Provincie gaat nog niet akkoord met splitsing Rotterdams Dagblad Strijen in glas Hoofdcommissaris Hessing wil weg Geschiedenis van 'Eerst ambtenaren perspectief bieden' De Oosterhof: van 'Boog' naar 'WoonmalP Zeekasteel trekt aandacht voor Statendam Vier man in één celruimte is onbespreekbaar voor advocaten Driejaar geëist voor gijzeling Sliedrechtenaar verongelukt 'Openhouden Zestienhoven oorlogsverklaring' Rotterdam I»* **t*r im Rotterdam De Rotterdamse hoofdcommissaris Rob Hessing wil 'binnen afzienbare tijd' ver trekken bij regiokorps Rotterdam Rijnmond. „Ik hoop voor het korps, dat ik hier mijn pensioen niet haal. Het is zowel voor het korps als voor mij goed als ik op termijn van baan verander," al dus de 51-jarige korpschef in een interview met het ANP. Hessing ontkent d,il er enige rela tie is tussen deze uitspraak en de mogelijke benoeming van zijn collega Eric Nordholt tot burge meester van Amsterdam. Volgens speculaties in de hoofdstad is Hessing een van de belangrijkste kandidaten om Nordholt in de hoofdstad op te volgen. Hessing, sinds 1989 hoofd van de Rotterdamse politie: „In alle ob jectiviteit: ik meen oprecht dat het voor alle partijen goed is om na een periode van pakweg vijf, zes jaar te verkassen. Dat is een persoonlijke opvatting, die ik al tijd gehuldigd heb. De realiteit is echter, dat een nieuwe baan nog niet aan de orde is. Ik ben realist genoeg om te weten datje het zelf ook niet altijd voor het zeggen hebt. Het is ook beslist niet zo, dat ik het niet naar mijn zin zou heb ben. Ik kan in Rotterdam nog heel wat van mijn eieren kwijt en met veel genoegen." Voorzitter Peter de Witte van de Regionale Dienstcommissie noemt het 'doodzonde' als Hes sing nu zou vertrekken. „Dat zou heel slecht zijn voor het korps,'' zegt De Witte. „De reorganisatie is ingrijpend geweest. Theore tisch zijn we klaar, maar nu gaat het om de praktische uitvoering, de effecten." Voorzover De Witte weet staan er binnen het korps nog geen kroonprinsen te trappelen om de fakkel van Hessing over te ne men. „Daarom zou zijn vertrek nu ons in een lastig parket brengen aldus De Witte. „Ik denk dat hij hier te kort zit om ai weg te gaan," Door Kor Kegel Den Haag - De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag hun tanden laten zien en weigeren in te stemmen met het optuigen van een nieuwe provincie Rotterdam, zolang vanuit de Rijnmond geen harde toezegging komt dat debetrok ken ambtenaren hun loon en werkgelegenheid behouden. De afgelopen dagen is koortsach- ten. Maar het OOR gaat niet ver- tig onderhandeld tussen ener zijds Gedeputeerde Staten en an derzijds de gemeente Rotterdam en het Overlegorgaan Rijnmond gemeenten (OOR). Het college van GS laat weten alleen met de splitsing van Zuid-Holland ak koord te kunnen gaan, als er een goed perspectief is voor de pro vinciale ambtenaren die van Den Haag naar Rotterdam over moe der dan een intentie uit te spre ken. Zuid-Holland krijgt niet de garantie dat het mag meebeslis sen over de toekomst van de amb tenaren. De provincie mag slechts meepraten. „Een gotspe!" vindt WD-statenlid Nolten. „We gaan toch geen blanco cheque teke nen?" Nolten diende een motie in, waar mee hij bereikt dat de Provinciale De Sint Eiisabethsvloed (1421), het verdrinken van Johan Wil lem Friso bi] Strijen-Sas (1711), degrote brand die het oude dorp bijna geheel in de as legde (1759), de Tweede Wereldoorlogen de watersnood van 1953. Wie komend voorjaar rond de Sint Lambertuskerk in Strijen loopt, ziet de geschiedenis van het dorp in vogelvlucht. De kerk, die momenteel wordt gerestau reerd, krijgt rondom nieuwe gebrandschilderde ramen. Op diver se ramen staan taferelen uit de historie van het oudste dorp van de Hoeksche Waard afgebeeld. Een dergelijk grootschalig pro ject is na dty Tweede Wereldoorlog niet meer uitgevoerd ïn een Nederlandse kerk. Het benodigde bedrag van 130.000 gulden wordt bij eikaar gebracht door sponsors en door allerlei acties. Illustratie Glasöedrijf Exclusief/Herv. gemeente Strijen Staten een definitief oordeel voorlopig een maand opschorten. Gedeputeerden Brouwer (PvdA) en Günther hebben tot 18 februa ri de tijd om een beter onderhan