9 Papegaai slachtoffer slepende burenruzie Raadslid noemt uitstel 'walwoningen' pesterij Gaat meer dan de helft naar de stembus? Rotterdams Dagblad HABO TAPIJT Hoekse kerstbomen weer op brandstapel Onenigheid over kosten van onderzoek naar geluidsoverlast Plakken, knippen en kleuren in Visserijmuseum HABO TAPIJT K Overvaller bij inbraak betrapt Wapen ligt bij vuilnis Onverzekerde auto's van weg Trouwringen weg na inbraak Gepakt na vuurwerkgeknal Kerstboom met ballen weg TSJ Tm Donderdag 30 december 1993 Waterweg j Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardirigen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - De man die op 20 ok tober het postkantoor aan de No- lenslaan in Schiedam overviel, is aangehouden. De Rotterdamse politie heeft de overvaller, een 32- jarige Rotterdammer, op Eerste Kerstdag 's morgens om kwart voor zes opgepakt. De man was bezig met een inbraak in de So- noystraat te Rotterdam toen hij werd betrapt. Bij de aanhouding verzette de man zich en gebruikte daarbij een mes. Dat wapen had hij ook ge bruikt bij de overval in Schiedam waar hij er een klant mee bedreig de. De overvaller bekende dat hij ook een postkantoor aan de Wa- lenburgerweg in Rotterdam had overvallen en valsheid in ge schrifte had gepleegd. Vlaardingen - In de Van de Spie gelstraat te Vlaardingen is bij het afval een luchtdrukwapen gevon den door een bewoner van die straat. Voor het in het bezit heb ben van het wapen is een vergun ning nodig. De politie heeft het in beslag genomen en zal het vernie tigen als de eigenaar zich niet meldt. Vlaardingen - In Maassluis en Vlaardingen zijn gisteren auto's van de weg gehaald omdat ze niet waren verzekerd. Dat gebeurde in Maassluis rond één uur op de Lijnbaan. De eigenaar heeft een proces-verbaal gekregen. In Vlaardingen gebeurde dat met een Rotterdammer en een Vlaar- dinger. Zij werden betrapt op rijksweg A4. De auto's zijn in beslag genomen. Schiedam - Onder meer trouw ringen behoorden tot de buit bij een inbraak in een woning aan de Rotterdamsedijk in Schiedam. Die inbraak werd gistermorgen gepleegd. Verder verdwenen een CD-speier, een videorecorder en een filmcamera. Door Sander Sonnemans Schiedam - Coro, de achtjarige papegaai van Gerard en Loes.Tijsmans, moet het huis uit. Dat is onlangs door de rechtbank beslist. De praatvogel bezorgt de buren te veel overlast. Het Schiedamse echtpaar is al dik driejaar met de buren in een juridische strijd Verwikkeld Niet alleen de pape gaai vormt de inzet van de jarenlange burenruzie. Ook de volière in de tuin van Tijsmans is voor de familie Elberse van een deür verder een steen des aanstoots. De buren vinden dat de vogels te veel lawaai maken. Pogingen van de advocaten van beide families om een eind te maken aan de controverse liepen op niets uit. In de afgelopen driejaar volgden evenzoveel kortgedingen. Ge rard Tijsmans kreeg telkenmale een dwangsom opgelegd maar ging daartegen in hoger beroep. Nu de rechtbank een definitief oordeel heeft geveld, moet Coro van het to neel verdwijnen. „Volgens de uitspraak van de rechtbank moet de papegaai worden verwijderd," zegt Tij smans geëmotioneerd. „Maar moet hij nu het huis uit of mag hij naar een andere kamer? In de voorgaande jaren is de rechtbank nooit duidelijk ge- weest in haar oordeel. We wisten nooit waar we precies aan toe waren. Er moest een eind komen aan de overlast van de vogels in de volière. ïk heb geluidsisolatie en extra dak bedekking aangebracht en tussen de tuinen een schutting gemaakt. Dat blijkt nu 'allemaal voor niets te zijn'ge weest." Mr. S. R. Bordewijk, de raadsman van de familie Elberse, meent dat de rechtbank wél duidelijk is met de uitspraak. „De rechtbank," aldus de Schiedamse advocaat, „heeft de heer Elberse in het gelijk gesteld. Tijsmans mag de vogels in zijn volière houden mits die in aantal niet toenemen. De papegaaien, want het gaat er hier om twee, moesten met ingang van 22 december jongstleden, weg zijn. De stelling van Elberse is dat Tijsmans best vogels