X 13 Loting voor lijstnummer nier vve partijen Gemeente haalt groennota SP onderuit m Rotterdams Dagblad - BBSS S 'Huurders van woningbedrijf betalen juist minder voor groenonderhoud' Jongeren in Vettenoordsepolder ontevreden met nieuw onderkomen Werkgroep Spaland wil veiligheidsmaatregelen t4*Y Financiering Schiedamse pandjes in Madürodam nog niet rond Smaadklacht niet verder uitgezocht I I Vrouw breekt vinger bij roof -5- I11 m 1'M 111111 H Reeks inbraken in Schiedam Schooljeugd op de bon Koffiedief aangehouden Ruit kapot voor inbraak Autokraker betrapt Met 91 km per uur door stad Waterweg fv Schiedam - Een commissie uit Madürodam heeft haar oog la ten vallen op vijf a 2es panden uit Schiedam ais mogelijke uitbreiding voor het Haagse miniatuurstad) e. De hoge bouwkosten belemmeren 'vooralsnog de uitbreiding van - een Schiedamse 'wijkje' in het 'stadje. - De Korenbeurs, het pand van het Nationaal Gedestilleerd Museum, het kantongerecht, ■het Zakkendragershuisje en een voormalig branderspand aan de Lange Haven behoren tot de mogelijke kandidaten voor uitvoering in schaalmo del. Ook een hoekpand op de Vismarkt maakt door het ka rakteristieke geveltje kans op een maquette. De Haagse af vaardiging heeft haar voor keur voor deze panden uitge sproken omdat deze een dui delijke link' hebben met de je- neverindustrie hetzij een es sentiële bijdrage leveren aan het beeld van Schiedam. Eerder wees de commissie het voorstel van het gemeentebe stuurvan de hand voor uitbrei ding van Madürodam met een van de Schiedamse molens. Het stadje bevat al verschei dende molens. Ook het door een Schiedamse inwoner ge opperde idee voor het in het klein nabouwen van de drie naast elkaar gelegen panden Gelderland, Zeeland en Ril land aan de Lange Haven, werd afgewezen. De karakte ristieke pakhuizen zijn omge bouwd tot appartementen het geen volgens de commissie ten koste is gegaan van het ui terlijk. De raadscommissie Algemene en Bestuurlijke Zaken heeft enthousiast gereageerd op het voorstel van de Haagse delega tie. De commissie denkt met dit plan de toeristische belang stelling voor de jeneverstad te stimuleren. Het stadsbestuur is bereid een deel van debouw- kosten op zich te nemen, maar wil niet het volledige bedrag (meer dan 150,000 gulden) voor eigen rekening nemen. Schiedam doet dan ook een be roep op het bedrijfsleven een financiële bijdrage te leveren aan het project. Vooralsnog zijn niet genoeg sponsors be reid gevonden, waardoor een Schiedamse vertegenwoordi ging in Madürodam op de lan ge baan lijkt te worden gescho ven Vlaardingen - Justitie neemt de klacht die de Vlaardingse wethou der Ranshuijsen wegen smaad had ingediend tegen drie mede werksters en een vrouwelijk be stuurslid van de voormalige Stichting Welzijn '90 niet verder in behandeling. Die beslissing is in overleg met de wethouder ge nomen. Het is teveel werk om daarvoor de hele weg te bewande len. Ranshuijsen kan zich in die opstelling vinden. Hij zegt een signaal te hebben willen afgeven. Hij voelde zich in zijn goede naam aangetast omdat de vier een belastende brief over zijn op treden hebben verstuurd aan ver schillende Vlaardingers. Vlaardingen - Huurders van het woningbedrijf in Vlaardingen betalen voor het gemeenschappelijk groen in hun buurt niet meer, maar juistminder dan huurders in vergelijkbare omstan digheden bij de woningbouwcorporaties. Met die opvatting stelt de gemeente zich lijnrecht op tegenover de nota van de So cialistische Partij (SP). De SP beweert al jaren dat de on derhoudskostenvoor het groen te hoog zijn en dat ze in overeen stemming moeten worden ge bracht met die welke door de wo ningbouwcorporaties worden ge hanteerd. Het kreeg zelfs, met steun van de WD, voor elkaar dat de gemeenteraad een motie aan nam waarin stond dat aan die si tuatie een einde moest worden gemaakt, Berekeningen van de Dienst Stadswerk leren nu dat de zaken anders in elkaar steken. Daarbü is de dienst uitgegaan van de wer kelijke situatie in met name de Westwijk, Babberspolder