delingsresultaat met het OOR te bereiken. De statenfractie van het CDA had het liefst gezien dat GS het hele voorstel tot splitsing van de provincie had ingetrokken. Het CDA is als oppositiepartij he lemaal niet te spreken over de in zet van GS tot dusverre, bevesti gen statenleden Van Yperen en VanAtten. Uit de discussie blijkt overigens dat er een overduidelijke meer derheid is, die de splitsing van de provincie een nuttige zaak vindt. Maar de SGP is zwaarmoedig ge stemd. Statenlid Evertse: „Voor een homo historicus als ik is het spijtig te zien dat na zeven a acht eeuwen van eenheid nu de pro vincie verscheurd raakt. Holland is Holland niet meer. We hebben Napoleon en Hitier overleefd en zo zie je maar, dat een bestuur eerder kapot gaat door eigen in nerlijke zwakte dan door krach ten van buiten." Het provinciebestuur stemde in met bestuurlijke vernieuwing waar het gaat om gedeputeerden, die van buiten de Provinciale Sta ten van Rotterdam mogen ko men. Ook mag het Rotterdamse bestuur kLeiner worden dan ge woon is bij provincies. Daar is ver zet tegen van de kleinste partijen, die hierdoor de kiesdeier omhoog zien gaan. Erik Meijer (Groen links): „Minder bestuurders, dat betekent dat ze nog moeilijker be reikbaar worden." Provinciale Staten aanvaarden dat Goeree-Overflakkee niet bij de provincie Rotterdam komt, maar voor Zeeland is nog niet ge kozen. Aansluiting van Goeree bij Zuid-Holland-Zuid is een optie, hoewel de coalitie van PvdA, D66 en WD naar samenvoeging met Zeeland neigt. Dat zal vanwege de Zeeuwse herindeling van ge- Utrecht - Voor de rechtbank in Utrecht is gisteren tegen de 35-ja- rige M. S. uit Rotterdam wegens gijzeling en poging tot zware mis handeling van zijn 5-jarig zoontje een gevangenisstraf geëist van driejaar. Op 22 oktober 1993 be legde de politie een gesprek tus sen S. en zijn echtgenote. De vrouw was met haar zoontje bij hem weggelopen en had meege deeld dat ze wilde scheiden. Tij dens het gesprek haalde de man twee aardappelschilmesjes te voorschijn. Een zette hij op de buik van zijn zoontje. De man kon worden overmees terd toen hij met het jongetje in zijn auto wilde stappen. Uit spraak 4 februari. Papend recht - Een 23-jarige Slie drechtenaar is gisteravond met zijn auto dodelijk verongelukt op de Matenasche Scheidkade in Pa- pendrecht. Door nog onbekende oorzaak is de man de macht over het stuur kwijt geraakt waarna de auto ccn aantal bomen schampte en uiteindelijk in een sloot naast de weg terecht kwam. Volgens een woordvoerder van de politie moet de Sliedrechtenaar op siag dood zijn geweest. meenten ook gevolgen hebben voor de gemeenten op Goeree- Overflakkee. Enkele partijen vragen zich af hoe het nu verder moet met het overblijvende deel van Zuid-Hol land, vooral omdat ook Haaglan den een stadsprovincie wil wor den. Van Partij van de Arbeid, CDA en Groenlinks mag de Haagse regio doorgaan met die plannen. De WD wil een rustige strategie rond de Haaglanden vorming. Tekening MAS Groep Rotterdam - 'De Boog' en de 'Woonmall'. Het zijn nog maar werktitels en er wordt nog naar stig naar andere, betere benamin gen gezocht, maar dat het hele project doorgaat werd gisteren duidelijk. In het onderkomen van de secretarie van de deelgemeen te Alexander werden de eerste ontwerptekeningen en maquet tes gepresenteerd van wat het 'themacentrum wonen' moet wor den, als verdere uitbreiding van het winkelcentrum Oosterhof. Een lange boog met ruimte voor vijftien tot achttien warenhuizen, speelgoedzaak Toys'R'Us en an dere zaken die verwant zijn met het thema wonen, verbindt het winkelcentrum straks met een overdekt complex, waarin de gro tere woninginrichtingszaken on derdak krijgen. Dat winkelcen trum van drie lagen heeft twee in gangen: een op de begane grond en een op het dak, waar een par keerplaats komt voor 1000 auto's die na een tocht over een kurke- trekker-achtige oprit is te berei ken. „Bewust is vermeden dat die parkeerplaats een desolate vlakte wordt. We hebben er een land schap van gemaakt," zegt archi tect F. Verheijen. Met grote zaken als Bouman, Lucky Leder, Pim van der Eist, Hulshoff, De Stam, De Spits, alle verenigd in Coöperatief Wonen Rotterdam, de