Waterweg 13 Vluchtelingenwerk Schiedam biedt praktische hulp en luisterend oor 'CD-stemmers weten niet wat ze in huis halen' KOEVERMANS /Ak Wlïdk^ini „CORRIE" BRUIDSMODESHOW „CORRIE" Quiz in Filmhuis Vrouwen over vrouwen Bangladesh centraal op landendag De Erker Duo Levante in show Rita Young Nieuwe koersclub bij dienstencentrum Orkest Frits Kaatee op eerste Swing 1994 ONS vervangt glascontainers Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Beroemd aan de Waterweg I TWEEWIELER SPECIALIST van Hogendorplaan 129 a - Vlaardingen 010-471 63 60 Het Capelse Bruidshuis Het Capeise Bruidshuis OPRUIM IN G VAKANTIE '94 Reisburo SEAC reizen Rotterdams Dagblad Vrijdag 14 januari 1994 Voor de derde keer organiseert Het Filmhuis op 5 fe bruari de jaarlijkse quiz over kunst, literatuur en films. Op deze avond zullen zes koppels in een aantal afvalrondes aan de tand gevoeld v/orden over hun kennis van deze onderwerpen. In de quiz. waarin de vragen per ronde moeilijker worden, gaat het in de eerste plaats om het spel en niel om de knikkers. Toch zijn leuke prijzen te winnen. Het Filmhuis gaat om 20.00 uur open. De toegang is gratis. Mensen met een brede belangstelling kunnen zich van dinsdag tot en met vrijdag voor de quiz op geven bij A. Verhulst, telefoon 010-4270956. De wouwenorganisatie Proeal uit Costa Rica is don derdag 20 januari onderwerp van gesprek tijdens de bijeenkomst van het Nederlandse Christen Vrou wenbond, afdeling Schiedam-Woudhoek. Tonny La- feber houdt de lezing over Procal, een NCVB-project dat ondersteuning en hulp geeft aan jonge meisjes die ervaring hebben met seksueel geweld en vaak ook ongewenst zwanger zijn. Plaats van handeling is Gebouw De Ark, Hargpiein 101 Schiedam. De aan vang is 19.45 uur. Belangstellenden zijn welkom. De 'landendag* van Wijkcentrum De Erker staat deze keer in het teken van Bangladesh. Op 30 januari kunnen bezoekers zich ruim vier uur lang verdiepen in de cultuur en zeden van dit Aziatische land. Naast een expositie organiseert het wijkcentrum een dia voorstellingen een kijkje in de keuken van het land. Ook brengt De Erker een nieuw steunproject onder de aandacht van het publiek. De avond begint om 17.30 uur. Kaarten kosten ƒ13,50 en zijn tot 26 januari verkrijgbaar bij M. Van Gorsel. telefoon 0104 267767. Vlaardingen De Rita Young Show staat zondagmiddag in het te ken van Vlaardingse artiesten. Aan de show in zaal Buytelant, 3e Industriestraat 12 te Vlaardingen, doen mee het duo Levante (Rik en Marjolein Reij- nart), 'Elvis Presley' Wim Storm en het orkest duo Jet Set. Gastvrouw is Rita Young en de presentatie in handen van Rein Wolters. De aanvang is 13.30 uur en de toegangsprijs bedraagt ƒ7.50. Kaarten zijn te be stellen via telefoon 4342377. In Dienstencentrum West start woensdag 19 januari een koersbalclub. Het spel wordt wekelijks op woensdag gespeeld van 10.00 tot 12.00 uur en kost ƒ1,50 per keer. Koersbal is een spel dat door iedereen, maar in het bijzonder door senioren wordt gespeeld. Het lijkt op jeu de boules, maar koersbal wordt binnen gespeeld Het is geen vermoeiende sport want de ballen zijn niet zwaar en er wordt niet bij hard gelopen. Men speelt in paren. Bij koersbal is een zijde van de bal zwaarder