p mm An Liang viert vandaag haar negende verjaardag zonder ouders Onze Woning gaat over de grens Politicus ontsnapt aan woedende ouderen Rotterdams Dagblad Huurders straks makkelijker naar woningen buiten de stad Lekkend vat zet Roteb aan tot nadenken Politie: 'Wellicht heeft de moeder meer hulp nodig dan het meisje zelf In zaak Fricke twee verdachten langer vast Boele-terrein 'nat gezeefd' Tien tips zaak verkrachting Bordeelhouder verdacht van vrouwenhandel Het Rotterdamse sleepbedrijf SmitTak haalde gis teren de Heusdense brug weg bij Mercon Montage In Kinderdijk. Fred Emst/torvos woordvoerder weten. Het schiet de kosten voor de ver-- sleping naai de Lek voor/ maar. de rekening 'gaatmaar Suriname'.. De brug lijkt de Coppenamerivier dus nooit - te bereiken/maar de opslag alléén hééft Suriname hon derdduizenden guldens gekost. De ambassade in Bén Haag zegt al maandenlang niets te'weten over het lot van de brug. Een woordvoerster verklaarde voor de zoveelste keer dat 'er volgende week wellicht meer te vertellen is'. J ïütrjdas 8 januari - Rotterdam Rotterdam - Ruim drie uur is gis teren het terrein van de Roteb af gesloten geweest, nadat in een I loods een vat met tweehonderd li- I ter zuur was gaan lekken. Daarbij kwam een hoeveelheid stikstofdi- 1 oxyde vrij wat een zure, prikke- 1 lende lucht verspreidde die ech- ter alleen schadelijk is als het in grote hoeveelheden wordt inge- I ademd. Dat was gisteren niet het fl geval. Het plastic vat stond in een loods I voor klein chemisch afval op het 1 terrein aan het Kleinpolderplein. „Hoe het komt dat het is gaan lek- ken is nog in onderzoek," aldus ir. Chr. Geerse van de Roteb. „Bij Ihet verwerken van dit soort afval I ligt de taakstelling heel duidelijk vast. Maar het onderzoek moet uitwijzen of de procedure wellicht enigzins moet worden aange- I past." Twee uur na de lekkage kon het I gespecialiseerde pakkenteam I van de brandweer de loods in om het zuur te neutraliseren. Dat ge- beurde met de door de Roteb ge- leverde soda. Over enkele dagen I zal een gespecialiseerd bedrijf de 1 boel verder opruimen. Het lek- kende vat is 'afgedekt' door een I overmaats vat er overheen te zet- ten. 1 Volgens Geerse gaat het om een I incident en en zijn er nog maar I weinig ongelukken gebeurd bij het opslaan van klein chemisch I afval. „In de vijf jaar dat wij dat nu doen is dit de eerste keer dat er door de brandweer middelalarm I wordt gegeven en wij het calami- teitenplan in werking hebben ge- steld." Dat betekende dat de di- recte omgeving van de loods i moest worden ontruimd. Perso- neel in het hoofdkantoor van de Roteb en de brandweer aan het 1 Kleinpolderplein kon gewoon door blijven werken. I Het inzamelen van klein che- I misch afval kent, aldus Geerse, een zorgvuldige procedure. „Al bij de inzameling wordt het afval I zo veel mogelijk gescheiden en in ons laboratorium onderzocht. De moeilijkheid;is echter dat je de I precieze samenstelling nooit pre- 1 cies weet. De analyse wordt inge- voerd in de computer, dus als er f iets fout gaat zoals nu het geval is kun je er meteen een uitdraai van I maken. In dit geval moeten we l die uitdraai nog eens goed bekij- i ken om te zien of er iets fout is ge- j gaan." Door Marlijn Vérwaaljen Rotterdam - Iets meer dan een week na Sinterklaas is het die maandagmorgen de 13e decem ber rustig op de speelgoedafde ling van Vroom en Dreesmann aan de Hoogstraat. Alleen daarom al valt het verkoper Joop Koop man op dat er een Chinees meisje in een keurignette rode jas moe derziel alleen op 'zijn' afdeling staat. En wat hem vooral opvalt was dat het kind er na anderhalf uur nog is. Reden temeer om actie te ondernemen. Sindsdien is An Liang een landelijke bekendheid. De kwestie-An Liang is en blijft een raadsel. Praten doet ze nog steeds niet en het enige aankno pingspunt waarmee de politie het onderzoek is ingegaan is een briefje in haar zak; My name is An Liang. Bor-n, S-l-'85. Einde ver haal, Geen spoor van haar ouders of verzorgers, ook niet nadat via de media allerlei oproepen zijn gedaan. In Opsporing Verzocht, alle Nederlandse kranten en zelfs een in West-Europa verschijnen de Chinese krant. Twintig tips