11' CD pakt vier zetels in Schiedam Tranen en vreugde bij nieuw gekozen kinderraad Migranten missen CDA-boot De kiezer wil kiezen Zonneveld bestrijdt vrijwillig aftreden Rotterdams Dagblad genda o Man komt om bij brand Kat beschoten Inbreker aangehouden Auto terug Insluiper betrapt Winkeldieven gegrepen Auto gesjtolen es us ol{ iC L Tas gestolen Rotterdams Dagblad Commentaar Ontuchtpleger door fout van politie niet voor rechtbank Onvoorstelbare verstelbare beddenshow bij CHRIS CQPRENS slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 010-4268717. Donderdag 3 maart 1994 Hoek van Holland - Onbekenden hebben in Hoek van Holland met een luchtbuks op een kat gescho ten. Het beestje is daarbij ge raakt, maar overleefde de aan slag. Een dierenarts heeft een ko geltje uit een achterpoot van de kat moeten verwijderen. Schiedam - Op de Prof. Kamer- lingh Onneslaan in Schiedam heeft de politie gisteren een in breker aangehouden. De agenten werden gewaarschuwd door glas gerinkel in de omgeving van het Stationsplein. Na onderzoek bleek dat er werd ingebroken in een bloemenwinkel. De dader is in de kraag gerat. Het ging om een 34-jarige Rotterdammer. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft gisteren in de Jan Luy- kenstraat een gestolen auto te ruggevonden. Het betreft een blauwe Opel Kadett, die een dag eerder was weggehaald uit de Pie- ter de Hoochstraat. Schiedam - Een 32-jarige Rotter dammer is gistermiddag in Schiedam op heterdaad betrapt bij het stelen van een portemon nee uit een tas. Dat gebeurde in een kantoor van een bedrijf aan de Bettoweg. Vlaardingen/Maassluis - De poli tie heeft gistermiddag in Vlaar- dingen op de Dr. Wiardi Beckmansingel een 22-jarige vrouw gearresteerd. De Schiedamse was vlak daarvoor betrapt op winkeldiefstal. Ook in Maassluis is gisteren een winkeldief gegrepen. Een 26-jari* ge inwoner van die plaats pro beerde acht pakjes scheermesjes met een totale waarde van 150 gulden onbetaald langs de kassa te loodsen. Vlaardingen - Een Vlaardinger die gisteren op de Eksterlaan en kele tellen zijn auto onbeheerd heeft achtergelaten, kwam bedro gen uit. In die paar seconden heeft iemand kans gezien om de wagen, waar de sleutels in zaten, te stelen. Donderdag 3 maart VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The city of joy (film), 20.30U. MAASSLUIS Theater de Schuurkerk. Paul's Jazzcafé. 20.30u. ROTTERDAM Conservatorium. Gaudeamus Con cours, n.n.b, Zaal De Unie. Cello Co, 19.30u. Rotterdamse Schouwburg Falstaff. 20-15u. Eli sabeth II. 20.30u, De Doelen Jonge solisten, 20.15u. My Fair Lady. 20.15u. Plan C. Fragment, 22.00u. Theater Zuidplein Peter Lusse, 2C .ju. Trio de Janeiro, 20.30u. Luxor Theater. Tineke Schouten. 20.15u. Lantaren/Venster. He denavond de schoonste geschiede nis van de poesjenellen, 20.30u. 3 Koningen, 21.00u. Goethe-lnsti- tut. Brigitte Sellin, lezing. 20.00u. Vrijdag 4 maart SCHIEDAM De Blauwe Brug. Jeugdland: Lim burgs Jeugdtoneel, 14.00 u. MAASSLUIS Koningshof. Muzfékweek, 9.30u. ROTTERDAM Kunsthal. Warhol films, vanaf 14.30u. St. Droomtheater. Kikker en pad, 14.30u. De Scheg. De bo demloze badkuip, lö.OOu. N Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010 2340055/fax,: 4349754 Vlaardingen - Een 61-jarige vrouw is gistermiddag op de Mo- zartlaan in haar woonplaats be roofd van haar boodschappentas. De tas lag op de bagagedrager en werd daar door een andere fietser afgepakt. Schiedam - Grote verslagenheid in Schiedam. Met ruim elf procent van de stemmen hebben de Centrumdemocraten in de jeneverstad een opzienbarende overwinning behaald: van twee naar vier zetels. Schiedam heeft hiermee de twijfelachtige eer het klassement aan te voeren van steden met de grootste CD- aanhang. Verschrikkelijk', 'heel eng' en 'tragisch' waren de eerste