Waterweg 15 Wie niet de moeite neemt om te stemmen, moet ook niet zeuren DORZO B.V. 'Ik hou van Vlaardingen, ondanks de stank' Verkiezingspropaganda Groenoord langer open Finale basketbaltoernooi 58 jaar Burgemeester Scheeres: 'Opkomstplicht heroverwegen als trend zich doorzet' Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws Rotterdams Dagblad Vrijdag 25 februari 1994 Wie onder deze omstandigheden in de zweefmolen zit, komt van een koude kermis thuis. Het zijn barre tijden, waarin het onverstandig is de kilte langs je kouwe kleren te laten waaien. Toch zijn er nog vele zwevers, krijgen wij met z'n allen bijna dagelijks te horen. Voorna melijk van zevers, die een dikke boterham verdienen aan het spelen van computerspelletjes. Met drie verkiezingen voor de deur hebben ze voorlopig nog genoeg toeschouwers, die hun uitslagen gretig op pakken voor eigen interpretatie. Ook de propagandamachines wor den er op afgesteld, waardoor de zwevers het weer moeilijker krijgen om een rechte koers te lopen na het verlaten van de ronddolende mo len. Ze raken verward door alle losse flodders in de schiettent. Nou mooi dat ik me niet meng tussen al die kermisklanten. Zelfs de lieve j uffrouw van de suikerspin kan mij deze keer niet verleiden. Bij mijn keuze op 2 maart, want natuurlijk ga ik voor de gemeenteraad wel stemmen, laat ik me leiden door de daden in de afgelopen jaren van de dames en heren kandidaten in onze gemeente. Niet voor wie de grootste bek had of het meest in beeld kwam. Even min voor wie altijd met iedereen meepraatte en anderen overal de schuld van gaf. Ik zal straks op de stemmachine de knop indrukken voor wie zinnige opmerkingen had en zich niet zwevend maar princi pieel gedroeg. Wiat de dames en heren uit Den Haag ons allemaal ver tellen, laat ik volgende week zeker niet meewegen. Dat komt pas aan de orde in mei als er kamerverkiezingen zijn. Ondertussen worden we overladen met advertenties, affiches en folders van de verschil lende partijen. Enkele dingen zijn me opgevallen in die verkiezings propaganda. Zoals de vermelding van de naam van de vormgever in de propaganda van het Vlaardingse CDA. Slechte reclame voor Bert Vink; de kapitale taalfouten in een advertentie en de slordige tikfou ten en het verwisselen van foto's van kandidaten in de huis-aan- huis bezorgde glansfolder. Verder is ook weer eens langs gegaan bij de groenten- en fruithan del. Jaren geleden kwam de WD daar een keer vandaan met een ap peltje (voor de dorst). Deze keer lukt Groenlinks in de bonen, maar blijkt van dichtbij voor peper te kiezen en de SP gooit met tomaten. Er zal wel nooit een partij op het idee komen om bananen te gebrui ken. Want voor uitghjers zijn ze nu allemaal als de dood. BEN VAN HAREN Volgende week gelden afwijkende tijden in het nieu we sport- en recreatiebad Groenoord. Het recreatie- bad is op werkdagen open van 10.30 tot 22.00 uur. Het wedstrijdbad: 10.30-12.00 uur en 13.00 tot 15.00 uur recreatief zwemmen, 12.00-13.00 uur en 20.00 tot 21.00 uur banenzwemmen. Het basketbaltoernooi voor het lager onderwijs knjgt woensdag 2 maart een vervolg. De poulewin naars van het kersttoernooi strijden dan om het kampioenschap van Schiedam. Exclusieve maatkleding en confectie Ruim 100 jaar kleermakers In onze etalages steeds speciale aanbiedingen!! Ook voor confectie naar de mrh ppRBiii/vn flotterdamsedijk409a KLEERMAKER Tel. 4268164: Schiedam De opkomst voor raadsverkiezingen daalt. In 1986 namen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis nog tussen de zestig en de ze ventig procent van de stemgerechtigden aan de verkiezingen deel. Vier jaar geleden was dat gedaald naar vijftig tot zestig procent. Ver wacht wordt dat er woensdag nog minder