Waterweg Fabristraat wordt 19e-eeuws hofje I Meer kans, meer geld, Bij VOS start volwaardig gymnasium Expo over herinrichting Steendijkpolder-Zuid Diamanten paar vond de ware bij zangvereniging Lachen om de politiek Assistentie bij belastingaangifte Nader tot elkaar in de Woudhoek Protest tegen de verdwijning vrouwen Buurthuis op kamp in de Staatsloterij Nieuw adres Kraamcentrum Fort tijdelijk open UITNODIGING MODESHOW .1'1 is Rotterdams Dagblad Woensdag 23 februari 1994 En dan zeggen ze wei eens dat politiek niet leuk is. Momenteel ge- i niet ik met volle teugen. Absoluut hoogtepunt is natuurlijk de con servatieve partij in Engeland. Amper heeft prime-minister John Ma jor gezegd dat dit nu echt het laatste seksschandaal was, duikt er weer een MP op die het met zijn secretaresse heeft gedaan. Dit soort hoogtepunten kent de Vlaardingse politiek helaas niet (al- hoewel... ik zou niet weten wie het hier met wie doet, alsmede in wel ke kleding), maar de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen levert niettemin de nodige pret op. De zogeheten Bende van Vier (PvdA) beet het spits af. Die begon in december als eerste met mod der te gooien. Daarna volgde lijsttrekker Ron Molenaar (D66), die als een wildeman om zich heen mepte. Inmiddels werkloos zou hij wel graag wethouder vrillen worden. Maar dat ontkende hij later weer.'Ik ben. niet werkloos, ik ben adviseur, zei hij (wat volgens mij een .duur Avqordwoor werkloos is). Vervolgens kreeg hij op zijn kop van byna'. oud-fractievoorzitter Bert Kandel (PvdA). Die man doet 'vreemde uitspraken', vond Kandel, die de politiek verlaat omdat hij een goede vader wil worden. Ik ben benieuwd wat Molenaar daar weer op te zeggen heeft. Absoluut hilarisch zyn de advertenties in ons aller Groot Vlaardin- gen. De PvdA belooft :n een advertentie jonge vandalen te gaan aan pakken. Hoe doen ze dat? Door 'lijk op stuk' te geven, aldus de letter- lijke tekst. Wellicht een wat rigoureuze methode, maar wel buitenge woon effectief. Het CDA plaatste een advertentie met vijf spelfouten. De mooiste was 'Het CDA voor een schoon Vlaardingen, dat betekend:' met pal daaronder het zinnetje 'De gemeente geeft het goede voorbeeld'. Ja, - de gemeente misschien wel, maar het CDA niet. Misschien kan de ontwerper van de advertentie wiens naam zo opvallend werd ver meld, voortaan eerst even de drukproef controleren. Raadselachtig vind ik de poster van D66 met een grote letter X. Ik zag de poster op een plek waar normaal posters van de Stadsgehoor- zaal hangen. Zou het dan toch waar zijn, dat (maar dat is een grapje voor ingewijden)? Wat betekent die X eigenlijk? Dat D66 de grote on bekende is, dat ze niet weten waar ze voor staan, dat ze geen pro gramma hebben? Raden maar. En dan zeggen ze wel eens dat de politiek niet leuk is. DICK VAN DER LUGT Wie problemen heeft met het invullen van het belas tingformulier kan de komende weken op verschil lende adressen om assistentie vragen. Zo biedt de FNV Schiedam haar leden zaterdag 26 februari de kans een afspraak te maken voor een gesprek in de loop van de maand maart. Stadhouderslaan 119, tus sen 10.00 en 12.00 uur. Dienstencentrum de 4 Molens houdt drie bijeen komsten, waar ouderen en sociaal zwakkeren hun formulier kunnen laten invullen. Data: vrijdag 11,18 en 25 maart. Voor het maken van een afspraak vooraf bellen naar het dienstencentrum (475500) of bij de receptie langskomen tussen 9.00 en 12.00 uur of 13.30 en 16.00 uur. Ook dienstencentrum De Woudhoek verleent hulp bij de belastingaangifte. Een afspraak kan gemaakt worden van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur aan de receptie of per telefoon: 4709555. Om de mensen in de wijk Woudhoek/Spaland nader tot elkaar te brengen, is de wijk- en bewonersvereni- ging