Waterweg 15 Woonproject gemangeld tussen rijk en gemeente Moderniserend archief in oude luister hersteld Lenie van de Wilt is gek op trekpoppetjes Schijntoneel rond vuilstortplaats in Lickebaert genda Genoeg Zwarte Schapen Wijkcentrum Nieuwland viert 10-jarig jubileum Vrijwilligers gevraagd Kunstmarkt in teken van Schiedam Kappersmodellen gezocht Verslik u niet! Griekse avond Verzamelaars Rotterdams Dagblad Woensdag 26 februari 1994 Gaardingen moet het dit jaar zonder Wit en Zwart Schaap stellen. Carnavalsvereniging De Leutloggers heeft geen geschikte plaatsge noot kunnen vinden, die zich respectievelijk in gunstige zin heeft onderscheiden of ongelofelijk veel pech heeft gehad. Dus ontbrak zaterdag in Tnange. het ritueel waarbij onder veel Alaafs de held en anti-held onder een doek de 2aal worden binnengebracht. Geen pechvogel: gaat het dus goed met Vlaardingen? En gaat het zo slecht dat niemand een veer op zijn hoed verdient? Voor de laatste categorie kan ik inderdaad niet zo snel iemand bedenken, maar zwarte schapen rijn er voldoende. Zo heb ik onlangs nog op deze plaats de directeur van PTT Post Vlaardingen een dienstklopper en pennelikker genoemd. Een goede kandidaat dunkt mij. Maar de beste kanshebbers levert de zogeheten Bende van Vier: de PvdA-pelitici die door de eigen ledenvergadering naar een bescha mend lage plaats op de kandidatenlijst zijn verwezen. Wat zij daar van vinden, hebben zij onbeschroomd aan de krant laten weten en dat was smullen! De huidige wethouder John Ranshuijsen heeft zelfs nog die nieuwe partij Solidair'93 gebeld. Zogenaamd om 'infor matie in te winnen', maar volgens mij om na te gaan of een nieuwe politieke vrijage mogelijk was. De Bende is inmiddels een actie begonnen om via voorkeurstemmen de gemeenteraadsverkiezingen te overleven. Zo heeft de roodharige Leo ten Have de bejaarde medemens ontdekt. In een interview in een plaatselijk blad houdt hij een vurig pleidooi tegen bevriezing van de AOW. Hij zal gedacht hebben: het is vier jaar geleden Arie van Loenen in Schiedam gelukt om over de ruggen van de oudjes de raad binnen te komen; mij moet dat ook lukken. Maar dan vergeet hij dat Van Loenen voorzitter van de ANBO was. Die had tenminste nog een stencilmachine tot zijn beschikking, die hij 'dienstbevelen' aan zijn leden kon laten uitspuwen. Ten Have, noch bejaard noch ANBO-voorzitter, beschikt daar niet over. Boven dien; wat heeft hij de afgelopen vier jaar eigenlijk op ouderengebied gepresteerd Nee, h et bejaarde stemvee laat zich heus niet op de val reep aan zijn boezem drukken, nu zijn riante raadsvergoeding in ge vaar komt. Ek ben benieuwd wat de andere twee bendeleden nog in petto heb ben: jongeren, buitenlanders, vrouwen? In ieder geval nomineer ik alle vier voor verkiezing tot Zwart Schaap van het Jaar. Want dat ver dienen ze, de pechvogels. En directeur Dienstklopper moet maar een jaartje wachten. Die krijgt zijn onderscheiding als hij, vanwege mijn 1 te hoge brievenbus, stopt met het bezorgen van mijn post DICK VAN DEBLUGT Schiedam Wijkcentrum Nieuwland bestaat tien jaar. Dit wordt zaterdag 19 februari gevierd met een kinderpro gramma in de middag en 's avonds een feestelijk programma voor volwassenen. Kaarten zijn verkrijg baar bij de beheerscommissie van het wijkcentrum. Het centrum, met als 'vaste bewoners' de Kruisver eniging, de bibliotheek, vereniging de Vrijbuiters en de Vereniging Vluchtelingenwerk Schiedam, be staat eigenlijk al sinds de jaren vijftig. Voor