Toeloop voor Havensleper China maakt vast: 2400 pk's laten de 'kar' brullen Rotterdams Dagblad Arie van der Zwan; een rigoureuze bemiddelaar voor slepersconflict Islamitisch meisje (2) herbegraven Collega's verrassen overvallen chauffeur Z<mdcr vl< >el en gaat het niet, maar na het eten gaan de bordjes direct in het sop Bezweken bij ongeval Koperlozer belooft beterschap Hardinxveld/Giessendam - De bur gemeester van Hardinxveld-Gies- sendam heeft toestemming gege ven voor de herbegrafenis van het Marokkaanse meisje Mounia Abi- dif'Hy voldoet daarmee aan een verzoek van een familielid van het 2-jarige kind. De peuter over leed twee weken geleden en werd nadien op christelijke wijze ter aarde besteld in Hardinxveld door haar Nederlandse pleegou ders. Dat gebeurde in overleg met Humanitas dat de voogdij over het kind voerde en met goedkeu ring van haar natuurlijke moeder, nadat pogingen om een imam uit Rotterdam te laten overkomen waren mislukt. Onder druk van islamitische groeperingen en de biologische vader heeft burge meester B. van Wouwe nu toe stemming gegeven voor de herbe grafenis. Deze heeft komende week plaats op een islamitisch kerkhof in Rotterdam. Rotterdam - Tot tranen toe ont roerd was hij, de 27-jarige taxi chauffeur Aad Bresser. Zes colle ga's kwamen hem gisteren in het ziekenhuis verrassen met een fruitmand, bos bloemen en zeven duizend gulden. De zes chauf feurs hebben dat bijeengebracht voor hun onfortuinlijke collega, die bijna twee weken geleden een straal ammoniak in zijn ogen kreeg gespoten door een overval ler. „Hij was er stil van," zegt taxi chauffeur Henk Buijink over Bressers reactie op het hartver warmende cadeau. „Hij kon geen woord uitbrengen." Bresser, die getrouwd is en. twee kinderen heeft, heeft het licht in één oog waarschijnlijk helemaal verloren. Met zijn andere oog kan hij maxi maal een zicht van 80 tot 90 pro cent bereiken. „Hij ziet nu alleen schimmen," aldus Buijink. „Gro te letters kan hij lezen, kleine niet." De zes chauffeurs hebben het geld ingezameld bij collega's, klanten en nachtclubs. Buijink benadrukt dat de inzameling niet het gevolg is van de geruchten als zou Bresser onverzekerd hebben rondgereden. „Er wordt een hoop gepraat in de taxiwereld, een hoop verkeerde verhalen doen de ronde," zegt Buijink. Rotterdam - Een 29-jarige be stuurder van een auto is gister avond om het leven gekomen toen hij op de Bosdreef uit de bocht vloog en tegen een boom te recht kwam. De man, een Rotter dammer, overleed ter plekke aan zijn verwondingen. Een inzitten de is in kritieke toestand naar het Dijkzigt-ziekenhuisgebracht. Voor het leven van deze man wordt gevreesd. Rotterdam - De gemeente Rotter dam hèeft met een Duitse produ cent van koperwalsdraad afge sproken dat het de lozingen van koper in de Rijn met tachtig pro cent terugbrengt, Met het bedrijf, Deutsche Giessdraht Gesell- schaft uit Emmerich, is een con venant afgesloten in het kader van het Project Onderzoek Rijn (POR). Doel van het project is de Rotterdamse baggerspecie zo schoon te krijgen dat het weer al lemaal in zee kan worden gestort. Nu moet opgebaggerd verontrei nigd slib in een speciaal depot op de Maasvlakte, de slufter, worden opgeslagen. Het Duitse koperbedrijf behoort tot een groep bedrijven die elk verantwoordelijk zijn voor meer dan een half procent van de ver ontreiniging van de Rijn. In het POR-project zijn ai deze lozers in kaart gebracht en wordt getracht met de bedrijven convenanten af te sluiten over lozingsreducties tussen de zeventig en negentig procent. In ruil daarvoor-ziet Rot terdam af van schadeclaims voor de extra kosten die opslag van slib op de Maasvlakte met zich meebrengt. Rotterdam - De toeloop op het Borst Onderzoek Centrum, waar tegen betaling screening op borstkanker plaatsvindt, is enorm. Naar aanleiding van advertenties en artikelen in kranten heb ben zich de afgelopen weken ongeveer duizend vrouwen aange meld. Het gaat daarbij om vrouwen tussen de veertig en vijftig jaar en vrouwen ouder dan zeventig die niet meer in aanmer king komen voor het landelijk bevolkingsonderzoek. „Gigantisch," omschrijft direc teur A.E. Gaiser van het Borst Onderzoek Centrum de belang stelling. Ook van. de ex-deelneem sters- aan het gratis landelijk be volkingsonderzoek, die via een briefje thuis