de Woudhoek een wekelijkse Loop-In gestart in verenigingsgebouw De Stuurhut. Deze vindt elke donderdagmiddag plaats van 13.30 tot 16.00 uur. Tijdens de Loop-In kunnen buurtbewoners met elkaar koffie drinken, een spelletje spelen of zo maar een praatje aanknopen. Vrijwiligers zijn aanwezig voor een luisterend oor. Amnesty International besteedt sinds een aantal ja ren ook aandacht aan Internationale Vrouwendag op 8 maart door het organiseren van een wereldwijde vrouwenactie. Door het ondertekenen van een peti tie in de Blauwe Brug kan donderdag 24 februari worden geprotesteerd tegen politieke moorden en 'verdwijningen' van vier vrouwen uit Noord-Korea, Turkije, Zuid-Afrika en Syrië. Op de schrijfavond van de Amnesty-groep Schiedam kunnen ook ansichtkaarten worden geschreven aan mensen die reeds lange tijd gevangen zitten. Wijk centrum De Blauwe Brug, van 18.30 tot 20.00 uur. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter da Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen Buurthuis De Pijpelaar gaat deze zomer weer op kamp, dit keer van 2 tot en met 9 juli naar kamphuis Mussennest in Otterloo. Kinderen die mee willen, moeten zich vooraf aanmelden bij het buurthuis, te lefoon 4343841 of4343780. Het inschrijfgeidbedraagt ƒ25: de totale kosten zijn ƒ117,50. Het kamp is be doeld voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar. Schiedam - Het grootste deel van de Fabristraat in Schiedam wordt door een architectonische ingreep omgetoverd tot een hofje. Adj unct-directeur van de woningbouwvereniging, Pieter van der Hulle, overhandigde gisteren een maquette van het toe komstige hofje aan de verantwoordelijke wethouder Adri Reijnhout Reijnhout kan zich helemaal vin den in het bouwkundig ontwerp van architect Klaas Kingma. De maquette laat zien dat de Fabri straat in de toekomst aan de kant van de Liduinastraat wordt afge sloten door een twee verdiepin gen hoog pand, een zogenaamde moderne regentenkamer; aan de kant van de Van Beverenstraat, komen vier hoge zuilen. Deze be grenzingen houden het motorver- keer tegen. Wel is er links en rechts van de zuilen en regenten kamer drie meter stoep open ge laten voor de brandweer-, politie- en ziekenwagen. De binnenplaats krijgt originele gele klinkertjes, grasperken, een stukje plaveisel in geei zwart - de Schiedamse kleuren - en een fon teintje. Wanneer de gemeenteraad en de bewonersvereniging het eens zijn met de gisteren gepresenteerde plannen, wordt nog deze zomer met de bouw van het project ge start. Fout De Fabristraat, het oudste wo- ningwetcomplex. in Schiedam, krijgt met deze ingreep de status die het volgens Reijnhout ver dient. „Wanneer ik in de Fabris traat sta dan mis ik iets. Dan denk ik, hier is een fout gemaakt, dit had een hofje moeten zyn. Ik heb Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 265 01747-82516 P. Vervenne Schiedam Groenelaan 103 tel. 010-2730720 De Blokshop Schiedam Tabaksshop De Bot winkelcentrum Hof van Spaland 6 tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80 tei. 010-4265513 Schiedam Tababspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58 tel. 010-4703768 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B. P. H. Janse Broersvest 8a tel. 010-4268804 Schiedam St. Liduinastraat 55 tel. 010-4267613 Tabaksshop Jacqueline Schiedam P.K.O.Iaan 144 fel. 010-4155016 Primera Joop van Schijndei Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31 tel. 010-4703037 Vlaardingen Liesveld 161 tel. 010-4349911 Sigarenhandel Berco Vlaardingen De Loper 82 tel. 010-4742997 Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek Kraamcentrum Maassteden gaat verhuizen. Met in gang van 1 maart is de nieuwe vestiging van het cen trum Rotterdamseweg 180, Vlaardingen. Of: Postbus 