het jubi leum wordt pas geteld vanaf de grondige verbou wing in 1982 en 1983. Verpleeghuis de DrieMaasStede zoekt nieuwe vrij willigers voor de meest uiteenlopende activiteiten: van de begeleiding van een patiënt naar ziekenhuis of arts en de hulp bij gespreksgroepen tot het spelen van gastvrouw of gastheer in een huiskamer. Ook voorde assistentie bij gezichtsverzorging, zwemmen 'met patiënten, de klassieke muziekgroep en de wan delclub worden vrijwilligers gevraagd. Belangstellenden krijgen vooraf een introductiecur sus. Aanmelden bij Yvonne Scheper van het bureau vrijwilligerswerk: 4278123. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan RozendaaJ Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Meer dan vijftig Schiedamse amateurschilders en hobbyisten exposeren hun werk zondag 20 februari tijdens de jaarlijkse kunstmarkt in wijkcentrum de Erker. Het thema van de expositie is Schiedam. Dit komt niet alleen tot uitdrukking in de tentoongestel de werken maar ook in de activiteiten waar bezoe kers zelf aan de slag kunnen. In alle ruimten van het gebouw is iets te doen, zoals het maken van schilderijen op verfbasis, glassculp turen, portrettekenen en patchwork. Leerlingen van de muzieklessen verzorgen de muzikale omlijsting. Aanvang 13.00 en het duurt tot 17.00 uur. Kluphuis Oost is op zoek naar modellen voor de kap perscursus. De modellen zijn elke donderdagmor gen welkom en kunnen voor vijf piek worden ge knipt. Andere mogelijkheden zijn watergolven ƒ7,50), blitzen (ƒ10,-) en permanenten (ƒ17,50 ofƒ20,- -) De cursisten worden bij de behandelingen bijge staan door een deskundige. Vooraf een afspraak ma ken is gewenst, via telefoonnummer 4735435. Vlaardingen Wat doet u met geneesmiddelen en wat doen genees middelen met u is het thema van een vooriichtings- middag in het Holy Ziekenhuis De bijeenkomst met de titel Verslik u niet! vindt plaats in de lezingzaal van het Vlaardingse hospitaal. Naast een inleiding van H. Vermeulen, één van de artsen van het Geneesmiddelen Team, wordt een vi deo getoond waarin het medicijngebruik van een vrouw kritisch onder de loep wordt genomen. Aan het eind van de middag komt het zorgvuldig opvol gen van de voorschriften aan de orde. evenals de in formatie op het etiket en de bijsluiter en het bewaren en wegdoen van geneesmiddelen. Donderdag 24 februari, van 14.00 tot 16.00 uur. Voor af opgeven is gewenst, via 4742222, toestel 630. Nikos Papanikolas, zoon van een priester en afkom stig uit het Griekse Archangelos, maakt momenteel een toemee door Nederland en doet daarbij Maas sluis aan. Hij treedt zaterdag 19 februari op tijdens de Griekse avond in wijkgebouw Steendijkpolder. De avond begint om 19.00 uur met een videofilm over de wandelmarathon op Rhodos, waarna Nikos vanaf een uur of acht met zang en dans het wijkge- bouw in Griekse sfeer brengt. Waardingen - Het project Tijde lijk Wonen Elckerlye in Vlaardin gen dreigt een troosteloze dood te sterven. Boven de titel van de af scheidsrede zou dan kunnen ko men te staan: Gemangeld tussen rijk en gemeente. Want het minis terie van WVC en de gemeente Vlaardingen spelen elkaar de bal toe als het op betalen aankomt. Het Tijdelijk Wonen Elekerlyc is een landelijk experiment dat in 1989 van start is gegaan. Er wor den mensen opgevangen die door bijvoorbeeld relatie- of schuldpro blemen op straat zijn komen te staan. Via de crisisopvang stro men deze mensen door naar Elek erlyc. Daar krijgen ze dan tegen betaling van huur en de