mensen naar het stemhok je zullen komen. Waar ligt voor bestuurders de ondergrens: bij vijftig procent, veertig, vijfentwintig? De burgemeesters Reinier Scheeres (Schiedam), Bert Stam (Vlaardingen) en Jannie Sterkenburg (Maas sluis) zitten op uitnodiging van het Rotterdams Dagblad om de tafel om daarover van gedachten te wisselen. De drie gemeenten proberen elk op hun eigen manier iets aan op komstbevordering te doen. Al luidt de verwachting dat het feit dat de verkiezingen in de voorjaarsvakantie vallen ('Een flater,' aldus Scheeres), dit allemaal weer kapot maakt. Maar tGch: Schiedam heeft een gTote campagne op touw gezet, compleet met affiches, vrolijke ansichten en een huis-aan-huis verspreide verkiezingskrant. Kosten: 20.000 gulden. Vlaardingen bereidt de kiezers voor door middel van informatiepagina's in een van de plaatselijke huis-aan-huisbladen en in Maassluis trekt de burgemeester er op uit om de schooljeugd voor de politiek te interesseren. Bovendien krijgt iedereen die de kiesge rechtigde leeftijd heeft bereikt een brief van haar. Maar de burgemeesters vinden ook dat er een grens moet zijn aan die inspanningen. Volgens de ters Ster kenburg, stam en (vanaf links) hoeven we ons nu ook weer met zo heel erg op te winden over de verwachte lage opkomst bij de ge meente zingen, vol gende week woensdag. Foto Roel DijKstra Vlaardingen - „Over die lage op komst hoef je je nu ook weer niet zo heel vreselijk op te winden. Er is indertijd (1970, red.) heel be wust gekozen voor afschaffing van de opkom.-' ht. De verant- woordelijkheiG sj de kiezer zelf komen te liggen. Als je thuis blijft, accepteer je kennelijk dat anderen de dienst uitmaken. De thuisblijver heeft zichzelf het recht ontnomen te roepen dat het niet goed gaat." Schiedams burgemeester Reinier Scheeres is er de man niet naar om snel de alarmklok te luiden: „In Engeland hebben ze zich ja renlang druk gemaakt dat het op komstpercentage maar net boven de vijftig lag. Nu is dat nog maar zo'n veertig procent en niemand ligt daar nog wakker van. Maar je moetje er niet by neerleggen. Het bestuur moet zich zo'n lage op komst wél aantrekken. Achteraf kun je je wel afvragen of het een juist keuze is geweest de op- komstregel af te schaffen. Herin voering zou een punt van overwe ging kunnen zijn, als de trend doorzet en er steeds minder men sen gaan stemmen." Zijn collega Bert Stam van Vlaar dingen: „Ik denk niet dat er een eenheidsrecept is om kiezers uit het hele land naar de stembus te krijgen. De situatie verschilt van plaats tot plaats. Ik denk wel dat er ergens een ondergrens ligt waar we ons zorgen om moeten maken. Maar in vergelijking met andere landen scoren we hier nog vrij hoog, tussen de vijftig en zes tig procent," „Wij zijn geneigd die lage op komst uit te leggen als een slech te relatie tussen de kiezer en. de gekozene. Zelf heb ik niet die er varing. De burger weet je heel goed te vinden, als hij je nodig heeft. En. de resultaten uit de om nibusenquête in Vlaardingen wij zen er op dat de bevolking rede lijk tevreden is over wat het be stuur doet. Je kunt als gemeente wel iets doen. aan opkomstbevor dering, maar of het helpt, moet je maar afwachten. Vooral de partij en hebben daar een functie in. Er zijn in Vlaardingen genoeg pun ten voor politieke partijen om zich te profileren," aldus Stam, die woensdag overigens geen gro te opkomst verwacht. Gek Scheeres: „Weetje wat zo gek is? Wij maken ons in de lokale poli tiek druk om de directe leefomge ving van de burger, maar de prak tijk wijst uit dat de landelijke ver kiezingen veel interessanter zijn voor de kiezer. De opkomst daar voor is veel hoger. Je zou de loka le verkiezingen daarom eigenlijk naar een nationaal niveau moeten