hooguit, maar de gouden tip zat er vooralsnog niet bij. Vandaag viert An Liang in een psychiatrische kliniek ergens in Nederland haar verjaardag. Zon der ouders en vooral zonder noe menswaardige aandacht. Want hulpverleners schermen het nu El- jarig meisje met de grootst moge lijke zorgvuldigheid af om haar geestelijk tot rust te laten komen. In het tehuis waar An Liang is op genomen sinds haar vondst heeft het kind inmiddels haar draai re delijk gevonden. „Het spreken schiet nog niet erg op maar ook met gebaren kan ze heel duidelijk maken wat ze wel leuk vindt en wat niet," zegt Els Bokhorst, unit- hoofd bij de Rotterdamse Raad voor de Kinderbescherming. „Zo schijnt ze schoonmaken heel erg leuk te vinden. Voor mij eerlijk gezegd een raadsel," An Liang is in het tehuis voor ob servatie opgenomen. Normaal ge- sproken zou haar verblijf zes we ken duren, dan moet naar een an dere oplossing worden gezocht. Bokhorst: „Maar -wij hebben goe de hoop dat die observatie-perio de met nog eens zes weken kan worden verlengd. Dat is heel erg belangrijk vinden wij omdat het meisje gebaat is bij absolute rust. Wordt ze na een zo korte periode weer ergens anders ondergebracht verstoort dat het proces al leen maar." De belangstelling voor het Chine se meisje is groot. Na de publica tie in diverse kranten kwamen bij de Raad voor de Kinderbescher ming zo'n twintig telefoontjes binnen van mensen die zich als kandidaat-ouders aanboden. „Maar als het er op uitdraait dat een pleeggezin de beste oplossing is voor An Liang dienen wij als te doen gebruikelijk een aanvraag in bij de Centrale voor de Pleeg- zorg. Daar staan kandidaten gere gistreerd die volledig gescreend zijn en in dit soort gevallen moet je kiezen voor absolute zeker heid." Onvoorstelbaar Het politie-onderzoek zit inmid dels muurvast, de tips zijn nage trokken maar zonder resultaat. „Het is onvoorstelbaar, dit heb ik nog nooit meegemaakt," verzucht recherche-adjudant Jan van Leeuwen, belast met het onder zoek. „Bij de mensen die dit op hun geweten hebben zit duidelijk wat fout tussen de oren. Nog een geluk dat ze het kind in een druk warenhuis hebben achtergelaten en niet in een bos, maar zoiets doe je een dier nog ni£t aan." Weinig hoop „Het gaat ons er overigens niet om de ouders, of misschien alleen de moeder, op te pakken en in te sluiten. Want als je als moeder be- Rotterdam - De Rotterdamse po litie heeft gisteren tijdens koop avond zo'n driehonderd mensen gr- Taagd of zij iets gezien hebben van de verkrachting van een 26- jarige vrouw, die op 1? december bij het verlaten van de super markt Bas van der Heijden aan de Gerrit Jan Mulderstraat door twee mannen in een busje werd gesleurd, bedreigd en verkracht. Volgens een woordvoerder zijn daarbij tien tips binnengekomen die het natrekken waard zijn. Het winkelpubliek werd niet alleen vragen gesteld maar er werd te vens een compositiefoto van bei de nog voortvluchtige verdachten getoond. Ridderkerk - Bij de sanering van het oostelijk deel van het vervuil de Boele-terrein in Ridderkerk zal gebruik worden gemaakt van de zogenoemde !eeflaag-plus-me- thode, zo heeft de gemeente Rid derkerk gisteren bekend ge maakt. Met deze aanpak worden de grootste concentraties olie achtige verontreinigingen, zware metalen en PAK's weggehaald. De grond zal daarbij in een zoge heten hydro-cycloon, een soort 'zeef, worden schoongemaakt, waarna de grond weer op het ter rein wordt teruggestort. Vervol gens komt er signaleringsfolie en een schone leeflaag van iets meer dan een meter bovenop. Op het oostelijk deel van het gebied aan de Ringdijk, dat officieel Maasoe ver Bolnes heet, worden in de toe komst zo'n 250 woningen ge bouwd. Op het westelijke gedeel te komt het bedrijventerrein De Maas. sluit om je eigen kind te droppen moet er iets aan de hand zijn. Wel licht dat de moeder of de ouders nog meer hulp nodig hebben dan het meisje zelf. Maar eerlijk ge zegd heb ik weinig hoop dat wij er uit komen. We hebben er alles aan gedaan, volop medewerking gekregen van buitenaf, maar zo als bekend zonder resultaat." Volgens Van Leeuwen wordt het onderzoek bemoeilijkt omdat het om een meisje gaat. „In Chinese kringen hebben