4047.'3130 KA Vlaardingen. De telefoonnummers blijven ongewijzigd: 4342867 (dag en nacht), 4349222 (administratie), 4348595 (info- en aanmeldlijn). Hoek Van Holland Tijdens de krokusvakantie is het 'Fort aan den Hoek van Holland' twee dagen extra geopend. Dinsdag 1 en donderdag 3 maart zijn er 's middags vanaf half twee rondleidingen tegen betaling van f 3,50 per per soon. Het oude pantserfort dat in 1889 in gebruik werd genomen, herbergt het kustverdedigingsmu seum, maar het bouwwerk met zijn honderd kamers is al een museum op zich. Het fort werd oorspronkelijk gebouwd om de mond van de Nieuwe Waterweg te beschermen tegen aan vallen vanuit zee. De huidige expositie geeft een beeld van de periode rond de Tweede Wereldoorlog. Zo is er een 'Biber' te zien, een Duitse eenpersoons duikboot. Deelname aan de rondleidingen op 1 en 3 maart is al- leen mogelijk na reservering bij de VW in Hoek van Holland, te bereiken via telefoon 01747-82456. Vrijdag 11 maan kijkt u uw ogen uit! Dan showen mannequins Alp 's aktuele kollektie combimo de van topmerken. Een kollekiie diein de Wijde omgeving zijn weer- \%ga. niet vindt: U komt toch ook VRUDAG I MAART. O. OO-17.00 UUR IN ONS MODEHUIS Broersvest 100 113, ÏUI EE SCHIEDAM Telefoon: 010-426 03 95- Ook op ms.ffiWdag en ifcuvond.geopend; Ruime parkeergelegenheid to. ons modehuis,;. dat idee ongeveer twee jaar gele den gedropt bij de woningbouw vereniging en de raadscommis sie." De woningbouwvereniging was enthousiast. Zij had de 24 wonin gen die in 1908 zijn gebouwd al opgegeven. Pieter van der Hulle: „Het renoveren van de woningen was niet haalbaar. De huren zou den daardoor niet meer te betalen zijn. Slopen en nieuwbouw ervoGr in de plaats leek de enige oplos sing. De gemeente vond dat het slopen van het eerste woningwet complex niet kon en de panden werden op de monumentenlijst gezet. Door monumentensubsidie en extra steun van de gemeente werd het'mogelijk de woningen zeer zorgvuldig te renoveren en te restaureren." Vorige eeuw „Het plan van Reijnhout om er een hofje van te maken is bij ons goed ontvangen. Wij hebben daarom architectenbureau King ma en Roorda gevraagd een ont werp te maken en hebben dat de gemeente nu aangeboden. Wat de taakverdeling wordt en over de details van de bouw, daar moeten we het nog over hebben." De Rotterdamse architect Klaas Kingma verdiepte zich al eerder in hofjes in Haarlem. Het is voor hem een uitdaging met twintigste eeuwseinzichten de sfeer van een negentiende eeuws hofje op te roepen. „De huizen in de Fabris traat doen denken aan de vorige eeuw. We wilden daarom een re gentenkamer. Het gebouw biedt twee woningen en geeft 's avonds mooi licht over de binnenplaats. Ook de pilaren die we aan de hand van de schoorstenen van de woningen hebben ontworpen, ge ven een mysterieus Licht. De helft van de zuilen zijn gemetseld en daarboven komen een soort bui zen met mooi licht. Het moet de sfeer van een negentiende eeuws hofje krijgen en toch ook gewoon deel uitmaken van het openbare leven," Wethouder Adri Reijnhout heeftzojuist de maquette van het toekomstige hofje van de Fabristraat in Schiedam ontvangen en laat zich uitleggen wat er precies gaat gebeuren. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen - De Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap (VOS) start met ingang van'ko mend schooljaar een volwaardige gymnasiumopleiding. De VOS beschikte tot nu toe alleen over de bovenbouw van deze opleiding. De leerlingen kwamen eerst in de normale brugklas terecht. In het nieuwe schooljaar kunnen kinde ren al meteen vanaf de eerste klas gymnasiumonderwijs volgen. In het tweede jaar zitten nu 24 leerlingen. De schoolleiding hoopt dat door de nieuwe con structie meer ouders zullen be sluiten hun kind op het