en Ho- Iy-Zuid, de wijken waar de proble matiek het hevigst speelt. De SP is uitgegaan van de gemiddelden voor de gehele stad en dat verte kent het beeld, aldus een ge meentelijke notitie die deze week in de raadscommissie Stadsont wikkeling aan de orde komt. Volgens de berekeningen van de SP wordt door de corporaties per flatwoning het onderhoud van 28 vierkante meter gemeenschappe lijk groen m de servicekosten doorberekend. Het woningbedrijf berekent, aldus de SP, 35 vierkan te meter. Als dat zo was zouden huurders van het woningbedrijf inderdaad duurder uit zijn. Maar de corporaties berekenen in genoemde wijken in werkelijk heid 45 vierkante meter, zo is door de gemeente uitgerekend. En het woningbedrijf rekent voor elke flatwoning 32 vierkante me ter door. Verschillen in het niveau van het groenonderhoud zijn er hoege naamd niet. Alleen het soort groen zorgt voor wat marginale verschillen in de onderhoudskos ten, maar die hebben bijna geen invloed op de hoogte van de reke ning. Niet duurder Vlaardingen is met zijn onder houdskosten per woning ook niet duurder uit dan vergelijkbare ge meenten. In de Rotterdamse wijk Overschie bijvoorbeeld liggen die bedragen nagenoeg gelijk, zijnde acht gulden per maand per wo ning. De huren van de woningen in deze vergelijking zijn ook van hetzelfde niveau. Er is wel verschil bij het doorbere kenen van de ophogmgskosten De corporaties rekenen die niet m de servicekosten door, maai ver werken ze in de exploitatie, zodat alle huurders er aan meebetalen Het Vlaardingse woningbedrijf rekent een deel, zestig procent, van de ophogmgskosten wel door Er is een rechtzaak over geweest of dat wel mocht, maar die is door de gemeente gewonnen De SP stelt zich tegenwoordig op het standpunt dat al het gemeen schappelijk groen eigenlijk open baar groen is Ergo, onderhoud is voor rekening van de gemeente. Ook dat standpunt wordt bestre den door het college van burge meester en wethouders. Maar als het zou worden doorge voerd komt Vlaardingen voor gro te kosten te staan Het woningbe drijf heeft namelijk in 1991 22 miljoen gulden aan de gemeente betaald om vijftig jaar lang van de erfpachtskosten verlost te zijn. Dal geld wordt voor het overgrote deel tcruggeeist als het groen weer naar de gemeente gaat Het woningbedrijf redeneert dal er dan negentien miljoen gulden op tafel moet komen Dat bedrag staat los van de onder- houds- en ophogmgskosten van hel gemeenschappelijk groen. Daarvoor moet jaarlijks ruim twee miljoen gulden voor worden uitgetrokken. Maar dat wordt al jaren doorberekend in de service kosten Door Jelle Gunneweg Vlaardingen - De groep Vlaar dingse jongeren uit de Vetten oordsepolder die vorige maand een nieuwe ontmoetingsplaats kreeg toegewezen m de voormali ge Van Kampenschool aan de Westnieuwland, voelt zich bedon derd. Het nieuwe jeugdcentrum blijkt in de toekomst te worden gesloopt. Een alternatief is voor alsnog niet voor handen. De jeugd in de Vettenoordsepol der heeft na de sluiting van open jongerencentrum Labyrint, nu ruim twee jaar geleden, al die tijd een eigen plek in de wijk moeten ontberen. De enige activiteit die voor hen wordt georganiseerd is de sportavond in buurthuis De Pijpelaar. Het betegelde voetbal veldje aan de Willem Pijperstraat bleek een favoriete verzamel plaats, tot grote onvrede van en kele omwonenden. De groep van zo'n vijftig jongeren in de leeftijd van twaalf tot acht tien jaar zou volgens de bewoners op en rond het voetbalterreintje de dagelijkse rust verstoren met herrie, vernielingen en het in gooien van ruiten. Gerda Dijk man, moeder en woordvoerster namens de jongeren: „De voetbal- kooi veroorzaakt inderdaad over last, maar het is het enige dat ze hebben. Sommigen gaan weieens naar een coffeeshop, want daar is het warm en er is muziek. Maar dat nodigt natuurlijk wel uit tot blowen. Ook zitten ze soms in leegstaande panden op de Paral lelweg en in het dichtgetimmerde Labyrint. Dat is toeh veel te ge vaarlijk, deze meisjes en jongens verdienen een eigen