Wate 15 Eerste bussen binnenkort op nieuw station Maasland fw •J'i Wijwaterbakjes van heinde en verre verzamelaars Patiëntendossier is straks ook voor thuis Nieuwland heet nieuwkomers welkom Campagne tegen extreem-rechts Voorbereiding eeuwfeest 't Spreeuwenest komt op gang Ongelukkig Nieuwjaar? Informatie-avond over het Stadserf Wie wil er koffie zetten? Vervreemde voorstellingen Wie wordt Vlaardinger van het jaar? Onderkomen voor bewonerscommissies s Rotterdams Dagblad Woensdag 5 januari 1994 Ik vraag mij af: zou John Ranshuijsen een gelukkig nieuwjaar tege moet gaan? Vier jaar geleden was onze Vlaardingse wethouder van financiën lijsttrekker van de PvdA, vorige maand plaatste de leden vergadering hem op een schamele derde plaats. Zijn vader had nog geprobeerd de stemming te beïnvloeden door een paar-ke nissen op te trommelen, maar het mocht niet baten: John werd twee plaatsen teruggezet. Na deze dramatische valpartij is de wethouder vorig jaar niet meer op het stadhuis gesignaleerd. Volgens sommigen had hij zich ziek gemeld, anderen zeggen dat hij met vakantie was, maar ik houd het erop dat hij schoolziek was. Misschien moest hij zich wel op de jaar- wisseling voorbereiden met al die vrolijke mensen die bij de slag van twaalf de champagne laten knallen en elkaar omhelzen? Wat is er tegen hem gezegd? 'Gelukkig nieuwjaar' lijkt ongepast: niet alleen is die derde plaats niet bepaald een beloning voor bewe zen diensten; het is zelfs de waag of hij kan terugkeren als wethou- der gezien de sombere vooruitzichten voor de Partij van de Arbeid. En wat moet hij dan: terugkeren naar zijn stoffig ambtenarenbu- reautje in Gorinchem? 'Mijn beleid is toch vernieuwend geweest', klaagde de wethouder na de dramatische ledenvergadering in een bekend plaatselijk eta blissement. Hij zat daar met drie andere verliezers rond de tafeL Ik had nooit van dat onderonsje geweten als een plaatselijk verslagge ver niet luistervinkje had gespeeld. Zijn verslag las ik met enige gê ne. Wat een rancune bij deze PvdA'ers. Hun geweeklaag zou niet mis staan op de divan bij de psychiater. Het had iets van verongelijkte schoolkinderen die zeggen 'ïk heb niets gedaan', nadat ze door de meesier deklas zijn uitgestuurd. Gedeelde smart zal wel halve smart zijn, maar deze modderstroom had een 'kwalijk geurtje. Er is echter één strohalm voor de bende van vier. Als de kiezers cok vinden dat ze het goed gedaan hebben, kunnen ze hen via een voor keurstem rehabiliteren. Wordt het misschien toch nog een gelukkig nieuwjaar voor de wethouder. DICK VAN DER LUGT Dinsdag 11 januari wordt een algemene informatie avond gehouden over het bouwplan Stadserf in de recreatieruimte van het Stadskantoor. Het bouwplan omvat onder meer een uitbreiding van het huidige Stadskantoor, een theater, archief en bibiiotheek. In november is door de Sehiedamse gemeenteraad een krediet verleend voor de realisering van de bebou wing. Dit betekent dat het bouwplan nu kan worden gepresenteerd. Wethouder Zijdeveld is tijdens de avond aanwezig. Aanvang 20.00 uur. Kiuphuis Oost zoekt --en vrijwiliig(st)er om koffie en thee te zetten voor de bezoekers van de ouderensoos. Op maandagmiddag tussen 13.30 en 16.30 uur kun nen senioren boven de 55 jaar in de soos de tijd ver drijven met biljarten, klaverjassen, sjoelen en hand werken. Soms organiseert het clubhuis bingomidda- gen en gezamenlijke maaltijden voor de bezoekers. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Til Berg, telefoon 0104735435. Wlaardingen Cees van den Bos en Arie Gog presenteren schilde ringen en foto's met abstracte thema's in de biblio theek in de Waalstraat 100. De Naaldwijker Yan den j Bos gebruikt voor zijn schilderingen autolak waar door de kleuren een krachtig karakter krijgen. Zijn manier van werken is gebaseerd op improvisatie: de voorstelling ontstaat pas tijdens het schilderen. De fotograaf Arie van Gog heeft een aantal stukjes van twee schilderstukken van Cees van den Bos ge fotografeerd, die op hun beurt nieuwe abstracte voorstellingen vormen. In zijn foto's zijn vaak ver vreemde figuratieve voorstellingen te zien zoals een landschap of een figuur. De expositie duurt tot en met 1 februari 1994 en is te zien tijdens de openings tijden van de bilbiotheek. De voorstellingen van Cees van den Bos ont staan pas tijdens het schilderen. Wie wordt de Vlaardinger van het jaar? Zaterdag 8 ja nuari wordt dit bekend gemaakt tijdens het zevende Reijnart Sound feest in Zaal Middelhuyse. Naast op tredens van diverse artiesten, onder wie Marco Bor- sato, wordt een stadsgenoot in het zonnetje gezet met een wisselbokaal en diverse andere prijzen. Vo rig jaar was Ted van der Parre, toen de sterkste man ter wereld, de Vlaardinger van het jaar. Wie-o-wie wordt het dit jaar? De bewonerscommissies Van Beethovenlaan en de Mozartlaan-Schubertlaan, die in het belang van de bewoners regelmatig samenwerken, hebben sinds kort een eigen onderkomen. In de derde Van Beetho ven flat (Waterwegzijde) verrichten de leden van de beide commissies voortaan temidden van de bewo ners hun werkzaamheden. Maasland liet nieuwe busstation Maasland aan de Oude Vei ling ligt er al enkele maanden stil en verlaten bij. De voorberei dingen zijn nu echter so ver gevorderd dat het station op woens dag 12 januari door de eerste bussen van vervoersonderneming West-Nederland kan worden aangedaan. Het wordt nog geen officiële ope ning, want het busstation is nog verre van klaar. Het wachten is op de bouw van een horecagelegen heid met wachtruimte. Daaraan gekoppeld is de aanleg van een overdekte fietsenstalling, die door de exploitant van het horeca- etablissement zal worden be waakt. Het nieuwe busstation vervangt het oude station aan de andere kant van de Oude Veiling. Het station van West-Nederland is een belangrijk knooppunt voor de buslijnen naar Rotterdam, Delft en het Westland. Hier stoppen de buslijnen 124, 126, 136 en 137. Halverwege de afrit van de A 20 is het station via een busbaan be reikbaar. De ingebruikneming van het bus station valt later dan de bedoeling was, maar die vertraging is voor een belangrijk deel door West-Ne derland zelf veroorzaakt. Terwijl de eerste bus er nog moet stoppen is het station gedeeltelijk alweer verbouwd. Dat was noodzakelijk door het veranderen van de mate- rieelkeuze. Door het rijden met de langere zogenaamde harmoni cabussen moest het oorspronke lijke ontwerp worden aangepast. Het vervoersbedrijf maakte die wens echter dusdanig laat ken baar dat het station al was aange legd. Het gevolg hiervan was dat gedeelten van de al aangelegde perrons vervangen dienden te worden door betonverharding. Die werkzaamheden liepen door de vorstperiode in november nog maals vertraging op. Horeca In de exploitatie van de horeca- voorziening zou Maasland zelf voorzien. Daarin heeft het de ge- Het nieuwe busstation bij Maasland is bijna klaar. Het wachten ïs nog op de bouw van een horeca-gelegenheid. Op 12 januari vertrekken de eerste bussen van de nieuwe halte. Foto Roel Dijkstra. meente tot dusver niet meegeze ten, want de geïnteresseerde kan didaten haakten de een na de an der om diverse redenen af. De twijfels over de