13 Nieuwe aanpassingen voor metrolijn 'Ambtenaar Wierda handelde niet onoirbaar' Schreiershuisje krijgt inkijk Rotterdams Dagblad Winkeldief ontkent gewapende overval 1 Bezwaren tegen torenflat Metro direct ondergronds na NS-station en bovengronds langs Vlaardingerdijk Geen directe vordering van Maassluis op Verto ÏX//X*k:; 'el m Beperking van energiegebruik Storm zorgt voor schade Met twee rokken aan winkel uit Winkeldieven aangehouden Vijf maal door rood Met slok op achter stuur Hardrijders bekeurd Politie op zoek naar getuigen Vrijdag 28 januari 1994 Waterweg I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131BT Viaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Ben van Haren Maassluis - Er is geen enkele aanleiding om maatregelen te treffen tegen ir. H. J. Wierda, de hoogste ambtenaar van Maassluis op het gebied van ruimtelijke or dening en volkshuisvesting. Hij is weliswaar de meest bevoordeel de, ook financieel, van allen die buiten de vastgestelde doorstro- mingsregels om een koophuis kregen toegewezen in de Steen- dijkpolder-Noord, maar hij is niet buiten zijn boekje gegaan. Tot die conclusie is het gemeente bestuur van Maassluis gekomen en daarmee gaan alle fractievoor- zitters akkoord. Ze hebben dat verklaard na een door burge meester Sterkenburg-Versluis geleid gesprek met onderzoeker Van Eijk van het vorig jaar door b en w speciaal ingehuurde externe bureau. Alle fracties zijn van me ning. dat nu een punt gezet kan worden achter de 'kwestie-Wier- da'. Vermeende Onschuld Harm Woudstra (CDA) sprak in de raadsvergadering van dinsdag nog over 'vermeende onschuld'. Hij vroeg, na geconstateerd te hebben dat betrokken ambtenaar een ruim bemeten kavel heeft ge kregen en afwijkingen aan zijn (nieuwe) woning die anderen wor den onthouden, naar de 'speciale positie' en 'indirecte invloed' van betrokken ambtenaar, drong aan op 'onderzoek onder ede' en noemde het bestaan van een 'complot-theorie'. „Het kan niet zo zijn, dat sommi gen buiten schot blijven en ande ren worden aangeschoten of afge dankt." zei hij ook. Na de toelich ting van Van Eijk constateert hij: „Er zijn geen feiten aan te wijzen dat deze ambtenaar misbruik heeft gemaakt van zijn positie. Zijn bevoorrechting is door de wethouder afgedekt." Taak college Robert Punt van de PvdA (zelf el ders gemeenteambtenaar) bena drukt dat hij als raadslid niet wenst te oordelen over ambtena ren. „Dat is een taak van het colle ge als werkgever. Ik heb zoiets nog nooit gedaan. Wij beoordelen het bestuur." Over het overleg van gisteren met de burgemees ter, zegt hij: „Alle fracties, ook wij, onderschrijven de conclusies, die het college heeft getrokken. Er zijn geen aanknopingspunten om maatregelen te nemen." In aansluiting op wat hij dinsdag zei over het ontbreken van een respectabele houding bij andere, betrokkenen dan Anton Wustrow, verduidelijkt hij: „Ik had me kun nen voorstellen dat ook Herman van Hoeven consequenties had getrokken uit deze zaak," Dit raadslid voor RPF/SGP maakte ook deel uit van de toewijzings commissie. Bijen zijn zoon koch ten zelf een huis in Steendijkpol- der-Noord. „Had ik het maar nooit gedaan," zei Van Hoeven dinsdag na de vergadering waarin hij overigens niet deelnam aan de openbare discussie, Nico van Dijk nam aan het laatste overleg deel namens D66. Zijn partij stelde al eerder vast dat Wierda niets viel te verwijten. Zyn reactie luidt: „Er zijn twee onderzoeken geweest. Eén naar het bestuurlijk handelen, wat ge leid heeft tot het aftreden van Wustrow. Het andere betrof de rechtspositionele kant van een ambtenaar. De conclusie is, dat er rechtspositioneels niks onoir- baars is gebeurd. Daarmee is de kous af." Maassluis - De gemeente Maas sluis heeft geen directe vordering ingediend tegen het in surséance