8 Rotterdam Stembureaus slecht toegankelijk Kerk applaudiseert voor Van Luyn en Bar 'Er is AOW; ook voor Chinezen' Politieke steun voor vliegveld-referendum Slechts dertig procent van de lokalen is 'bruikbaar en bereikbaar 3#: Telefoon bij plattegrond Wr*. STEUN DE STICHTING DUINBEHOUD Man valt uit politiebureau Inval om houten wapens Taxichauffeur gemolesteerd Veel boetes voor dronken rijden Politie haalt 'slak' van de weg Binnenhuis boekt record 'Gifzakjes' op Hoeks strand Be du Maandag 14 februari 1994 Rotterdams Dagblad Rotterdam - De Rotterdamse po litiek staat over het algemeen po sitief tegenover een referendum onder de bevolking over de vraag of er nu wel of geen vliegveld vlakbij de stad hoort. Burgemees ter Peper opperde afgelopen za terdag de mogelijkheid tot een dergelijke raadpleging. Tussen de diverse fracties bestaat echter onenigheid over de status die aan zo'n referendum moet worden ge geven. Volgens Peper moet de bevolking nu maar oordelen. Het besluit dient uit handen van de politiek te worden genomen omdat die er maar met in slaagt knopen door te hakken, zegt hij. De burge meester wil op korte termijn een voorstel aan de gemeenteraad voorleggen. Het referendum zou gelijktijdig met de verkiezingen voor het Europees Parlement, op 9 juni, moeten worden gehouden. Zorgvuldig De volksraadpleging moet vol gens Peper zeer zorgvuldig wor den voorbereid. Een onafhanke lijke commissie moet dat doen. Bovendien stelt hij als voorwaar de dat voldoende Rotterdammers ér aan meedoen. Peper denkt aan een minimumopkomst van veer tig procent van de bevolking. Morgen praat het college van burgemeester en wethouders over het referendumplan van Pe per. PvdA-fractievoorzitter Peter Au- bert waagt zich af wat Peper met de uitslag van een referendum over Zestienhoven denkt te berei ken. „Na de uitspraak van de Tweede Kamer tegen een Rotter damse luchthaven, is het straks een zaak van een nieuw college e'n een nieuwe democratisch ge kozen gemeenteraad," zegt hij. ,,De bevolking kan zich op 2 maart bij de gemeenteraadsver kiezingen al uitspreken." Aubert. tegenstander van een re ferendum, wil nog wel in overwe ging nemen dat een referendum een mogelijkheid kan zijn uit de impasse rond Zestienhoven te ko men. „Dan speelt ook een rol wie er mee mogen doen," meent hij. „Bewoners van Rotterdam-Zuid hebben nu eenmaal geen bood schap aan de noodzaak van een bouwiokatie aan de noordrand Van de stad." De PvdA-er ergert zich aan de 'overtrokken' uitspraken van Pe peren wethouder, Linthorst over Hun partijgenoten in Den Haag. Aubert wijst erop, dat de Kamer fractie van de PvdA al een jaar te gen de luchthaven was. Aubert: „Om daar nu zo'n heisa over te maken. Zó breng je schade toe aan de partij." Hij beschuldigt de burgemeester bovendien van op portunisme. „Toen het er nog naar uitzag, dat het kabinet wel zou instemmen met een nieuwe luchthaven, was het houden van een referendum toch ook niet aan de orde." Strohalm ..Het is zo'n beetje zijn laatste strohalm," reageert D66-fractie- voorzitter Francisca Ravestein, die wél voor een referendum voelt. „Het tijdstip is curieus. Hij is gedwongen om veel haast te maken." Zij doelt daarmee op de nieuwe samenstelling van de ge- iheenleraad. die waarschijnlijk zal resulteren m een anti-vheg- veldopstelling. Door de besluit vorming bij de burgers te leggen lean die klip worden omzeild. Ravestein. die in het verleden