13 Badhotel failliet Vier jaar geëist voor ontvoering Stadsregio wil een eerlijker zetelverdeling Rotterdams Dagfoiad Oudste Rotterdammer gaat lachend 107e jaar in 'Toen ik op de grond lag bleef hij maar doorslaan' 'Democratisch tekort ongedaan maken' Veel interesse voor koedoe in kristal CD'ers in Ridderkerk van kandidatenlijst Granaten op zolder Verzet tegen ontruiming van fitnesscentrum Voorzitter van Viaduct pas na verkiezingen Frontale botsing Zaterdag 5 februari 1994 v Rotterdam De voorzitter van de deelgemeente Hillegersberg/Schiebroek kwam gisteren de oudste Rotterdammer persoonlijk feliciteren.Temidden van de aanwezigen was ook het ABP: mevrouw Derksen trekt van de Rotterdammers al het langste pensioen. Foto Jaap Rorema/Rotterdams Dagblad Rotterdam/Schiebroek - Meestal tref je bij bezoekjes aan Rotter damse jarige 'honderdplussers' alleen de jarige en een of twee fa milieleden aan, maar bij mevrouw Jantje Alberta Derksen- van der Werffis 107e verjaardag was dat gisteren wel anders. Nich ten, neven, achterkleinkinderen, buren van 26 jaar terug, vriendin nen die al 55 jaar bij haar over de vioer komen en haar twee doch ters met hun mannen. Gemiddeld standen er twintig mensen in de 'kleine' kamer in het Schiebroek- se verzorgingstehuis Borgsate. Mevrouw van der Werff praat niet meer, maar communiceert nog wel non-verbaal: ze schudde ste vig handen, knuffelde en straalde om zoveel bezoek. Vrolijkheid De gasten kwamen niet zozeer in groten getale omdat mevrouw van der Werff de oudste inwoner van Rotterdam is, en de op één- na-oudste van Zuid-Holland. „Mijn moeder straalt vrolijkheid uit, opgewektheid en krijgt dus veel warmte terug. Ze mankeert zowel geestelijk als lichamelijk niets," vertelde Truus Boot Derk sen (75), een van haar twee doch ters. Het geheim achter zo'n goe de gezondheid is wellicht de Friese afkomst van de vrouw. En misschien wel haar gewoonte tot haar 104e tien minuten voor het open raam te staan !s ochtends. Op 4 februari 1887 werd mevrouw Derksen in Dokkum geboren. Omdat ze niet in de bonthoeden winkel van haar ouders wilde staan, besloot ze op 18-jarige leef tijd verpleegster in een krankzin nigengesticht te worden. Hiertoe stapte ze op de trein naar Ermelo Veldwyk, om te solliciteren. „Dit was voor het eerst dat ze in de trein zat. Verder reisde mijn moe der alleen in de paardetram. De hele treinreis - een dag - heeft ze toen voor het raam gestaan om de bossen te aanschouwen," zegt haar andere dochter Ita Dekker- Derksen (73) lachend. Na haar tijd op de Veiuwe, ver huisde mevrouw Derksen naar Den Haag om ziekenhuisver pleegster te worden. In 1914 huw de zij een onderwijzer, zoon van de oprichter van de eerste Chris telijke School in Rotterdam aan de Kievitstraat. Het echtpaar kreeg twee zonen en twee' doch ters. In 1942 overleed haar man en ook haar beide zonen en schoondochters overleefde ze. Op 95-jarige leeftijd verhuisde zij naar Borgsate. De komst van de gloeilamp, de ra dio, de auto, de computer... de 107-jarige heeft het allemaal be wust meegemaakt. „Ze vertelde niet hoe ze de veranderingen er- vaarde. Wel kon je opmaken uit opmerkingen over bijvoorbeeld moderne kledingdracht 'dat had den we in onze tijd niet, maar ik vind het toch wel leuk' dat ze po sitief ten aanzien van de verande ringen stond," vertelt de schoon zoon van de jarige. Mevrouw Derksen knijpt haar achterkleinzoon even in zijn ai m. Ze gaat de eerste week van haar 107e in met een kamer vol met bloemen en kaarten. Door Gijs van den HU Rockanje- Het Badhotel in Rockanje, dat vorige week van de rechter uitstel van betaling had gekregen, is failliet ver klaard. De exploitatiernaat- schappij