financiële haal baarheid van een horeca-gelegen- heid op het busstation waren daarvoor de belangrijkste rede nen. Het gemeentebestuur verwacht nog steeds dat er in het vooijaar een definitief ontwerp voor de ho- reca-voorzier.i:ig beschikbaar is. Een architect i? .omenteel bezig met een Met een ïviaasiandso gegadigde worden nog onderhandelingen gevoerd, terwijl er volgens ge meentelijk woordvoerder A, de Vos ondertussen een wachtlijstje met eventuele kandidaten is ge vormd. Door Nathalie Lans Schiedam - Bij Janny de Beer thuis hangt ook na kerst nog een gewijd sfeertje. Ook voor 'haar is Kerstmis van oudsher een tijd van veel tradities. Een kerstboom kopen, veel eten, met familie by elkaar zitten en naar de nachtmis gaan. Dat blijvende apartje sfeer tje dankt Janny de Beer aan een traditie uit de katholieke kerk: het wijwaterbakje. Bij het betreden van de kerk kun nen gelovigen zich met door een priester gewijd water bespren kelen. Het wijwater, dat meestal bij de deuren van een kerk in een vat voorradig is, is bedoeld als symbool van de uiterlijke reini ging. Vroeger waren er in ieder katholiek gezin wijwaterbakjes. Sowieso in elke slaapkamer hing er een. Een wijwaterbakje kreeg iemand al bij de geboorte cadeau. Het hoorde bij elke babykamer. Tegenwoordig is dat er een beetje af. Janny de Beer heeft er echter haar hele huis mee volhangen. Zy verzamelt wijwaterbakjes in alle soorten en maten. Janny de Beer is van huis uit ka tholiek en zogezegd met wijwa- terbakjes opgevoed. Het was voor haar een voorwerp dat bij het ge loof hoorde. Vijfentwintig jaar ge leden begon zij echter met verza melen. Haar tante Egbertine was degene die haar op het idee bracht. „Die tante zat in het kloos ter. Wij zagen haar niet vaak, maar toen zij tijdens het jaarlijkse Woensdag 5 januari ROTTERDAM Doelencafé. Latin Jam Session, 22.15u. Luxor Theater. De onwijze kater. 20.15u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Sins en Senses, 20.30u. Jeugdtheater Hofplein. Fuico de Minstreel, 19.00u. Rotter damse Schouwburg De Groene Vo gel, 20.15u. Donderdag 6 januari MAASSLUIS Koningshof. Bridge, 19.45 uur. Donderdag 6 januari ROTTERDAM Luxor Theater. De onwijze kater, 20.15u. Theater Zuidplein Little Voice, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Sins en Senses, 20.30u. Lantaren/Venster. Naakt, 20.30u. De Evenaar. Vakantie Jeugdprogramma, 11.00 en 13.00u. Jeugdtheater Hofplein. Fuico de Minstreel, 14.00 en 19.00u. St.Droomtheater. Dieren verhalen, 14.30u. Rotterdamse Schouwburg De Groene Vogel 14.30 en 20.15u. Jannyde Beer hangt een nieuw exemplaar bij haar verzameling. Haar wijwaterbakjes komen uit de hele wereld. Foto Roel Dijkstra uitstapje bij ons kwam had zij een paar hele mooie wijwaterbakjes voor ons meegenomen, Ik had na tuurlijk ook m'n eigen wywater- bakje nog. Zo heb je er ineens een paar. Dat is het begin van een ver zameling." De verzamelaarster heeft inmid dels meer dan 250 wijwaterbak jes. Eigenlijk zijn dat er een paar te veel voor haar. „Het is wel ge noeg nu. Ik word ouder en dan wil je toch wat dingen weg doen. Het vergt onderhoud. Zo nu en dan geef ik weieens wat aan andere verzamelaars. Maar ik moet zeg gen met pijn in mijn hart." De wijwaterbakjes komen vanuit de hele wereld. Janny de Beer heeft samen met haar man een reisbureau en ze heeft voor de zaak heel wat plekjes op de we reld bezocht. Haar wijwaterbak jes werden uiteraard overal - be halve uit winkels- vandaan ge sleept. Winkels zijn voor haar ta boe, daar za! ze niet snei binnen stappen en naar wijwa terbakjes vragen. „Daar is geen