initiatiefnemer tot de 'meubelboulevard', is het com plex al voor ruim de helft gevuld. Bovendien zal het voormalige Polderhuis aan de Hoofdweg in het gebouw worden opgenomen, achter een glazen wand en onder een luifel die wordt gesteund door echte boomstammen. Totale bouwkosten: 190 miljoen gulden. De eerste paal voor de moet over een paar maanden dé grond in. Met de 'Woonmall' wordt in het najaar pas begonnen. Het zal dan nog tot najaar 1996 duren voordat het winkelend pu bliek zich aan de interieurs van beide nieuwe winkelvoorzienin gen kan vergapen. Voorzitter J.D. Colijn van Coöperatief Woonstad Rotterdam en directeur W. van ZijU van projectontwikkelaar MAB zetten gisteren bij de pre sentatie ook meteen hun handte keningen onder de eerste vesti gingscontracten. Er wordt hard gewerkt aan de Kop van Zuid, en de hele stad zal dat weten ook. Nadat bussen en trams al voorzien zijn van wervende teksten hebben projectontwikkelaar ERA Bouw en makelaar Atta op diverse plaatsen borden neergezet waarmee de aandacht wordt getrokken voor het nieuwbouwproject Sta tendam. In dat complex, op de landtong tussen Binnenhaven en Spoorweghaven, komen 94 luxe appartementen en penthou- Amfi-appartementen worden ze genoemd, om de nadrukte leg gen op de ligging in de buurt van het water. De verkoop van de woningen, in prijs variërend van 190.000 tot 530.000 gulden, verloopt goed, verzekert een woordvoerder van Atta. Met de bouw van dit 'zeekasteel' wordt over een paar maanden begon nen. In het najaar van 1995 kunnen de eerste bewoners hurt be scheiden 'hutten' in de Statendam betrekken. Foto Jaap Rozema/ Rotterdams Dagblad Rotterdam - Dat minister M. ij Zestienhoven eventueel open wil houden, komt haar op een 'oor logsverklaring' van de Schiedam- se wethouder Chris Zijdeveld te staan. Hij reageert met grote ver bazing op Maijs manoeuvres. „Het verontrust mij in grote ma te," zegt de wethouder, „dat er sprake is van een optie die on denkbaar leek: het voortbestaan van Zestienhoven." In een brief aan alle ministers geeft Zijdeveld aan dat Schiedam in 1979 onder zware druk van de overheid een nieuwbouwproject is gestart. „Handhaving van Zestienhoven bezwaarlijk voor de wijk Spa- ,d," schrijft hij. „Een gewijzig- besluitvorming vormt een em- .xge bedreiging voor de afbouw van het project en een financiële schade die niet is te overzien. Die schade valt bovendien niet op Schiedam te verhalen. Zijdeveld is ervan overtuigd dat de huidige ontwikkelingen in strijd zijn met de afspraken die in 1976 zijn gemaakt met het Open baar Lichaam Rijnmond en het ministerie van Verkeer en Water staat. „De Rotterdamse raad heeft op 2 april 1991 besloten dat het huidige Zestienhoven ook dicht moet als het een landingsbaan zou wilien verleggen," aldus Zij develd. „Ik draai als lokale volks vertegenwoordiger al langer mee en weet precies wat de afspraken zijn. Als het rijk nu zo ver gaat de plannen voor Zestienhoven als nog te wijzigen, gaat de beuk erin. Dan wordt het oorlog." Door Martijn Verwaaijen Rotterdam - Het plaatsen van vier gedetineerden in één cel, zo als dat regelmatig in het Huis van Bewaring De Schie in Rotterdam gebeurt, heeft voor flinke beroe ring gezorgd binnen de advoca tuur. De Rotterdamse Vereniging van Strafrechtspecialisten heeft inmiddels aangekondigd dat on middellijk een kort geding zal worden aangespannen ais één van haar cliënten dit overkomt. Felle kritiek wordt ook geleverd op de dreiging van de directie van De Schie dat gedetineerden die weigeren in een strafcel worden geplaatst. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie past het bij elkaar plaatsen van ver dachten in de strijd tegen het cel lentekort. „Het gaat om de 103- procentregeling, waarbij het aan de directies van strafinstellingen is om extra celruimte te creëeren. En om een misverstand uit de we reld te helpen: het gaat hier niet om een eenmanscel waar vier mensen in worden gestopt maar om een ruimte van zes bij vier meter." Het dreigement van de Schie-directie vindt ook genade bij Justitie. „Soms kom je wel eens voor een vervelende keuze te staan," aldus de woordvoerder. Een standpunt dat mr. W. Amesz, die het probleem eergisteren bij de rechtbank aankaartte, iedere keer weer kwaad maakt. „Het meest schofterige is juist dat drei gen met de strafcel," zegt hij fel. „Mijn cliënt werd helemaal on voorbereid bij die andere drie ge plaatst. Een man van 53 jaar, nog nooit met justitie in aanraking ge weest, zetten ze zondermeer bij drie knapen van net in de twintig, die tot vijf uur 's nachts naar de televisie zaten te kijken. Mijn cli ënt heeft zich die dertien dagen met slaaptabletten op de been we ten te houden." Amesz is zeker van plan het pro bleem bij de werkgroep strafrecht aan de orde te stellen. „Meer kan ik niet doen omdat het belang van mijn cliënt niet meer in het ge ding is. Natuurlijk is dit een vorm van strafverzwaring, daarom heb ik de rechtbank hier ook op attent gemaakt. Ik ga er van uit dat de rechters daar rekening mee hou den in het bepalen van de straf maat." De 53-jarige verdachte kreeg don derdag een eis van driejaar te ho ren wegens afpersing van een bank. De man dreigde een (nep) bom te laten ontploffen en kreeg daarna bijna 600.000 gulden mee. Onacceptabel Vice-voorzitter mr. W. F. van der Griend van de Rotterdamse Ver eniging van Strafrechtspecialis ten noemt de toepassing van de 103-procentregeling door de Schie-directie een onacceptabele strafverzwaring die alleen maar extra spanning onder gedetineer den oplevert. „Ook een gedeti neerde heeft recht op een mens waardig bestaan," aldus Van der Griend. „En wat De Schie doet, dreigen met de strafcel, is hele maal krankzinnig. Op deze ma nier gaan we weer honderd jaar terug." „Ik zie dit als een soort noodmaat regel van de overheid om in ieder geval rust in de tent te houden," vervolgt Van der Griend. „De mi nister wordt geconfronteerd met het gekrijs uit de samenleving omdat weer iemand wegens het cellentekort moet worden vrijge laten. Terecht dat daar onrust over ontstaat, maar dat los je niet op door van het ene op het andere moment vier mensen in een cel te proppen. Ook een gedetineerde heeft recht op privacy. Vergelijk het maar met militaire dienst; ik denk dat niemand het prettig heeft gevonden om op een zaal te liggen met 24 windende en stin kende mensen om je heen." „Schandalig," noemt strafpleiter mr. C. J. Noppen de gang van za ken in De Schie. „Vooral wat die strafcel betreft. In de regel bergje daar mensen op die extreem las tig zijn. Maar ik proef al langer in De Schie een sfeer van zelfge noegzaamheid. Zo van 'wij ma ken de dienst wel uit'. Vier men sen in een cel kan gigantische problemen opleveren, alleen al omdat je vier totaal verschillende karakters bij elkaar zet. Stop maar eens vier witte muizen bij elkaar. Als er eentje gaat bijten doet de rest meteen mee. Het is voor die mensen al een ramp om vast te zitten en in De Schie ont neemt men ze dan ook nog eens elke vorm van privacy. Dit past gewoon niet in ons rechtssys teem." „Vier mensen in één cel is natuur lijk idioot," is de eerste reactie van R. Verpalen van de Coornhert Liga. „Alleen wordt de verant woordelijkheid wel bij de ver- .V->'"vS' keerde partij gelegd. De directies van strafinrichtingen kunnen er niets aan doen. De verantwoorde lijkheid ligt bij de officieren van justitie en de rechters. Die blijven maar mensen straffen terwijl er geen celruimte is. Door mensen steeds sneller en vooral ook lan ger achter de tralies te zetten ere- eer je dit soort problemen. De ca paciteit ligt vast maar ais je on danks dat maar doorgaat met straffen, dwing je directeuren wei om dit soort onorthodoxe maatre gelen te nemen." Toch is voor de Coornhert Liga meer mensen in één cel niet per definitie onbespreekbaar. „Al leen moet je er wel zware criteria aan stellen," aldus Verpalen. „Be langrijkste is daarbij dat de be trokkene het zelf wil. En verder moet je het afhankelijk stellen van de ruimte. Is er voldoende mogelijkheid Om je terug te trek ken bijvoorbeeld. Ik kan me best voorstellen dat er gedetineerden zyn die het eigenlijk wel prettig vinden om de ruimte met meer dere mensen te delen. Maar wat er in De Schie gebeurt, dreigen met plaatsing in een strafcel, dat kan natuurlijk niet." HBHnHHMMMGfl'I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1