15 Peper: Produktiviteit in haven omhoog In een aantal sectoren is Rotterdam niet meer de grootste 'Gek dat minister zich bemoeit met kerstpakketten van banenpoolers' Reeks incidenten maakt Marktwezen waakzaam Rotterdams Dagblad .>4!liï¥3;SÏSr Vergeefse speurtocht naar eetpiraat Verbazing over plannen Perron Nul - 1 Q u m /p fi: fe s Ghetto's mogen hier blijven Cafés langer geopend Straf voor ontucht met leerling Honderd kilo vuurwerk in beslag genomen Peper boos over getalm met IPNR Overval opwinkei Drie vrienden winnen 1,7 min in casino §0-'^ir"Her S m Rotterdam Rotterdam - Het Marokkaanse meisje Bouchra Cheüo en haar broer Samir mogen in Nederland "blijven. Het ministerie van Justi tie heeft hun dit deze week per fax meegedeeld. Het ministerie wilde het tweetal eerst het land ^uitzetten omdat ze door tijdelijk verblijf in Marokko hun rechten lm Nederland hadden verspeeld. Het gezin van de 18-jarige Bouchra en haar 22-jarige broer Samir woont in Nederland sinds 1966, Sinds Samir uit protest te gen zijn uitzetting zijn polsen doorsneed verblijft hij in deBavo- kliniek in Capelle aan den IJssel. Bouchra heeft begin dit jaar in het grenshospitium gezeten en heeft met zelfmoord gedreigd als ze het land zou worden uitgezet. Hun advocaat, mr. W. A. Venema, gaat nu proberen om hun ouders en een jonger broertje weer terug naar Nederland te halen. Zij zijn eerder het land uitgezet. Rotterdam - Rotterdamse cafés mogen tijdens de jaarwisseling tot vier uur 's nachts open zijn. Burgemeester Peper heeft dat be sloten op verzoek van de voorzit- 4ers van de deelgemeenten. De deelgemeente Hoek van Holland maakt geen gebruik van de ont heffing. De politie zal scherp let ten op ordeverstoringen. Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een le raar van een middelbar- school-in Spijkenisse wegens ontucht met een leerling veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. De man mag van de rechtbank de straf omzetten in 120 uur onbetaalde arbeid. Tegen de verdachte was een onvoorwaardelijke celstraf van een half jaar en verplicht re- classeringsbezoek geëist. Ruim driejaar lang pleegde de le raar ontucht met een minderjari ge leerling op zijn school. Pas zes jaar later na de laatste ontmoe ting durfde het inmiddels meer derjarige meisje aangifte bij de politie te doen. Schiedam - Bij een controle op de verkoop van illegaal vuurwerk heeft de politie gisterochtend honderd kilo knallers in beslag genomen. Het betrof geen verbo den voorraad maar de eigenaar, een achttienjarige Schiedammer, bad in zijn pand aan het Geuzen- plein meer opgeslagen dan was toegestaan. De man heeft een ver gunning voor tweehonderd kilo. De politie trof ruim honderd kilo te veel aan. Die hoeveelheid werd in beslag genomen en later op de .lag vernietigd. Rotterdam - De produktivi teit in de haven moet omhoog, vindt burgemeester Bram Pe per. Want een tekortschieten de produktiviteit is er volgens hem de oorzaak van dat de Rotterdamse haven in een aantal sectoren (zoals conven tioneel stukgoed, fruit, ex portlading en toegevoegde waarde per ton) niet meer de grootste van de wereld is. Pe per zei vanochtend tijdens de Oudejaars-bijeenkomst van Havenvereniging Rotterdam dat er wat dit betreft wel wat valt af te dingen op het 'groot- ste-haven-van-de-wereld- verhaal'. Volgens hem is er de laatste jaren tussen werkgevers en vakbonden te weinig over produktiviteits- kwesties gesproken en te weinig gedaan aan herstel van havensec toren waarin het minder goed ging. Er is, meent hij, te veel werk uit de haven verdwenen. Peper zei dat Rotterdam zich 'te weer moet stellen tegen de aanbodver- schraling die we in onze haven jammergenoeg vaststellen'. De burgemeester wees in zijn toe spraak op de nieuwe kansen die het Eem-/Waalhavengebied krijgt nu het containeroverslagbedrijf Unitcentre na de fusie met, ECT daar op termijn zal weggaan. „De gemeente is bereid in dit gebied veel geld te investeren, zo veel als nodig is om hier de moderne ha ven van de toekomst voor andere dan