Geen optocht Vlaardingse Leutloggers Woede om korten banenpoolers »"v: Brouwerij doet Shibumi op slot 'Gewone Schiedammers' moeten wederopbouw visbank financieren Rotterdams Dagblad Stichting Maatwerk protesteert tegen 'betuttelende' maatregelen minister Staan, zitten, staan, dirigeert Cor de Haan zijn koorleden Maassluise Muziekweek uniek evenement geworden Klapstoeltjes in sta-treinen Auto sleurt agent mee 'Roodrijders' krijgen prent Hennepplanten vernietigd Inbraken en diefstallen Vredig H februan'1394* w?mi Waterweg Regio Waterweg' - Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - De Vlaardingse car navalsvereniging De Leutloggers gaat zaterdag niet de straat op. Fi nanciële problemen liggen ten grondslag aan de afgelasting van de optocht. Het is voor het eerst in het twaalfjarig bestaan van de club der feestneuzen dat de stoet door de stad is afgeblazen. Ook het feit dat verschillende de len van de route zijn opgebroken speelt een rol. Maar de belangrijk ste oorzaak is de financiële posi- tie van de zotten en zottinnen. Tij dens de optocht van vorig jaar is schade toegebracht aan één van de gehuurde wagens. Volgens grootvorst Aad van der Beek, de oprichter van de carnavalsclub, was zijn gevolg niet verantwoor delijk voor de schade. De eige naar hield er een andere mening op na en spande een proces aan tegen De Leutloggers. Dat proces werd door Van der Beek en de zij nen verloren. Er moest betaald wordenv,En dat." zegt Van der Beek, „liep in de duizenden gul dens." De optocht is niet het enige on derdeel dat van het programma is geschrapt. Ook de huldiging van het zwarte- en 'witte schaap komt te vervallen. Het bestuur van de carnavalsvereniging zegt geen Vlaardingers uit de bevolking te kunnen pikken die voor de onder scheidingen in aanmerking ko men. Springlevend Normaal maken De Leutloggers ook deel uit van de optocht die on der leiding van De Rietzeilers door de Schiedamse binnenstad trekt. „Maar geloof me," bena drukt ,.4ad van der Beek, „De Leutloggers zijn springlevend. We zijn al twee weken in de weer geweest met carnavalsfeesten in de verzorgings- en verplegingste- huizen. Vandaag zijn de scholen aan de beurt geweest en morgen avond hebben we groot feest in Triangel. Bovendien zijn we ook te gast geweest bij carnavalsver enigingen in Naaldwijk en Zwartewaal." De stadssleutel wordt morgen wél overhandigd. De prins en zijn ge volg reizen dit jaar per touringbus naar het stadhuis waar burmees- ter Stam om drie uur de 'macht' overdraagt. De carnavalsactivitei ten worden komende dinsdag avond afgesloten in Triangel. Schiedam - De Stichting Maatwerk is woedend op minister De Vries (Sociale Zaken) omdat die rigoureus het mes heeft gezet in de extraatj es voor banenpoolers. De circa 330werknemers van de in Schiedam gevestigde stichting hebben volgens de minister sinds januari dit jaar geen recht meer op een koffievergoeding van één gulden per dag, hun feestdagentoeslag wordt verder inge perkt en zelfs het verstrekken van een kerstpakket wordt aan strenge regels gebonden. Vlaardingen - Ze komen uit Maassluis, Schiedam en Vlaar dingen, maar ook uit Den Haag, Amstelveen en Amersfoort, Ja,, zelfs internationaal is er belang stelling, want het plaatsje Hal van uit Hongarije stuurt twee deelnemers. Niet zo "gek, al deze populariteit, vindt Hans Mulder, directeur van de Streekmuziekschool. Hij doelt op de jaarlijkse Maassluise Muziekweek, inmiddels een uniek evenement in Nederland. Er is veel animo voor deze week, getuige de ruwweg tweehonderd deelnemers die voor zo'n 190 op tredens zorgen. Sommigen doen bijvoorbeeld mee als een harpkwartet, een dwarsfluit-trio of met piano quatre-mains. Vaste pianist/or ganist is al, sinds de 35 jaar