13 Urgentieverklaring blijft duur Rotterdams Dagblad 3 Schuurkèrk Theater zelfstandig verder Schuurkèrk Theater zelfstandig verder Bouw op fonotheek-terrein start LJ j Horeca-ondernemer boos dat café niet open mag Verzet tegen kritiek op vervangen onderwijzerspaar i Woningfederatie weigert PvdA-raadslid Attema tegemoet te komen •j4-4x; w-v - I Bevolkingsadministraties j weldra op landelijk netwerk I 'Josephschool voorbeeldschool' Politie start graveeractie Dertig fietsers zonder licht Twintig bonnen bij controles Vijf maal slok op Zes autokraken in Schiedam Sieraden weg na inbraak Gokkasten geplunderd Autokraker zonder buit - I Regio Waterweg Westhavenpiaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-234QQ55/fax.: 4349754 t Waterweg Maassluis - Theater de Schuur- kerk staat vanaf deze maand op eigen benen. De gelijknamige stichting heeft de exploitatie en beheer van het monumentale pand aan het Schuurhof overge nomen van de gemeente. de overname bezegeld als bur gemeester J. Sterkenburg-Ver- sluis en de dames H. Catsburg en P. Wilkes-Post, respectieve lijk Voorzitter en secretaris van de stichting, de samenwer kingsovereenkomst ónderteke- Vlaardingen - Deprijsvaneenurgentieverklaringvoorwoning- zoekenden in Vlaardingen blijft voorlopig gehandhaafd op 140 gulden. Wethouder Kool (CDA, volkshuisvesting) heeft PvdA- raadslid Anny Attema wel een onderzoek toegezegd naar de mogelijkheid om aan woningzoekenden tenminste een deel van de kosten terug te betalen. V-r - - f Woensdag 12januari 1994 r-.V r 'V- - 1', ik --".V--'. '"-V -v' - Maassluis - Theater de Schuur- de overname bezegeld als bur- kerk staat vanaf deze maand op gemeester J. Sterkenburg-Ver- eigen benen. De gelijknamige sluis en de dames H. Catsburg j stichting heeft de exploitatie en en P. Wilkes-Post,respectieve-- beheer van het monumentale lijk voorzitter en secretaris van pand aan het Schuurhof overge- de stichting, de samemver- nomen van de gemeente. kingsovereenkomst onderteke- j De verzelfstandiging van het nen. I theater sluit aan op het streven I van het gemeentebestuur oirita- Huld igi ng i ken af te stoten en die. door par- Zondagaanstaande geeft cul- I ticulieren en. particuliere orga- tuur-wethouderL.Wesenhagen- I nisaties. te laten behartigen. De Kastelein acte de presence in de I Stichting Schuurkèrk Theater Schuurkèrk, zij het voor iets 1 verwacht door de overname heel anders. Zij huldigt daar 1 slagvaardiger te kunnen hande- twee Maassluizers die op het ge- 1 len. bied van de cultuur voor hun 1 c u 'A' stad opmerkelijke prestaties Subsidie hebben geleverd. De uitverkore- Met de zelfstandige exploitatie nen. worden die dag om 14.30 i worden niet alle banden met het uur bekend gemaakt. I gemeentehuis verbroken. De stichting kan gedurende de Het initiatief, voor het uitspre- looptijd van de overeenkomst ken van de waardering voor cul- blijven rekenen op een jaar- tuurgevoelige personen werd I lijkse subsidie. Ook de ander- vijf jaar geleden door de Cultu- I halve formatieplaats, nodig voor rele Raad Maassluis genomen. het technisch beheer en activi- Sindsdien hebben 27 personen teitencoöfdinatie, blijft gehand- en instellingen het erepodium 1 haafd. Komende vrijdag wordt mogen betreden. I t Schiedam - De bevolkingsregis- tratie van Schiedam, Vlaardingen i en Maassluis wordt binnen een tijdsbestek van twee maanden aangesloten op een landelijk da- tacommunicatienetwerk. Dat zijn i de gemeenten volgens de nieuwe f Wet Gemeentelijk Basisadmini- stratie persoonsgegevens (GBA) I per 1 september van dit jaar ver- plicht. Schiedam is de eerste van de drie i Waterweg-steden waar het nieu- we systeem wordt ingevoerd. Met i een officiële handeling te verrich- ten door burgemeester Schccrcs. werdt daar maandag 24 januari de aansluiting in gebruik genomen. Maassluis treedt per 1 februari toe tot het netwerk. Daarna volgt Vlaardingen op I maart. Uitwisselen I Vanaf die data is het mogelijk j persoonsgegevens uit te wisselen met andere gemeenten en muta- ties in het bevolkingsregister '4 door te spelen naar volgens de wet aangewezen overheidsinstan- ties. Niet