van betaling verkerende touw- en kabelconcern Verto, om zodoende de kosten te verhalen van twee bodemsaneringen aan het einde van de jaren tachtig. De gemeente gaat er vanuit dat de eigen vorde ring van circa 3,2 miljoen gulden is 'meegenomen' door de lands- avocaat, die 52 miljoen gulden van Verto eist. Ongeveer 20 miljoen gulden van dit bedrag heeft betrekking op een bodemvervuiling in Leider dorp, de rest is gerelateerd aan de dubbele sanering van de Ver- tovrijk in Maassluis in 1987 en 1989. Tien procent van de sane- ringskosten kwam indertijd voor rekening van de gemeente Maas sluis, het leeuwedeel werd be taald door het Rijk. De landsadvo caat wil deze kosten alsnog op het concern verhalen. Het bedrijf wordt verantwoordelijk gehou den voor de vervuiling met onder meer dioxine, lood, olie en fe nolen. Pogingen van het Maassluise ge meentebestuur om aan te tonen dat het Verto-concem ook verant woordelijk was voor de verontrei niging van slib in de haven - die inmiddels is uitgebaggerd - zijn op niets uitgelopen. Een eerste onderzoek van slibmonsterswees destijds uit dat waarschijnlijk niet zou kunnen worden bewezen dat het chemische afval enkel van Verto, dat vele tientallen jaren een touwfabriek in Maassluis ex ploiteerde, afkomstig was. Door Jelle Gunneweg Schiedam - De plannen voor de nieuwe metrolijn door Schiedam ondergaan twee belangrijke wijzigingen. Het ge deelte langs de Vlaardingerdijk vanaf de Troelstralaan tot aan de Slachthuisbuurt krijgt een 'bovengrondse tunnel' die door groenvoorzieningen zal worden gecamoufleerd. Ook gaat de metro na het NS-station Schiedam-Centrum/Kotterdam-West al vóór Plein '40-'45 ondergronds. De aanpassingen zijn het gevolg van de reacties die afgelopen na jaar naar voren kwamen tijdens de informatiebijeenkomsten en hoorzittingen. Tijdens de presen taties bleek dat veel aversie be staat tegen de bovengrondse de len van de geplande metrolijn die in het jaar 2000 in gebruik moet worden genomen. Vooral op de in eerste instantie gedachte oplossing aan de voet van de Vlaardingerdijk volgde veel protest. Omwonenden vrees den voor geluidoverlast en ge vaarlijke situaties die kunnen ontstaan op de bruggetjes over de tramlijn voor bijvoorbeeld spe lende kinderen. Ook het boven grondse stuk tussen het NS-sta- tion en het begin van de tunnel in Nieuwland, ter hoogte van het korfbalveld aan de Jan van Zut- phenstraat, ontving veel kritiek met name vanwege geluidover last. Naar aanleiding van deze reacties zijn de samenwerkingspartners (opdrachtgever RET, de diensten Gemeentewerken van Rotterdam en Schiedam en de dienst Stede- bouw en Volkshuisvesting Rot terdam) opnieuw rond de tafel gaan zitten. Dat leidde tot eerder genoemde wijzigingen. Zo bleek het toch mogelijk de tram al vóór Plein '40-'45 onder de grond te la ten gaan als het niveau van het plein een kleine meter wordt op gehoogd. Het metrostation ver schuift dan iets naar het oosten en komt tussen de beide NS-reizi- gerstunnels in te liggen. Ook bleek met een boven- grondsetunnel nabij de Vlaardin gerdijk de baan veiliger te wor den en hoeft minder ingegrepen te worden in het park Nieuwland. Een andere kleine wijziging is het enigszins verplaatsen van het me trostation P. J. Troelstralaan naar het westen, zodat de metro langs de Burgemeester Honnerlage Gretelaan iets dieper kan komen te liggen. Tevens zal het gedeelte tussen de Slachthuisbuurt en de algemene begraafplaats een lan gere overkapping krijgen waar door minder geluidhinder en een beter veiligheid van de baan is ge garandeerd. Volgens wethouder Chris Zijde- ga De metro verdwijnt in Schiedam snel na het NS-station Schiedam-Centrum onder de grond en niet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, pas verderop bij deJanvanZutphenstraat. Bij