kunst aan," vindt zij. Wel zoekt zij op rommel markten en krijgt zij regelmatig bijzondere exemplaren van mer. sen die weten dat zij een harts tochtelijk verzamelaar is. Favoriet De gekregen verzamelstukken zijn veelal uit het buitenland af komstig. „Weetje wat nou zo leuk is? Wanneer klanten op de hoogte zijn van myn verzameling, ne men zij iets voor me mee. Zo wa ren er een keer twee dames die naar Spanje gingen. Zij hadden echt hun best gedaan door op een rommelmarkt een leuk wywater bakje voor my te zoeken, Zij von den er nog een ook. Eentje met een kruisje en rood fluweel erach ter. Het is echt een apart dingetje. Het hangt nu nog bij mijn favorie te wijwaterbakjes." Vlaardingen - De GGD Nieuwe Waterweg Noord wil nauwer gaan samenwerken met andere partij en die zich bezighouden met de volksgezondheid in deze regio, Zo worden de banden met de Thuiszorg NWN nauwer aange haald door het zogenaamde 'smartcardproject' en wordt met de huisartsen de mogelijkheid onderzocht voor oprichting van een 'huisartsenpeilstation'. Doelmatigheids- en kwaliteits overwegingen liggen volgens Joost Bemsen, hoofd afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD-NWN, ten grondslag aan de ze nauwere samenwerking. „Ter illustratie: op het gebied van de jeugdgezondheidszorg zijn mo menteel twee organisaties actief. De Thuiszorg NWN en de daaraan verbonden consultatiebureau^ volgen het kind tot 4 jaar. Daarna neemt de GGD deze taak over tot het kind de leeftijd van 18 jaar be reikt. Beide instellingen voeren ge scheiden -niet elektronische - dossiers en werken met verschil lende registratiemethodes. Met het smartcardproject willen we de archieven eenduidig op elkaar la ten aansluiten waardoor beter ge bruik kan worden gemaakt van de aanwezige kennis en informa tie over de gezondheidstoestand van jeugdigen in deze regio." De smartcard is een soort giropas met een geheugen waarin de ge gevens met betrekking tot de ge zondheid van het kind worden verwerkt. Momenteel wordt uit gezocht welke gegevens de ge zondheidsinstanties noodzaké- lijk achten om in de elektronische kaart te verwerkea Gedacht wordt aan informatie over vacci naties, lengte en gewicht van het kind, uitslagen van onderzoeken en ga zo maar door. Terminals De bedoeling is dat het experi ment in september begint. Vijf honderd ouders krijgen dan de pas mee naar huis waardoor ze zelf de informatie over hun kind kunnen inzien. In een later sta dium van het project kunnen kaarthouders wellicht ook zelf ge gevens invoeren of specialisten hun bevindingen laten aanvullen. Het bezit van een eigen computer is niet noodzakelijk: publiekelijk toegankelijke terminals zullen bij de betreffende instanties worden opgesteld. Joost Bemsen is nadrukkelijk voorstander van de smartcard. „Wij hebben zestig archiefkasten vol gegevens over jeugdigen. Van sommige oudere kinderen heb ben we zelfs een dossier van zo'n vijftig pagina's. Die papieren massa verdwijnt gelukkig straks allemaal na elektronische invoe ring." Tekst op de smartcard gaat nooit verloren, belooft de jeugdarts van de regionale geneeskundige- en gezondheidsdienst. Zowel de GGD als Thuiszorg slaan de in houd van de smartcard op in hun computer. Wanneer dus een pati ent de kaart is vergeten mee te nemen naar de afspraak met de arts of verliest of beschadigt kan zodoende toch nog gebruik wor den gemaakt van de opgeslagen tekst. Peilstation Het tweede project waarmee de GGD de banden nauwer probeert aan te halen met andere gezond heidsorganisaties in de regio, is het huisartsenpeilstation. Vol gens dit nieuw in te