alleen de betreffende af- delingen van de gemeenten en tal I van landelijke instanties profite- ren van het geautomatiseerde systeem. I Ook de burgers hebben er profijt- van. In het vervolg hoeven ze za- ken als een verhuizing maar op één punt te melden en niet alier- lei organisaties af te lopen. Door het landelijke netwerk worden overheidsinstanties als de Belas- tingdienst. de verschillende pen- sioenfondsen en het GAK op de hoogte gesteld van de wijzigin gen. De Stichting Interkerkelijke Le denadministratie (SILA) is de eni ge vreemde eend in de bijt. Omdat de overheid in het nieuwe systeem geen kerken duldt, is de SILA in het leven geroepen die voor een aantal kerkgenootschap pen in het land de ledenadmini stratie gaat bijhouden. Geen wachttijden Het grote voordeel voor de Schiedamse burgers, zo oordeelt de afdeling Burgerzaken, is dat met de verregaande automatise ring geen wachttijden meer zijn voor het vernieuwen van een pas poort of het verkrijgen of verlen gen van een rijbewijs. In Maas sluis is twee jaar geleden al appa ratuur aangeschaft om snel pas poorten en rijbewijzen te kunnen printen. Ook in het gemeentehuis van Vlaardingen kan men de be scheiden al sinds 1991 direct mee nemen. De persoonsgegevens van alle Schiedammers en de daarin op tredende wijzigingen worden sinds 1936 vastgelegd op handge schreven persoonskaarten. Hoe wel de bevolkingsregistratie in 1975 werd geautomatieerd, wer den de zogenoemde persoons kaarten handmatig bijgehouden. Zodoende wordt al jaren een dub bele administratie gevoerd. Daar aan komt per 24 januari een ein de. De Woningfederatie Vlaardingen weigert vooralsnog het tarief te verlagen en is ook niet van plan de kosten of een deel daarvan te vergoeden aan de woningzoeken de. „Er zijn bepaalde onderdelen in het traject dat mensen afleg gen om een woning te krijgen die niet door ons worden vergoed. Als de politiek dat anders ziet. moet Door Sander Sonnemans Schiedam - Hamit Dineer heeft een andere advocaat ingescha keld in een poging alsnog zijn ca fé aan de Edisonstraat in Schiedam te mogen openen. Vo rig jaar kreeg hij een voorlopige vergunning voor de tijd van één jaar. Daartegen kwamen buurtbe woners in opstand uit vrees voor overlast. Zij dienden bij de ge meente een flink aantal bezwaar schriften in. De vergunning werd. voordat ook maar één pilsje over de bar ging, onlangs door burge meester Scheeres ingetrokken. De 52-jarige horeca-ondernemer begrijpt niets van de gemeentelij ke werkwijze en dient een be zwaarschrift in bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. „De gemeente maakt fou ten," zegt Dineer, die dertig jaar geleden van Turkije naar Neder land verhuisde. „Volgens het be stemmingsplan mag ik dit pand exploiteren als café, restaurant of winkel. Mijn huisbaas heeft daar geen problemen mee. Elf maan den heb ik op mijn vergunning moeten wachten. Ai die tijd heb ik huur moeten betalen. En nu ik het pand voor vijftigduizend gul den heb verspijkerd, wordt de vergunning ingetrokken. Ik heb geld geleend bij de brouwerij en kennissen. Nu zit ik in de schul den. Wie draait daarvoor op? Niet de gemeente. Die praat nergens over." Dineer, eerder al eigenaar van een café aan de Hoogstraat en ho recabedrijven in Rotterdam en Den Haag, is van mening dat bij Bureau Algemene- en Burgerza ken alsmede door de politie is ge blunderd. De uitbater moest aan een aantal eisen voldoen. Pla fonds en muren moesten met ge luiddempend en brandwerend materiaal worden betimmerd en er moest een nooduitgang ko men. 