mag heb ben. Als hij er maar geen last van heeft." Tijdens de langlopende procedures werd een expert van Diergaarde Blijdorp. ingeschakeld om onderzoek te doen naar de grootste lawaaimakers onder de vogels van Tijs- mans. Hij kwam tot de conclusie dat de'enige gevleugelde dieren die voor kabaal konden zorgen, de papegaaien messten zijn. „Maar elke keer als Elberse'de politie op ons afstuurt zeggen de agenten dat er geen. geluidsoverlast valt te bespeuren. De dag voor Kerstmis was dat ook het geval," aldus de ontredderde Tijsmans. Buurvrouw Elberse wil zelf niet. dat zij en haar man in de krant worden geciteerd. „Neem maar kontakt op met onze advocaat." Gerard Tijsmans daarentegen heeft geen en kel moment geschuwd de media te benaderen. Verder schakelde hij voor het behoud van Coro diverse omroepor ganisaties, de Nederlandse Bond voor Vogelliefhebbers en diverse dierenverenigingen in. Volgens Tijsmans is een aanvaring met zijn buurman van enkele jaren geleden de oorzaak van alle ellende. Daarnaast zegt hij helemaal niets te begrijpen van de houding van Elberse. „Een aantal van de vogels heb ik zelfs van hem gekocht. Én trouwens, naast mij hebben de buren ook een volière. Daar wordt niet over gerept. Door die helè toestand slaap ik nauwelijks meeri Ik kan mij een leven zonder Coro niet voorstellen." Hoek van Holland - Aan het begin van 1993 draaiden de houtver- snipperaars op volle toeren. Vrij wel elke gemeente heeft inmid dels een machine aangeschaft waarmee onderhoud in de plant soenen wordt vergemakkelijkt. Zelfs vrij dikke takken worden tot kleine plakjes vermalen en die worden teruggestort in de plant soenen als bodembedekker. Omdat het jaarlijks verbranden van de kerstbomen als milieu-on vriendelijk werd beschouwd, ging de ene na de andere gemeente er toe over de bomen te versnippe ren inplaats van ze op een grote stapel te gooien en te verbranden. Hoek van Holland sloot zich vorig jaar aan bij de rij van versnippe- Vlaardingen - De komst van de 'walwoningen' langs Rijksweg 20 wordt opgehouden door pesterij van gemeentelijke milieu ambtenaren, zoluidtdebeschuldiging van PvdA-raadslia Peter Roovers. Hij zegt dat naar aanleiding van het uitstellen van het geluidonderzoek voor de toekomstige 140 woningen die als ge luidswal moeten dienen tussen de Vlaardingse Westwijk en de rijksweg. Volgens Peter Roovers had het geluidonderzoek al in november moeten plaatsvinden, maar is dat door getwist over de pot waar het benodigde geld vandaan moet ko men nodeloos vertraagd. „En dat terwijl de gemeente een budget heeft voor onderzoek naar de mo gelijkheden van de walwonin gen," aldus Roovers. Adviseur Roel Bosman van het bureau BOA (Bosman Adviseurs), die samen met aannemer Nevan- co en architect Van Wijngaarden het project van. de wal aan het voorbereiden is, voegt daaraan toe dat de afdeling Milieu van de gemeente Vlaardingen een veelte hoog bedrag heeft genoemd voor het uitvoeren van het geluidon derzoek. Ook hierdoor zou het vertraging oplopen. „Het onder zoek dat zij met dat bedrag voor ogen hebben is veel te diepgra vend voor een plan in zo'n vroeg stadium," meent Bosman. Bosman heeft een geluidsover- last-or.derzoek eerder in Capelle aan den IJssel uitgevoerd voor drieduizend gulden. In een com puter worden gegevens inge voerd onder meer betreffende het profiel van de weg, het aantal de cibels en de te bouwen woningty pen. De computer rekent uit of de overlast in de walwoningen ver laagd kan worden van de huidige 69 decibel naar 55 decibel, de door de landelijke overheid als accep tabel genoemde lawaaisterkte. „Milieu schat de or.derzoekkes- ten op veertigduizend gulden, ex clusief BTW. Daarbij meet men zelfs de overlast van het geluid in de tuinen van de walwoningen. Dat is veel tc voorbarig." aldus Bosman. De afdeling Milieu van de ge meente Vlaardingen is niet voor commentaar bereikbaar. Met bloed, zweet en tra nen proberen enkele kinde ren een kar tonnen scheepsmo del in elkaar te zetten. Het modelbou wen is één de activiteiten die het Visse rijmuseum in Vlaardingen tijdens de kerstvakan tie voor kin deren tussen zeven en twaalf jaar or ganiseert. De activitei ten duren nog toten met6 januari. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Driemaal, in maart, mei en juni, mogen alle mannen en vrouwen, die achttien jaar zijn geweest, vol gend jaar aan verkiezingen deel nemen. Op stemmachines kun nen de ongeveer 160.000 kiesge rechtigden in het Waterwegge bied achtereenvolgens aangeven wie ze in de gemeenteraad, de Tweede Kamer en het Europese Parlement willen hebben. Vol gende maand is overigens pas de finitief bekend wie zich allemaal voor die 93 raadszetels kandidaat hebben gesteld. De lijsten met de Kamer- en EP-kandidaten volgen nog later. In 1993 is wel al veel bekend ge worden. Zoals de ambitie in Vlaardingen van de nauwelijks begonnen wethouders Van Ar- denne (CDA) en Van der Steen (D66) om hun carrière in de Twee de Kamer te vervolgen en de her nieuwde poging van Remi Poppe om op nationaal en internationaal toneel strijd te leveren. Plaatse lijk denkt de SP'er de schade te herstellen, die is ontstaan na de afsplitsing van twee Burger Be langen. In Schiedam hopen CDA maar vooral PvdA het verlies te beperken van ouderenstemmen aan bijvoorbeeld de nieuwe partij van Arie van Loencn. De grote waag voor 1994 is echter hoeveel mensen de gang naar de nieuwe stemmachines zullen ma ken. Zal meer dan de helft ge bruik maken van zijn stemrecht? 1893 Begint heel koud. Spoelings schuiten kunnen Schiedam niet bereiken, ze zitten vast in het ijs op de Schie. Drijfijs op de rivier dwingt de Oudbeijerlandsche en de boten van en naar Middelhar- nis en Stellendam hun vaardien- sten te staken. De temperatuur onder het volk loopt echter op. Ei broeit iets. In de conservatieve Nieuwe Vlaar- dingsche Courant van Nieuw jaarsdag (zondag I januari) schrijft 'meneer de redacteur' in zijn overpeinzing over „Gisting van vernieuwing en hervorming". In de (uitgebreidere) Schiedam- sche Courant staan bijna dage lijks berichten over de sociale on lusten fn de noordelijke provin- ANNO De jaarwisse ling nadert en daarmee het gebruikelijke terugblikken op wat is gepasseerd. De intre de van 1994 betekent ook het verdere aftelten van de laatste jaren van de twintigste eeuw, die met twee wereldoorlogen en de komst van bijvoorbeeld telefoon, auto's, vliegtuigen, radio en tv- sateilieten hei dagelijks leven ingrijpend heeft veranderd. Hoe gingen de bewoners V3n Maas sluis, Schiedam en Vlaardingen eigenlijk deze eeuw in? Ben van Haren blikt terug in een korte serie. cies. Verder ook dat de socialisti sche dominee Domela Nieuwen- huzs geen toestemming van de Belgische regering krijgt om in Gent een toespraak te houden en dat zeven Amsterdamse vrouwen (bvh: onder wie Wilhelmina Drucker, later voorzien van de bij naam IJzeren Mina) hun best doen om een vereniging op te richten om in navolging van En gelse vriendinnen te ijveren voor kiesrecht van vrouwen, in de eer ste plaats voor het parlement. Op dat moment geldt nog slechts een kiesrecht voor een beperkte groep mannen. Wat cijfers over 1893: Schiedam is de grootste stad in het Waterweggebied met ruim 25.000 inwoners, waarvan 1292 mannen een nieuw lid van de uit 21 man bestaande gemeen teraad mogen kiezen als er een plaats vrijkomt. In Vlaardingen (13.500 inwoners, waarvan 6.400 mannen) zit burgemeester jhr. mr. B. W. T. Falck een raad voor van 15 man. Er zijn hier 743 kies gerechtigden. In Maassluis 631 en in Vlaardinger-Ambacht 105. In 1848 is een einde gekomen aan de benoeming door de koning voor het leven van raads-. Kamer- en statenleden. Sindsdien zijn kiesgerechtigd alle mannen die meer dan een vastgestelde som aan belastingen betalen. Elk ge meentebestuur mag zelf bepalen wat de hoogte is voor de raadsver kiezingen, als het maar minimaal de helft is van de voor de andere verkiezingen vastgestelde norm. In Schiedam is het 60 gulden, in Vlaardingen 36. Wie een rol wil spelen in de ver kiezingen voor de