11 Jung Chang overdondert op Story International Biegels rovers nu veeltalig verhaald Sobere kranslegging op graf van Piet Paaltjens »8§U!.r Muziek is geen muziek zonder communicatie 'Bewegende kunst' f Meer publiek en hogere kwaliteit Golden Globes voor Spielberg Oerolfestival terug in 1995 Barrault overleden Tweemaal Kenny G CD van de dag Big Sugar als popquiz Rotterdams Dagblad Maandag 24 januari 1994 Rotterdam - Het vertalen van Paul Biegel blijkt een vrolyk en uitnodigende bezigheid. Te oor delen naar de resultaten van het aan Biegel gewijde vertaalproject van Story International leent zijn werk zich voor klank en voor-, dracht. - Biëgëls jeugdboek 'De twaalf; rovers' werd gisteren ge- presenteerd, in vertalingen van het Chinees tot het Sranan, van "het Russisch tot het Perzisch, Biegel vond het allemaal prach- tig: „Van die voordrachten heb ik nog meer genoten dan van het schrijven zelf," zei hij na afloop. Paul Biegel is al een internatio naal vermaard schrijver van jeugdromans. Voor dit project had hij zijn Engelse vertaalster, Patricia Crampton, uitgenodigd, Crampton vertaalde behalve Bie gel ook andere gerenommeerde jeugdboekenschrijvers alsAstrid Lindgren en Helrae Heine. In het verleden heeft ze onder meer ge werkt bij de Neurenberg:?? pro cessen. Haar vertalingen van 'De twaalf rovers' is door de andere deelnemers aan het festival ge bruikt als basis. De presentatie van een vertaal project is per definitie haast een publieksonvriendelijke gebeur tenis. Veel verder dan alle verta lers op het podium halen om een stukje voor te lezen, komt men doorgaans niet. Toch viel het mee dit jaar. En dat is maar ge lukkig ook, want op de middag waren zowaar nogal wat ouders met kinderen afgekomen. Gezeten in een grote leunstoel las Biegel met welluidende voor dracht een passage voor uit 'De twaalf rovers', waarna een bui tenlandse gast van Story steeds het vervolg mocht voorlezen in de eigen vertaling. De Neder landse tekst verscheen op een projectiedoek achterop het po dium. In twee uur was het boek uit. Jammer dat van zo'n gebeur tenis geen publiekstrekker valt te maken. Het zou Story's preten tie vair een internationaal po dium te zijn voor de jeugdlitera tuur in één klap waar maken. Door Willem Jan Keizer Rotterdam - Wat is nu eigenlijk muziek? Muziek heeft vooral te maken met communicatie. In Afrikaanse landen werd muziek zelfs letterlijk als een middel tot communiceren gebruikt. Met be hulp van ritmische codes werd een boodschap in weinig tijd van het ene deel van het land naar het andere overgebracht. In de wes terse kunstmuziek - met name die in de jaren '70 werd geschre ven - is het fenomeen communi catie overboord gekieperd. Al thans. als we het programma mo gen geloven dat ons gisteravond 'door het Doelenensemble werd voorgeschoteld. 'Het Nieuwe Denken' luidde de hommage aan Jan Boerstoel, componist van electronische mu ziek. Dit Nieuwe Denken heeft kennelijk met communicatie niets meer van doen: de werken van Jan Boerstoel omvatten een tweetal tapes die zonder veei om haal werden afgespeeld. De Klei ne Zaal van de Doelen is toch al niet de meest sfeervolle locatie, het afspelen van tapes maakt een dergelijk concert volstrekt over bodig. De eerste tape (ongeveer dertien minuten volhouden) doet direct herinneren aan namen als Tangerine Dream en Klaus Schultze. Ook zij hielden zich met electronica bezig, doch wel óp het podium. Ter plekke werd muziek gemaakt. Het afspelen van een tape heeft met communicatie - en derhalve met muziek - niets meer temaken. De tweede tape was nagenoeg identiek aan de eerste, doch wel twintig jaar later {in 1992) in elkaar geflanst. Wat is in hemels naam de evolutie in het Nieuwe Denken van Jan Boerstoel ge weest? Hoogstens de lengte is af wijkend, want meer