tillen. Wat meer nationale politici laten optreden in de campagnes." Spraakmakende affaires rond Wustrow, de Maassluise wethou der die moest opstappen nadat hij (politieke) vrienden had bevoor deeld bij het verdelen van mooie huizen, en Van Kleef, de Schiedamse wethouder die door zjjn eigen PvdA op wachtgeld is gezet, beïnvloeden de opkomst niet, menen de burgemeesters. Direct belang Jannie Sterkenburg van Maas sluis: „Ik denk dat die geen echte gevolgen hebben voor de lokale politiek. Het zou mij verbazen. Het is al jarenlang een trend dat het binnenhalen van stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen wordt bepaald door de landelijke politieke verhoudingen." Sterkenburg vervolgt: „Het be lang van zaken die door de natio nale politiek worden geregeld, raakt veel burgers ook meer dan wat een gemeente doet. Denk maar aan dingen als AOW of be lasting. Dat is het directe belang van de burger." Stam: „Toch zijn er afwijkingen. Vlaardingen wijkt nogal af van het landelijke patroon. Steek proeven zeggen dat de PvdA hier niet verder zal krimpen en dat D66 geen verdere groei zal door maken. Vlaardingen biedt moge lijkheden genoeg voor de plaatse lijke politiek om zich te profile ren. Ik weet alleen niet of al die mogelijkheden worden benut." Sterkenburg: „Ik heb onlangs op een middelbare school uitgelegd hoe de plaatselijke politiek in elkaar zit. Het blijkt dan dat veel jongeren bereid zijn te gaan stem men. Je moet bezig blijven de on derkant te motiveren, om te gaan stemmen." Dat de gemeenteraadsverkiezin gen in de voorjaarsvakantie val len, noemt Scheeres 'een flater': „Het was al een tijd bekend dat die twee zouden samenvallen. Daar had nog best iets aan veran derd kunnen worden. Want dit heeft absoluut gevolgen voor de opkomst. Een maatregel om dit te voorkomen, zou veel meer zoden aan de dijk hebben gezet dan on ze campagne." Sterkenburg: „Ik vind dat er een wezenloze discrepantie bestaat tussen het klagen over hoe slecht het gaat in Nederland en dat we niet kunnen gaan stemmen omdat we dan allemaal op vakan tie zijn." Ook de kamerverkiezin gen op 3 mei vallen in een vakan tie. „Mijn dochter," zegt Stam, „is volgende week in het buitenland op de dag van de verkiezingen. Ik weet nog niet of ze bij volmacht gaat stemmen, daar moeten we nog eens over praten. Ze weet niet op welke partij ze zou moeten stemmen. Het is niet meer zo dat de kinderen automatisch PvdA stemmen ais hun pa dat ook doet. Bij ons thuis in de tuin stond een bord van Jelle Zeilstra (AH), maar ik stemde heel bewust op een an dere partij." De toekomst van de politici staat in het teken van de regiovorming. Stam: „Daarmee willen we de be volking meer grip geven op de re gio." Maar hoe zal die bevolking reage ren? Scheeres: „Ik hoop dat de belangstelling van de bevolking voor de regioraad heel behoorlijk zal zijn. De stadsprovincie zal meer in de melk te brokkelen hebben dan de gewone provincie. Maar ik waag me af in hoeverre dat een positief gevolg zal hebben voor de opkomst bij de gemeente raadsverkiezingen. Want doorz'n bevoegdheden krijgt de stadspro vincie straks meer aandacht dan de gemeenten." RENAULT Het is geen toeval dat FUNCTIONEEL OOK MOOI KAN ZIJN. Sireven na.tr hei ware rij Jen. Dat was Je opJrachr die de ont-.erpcrs van Renault zich stelden. Het resultaat: de Laguna. fc>-n nieuwe generatie die geen compromis kent tussen vorm en fun kt ie. Zijn fraaie, ovale lijnen geven de impressie van beheers-te kracht. Een lijnenspel dat zich doorzet tot in het interieur. De temperamentvolle techniek maakt de Laguna tot een pittige «uuo niet een onberispelijk weggedrag Bovendien voldoet de laguna ruimschoots aan alle eisen die we tegen woordig stellen aan veiligheid: standaard gordclspanners en verstevigingsbalken in de portieren. Verder zijn alle uitvoeringen leverbaar met ABS cn airbag. En wat het milieu betreft, de Laguna voldoet met vei cc aan de huidige strenge milieu-eisen. K<,nnm.de l^juoa Wktop.llc (ramen mei hel traditionele en alledaagse. Renault. Een eigen manier van Ul-ert. Nieuw. De Laguna van Renault. Vanaf 36.995,-* Int lu-uf „Iflwg I Ï8 370 - Pt 1|S - in -.