plek." Serhat (13): „In deze buurt is wer kelijk niets te beleven. De hele dag voetballen is saai, dat hou je niet langer vol dan een paar uur. Bovendien, om vier uur is het al donker, dan zie je geen bal meer voor ogen. Maar de medewerkers van buurthuis De Pijpelaar gooi en ons er steeds uit omdat we te veel lawaai maken. Waar moet je dan naartoe? Uit verveling gaan we dan maar slopen." Onderkomen Begin december werd na enkele klachten van omwonenden over overlast bij het voetbalveldje een bijeenkomst belegd, waarin be woners, welzijnswerkers, politie en jongeren naar een oplossing zochtten. Een eigen onderkomen zou veel van de problemen weg nemen, zo kwamen de jongeren, welzijnswerkers en enkele buurt bewoners tot de conclusie. Met de toewijzing van de voorma lige Van Kampenschool leek het geschil beslecht. De jongeren to gen enthousiast aan het verven, SlSBlri Gerda Dijkman met 'haar'jongeren. „Deze meisjes en jongens verdienen een eigen plek." Foto Roei Dijkstra onder begeleiding van jongeren werker Cok Paardekam. De blijd schap was van korte duur. Gerda Dijkman: „De buurtbewoners werden in een brief op de hoogte gesteld van het nieuwe onderko men voor de jongeren. Maar hen werd tevens meegedeeld dat deze nieuwe bestemming slechts tijde lijk zou zijn omdat het schoolge bouw tezijnertijd wordt gesloopt. Dat was de meisjes en jongens niet verteld. De jongerenwerker had hen alleen gezegd dat de fiet senstalling eerdaags tegen de vlakte zou gaan, niet de school." De jongeren voelen zich belazerd, of, zoals de 14-jarige Nabil het verwoordt 'als honden behan deld'. „Als ze ons zo behandelen, hoeft het van ons met meer. We hebben zelfs op het punt gestaan met oud en nieuw het schoolge bouw in de fik te steken, zo boos waren we. Wat meespeelt in dit conflict is dat één lokaal in het pand wordt toegewezen aan de Vettenoordse polder, een ander aan de jongeren van de Jacob van de Windstraat en Dyklaan. Gerda Dijkman: „Dat is vragen om moeilijkheden. De Maassluissedijk houdt die twee groepen nu uit elkaar, maar als zij elkaar straks dagelijks te genkomen, wordt het gegaran deerd knokken," Maar wat dan? De jongeren weten het antwoord: óf intrekken in de bovenverdieping van buurthuis De Pijpelaar. óf heropenstelling van het gesloten buurthuis Laby rint. Wethouder John Ranshuijsen (Beheer Gebouwen) wijst beide opties van de hand. „De Pijpelaar bleek na onderzoek met geschikt als jeugdhonk en Labyrint is in middels verkocht aan een eige naar die er bands wil laten repete ren. Voor ons geldt het schoolge bouw als meest geschikte tijdelijk oplossing, waardoor we in de tus sentijd naar een nieuwe mogelijk heid kunnen zoeken Overigens meldt Ranshuijsen dat alle partij en op de hoogte waren van het tij delijke karakter van het nieuwe onderkomen in de Van Kampen school. Bezwaarschrift Gerda Dijkman heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de verkoop van Labyrint en het be stemmingsplan voor dat gebied Het bezwaar werd vorige week van de hand gewezen, maar de woordvoerster is vastbesloten door te blijven procederen tot aan de hoogste instantie Deze week wil ze opnieuw wethouder Rans huijsen benaderen met het ver zoek of er werkelijk geen andere mogelijkheden zijn voor 'haar' kinderen Door Jan Booister Vlaardingen - Er moet morgen ochtend nog een enkele loting voor het juiste lijstnummer wor den verricht in Vlaardingen en Schiedam, maar in grote lijnen staat vast in welke volgorde de partijen in de Waterweg-steden meedoen aan de verkiezingen. Tot gistermiddag drie uur kon er worden ingeschreven. Daarna ging de deur op slot. Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis en Maasland kennen nieuwe partijen. Hoek van Holland als enige niet, In Schiedam zijn dat Gemeentebelangen (lijsttrekker Henk Metaal) en Solidair '93 (Arie van Loenen). Zij moeten de loting afwachten om te weten te komen of ze zevende of achtste op de lijst worden. De rest staat vast. Lijst 1 in Schiedam is weer de PvdA (lijsttrekker Aad Wiegman), twee is het CDA (Nanda Gelderblom), drie D66 (Adri Reijnhout), vier de WD (Will van Wijk), vijf Groen links (Bart de Leede) en zes de Centrum Democraten (A. Krom menhoek). In Vlaardingen bestaat een soort gelijk probleem. Daar doen Bur ger Belangen (Joke Piai-van Win gerden) en ook voor het eerst Soli dair '93 (Piet Hameetman) mee en die moeten afwachten of ze ze vende of achtste op de lijst wor den. Ook hier wordt morgenoch tend voor geloot. Eén in Vlaardingen is de PvdA (Anny Attema), twee het CDA (Aart Kool), dne de SP (Remi Pop- pe), vier D66 (Ron Molenaar), vijf de WD (Bram Zonne) en zes de SGP/GPV/RPF-fractie. De vraag is hier vooral hoe de SP uit de bus komt, want lijsttrekker Remi Poppe wil een paar maanden later verhuizen richting Tweede Ka mer en de vraag is of de SP-kie- zers in Vlaardingen weer op die partij zullen stemmen als ze we ten dat hij toch niet hun man in de gemeenteraad blijft. Immers, bij de vorige verkiezingen trok Remi Poppe van alle lijsttrekkers verhoudingsgewijs de meeste stemmen. Kiezers leken dus meer voor Poppe dan voor de SP te kie zen en de vraag is of ze vinden dat hij op 2 maart alleen mee doet om stemmen te trekken. Evenals Str rkt ook de gemeente VkiuJui tf,m bij de ko mende raadsverkiezingen met stemcomputers. In de hal van het stadskantoor in Vlaardingen is de komende weken 's morgens te zien hoe dat werkt Er is een videopresentatie en cr staat een heuse stemcomputer om te de monstreren hoe een en ander straks functioneert. Maasland Maasland kent ook een partij, te weten de RPF/SGP/GPV-fractie, die aan de verkiezingen meedoet en nu niet in de raad is vertegen woordigd. Lijsttrekker hier is A, M. van der Koog. Eén is weer het CDA (P.M. Quack), twee de Open Groepering (D. Hanemaaij- er, drie de WD (J. Lauwars) en vier de PvdA (W. Gouma). In Maassluis doet GroenLmks voor het eerst mee met Jaap van der Griend als nummer één op de lijst. De partij heeft lijstnummer zes. Eén is het CDA (nog geen lijsttrekker bekend gemaakt), twee de PvdA (Pieter Kromdijk), drie D66, vier de WD (John Scheerstra) en vijf de RPF/SGP- fractie. In Hoek van Holland is alles bij het oude gebleven. Hier is de PvdA nog steeds de grootste par ty met lijsttrekker Toos Braban der-Droog. Twee is het CDA (Wil lie Doorn-van der Houwen), drie D66 (Frits Soekhai), vier de WD (Danny Dukers en vijf Hoeks Wel zijn (LeenVreugdenhil). Schiedam - Inde nieuwbouwwijk Spaland moeten maatregelen worden getroffen om de verkeers veiligheid tc verbeteren De werk groep Verkeer en ruimtelijke or dening van de wijk- en bewoners vereniging Spaland vindt dat het daaraan op verschillende fronten schort Daarom is dc gemeente verzocht zich te buigen over een onlangs ingediend eisenpakket „De wijk," spreekt Marjo Schmitl namens de werkgroep, „moet vei liger worden Zoals de vormge ving op papier is bedacht klopt het met in de praktijk. Wc hebben schitterende woonerven, maar daar wordt veel te hard gereden. Kinderen kan je daar met zorge loos laten spelen Ook op dc rond weg rijden de auto's met veel te hoge snelheden. Het gaat nog net goed Maar we gaan natuurlijk met op ongelukken zitten wach ten Daarom willen we dat er snel- hcidsremmende maatregelen worden getroffen. Verzakte vcr- keerdrempels moeten woiden verhoogd en de aanleg van extra drempels wenselijk." De onlangs weer opengestelde Kerkweg is een van de speerpun ten m het plan dat de werkgroep heeft opgesteld Veel bewoners uit de nog immer uitdijende wijk zijn uiterst ontevreden over het feu dat de Raad van State hoeft bepaald dat de Keikweg weer in beide richtingen toegankelijk moet zijn voor verkeer Deze maatregel is sinds vorige week Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 van kracht Het gaat om het stuk vanaf nummer 24 tot aan de Slim me Watering De middenstanders op het oude dorpsplein van Ke- thel zijn ei content mee, het me rendeel van de Spalandbewoners baalt ervan Regelmatig krijgt de werkgroep telefoontjes van men sen die hun beklag doen over de gewijzigde verkeerssituatie Schmitl- „De