het vliegveld al als mogelijkheid noemde om bij wijze van experi ment een peiling op los te laten, meent desalniettemin dat een re ferendum bindend moet zijn. „Zou je alleen maar raadplegen dan krijgt het iets van een opinie peiling en hebben de burgers nog geen echte medezeggenschap." De fractievoorzitters van CDA en WD zijn eveneens voor een refe rendum. maar in tegenstelling tot Peperen Ravestein willen zij daar geen bindende status aan koppe len. De uiteindelijke besluitvor ming zal altijd bij de overheid moeten liggen, zeggen Ella ter Kuile-van der Hoeven (VVD) en Dirk Dekker (CDA). Ter Kuile: ,,De regering heeft er zo'n puin hoop van gemaakt dat dit hele maal geen gek idee is. We delen het ongenoegen van Peper. Wat er in Den Haag gebeurt is schanda lig Een regering wordt geacht verantwoordelijkheid te nemen, maar er wordt mets besloten. Het verhaal van Lubbers erbij is hele maal een grote aanfluiting." Waarde Peper wil het referendum tot Rot terdam beperken. Dekker vraagt zich af of dat zo'n goede zaak is en of andere betrokken gemeenten misschien ook tot een raadple ging zouden moeten besluiten. Daarnaast zal de vraagstelling geen enkele mogelijkheid tot on duidelijkheid mogen laten en zou er pas waarde aan mogen worden ontleend wanneer een aanzienlijk deel van de bevolking meedoet. „Want de tegenstanders zullen waarschijnlijk veel gemotiveer der zyn om een stem uit te bren gen dan de mensen die het niet zoveel uitmaakt." Eind vorig jaar verwierp de Rot terdamse gemeenteraad met 18 tegen 17 stemmen het voorstel van het college een proef te ne men met het houden van een cor rectief referendum. Met een der gelijke raadpleging zou de bevol king de mogelijkheid moeten krijgen beslissingen van de ge meenteraad achteraf te corrige ren. Toen werd ook de kwestie Zestienhoven als voorbeeld ge noemd voor een volksraadple ging. Rotterdam - De meeste stembureaus in Rotterdam zijn slecht toegankelijk voor mensen in een rolstoel of mensen die slecht ter been zijn. Nog geen dertig procent van de lokalen voldoet. Diverse bureaus zouden beter kunnen worden vervangen. Naast de toegankelijkheid werd er ook gekeken naar de bereik baarheid en de bruikbaarheid. Met de meetlat in de hand gingen de vrijwilligers van het Kwali teitspanel op pad. Ze kwamen al lerlei drempels, trappen en smal le doorgangen tegen. Volgens de onderzoekers wordt het steeds moeilijker geschikte plaatsen te vinden. Zo hebben nieuwbouwwijken nog maar nau welijks gemeenschappelijke Tot die conclusies komt het Kwa- liteilspanel Rotterdam dat 292 stembureaus {in totaal zijn er 390) aan een onderzoek heeft onder worpen. Er wordt van alles ge daan om mensen ertoe te bewe gen te gaan stemmen, maar daar bij wordt onvoldoende naar alle praktische belemmeringen geke ken. oordeelt het panel. Rotter dam telt circa zestigduizend ge handicapten en honderdduizend ouderen. voorzieningen. Ook het geld om aanpassingen uit te voeren ont breekt nogal eens. Zo zou ieder stemlokaal eigenlijk een aange past hokje meteen lage tafel moe ten hebben. Die hokjes kosten echter vijftienhonderd gulden per stuk en zijn derhalve in slechts veertig procent van de lo kalen te vinden. Een onderzoeker stuitte bij een basisschool aan de Klaverstraat weliswaar op een fraaie hellingbaan voor rolstoe lers, maar constateerde vervol gens een zeer smalle doorgang en kwam bij het vervolgen van de route zelfs nog een