waardoor deze bij het rollen een draai maakt. Maassluis De eerste Swing in 1994 in Theater de Schuurkerk wordt woensdag 19 januari verzorgd door Orkest Frits Kaatee. Vanaf 20.30 uur speelt dit zowel natio naal als internationaal vermaarde orkest dixieland van de bovenste plank. Orkest Frits Kaatee staat be kend om zijn grote mate van vakmanschap, veelzij digheid en smaakmakend entertainment. De toegangsprijs is ƒ10. Vanaf heden zijn kaarten verkrijgbaar bij de informatiebalie van het stadhuis of een half uur voor aanvang van de voorstelling in het theater aan de Schuurhof 142. Zaterdag 15 januari SCHIEDAM Kleien met Fimo. Klubhuis Zuid. Elke maandag van 19.30-22.30 uur. (vier lessen, 40. materiaalkosten ƒ50) Dinsdag 18 januari VLAARDINGEN Literatuur voor wouwen. Stichting Coerke, P.K. Drossaartstraat 65 (19.30-21.30 uur). Geheugentrai ning. Coerke, 9.30-10,45 uur (tien lessen, 60). Woensdag 19 januari VLAARDINGEN Kartonage. Dienstencentrum West. Elke woensdag van 9.30-11.30 uur. (tien lessen 115, inclusief mate riaal) Donderdag 20 januari VLAARDINGEN Stamboomonderzoek voor ouderen. Wijkpost Zuid. Elke donderdag van 11.00-11.30 uur. Vrijdag 21 januari SCHIEDAM Effectief onderhandelen/Handelen vanuit zelfver trouwen. Edukatief Centrum. Elke vrijdag van 9.30- 11.30 uur. (tien lessen, 20). Redactie Waterweg: Jan Booister Jelle Gunnevveg Ben van Haren Peter de Lange Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam begint deze maand met de vervanging van oude glascontainers door nieuwe containers. Hierdoor kan voortaan meer glas worden opgehaald en kan het op kleur worden gescheiden. In totaal zet de ONS 68 nieuwe contai ners op 28 lokaties uit. Sommige lokaties wijzigen, in verband met verkeerstechnische aspecten. Naar de nieuwe lokatie zal worden verwezen. De papier- en kledingcontainers en batterijbakken komen voortaan op één plek le staan. Afhankelijk van het te verwachten aanbod van glas staan er drie aparte containers (wit, bruin en groen), twee contai ners (wit/groen en bruin) of één container (combina tie wit/groen/bruin). Hoe vaak de containers worden geleegd, is afhankelijk van het aanbod. NaamCeten Ergin WoonplaatsSchiedam BeroepMeet- en regeltechnicus Andere functiesGeen HobbyTurken en Nederlanders naderbij elkaar brengen Leeftijd31 jaar Politieke partij: Geen Ceten Ergin was zondagmiddag gastheer in zijn woning waar hij Nederlandse büren op de koffie had uitgenodigd. De bijeenkomst werd live uitgezonden op de tele- visie. 1). In welk huis in Schiedam zou u het liefst willen wonen „In Schiedam staan veel mooie huizen. De Grote Kerk en het oude stadhuis vind ik de twee mooiste gebouwen. In het oude stadhuis zou ik wei willen wonen. Het heeft een bepaalde uitstraling op my." 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot „De burgemeester. Hij houdt van mensen en straalt barm hartigheid uit." 3). Wat moet er op milieugebied in Schiedam anders? „De bevolking moet zich bewuster gaan bezig houden met het milieu. Zorgen dat de straten en woonomgeving schoon blijven en dat hon- depoep en afval wordt opgeruimd. Ook moe ten de burgers beter met het vuilnis omgaan. Glas, GFT-afval en papier apart inzamelen." 