kosten voor gas, water en licht een onder dak. De bewoners worden gedu rende maximaal een jaar gehol pen bij het oplossen van hun pro blemen. Dat varieert van schuld sanering tot hulp bij het vinden van werk en opleiding en eventu ele geestelijke bijstand. Sponsoring WVC heeft het project 'de afgelo penjaren bij elkaar een ton toege stopt; vijfduizend gulden per plaats per jaar. Daarvan kunnen de loonkosten worden betaald. De overige zaken worden door de overkoepelende Stichting Nood- opvangcentrum Vlaardingen be taald uit sponsoring en fonds werving. Maar omdat dat laatste steeds meer een probleem wordt en ook de overkoepelende stich ting niet verder uit hoar reserves kan putten, is eind vorig jaar bij WVC een aanvullende subsidie van 30.000 gulden aangevraagd. Het antwoord van de minister kwam snel, maar was negatief. Op basis van een nog niet afgeronde evaluatie van de projecten kon een herziening van de subsidie niet plaatsvinden. Die evaluatie had twee jaar geleden al plaats moeten vinden, maar is door WVC nooit gemaakt. Daarbij speelt wellicht mee dat het rijk met in gang van 1 januari 1994 deze taak heeft overgedragen aan de ge meenten. Daarom, suggereert de minister in haar brief, moet de stichting zich maar tot de ge meente wenden voor subsidie. Verkeerde Dat heeft directeur Mariëtte van Dorst ook gedaan. Maar burge meester en wethouders van Vlaar dingen oordeelden dat zij ook daar aan het verkeerde adres was: „Ons college heeft gemeend niet op uw verzoek te moeten ingaan. Uw verzoek om structurele verho ging van de subsidie vloeit recht streeks voort uit de landelijke ex perimentele fase waarin ook het project Tijdelijk Wonen Elckerlye zich thans bevindt." B en W mo gen dan geen geen geld hebben, maar nog wel een tip: probeer het nog maar eens bij WVC. „Natuurlijk," zegt Van Dorst, „vind ik het antwoord van de ge meente niet prettig, maar het is we! logisch." En daarom heeft zij bezwaar aangetekend tegen de weigering van subsidie door het ministerie, Als dat negatief uit valt, dan lijkt het gedaan met Elckerlye. „We vragen maar weinig en blij ven een heel goedkope instel ling," zegt Van Dorst. „We krijgen nu vijfduizend gulden per plaats, per jaar en dat moet 6500 gulden worden om de boel draaiende te houden." Als Elckerlye moet sluiten, dan heeft dat volgens Van Dorst tot gevolg dat de crisisopvang nog verder dichtslibt. Terwijl nu al maar tien procent van de aanmel dingen kan worden geholpen. Sinds 1989 zijn er-inclusief kin deren - 224 mensen van de crisis- opvang doorgestroomd naar Elck erlye. „Als die mogelijkheid er niet meer is, dan staan de mensen na vijftien weken crisisopvang weer op straat. En die tijd is te kort om werkelijk wat aan de pro blemen te doen, zodat ze een tijd je later weer op de stoep staan. Bij ons, of bij een andere instelling." Boven de deur van het Stadsarchief aan Plein Emaus is weer zichtbaar met welk doel het pandje in 1905 werd gebouwd. De uitbreiding met een moderne vleugel, rechts op de foto, vordert gestaag. Foto Roel Dijkstra Door Ben van Haren Vlaardingen - Het Stadsarchief gaat op de moderne toer. Al ge ruime tijd zijn bouwvakkers in de weer om voor de wakers over geschriften, prenten en ander materiaal uit het rijke Vlaar dingse verleden een passende, maar ook eigentijdse accommo datie te maken. ook toeneemt. Het fraaie pandje aan Plein Emaus wordt aan de zijde van de Prins Bemhardlaan uitgebreid met een hypermoderne vleugel om de werkruimte voor de mede- risch