dat de Maassluise Muziekweek be staat, Koos Bons. Hij begeleidt ditmaal ongeveer tachtig deelne mers. Hans Mulder noemt moeiteloos alle instrumenten op die worden bespeeld. Voor het eerst doen kinderen met hun stem als in strument mee. De deelnemertjes komen uit het musicalkoor van de Streekmuziekschool en zin gen onder meer liedjes uit Mary Poppins en Annie. De leeftijd van de deelnemers varieert van vijf tot achtenzestig jaar. Ze heb ben les van pas vijf maanden tot al twaalf jaar. De jury, Jaap Seelbach en Jan Dijk, staat voor de zware opgave alle optredens te beoordelen op onder meer toonkwaliteit, zui verheid, techniek en voordracht. Een belangrijk nevenevenement is, aldus Hans Mulder, de samen- spelgroep onder leiding van diri gent Meeuwis Rebel. Deze .zeer heterogene groep zal de gehele week repeteren aan twee voor dit doel geschreven composities van Meeuwis Rebel. De 35ste Maassluise Muziek week vindt plaats in het ontmoe tingscentrum Koningshof, in Maassluis, en wel van 28 februari tot en met vrijdag 4 maart. Don derdag 3 maart worden V mid dags de prijswinnaars bekend gemaakt. Op 4 maart is er een slotconcert. Dat is ook de enige dag dat er toegang wordt gehe ven a 7,50 De stichting, die werk verschaft aan banenpoolers uit acht ge meenten in de Rijnmondregio, heeft tegen deze maatregelen ge protesteerd in een nijdige brief aan de minister. De Vries maakte zijn besluit op 29 december vorig jaar bekend, slechts enkele dagen voor de nieuwe regels ingingen, en zonder voorafgaand overleg met de werkgevers van banen poolers. Het is niet de eerste keer dat mi nister De Vries de Stichting Maat werk op de vingers tikt. Vorig jaar al werd de onkostenvergoeding van vijf gulden per dag geschrapt. Daarvoor in de plaats kwam de koffievergoeding, maar ook die enkele gulden vindt de minister nog te veel. Banenpoolers beho ren volgens Sociale Zaken geen enkel extraatje te ontvangen bo venop hun minimumloon. Een onverplichte feestdagentoeslag van maximaal 300 gulden mogen zij voortaan alleen nog ontvangen als het bedrijf waar zij te werk zijn gesteld zo'n extraatje ook aan aüe andere werknemers verstrekt. Hetzelfde geldt ook voor kerst pakketten. In een toelichting zegt secretaris Ronald Jaggie van de Stichting Maatwerk dat het bestuur zich he laas genoodzaakt ziet zich aan de nieuwe 'betuttelende' regels te houden, omdat het alternatief nog minder aantrekkelijk is. Dat alternatief is opheffing van de stichting. „En daar is niemand bij gebaat, de werknemers al hele maal niet." De Stichting Maatwerk heeft werknemers in dienst uit Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, Albrandswaard. Baren- drecht, Capelle aan de IJssel, Krimpen aan de IJssel en Ridder kerk. Deze gemeenten, en de be drijven die banenpoolers van de stichting hebben 'ingeleend', zijn inmiddels van het besluit van de minister op de hoogte gesteld. Onder de banenpoolers is volgens Jaggie veel onrust ontstaan. Des ondanks verwacht hij niet dat veel werknemers van de stichting er de brui aan geven. Jaggie: „Het gros van de banen poolers bestaat uit alleenstaan den. Ze zijn jarenlang werkloos geweest en weten wat het bete kent om thuis te moeten zitten. Nu krijgen ze het minimumloon, zo'n 1800 gulden per maand. Stoppen ze er mee, dan gaan ze terug naar .een bijstandsniveau van hooguit 1400 gulden." De stichting blijft van mening dat banenpoolers wel degelijk recht hebben op toeslagen, op het loon. „Het valt niet te ontkennen dat banenpoolers ten opzichte van mensen zonder werk extra kosten moeten maken, waarvoor finan ciële compensatie noodzakelijk is," schrijft het bestuur aan mi nister De Vries. De stichting hoopt dat de minister onder druk van de Tweede Kamer de omstre