4). Wat vindt u Schiedam vooreen plaats? „Toen ik naar Nederland verhuisde, kwam ik direct in Schiedam terecht. Ik woon er nu ze ventien jaar en beschouw het als mijn geboor teplaats. Vooral de historie wekt mijn interes se. De oude huizen langs de Lange Haven vind ik bijzonder aantrekkelijk. Ik ga er vaak kij ken." 5). Blijft u altijd kier wonen? „Ik denk het wel. Ik ben aan Schiedam ge hecht en heb ook niet de ambitie om ooit nog eens terug te keren naar mijn vaderland. Ik heb het hier naar mijn zin." 6). Wie vindt u de mooiste man/vrouw in uw stad? „Voor mij is iedereen even mooi." 7). Aan wat of wie ergert u zich in uw woonplaats? „Ik kan me boos maken over het feit dat mensen op de CD stemmen. Ze weten niet wat ze daarmee in huis halen. De mensen zijn zich niet bewust van het feit welke doelen de CD allemaal voor ogen heeft." 8). Wat is het dier baarste plekje in uw stad? „De Hoogstraat. Daar is het altijd ge zellig. Ik heb een be paalde band met de Hoogstraat. Je bent er onder de mensen. Ik kom er bijna elke dag en ontmoet daar regelmatig kennis sen. 9). Wat is het lelijkste plekje in uw stad? „De straten wekken ergenis bij mij op. Er ligt te veel vuil op straat. Ook honde- poep. Er is geen bepaalde plek die ik buitensporig lelijk vind." 10). U moet een miljoen gulden in uw stad besteden. Waar aan gaat dat op? „In eerste plaats zou ik voor onze gemeenschap een mos kee laten bouwen. Het geld dat dan nog over zou zijn, zou ik schenken aan allerlei hulpinstanties." E Door Mariëtte Olsthoorn Schiedam - Ineens staat ze in het kantoor, een hoogzwange re vrouw met haar tweejarig dochtertje. Haar vaderland ontvlucht. Op zoek naar asiel. Een telefoontje naar de vreemdelingendienst loopt op niets uit. WVC meldt dat er nergens een slaapplaats voor de vluchtelinge is. Waar moet ze heen? Vluchtelingenwerk Schiedam zorgde die nacht voor onderdak bij een van de vrijwilligers thuis. Continu bellen en druk uitoefe nen, leverde de volgende dag uit eindelijk een plekje op in een van de opvangcentra ergens in Neder land. „Je kunt toch moeilijk een tentje voor de deur opslaan." Gelukkig zijn dit geen dagelijkse praktijken bij de plaatselijke vluchtelingenwerkgroep. „Justi tie heeft het aantal asielzoekers te laag ingeschat. Alle opvangcentra zitten vol en de doorstroming naar gemeenten is vastgelopen," legt coördinator Rombout Colijn uit. Hij zegt 'getrouwd' te zijn met vluchtelingenwerk. Werkte eerst vijf jaar als vrijwilliger bij de or ganisatie in Den Haag, daarna in Amsterdam aan de opvang van ex-Joegoslaven in gastgezinnen. Colijn is sinds mei de eerste be taalde kracht bij Vluchtelingen- Werk Schiedam. Toen Henny van Wieren zich an- Coördinator Rombout Colijn en vrijwilligster Henny van Wieren van Vluchtelingenwerk Schiedam. •Vluchtelingen vallen na verloop van tijd in een gat.' Foto Roei Dijkstra derhalf jaar geleden bij vluchte lingenwerk aanmeldde, was er slechts één vrijwilliger over en werd gewerkt vanuit de huiska mer. Nu zit ze met vijf anderen in het bestuur en wordt de organisa tie met zeven vrijwilligers en een coördinator draaiende gehouden. Sinds juni vanuit een nieuw on derkomen. Onder één dak met een wijkcentrum, een consulta tiebureau en de bibliotheek. Een telefoontje van de sociale