materiaal voor bezoekers werkers en de bergruimte voor Overal worden nieuwe leidingen gelegd en vinden andere aanpas singen plaats. De computerise ring van de archiefbestanden gaat steeds verder, waardoor de toegankelijkheid van het histo- het vele historisch materiaal te vergroten. Maar het blijft niet bij de uitbreiding. Tegelijkertijd is van de gelegenheid gebruik ge maakt om het domein van archi varis Hans Mathijssen en zijn mensen in oude luister terug te brengen. Sinds kort is bijvoorbeeld, na een halve eeuw van stilte, weer elk half en heel uur het klokje te ho ren in het torentje. Weliswaar kwam het dertig kilo wegende luidklokje, via de directeur van de Sliedrechtse Gemeentewer ken twee jaar nadat de bezetters het ter omsmelting naar Duits land hadden gestuurd, in 1945 te rug in Vlaardinger-Ambacht en werd het in het torentje gehan gen, maar luiden was niet meer mogelijk. Onlangs hebben de ca rillonbouwers van Eijbouts uit Asten het mechanisme lopend ge maakt. Een stevige schoonmaak beurt van de buitengevel zorgt er verder voor, dat eindelijk weer zichtbaar is boven de voordeur, dat het pandje in 1905 werd ge bouwd als raadhuis van de voor malige gemeente Vla'ardinger- Ambacht. Door Nathalie Lans Schiedam - Lenie van de Wilt verzamelt al een kwart eeuw. Zij is geobsedeerd door trekpoppe tjes. Vijfentwintig jaar geleden prikte zij met een punaise in de hal van de woonboot, waarop zij met haar man Ger woont, een trekpoppetje vast op de muur. Zoals zoveel verza melaars zeg gen: het ging van kwaad tot erger, Het aan tal van honderd is zij al lang ge passeerd. De omvang van haar verzameling houdt ze daarom niet meer bij. Ze weet wel dat bij ieder exemplaar dat er bij komt de boel weer verschoven moet worden om de nieuwkomer een leuk plekje te geven. „Kijk, dit was m'n eerste. Een pi raat met een houten been. Het is nu nog m'n favoriet eigenlijk," vertelt Lenie niet zonder trots. Zij kocht het poppetje eind jaren zes tig tijdens het winkelen. Lenie was er meteen weg van. De laatste paar jaar koopt zij niet zoveel pop petjes meer. Haar verzameling wordt nu voornamelijk uitgebreid met giften. .Tegenwoordig zie je overal trek poppetjes te koop. Wanneer ik de stad in ga kan ik gerust tien pop petjes kopen die ik nog met bezit. Maar dat vind ik geen verzame len. Het is juist de kunst om naar een exemplaar op zoek te gaan. Een paar jaar geleden was het ver zamelen veel leuker. Man, man, als ik er een had gevonden werd ik echt helemaal gek. Ik was als een kind zo blij." Eindeloos Zo nu en dan koopt de verzame laarster nog wel eens iets. „Je moet er echt tegenaan lopen. Op een rommelmarkt, of als je op va kantie bent. Ook weieens in een speelgoedwinkel Wanneer ik er een rie die ik eindeloos vind, dan schaf ik hem natuurlijk wel aan." Zo groeit haar collectie nog ge staag. De poppetjes rukken in middels op naar de woonkamer. De reden daar voor is dat Le nie er zo veel krijgt. „Het lollige is dat in de loop der ja ren steeds meer mensen voor mij zijn gaan zoeken. M'n neven, nichten, vrien den, kennis sen. Iedereen koopt ze voor me. Daarom heb ik ook poppetjes uit de hele wereld. Want wanneer m'n familie naar het buitenland gaat, nemen ze een poppetje mee. En het gekke is, ik heb nog nooit een dubbele gekregen." Tong uitsteken Lenie de Wilt is handig geworden in het vastprikken van haar ge liefde objecten. Op een vierkante meter kan zij er heel wat kwijt. Maar wel zo dat de poppetjes kun nen bewegen. Wanneer zij