container- en buikactivitei ten te laten ontstaan," zei hij. Het plan om het zuidelijk gedeelte van de Waalhaven te dempen voor het onderbrengen van over slagbedrijven is niet van de baan, maar in tijd wat opgeschoven. In een toelichting op de ontwik keling die de haven in 1993 heeft doorgemaakt, zei havenwethou der drs. R. Smit gisteren dat hij niet uitsluit dat er één of meer nieuwe, kleinere containerover- slagbedrijven in dit gebied aan de slag zullen gaan, onder meer voor het behandelen van schepen die in het zogenaamde 'shortsea-ver- keer' actief zijn. Een nieuw inge richt Eem-/Waalhavengebied kan er - naar de mening van hoofddi recteur mr. W. K. Scholten van het Gemeentelijk Havenbedrijf - 'weer voor veertig tot vijftig jaar tegen'. Arbeid Volgens burgemeester Peper brengt de huidige organisatie van de arbeid de concurrentiepositie van de haven in gevaar. Het ge brek aan flexibiliteit leidt tot irrr- produktiviteit en hoge tarieven, vindt hij. „De werkprocessen die nen veel flexibeler te worden op gezet. Dit betreft zowel de eigen mensen van de bedrijven als de medewerkers van de arbeidspool. Èr moeten bedrijfs-interne syste men voor functiewaardering en Het Waalhaven-gebied zal als één van de oudere havenbekkens van Rotterdam de komende jaren worden geherstructureerd. Aan Pier 2 bruist het nog steeds van de overslagactiviteiten. Foto Niels van dG.r Hoeven/Rotterdams Dagblad bovenal meer combi-functies ko-#:. men," meent de burgemeester. Peper zei overigens ook dat 'de goede weg inmiddels is ingesla gen'. Vernieuwing van de arbeidspool van de SHB omschreef hij als 'een' initiatief dat alle steun verdient'.-1 Het op maat bedienen van de •'klanten is naar zijn mening een noodzaak. Ook het vervroegd vertrekken van oudere havenwerkers - de ko mende jaren gebeurt dit op 55-ja- rige leeftijd- is volgens Peper •vjran groot belang voor een terug keer van de vitaliteit in de haven. Peper zei het jammer te vinden dat werkgevers en werknemers in de haven elkaar wat dit betreft niet eerder hebben gevonden. Het jarenlange gekissebis heeft er voor gezorgd dat al heel wat la ding naar omringende concurre rende havens is weggelekt. Het is naar zijn mening van enorm belang dat Rotterdam de werkloosheid in dit gebied - die dit jaar met 16 procent is geste- gen- aanpakt. Peper: „Met het oog daarop is het belangrijk dat Rotterdam stuwende bedrijven blijft aantrekken. Bedrijven die wellicht zelf weinig laagwaardige arbeid met zich meebrengen, maar die wel doorstroming op de arbeidsmarkt veroorzaken en die ook allerlei dienstverlenende be drijven aantrekken waar wél ruimte is voor lager opgeleide mensen." De burgemeester vindt tevens dat de CAO's in de haven zich meer moeten toespitsen op hoofdlij nen. Utrecht - Zevenentachtig dossiers lagen er op hem te wachten, maar de Rotterdamse 'eetpiraat' W. G. (53) kwam gisteren niet opdagen bü de Utrechtse rechtbank.. Justitie had de man niet kunnen vinden en daarom de dagvaarding niet goed kunnen uitreiken. De rechtbank kon daarom niet anders dan de dagvaarding nietig verklaren. Plaag G. vormt een plaag voor zowel horeca als justitie. Al jaren heeft de man de gewoonte om na een co pieuze maaltijd in een hotel of restaurant te ver trekken zonder de rekening te voldoen. Op zijn dagvaarding prijkten gisteren maar liefst 8? zaken waarvan 77 gevallen van flessentrekkerij (eten zonder betalen), gepleegd in onder andere Ede, Barneveld, Nieuwegein,Hilversum, Apeldoorn, Soest, Meppel, Deventer, Bunnik, Amersfoort en Geldermalsen. Andere feiten óp 2ijn dagvaarding betroffen diefstal, vernieling, oplichting en lokaal vredebreuk, Het probleem voor politie en justitie is dat G. niet lang kan worden vastgehouden. Op flessentrekke rij staat een maximum gevangenisstraf van drie jaar en dat is te weinig om de man in voorlopige hechtenis te houden. Officier van justitie mevrouw'mr. J. van Spanje heeft G. op de telex van gezochte personen laten zetten. „Ik hoop nu, dat als een politiekorps hem oppakt, er dan een lichtje