op dit nieuwe initia tief attent worden gemaakt, ko men veel reacties. Het aantal aan- meldingen is zo groot, dat het centrum momenteel te weinig la boranten in dienst heeft om aan de vraag te kunnen voldoen. Vrouwen die nu bellen, moeten rekenen op een wachttijd van vier maanden voordat zij voor onder zoek terecht kunnen. „Dat is na tuurlijk te gek," zegt Gaiser. „Daarom zijn we druk bezig extra laboranten te werven. We voeren verder gesprekken met het perso neel om te kijken of we ook op za terdag open kunnen." Het nieuwe centrum, dat gisteren officieel opende, is er gekomen uit onvrede met de overheids maatregel het gratis borstonder zoekvan vrouwen tussen de veer tig en vijftig en vrouwen van ze ventig jaar en ouder af te schaf fen. Vanaf 1993 zijn zij uitgeslo ten omdat onderzoek in deze groepen te duur zou worden, Het Integraal Kankercentrum Rotterdam, dat voor deze regio het bevolkingsonderzoek coördi neert, heeft tevergeefs tegen deze maatregel geprotesteerd. Om vrouwen in de twee leeftijdsgroe pen toch de kans te geven hun borsten op kanker te laten onder zoeken, heeft dit centrum het ini tiatief genomen voor het Borst Onderzoek Centrum aan het Zuidplein. De prijs van 95 gulden voor een onderzoek blijkt volgens directeur Gaiser geen struikel blok. Om uit te sluiten dat vrou wen zich vanwege de kosten laten weerhouden zich aan te 'melden, bekijkt Gaiser momenteel of het mogelijk-is met geld van particu liere sponsors een fonds in het le ven te roepen. Borstscreening van vrouwen die het onderzoek niet kunnen betalen, zou dan geheel of gedeeltelijk uit dat potje kunnen worden gefinancierd, „Verder zijn we in bespreking - met Zilveren Kruis Zorgverzeke-1 raar Rijnmond om het onderzoek onder bepaalde condities vergoed te krijgen," vertelt Gaiser. „Bij- voorbeeld wanneer bij de moeder of zus van een cliënte eerder borstkanker is geconstateerd." Door Peter Slavenburg Rotterdam - Half tien 's ochtends. Jan Visser, kapitein van de China, leest een krantje van de vorige dag en drinkt een verse bak koffie. Het gespring met ski's en gerodel in Lillehammer in teresseert hem nauwelijks. „Leuker dan die brei-programma's die je normaal 's ochtends op de televisie ziet, maar zo langza merhand heb ik genoeg van al dat rondjes draaien op 't ijs." „Gewoon slapen is één van de moeilijkste dingen aan boord," zegt Visser, terwijl twee verkreu kelde collega's naar binnen stap pen. Een uurtje of drie slaap heb ben ze achter de rug, want eerder op de ochtend moesten ze nog een schip verhalen. „Ook goeiemor- gen; jullie nog koffie?" Matroos Koos Resoort schenkt in, machi nist Jos Vermeulen neemt nog wat rillerig een slok, terwijl hij een blik over de Wilhelminaha- ven in Schiedam werpt. Dag en nacht zitten ze op eikaars lip; 48 uur op, 48 uur af, afgewis seld met diensten van 72 uur en daar weer tussendoor 10 dagen of 17 dagen vrij. Van de 24-urige da gen werkt de bemanning formeel de helft, maar niet in een aaneen gesloten periode. Vermeulen; „Je slaapt twee, drie uur en dan sta je weer een paar uur op je poten. Aan het eind van zo'n dienst ben je echt versleten, ook al lig je soms tien uur voor de kant zonder een reis. Heb je net lekker je ogen dicht, begint er zes meter verderop een motor te draaien. Over 't water klinkt dat goed door; probeer dan maar eens verder te slapen." De China heette oorspronkelijk De Ruyter. Een portret van de ad miraal siert de wand van het dag verblijf, net zoals een onnavolg baar Chinese plaquette, cadeau gedaan door een vertegenwoordi ger van de Volksrepubliek China toen de boot werd omgedoopt. Een kalender van restaurant Lin Fa in Spijkenisse maakt duidelijk dat we leven in het Jaar van de Hond. Op het hoogtepunt van hun staking blokkeerden zij de toegang tot de Rotterdamse haven, maar wat doen ze op een gewone werkdag, die ha venslepers? Slepen, vanzelf sprekend, maar dat betekent meer dan even een lijntje aan een schuit knopen en het ding de haven in of uit sjorren. Sle pers zijn vaklui; specialisten met een grote verantwoorde- lijkheid. Met hun kleine, maar sterke boten brengen ze im mense zeeschepen met een kostbare en soms gevaarlijke lading veilig voor de kant. Op alle uren van de dag, alle da gen van de week, tegen tij en wind in ais het 20 uitkomt. De havenmachine draait dag en