gymnasi um van de VOS te doen. Nu zijn er nog betrekkelijk veel kinderen uit Vlaardingen die na het volgen van de basisschool overstappen naar het Stedelijk Gymnasium in Schiedam. De VOS wil die leerlin gen voor Vlaardingen behouden. Het gymnasiumonderwijs wordt gegeven in het schoolgebouw aan de Koninginnelaan in Vlaardin- gen-Holy. Maassluis - De bewoners van de baggerspecielocatie in de Steen- dijkpolder krijgen een flinke vin ger in de pap bij de totstandko ming van het defimüeve/:,pjan? voor'de herinrichting. yanheiye|f| vuilde woongebied.Totl4 niha&rfr wordt het voorlopige öntwèrp ge ëxposeerd in het stadhuis en vin den daar drie informatie-avonden plaats. Betrokken bewoners en belangenorganisaties kunnen tot die tqd hun bezwaren en wensen kwijt bij het college van burge meester en wethouders. De bewoners hebben al eerder een stem in het kapittel gehad. In het voorjaar van 1993 is hen naar de knelpunten en problemen in de wijk gevraagd. Aan de hand van de uitkomsten is een pro gramma van uitgangspunten voor de herinrichting van de wijk opgesteld. De bedoeling is het herinrichtingsplan direct aan te laten sluiten op de sanering van de grond. Want de wijk wordt ten slotte helemaal overhoop ge haald. Uit het vooronderzoek is naar vo ren gekomen dat de wijk veelal als doolhof wordt ervaren, in som mige straten moeilijk auto's kun nen worden geparkeerd en er vaak té hard wordt gereden. In het voorlopige ontwerp is ge tracht de woonwijk zoveel moge lijk naar de ideeën van de bewo ners in te richten en daarbij de knelpunten op te lossen. Het plan behelst maatregelen om de oriëntatie in de wijk te verbete ren en de sfeer en het karakter met behulp van meer groen op te waarderen. Tevens moet het ver keer beter worden geregeld, het wegdek worden voorzien van snelheidsremmende objecten en een netwerk van veilige wandel en fietsroutes worden aangelegd. Na de inspraakprocedure wordt een verslag ter inzage gelegd. Dat verslag en het ontwerp worden besproken in de raadscommis sies. Het bijgestelde, ontwerp wordt dit voorjaar vastgesteld door de gemeenteraad. Naar ver wachting kan voor het eind van dit jaar worden gestart met de bo demsanering. Woensdag 23 februari SCHIEDAM Dienstencentrum de 4 Molens. •Vrij dansen, T9.30u. VLAARDINGEN - Stadsgehoorzaal. Sjakié en de sjo- koladefabriék(fiIm), 14.00 uur. Clai re Obscure, door: Ellen Vogel, Henk!1' van Ülsenè.a., 20.15 uur. Wijkcen-f: trum Holy. Contactbijeen komst Ver-U enigingOud Militairen IndiëgangerCJi 14.00 uur. Het Volksgebouw. Hulp* bij belastingaangifte, lO.OOu err- 19.00u. Wijkcentrum de Telder. Klaverjassen, 16.30u. P MAASSLUIS Theater de Schuurkerk. Zigeuner'-fi orkest Sipérkow, 20.30u. Maascol-flU lege. Politiekforum voorèn door jon-"' geren, 10.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Mensch Meier,. 21.00u. Luxor Iheater, Tineke Schouten, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg De Vuurproef 20.15u. De CAR, 20.30u. Theater Zuidplein De vrouw van de zanger, 20,15u. Venusand Adonis, 20.30u.' De Doelen Hans Liberg, 20.15u. Schubertiade, 20.15u. Doelenca fé. Sophisticated Ladies, 22.00u, SKVR-Muziekschool Centrum- West. Open podium voor kinderen, 16.30u. Zaal De Unie. Modekafee 20.00u. Donderdag 24 februari VLAARDINGEN J Stadsgehoorzaal. The cement gar-t den (film,14.001 en 20.30 uur. .Vi-.'n deofestïval, 19.30 uur. Grote Kerk. Lunchconcert door: Aad Zoutendijk,!'"! 12.45 uur. MAASSLUIS V Wijkgebouw de Groene Stip, Poli tieke middag voorvrouwen, 13.30u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The cry ing game' (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'He aven Earth' (12) dag. 8.15, do. ook 1.15-4.30. Calypso 1: 'The Joy Luck Club' (12) dag. 115-4-6.45- 9.30. CaIypso-2: 'Aladdin' (al) dag. 1.15-4-6.45. The age of innocen ce' (al) dag. 8.45. Calypso-3: Tare- well to my concubine'(al) dag..l.l5- 4.30-8.15,.