hetstatïon Troelstralaan komtde metro weer op straatniveau maar krijgt nog een overkapping tot de Slachthuisbuurt. Tekening Gemeente Schiedam veld hebben met name de recente ontwikkelingen rond de aanslui ting van tramlijn 1 op het NS-sta tion en de toekomstige Randstad- Rail-plannen (aansluiting van het metro-net op het NS-net), een be langrijke 'smeer-oliefunctie' ver vuld bij deze wijzigingen. Met de nieuwe oplossingen ver wacht Zijdeveld een groot deel van de bezwaren te hebben weg genomen. Vol vertrouwen kijkt hij uit naar de nieuwe informatie bijeenkomsten waarin bewoners langs het tracé zullen worden ge ïnformeerd over de nieuwste ont wikkelingen. Aanstaande maan dagavond komt de metrolijn aan de orde tijdens de vergadering van de commissie CGSV. De gemeenteraad kan daarna zonder bezwaar instemmen met de nadere uitwerking van de plannen, meent Zijdeveld. Enige spoed is daarbij wel gewenst. „Schiedam moet nu snel een for meel standpunt innemen om te voorkomen dat de stad deze kans laat schieten. Het zou dodelijk zijn als dit project door ons toe doen in de ijskast wordt gezet, terwijl Schiedam de eerste was die riep dat dit moest gebeuren." Met de aanleg van de metrolijn kan eind 1995 worden begonnen. De financiering van het project is na een toezegging van de minis ter van Verkeer en Waterstaat vrijwel zeker. Het metroplan Be- nel uxlijn gaat circa 1 miljard gul den kosten. Ongeveer de helft daarvan moet worden gereser veerd voor het elf kilometer lange Schiedamse tracé. Rotterdam/Maassluis - De24-jari- ge Maassluizer B.F. draaide er gistermiddag voor de rechtbank niet omheen. De diefstal van een aantal pakjes sigaretten in een winkel aan de Schiedamse Laan van Bol'es en een hoeveelheid boeken bij Mercurius in het Hof van Spaland, ook in Schiedam, gaf hij grif toe. Ook het verzet met dreiging van geweid toen hij we gens zwartrijden door spoorweg personeel uit de trein werd ge haald, bekende hij. Maar juist van het zwaarste delict dat hem werd aangerekend, een gewapende overval op de Kromarkt aan de Laan van Bol'es, zei hij niets af te weten, „Ik heb het niet gedaan en heb zelfs nooit een vuurwapen ge had." hield de aan drugs verslaaf de verdachte vol. Het was niet de eerste maal dat F. in het verdachtenbankje zat. In 1990 werd hij al eens veroordeeld tot vijf maanden cel Daarna volg de in 1992 een half jaar opsluiting en vorig jaar zat hij zeven weken vast wegens een diefstal en be dreiging van een conductrice. Ter informatie van de rechtbank waren onder de twee dagvaardin gen nog eens negentien winkel diefstallen in Rotterdam en Schiedam genoteerd. Die reeks delicten kwam boven water tij dens het verhoor. Het was hem telkenmale te doen geweest om zijn buit te verkopen en van de opbrengst zijn verslaving te kun nen bekostigen. aan het werk „Hoe moet dat nu verder met u," vroeg rechtbankpresident mr. R. C. P. Haentjes de verdachte. „Aan het werk gaan en van de drugs afblijven," klonk het wei nig overtuigend. „Maar u heeft toch een drugsprobleem?" „Ja, en het probleem dat mij een gewa pende overval in de schoenen wordt geschoven." Officier van justitie mr. P. Eve raars twijfelde niet aan de schuld van de verdachte. Op 17 novem ber van het afgelopen jaar ging hij met een op een vuurwapen gelij kend voorwerp de Kromarkt in Groenoord binnen. Hij hield de hoofdkassière onder schot en dwong haar de geldla te openen. Daarop griste hij het papiergeld alsmede wat muntstukken uit de kassa en maakte zich uit de voe ten. Bij de fotoconfrontatie werd de overvaller vrij overtuigend herkend door verschillende per soneelsleden Een huiszoeking bij de verdachte leverde niet het gezochte vuurwapen op. Wel een ploertendoder en een zwart meta len buisje dat als wapen gebruikt zou kunnen zijn. „Het