wij al te horen ge kregen dat een vrouw in China nou eenmaal niet veel waard is. Jongens koesteren ze omdat die later geld voor de ouders gaan verdienen. Maar als \touw tel je in China niet mee en ben je dus volkomen oninteressant." Opvallend is dat die maandagoch tend veel mensen An Liang wel hebben gezien maar geen begelei ders. Van Leeuwen: „Opvallend is bovendien dat het kind op die speelgoedafdeling stokstijf bleef staan. Volgens het V&D-perso- neel gebeurt het wel vaker dat ou ders hun kind even op de speel goedafdeling stallen. Het eerste wat kinderen dan doen is naar het favoriete speelgoed rennen en het uit het rek pakken. Dat deed An Liang dus niet. Het is inmiddels overigens wel duidelijk geworden dat het kind geestelijk flink ach ter is. Dat kan er ook mee te ma ken hebben dat wij niet verder ko men." Joop Koop man, verkoper op de speel goedafdeling van Vroom Dreesmann, was de man die An Liang vond en uiteindelijk de politie inschakel de. Gaat hij de mysterieuze mini- Mona Lisa nog opzoeken? „Nee, het is beter van niet," zegt hij. „Ik heb zo nu en dan contact met de Raad voor de Kinderbescherming en daar is mij duidelijk gemaakt dat het belangrijk is dat An Liang tot rust komt. Dat is ook wel te be grijpen, want die eerste dagen is ze nogal heen en weer geslingerd van de ene naar de andere instan tie." Niet vergeten. Maar dat Y&D het meisje niet is vergeten is duidelijk. „Wij had den al de nodige kaarten gekre gen van klanten en onderling schreven wij er ook de een flinke berg. Die heb ik bij de Raad afge geven. En dan hopen wij maar dat wij over een maand of wat eens bij haar op bezoek mogen." Geen kadootje voor haar verjaar dag? Koopman: „Nee, maar even niet, want ze heeft destijds al ont zettend veel van ons gekregen. Onder het personeel is toen geld opgehaald en daarvan hebben wij vooral kleiding gekocht voor haar. Ze had immers niet echt veel bij zich. Wat wij gegeven heb ben? Een weekeindetas vol met een spijkerbroek, truien, onder goed, een tandenborstel en na tuurlijk het nodige speelgoed. Ei genlijk vooral spullen die ze echt nodig had." Het blijft een mysterie hoe An Li ang is achtergelaten en vooral door wie. Adjudant Jan van Leeu wen somber: „En ik heb weinig hoop dat er ooit helderheid in de ze zaak komt. Het enige waar we op kunnen hopen is dat de moe der gewetenswroeging krijgt en zich alsnog meldt. Dan zullen wy de eerste zijn om voor opvang voor haar te zorgen. Tot die tijd kunnen wij alleen maar hopen op die ene, gouden tip." Die kan wor den doorgebeld naar Van Leeu wen, bereikbaar op telefoonnum mer (010) 4243125. An Liang heeft haar draai in de observatiekliniek redelijk ge vonden. Maar praten doet ze nog steeds niet. Foto Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond Rotterdam - Een informatiebij eenkomst over de komende ver kiezingen in buurthuis De Oriënt in de deelgemeente Prins Alexander is gistermiddag uitge lopen op een relletje. De aanwezi ge ouderen, allen lid van de oude- renorganisatie Anbo, joegen deelraadsbestuurder Morks (PvdA) het buurthuis uit-nadat deze Anbo-afdelingsvoorzitter Van Peppen een duw had gege ven. Volgens Morks maakte Van Peppen zich tijdens de discussie schuldig aan discriminerende uitlatingen. Tijdens de bijeenkomst stelden de ouderen pittige vragen. Eij wilden weten waarom hun klein kinderen zo lang op een huis moesten wachten, terwijl de bui tenlanders wel een woning kre gen toegewezen. „Vertwijfelde vragen ook," zegt Van Peppen. „Men vroeg zich af wat er toch al-. lemaal in Nederland aan.de hand was. Ik heb toen het woord geno- men en gezegd dat wij met ons al len;, medeverantwoordelijk __zijn". voor de situatie waarin wij nu verkeren." Vooral Morks' opmerking, dat ook allochtone bejaarden verzor gers ouderen wassen in de ver zorgingshuizen, wekte vervol gens de woede van de ouderen op. Toen Van Peppeirhet publiek tot kalmte wilde manen, gaf Morks hem ëeh duw, zegt de An- bo-bestuurder. Morks zelf geeft een iets andere lezing van het gebeuren. Hij ver wijt Van Peppen de verhitte dis cussie te hebben aangewakkerd.. „Dé discussie kreeg één racis tisch tintje.; Toen ik 'die wilde stoppen, heeft Van Peppen