den maatregelen alsnog intrekt. Vlaardingen/Scliiedam - De extra spitstreinen, die vanaf 29 mei gaan rijden tussen Rotterdam en Vlaardingen, krijgen minder zit plaatsen om meer reizigers te kunnen vervoeren. Op dit mo ment worden twee Sprinter-trein stellen omgebouwd tot sta-trein. In plaats van 144 kunnen er straks nog maar 98 reizigers zit ten, voor een deel op klapstoelen. Door toename van het aantal staanplaatsen kan een treinstel vijftig procent meer reizigers ver voeren. Buiten de spits worden de treinen ingezet voor het vervoer van strandgangers en bij speciale evenementen als voetbalwedstrij den en concerten. De proef met de zogeheten sta-trein gaat een jaar duren. De sta-trein is bedoeld om op kor te trajecten de extreme drukte tij dens de spits te verlichten. Door dat de huidige dienstregeling ge handhaafd blijft, vertrekt vanaf 29 mei op de stations tussen Vlaardingen en Rotterdam in de spits acht keer per uur een trein. De prijs van een kaartje blijft ge lijk. De NS verwachten dat de ho gere frequentie voor veel (poten tiële) reizigers ruimschoots op weegt tegen de afname van het comfort. „Het gaat om een traject waar mensen maar een paar mi nuten meerijden. Nu al nemen reizigers vaak niet eens de moeite om een zitplaats te gaan zoeken. Het verschil is dat je straks niet meer op je horloge hoeft te kijken of je de trein wel haalt," zegt G. Hammer, directeur reizigers van de NS. Vlaardingen - Vlaardingse stap pers zullen het voorlopig even zonder café Shibumi moeten stel len. De vooral bij de jeugd popu laire kroeg staat leeg en is door Oranjeboom Bierbrouwerij BV op slot gedaan. De sluiting van het café op de Westhavenkade heeft niets te ma ken met de horeca-actie die door de politie wordt uitgevoerd. Die actie houdt in dat door de politie en de afdeling Milieu van de ge meente streng wordt gecontro leerd op naleving van de slui tingstijden en overschrijding van de geluidsnormen. Ook de ge ruchten dat de uitbater failliet is, blijken uit de lucht gegrepen. De exploitant, die het bedrijf huurde van Oranjeboom, runde de zaak zonder in het bezit te zijn van de vereiste vergunningen. „De ge meente heeft op het punt gestaan daartegen i.o te grijpen," zegt een woordvoerder van de brouwerij. „Er liep ai een procedure. Maar wij zijn de gemeente eigenlijk een stap voor geweest. Er waren overi gens meer zaken niet in orde. Het gaat in de horeca namelijk niet al leen om mensen in de zaak te krij gen. Een ondernemer moet meer in zijn mars hebben." Waarom Oranjeboom precies heeft gebroken met de exploitant wil men niet zeggen. De ramen van het café zijn met houten pla ten dichtgespijkerd om te voorko men dat ze worden ingegooid. De brouwerij voert momenteel ge sprekken met enkele belangstel lenden die de zaak willen overne men. Cor de Haan dirigeert het Gemengd Rijnmondkoor. „Keurig, keurig," klinkt het. Foto Roei Dijkstra Door Anke van Bree Vlaardingen - Dirigent Cor de Haan is dol op conditietraining. De hele avond klinkt het „staan, zitten en blijf maar staan." Nie mand van het Gemengd Rijnmondkoor heeft er problemen mee. De sfeer is prima tijdens de repetitie voor de uitvoering van Semele, een opera in concertvorm van Ge- org Friedrich Handel, zaterdag 19 februari in de Grote Kerk te Vlaardingen. De koorleden repeteren met veel enthousi asme. „Je moet in tweeen denken, dat is veel mooier," strooit Cor de Haan kwistig met op- en aanmerkingen. Swingend staat hij voor het koor en is zichtbaar in zijn nop- jes. „Keurig, keurig," klinkt het. En; „Spanning maken naar die hoge hoot." Het oratorium Semeie is in 1743 gecompo neerd en het is dit jaar precies 250jaar gele den dat de eerste uitvoering plaatsvond, in Engeland. De tekst is gebaseerd