die het hotel runt, Bad- Hotel Rockanje BV, heeft het faillissement zelf aangevraagd, bij monde van de bewindvoer der die voor de surséance was „Het Badhotel bestaat niet meer zegt directeur Paul van Raamsdonk. „Er staat bij wijze m spreken vandaag ai een an dere naam op het dak. Het is jammer dat het hotel failliet is, maar het was nodig een nieuwe start te maken. Voor alle duide lijkheid: mensen kunnen ge woon blijven komen. lret hotel - is absoluut niet dicht en .iet gaat niet dicht ook!" Van Raams- d )nk voerde gisteren de laatste onderhandelingen over het op zetten van een nieuwe, eigen ho- telondememing, in hetzelfde gebouw. De 'huisbaas' van het hotelcomplex, eigenaar TKW Holding, is niet failliet. Wat er met het personeel ge beurt, is nog niet duidelijk. Vol gens Marchien Koster van de Horecabond FNV is een nieuwe ondernemer niet verplicht de werknemers van het hotel in dienst te nemen, ömcht er spra ke is van een faillissement en niet van een normale bedrijfs overname. „We kunnen in zo'n geval niets afdwingen, maar we vinden wel dat de nieuwe onder neming de morele, plicht heeft de zittende werknemers een baan aan te bieden." Volgens Koster was het bank roet van het Badhotel in feite onvermijdelijk en dus niet echt een verrassing. „De bedrijfsre sultaten zyn gewoon bedroe vend. Dat die tent nu pas failliet is, dat is iets wat ons verbaast." Den Haag/Rotterdam - Drie Rot terdammers hoorden gisteren bij de Haagse rechtbank vier jaar te gen zich eisen vanwege een ont voering. De driL mannen (34, 40 en 38) waren op i8 september 1993 op zoek naar een Hagenaar die hun 25.000 gulden schuldig was. Toen zij de man in Den Haag niet konden vinden, namen zij 2"n jongere broer in gijzeling. Onder bedreiging van een pistool moest hij een auto in en kreeg hij te ho ren dat hij pas mocht gaan als zijn broer zich met het geld meldde. Vervolgens zou de man enkele dagen in Rotterdam zijn vastge houden, Daar kreeg hij te horen dat als zijn broer niet kwam opda gen, hij gemarteld zou worden door een 'Turkse bende'. Volgens de verdachten was dit verhaal van A tot Z verzonnen. Het slachtoffer was uit vrije wil meegegaan, verklaarde het drie tal gisteren. De jongen had ge noeg van alle klachten bij hem aan de deur over de financiële streken van zijn broer. Daarom was hij bereid om mee te gaan op zoek naar het familielid. Dat hij, na zijn bevrijding' door de politie uit de woning, een ander verhaal ophing, kwam doordat hij zijn ge zicht bij zijn familie wilde redden. Die kon het natuurlijk niet zo waarderen dat hij met de schuld eisers op zoek ging naar zijn ou dere broer. De officier van justitie, mr. Merkx, hechtte weinig waaide aan dit verhaal van de verdachten en eisten vier jaar cel. De advoca ten van de drie mannen vonden op hun beurt dat de bewijsvoe ring niet deugde jn vroegen wij- spraak. Een verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling wees de rechtbank echter resoluut af. Uitspraak over twee weken. Rotterdam - Op een gegeven mo ment - rd het hem allemaal te veel. Dc problemen met zijn fami lie, z'n moeder, broer en zus, de wankele baan die hij nog maar een maand zou hebben en die ei genlijk onder zijn niveau was als afgestudeerd fiscaal jurist en dan ook nog de moeilijkheden met rijn vriendin, met wie hij zou gaan trouwen. .Alles spookte in een keer door mijn hoofd," zei de 31-jarige Rotterdammer R.R. gis teren voor de rechtbank in zijn woonplaats over de klappen die bij in november met een honkbal knuppel aan zijn 22-jarige vrien din I J).S. uit Barendxecht in haar woning had uitgedeeld. Ze kwam er met een gebroken schouder blad, een gebroken arm en een gescheurd oor, waarin