dienst kondigt een week van te voren de komst van een asielzoe ker aan. Aan Colijn de taak tijdig een vrijwilliger in te schakelen die de asielzoeker van de GSD kan halen en begeleidt naar de woning. De vrijwilliger wijst de vluchte ling de weg naar allerlei instan ties, de dokter, de tandarts, win kels, de bibliotheek en helpt bij het invullen van formulieren. Daarnaast krijgt de asielzoeker ondersteuning bij de juridische procedure om verblijf in Neder land. De bedoeling is dat vluchte lingen in hun n. ïwe woonplaats zo snel mogelijk weer op eigen be nen staan. Kennismaken met de buren staat consequent op het programma, vertelt Henny van Wieren. Haar ervaring is: als het vreemde eraf is, vallen de vooroordelen vanzelf weg. Af en toe komt er een tele foontje binnen van een zorgzame buur. „We horen maar niets." Of: „Het ziet er zo verwaarloosd uit Kunnen jullie eens poolshoogte komen nemen." Een teken voor de mensen van vluchtelingen werk om een huisbezoek af te leg gen. Tweemaal per week draaien de vrijwilligers spreekuur, waar de vluchtelingen terecht kunnen met hun wagen. Vaak gaat het om praktische dingen zoals het betalen van rekeningen, het in vullen van het ziekenfondsfor mulier of informatie over scholen. Ook Schiedammers met buiten landse buren kloppen met vragen en klachten bij vluchtelingen- 48 jaar Voor race-, trim- of ATB fietsen, van alle bekende merken. Meer mans op een fiets van Koevermans Het adres voor div. merken ATB fietsen. Grote keuze in gerangschikte kleding voor alle type fietsen ondei alle weersomstandigheden, nabij benzinestation Organiseert WOENSDAG 26 januari 1994 een grootse voorjaar 1994 Welke gehouden zal worden in 'De Tuyter'Nachtegaalstraat 8, te Krimpen a/d IJssel. Een show vol verrassingen en vele goede tips, zowel voor bruid als bruidegom. De zaal gaat open om 19.00 uur. Aanvang show 19.45 uur U wordt vanaf 19.00 uur m de hal van 'De Tuyter' verwacht, waar de koffie voor u klaar staat. Toegangskaarten a 12,50 kunt u afhalen of reserveren bij: Kanaaiweg 6 te Capelle a/d IJssel. Tel. 010-4505867 Exólusieyg maatkleding.en confectie'. ■Ruim 100 jaar kleef makers In onze étalages steeds speciale aanbiedingen!!. Ook voor confectie.naar. de - j/| CCD M A If CD Rottetdamsedijk 4Ó9a. VYLEClllVIMIVC IV Tél. 4268164.Schiedam. Bespreek nu uw vakantie(pfannen) voor 1994 bij een zelfstandig, onafhankelijk en deskundig reisburo in uw regio. Van dagtocht tot wereldreis. Burg. v. Haarenlaan 782 3119 GV Schiedam, tel. 010-4716777/4716822 Zie voor ons actuele reisaanbod, stadsteletekst Schiedam, pag.461. SGR werk aan. Als je dingen uitlegt, valt het vaak reuze mee, ervaart Colijn. Andere mensen worden nu eenmaal anders bekeken. Dat houdt in dat zij ook aan andere ei sen moeten voldoen," meent hij. „Ze moeten zich vaak dubbel be wijzen." Rombout Colijn moet het gere geld aanhoren: „Ze komen hier alleen maar geld ophalen." Ais hij dan vertelt dat een asielzoeker, gevlucht voor gevaar in zijn va derland, hier vaak zonder familie en vrienden een geïsoleerd be staan leidt, is het met het vooroor deel snel gedaan. „Zelf heb je ook vooroordelen, totdatje er zelf mee te maken krijgt," zegt hij. Henny van Wieren: „Dan zie je concrete mensen voor