trap tegen. Een bezoeker van het stemlokaal in een gymnastiekzaal aan de Grote Markt: „Ik ben altijd dood moe van het klauteren over de banken die er staan. Ik heb veel mensen die wilden gaan stem men op hun schreden zien terug keren door die toestanden." De resultaten zijn samengevat in het rapport 'Smalle deuren, hoge drempels', dat vanmiddag aan wethouder Hoogendoorr. (Bur gerzaken) en voorzitter Van den Hoek van de Vereniging Gehan dicaptenorganisaties Rotterdam is aangeboden. De onderzoekers doen enkele aanbevelingen om de situatie te verbeteren. Zo zou er tijdelijke parkeergelegenheid voor minder- validen bij de ingang van het stembureau moeten komen. Dat is nu slechts in een van de vijf ge vallen zo. Ook zou de bewegwijze ring moeten worden verbeterd en dient de gemeente er zorg vour te dragen dat verzakte trottoirs zijn hersteld. In het lokaal zouden los se roosters en deurmatten moe ten worden verwijderd en alle deuren geopend moeten worden vastgezet. Tenslotte zou op de oproepkaart moeten worden aangegeven of het betreffende stembureau goed bereikbaar en toegankelijk is. ;[K OV/ Languit, met het hoofd om laag ligt mgr. Van Luyn tij dens de aan roeping van de heiligen enige minu ten voor het altaar. Prompt ver dringen de fo tografen zich voor de beste foto's. Foto Ingnd van Beek Door Joop Spanjersberg Rotterdam - Tot twee keer toe golft het applaus door de volbe- zette kathedrale kerk van Lau- rentius en Elisabeth aan de Rot terdamse Mathenesseriaan. Wel willend applaus als de pasgewijde bisschop in vol ornaat, getooid met mijter, staf en bisschopsring, plaats neemt op de bisschops- troon en even later, een bijna ova tioneel applaus, als hij zijn voor ganger monseigneur Bar in een kort dankwoord prijst voor diens 'onvermoeibare inzet1 en besluit met de woorden. „We zullen hem en zijn inspirerende optimisme niet vergeten Het onverhulde eerbetoon aan monseigneur Bar die uit collegia liteit niet op de wijding aanwezig is, blijkt voor velen - zo viel zater dag uit de meeste reacties op te maken - het hoogtepunt van mgr. Van Luyn's wijding tot bisschop van Rotterdam. Natuurlijk, de kerk zag er met alle honderden bloemstukken prachtig uit. de cantorij zong mooier dan ooit, de geschenken van alle dekenaten, waaronder gerookte paling, jene ver, haring en boerenkaas, waren leuk en vooral origineel - maar 'Bar blijft Bar'. Gewaardeerd, en in Rotterdam nog altijd geliefd. De spontane gevoelsexplosie an de meer dan twaalfhonderd aan wezigen in de kerk wordt achteraf door maar weinigen ongepast be vonden. „Het was geen demon stratie," verklaart Louis Berger, de gnjsgekuifde pastoor van Kijkduin, „maar een emotioneel afscheid van Bar." De scheidende bisdom-administrator mgr. Jan Zuidgeest glundert naderhand zelfs breeduit: „Mooi voor Bar, hè," reageert hij. „En ook mooi voor Van Luyn die zijn woorden welgekozen heeft." In hoog tempo, in nagenoeg twee uur, wordt de wijdingsceremonie zaterdagochtend in de kathedrale kerk voltrokken. Geen uitbundi ge, 'joyeuze' installatie zoals die van bisschop F. Wiertz van Roer mond, eind september vorig jaar. Maar een strak geregisseerd schouwspel onder de talrijke schijnwerpers van de KRO-televi- sie en met de alomtegenwoordig heid van een legertje fotografen. Hoewel 'flitsen' verboden is, on derstreept de motordnve van hun fotocamera's vrijwel elke rituele handeling bij het altaar waar kar dinaal Simonis. de