Eerste Kamer moet heel wat meer aan belasting hebben betaald. In Zuid-Holland zijn van alle 950.000 inwoners de 633 hoogstaangeslagenen ver kiesbaar. De Schiedamsche Cou rant meldt in mei keurig namen en aanslagbedragen. A. N. «J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, uit Wassenaar, staat een zaam bovenaan met ƒ8.397,365. Nummer 633 is P. Boezemeijer uit Rotterdam met 567,25. De top drie van Schiedam zijn C. Broeksmit (2.395,62), J. M. van der Schalk (2.234,93) en J.T. Wittkampf (1.955,66). Leden van de bekende families Nolet, Melchers, Maas. Honnerlage Gre- te en dokter Vaillant zitten onder de duizend gulden. J. M. Honner lage Grete is met 599,41 de laag ste. Voor een vacature in de gemeen teraad komen aanzienlijk meer Schiedammers in aanmerking. Bijna 1300 kiesgerechtigden krij gen een stembriefje thuis gezon den, dat ze op de dag van de stem ming kunnen inleveren met daar op geschreven de naam van wie men in de gemeenteraad wil heb ben. Lang niet alle kiesgerechtig den maken hiervan gebruik. Organisaties van arbeiders roe ren zich om meer invloed te be werkstelligen. Schiedammer W. F. Tak houdt voor de afdeling Amsterdam van het 'Algemeen Nederlandsch Werklieden Ver bond' een voordracht over: 'De bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraai ingediende wetsontwer pen tot regeling van het kies recht'. Door ijverige bemoeiingen van het bestuur der afd. Schiedam van de Bond van Ned. Onderwijzers is op 3 januari 1893 in Vlaardingen een afdeling opge richt van 12 leden. In de Harmo nie begeleiden de Rotterdam mers Th. de Rot en J. Wichers be gin mei de oprichting van een af- Burgemees- ter Falck, voorzitter van een vijftien man tellende gemeente raad. Reproductie foto Roel Dijkstra deling Vlaardingen van het AN- WV. Er melden zich 14 leden aan. Voor het onder kerkelijke druk hiervan afgescheiden christelijke Nederlandse Werkliedenverbond Patrimonium komt een spreker Schiedammers opwekken tot uit breiding van het kiesrecht, waar mee - zo schrijft de SC - „nu de rijken elkaar bevoordelen". Het Algemeen Ned. Werkliedenver-, bond. Patrimonium en de RK Volksbond gaan op zoek naar sa menwerking voor uitbreiding van het kiesrecht. In 1896 komen er kandidatenlijs ten en steeds meer kiezers als ge volg van het zogenaamde 'caoutchoucartikel' in de nieuwe kieswet. Vanaf dat moment gel den 'kentekenen van geschikt heid en maatschappelijke wel stand' als maatstaf. Bezitters van een eigen huis, een bepaald diplo ma of een schip worden bijvoor beeld ook kiesgerechtigd. De op- roepingskaart doet zijn intrede. Het aantal kiezers stijgt in de vol gende jaren als onder druk van al lerlei belangengroepen het arti kel over de kentekenen steeds verder wordt opgerekt In de Eerste Wereldoorlog voor komt een noodwetje dat mannen met het verlies van hun vaste baan ook hun kiesrecht kwijtra ken. De regering wil geen tweede ling van het volk in een tijd dat juist saamhorigheid gewenst is. In 1917 komt het algemeen kies recht voor mannen in de grond wet. Vrouwen moeten nog wachten tot 1922. In Schiedam komt direct een vrouw in de gemeenteraad. Het is de door haar huwelijk in 1912 hierheen verhuisde Rotter damse E. Koeten-Ooms, die zeer actief was in de Dienstboden- bond. Tot 1927 zit ze voor de SDAP in de gemeenteraad. Ze is bij veel zaken betrokken in Schiedam. Onder meer bij de op richting van het Groene Kruis, de coöperatieve vrouwengroep, het comité Oostenrijkse kinderen, als regentes van het St. Jacobsgast- huis en later in de vrouwenclub van de Algemene Bond voor Be jaarden en in bejaardencentrum Thurlede. Ze overlijdt eind 1968. De arbeidersklasse wordt in 1893 steeds mondiger. In de SC van de cember 1893 staan bijvoorbeeld twee ingezonden brieven van le zers, die zich hebben gestoord aan een advertentie voor een dienstbode. Daarin stond dat de vacature is onstaan 'wegens eer lijk vertrek der tegenwoordige' met het woord 'eerlijk' onderste boven gedrukt. „Deze handelwij ze, welke natuurlijk het ontgaan van een