vijf hech tingen moesten, nog goed vanaf. Een poging tot moord, stelde offi cier van justitie mevrouw mr. E.Ch. Koekman gisteren. Ze eiste drie jaar gevangenisstraf, waar van een jaar voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Daar naast moet R. zich volgens de offi cier onder een psychiatrisch-the- rapeutische behandeling stellen bij het Riagg en zal het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (CAD) iets aan zijn drankpro- b12em moeten doen. Zelfmoord R. was die bewuste vrijdagmor gen al vroeg op pad gegaan. Hij voelde zich al een tijdje ellendig en dacht aan zelfmoord. In het huis van zijn vriendin, met wie hij al 6,5 jaar een relatie had, hoopte hij slaappillen aan te treffen. Met een fiks aantal glazen wiskey ach ter de kiezen arriveerde R. in het lege huis aan de Botter in Baren- drecht, waar hij een fles jenever soldaat maakte. Zijn vriendin zou pas tussen de middag thuisko men. Van wat er daarna precies is ge beurd, wist de Rotterdammer zich gisteren voor het oog van rechtbank-president mevrouw mr. A. van Breukelen weinig meer te herinneren. „Hij stond me op te wachten," vertelde zijn vriendin later tegen de politie. In de gang stond hij met een houten honkbalknuppel, die hij buiten had gevonden, en achtervolgde haar. „Toen ik op de grond lag, bleef hij maar doorslaan,ver kip; xde de Barendrechtse achter af. De worsteling eindigde in de tuin. Toen R. de buurman zag staan, stopte hij met klappen uit delen „Ze irriteert me." had hij tegen de buurman geroepen, die zich over haar ontfermde en met haar naar het ziekenhuis ging. Omslagpunt Volgens officier Koekman is er voordat de Rotterdammer de honkbalknuppel ter hand nam een soort 'omslagpunt' in zijn hoofd geweest. „Hij moet hebben gedacht dat ook de familie van zijn vriendin, en dan vooral haar vader, oog moest hebben voor zijn problemen," zei Koekman. R. zou later de rechter-commissaris heb ben verteld over de actie, waarvan hij nu grote spijt heeft: „Zij moes ten het ook voelen." Uit onderzoe ken blijkt dat R. iemand is met neurotische trekken, die gevoelig is voor stress en zich minderwaar dig voelt. Ook zou hij tijdens zijn daad sterk verminderd of in ieder geval verminderd toerekening- vatbaar zijn geweest. Raadsman mr. Le Cocq vond de eis te hoog. Hij zag meer in een celstraf van maximaal een jaar, waarvan een groot deel voorwaar delijk. „Dit is geen moordpoging geweest, het was een zware mis handeling. Een toevallige samen loop van omstandigheden," meende Le Cocq, die ook nog de mogelijkheid van dienstverle ning opperde. De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Rotterdam - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) is gisteren opgetrommeld om zich te ontfermen over twee handgranaten, die op de zolder van een woning in de Zaagmo lenstraat in het Oude Noorden werden aangetroffen. Ze zaten verpakt in een kistje. De gra naten zijn van Engelse makelij en stammen vermoedelijk uit de Tweede Wereldoorlog. Door Kor Kegel Rotterdam - Kopstukken van de politieke partijen in de Rijn mond proberen er alles aan te doen om de toekomstige Stadsre gio Rotterdam er zo democratisch mogelijk te laten uitzien. Ze werken aan een regie om de zetelverdeling in het regiobestuur zo veel mogelijk een afspiegeling te doen zijn van de politieke krachtsverhoudingen na de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart. Voorwaarde is dat elke gemeente in de Rijnmond mee werkt, anders mislukt het. De Stadsregio Rotterdam wordt komende zomer de nieuwe naam van het OOR, het Overlegorgaan Rijnmondgemeenten. Tot dusver is het OOR een adviesclub van burgemeesters en wethouders ge weest. maar het