nacht door, elk uurtje kost een, bak geld, dus varen déslepers ook bij dichte mist en wind kracht twaalf. ,^uist bij wind kracht tw aalf. Als het'n beetje stormt schreeuw! de hele ha ven om onze assistentie." Afdrogen Slepers zijn mannen die niet bang zijn voor een drie-dubbel godverdomme. Zonder vloeken gaat het nou eenmaal niet. Maar na het eten gaan de bordjes direct in het sop; kapitein Visser helpt met afdrogen. Onderhoud van de boot en schoonmaken is de voor naamste taak van de bemanning wanneer er niet gevaren wordt. En koken. Juist wanneer Koos Resoort de aardappeltjes wil op zetten, meldt de centrale van Smit Havensleepdiensten dat de China samen met de Zweden in de Maashaven wordt verwacht. Er is nog tijd voor een kop soep. Eenmaal hoog in de stuurhut, on derweg naar een containerschip dat naar buiten moet, is Visser pas echt in zijn element. Onderin de boot, in de put, gonzen tweeca- terpillers van elk 1200 pk. „We doen het rustig aan nou, we heb ben geen. haast en deze boot trekt zo'n golf, da's nergens voor no dig." Met zijn vingertoppen bedi ent hij de instrumenten, terwijl hij vertelt over die onmogelijke klus daar en die krankzinnige col lega toen. Tijdens zijn dikke dertig dienstja ren bij Smit zag Visser zo het één en ander veranderen in de haven. Hij wijst naar gebouwen die zijn gesloopt, naar bedrijven die zijn verdwenen. „Alles gaat naar Eu ropoort, of nog verder de stad uit." Resoort, Vermeulen en Visser herinneren zich nog de tijd van 12 uur op, 12 uur af, met vier man aan boord in plaats van drie. Koos Resoort krijgt het even te kwaad: „Tot aan twee jaar geleden was dat de regel. Wat Smit nu wil is gekkenwerk. Meer dan honderd man aan de kant en voor wie mag 'China, bakboord,' klinkt koel het commando van de loods, wanneer de bocht naar de Nieuwe Waterweg wordt inge zet. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad blijven een week onafgebroken aan boord. Meer werk laten doen door minder mensen, die dan meer loon krijgen; waar slaat dat op, in deze tijd?" Terwijl de Maashaven in zicht komt, trekt de matroos zich terug in de kombuis; even controleren of alles nog goed gaat met zijn pan vol karbo's. In de verte doemt de romp van de Trade Wealth op, afkomstig uit Hongkong. Het roestbruine containerschip steekt huizehoog boven de China uit. Een stuk of wat Aziatische man nen in met olie doordrenkte pak ken morrelen aan de containers die vier, vijf lagen hoog opgesta peld aan dek staan. „Sloebers die voor een paar gul den per dag werken, maar aan boord hebben ze het beter als thuis," weet Visser. Meer anekdo tes over onbekwame zeelui; „Jon gens die nog nooit een schip van dichtbij hebben gezien, maar die een diploma kopen en voor een habbekrats aanmonsteren als stuurman. Ik hoor verhalen over Russische kapiteins die voor een dollar per dag werken en daar nog blij mee zijn ook." Lyntje De loods meldt zich via de radio. De mannen van de roeiersvereni ging arriveren eveneens; niet met een boot, maar op de wal, in een middenklasse Japanner. Terwijl Visser met het roer en de motoren manipuleert om de China op zijn plaats te houden, pakt Resoort op het achterdek, een lijntje aan waarmee hij de sleepdraad vast maakt Met handgebaren maakt hij duidelijk dat de Trade Wealth de draad kan binnenhalen. Zo'n 120 meter verderop, bij de Zwe den, voltrekt zich hetzelfde ritu eel. Met een fluitsignaal bevestigt Havenslepers Koos Re soort, Jan Vis ser en Jos Vermeulen (van links naar rechts) eten snel een kop soep voordat ze uitrukken naar de Maashaven. Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Visser dat de sleepdraad vastzit. Op de wal gooien de roeiers de trossen los. „China en Zweden, hij is los," meldt de loods. Visser antwoordt: „Okay. we gaan trek ken." Langzaam spant de kabel zich; het staal krijst wanneer de sleep draad tenslotte strak staat. Een machtig moment: de China trilt en beeft als de arm van een wor stelaar. De 'kar' brult, 2400 paar- dekrachten in'volle galop. Steeds sneller komt het containerschip los van de kant. „China, bakboord," klinkt koel het commando van de loods, wan neer de bocht naar de Nieuwe Wa terweg wordt ingezet. De sleep boot hangt schuin aan de sleepd raad, water spoelt over het achter dek. Eenmaal in de goede lengte richting varend lijkt de boeg van