'Wacht daarmee tot je de vergunning hebt," werd mij door Algemene Zaken verteld. Toen ik die ook de financiële verantwoor delijkheid maar dragen," aldus coördinator Bert van der Vecht van de federatie. De gemeente lijkt met het oog op de krappe fi nanciële middelen echter niet be reid in de buidel te tasten. Het tarief voorde urgentieverkla ringen is vastgesteld door de Wo ningfederatie Vlaardingen, het de vergunning kreeg ben ik gaan verbouwen. Pas toen ik daarmee klaar was kwam de afdeling Bij zondere Wetten van de poiitie met een mogelijk parkeerprobleem op de proppen. De gemeente had de zaak goed uit moeten zoeken en rapporten moeten uitbrengen voordat de vergunning werd afge geven/' vindt Dineer. .Als mij direct was gezegd dat er geen café mag komen, had ik er vrede mee gehad. Ook als de bur gemeester bij het intrekken van de vergunning had beloofd de door mij gemaakte kosten te ver goeden, zou ik me er bij hebben Hoek van Holland - Bij de rijksin spectie op de kwaliteit van het on derwijs in Zoetermeer is de Hoek se kwestie gisteren en vandaag uitgebreid besproken. Woord voerder Edwin Kuil kon vanmor gen nog geen mededelingen doen over het resultaat. Voor ouders van leerlingen en oud-leerlingen staat de kwaliteit van het onder wijs van het nu vervangen direc- tiepaar van de St. Josephschool buiten kijf. Ouders hebben gisteravond be sloten tot een handtekeningenac tie onder het motto 'Berry en An toinette terug'. Zij eisen eerher stel en terugkeer van het met ziekteverlof zijnde echtpaar. Op Radio Rijnmond hadden zij eer der op de dag hun ergernis uitge sproken over de klachten betref fende het directiepaar van de St. Josephschool. Lia Zwaan, adjunct-secretaris van de Vereniging rooms-katholiek onderwijs, zegt zich dit heel goed te kunnen voorstellen. „De school staat zeer goed bekend. Het is een echte basisschool. Een voorbeeld zoals een basisschool hoort te functioneren. Ik ben er nu twee dagen geweest en heb ervaren wat een fantastische sfeer er heerst op deze schooi." Ook de onderwijskundige van de vereniging, die de klachten heeft onderzocht, is volgens haar tot de conclusie gekomen dat er goed onderwijs wordt gegeven. samenwerkingsverband van de corporaties Patrimonium en Sa menwerking. Het nieuwe tarief is ingegaan tegelijkertijd met het nieuwe systeem van woonruimte verdeling via de Woonkrant. Vroeger kostte een medische ur gentie ongeveer 45 gulden en was een sociale indicatie gratis. De GGD heeft de prijs van een medi sche urgentie opgetrokken tot 145 gulden en de federatie vond het niet meer dan logisch het ta rief voor sociale urgenties daar aan aan te passen. Door voor een betrekkelijk hoog bedrag te kiezen wilde, zo zegt Van der Vecht, de federatie een drempel opwerpen tegen een toe- neergelegd. Nu gaat mijn advo caat onderzoeken op welke wijze ik in beroep kan gaan. Door al die fratsen krijg ik het idee dat een politiek spel wordt gespeeld omdat in deze wijk veel CD-aan- hangers wonen en de verkiezin gen naderen." Volgens de brief die Dineer van de burgemeester kreeg, wordt met de vestiging van een café de woon- en leefsituatie in de naaste omgeving op ontoelaatbare wijze beïnvloed. De woon- en leefsitu atie balanceert al op een de grens van het toelaatbare. ..Hadden ze dat niet eerder kunnen beden- Door Ben van Haren Hoek van Holland - „Dit kan niet. Schandelijk is het wat ze deze mensen aandoen. Het zijn onder wijskrachten zoals je in heel Rot terdam niet kan vinden." Margreet van Aalst, zelf kleuter leidster geweest en moeder van twee leerlingen van de St. Joseph school in Hoek van Holland, heeft zich mateloos geërgerd aan de klachten, die zijn uitgestort over het echtpaar dat al jarenlang de school runt en thans ziek thuis zit. Haar zoon reist nog dagelijks per trein tussen hun woning in Blijdorp en Hoek van Holland waar hij, op vijf minuten lopen van het station, basisonderwijs op de enige r.k. school van het stranddorp volgt. Haar dochter volgt inmiddels middelbaar be roepsonderwijs. „Wij zijn bij deze school terecht gekomen toen de ontwikkeling van onze kinderen stagneerde op scholen in Rotterdam. Ik zit dus zelf in het onderwijs en hoorde hoe aan de Josephschool in Hoek van Holland onder leiding van een echtpaar kinderen de kans krijgen zich op eigen niveau te ontwikkelen. Het lukte hun om mijn dochter in acht maanden tijd haar zelfvertrouwen te geven. vloed aan urgentieverklaringen. De federatie gaat er vanuit dat al leen mensen die werkelijk om medische of sociale redenen om een (ander) huis zitten te sprin gen bij het huidige tarief nog een urgentieverklaring zullen aanvra gen bij de GGD of het maatschap pelijk werk. Volgens Van der