dan twee maal zo lang als de eerste tape. Na Stockhausen's 'Gesang der Jünglinge' zijn er maar weinig die dit hebben kunnen evenaren; Boerstoel zeker niet. De tapes werden omlijst met een keur van composities, onder meer van Klaas de Vries, Iannis Xena- kis en Claude Vivier. Slechts Vi- vier's 'Pulau Dewata' kon boeien, en alleen 'Psappha' van Xenakis kon zich als echte muziek doen gelden. Deze orgie van slagwerk- geweld deed het middenrif tril len, en vormde het enige écht communicatieve werk van deze avond. Ook de uiterst formele - op klassieke leest geschoeide - podiumpresentatie is van nega tieve invloed op een dergelijk concert. Het navelstaren wint het van het speelplezier. zo lijkt het. De toejuichingen van het publiek waren navenant: bepaald niet stormachtig. De heroprichting van het Doelenensemble is een goede zet (met name de formule waarin deze gegoten is), nu de uit werking op het podium nog. Slechts een informeler benade ring zal de drempel naar eigen tijdse muziek kunnen verlagen. Kleine Zaal de Doelen: Doele nensemble. "Het Nieuwe Den ken", hommage aan Jan Boer stoel. Met werken van Boerstoel, Feldman, de Vries, Vivier en Xenakis. Gehoord: gisteravond. Voeg acht kunstenaars en acht danseresssen tezamen en je krijgt acht verschillende plaatjes. Acht 'kunstig bewerkte' me dewerkstersvan de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam (S KV R) - waarvan er één bedrukt was met dollartekens -improvi seerden er gistermiddag lustig op los in café Easy aan de Claes de Vrieselaan. Foto Victor van Breukelen/Cor Vos Jung Chang bleef stralen, maar als een ster zonder kapsones. Foto victor van Breukeien/corvos Door Peter van Eijkelenburg Rotterdam - De beslissing over de verfilming van haar inmiddels wereldberoemde boek neemt ze binnen enkele weken. Van de Ne derlandse uitgave van Wilde Zwa nen kreeg ze dit weekeinde het honderdduizendste exemplaar in handen. „Maar ik zal het succes van mijn eerste boek niet als een last met me meedragen," zei schrijfster Jung Chang zaterdag. Want ze werkt al weer een paar jaar aan haar volgende boek: een diepgravend onderzoek naar het wezen van de persoon van Mao. De Chinese schrijfster maakte op het festival Story International een overdonderende indruk. Een persconferentie van een uur, an derhalf uur lang signeren, een openbaar interview met Marcel Möring, het voorlezen van vier aangrijpende passages uit haar bestseller en nog een vragenrond- je voor de uitverkochte zaal: ze bleef stralen, maar als een ster zonder kapsones. Na afloop begaf ze zich ongedwongen tussen het publiek en signeerde opnieuw links en rechts exemplaren van haar boek. Wie zich zo opstelt, krijgt respect en dus weinig last van opdringerige mensen om zich heen. Jung Chang (41) woont nu zestien jaar in Engeland. „Ik voel me er volledig thuis en kan er volkomen mezelf zijn. Maar van cricket be grijp ik niets, ik houd niet van voetbal en ik kom nooit in de pubs." De laatste tijd is ze trou wens meer in China dan thuis. Onderzoek voor haar Mao-biogra- fie brengt haar telkens weer in haar geboorteland. „Ik ben in China nu redelijk vrij. Ik krijg natuurlijk niet toegang tot alle informatiebronnen. Maar ze weten dat ik een biografie over Mao aan het schrijven ben. Ik be zoek er mensen om bepaalde epi sodes uit de geschiedenis te con troleren. Want ik heb mijn huis werk natuurlijk al gedaan. Ikzelf heb het grootste deel van mijn jeugd onder Mao geleefd en elke dag aan hem gedacht. Maar die persoonlijke ervaring kan ik nu combineren met een afstandelij ke wetenschappelijke benade ring. Ik ben dus bevoorrecht. Mijn boek over Mao moet de tand des tijds kunnen doorstaan. Mijn boosheid over wat Mao heeft ge daan heb ik al in Wilde Zwanen verwerkt. In het nieuwe boek moet het gaan om het