gaat branden," verzucht te zijZodra G. ergens wordt opgepakt, zal mr. Van Spanje hem een dagvaarding doen toekomen zo dat hij bij een volgende zitting wel kan worden veroordeeld. - De officier heeft de afgelopen tijd alle 87 zaken te gen G. verzameld. Als de eetpiraat eenmaal voor de rechter moet verschijnen, kan hij een forse eis vervrachten. Rotterdam - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft een drin gend beroep op het kabinet ge daan om eindelijk duidelijkheid te verschaffen over het Integraal Plan Noordrand (IPNR). waarin is opgenomen de bouw van een nieuwe Rotterdamse luchthaven. Spijkenisse - Twee mannen heb ben gisteravond rond zes uur een winkel op 't Plateau in Spijkenis se overvallen. De op dat moment in het pand aanwezige bedrij fslei- der en een cassiere werden be dreigd met een vuurwapen. Ze werden vastgebonden met tape. De overvallers zijn met een onbe kend geldbedrag verdwenen. Hij deed zijn oproep vrijdag in zijn oudejaarstoespraak tot de le den van de Havenvereniging Rot terdam. Hij constateert, dat er al bijna twee jaar een volmaakt plan op de „regeringsburelen" ligt. Een plan, dat met een nieuw te bouwen woonwijk, de aanleg van een nieuwe rijksweg en de nieu we luchthaven in de polder Schieveen, door het Rijk zelfs als planologisch sleutelproject is aangewezen. Nu Rotterdam na veel aarzeling over het vliegveld ja" heeft ge zegd, moet volgens Peper ook af stand worden genomen van „de alles plat pratende babbelcultuur die in ons land voor beleid, demo cratie en consensusvorming wordt versleten." Rotterdam - Het plan om meer voorzieningen a la Perron Nul in de stad te beginnen, zoals de nieuwe stichting Viaduct wil, lokt verdeelde reacties uit bij betrok kenen. Ton Quadt van de stich ting Odyssee voor drugshulpver lening is 'stomverbaasd' over de nieuwe plannen. De GGD denkt dat de TBC-bestrijding onder de moeilijke doelgroep die drugsver slaafden vormen, er niet makke lijker op zal worden. De stichting Viaduct neemt bin nen afzienbare tijd de organisatie van Perron Nul over van dominee Visser, die zich mede om gezond heidsredenen uit het project te rug trekt. Het plan is Perron Nul in te krimpen en elders in de stad dergelijke voorzieningen voor drugsverslaafden op poten te zet ten. „Die Hans Visser is altijd weer sneller dan het geluid," reageert Ton Quadt van Odyssee op het voornemen. Op zich vindt Quadt het een goed idee om op meerdere plaatsen in de stad kleinschalige ruimten voor hulpverlening aan drugsverslaafden in te richten. „Dat roepen wij al jaren. Ik vind het alleen jammer dat het nu in eens zo hals over kop lijkt te gaan, zonder overleg met de betrokke nen." Klein Volgens Quadt zouden die op vangplaatsen echt klein moeten zijn en in principe alleen toegankelijk voor verslaafden uit de betreffende wijk of buurt. „Bij kleinschalig denk ik aan enkele tientallen, hooguit veertig, vijftig man, verdeeld over de hele dag. Dat is de enige manier om al dat gedoe zoals bij Perron Nul of de Maasvlakte of hoe heet dat ding, te voorkomen. Vooraf moet dui delijk zijn hoe overlast in de buurt vermeden kan worden, Zo'n centrum mag geen mensen van buitenaf aantrekken en voor-, af moet je weten hoe je de zkak beheersbaar houdt." Niettemin vindt Quadt het on handig dat het plan al bekend is gemaakt. „Dat veroorzaakt alleen maar een hoop herrie in de stad. Wie nu dominee Visser door de straat ziet fietsen denkt al snel: die verslaafden zitten hier straks om de hoek. Dat effect moet je nou juist voorkomen." Als het gaat om onderzoek naar TBC vindt de GGD het handiger één plek in de stad te hebben waar drugsverslaafden samen ko men, TBC komt onder dak- en thuislozen en drugsverslaafden relatief vaker voor dan bij ande ren. Aan het begin van dit jaar, toen alle bezoekers van Perron Nul op TBC onderzocht moesten worden, buurde de GGD een bus met de benodigde apparatuur, „We konden toen in twee dagen tijd iedereen onderzoeken," ver telt woordvoerder Louis Weltens. „Naarmate er meer plekken bij komen, wordt de