voeren sys teem worden gegevens van huis artsen eenduidig vastgelegd naar onderwerp, om bepaalde ziekten te voorkomen en factoren die van invloed zijn op de gezondheid te signaleren. Met het huisartsenpeilstation wil de GGD een actueel beeld krijgen van de gezondheidssituatie in de regio. „Natuurlijk zijn in het ver leden wel onderzoeken gedaan naar griepepidemieën en klach ten over milieuvervuiling en smogvorming. Maar dooreen vas te groep huisartsen hun bevindin gen eenduidig te laten registreren kun je er verder mee aan de slag." Bernsen verwacht dat niet alle huisartsen in deze regio zich zul len aansluiten bij het peilstation, mede in verband met mogelijke kosten. Het hoofd afdeling jeugd gezondheidszorg verwacht dat 25 huisartsen nodig zijn om bij een bepaald onderwerp voldoende pa tiënten met eenzelfde 'problema tiek te kunnen onderzoeken. Wie uiteindelijk de gezamenlijke gegevens gaat beheren, is voorlo pig nog onduidelijk. De GGD zal in elk geval een ondersteunende en stimulerende rol in het geheel spelen. Naar verwachting gaat het huisartsenpeilstation volgend jaar van start in Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Death becomes her* (al) dag. 11.4E 14.15-16.45-19.15-21.45. Al hambra 2: 'Aladdin' (al) dag. 1-3-5- 7,31/12 alleen 1. 'The fugitive' (12) 9.30. Calypso 1: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. CaIypso-2: 'Fa rewell to my Concubine' (al) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-3: 'The Firm' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'Beethoven's 2e' (al)dag. 1.15-4- 6.45-9,30. Cinerama 2: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Robin Hood, men in tights' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'The Firm' (16) dag, 1.15-5-8.30. Cinerama 5: 'Hard Target' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Imax Theater: 'Sharks' (al) za.t/m do. 2-4-8.30, vr.2-4. 'Mountain Gorilla' (al) za. 3- 7.30, zo.t/m do.1-4-7.30, vr.1-3. 'Het grote Barrière Rif (al) dag.beh- .za.ll. 'Speed Picture Holland' (al) dag.beh.za.12. Lantaren/Ven ster 1: 'Raining- StoriesL.dag:beh- .vr.8. The-weddlrtg Ibanqüet'udag. (beh.vr.) 10, do.zo. ook 2. Venster 2: 'Romance de Valentla do.zo.2, Dag. 7.30 (beh.vr.): do. 'Young and innocent'. •zo.maiL'Elstrëé Calling', di.wo.'Jamaica Inh Tri'èihérrf Jahr mit 13 Monden' do.9. 'Lili Marleen' zo.7.30, zo.wo.9.30. 'Fontane Effi Briest' zo.ma.di.9.30. Venster 3: 'L'odeurde la papaya verte' dag. (be h.vr.) 8-10, ma.alleen 8. Sneak Pre view ma.10. Venster 4: 'Johnny Meijer'dag. beh.vr, 8-9, do.zo.ook 2. Trois couleurs: bleu' do.za.zo.10. Trahir' ma.di.wo. 10. Lumière 1: 'Sleepless in Seattle' (al) dag.1.15- 4-6.45-9.30 Lumière 2: 'Little Buddha' (al) dag. 1.15-4.30-8 Lu mière 3: 'The Muppets Christmas Carol' (al) dag. 1.15-4-6.45 'Rising Sun' (12) dag. 9.30. Lumière 4; The house of the spirits' (16) dag, 1.15-4.30-8.15. Rex: 'Little Annie does Manhattan' (18) dag. 12. door- l.voorst. Thalia: 'A perfect world' (12) dag.1.15-4-6.45-9.30. Kindermatïnees: Venster 3: 'Lotta uit de Kabaalstraat' do.zo.wo.2.30: Schiedam - De huizen zijn opge knapt en de woonomgeving heeft een nieuw aanzien gekregen. Nu de Roëllstraat en omgeving in de wijk Nieuwland in Schiedam een gedaantewisseling hebben onder gaan wil de bewonersvereniging het nieuwe gezicht in de plooi houden. Alle bewoners die na de oplevering van enkele weken ge leden hun intrek in de wijk heb ben genomen, worden uitgebreid ingelicht over het functioren van de wijk. 