onderzoek naar hoe hij zo gekomen is. Ik be grijp hem nog steeds niet volle dig. Zijn personage is zeer veelzij dig. Ik wil uitzoeken en uitleggen hoe hij als werkelijke alleenheer ser zo'n repressie heeft kunnen voeren dat iedereen hem volgde. Dat zelfs niemand zelfstandig durfde te denken, uit angst datje in een droom je gedachten zou ui ten. Laat staan dat je met je ou ders of je kinderen je werkelijke gedachten kon uitwisselen." De wereldster vertelt even vlot en beeldend als haar eerste boek ge schreven is. Haar glimlach ver laat haar gezicht zelden en zc lijkt De vierde aflevering van Story International heeft een duidelijk stij gende lijn te zien gegeven. Meer publiek en grotere sterren dan in voorgaande jaren. Maar niette vroeg juichen, sust mede-organisator Connie Mooij. „Die stijgende lijn is leuk, maar het festival is natuurlijk nog in op bouw. Dan boekje dus al snel een succes vergeleken met vorige ja ren. Een vergelijking met Poetry International is nog niet goed te maken. Daar hebben we soms gezien dat vrij onbekende dichters op het festival ineens een enorme ster bleken bij het publiek. Omge keerd kwam ook voor: grote namen trokken minder belangstelling. Bovendien wordt het geld steeds krapper. Met Jung Chang hadden we nu een twee keer zo grote zaal kunnen vullen met publiek. Maar om nou meteen voor het hele festival de kleine zaal van de Doelen af te huren is nog een te groot financieel waagstuk, denken we." Burgemeester Peper, zelf regelmatig bezoeker van China, was zater dag aanwezig bij de succes-avond met de Chinese schrijfster Jung Chang. Als Story International straks bij de gemeente het subsidie verzoek indient voorde festival-aflevering van volgend jaar, moet hij zich nog levendig herinneren hoe vol het was in het Bibliotheekthea ter. oprecht als ze zegt dat ze haar Ne derlandse lezers bijzonder be dankt. Jung Chang is optimis tisch over de toekomst van China. De daar onlangs opgeleefde be wondering voor Mao moet je niet overtrekken, waarschuwt ze. „De nieuwe Mao-aanhangers laten zich luidruchtig horen en dat valt op. Maar dat komt alleen omdat het tegengeluid nog steeds verbo den is. De protesten hoor je dus nauwelijks. In feite wil niemand terug naar het Mao-tijdperk. Bo vendien zijn er nu zoveel contac ten met het westen. Een brief uit Peking is in drie dagen hier en we kunnen rechtstreeks naar China vliegen. Het land is niet exotisch meer." Het land in „Mijn boek is in Taiwan en in HongKong in het Chinees uitge geven. maar in China zelf mag het nog niet verschijnen. Natuurlijk neemt iemand wel eens een exemplaar mee het land in. Maar de meeste mensen in China ken nen mijn boek niet, weten niet dat het bestaat. Ik wil wel dat het in China uitkomt. Want een boek schrijf je niet voor een bepaalde groep mensen, maar voor de hele wereld. Ik ben een internationaal levend en denkend mens." Pas na haar vertrek uit China nam Jung Chang kennis van an dere literatuur. „In dc boeken van Kafka herkende ik scènes uit mijn eigen leven, de verschrikke lijke machtmerries. Dat was ook zo met George Orwell's boek 1984. Heel veel daar in is exact als tij dens de culturele revolutie in mijn jeugdjaren. Je zou haast zeg gen dat Orwell in die tijd ook in China was!" 7 Door Peter de Lange Schiedam - Enkele tientallen be wonderaars en verre nazaten heb ben zaterdag in Schiedam kran sen en bloemen gelegd op het graf van dichter-dominee Franols Haverschmidt alias Piet Paal tjens. Daarmee werd herdacht dat de weemoedige bard, die als Leids student theologie in zijn bundel 'Snikken en grimlachjes' de hoop uitsprak dat de aanspre ker maar spoedig voor hem uit bidden mocht gaan, precies hon derd jaar geleden was gestorven. Haverschmidt verhing zich op 19 januari 1894 aan het beddekoord. De geliefde