van een hart aanval herstellende bisschop Ernst van Breda en de Italiaanse bisschop Bertone de wijding van 'hun dierbare broeder' verrichten. Beroering Enige beroering ontstaat als mgr. Van Luyn tijdens de aanroeping van de heiligen enkele minuten ceremonieel voor het altaar ligt, languit en het hoofd omlaag. De fotografen verdringen zich bij het uitgestrekte lichaam en priesters proberen met korte handgebaren tevergeefs de orde te herstellen. Na de dienst, tijdens de door hon derden priesters, kloosterlingen en pastoraal werkenden bezochte receptie in de Rotterdamse Doe len, hebben velen zich alweer ver zoend met het media-cireus in de kerk. Hetzelfde geldt, naar blijkt, voor de afgesloten periode-Baren de komst van de 'nieuwe man' Ad van Luyn, een Salesiaan net als mgr. Ter Schure, de behoudende bisschop van 's-Hertogenbosch. Een Haagse pastor die zegt Van Luyn ooit nog eens les te hebben gegeven, noemt zijn oude pupil met trots een 'topper': intelligent, rustig en absoluut één van de bes ten binnen de Orde der Sale- sianen. „Maar daar heb je nu wei nig meer aan," beseft hij. „Als congregatie zijn we hem kwijt; hij behoort nu het bisdom toe." Jus d' orange Nippend van een glas jus d'oran- ge wil een andere pastoraal wer kende best kwijt wat hij precies van zijn netgewijde bisschop ver wacht: een helder beleid, met gro te aandacht en waardering voor de verscheidenheid in het dio cees, kortom: voortzetting van de dialoog die oud-bisschop Bar zo terecht begonnen is. Dat blijkt bij navraag ook het warmgekoesterde verlangen van mgr. Zuidgeest die binnenkort als pastor in Berkel en Rodenrijs aan de slag gaat. Zuidgeest die na het plotselinge vertrek van mon seigneur Bar het bisdom leidde, heeft al enige ervaring met de stijl-Van Luyn opgedaan tijdens vergaderingen met de dekens en het kapittel van het bisdom. Over Van Luyn zegt hij: „Ik vind hem direct en zeer to the point. Sommige collega's zeiden na de eerste kennismaking dat ze hem terughoudend vonden; en dat is hij ook als Groninger. Maar tege lijkertijd is hij uiterst bedacht zaam, neemt tijd voor analyse en kan erg goed luisteren." De ver gelijking met oud-bisschop Bar is simpel, bijna voor de hand lig gend: „Bar was joviaal, tegen Bar kon je alles zeggen. Tegen Van Luyn niet." Rotterdam - Op het moment dat hij de vele aanwezige Chine zen in hun eigen taal een gelukkig nieuwjaar toewenst kan Elco Brinkman niet meer stuk. Als zij straks al besluiten de gang naar het stemhokje te maken valt de keuze op die aardige me neer. Missie onder voorbehoud geslaagd. Want, had de landelij ke CDA-lijsttrekker even eerder al gezegd: „Wat ik u vooral vraag is straks een stem uit te brengen. En dan natuurlijk niet opeen andere partij. Want daar ben ik hier niet voor gekomen.'f Zwevende kiezers en met-stem mers worden een steeds belang rijker doelgroep voor politieke partijen. Vooral ook omdat die groep steeds groter wordt. Ze zijn echter onder alle geledingen in de maatschappij te vinden en daar om met eenvoudig te bereiken. Van de Chinese gemeenschap in Nederland is bekend dat zij nau welijks gebruik maken van hun stemrecht. Vaak zijn ze er niet eens van op de hoogte. Een feest waarop heel veel Chine zen zich verzamelen is derhalve dé gelegenheid bij uitstek in con tact te komen met elkaar. Zater dag was dat het geval. De Chine zen vierden in de Rotterdamse Doelen nieuwjaar (de start van het,Jaar