organisatie lasti ger." De GGD hecht er groot belang aan TBC-patiënten uit deze moei lijke doelgroep in de gaten te hou den. De gezondheidsdienst wil voorkomen dat patiënten hun medicijnkuur niet afmaken. - Rotterdam - Drie Rotterdam se vrienden zijn gistermiddag in het Holland Casino in Rot terdam met het winnen van de Mega Jackpot in één klap 1.734,825 gulden rijker gewor den. Het is de hoogste Mega Jackpot in de geschiedenis van Holland Casino's. De Mega Jackpot, die gemid deld een keer per maand valt, begint steeds op 200.000 gul den. Met elke inworp in een van de fruitautomaten van de negen vestigingen van Hol land Casino's loopt het bedrag op. Van elke gespeelde gulden gaat twee cent naar deze prijs, die doorgaans niet hoger uit valt dan 500.000 gulden. „Maar deze keer is het vrij ver door geschoten," zegt casinomana ger H.P. Thomsen. De extra prijs wordt uitgekeerd als er tegelijk vier klompjes ver schijnen op de fruitautomaat. De drie Rotterdamse winnaars willen anoniem blijven. „Ze reageerden in het begin erg ge laten," zegt Thomsen.„Het. moest nog even lot hen door dringen. Als je zo'n bedrag wint, dan ben je wel even stil." Door Annemiek van Oosten Rotterdam - Het besluit van minister B. de Vries (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) dat werknemers van de banenpool voor langdurig werklozen per 1 januari 1994 geen cent méér mogen verdienen dan het wettelijk minimum loon, is in Rotterdam volstrekt verkeerd geval len. De ambtenarenbond AbvaKabo is woedend over het onverwachte besluit en gaat zich in overleg met de inmiddels 2.475 werknemers van Nieuwe Banen Rotterdam Werkt (NBRW), allemaal voormalig langdurig werklozen, be raden op acties. „De maatregel getuigt van een regentenmen taliteit, waartegen wij ernstig bezwaar ma ken," aldus districtsbestuurder N. van Haas- tert van de AbvaKabo. „Het is toch van de gek ke dat een grote minister zich direct gaat be moeien met kleine kerstpakketjes voor men sen die drie tot vijfjaar werkloos zijn geweest en nu bij de banenpool werken. Nee, ik maak geen grapje. Het staat in de Staatscourant de ze week: een banenpooler mag geen kerstpak ket aannemen van zijn eigen baas; wel van een bedrijf dat hem of haar heeft ingeleend en waar het gebruikelijk is personeel rond de jaarwisseling een pakket te geven." De AbvaKabo onderzoekt nog of de minister juridisch gesproken het recht heeft direct in te grijpen in een door de werkgever, in Rotter dam de stichting Nieuwe Banen Rotterdam Werkt, en de ambtenarenbonden AbvaKabo/ CFO plaatselijk overeengekomen arbeids- voorwaardenreglement {een soort CAO). Van Haastert: „Wij gaan in elk geval onderzoe ken hoe de medewerkers van de banenpool denken over het feit dat de minister hun be perkte vergoeding voor reiskosten en een paar guldentjes koffiegeld wil ontnemen. Ik geef toe, de wereld zal niet gelijk om zijn kop staan als banenpoolers in actie komen. Toch moet effect van werkonderbrekingen door banen poolers, die wij in dit geval van harte zullen steunen, ook niet worden onderschat Het be sluit van de minister is achterlijk." Extraatjes De werknemers in gemeentelijke banenpools mogen, zo blijkt uit de wijziging van de Rijks bijdrageregeling Banenpools van minister B. de Vries, vanai 1 januari geen cent méér sala ris krijgen dan het wettelijk minimumloon. Alle toeslagen, zoals overwerkvergoeding en onregelmatigheidstoeslag zijn voortaan ver boden. Ook mogen de gemeenten niet langer de VUT- en pensioenpremie voor de banen poolers betalen. De poolers raken hun extraa tjes kwijt omdat een te hoog loon volgens De Vries de doorstroming van banenpoolers naar gewone arbeidsplaatsen zou belemmeren. De nieuwe Rijksbijdragcnrcgcling Banenpools is vastgesteld naar aanleiding van de inwerking treding van de Tijdelijke Wet Stimulering So ciale Vernieuwing. Directeur drs. P, Mekking van Nieuwe Banen Rotterdam'Werkt is tevreden met de nieuwe tijdelijke wet, die het de gemeente Rotterdam bijvoorbeeld mogelijk maakt zeshonderd ex tra arbeidsplaatsen