reacties bij de in het Stadskantoor verza melde politici. De CD overscha duwde met de verdubbeling aan zetels alle andere emoties na de bekendmaking van de uitslag. Aad Wiegman (PvdA) zei 'geen woorden te hebben voor deze uit slag'. „Alles wat ik erover zeg is te veel. Eén ding wil ik wel kwijt: ik snap die Schiedammers niet die op de CD hebben gestemd." Ook burgemeester Reinier Scheeres zei tot op het laatste mo ment gehoopt te hebben dat de CD-kiezers verstandiger zouden zijn. „Het is ófwel omdat ze zich aangesproken voelen door het partijprogramma óf uit onvrede met het gevoerde plaatselijke be leid. Maar het zal zeker niet ko men doordat de CD zo'n geweldi ge indruk heeft gemaakt met hun politiek handelen. Daarvoor heb ben ze te weinig van zich laten ho ren." Niet verstandig Scheeres benadrukte dat de an dere partijen 2ich nu verder moe ten verdiepen in de beweegrede nen van de CD-kiezers. „Mis schien hebben we er niet verstan dig aan gedaan de Centrumdemo craten te negeren en moeten we juist meer de confrontatie aan gaan zodat duidelijk wordt op wie de mensen hebben gestemd." Bart de Leede (GroenLinks), met een gelijkblijvend aantal zetels (drie): „De uitslag valt me tegen. We hadden hoger ingezet. Myn grootste teleurstelling is nchter de winst van de CD. We zullen een politiek van ontmaskering moe ten gaan voeren. Als je willekeu rig mensen op de Hoogstraat aan spreekt, die op de CD hebben ge stemd dan zeggen ze alleen maar: ja, om die buitenlanders. Die mensen geven uiting aan onvrede en angstgevoelens, ze zijn bang en stemmen op de CD omdat die, ten onrechte, de indruk wekt dat hier massa's migranten, asielzoe kers en vluchtelingen zijn. We zullen duidelijk moeten maken dat het niet waar is en gewoon moeten vertellen, dat CD'ers niks doen voor de Schiedammers." Nanda Gelderblom-Hupse, lijst trekker van het CDA, dat van acht naar zes zetels zakte, wijt een deel van de winst van 'die verrekte CD' aan de uitzending van AVRO's Televizier op dinsdagavond. „Schiedam is niet zoals Karei van der Graaf met zijn riooljoumalis- tiek heeft laten zien. Ik heb in een stembureau gezeten in een wijk waar helemaal geen buitenlan ders wonen en ik heb daar ge hoord dat die uitzending reden was voor mensen om op de CD te stemmen. Het is toch al zo moei lijk duidelijk te maken waar we allemaal mee bezig zijn en dan Schiedam - Mahir Engin (PvdA) blijft de komende vier jaar de enige migrant in de Schiedamse gemeenteraad. Alle andere ze ven kandidaten van buitenland se afkomst (bij CDA en Groen Links) haalden de eindstreep niet. Op de kandidatenlijst van het CDA in Schiedam stonden deze keer liefst vier migranten. Geen van hen heeft de gemeenteraad bereikt. Enerzijds door het ver lies in het kamp van de christen democraten, maar ook omdat ze zelf gerekend hebben met een lagere kiesdeler. Christine Daskalakis, van Griekse afkomst, stond op de verkiesbaar geachte zevende plaats. De kiezers bepaalden echter een daling bij het CDA van acht naar zes zetels. Drie praktizerende islamieten van Turkse afkomst, die ook werkt zo'n uitzending dus ave rechts." Geen reclame Ook Scheeres meent dat de Avro met haar best heeft gedaan om Schiedam zo best mogelijk af te schilderen. „Het was geen recla me voor de stad. Maar of zo'n TV- uitzending invloed heeft op de stemming, dat betwijfel ik. Het is te gemakkelijk om je achter zo iets te verschuilen." De CD zelf vierde de overwinning met champagne en ontving diver se persoonlijke felicitaties van kandidaat waren voor het CDA haalden het evenmin. Y. Özel miste op een haar na een raads- zetel. Hij heeft na een intensieve campagne onder migranten 470 voorkeurstemmen veroverd. Dat is het hoogste aantal na Guus Klepke van de PvdA (499) en WD-er Luub Hafkamp (609). Slechts 25 stemmen kwam de in 1972 