op een operalibretto van William Congreve, maar is niet geschikt voor toneelpresentatie. Handel heeft het middels wat kleine wijzi gingen veranderd in een oratorium waarin onmiskenbaar veel opera-invloeden te be luisteren zijn. Semele, dochter van de koning van Thebe, is verloofd met Athamis. Maar, zoals dat zo vaak gaat, ze is verliefd op een ander, Jupi ter in dit geval. Juno, de vrouw van Jupiter, smeedt boze plannen om wraak te nemen op Semele. Met tegenzin moet dondergod Jupiter zijn geliefde Semele met zijn bliksemstralen verteren. Het werk is, ondanks al dit ge weld, heerlijk blij en feestelijk om aan te horen. Het sprankelende werk wordt pas voor de tweede keer in Nederland uitgevoerd. Dat gebeurt vanaf acht uur. Medewerkenden zijn naast het Gemengd Rijnmondkoor de sopraan Anja Brands, de alt Corrie den Boer, de tenor Rob Staïlinga, de bas Leo Fortuin en organist Ad de Joode. Ook het kamerorkest Continuo uit Rotterdam doet mee. Schiedam - Een Schiedamse po- litie-agent is gisteravond licht ge wond geraakt toen hij tien meter door een auto werd meegesleurd. De automobilist die hiervoor ver antwoordelijk is, is ingesloten op verdenking van poging tot dood slag. Het ongeval overkwam de agent bij een alcoholcontrole op de Bur gemeester Knappertlaan. Een aangehouden bestuurder gaf zijn papieren af, maar weigerde mee te werken aan een blaastest. In plaats van te blazen, gaf de man vol gas. De agent hield aan die ge vaarlijke manoeuvre een pijnlijk been en een totaal vernielde uni formbroek over. De bestuurder werd later op de avond in zijn wo ning gearresteerd. Zijn auto werd in beslag genomen. Bij de alcc" Bij de alcoholcontrole op de BK- laan werd van slechts één van de aangehouden 211 bestuurders vastgesteld dat hij had gedron ken. Deze weggebruiker kreeg een proces-verbaal. Controles op alcoholgebruik in het verkeer op de Rotterdamsedijk en de 's-Gra- velandseweg leverden gister avond nog eens zes bekeuringen op. Er werd één rijbewijs ingevor derd en één rijverbod uitgedeeld. Eén auto werd van de weg ge haald omdat het voertuig niet was verzekerd. Maassluis - Op de Westlandse- weg in Maassluis zijn gisteroch tend veertien weggebruikers be keurd voor het rijden door rood licht. De politie hield deze route scherp in de gaten omdat er regel matig tijdens de spits overtredin gen worden gesignaleerd. De bon nen gingen naar zowel vrachtau- to's en personenauto's als naar (brom)fietsers. Vlaardingen - In een schuur aan de Pieter Karei Drossaertstraat heeft de Vlaardingse politie giste ren zestig hennepplanten in be slag genomen. De 27-jarige eige naar deed vrijwillig afstand. De planten worden vandaag vernie tigd. Schiedam/VIaardingen - De eige naar van een bistro aan de Admi raal de Ruijterstraat in Schiedam heeft aangifte gedaan van in braak. Onbekenden verschaften zich met een valse sleutel toegang tot het restaurant en namen een aantal flessen sterke drank mee. Ook de fooienpot werd gestolen. Een inbraak werd ook gemeld door een bewoonster van een huis aan de De Savornin Lohmanlaan. De vrouw lag te slapen, toen een dief het ruitje van de voordeur in sloeg en de videorecorder stal. Hij nam ook de hifi-installatie en een portemonnee mee. De politie in Schiedam kreeg gis teren vier meldingen van auto-in braken, twee uit de Gordonstraat, één uit het Frans Halsplein en één uit de 's-Gravelandseweg. De buit bestond uit geluidsappara tuur, sportkleding, een voetbalen een fototoestel. In Vlaardingen werd een auto-in braak gemeld aan de Hoiysingd De autoradio werd gestolen. Van af de parkeerplaats aan de West- landseweg werd een vrachtauto gestolen. Een personenauto werd ontvreemd van de parkeerplaats aan de Madridweg, Schiedam - De Bewonersvereni