je en vallen de getal len weg." „Kranten berichten over het grote aantal asielzoekers dat naar Ne derland komt, maar er staat nooit bij hoeveel mensen er uiteinde lijk mogen blijven. Dat zijn er nog minder dan de helft." Verhoor In Schiedam worden maandelijks zes tot tien nieuwe asielzoekers gehuisvest. Zij komen vanuit een asielzoekerscentrum, hebben een 'uitgebreid verhoor door justitie achter de rug en maken goede kans om hier te mogen blijven. In afwachting van de procedure wo nen ze hier tijdelijk in een gemeu bileerde ROA-woning. De kinde ren gaan naar school, hun ouders kunnen Nederlandse taallessen volgen. De meesten zijn volgens Colijn 'supergemotiveerd'. „Het is meestal een hogere laag van de samenleving die het vaderland ontvlucht. Dat zijn initiatiefrijke mensen die vaak politiek actief zyn geweest in het land van her komst." De 90 asielzoekers en 110 vluchte lingen met een status in Schiedam, kunnen bij vluchtelin genwerk niet alleen terecht met hun vragen, maar ook met hun verhaal. „Als vluchtelingen net hier zijn, zijn ze opgelucht," weet de voorzitter. „Bijna vanzelfspre kend vallen ze na verloop van tijd in een gat." En dat is natuurlijk niet zo verwonderlijk, meent ze. „Iemand vlucht immers niet voor niets." Joh, kom op In het persoonlijke contact met de vluchteling schuilt volgens Co lijn de kracht van de vrijwilliger. Die kan een luisterend oor bieden en zeggen: Joh, kom op, door gaan. „De vluchteling kan zijn hart luchten en als de problemen zijn uitgesproken, kan hij weer verder." De komende tijd gaat de vluchte lingenwerkgroep op pad om hun stadsgenoten voor te lichten en nieuwe vrijwilligers te werven. Die zijn hard nodig, zeggen Colijn en Van Wieren. Volgend jaar mei moet het aantal asielzoekers en vluchtelingen in Schiedam respectievelijk 140 en 143 zijn (twee promille van de lo kale bevolking). Vluchtelingenwerk Schiedam vraagt vrijwilligers voor de vol gende werkzaamheden: huisbe zoeken, de spreekuren, sociaal- culturele activiteiten, klusjes in huis, begeleiden naar de woning en afhalen van het station. Verder kunnen zij juridische deskundi gen gebruiken en 'specialisten' op het gebied van taal, werk en scholing en zoeken zij gastvrije Schiedammers die het gezellig vinden iemand op de koffie te vragen. Belangstellenden kunnen bellen met VluchtelingenWerk Schiedam, telefoon 4700330. Vrijdag 14 januari SCHIEDAM Teerstoof. Arbeid maaktvrij (house- opera), 20.30u. Stichting Ja, 20.30u. Filmhuis. De kleine blonde dood, 21.30u. Wijkpost Zuid. Bingo-dansant, 19.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Op afbetaling (film). 20.30u. Frank Boeijen, 20.15u. Harmonie. Ellen Helmus Janine Abbas (jazz), 23.00u. Nieuw jaarsborrel Groenlinks, 21,00u. MAASSLUIS Koningshof. Bingo, 20.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Ob-la-Di Ob-La- Da, 21.00U. Bonjour Madame, 20.30u, Luxor Theater. A Chorus Line, 20.30u. Rotterdamse Schouwburg Vervalsing zoais ze is, onvervalst, 20.30u. Theater Zuid plein Little Voice, 20.15u. Lebbisen Jansen, 20.30u. De Doelen Rott- .Philh.Orkest,20.15u.VocaleSerie, 20.15u. Zaterdag 15 januari SCHIEDAM Teerstoof. Poppentheater De Spot vogel. 