is begrijpelijk," sprak de of ficier, „dat deze man de overval ontkent. Het is het ernstigste de lict op de dagvaardingen. Hij heeft het slachtoffer traumati sche ervaringen bezorgd. Dat om aan geld te komen voor drugs. Daarvoor is een langdurige cel straf op zijn plaats. Ik eis driejaar gevangenisstraf." Voor de officier tot zijn strafeis kwam, dook hij ook nog eens uit voerig in hetgeen zich op 27 mei van het vorig jaar afspeelde op het NS-station Schiedam-Nieuw- land. De verdachte werd in de trein aangehouden door een con troleur omdat hij niet m het bezit was van een plaatsbewijs. F. be gon te slaan en dreigde tijdens de worsteling met zijn spuit te zullen steken. In zijn poging zijn cliënt met on middellijke ingang in vryheid te krijgen werd dit feit door raads man mr. W. A. Venema gebagatel liseerd. De overige delicten, afge zien van de diefstal van de boe ken, konden volgens hem niet worden bewezen. De rechtbank had echter niet veel tyd nodig om te bepalen dat de verdachte zeker tot de uitspraak van over twee weken in voorlopi ge hechtenis moet blijven. Het oordeel van de rechtbank wordt 10 februari bekend ge maakt. Viaardingen - Met gerichte pro jecten gaat de gemeente Viaar dingen proberen wat te doen voor zuiniger energiegebruik. Daarbij wordt gedacht aan het aanwijzen van doelgroepen als scholen, straatverlichting en ge meentelijke gebouwen. Die aanpak is aanbevolen door de Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu (Novem), die meerdere gemeenten enthousi ast heeft gemaakt voor wat de Gemeentelijke Aanpak Energie besparing wordt genoemd. De Novem wérkt met subsidies ..van het ministerie van Economi sche Zaken. Dit jaar wordt op pa pier gezet hoe de projecten wor den opgezet, waarna in 1995 met de uitvoering moet worden ge-- start. Viaardingen werkt hierin samen met Maassluis en het gezamen lijke, geprivatiseerde energiebe drijf. Gehuild door vrouwen van zeevarenden wordt er allang niet meer. Gescharreld door verliefde paartjes zo nu en dan misschien nog wel. Voor amoureuze bezigheden in de duisternis is het Schreiershuisje de komende weken echter verboden terrein- Er staat een hek omheen. Overdag kan men er sowieso niet terecht. Dan zijn er werklui bezig. Op verzoek van de gemeente geeft het Schiedamse bouwbedrijf SSN, de bouwer van de appartementenflats Maashove en Maas zicht aan de Maasboulevard, het Schreiers huisje eenflinke opknapbeurt. Want hetin vervalgeraakte mini-monument staat in schril contrasttot de fraaie nieuwbouw. Het metsel- en voegwerk alsmede de betonnen dakrand worden gerepareerd, erwordt een nieuwe vloer gestort en aan de binnenkant wordt een stuclaag aangebracht. Het oude pispotje in het huisje wordt dichtgemetseld. Voorts worden nieuwe banken geplaatst. Met de kleine renovatie verliest het 'heilige huisje' in De Gorzen wel iets van zijn charme. In de achterzijde worden twee kozijnen metbreukvr/j glasgemonteerd. En scharrelen met inkijk is nu eenmaal nietzo prettig. FotoRoetDijkstra Viaardingen - Toekomstige bewo ners van de nieuwbouw in de Babberspolder te "Viaardingen hebben deze week bij de raads commissie Stadsontwikkeling ge protesteerd tegen de bouw van een hoge woontoren nabij het Plein 1940. Zij vrezen schaduw in hun tuinen en overlast van draaiende win den, veroorzaakt door het hoge smalle gebouw dat 23 verdiepin gen zal tellen. Woordvoerder Assenberg sprak de vrees uit dat de nieuwbouwwo ningen nu zo'n 20.000 gulden minderwaard zijn. Hij was er ver der verbaasd over dat de wonin gen al in de verkoop zijn gegaan zonder dat er een bouwvergun ning is afgegeven. Precedent Wethouder Van der Steen wees erop dat de procedure al een eind op weg is en dat er al een hoorzit ting is geweest. „Als we nu op nieuw over de zaak gaan overleg gen zou dat