ging Schiedam-Centrum (BVSC) steunt het plan om de visbank op de Vismarkt te herbouwen. In een eerste overleg met de initiatiefne mer, de stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam, heeft de BVSC het in oude glorie herstel len van de visbank een 'prima idee' genoemd. De steun van de bewonersclub sterkt de stichting in de overtui ging dat de terugkeer van de vis bank een wens is van veel Schiedammers. Ook de actie van het CDA vorig jaar in de gemeen teraad, waarbij aan burgemeester en wethouders een in chocolade uitgevoerd schaalmodel van de visbank werd overhandigd, wees in die richting. Medewerking Het gemeentebestuur heeft, zo zegt voorzitter Meeuse van de stichting Beschermd Stadsge- zicht Schiedam, inmiddels zijn volle medewerking toegezegd. Of die belofte ook vertaald zal wor den in financiële steun is niet dui delijk. De gemeente heeft nogal wat geld gestoken in de herbouw van molen De Palmboom, waar door de fondsen voor een tweede wederopbouw-project in de bin nenstad beperkt zijn. Voor het plaatselijke bedrijfsleven geldt hetzelfde. Op gulle sponsoring uit die kringen wordt niet gerekend. De stichting mikt daarom op een andere categorie financiers: 'ge wone Schiedammers' die hart hebben voor het verleden van hun stad. Voorzitter Meeuse: „Ik heb goede moed dat de gemeente toch met een zeker bedrag over de brug komt, en dat ook de Schiedamse burgers wel iets over hebben voor dit plan. De visbank is tenslotte een gemeenschappe lijk goed." Hoeveel het herbou wen van de visbank kost laat Meeuse voorlopig nog in het mid den. Veelvoud De kosten bedragen waarschijn lijk een veelvoud van de twee ton die in 1980 volgens Frans van Rijsbergen nodig waren om de visbank te herbouwen. Van Rijs bergen, destijds een bekende ho- reca-ondememer aan de Lange Haven, heeft lange tijd met het plan rondgelopen de Vismarkt zijn oorspronkelijke karakter te rug te geven. Ook hij wilde de ou de visafslag terug op het pleintje tegenover de Appeimarktbrug, maar zijn droom leed schipbreuk op het uitblijven van de vergun ningen. Van Rijsbergen had twee archi tecten ingeschakeld en ook al een bestemming voor het gebouwtje bedacht, Hij wilde er de WV in onderbrengen, De stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam denkt eveneens aan een publieks functie, maar heeft nog geen defi nitieve keuze gemaakt. Voorzitter Meeuse: „Een kiosk zou kunnen, of een bloemenzaak, zoals in de Vlaardingse visbank. Maar je kunt ook denken aan een perio dieke beurs voor verzamelaars van bijvoorbeeld postzegels of an tiek." Zo groot als de Vlaardingse vis bank is de Schiedamse visafslag overigens nooit geweest. Het was een tamelijk simpel gebouwtje dat werd gevormd door een grote platte steen - waarop de vissen la gen uitgestald- en een dak dat rustte op tien houten palen. Het geheel werd omringd door een hek. De Schiedamse visbank werd een jaar of 35 geleden afgebroken, na dat hij al lange tijd buiten gebruik was geweest. In tegenstelling tot Van Rijsber gen, die de noodzakelijke handen voor zijn plan niet op elkaar kon krijgen, heeft de SBSS er alle ver trouwen in dat de visbank weer in oude glorie zal herrijzen. Her bouw van het folkloristische mfr numentje zou goed aansluiten bij de in volle gang zijnde renovatie van het woonhuis op de hoek van de Vismarkt en de Walvisstraat, Ook heeft het pleintje op de Vis markt niet meer de handicap dat het koste wat kost als parkeerter rein behouden moet blijven. De gemeente streeft naar het auto vrij maken van de Lange Havefl en als dat plan werkelijkheid wordt, komt er op de Vismarkt volop ruimte vrij voor andere za ken dan parkeermeters en bijbe horend blik.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2