14.Q0u. Podium, Miles Brow ning Band, 22.30u. Filmhuis. Schrijver Adriaan Morriën, 20,00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Op afbetaling (film), 20.30u. Karin Bloemen, 20.15u. Harmonie. Coopertest (jazz), 23-OOu. Triangel. Jungle Book (film), 13.30u. Trespass (film), 19.30U, Leger des Heils Gebouw. Jungle Book (film), 19.30u. MAASSLUIS Gebouw de Kern, Snuffelmarkt, 9.30 tot 16.30u. Koningshof. Rommelmarkt, lO.OOu. ROTTERDAM Bibliotheektheater. Marcel Boon, 20.30u. Lantaren/Venster. Ob-la- Di Ob-La-Da, 21.00u. Bonjour Ma dame, 20.30u. Luxor Theater. A Chorus Line, 20.30uTheater Zuid- plein Little Voice, 20.15u. Lebbisen Jansen, 20.30u. Doelen Junge Ra dio Philharmonie Rias Berlin, 19.30u. Zondag 16 januari SCHIEDAM Podium. Ray Appieton Trio, 21.30u. vlaardingen Visserijmuseum. Rondleiding, 14.00u. Wijkcentrum DeTelder. Kwartmarathon klaveijassen, 10.45u. MAASSLUIS Theater de Schuurkerk. Muziek groep Pekel, 13.00u. ROTTERDAM Luxor Theater. A Chorus Line, 20.30u. Theater Zuidplein Utile Voice, 16.00u. De Doelen Musica ad Rhenum, ll.OOu. Nieuw Ensem ble, 20.15u. Rott.Philh.Orkest. 14.15U. Rotterdamse Schouw burg Brasso, 15.00u. Maandag 17 januari VLAARDINGEN Coerke. Studie-ochtend over werk ,en scholing, 9.3Gu. MAASSLUIS Koningshof. Seniorenbridge, 13.30u, Bioscopen ROTTERDAM Alhambra 2: 'Aladdin' dag. 1.15-4. The fugitive' dag. 6.45-9.30. Ca lypso 1: The age of innocence' dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Aladdin' dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- 3: 'Farewell to my concubine' dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'Beethoven's 2e' dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Jurassic Park' dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Robin Hood, men in tights' dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Firm' dag. 1.15-5-8.30. Cine rama 5: 'Hard Target' dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'A perfect world' dag. 6.45-9.30, ma.ook 1.15-4. Imax Theater: 'Sharks' dag. 2- 8.30, za.zo. ook 4. 'Mountain Goril la' dag. 3-7.30, za.zo. ook 1. 'Het grete Bam'ere Rif za.zo. 11. 'Speed Picture Holland' za.zo. 12. Lanta ren/Venster 1: 'Raining Stones' dag. 8. The wedding banquet' dag. 10. Venster 2: 'la luna en el espejo' vr.za. 9,30. 'La coionia penal' zo. 2. 'Archipielago' zo. 9.30. The lady va nishes' vr.za. 7.30. The skin game' zo. 7.30, Venster 3: 'L'odeur de la papaya verte' dag. 8-10, Venster 4: 'March comes in like a lion' oag. 8. 'Le petit prince a dit'dag. 10. "Notre manage' zo. 2. Lumière 1: 'Sleep less in Seattle' dag.1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Little Buddha' dag. 8, vr. ook 1.15-4.30. Lumière 3: 'Passion fish'dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 4: The house of the spirits' dag. 1.15-4.30-8.15. Rex: 'SexSpa USA'dag. 12. doorl .voorst. Thalia: The Addams family 2' dag. 1.15-4-6.45-9.30. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Demolition man' vr.za. 00.15. Lu mière 2: 'Sliver' vr.za. 00.15. Lu mière 3: 'Rising Sun'vr.za. 00.15. Venster 1: The Wedding Banquet' vr.za, 24. Venster 2: 'Santa Sangre' vr.za. 24. Venster 3: 'Mean Streets' vr.za. 24. Venster 4: Le petit prince a dit' vr.za. 24. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1