van de Hond) en het tien jarig bestaan van hun belangen- stichting. Het CDA was er dus bij. Niet al- leei met Brinkman, maar ook met partijvoorzitter Van Velzen, oud-mmisters Van Dijk en De Ko ning, diverse Kamerleden en Rot terdamse vertegenwoordigers. Zij lieten zich volgaarne rondleiden langs de vele kraampjes met handwerk en lekkernijen en woonden zang- en dansoptredens bij. Een belangrijke rol bij de vrijage tussen de Chinese gemeenschap en het CDA is weggelegd voor de Rotterdamse Chang Li. Zij is al een aantal jaren binnen het CDA actief en staat voor de raadsver kiezingen op een elfde plek. Chang Li zet zich in om het poli tieke bewustzijn bij haar landge noten te vergroten en leverde de afgelopen twee jaar al zo'n zeven tigjongeren af bij de kaderscbool van het CDA. „Een uitstekende zaak," zei Van Velzen, die de hoop uitsprak dat ook de ouderen dat voorbeeld volgen. De partijvoorzitter nam samen met Brinkman deel aan een ge sprek met een aantal, veelal jeugdige. Chinezen die de grote problemen schetsten waar deze bevolkingsgroep zich voor ge plaatst weet. De ouderen bijvoor beeld (nu zo'n negenduizend) die toen ze naar Nederland kwamen meteen aan de slag gingen in de horeca, daar dag in dag uit druk in de weer zijn geweest en eigen lijk nooit de gelegenheid hebben gehad te integreren in de Neder landse samenleving. De taal spre ken ze met of nauwelijks, van het bestaan van voorzieningen zijn ze niet op de hoogte. Daarom werd zaterdag aangedrongen op speci fieke cursussen, uitgebreide voorlichting en op de Chinezen toegespitste oudedagvoorzienin- gen, zoals bijvoorbeeld de moge lijkheid bij elkaar in een verzor gingscentrum te worden onderge bracht. Een dergelijk project gaat overigens binnenkort al m Rot terdam van start. Voor de ouderen moet hulp ko men, aldus Brinkman. „Dat kan op -allerlei manieren. Misschien niet direct aparte vleugels in ver zorgingscentra, maar bijvoor beeld door begeleid wonen-pro jecten of maaltijdbezorging. En natuurlijk moet de voorlichting worden verbeterd. Want AOW is er ook voor de Chinezen." Schiedam - De gemeente Schiedam behoort tot de negen gemeenten in Nederland die door PTT Telecom zijn uitgekozen voor de plaatsing van een nieuw soort telefooncel. De voorziening lijkt het meest op een bushokje, dus met plattegrond, met daarin een telefoon. Over een maand worden ze geplaatst. Ze komen met name bij invalswegen, waar stadsplattegronden zijn neerge zet. Men kan daar de plaats van bestemming opzoeken en eventu eel melden dat men iets te laat is. PTT Telecom werkt daarvoor sa men met de kaartenuitgeverij Wegener Suurland. De plaatsing gebeurt op drukke punten en is voorlopig een proef. Naast Schiedam worden de 'bei- hokjes' geplaatst in Gouda, Roo sendaal (2), Nuenen, Apeldoorn, Tiel, Veldhoven, Amersfoort en Valkenswaard (2). PTT Telecom denkt zo een mid del in handen te hebben om de wildgroei aan straatmeubilair af te remmen. Er wordt met ver voersmaatschappijen onderhan deld over een efficiënter gebruik van bushokjes. De PTT heeft verder plannen om het aantal telefooncellen uit te breiden. Dat aantal is nu dertien duizend, te weten zevenduizend 'normale' en zesduizend voor te lefoonkaarten. Dat laatste aantal wordt uitgebreid naar veertien duizend. In de nieuwe 'cellen' kan ook met een credit-card worden betaald. Verder worden er zogeheten pho- neliften geplaatst in bejaarden huizen, ziekenhuizen