als tienjarig jochie naar Schiedam gekomen Özel, num mer 13 bij het CDA. te kort om rechtstreeks in de gemeenteraad gekozen te worden. Deels had hij zijn hoge score te danken aan zijn land- en geloofs genoot Turanogiu, nummer 18, die zijn aanhangers heeft gead viseerd om op Ozel te stemmen. Met een andere partijgenoot van Turkse afkomst, de als nummer 10 bij het CDA gekandideerde Halil Kilig, is over een samen werking niet gesproken. „Op collega's uit andere steden. Ad Bierhuizen, dc nummer drie van de partij: „Deze uitslag is niet ons succes, maar de schuld van de po litiek. De uitslag weerspiegelt de kwaliteit van het college. Echt veel moeite hebben we overigens niet hoeven doen voor deze over winning. Pas de avond voor de verkiezingen hebben we enkele folders verspreid en affiches op gehangen, maar die waren de vol gende ochtend alweer verdwe nen." Partijgenoot Cor Zonneveld (nummer twee op de lijst) zei zelfs op één zetel meer gehoopt te heb- grond van de cijfers van de vori ge verkiezingen en ongeveer we tende op hoeveel stemmen ik kon rekenen, leek me dat niet nodig," vertelt de teleurgestelde Özel. Door de grotere opkomst steeg, in vergelijking met 1990, de kiesdeler in Schiedam echter van 460 naar 495. Özel zat daar met 470 net tussenin. Kilig kreeg overigens ook 365 voorkeur stemmen. Als dit duo zou heb ben samengewerkt was er wel licht een tweede migrant de ge meenteraad ingestroomd. Nu blijft Mahir Engin, die al en kele jaren in de gemeenteraad zit voor de PvdA en nummer 8 stond, de enige. Hij verzamelde 417 stemmen. De kandidaten van GroenLinks, Adem Kahramanoglu, Nuran Özan en Hassan Aissati, misten net als hun CDA-collega's de boot. ben, maar is toch uitermate tevre den. „Onze eerste prioriteit, vier jaar geleden, was om in de raad te komen. Dat is ons gelukt, Daarna hebben we gewerkt aan de verde re uitbouw van onze partij. Ook dat is ons gelukt. Nu kunnen we echt oppositie gaan voeren, vol gens de landelijk vastgestelde partijlijnen. Toch hebben we ook enkele plaatselijke aandachts punten, denk daarbij aan het wo- ning-toewijzingsbeleid en het al lochtonenbeleid. Ze zullen in Schiedam nog zeker van ons ho ren." Een ding is zeker duidelijk geworden bij de raadsverkiezin gen van gisteren. De kiezer wil kiezen. Anders dan vier jaar geleden kan deze keer niemand klagen over de op komst. Ondanks het deprimerende weer, de slechte planning in de krokusvakantie, de afschaffing van de vertrouwde stembiljetten en de geringe verspreiding van propagandamateriaal gingen overal meer mensen naar de stembureau's dan in 1990. In Schiedam kwam liefst 6,5% meer opdagen om zijn keuze te maken, in Vlaar dingen bijna 2% meer en zelfs in het door affaires geteisterde Maas sluis was de opkomst van kiezers nog iets toegenomen. Het ver haal, dat de interesse in de politiek steeds verder afneemt, klopt dus niet. De uitslagen van de raadsverkiezingen maken echter meer duide lijk. Politici, die denken zwijgzaam achterover leunend, dus bijna of geheel slapend, rijk te kunnen worden, redden het niet. Meedei nen op het succes van landelijke kopstukken of van vroeger beleid is voorbij. De kiezer wil wat te kiezen hebben en als hem niets tast baars geboden wordt dan laat hij dat weten door te kiezen voor de Tegenpartij. Onder meer heeft zich dat in Schiedam gemanifesteerd door de verdubbeling van de CD en de doorbraak van Gemeente Belangen Schiedam en Solidair'93, partijen gevoed door ouderen die in de ge vestigde partijen geen ruimte krijgen. In Vlaardingen is de SP met de leus 'Stem Tegen' de grootste partij van de stad geworden, pakte het van Poppe's club afgescheiden Burger Belangen ook een zetel en verdubbelde GroenLinks zijn zeteltal met de vraag 'Of wil je dat het zo blijft?'