-Cinerama JL: VDêrnpli- tion man),(Ï6};d^, 9.30. Cinerama 2:..'Extreme Jurii-' ce' (16), dag. 6,45-9.30,, do. ook 1,15-4, Cinerama 3; 'Jhe Addams! Family 2' (al) dag. i.l5-4-6;45r; 9.30. Cinerama i4:, .'Sleepless - in,: Seattle' (al) dag. I.ifr4-6;45*T 9,30, Cinerama 5: 'Manhattan Murder MysteiyHaï) <3ag.'*4"6745" 9.30, do. ook 1.15. Corso: The Three Musketeers' (12) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Sharks' (al) do.wo. 2-8.30 'Moun tain Gorilla' (al) do.wo. 3-7.30 Lan taren/Venster i: 'Naked' dag 7.30-10. Lantaren/Venster 2: 'El Sol del Membriilo' dag. 7.30. 'Le Jeune Werther' dag. 10. Lantaren/ Venster 3: 'The Snapper'dag. 8-10. Lantaren/Venster 4: 'Life accor- dingto Agfa'dag. 7.30-10. Lumïère 1: Tombstone' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Free-Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 3: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15- 4,30. The Firm'.dag. 8. Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 8.15, do.! ook 1.15-4.30. :Rex: 'Hand full of diamonds'. (18) dag-1 .vanaf 12 doorf,voorstel ling. Thalia: 'Carlito's Way' (16) dag. 1.15-4.30- 8.15. Maassluis - Van liefde op het eer ste gezicht was volgens Catherina van Buuren-Hollaar geen sprake. Maar na verloop van tijd viel ze toch als een blok voor Maarten van Buuren, zanger bij zangver eniging Crescendo. „Van lie verlee leerden we elkaar kennen. Wie had op dat moment kunnen vermoeden dat we zestig jaar ge trouwd zouden blijven?" Afgelopen zaterdag vierde het Maassluise echtpaar dit heuglijke feit in De Koningshof met kinde ren en (klein)kinderen. Gisteren werd het feest nog eens dunnetjes over gedaan in de aanleuningwo- ning bij bejaardencentrum Zon- neweelde tijdens het bezoek van burgemeester Sterkenburg-Ver- sluis. Maarten (86 jaar) en Christina (85 jaar) hebben een lange verlo vingstijd gehad in verband met de crisisjaren in de jaren dertig. Na zeven jaar durfden ze in 1934 de sprong in het diepe aan. Vol gens de echtgenoot waren de eer ste huwelijksjaren in financieel opzicht erg beroerd. We moes ten het zuinigjes aan doen. Ik ver diende in de fouragehandel van mijn vader niet meer dan een paar tientjes per week. Met aftrek van de huur a vier gulden per week bleef er maar een gulden of vijfiien over. Niet veel, nee, maar we waren van huis uit al gewend om met weinig geld rond te ko men. En tegenwoordig hebben we gelukkig niet meer te klagen." Het echtpaar woonde aanvanke lijk aan de Tol in de gemeente Maasland, waar het gezin werd uitgebreid met vier dochters en Catherina en Maarten van Buuren nazestigjaar huwelijk:'Elke avond injeeigen nestje is toch veel lekkerder?'Foto Roel Dijkstra een zoon. Na 23 jaar kochten de Van Buurens een lap grond waar op een nieuwe woning werd ge bouwd evenals enkele pakhuizen voor de handel in potgrond. Op 59-jarige leeftijd gaf Maarten er de brui aan en namen zijn twee broers de handel verder over. Ca therina kwakkelde op dat mo ment al jaren met haar gezond heid, zodatbesloten werd naar een rustigere omgeving in Erme- lo te verhuizen. Tien jaar lang woonde het stel met veel plezier in de bungalow met grote tuin, maar de lange reistijd en ziekte van een van de kinderen voerden hen weer naar Maassluis. „Ik heb vaak gedacht dat we door de ziekte van mijn vrouw niet lang meer met elkaar hadden te leven. Gelukkig bleek steeds weer het tegendeel." Auto rijden doet Maarten nog steeds en Catherina luistert nog altijd graag naar licht klassieke muziek. Maar op vakantie gaan, dat doen ze te genwoordig niet meer. „Elke avond in je eigen nestje is toch veel lekkerder?"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1