingen. Een derde betrok- kende werd door M.B. levensge vaarlijk verwond. Een foto van de Lange Kerkstraat in Schiedam, gemaakt in 1893,kort voordat de Kerkgracht werd ge dempt. Rechts de Grote of St. Janskerk en de pandjes aan het Oude Kerkhof, links de panden waarvan naast het ABC-waren- huis nog een en ander staat en op de achtergrond de Oostmolen aan het eind van de Broersvest, die 25 jaar ge leden werd gesloopt. Heel vaag daarachter de toren van de Singel kerk. Repro Roel Dijkstra wan Foto uit Gemeentearchief Schiedam de hygiënische toestand liet er al les te wenschen over, dankzij ook de geringe medewerking der Bierslooters." „De gansche demping uit een oogpunt van gezondheidsbelang ondernomen, zal blijken half werk te zijn. Is alle ruimte toch eenmaal bebouwd dan zal men te laat tot de ervaring komen, dat men met de andere hand weer te rugnam, wat men met de een hand had gegeven. Het bezorgen van frissche lucht, het zal een droombeeld blijken, als men niet het denkbeeld laat varen dat pro ductiviteit beoogt. De aangren zende erven zullen andermaal van licht en lucht beroofd worden als men ze thans gaat inmetse len." P.C. gaat verder: „Een gemeente als Rotterdam brengt groote fi nanciële offers om achterbuurten te verfrisschen of op te ruimen, en waar Vlaardingen in de gelegen heid is om iets by te brengen tot een verbeterde gezondheidstoe stand, ook in de aangrenzende straatjes en buurten, daar zal de Raad voor een gering geldelijk voordeel elke blijvende verbete ring gaan prijsgeven." De briefschrijver uit 1893 roemt de dan op gang gekomen nieuw bouw aan de oostzijde van de ha ven, de huidige Qostwijk. „Welk een verfrischenden indruk maakt de Overbrugsche polder niet met zijn flink breede straten. Ook daar woont een groot deel der werkmansklasse doch hoe netjes en zindelijk zil' alles er uit. De factoren van zindelijkheid zijn licht en lucht, en zindelijkheid is in deze gezondheid." Het pleidooi van P.C. mocht niet baten. De kleine arbeidershuisjes werden toch op de grond van de gedempte Biersloot gebouwd. Vijftig jaar later, in de wederop- bouwtijd liet wethouder Teun de Bruijn alles slopen voorde nieuw bouw van cn rond het Liesveld onder het motto: iedereen heeft recht op een fatsoenlijke woning.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1