en revalida tiecentra. Bel vandaag nog 071 -131800 of 071-140548 voor meer informatie Rotterdam - Een 39-jarige man heeft zaterdagavond een val van tien meter gemaakt uit het hoofdbureau van politie in -Rotterdam. Hij brak beide be nen, polsen en zijn bekken. De man, die eerder, op de dag was aangehouden op verden king van handel in verdoveni de'middelen werd zaterdag^ avond verhoord. Volgens een woordvoerder van de politie' werd hij enige tijd alleen gela ten in een afgesloten verhoor kamer op de tweede verdie-, Ping. - Hij moet toen kans hebbenge: zien om de gordijnen/- aan elkaar te knopen en het raanr te openen. De gordijnen waar-: langs hij wilde ontsnappen be 'gaven het. De man is in het zie-, kenhuis Dijkzigt opgenomen. De politie zal maatregelen ne- men om een herhaling te voor komen. Rotterdam - Drie naar later bleek houten vuurwapens hebben za terdagavond voor een hoop heisa gezorgd. Een oplettende burger tipte de politie dat in een koffie shop aan de Hudsonstraat drie automatische vuurwapens wer den verhandeld. Na overleg met de hoofdofficier van justitie deed een arrestatieteam een inval in de shop maar dat leverde niets op Uiteindelijk werden de wapens onder een in de buurt geparkeerd staande auto gevonden. Ze ble ken van hout en eigendom, van het RO Theater. Een 20-jarige man die korte tijd later werd gear resteerd bekende de 'wapens' bij een inbraak in het theater te heb ben buitgemaakt. Rotterdam - DFpcfllïïéTiëëfl de 39-jarige Rotterdammer M. E. R opgepakt die ervan wordt ver dacht zaterdagochtend aan de Glinthorst in Zuidwijk een taxi chauffeur te hebben gemoles teerd. De 23-jarige chauffeur werd met een ijzeren staaf op zijn hoofd geslagen. Ook spoot zijn aanrander hem ammoniak in het gezicht. De Verdachte werd in de buurt aangehouden. Rotterdam - De regiopolitie Rot terdam-Rijnmond heeft het afge lopen weekeinde twee grote alco holcontroles gehouden op de Ave- ling en de Groene Kruisweg in Rotterdam-Zuid. Van de 1700 ge controleerde automobilisten kre gen er dertig een proces-verbaal. In totaal incasseerde de politie vrijdag- en zaterdagnacht 16.7ÖÖ gulden aan boetes. Er zijn twee rijbewijzen in beslag genomen. Rotterdam - De politie van bu reau Oost heeft gisteren op rijks weg A16 een zich zeer traag voortbewegende automobilist op de bon geslingerd. Met een vaart je van dertig kilometer per uur reed hij richting Rotterdam, het geen de aandacht van enkele agenten trok. Als verklaring voor zijn slakkegangetje gaf de man dat hij de weg kwijt was, en zich met hogere snelheid niet kon on- enteren. Rotterdam - De woonmanifesta- tie Binnenhuis '94 in Ahoy' heeft in de tien beursdagen een record aantal betalende bezoekers bin nengekregen. In totaal passeer den 104.790 mensen de kassa, twaalfduizend meer dan vorig jaar. Hoek van Holland - Op het strand van Hoek van Holland zijn dit weekeinde tien verdachte zakjes gevonden en opgeruimd. Aanvan kelijk werd aangenomen dat de zakjes behoorden tot de partij landbouwgif Apron plus die in ja nuari op de stranden aanspoelde. Bij onderzoek bleek dat de zakjes geen landbouwgif bevatten. Van de tien zakjes op het Hoekse strand waren er twee gevuld, de rest was gedeeltelijk leeg. heid dan kele Schi aan een over "aam verk den te park de st ooki centi keer. perk died stad ken. geec Hoek inwoi valho Badw. betra moes laden tachti

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1