het containerschip griezelig dichtbij. „De Zweden gaat eraf," zegt de loods. „Zweden, tot kijk. De China gaat eraf." De sleepdraad daalt neer op het achterdek. Geen moment om in slaap te vallen, want het contai nerschip vaart al op eigen kracht. Zodra de sleepdraad los is, draait de China scherp naar stuurboord, weg van de dreigende boeg. Een uurtje later, het is inmiddels drie uur, staan de pannen dam pend op tafel. Bloemkool, sperzie bonen, aardappelen en karbona de. Vla met fruit uit blik als toetje. Veel valt er nog te vertellen. Bat heel wat slepers een eigen bootje hebben. Over de concurrentie met de havenslepers van Kooren en het Gemeentelijk Havenbe drijf als lachende derde. Over de nieuwe lichting 'turbo-loodsen', die zowel in haven als in de mon ding van de Nieuwe Waterweg de koers aangeven. De collega's op die andere Smit-slepers; in Vlaai- dingen, Hoek van Holland, de Scheurhaven en Vlissingen. Over. hoe het vroeger was en over het misschien zal worden. Dan meldt de centrale zich weer: „Hallo China Door Gert Onnink Rotterdam - De 'goeroe' van het Nederlandse bedrijfsleven moet het vrijwel onverenigbare in de Rotterdamse haven zien te ver enigen. Prof. dr. Arie van der Zwan, een van de bekendste 'on- hankelijke deskundigen' van ons land, is aangesteld om te gaan be middelen in het slepersconflict bij Smit Havensleepdiensten. Alle betrokken partijen hebben positief op zjjn benoeming gerea geerd. „Hij voldoet aan de twee criteria die wij hadden gesteld," zegt FNV-bestuurder J. van den Brink. „Hij is iemand van kaliber en kan zelfstandig een analyse van het conflict maken, over alle partijen heen." De ideale man durft Van den Brink de socialistische econoom, hoogleraar ondernemingsbeleid en management aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, onder zoeker, adviseur, manager en spreker, zeker niet te" noemen. „Nee, dat is niemand in deze zaak. Burgemeester Peper deed een voorstel en daar kon iedereen zich in vinden. Wij hebben nog even aan Albeda gedacht, maar die was niet beschikbaar," zegt'de FNV-bestuurder. Directeur D. van der Heiden van Smit Haven noemt Van der Zwan iemand van niveau, die een bij drage kan leveren in combinatie met de supervisie van Bram Pe per. „Hij kan de zaak voor de lan ge termijn bekijken." Hij is tevre den, ook al omdat alle partijen zich in de man kunnen vinden. De besprekingen beginnen vol gende week. Voor 10 april moet er een oplossing zijn. De eigenzinnige Arie van der Zwan (58) staat er bekend om geen man van het zachte, gemak kelijke compromis te zijn, dus de betrokkenen in de haven kunnen keiharde onderhandelingen ver wachten. Hij zal niet schuwen af en toe als een olifant door de por seleinkast te gaan. De aangestel de bemiddelaar lijkt dan ook de absolute tegenpool van prof. dr. Albeda, die als een 'wandelend harmoniemodel' wordt gezien. Voordat de ambitieuze hoogleraar zich op het schrijven van niet mis selijke rapporten stortte -daar weten ze in de bijstand en de ge zondheidszorg inmiddels alles van - was hij actief in de PvdA en het bedrijfsleven. Na vijf jaren als president-directeur van de Natio nale Investeringsbank was Van der Zwan vier jaar lang vice-vöor- zittêr van de hoofddirectie van Vendex International. Omdat zijn rigoureuze aanpak van V&D niet werd gepruimd, pakte de 'kroonprins van Anton Dreesmann' zijn biezen. Verder stortte hij zich in de computerwe reld en was hij president-direc teur van de World Software Group, de investeringsmaat schappij van Volmac. Sinds 1992 richt hjj zich op het hoogleraar schap en zijn eigen advies-BV. Het is de vraag of de werknemers van Smit Havensleepdiensten wel zo ingenomen moeten zijn met Van der Zwan, want als er ié mand is die efficiency-verbeterim gen in bedrijven voorstaat is hij het wel. Hij is wars van elke bu reaucratie en het in stand houden van 'onnodige' werkgelegenheid. Van der Zwan zelf was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Volgens een woordvoerster van het Haagse consultantsbu reau dat hij bestiert, is hij voor een korte vakantie naar het bui tenland. Of Van der Zwan in de zon in alle rust nu al broedt op een voor alle partijen aanvaardbare oplossing voor de Rotterdamse haven moet de komende weken duidelijk worden,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1