te scheppen in de banen pool. Met het besluit over de onkostenvergoe ding voor zijn personeel is Mekking ongeluk kig. Zijn medewerkers krijgen naast het mini mumloon, volgens de afspraken met de vak bonden, per 1 januari een vaste onkostenver goeding van 40 per maand voor kleding en koffie met daarboven een vergoeding voor woon- werkverkeer in de vorm van een RET- abonnement of een vaste vergoeding van maximaal 520 per jaar. Doorstroming Minister De Vries, die 17 januari aanstaande samen met zijn staatssecretaris J. Wallage een werkbezoek brengt aan Nieuwe Banen Rotter dam Werkt, maakt zich naar de mening van AbvaKabo belachelijk met verhalen over door stroming van banenpoolers. Districtsbestuurder N. van Haastert: „Los van de idee dat je de pools juist moet gebruiken voor langdurig werklozen die vrijwel zeker geen kans maken op de reguliere arbeids markt - hetgeen in Rotterdam gebeurt - klopt er geen spetter van dc verhalen over doorstro ming. Die doorstroming is in het hele land zeer laag, is het geen twee dan zal het drie pro cent zijn." Rotterdam - Een fruithandelaar, die uit angst voor de omgeving zijn kraampje sluit en vertrekt, Een Vietnamese loempiaverko per, die zijn gloednieuwe wagen in vlammen ziet opgaan. Een handelaar in etenswaren, die zo verstrengeld raakt in de drug sproblematiek in de buurt waar hij staat, dat er naar een andere plaats voor zijn kraam moet wor- dengezocht. Het zijn maar een paar inciden ten, maar voor de gemeentelijke Dienst Marktwezen, die toezicht houdt op de standplaatsen in Rotterdam, zijn het zeker drie gevallen teveel. „Het komt de laatste tijd wat meer voor," zegt L.P. van Leeuwen, hoofd van de afdeling straathandel bij de dienst. „Dit is wel eeeh signaal voor ons. Het is gewoon heel ver velend dat We daarmee" binnen, vry korte tijd worden geconfron teerd." „Het is nog geen regel," zegt T. Maes, rayonmedewerker van de afdeling straathandel.We klop pen het niet op, we dragen het niet uit, maar we houden dit wel goed in het achterhoofd." Het rijn nog geen wereldschok kende gevallen, maar toch. Som mige 'moeilijke' buurten in Rot terdam worden er voor de ge middelde standplaatshouder niet echt aantrekkelijker op. Voor ze het weten zitten ze tot over hun oren in problemen, die ze nooit hadden zien aankomen op het moment dat 2e hun aan vraag voor een standplaats bij de Dienst Marktwezen indienden. Kijk naar die Vietnamees, die op het Mathenesserplein de illusie had zijn loempia's aan de man te kunnen brengen, „Een heel ver- velend geval, dat helemaal uit de hand is gelopen," zegt Maes. „De man had net een nieuwe wagen gekocht, had een locatie aange vraagd,' gezorgd voor een èlektri- eiteitsaansluiting, wat toch ook weer snel een paar duizend gul den kost." „Alles was goed geregeld, en dan zie je de situatie ontstaan dat al lerlei vetes en underdog-situ aties worden uitgevochten rond zijn kraam. De agressie wordt op hem uitgeleefd en dat leidt tot een behoorlijke schade." En tot het feit dat de handelaar zijn ver- gunning ten einde raad opzegt.1 Maes en van Leeuwen luiden in elk geval nog niet de noodklok over de ambulante handelin Rotterdam. Toch is de ambulan te handel flink in beweging. Het centrum van de stad is drie jaar geleden, uitgeroepen tot 'stand- plaatsvrij' gebied, wat inhoudt dat kooplui niet. meer perma nent mogen blijvenstaan, 's Avonds is het inpakken en weg wezen. Van Leeuwen: „De ge meente wil graag dat dé omge ving, tie buitenruimte, wat meer wordt aangepast aan de architec tonische ontwikkeling van de binnenstad. Kijk maar wat er ge beurt bij het Beursplein. Daar komt een ondergronds winkel centrum, tiaar verandert een he leboel én vanuit die situatie vindt men het niet meer oppor tuun om in dat gebied stand plaatsen toe te wijzen." Er komen daar geen plaatsen meer bij. Voor de kleinst moge lijke kraampjes wordt een uit zondering gemaakt en ook kerst boomhandelaren en oliebollen- kramen kunnen er terecht" V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1993 | | pagina 1