Vecht is bij een 'screening' van het bestand gebleken dat veel ge vallen met een sociale urgentie ook na vier of vijf jaar nog bij de sociale verhuurders als woning zoekende staan ingeschreven. Een dergelijke Vervuiling' van het bestand moet voortaan wor den voorkomen, meent Van der Vecht. ken?" De politie bestrijdt dat er fouten zijn gemaakt. „Ik denk dat me neer Dineer de zaken verwart in het licht van zijn uitgaven," rea geert een woordvoerder. „Wij hebben een positief advies uitge bracht. Ook betreffende de par keergelegenheid." „De eigenaar," aldus een zegs man van Algemene- en Burgerza ken, „heeft een aantal voorzienin gen moeten treffen om aan de normen te voldoen. Dat heeft hij op eigen risico gedaan omdat na het verlenen van de vergunning betrokkenen dertig dagen de tijd Fantastisch zoals zij dat hebben weten op te krikken. Het is na tuurlijk niet toevallig, dat nadat in verband met het teruglopend leerlingenaantal sluiting van de school dreigde, in korte tijd veer tig nieuwe leerlingen werden aan gemeld. De school staat tot ver in de omtrek van Hoek van Holland zeer goed bekend." Dit laatste wordt beaamd, door bestuurslid G. Bakker van de Ver eniging rooms-katholiek onder wijs in Rotterdam, het schoolbe stuur van de Hoekse St. Joseph. Volgens hem doen momenteel in dianenverhalen de ronde, wat mevrouw Van Aalst onderstreept. Indianenverhalen „Van het verhaal over dat braak sel etende kind moet ik echt kot sen. Het betreft een kwestie van driejaar geleden, toen een vierja rig Pools kindje van haar ouders dagelijks vier boterhammen en veel melk naar binnen moest wer ken. Commentaar van de school leiding dat zoiets niet kon, werd niet geaccepteerd. Het kindje heeft, logisch, een keer overgege ven en heeft met haar handjes in het braaksel en vervolgens aan haar gezicht gezeten. De sporen die dat heeft nagelaten hebben een geheel verdraaide uitleg ge- Raadslid Anny Attema is daaren tegen van mening dat de maatre gel de financieel minder draag- krachtigen te hard in de porte monnee treft. Zij dringt aan op een 'heroverweging' van het ta rief. „Het zyn juist de schrijnende gevallen die dit niet kunnen op brengen," is haar overtuiging. De PvdA'er vindt dat iedereen in staat moet zijn een urgentiever- kiaring aan te vragen. Later kan dan worden bekeken of de per soon in kwestie in aanmerking komt voor een eventuele vergoe ding. „Die papieren rompslomp nemen we dan maar op de koop toe." hebben om daartegen een be zwaarschrift in te dienen. Dat het een lang lopende procedure is ge worden, heeft te maken met het feit dat we de zaak zo optimaal mogelijk wilden voorbereiden. Voor alle partijen." „Volgens mijn eerste inschat ting," reageert burgemeester Scheeres tenslotte, „was de komst van het café aanvaardbaar. Daarop ben ik teruggekomen naar aanleiding van de bezwaar schriften die door omwonenden zijn ingediend en het advies van de Bezwaar- en beroepschriften commissie." kregen. Een uitleg, die nu na drie jaar weer is herhaald." Bestuurslid Bakker van de 1100 leerkrachten tellende schoolver eniging relativeert: „Op elke school zijn er altijd wel ouders met klachten. Veel aanwezigen op de door ons belegde bijeen komst waren deze week verbijs terd over de kritiek op de school leiding van de klagers. Zo was er bijvoorbeeld een klacht over het vijf minuten afzonderen van kin deren, waarover een andere ouder zei een langere afzondering nor maal gevonden te hebben." Bakker benadrukt dat de Hoekse directeur en zijn vrouw niet zijn geschorst. „Want dat zijn ze niet. De bijeenkomst van deze week was ook niet bedoeld als klach tenavond, maar om de ouders op de hoogte te stellen van de voort gang van het onderwijs tot aan de zomervakantie. De directeur van de school is al enkele maanden ziek, echt ziek, en dat heeft op een kleine school natuurlijk direct consequenties. Wij hebben tot de bijeenkomst besloten nadat bin nen veertien dagen vijftien leer lingen van school werden ge haald." Zie verder pagina 15, Schiedam - Op het politiebureau van Schiedam wordt vanmiddag het startsein gegeven voor het project 'Schiedam merkt het'. De