Kerkweg wordt veel gebruikt dooi schoolkinderen en gehandicapten van dagverblijf De Woutershof bij ons in de wijk Nu het verkeer weer m beide richtin gen njdt, ts het er voor de fietsers en rolstoelers met veiliger op ge worden Ook by de kruising Nijhoffplein/ Hairevveg laat de verkeersveilig heid volgens dc werkgroep te wensen over In het afgelopen jaar zijn daar bij De Woudhoek- schoot dne kinderen door bi om- fietsers aangereden Bij de ge meente is verzocht om in de weg een boeht aan te brengen zodat bromfietsers hun snelheid moe ten matigen en het kruispunt bij dc school ov ei zich lelijker m tc richten .Ook divei se bruggen in de wijk zijn voor verbetering vatbaar," beschrijft Marjo Sehrmtt het laat ste actiepunt ..De openingen in het hekwerk zijn tc groot zodat kindei en ei door kunnen vallen Verder is in sommige gevallen de opgang te stijl Vooral kinderen op de fiets en ouderen hebben daar moeite mee Schiedam - Een 69-jarige vrouw uit Schiedam heeft gistermorgen rond half twaalf een vinger gebro ken bij een tasjesroof op de Laan van Spaland m haar woonplaats. Een man op een fiets passeerde haar en probeerde in het voorbij gaan de tas uit de handen van de vrouw te trekken. Zij probeerde tevergeefs die vast te houden en brak daarbij haar vinger. De da der reed weg in de richting van de Ket helweg. Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren een hele reeks aangiften betreffende inbraken, met name m kelderboxen, te ver werken gekregen. Er zijn kelder boxen opengebroken aan het Bachplein. het Chopinplem en het Albert van Raalteplein. Er werden onder meer fietsen gesto len. Ingebroken is er ook m een café aan het Broersveld. Daar werden enkele gokkasten open gebroken en flessen drank mee genomen Ongenode gasten waren er verder in een school aan de Burgemees ter Van Haareniaan waar klein geld en snoepgeld werden gesto len. Uit de opslagruimte van een bedrijf aan de 's-Gravelandseweg verdween een grote hoeveelheid toiletartikelen. Vlaardingen/Schiedam - Een groot aantal scholieren uit Vlaar dingen en Schiedam is gisteren door de politie bekeurd voor rij den zonder goede verlichting. Bij verkeerscontroles gisterochtend en gisteravond schreef de politie 47 bonnen. Dat gebeurde aan de Europaboulevard, de Lepe laarsingel, de Van Hogendor- plaan en de Schiedamseweg. In Schiedam werd gecontroleerd op de Parkweg. Daar kregen gis termorgen 23 personen een bon wegens slechte verlichting. Vlaardingen - Tegen een 19-jarige Maasshuzer is gisteren door de Vlaardingse politie proces-ver baal opgemaakt wegens het ste len van zes potten oploskoffie. De man werd door de Spoorwegpoli tie in de trein aangehouden omdat hij geen geldig kaartje had. In zijn tas zaten opmerkelijk veel potten oploskoffie. en dat vonden de agenten verdacht. De zwartrijder bekende dat hij ze had gestolen in een winkel aan het Liesveld. De politie heeft de kof fie in beslag genomen. Maassluis - In de Schollevaar straat te Maassluis is 'de ruit van een woning ingegooid om in te kunnen breken. Van die inbraak werd gisteren aangifte gedaan bij de politie. Er wordt mets vermist Uit een auto aan de Johan Wage- naarlaan werd wel wat weggeno men, te weten een radio. Van deze autokraak werd ook gisteren aan gifte gedaan. Schiedam - Aan de Nieuwe Ha ven in Schiedam is vannacht een 36-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden omdat hij probeerde spullen uit een auto te stelen Hij werd door de politie aangetroffen toen hij in de opengebroken auto zat. Auto's zijn er verder opengebro ken aan het Royaardsplein. de Frangois Havenschmidtlaan, de Hendrik Wiclengastraat en de Aleidastraat. Schiedam - Bij een snelheidscon trole die gistermiddag is uitge voerd op de Burgemeester Van Haareniaan, ter hoogte van de Ch. Th Storkstraat in Schiedam, was 91 kilometer per uur de hoogst ge meten snelheid In twee uur tijd passeerden bijna vijfhonderd au to's waarvan er vijftig harder re den dan 65 kilometer per uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2