voorganger van de vrijzinnige protestanten in Schiedam werd door een onaf zienbare menigte naar zijn laatste rustplaats begeleid, ofschoon ve len niet wisten dat hij vrijwillig de dood was ingegaan. Zelfmoord was indertijd een groot taboe, ze ker als het een predikant betrof. Bij de groeve waren destijds geen toespraken, maar de plechtigheid getuigde van eenvoud, waarheid en liefde, zoals Haverschmidts vriend W. van der Kaay berichtte in een brief aan de hoofdredac teur van het algemeen studenten weekblad Minerva. Ook de krans legging zaterdag was sober en se reen, zonder gezwollen redevoe ringen over Haverschmidts ver diensten voor de literatuur, de kerk en Schiedam. Bij de plechtigheid op begraaf plaats Beukenhof ontbraken ver tegenwoordigers uit de literaire wereld. Schiedam en Leiden toonden meer eerbied voor hun il lustere inwoner van weleer. Bur gemeester Scheeres van Schiedam, vergezeld door ver schillende gemeenteraadsleden, droeg voor de gelegenheid de ambtsketen van honderd jaar te rug. Leiden werd vertegenwoor digd door het collegium van de studentenvereniging Minerva. Onder een gestaag vallende mot regen las acteur en voordrachts kunstenaar Henk van Ulsen een fragment uit Van der Kaaijs ver slag van de begrafenis: „Now cracks a noble heart." D. Koster, de huidige voorganger van de Ne derlandse Protestantenbond in Schiedam, declameerde een lan ge passage uit een van Haver schmidts preken. „Ik herinner me de grafzerken in een dorps kerk waar zo vaak overheen was gelopen, dat niemand meer wist wie er onder lag. Dat is ons lot, wij allen worden vroeg of laat verge ten." Acteur Henk van Ulsen leest voor tijdens de herdenking in Schiedam. Foto Roel Dijkstra New York - Steven Spielberg heeft zaterdag in Hollywood twee Golden Globe-awards gekregen voor zijn film Schindler's List. Het indringende holocaust-dra ma kreeg een prijs voor dc beste film en de beste regie. Schindler's List. een zwart-wit film over een Duitse fabrieksarbeider die dui zenden joden van de dood in een concentratiekamp redde, ontving daarnaast een prijs voor het beste draaiboek. Dc beste acteurs waren: Holly Hunter, voor haar rol in The Pia no, en Tom Hanks in Philadel phia. Robin Williams was de beste komische acteur, in Mrs Doubtfi- re. De beste komische actrice. An gela Bassett, speelde in What's Love Got To Do With It. Winona Ryder kreeg cen Golden Globe voor haar bijrol in The Age of In nocence, Tommy Lee Jones spoelde dc beste bijrol, in The Fugitive. De beste film van bui tenlandse bodem was volgens- de jury Farwcli to my Concubine. Amsterdam - Hot zit er dik in dat het Oerol-festival in 1995 een we deropstanding beleeft. Initiatief nemer Joop Mulder, die vorig jaar nog het definitieve einde van het festival verkondigde, ontpopte zich op een persconferentie in Amsterdam als de Terscheilinger evenknie van Heintje Davids. 'Ocrol nieuwe stijl', zo spreekt hij over zijn geesteskind. „Ik weet nog niet of we het ook weer Ocrol noemen. Aan de andere kant denk ik, ach, waarom niet." Oerol weer terug, althans, als al les goed gaat. Mulder heeft een zestiendaags festival in gedach ten. En dat terwijl we het hem nóg horen zeggen: „Het is gebeurd, echt." Oerol kreeg te weinig steun, vooral van de provincie, luidde zijn klacht. Op dat punt zijn er dingen veranderd, meent Mulder. ,.We hebben de afgelopen tijd van alle kanten signalen ge kregen dat men Oerol niet wil missen. Op Terschelling, in kunstkringen. De provincie staat er nu ook een stuk positiever te genover. Nu we afgelopen jaar met een positieve balans hebben afgesloten, hebben we bewezen dat Oerol geen bodemloze put is." Daarnaast heeft PTT Telecom met nog een aantal sponsors een intentieverklaring getekend. Over de begroting van het nieuwe festival is nog weinig bekend. Ocrols