zich voor mij geworpen en toen heb ik hem inderdaad een duw gege ven." Door Jan Rczendaal Rotterdam - De Rotterdamse woningstichting Onze Wo ning gaat over de gemeenteg rens. Als eerste woningcorpo ratie in Nederland heeft Onze Woning van het ministerie van Volkshuisvesting toe stemming gekregen om het werkgebied uit te breiden naar alle OOK-gemeenten. Dat beketekent voor huurders dat zij makkelijker door kunnen stro men naar woningen buiten Rot terdam. Het is overigens niet de bedoeling dat Onze Woning nu in het wilde weg woningen gaat bouwen of aankopen in de rand gemeenten. De woningstichting wil dit jaar vooral gebruiken om met de corporaties in de andere OOR-gemeenten afspraken te maken over het gebruik van eikaars woningen. Algemeen directeur G. Theunis: „Ons huidige woningbestand is in de vorm en prijs nogal eenvor mig. En met de wetenschap dat grootschalige bouwlocaties in Rotterdam de komende tien, twintig jaar zeer beperkt zijn, zou daarin in de toekomst weinig ver andering komen. Maar nu kun nen wij onze huurders, die een ander soort huis zoeken, wél heL pen bij het zoeken naar een ge schikte woning. En natuurlijk geldt dat ook andersom: mensen uit andere gemeent: die een wo ning in Rotterdam zoeken." Als wisselgeld aan andere wo ningcorporaties is Onze Woning - de op twee na grootste woningcor poratie van Rotterdam - bereid de kleinere woningbouwverenigin gen gebruik te laten maken van de deskundigheid die zij in huis heeft, bijvoorbeeld bij de ontwik keling van grote bouwprojecten. Overigens is de honger van Onze Woning hiermee nog niet gestild. De woningstichting wil haar ter rein nog verder uitbreiden naar (de niet OOR-gemeenten) Bleis- wijk, Moerhuizen, Nieuwerkerk aan den ÏJssel en Nederlek. Een verzoek hiervoor ligt inmiddels op het bureau van de staatssecre taris, voorzien van een positief advies van burgemeester en wet houders van Rotterdam. Numansdorp - De tweede ver dachte die is aangehouden in ver band met de dood van de direc teur van De Partikulier, Gunter Fricke (33), blijkt een 24-jarige vrouw uit Rotterdam te zijn. Zij is woensdag opgepakt en gisteren is besloten, na voorgeleiding aan de rechter-commissaris en de offi cier van Justitie, haar hechtenis met tien dagen te verlengen. Eer der werd bekend dat de verdachte W. van G. (37), de overbuurman van Fricke, langer vast blijft. Fricke is in de nieuwjaarsnacht in Numansdorp voor het laatst in le vende lijve gesignaleerd. In de nacht van dinsdag op woensdag vond de politie op aanwijzen van Van G, het lijk van Fricke bij het Hellegatsplein. De politie heeft hier gisteren tevergeefs enkele uren gezocht naar het vuurwapen wa,armee Fricke om het leven is gebracht. De 24-jarige aangehou den vrouw is een vriendin van W. van G. De politie sluit voorlopig uit dat de moord op Fricke een af rekening is in het criminele cir cuit en acht nieuwe arrestaties in deze zaak niet waarschijnlijk. Rotterdam - De eigenaar van het bordeel Huize Sonja in Rockanje, de 41-jarige Rotterdammer Char les J„ wordt vervolgd wegens vrouwenhandel. Hij wordt er door Justitie van verdacht dat hij in de zomer van 1993 een Colombiaan se vrouw onder valse voorwend sels naar Nederland heeft gelokt. De bordeelbaas moet op 13 janua ri voor de Rotterdamse rechter verschijnen. Toen de vrouw, Omaira C., in Nederland kwam bleek dat J. heel andere bedoelin gen had dan haar eerder was voor gespiegeld. Volgens de dagvaar ding die tegen J. is uitgebracht, pakte hij haar paspoort af en bracht zijn slachtoffer naar Huize Sorya om daar als prostituee te werken. J, maakte daarbij mis bruik van zijn feitelijk overwicht op de vrouw en buitte haar uit. Het geld dat ze in het bordeel ver diende moest ze aan de bordeel baas afstaan. Ook mishandelde hij haar. Charles J. opereerde vol gens Justitie alleen. Hij had geen banden met de beruchte bende van de Milliardaire, die in 1991 voor de Rotterdamse rechter ver scheen. J. is op vrije voeten. „Daaruit kan men afleiden," zegt zijn advocaat mr. C. van der Kamp, „dat mijn cliënt ook door Justitie niet wordt beschouwd als de grootste vrouwenhandelaar van de wereld."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1