een precedentwer king hebben," vreesde hij. Van der Steen, benadrukte dat de normale procedure is gevolgd. Naar verluidt zouden de kandi daat-kopers van de nieuwbouw woningen bij de torenflat hebben kunnen weten wat de plannen waren als zij zich hadden laten in formeren bij de gemeente. Evengoed overhandigden ze handtekeningen aan Van der Steen om hun protest te onder steunen. Ze vinden dat de ge meente hen beter had moeten in formeren. Daarbij werd erop ge wezen dat veel bewoners geen Vlaardingers zijn en niet in de huis-aan-huisbladen hebben kun nen lezen welke procedures speelden. De gemeenteraad moet binnen kort nog formeel het besluit tot bouw van de torenflat nemen. De raadscommissie wilde daar niet teveel op vooruit lopen. Vlaardingen/Schiedam - De storm die gisteravond en vannacht woedde, heeft in verschillende delen van Viaardingen voor scha de gezorgd. Aan de Van Hogen- dorplaan waaide een verkeers bord om en aan de Johan de Witt- straat vloog een lichtbak van de verkeersmast. Aan de Hoogstraat kwam zelfs de verlichting naar beneden. De brandweer moest uitrukken naar de Prinses Margrietlaan om er een omgewaaide boom van een auto te halen. De auto werd zwaar beschadigd. In Schiedam bleef de schade be perkt, Daar waaide aan de Rotter- damsedijk een etalageruit van een uizendbureau aan diggelen. Schiedam - Een 34-jarige vrouw uit Rotterdam is gisteravond te gen de lamp gelopen toen ze in een winkel aan de Hoogstraat een rok wilde stelen. Ze had het kle dingstuk in een paskamer onder haar eigen rok aangetrokken en wilde de winkel verlaten zonder te betalen. Een oplettend perso neelslid vatte de dievegge in de Ook werd een 26-jarige stadgeno te opgepakt voor een winkeldief stal, De vrouw had in het centrum drie overhemden gestolen. Een 25-jarige man uit Leersum werd opgepakt wegens het stelen van drie spijkerbroeken. Viaardingen - De politie heeft gis teren aan het Veerplein twee win keldieven aangehouden die door winkelpersoneel waren betrapt. De eerste, een 26-jarige Vlaardm- ger, werd omstreeks tien uur in de kraag gevat omdat hij ter waar de van 130 gulden CD's had gesto len. De andere man, een 23-jarige Rotterdammer, liep 's middags te gen de lamp tijdens het pikken van een leren jack. Tegen beide verdachten is proces-verbaal op gemaakt. Maassluis - Tijdens een ver keerscontrole aan de Rozenlaan in Maassluis zijn gisterochtend vijf automobilisten bekeurd. De politie controleerde op het door rood rijden bij een oversteek- Viaardingen - Een 32-jarige Vlaar- dinger is vannacht rond half twee bekeurd wegens het rijden onder invloed. De bestuurder werd aan gehouden aan de Zwanensingel. Hij bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Naast de bon kreeg hij een rijverbod opgelegd. Viaardingen - Bij een radarcon trole die gisteren op twee plaat sen in Viaardingen is gehouden, zijn 29 hardrijders geregistreerd. De controle werd gehouden aan de Holysingel en Burgemeester Heusdenslaan en duurde van 8.00 tot 12.00 uur. Aan de Holysingel werden 420 voertuigen gecontro leerd. Zestien bestuurders kre gen een bon. Aan de Burgemees ter Heusdenslaan passeerden 75 automobilisten de controle. Der tien van hen reden te hard. De controles maken deel uit van een verkeersproject waarbij de overtreders worden gewezen op de gevaren van hun rijgedrag. Naast een bekeuring krijgen ze een voorlichtingsfolder. Viaardingen - In een poging een tasjesrover te achterhalen, is de Vlaardingse politie op zoek naar getuigen. Afgelopen dinsdagmid dag werd een 75-jarige vrouw rond 14.00 uur aan de Borneo- straat van haar boodschappentas beroofd. Het slachtoffer moest worden opgenomen in het zieken huis. Getuigen wordt verzocht kontakt op te nemen met het bu reau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2