. Ook in Maassluis had ze daarmee succes. De zo keurig op een lijn gekomen Schiedamse PvdA kreeg een ge voelig verlies te incasseren, net als in Maassluis. In Vlaardingen daarentegen, waar zich binnen de PvdA een ontevreden 'bende van vier' ontpopte, bleef het verlies beperkt. Opvallend was dat de twee gangmakers van die 'bende' veel voorkeurstemmen verwierven, Ranshuijsen 662 en Ten Have 645. De kiezer wil best naar het stembureau komen, maar alleen als er wat valt te Kiezen. Voor of tegen. Door Nathalie Lans Schiedam - De opkomst van de jeugdige kiezers was gisteren be duidend lager dan die van de vol wassenen. Slechts 23 procent van de Schiedamse jongens en meis jes tussen de tien en twaalf jaar kwam naar de stembus. De win nende partij met tien zetels is Woudhoek/Groenoord. Woud- hoek/Kethel kreeg acht zetels, Oost/Binnenstad zes, Zuid en West vier en tot slot Nieuwland drie. De verkiezingsuitslag bracht vreugde en verdriet. De lijsttrek kers van Woudhoek/Groenoord Lonneke van Otterdijk en Daph ne Klos waren in de wolken. Zij werden bestormd door de ver schillende media. Het Jeugdjour naal en Radio Rijnmond brachten direct verslag uit. De 10-jarige Daphne kon het suc ces toch wel een beetje verklaren. „Het is heel leuk dat wij gewon nen hebben, maar we hebben er ook ons best voor gedaan. Terwijl andere partijen opschepten over het feit dat zij op TV kwamen, maakten wij ons druk om de stemmen van de kinderen te win nen." Danny Franken en Sihan Moudnib vatten hun nederlaag sportief op. Direct na de bekend making vroegen zij het woord: „Wij willen onze kiezers hartelijk danken voor hun stem en onze fe licitaties uitbrengen aan de ande re partijen. Er is nu een tijd aan gebroken van vier jaar hard wer ken aan de stad Schiedam." Majella Loef van Oost/Binnen stad had nu al haar zakken vol van de politiek. „In onze partij is het niet leuk gegaan. We hebben nu zes zetels en ik zit erbij, maar het is zo dat er binnen de partij geruzie is. Er zijn mensen die heel veel gedaan hebben voor de partij, zelfs vrij van schooi heb ben gevraagd en er nu niet bijzit ten, terwijl iemand anders met de eer strijkt. Ik baal ervan. Er is niet voorniets gehuild!" Stefan Zwanenveld en Joris Bruins, lijsttrekkers van Kethel/ Groenoord, hebben inmiddels het conflict dat zij afgelopen zaterdag Projectleider Eric Dijkhuizen maakt de uitslag bekend van de eerste verkiezingen van de kinderraad in Schiedam. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra na het televisieprogramma van Paul de Leeuw kregen, bijgelegd. Stefan: „Ik zei dat er in Neder land nu geen plek meer is voor asielzoekers en vluchtelingen. Dat wij te makkelijk zeggen: kom maar binnen. Joris was het abso luut niet met mijn uitspraken eens. Die vindt dat er best nog wel plekjes te bedenken zijn voor die mensen. Wij hebben even een kleine vergadering gehad en zijn het nu weer eens. Ik bedoelde ei genlijk illegalen. Er is best nog plek." Stefan vindt dat er een goede band tussen de raadsleden moet zijn. Ook buiten de party om. Toen hij naar huis keerde om zichzelf nog op tijd bij het Jeugd journaal en het nieuws van RTL4 te kunnen zien, vroeg hij aan Jo ris: „Zal ik morgenmiddag bij je komen spelen? Vraag je aan je moeder of het goed is?" Op de Turkse Dag van het Kind, zaterdag 23 april, is de eerste ver gadering van de kinderraad. Tij dens die dag worden de wethou ders en burgemeester gekozen. Vlaardingen - Een 45-jarige Vlaar dinger is gisterochtend door een brand in zijn flat aan de Luxem- burgweg om het leven gekomen. De man sprong brandend van de negende verdieping naar bene den. De politie gaat ervan uit dat het slachtoffer de brand zelfheeft aangestoken. Dat blijkt uit tech nisch onderzoek. Er zijn geen aanwijzingen voor een misdrijf. De woning van het slachtoffer brandde geheel uit. Doordat een buis van de centrale verwarming sprong, liep een aantal andere flatwoningen waterschade op. Omdat gevaar bestond dat de brand zou overslaan naar boven- gelegen woningen, moesten en kele bewoners worden geëvacu eerd. Een 29-jarige man die wilde helpen, raakte gewond bij het in slaan van een ruitje. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. Schiedam - „Ik heb me niet te ruggetrokken uit het bestuur van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum." Dat zegt Daan Zonneveld in reactie op de uitlatingen van secretaris Piet Bothoff, gisteren in deze krant. Daarin stelde Bothoff dat Zonne veld zelf uit het bestuur was ge stapt, omdat hy de bewonersver eniging geen schade wilde be rokkenen. Gistermiddag heeft de secretaris die lezing nogeens bevestigt. Zonneveld kwam in opspraak omdat hij op de kandidatenlijst van de CD stond voor de Schiedamse gemeenteraadsver kiezingen. Binnen de bewoners vereniging, waarvan Zonneveld bestuurslid was, heeft dit voor een hoop opschudding gezorgd. Voorzitter John van Gestel be vestigt de lezing van Zonneveld. Van Gestel studeert momenteel op een manier op de zaak in der minne te schikken. De banden van Zonneveld met de CD berus ten volgens beiden op een groot misverstand. Van Gestel zegt dat hij binnenkort een brief naar de leden zal sturen waarin hij een oplossing voorstelt. Zonneveld zelf wil zich het liefst in blijven zetten voor de bewonersvereni ging. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - De behan deling van de zaak tegen de 43-ja- rige Schiedammer J. B., die wordt verweten zijn minderjarige stief dochter meermalen te hebben misbruikt, is gisterochtend aan gehouden. De verdachte schitter de door afwezl :heid. „Door een fout van de pob^e,' stelde raads vrouw mr. J. van den Bom onom wonden vast. De man kreeg pas afgelopen don derdag van zijn advocaat te horen dat hij gisteren voor de rechtbank diende te verschijnen. „Omdat hij een aantal afspraken had staan, was het onmogelijk vandaag hier te zijn," legde mr. Van den Bom de rechtbank uit. In principe zou de verdachte een oproep gekre gen moeten hebben van de Schiedamse politie. Op het mo ment dat de dagvaarding werd aangeboden, bleek de man met thuis. In zo'n geval moet een briefje worden achtergelaten waarin de verdachte wordt ge sommeerd zelf de dagvaarding op het bureau af te halen. Dat laatste is volgens de raadsvrouw niet ge beurd. De Schiedammer wordt er van verdacht van januari 1988 tot december 1991 de borsten en va gina van het toen twaalf jaar oude meisje te hebben betast. Gedu rende een latere periode zou hy met zijn vingers en tong haar li chaam zijn binnengedrongen. Na het seksueel misbruik, dat tot ok tober 1992 duurde, werd door het slachtoffertje en haar moeder aangifte gedaan. B. wond er geen doekjes om en bekende vrijwel direct. Ondanks het gepleegde ze dendelict is de relatie die de ver dachte met de moeder van het kind had, niet verbroken. Volgens de advocaat gaan beiden nog al tijd met elkaar om. „Een beetje raar is dat wel," liet zij zich buiten de rechtszaal ontvallen. Na kort overleg met de officier van justitie besloot rechtbankpre sidente mr. J. M. E. in 'tVelt-Mey- er de zaak aan te houden. Temeer omdat ook de reclassering ont brak. Zodoende waren de opge stelde rapporten van de psychi ater en maatschappelijk werkster niet voorhanden. „Hij is in verschillende groepen geplaatst om hem te laten deelne men aan een project. Uit de rap porten blijkt dat hij eigenlijk voor geen enkel project geschikt is," stelde de verdediging vast. „Te vens is vast komen te staan dat mijn cliënt evenals zijn vriendin, een zeer ongelukkige jeugd heeft gehad. Hij heeft een gebrekkige opvoeding genoten." De zaak wordt 13 juni voortgezet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 3