haar verzameling bewondert -en dat doet zij iedere dag - moet ze even aan de touwtjes kunnen trekken. En daarbij moetje met veel posi ties rekening houden, blykt tij dens haar demonstraties. Het zijn niet alleen poppetjes die met de armen en benen de lucht ingaan, maar ook clowntjes die hun tong uitsteken of hun hoedje afnemen, trommelaars en kwakende vo gels. De poppetjes zijn per categorie gerangschikt. Zo hangen er groe pjes indiaantjes, pinguins, kabou ters, schoorsteenvegers en kle derdrachtpoppetjes. Ook Charlie Chaplin en de Rattenvanger van Hameien ontbreken niet. Het is een bont gezelschap waar de ver zamelaarster voorlopig niet op uitgekeken raakt. „Ze zijn zo leuk. Moet je kijken, soms is de achterkant ook nog een heel V30V 1£7 kunstwerk. Eigenlijk zonde om maar één kant te laten zien. Kos telijk hè? Ik verzamel al zo lang, maar ik ben er nog steeds gek van." Dit voorjaar stelt Lenie van de Wilt een deel van haar verzame ling ten toon in de bibliotheek in de Leliestraat. Hoeveel trekpoppetjes Lenie van de Wilt ook moet op hangen; ze moeten wel kun nen blijven bewegen. Foto Roel Dijkstra Door Henk de Kat Den Haag - De Zuidhollandse provinciebestuurder li. van der Vlist (PvdA, milieu) heeft gisteren ontkend dat hij definitief afziet van een vuilstortplaats in het Lickebaert-gebied. Het ANP had deze uitspraak maandag de we reld ingestuurd. Maar nee: Van der Vlist laat weten dat hij de ge meente formeel nog steeds wil verplichten tot aanleg. In één adem voegde hij er echter aan toe, dat de stortplaats wat hem betreft inderdaad niet zou hoeven. Dergelijke citaten rond de Licke- baert-locatie worden langzamer hand moeilijk uit te leggen. genlijk is namelijk in Vlaardin gen net zo'npolitieke schijnverto ning aan het ontstaan, als enkele jaren geleden met de op Ypen- burg geplande vuiiovenbouw. Puur om formele redenen gingen bestuurders in de Haagse regio nog geruime tijd door met de bouwvoorbereidingen van dat Ypenburg-plan, terwijl allang dui delijk was dat het hele project zou worden afgeblazen vanwege een gewijzigde afvalmarkt. Ook in de huidige Vlaardingse si tuatie spelen veranderingen in het afvalwereldje een cruciale rol. Vijf jaar geleden zat Zuid-Holland nog in de piepzak wegens een nij pend tekort aan stortplaatsen voor bouw- en 'sloopafval. Licke baert moest er daarom komen. Vier maanden geleden liet Van der Vlist evenwel tegenover deze krant doorschemeren dat er ook op stortgebied veranderingen op til waren. Die zijn vooral teweeg gebracht door de opening van de grote, moderne vuilstortplaats in de Derde Merwedehaven te Dor drecht. De capaciteit daar is zo groot, dat er tot het jaar 2002 hele maal geen andere Zuidhollandse stortplaats nodig is. Om die reden liet Van der Vlist eerder al het plan voor een stortplaats in de Hoge Nespolder vallen. De vraag is evenwel wat er op lan gere termijn moet gebeuren. Van der Vlist wil meer met de andere Randstad-provincies doen: zij mogen wat hem betreft ook gaan storten in Dordrecht, als Zuid- Holland in ruil daarvoor na de Dordtse sluiting in het jaar 2002 z'n stortafval naar andere provin cies mag brengen. Zo'n opzet verkeert nog in een pril pohtiek stadium, en vanwege de daaruit voortvloeiende onze kerheden houdt Proav (het Pro vinciaal Afvalbedrijf Zuid-Hol land, dat namens het provinciebe stuur allerlei praktische afvalza ken regelt) nog altijd stug vast aan het verlangen om Lickebaert gereed te maken als toekomstige stortplaats. Van der Vlist komt