(*•( likatirw i|/.gmgen \«Or behouden Renault adsiteert hlf Oliën, «j.utr j.U-ilwcrkgaranr.e j "V», V, ll.UAMS Rl'.N'AUM ORI-IÏCI lA.MI'IO.N' FOKMLLfc. 1 11)92/1993 De klant centraal, de auto optimaal James Wattweg 12-14, 3133 KK Vlaardingen. Tel 010-4353533. NaamArnold van Wezel WoonplaatsVlaardingen BeroepBouwvakker Andere functies Gemeenteraadslid voor Burger Belangen Vlaardingen, bestuurslid van de Vereni ging Vriendschap Nederland-Cuba, lid bewoners commissie complex 6 HobbyLezen (kranten, buitenlandberichtgeving) Leeftijd: 51 Politieke partij: Burger Belangen Vlaardingen Arnold van Wezel kondigde deze week zijn vertrek aan uit de Vlaardingse politiek. Hij is tien jaar ge meenteraadslid geweest, voornamelijk voor de So cialistische Partij. 1). In welk ftttis in uw stad zou u het lie/st willen wo nen? „Ik heb 15 jaar in de Oostwijk gewoond en daar zou ik wel naar terug willen. Dat is een prettige arbei dersbuurt waar ik me thuis voel. Een huis in de Trompstraat lijkt me wel wat." 2). Wie is voor u de bekendste/populairste stadgenoot? Als Fidel Castro een Vlaardinger was, zou ik hem kiezen. Verder zou ik niemand weten." 3). Wat moet er op milieugebied in uw stad anders? .Allereerst moet de produktiewijze in de industrie veranderen. Bijvoorbeeld minder verpakkingsmate riaal maken. Ik ben voor kleinschalige winkels waar je een half ons spijkers kunt kopen. Zulke winkels zijn klantvriendelijk en ze zijn goed voor de werkge legenheid." 4). Wat vindt u Vlaardingen vooreen plaats? „Ja, wat wil jr; ik ben hier geboren en getogen en ik verzamel dingetjes over het Vlaardingse verleden. Ik hou van die stad, ondanks de stank. De bevolking en de indus trie zouden er hard aan moeten werken om dat negatieve imago te veranderen." 5). Blijft u altijd hier wonen „Kijk eens, ik ben sinds een half jaar in het gelukkige bezit van twee kleinkinderen die hier wo nen. Dus ik denk dat ik hier ook maar blijf." 6). Wie rondt u de mooiste manl vrouw in uw stad? „Daar let ik niet zo op. Ik vind vooral m'n kleinkinderen erg mooi." 7). Aan wat of wie ergert u zich in uw woonplaats? „Aan de algehele vervuiling. De rommel in de win kelstraten. Maar ook aan het morele verval. Dat nie mand het verschil meer weet tussen mijn en dijn." 8). Wat is het dierbaarste plekje in uw stad? „De Broekpolder. Daar ga ik dikwijls fietsen met m'n vrouw. Als het zonnetje schijnt, kom je daar heerlijk tot rust. Op je gemak het pontje nemen naar Maas land, daar geniet ik van." 9). Wat is het lelijkste plekje in uw stad? „Dat deel van de Broekpolder waar ze giftroep hebben gestort. Of anders het Buizengat, waarvan de bodem ook vol rotzooi zit." 10). U moet een miljoen gulden in uw stad besteden. Waaraan gaat dat op? „Gezondheidszorg, sport en so ciale woningbouw. Is één miljoen veel te weinig voor 2oveel doelen? Nou, in sommige broek- en jas zakken zit nog geld genoeg hoor." Vrijdag 25 februari SCHIEDAM Teerstoof. Jaap Mulder 20.3ÖU. Filmhuis. Chaplin' 21.30u. Bibliotheek Bachplein.' Tessa de Loo, 20.15u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The cement gar den (film), 20.30u. Groeten uit Rot terdam. de Berini's, 20.15u, Har. monie. Bubbling Toorop, 23.Q0u. Grote Kerk. Orgelconcert, 20.00u ROTTERDAM St. Droomtheater, 20.30u. lanta ren/Venster. Mademoiselle Jaira 21.00u. Quest