krijgt er enkele beslissingsbevoegdheden bij om de komst van een provincie Rot terdam in 1997 mogelijk te ma ken. De Stadsregio Rotterdam kan gezien worden als een over- gangsbestuur, maar tot teleurstel ling van de betrokken gemeenten verbiedt de wet dat hiervoor rechtstreekse verkiezingen wor den gehouden. Dit democratisch tekort wil men nu ongedaan maken. Evenals het OOR zal de Stadsregio Rotterdam een 'gemeenschappelijke rege ling' zijn, waarin elke gemeente zich vertegenwoordigd zal weten. De kleinste gemeenten krijgen eik één afgevaardigde, de grotere gemeenten meer, afhankelijk van het inwonertal. Dat zou politiek een scheef beeld kunnen opleve ren, omdat vertegenwoordigers van kleinere partijen dan weinig kans maken om regionaal een partijtje mee te blazen. Intern Prominente leden van PvdA, CDA, WD en D66 zijn de afgelo pen dagen intern aan het polsen geweest ora te zien of de Stadsre gio toch een optimale afspiege ling kan zijn van de stemverhou ding op 2 maart. Want al zijn er dan geen verkiezingen voor de Stadsregio zelf, het moet moge lijk zijn om het totaal van de uit slagen in de achttien Rijnmond gemeenten te gebruiken voor de samenstelling van het regiobe stuur. In de praktijk valt dat echter niet mee, vandaar dat de politici nu al een eerlijke zetelverdeling probe ren te regisseren. Fictief voor beeld: als de PvdA de grootste partij blijft in Brielle, kan het zijn dat de gemeenteraad toch kiest voor een afgezant van een andere partij, als dat voor het regionale beeld van belang is. De PvdA in Briellc hoeft daar dan geen moei te mee te hebben, want de partij zal in de Stadsregio toch billijk vertegenwoordigd zijn. Het ver groot de mogelijkheid dat ook Groenlinks of de SGP/GPV/RPF een plaats krijgen in het regiona le overgangsbestuur. Kaderwet Gemeenteraden hoeven zich bij hun voordracht niet te beperken tot burgemeester en wethouders. Ze kunnen ook gewone raadsle den afvaardigen en zelfs ook per sonen die onverkiesbaar op kan didatenlijsten staan. Dat kan op grond van de kaderwet voor de re organisatie van bestuur. Hierdoor komen echter enkele aanspre kende politici in de Rijnmond niet w bod, zoals de Zuidhol lands gedeputeerde Hans van der Vlist Zijn naam ontbreekt op de PvdA-lijst in zijn woonplaats Schiedam. Evenwicht Het CDA hoopt met de interge meentelijke afstemming in ieder geval de aanwezigheid van de Rotterdamse wethouder René Smit de Ridderkerkse wethouder Jos Wienen en de Albrandswaard- se fractievoorzitter Bert Euser in de Stadsregio veilig te stellen. In .Amsterdam, Haaglanden en de Drechtstreek zijn de partijen er redelijk in geslaagd om een even wichtige afvaardiging in het re giobestuur te krijgen, maar daar heeft men te maken met minder gemeenten, die bovendien qua grootte minder van elkaar ver schillen. „De parallel tussen de Swarovski Col lectors Society en Blijdorp is Jat we bei den vernieuwend bezig zijn. Zoals wij van het idee loskomen ieder diersoort uit onze dieren'collectie' in een hok te stoppen, zo heeft Swarovski ook een ontwikkelende collectie." Deze woor den sprak K. Bleyenberg. zoöloog van Blijdorp gistermiddag na de onthulling van een nieuw kristal uit de collectie van Daniel Swarovski. Die onthulling vond in de diergaarde plaats omdat de koedoe (antilope) als onderwerp voor 1994 is gekozen. In december werden er in Blijdorp twee babykoedoes gebo ren. De ontwerper van het kristal, Mi chael Stamey, heeft het dier in liggende stand uitgevoerd opdat zijn elegantie benadrukt wordt. Zeshonderd leden van de collectorsclub kwamen naar Blijdorp om de onthulling mee te ma- Ken. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Ridderkerk - Twee Ridderkerkers die stonden genoteerd op de kandidatenlijst van de Centrum Democraten voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen in hun woonplaats, hebben zich teruggetrokken. Het gaat om R. Blom en E. Wit te, die op de twaalf mensen tellende lijst op de nummers elf en twaalfstonden. Blok heeft duidelijk gemaakt spijt te heb ben van zijn keuze op dc CD-lijst te gaan. terwijl Witte pro blemen thuis kreeg en bang zei te zijn voor zyn baan: zijn baas zou al met ontslag hebben gedreigd. Lijsttrekker R. de Wit lijkt niet echt onder de indruk van het afhaken van de twee kandidaten. „Misschien moeten we wel blij zijn, nu we ten we tenminste wat voor vlees wc in de kuip hebben. De anderen haken niet zo snel af als het maar even tegenzit." Later stelt De Wit echter het toch niet leuk en vooral jammer te vinden. „Ach, ze hadden toch nooit in de gemeenteraad gekomen." Den Haag - De eigenaresse van fitnesscentrum Joan aan de Schiekade in Rotterdam is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het bevel om het bedrijf te ontruimen. De deel gemeente Centrum Noord heeft dat bevel gegeven omdat omwonenden klagen over de muziekinstallatie in het cen trum. Aanvankelijk wilde de deelge meente de bestemming voor het betreffende pand wijzigen, zodat de exploitatie van het fit nesscentrum legaal zou wor- den. Na A/achten van omwo nenden veranderde dat stand punt. Bovendien kwam eige naresse Diana Verweijen vol gens de deelgemeente afspra ken niet na: Zo zou isolatie worden aangebracht, de mu ziekinstallatie zou van een ge luidsbegrenzer worden voor zien en de eerste verdieping zou niet meer gebruikt wor den. Op een hoomttjng bij. de Raad - vaii- State' verklaai-de ze dat ze al deze afspraken wel is nagekomen;iV Ook werd op de hoorzitting duidelijk -dat mevrouw.Afer- weyen Jnn?iddels;,.op'zoek is naar een ander- pand. Ze; wil nog enkele maanden de tijd hebben om het centrum aan de Schiekade open te houden. Raad van State-rechter mr. C.J, van Zeben liet blijken iit geen onredelijk verzoek te vin den. Hij maakt volgende week bekend hoe hij over het ontrui mingsbevel denkt. Rotterdam - De speurtocht naar een nieuwe voorzitter voor de stichting Viaduct, die zich gaat in zetten voor het voortbestaan van drugsopvang Perron Nul, zal pas na de verkiezingen worden voort gezet. „We gaan er pas halverwe ge dit jaar mee door," zegt domi nee Visser. „Er waren heel goede kandidaten beschikbaar, maar die haakten allemaal af. bang als ze waren om te worden afgescho ten. De rest wil eerst kijken wie de nieuwe wethouder drugszaken in Rotterdam wordt." De stichting, feitelijk nog in op richting, kwam begin dit jaar in opspraak toen beoogd voorzitter commissaris T. Rcitsma afhaakte. 'Viaduct' moet ervoor zorgen dat Perron Nul blijft bestaan en zal tevens bekijken of er behoefte is aan nieuwe, soortgelijke projek- ten elders in de stad. Dominee Visser zélf trekt zich terug uit de drugsopvang en zal deze zomer worden opgevolgd. Het 'verkleinen' van Perron Nul gaat overigens wél gewoon door. Binnenkort worden naast het Centraal Station nieuwe cabines neergezet. De drugsopvang wordt tevens beter afgeschermd. Op de nu nog 'bezette' parkeerplaatsen kunnen dan weer auto's worden neergezet. Rotterdam - Een 25-jarige man uit Hellevoetsluis is gistermiddag om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de Europawcg frontaal tegen een vrachtwagen bolste. De brandweer moest eraan te pas komen om het slachtoffer uit het wrak te bevrijden. Hij werd met spoed naar het Ruwaard van Puttenziekenhuis in Spijkenisse gebracht, waar hij aan zijn verwondingen bezweek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1