politie geeft in het kader van in braakpreventie de burgers twee jaar lang de gelegenheid hun bij zondere bezittingen te iaten gra veren. De actie wordt gesponsord door het Schiedamse bedrijfsle ven. Schiedam - Tijdens een verlich tingsactie aan de Gerrit Verboon- straat in Schiedam zijn gister avond tussen 18.30 en 21.15 uur dertig fietsers bekeurd wegens het rijden zonder licht. Tevens kregen twee automobilisten een bekeuring omdat hun verlichting niet in orde was. Maandagavond werd een dergelij ke controle gehouden aan de Nieuwe Haven. Toen werden slechts vier prenten geschreven door de politie. Vlaardingen - De surveillance dienst van de Vlaardingse politie heeft gisteren extra gelet op fout geparkeerde auto's. Tijdens die controle zijn twaalf boetes uitge schreven voor het parkeren bui ten de vakken en op plaatsen waar het is verboden. Aan de Holysingel is gisteroch tend rond acht uur gedurende een halfuur een verkeerscontrole gehouden op het rijden door rood hebt, Acht automobilisten hielde zich niet aan de regels en liepen tegen een bekeuring op. Schiedam - De politie heeft vannacht aan de Horvaihweg in Schiedam een alcoholcontrole ge houden, Van de 125 automobilis ten die een blaastest moesten doen, kregen er vijf een proces verbaal. Schiedam - Autokrakers blijven actief in Schiedam. Gisteren was het weer raak op zes verschillen de plaatsen in de stad. Aan de Laan van Spieringshoek. de Schiedamseweg en de Vlaar- dingerdijk werden uit drie auto's de radio-cassetterecorders ont vreemd. Een trui en een 27 MC- zender vormden de buit bij een autokraak aan het Arnoldipad en aan de Houtstraat verdwenen si garetten, een cd en geluidsappa ratuur uit een vierwieler. Bij een autokraak aan de Admi raal de Ruiterstraat werd zes gul den buitgemaakt. Maassluis - Aan de Vineent van Goghlaan in Maassluis is gisteren tussen 16.30 en 2L.30 uur ingebro ken. Men kwam binnen door een raam. Uit de woning werden oor bellen en een armband weggeno men. Hoek van Holland - In een horeca zaak aan de Rietdijkstraat in Hoek van Holland is gisteren in alle vroegte een gokkast ge kraakt. Om binnen te komen werd de deur geforceerd. Ook in in horecabedrijf aan de Station straat werd dinsdag ingebroken. Daar werd eveneens de gokauto maat leeggehaald. Maassluis - Vermoedelijk omdat hij werd gestoord tijdens zijn werkzaamheden, is gisternacht een autokraker op de vlucht ge slagen zonder buit. Aan de Koe koekstraat in Maassluis werd een autoruit ingegooid om de radio- eassettespeler buit te maken. Het afneembaar frontje van de ge luidsapparatuur werd verwijderd maar werd later door de eigenaar van de suto teruggevonden. r*"* i '5 j Op de hoek van de Peperstraat en de Hoogs- traatin Vlaardingen, op de plek waar vroegerde I fonotheek was gevestigd, wordt dan toch eïn- f, deiijk gebouwd. Jarenlang lag het stukje grond braak en sneuvelde het ene na het andere I bouwplan, maar het Architecten kantoor Van I Duivenbode, de Jongen Verhoeven uit Rotter- i dam heeft voor ht-: 'sterntje een bouwplan mo rgen ontwerpen 3 koopappartementen (premie C) en 23u vierkante meter winkelop- I pervlak is opgenomen. I De panden grenzen aan de ene kant aan de Pe- I perstraat en aan de andere kant aan twee ka- I rakterïstieke kopgevels in de Hoogstraat, Dat laatste beeld heeft architect Ronald van Oud- heusden niet willen doortrekken. „We leven in deze tijd, niet in de achttiende eeuw," iszijn verklaring. „Ik heb me we! wat van de schaal aangetrokken. Dat vind je terug in de raampartijen en de kleurvoerïng. En je vfndt er de diversiteit van de bouw aan de Hoogstraat in terug." Binnen enkele weken wordt begonnen met de bouw. De uitvoering is in handen van Aanne mingsmaatschappij A. Breur en Zn. uit Zwijn- drecht. Dit bedrijf ontwikkelt het plan ook voor eigen risico. TekenlngArchitectenbureauVar» Duivenbode, De Jong en Verhoeven Hamit Dineer (rechts) met een ken nis voor zijn café dat aanvankelijk wel open mocht maar op last van de burgemeester toch weer dicht moest. De getoonde vergunning is ingetrokken. Foto Roel Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 4