'Welkom in Nieuwland' heet de campagne die aan het begin van het nieuwe jaar wordt gevoerd. Met vier avonden in migranten centrum 't Parkweg worden de nieuwkomers voorgelicht over de werking van het Beheerplan en de wijkteams. Ook het belang van de beheergroepen en de bewo nersvereniging komt aan bod. Voorts probeert de bewonersver eniging een aantal vrijwilligers te werven voor de klussenploeg. Die moet, hoofdzakelijk bij de oudere bewoners, allerhande huishoude lijke karweitjes gaan opknappen. Schiedam - HetAnti-Diskrimina- tieBureau Schiedam (ADB) is met het oog op de verkiezingen van 1994 en een toenemend aantal ex treem-rechtse incidenten een campagne gestart. Met de cam pagne 'Schiedam tegen extreem rechts' wil het ADB de kiezers in formeren over extreem-rechtse partijen en de bevolking er tegen mobiliseren. Het aantal meldingen van racisti sche voorvallen is volgens het ADB het afgelopen jaar behoor lijk gestegen. In 1992 noteerde het bureau in Schiedam vijftien voorvallen die als extreem-rechts en racistische worden aange merkt. Vorig jaar, tot en met no vember, waren dat er ruim vijftig. Alleen al in november kwamen achtentwintig meldingen binnen. Het ADB heeft verder vastgesteld dat steeds vaker muren en voor werpen worden beklad met ha kenkruizen en racistische en anti semitische leuzen. Ook het aantal schriftelijke en telefonische be dreigingen alsmede het geweld tegen mensen of hun eigendom men stijgt, zegt het ADB. Het bureau wil dat zoveel moge lijk instellingen en burgers stel ling nemen tegen extreem-rechts. Het vindt dat moet worden voor komen dat politieke partijen met die signatuur bij de verkiezingen zetels behalen. Met de campagne worden de kiezers geïnformeerd over de achtergronden, activitei ten en opvattingen van partijen als de Centrum Democraten en CP'86. In het kader van de campagne worden een brochure over de Centrum Democraten en affiches uitgegeven. Gedurende de ver kiezingsperiode worden in sa menwerking met verschillende Sehiedamse instellingen diverse activiteiten ontplooid. worden gecollecteerd. Na de dienst is er in het schoolgebouw aan de Hildegaarde een reünie. Eén van de werkgroepen spant zich in om zoveel mogeljk adres sen op te sporen. Tot nu toe lukt dat heel goed, maar men kan zich ook melden bij Maria Boekestijn, telefoon 01899-25282. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan wordt er een jubileumboekje samengesteld, dat voor een groot deel wordt vol geschreven door oud-directeur Jaap Klootwijk. Dit boekje wordt op 28 januari aan het bestuur aan geboden. Maasland - De voorbereidingen voor het feest rond het 100-jarig bestaan van basisschool 't Spreeuwenest in Maasland ko men goed op gang. Diverse werk groepen werken aan een pro gramma, dat op 28 januari tot een climax moet leiden. Drie januari was de precieze datum dat de school een eeuw geleden werd ge sticht. Het feest is echter op 28 ja nuari gedacht. Behalve de officië le herdenking, volgt er in mei een feestweek voor de leerlingen van 't Spreeuwenest. Er is speciaal voor het feest een Spreeuwelied geschreven, dat momenteel al druk wordt gezon gen. Op 28 januari wordt er voor de leerlingen een gezellige mid dag gehouden, 's Avonds om ze ven uur vindt in de Nederlands- hervormde kerk een herden kingsdienst plaats, die wordt ge leid door ds. Allewijn, zelf oud- leerlinge van 't Spreeuwenest. Or ganist bij de dienst is Kees Kel derman, ook al een oud-leerling van de school. Uiteraard wordt het Spreeuwe lied gezongen en zijn er tijdens de dienst optredens van de leerlin gen. Voor de kinderen in minder goede omstandigheden zal er

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1