strafrechtelijke vervol ging beoogt, is daarom ook niet die van een fatsoenlijke man," le zen we. Vlaardingen/Maassluis - In Vlaardingen en Maassluis heeft de politie gisteren op diverse plaatsen acht jongens opgepakt omdat ze vuur werk ontstaken. De oudste, een 17-jarige Maassluizer, werd op de Rontgendreef gepakt. Hij stak legaal en illegaal vuurwerk af. De jongste was een jongen van tien jaar, ook uit Maassluis. Hij was op pad met drie 14-jarige jongens. Het viertal liep tegen de lamp doordat agenten in burger controleerden op overtredingen. In Vlaardingen haalde de politie op de Burgemeester Pruissingel twee 14-jarige en een 13-jarige jongen van de straat wegéns het afste ken van vuurwerk. Het Bureau Halt is ingeschakeld voor alternatie ve straffen. In Hoek van Holland controleerde de politie de verkooppunten op de opslag van vuurwerk. Alles bleek in orde. raars en het is daarom des te merkwaardiger dat het dorp aan de Nieuwe Waterweg daar nu al weer op is teruggekomen. „We hebben daar twee heel belangrij ke redenen voor," zegt Jan van Belkom, portefeuillehouder Sport en Recreatie. „In de eerste plaats werkte het niet. We kregen vorig jaar maar de helft van het aantal bomen binnen dat andere jaren werd aangeboden. Maar be langrijker is. dat bij ons het mi lieu-effect helemaal niet opgaat. Wij hebben in Hoek van Holland namelijk geen .eigen versnippe- raar. Die moet uit Rotterdam wor den aangevoerd met een vracht wagen die daarvoor in totaal zes tig kilometer moet rijden. Die ver- snipperaar zelf staat de hele dag te draaien en benzinedampen uit te braken. Vervolgens hebben we weer een wagen nodig om de snippers uit te rijden en ook die rijdt niet op water." De Hoekse deelraadsbestuurder berekent voorts dat de politie be gin januari veel vaker dan anders moest uitrijden om kleine kerst boombrandjes te bedwingen dan wel te voorkomen. Zelfs de brand weer moest er een keer aan te pas komen om een flink aantal ille gaal verzamelde bomen af te voe ren. Overigens is het idee om de bomen weer te gaan verbranden niet van Van Belkom zelf afkom stig. „Nadat de commissie Sport in 1992 aanvankelijk vrijwel una niem had besloten om te gaan versnipperen, is men daar in een van de vergaderingen dit jaar weer even unaniem op teruggeko men. We hebben voor dit jaar nog een goede Iokatie op het Oude korfbalveld. Als we daar de bomen verzamelen en aansteken dan is het allemaal in een half uur achter de rug. Bovendien is het toch een traditie geworden en ge zien de grote belangstelling vin den de kinderen het prachtig." Van Belkom is niet bang dat er van overheidswege een verbod zal komen op de verbranding. „Het Openbaar Ministerie vindt verbranding milieu-vervuilend, maar vorig jaar hebben de ge meenten Bernisse en Brielle een proefproces op dit punt gewon nen. En Gedeputeerde Staten hebben onlangs in een rond schrijven laten weten dat het ver branden van kerstbomen ge doogd zal worden." In Hoek van Holland gaat maan dag 3 januari om zeven uur 's avonds heel ouderwets weer de brand in de bomen. Dat gebeurt dan zelfs met het idee dat men milieuvriendelijker bezig is dan de andere gemeenten. Schiedam - Uit de centrale hal van twee flats, één aan d Josef Oreliosingel en één aan het Bart Verhalleplein, te Schiedam is vannacht de kerstboom, met bal len en al, gestolen. fNÏÏl^ÖSfËÊRVÖLlÊBl] Altijd wekelijks! aanbiedingen extra laag geprijsd! Wij leveren alle bekende tapijt- en vinylmerken zoals: Bergoss Desso Parade Heuga Intertest Silvester Bonaparte Novilon Ornamenta Rhino Ruime 3ortering tafelkleden. Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar. Echte korting, service- meten en leggen gratis. Persoonlijke, adviezen, ook bij u thuis. Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte. Overgordijnen en vitrage, keuze uit meer dan duizend kleuren en dessins! Dit alles laag geprijsd, inclusief opmeten en maken! Broersvest 99 - Schiedam - Telefoon 010-4269609 1DONDËRDAGKOOPAVOMD

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1