daarmee in ongelukkige dubbel rol. Als bestuurder vindt hij dat er een streep moet door het Licke- baert-plan, maar hij is ook hoofd-* commissaris van het Proav-be- drijf. In die functie moet hij for meel het spel wel meespelen, en Vlaardingen binnenkort opdra gen om nu toch echt werk te ma ken van dat bestemmingsplan. Echt opgelost wordt de kwestie pas, op het moment dat de Rotter damse regio met een alternatief komt voor die in wezen door nie mand gewenste Vlaardingse stortplaats. Van der Vlist heeft al eens geopperd een plek op de Maasvlakte aan te wijzen. Maar daar moet Rijnmond wel zelf mee komen. „Zolang er geen concrete afspraken zjjn gemaakt over al ternatieven, zal de provincie de claim op Lickebaert handhaven," aldus Van der Vlist gisteren. Woensdag 16 februari VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Alle you need is lach, door: Tineke Schouten; 20.15U. ROTTERDAM Bibliotheektheater. Johan Podan en de ontdekking van America, 20.30u. Lantaren/Venster. Uitge steld Faust door Fact. Luxor Thea ter. Herman Finkers, 20.15u. Rot terdamse Schouwburg. Nu Sijt Weltecome, 20.15u. Maria PoppmsJ 20.30u. TheaterZuidplein Blijfvan mijn üjk, 20.15u. Andermanseiland. 20,30u, De Doelen Schubertïade? 20.15u- Doelencafé. Latin Jam Session, 22.00u. De Evenaar. M.u-j sic of Khakassia, 20.15u. Zaal Unie. On Top of the World, 20.30u. Donderdag 17 februari SCHIEDAM Dienstencentrum de Woudhoek— Erwtensoep eten, ll.OOu. Klubhuist; Zuid. Kleding- en speelgoedbeurs,- 10.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Accidental Herog (film), 14.00 en 2O.30u, Grote Kerfui Lunchconcert, door: Aad Zoutendijk; 12.45u. k .U |0 M "S 00- ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Indfcü. cent Proposal' (12) dag. 11.4530 2.15-4.45-7.15-9.45. Alhambra,q 2: 'A Perfect World' (12) dag. 4-K 6.45-9.30, do. ook 1.15. Calypso^ 1: 'Manhattan Murder Mystery' (16| dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso^- 2: 'Aladdin' (ai) dag. 1.15-4-6.45^' 'The age of Innocence' (al) dag.n 8.45. Calypso-3: 'Farewell to my» concubine' (al) dag. 1.15-5. 'Germi;'S nal De Mijn (12) dag. 8.30. Cine~f rama 1: 'Demolition man' (16) dag.^. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2;* 'Mr.Wonderful' (16) dag. 1.15-4«v 6.45-9.30. Cinerama 3: The Ad!*! dams Family 2' (ai) dag. 1.15-4»T 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Sleepiest® in Seattle' (al) dag. 1.15-4-6.45;0| 9.30. Cinerama 5: 'Undercoveria Blues' (12) dag. 4-6.45-9.30, dorf .vr.ma.di. ook 1.15. Corso: Thevi Three Musketeers' (12) dag. 1.15'f» 4-6.45-9.30. Imax Theater;- 'Sharks' (al) do.wo. 2-8.30. 'Mourï^ tam Gorilla' (al) do.wo. 3-7,30. Lan^s taren/Venster 1: 'Naked' dag. 8j,\ 10.15. Lantaren/Venster 2: 'Aveifli tik' wo. 7.30. 'El Sol del MembnlIoÜ? dag, 9,30. Lantaren/Venster 3: 'Li^* fe according to Agfa' dag. 7.30-10.' Lantaren/Venster 4: The baby oJJ Macon' dag. 7.30-10. Lumière 1:?8 'Extreme Justice' (16) dag. 1.15-4?* 6.45-9.30. Lumière 2: 'Jurassic!} Park' (al) dag. 1.15-4. 'The Firm'sv (16) dag. 8. Lumière 3: 'Heaven Earth' (12) dag. 8.15, do ook 1.15sg 4.30. Lumière 4: The house of th&v spirits' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Kindermatinees: Alhambra 2: 'Aladdin' wo. 1.15. Cinerama 5:», 'Beethovens2e' (al) wo. 1.15. ImaxP 'Ninja Turtles 3' (al) wo. 4. LumièmO 3: 'Aladdin' wo. 1.15-4. Venster 'Rodelaarsjes'wo.2.30. Venster4: 'Otto is een neushoorn' wo. 2.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1