for Rest, 2Q.30u. Luxor Theater. Tineke Schouten, 20.15u. Rotterdamse Schouw- burg. Kleine Zielen I, 20.15u. De CAR, 20.30u. Theater Zuidplein, De vrouw van de zanger, 20.15u, Tango Palace,20.30u, De Scheg, is het echt jeugdvoorst 16.00u, De Doelen Anatoi Ugorski, piano 20.15U. Zaterdag 26 februari SCHIEDAM Teerstoof. Sanne Kreuze/Dick Koe ne (kindervoorstelling), 14.00u. Jaap Mulder, 20,30u. Westerkade 21. Schiespoordag, lO.OQu. Pq. dium. Exp (Jimi Hendrix muaek}, 22.30u. Grote Kerk. Chr, Mannery koor De IJsselzangers, 15.00u. Dienstencentrum de 4 Molens. Dansavond voor 50+. 19.00u. Wijkcentrum de Erker. Groep uit Bangladesh: Sakgam, 21.0Qu. Ste delijk Museum. Orgelconcert, 15.00u. VLAARDINGEN Triangel. Al ice in Wonderland (filml, 13.30u. Rising Sun (film), 19.3Öu; Leger des Heils Gebouw. Alice in Wonderland (film), 14,30u. Rising Sun (film), 19.30u. Trefcentrum West. Thé-dansant, 14.00u. Stadsgehoorzaal. The cementgar- den (film), 20.30u. Groeten uit Rot terdam, de Berini's, 20.15u, Bub bling Toorop, 23.00u. Politieke avond met Waterweg FM, 16.30u Liesveld. Verkiezings-caravan van het CDA. Parkeerterrein Dirk de Derdelaan. Oud papier-inzameling 9.00u. De Pijpelaar. Vlooienmarkt 9.00u, MAASSLUIS Immanueikerk. Orgelconcert, met 20.l5u. Zondag 27 februari SCHIEDAM De Tamboerijn. Solistenconcours Harpe Davids, I5.00u, Podium, ta La Fayette, 21.30u, Dienstencen trum de 4 Molens. Contactmiddag ruilbeurs, 13.30u. Stedetijk Mu seum. Blokfluitkwartet Brisk, 14.30u. Kluphuis Oost. Rommel markt, ll.OOu. VLAARDINGEN Visserij museum. Museumconcert, 15.00u. Maandag 28 februari SCHIEDAM Hof van Spaland. Jeugdland, 14.0Qu. Dr. Wïbautplein. Jeugd land, 14.15u. MAASSLUIS Koningshof. Muziekweek, 9.30u.^ ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Loaded Weapon I' (12) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: Tie Firm' (16) dag. 8. Calypso 1: The remains ofthe day' (al) dag. 1.15-5- 8.30. Calypso-2: 'Aladdin' (al) dag 1.15-4-6,45. The age of Innocen ce* (al) dag. 8.45. Calypso-3: Tie Joy Luck Club' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 1: 'Mrs- .Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Demolition Man' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: Tombstone' (16) dag 4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Sleep less in Seattle' (at) dag. 4-6.45- 9.30. Cinerama 5: TheAddamsfr mily 2' (12) dag. 1.15-4-6.45. 'Manhattan Murder Mysteiy'(el) dag. 9.30. Corso: 'The Three Mus keteers' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Imax Theater. 'Sharks' (al) vr.2-8.30, za.t/m wo. 2.4.8.30. Mountain Gorilla' (al) vr. 3-7.30, za.t/m wo. 1.3.7.30. 'Het grote Bar rière Rif (al) za.t/m wo. 11. 'Speed& Picture Holland' (al) za.t/m wo. 12. 'Under Siege' (al) za.9.30. Lanta ren/Venster 1: 'NakeJ' dag- 7,30- 10, zo.t/m wo. ook 2. Lantaren/ Venster 2: 'Life according to Agfa' dag. 7.30. 'Le Jeune Weither" dag. 10. Lantaren/Venster 3: The Snapper' dag. 8-10. Lantaren/Ven ster 4: 'El Mariachi' dag. 8-10. Lu- mière 1: 'Free Willy' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Mis- .Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 3; 'Jurassic Park' (al) 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag 8.15. Rex: 'Smoker' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Carii- to'sWay' (16) dag. 1.15-4.30-8.15. Nachtvoorstellingen: Lumière 1: 'Mrs. Doubtfire' (16) vr.za. 00.15. Lumière 2: 'Kalifomia' (16) vr.ua- 00.15. Lumière 3: 'Extreme Justice (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'ElMa- riachi' vr.za.00.30. Venster 2: The baby of Macori vr.za. 24. Vensterk 'Akiravr.za. 24. Venster 4: 'Coming out in the UK'vr.za.24.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1