organisatiebureau Stich ting Terschellings Oerol Produk- tios (Stoep) gaat een onderne mingsplan opstellen om te kijken of de gewenste opzet haalbaar is. De essentie van Oerol is dat de boet gespreid wordt. De publieks trekkers - wereldmuziek, straat- theater. spektakel - gegroepeerd in drie weekeinden, de lokatie* projecten door de week. Maar al slaat Oerol op zich een jaartje over, het Oerolieam.zit niet stil. Het grootste project van 1994 wordt "All along the light- tower'. het grootscheepse spekta kel rond de vierhonderdjarige Brandaris in Wcst-Terschc-lling op 11 juni. Overigens is dat nog niet helemaal rond: er wordt druk met omroepen over dc uitzending onderhandeld. Verder zijn daar do lokatievooretelling van de Russische groep Derevo. die vier weken in Nieuwegein staat en dan doorreist naar Montpellier. een toer nee van de Britse 'stand- up-comedians'groep The Heffa- lumps, het jaarlijkse Rock 'ri roll straatfestival in Midsland, dat dit jaar groter wordt opgezet, en het Lowlandspopfestival bij Dronten. dat Mulder theatraal gaat vorm geven. „Oerol gaat het land in. We laten de naam lekker rondzoe- men dit jaar," aldus Mulder. Parijs - De Franse acteur Jean- Louis Barrault, die onder andere de rol van mimespeler Baptiste in de film Les enfants du Paradis speelde, is zaterdag in Parijs over leden. Hij werd 83 jaar. Behalve acteur in films en in het theater was Barrault ook regis seur. Tijdens de opstand van stu denten en arbeiders in mei 1968 keerde Barrault zich tegen het 'Establishment' en schaarde zich achter de studenten, die hij het Odeon-theater binnénliet. Vervol gens kon hij zijn theater nauwe lijks nog binnenkomen, omdat het door dc studenten tot hoofd kwartier was gemaakt. Barrault wordt dinsdag in Parijs begraven. Rotterdam - De Amerikaanse stersaxofonist Kenny G komt in maart voor twee concerten naar Nederland, 's Werelds best verko pende instrumentalist, die vorig jaar als verij special guest van Mi- chael Bolton Ahoy' op zijn kop zette, treedt op maandag 14 maart op in het RAI Congrescentrum in Amsterdam en een etmaal later in het Haagse Congresgebouw. De voorverkoop begint aanstaande zaterdag. Randy Crawford concerteert op zondag 13 februari in het RAI Congrescentrum. De Amerikaan se zangeres heeft The Rosenberg Trio ais voorprogramma laten strikken. Kaarten zijn reeds bij de bekende adressen verkrijgbaar. artiest BigSugar album Five hundred pounds Provogue 49:42 min. Zin in een popquiz? Dit album van het Canadese Big Sugar kan daar voor prima als basis dienen. De steeds terugkerende vraag is: welke groep of artiest stond model voor dit liedje? We zetten Tm a ram" op. De kandidaat die Cream roept krijgt de punten. 'Ride like hell' dan. Jimi Hendrix? Inderdaad. Nu een iets lastiger vraagje: 'All over now'. Het juiste antwoord is Steve Miller die een dubversie uitprobeert. Vele jaren pophistorie schichten voorbij. We komen Muddy Waters, Link Wrav. HowlLn' Wolf, Led Zeppelin en zelfs surfpunker Dick Dale tegen. Een stevige sound is de rode draad op dit album waarop (rhythm &1 blues, rock roll, rockabilly en country een plaats krijgen. Opval lend is dat de jazz die op de titelloze vorige Big Sugar zo overheersend aanwezig was nu nog slechts met snufjes wordt opgediend Toch ontaardt dit ratjetoe aan stijlen nergens in een identiteitsloos sehijije. Daarvoor slaan de kwaliteiten van zanger/gitarist/componist Gordie Johnson garant. Johnson is zowel vocaal als op zijn snaren een veelzijdig talent, die de sfeer van een nummer goed aanvoelt en er ver volgens een passende instrumentatie achter zet. Zeker, het is een CD die past bij nogal uiteenlopende gemoedstoestanden, maar diversiteit heeft ook zo z'n charme. Joop Brcedveld

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1