13 Rijksgeld voor herstel stadscentra 'Laat ze maar op hun bek gaan' 'Blijkbaar wonen hier meer leeghoofden dan Turken' Rotterdams Dagblad Geld voor restauratie van St. Liduïnabasiliek en centrum Vlaardingen Tijdelijk gratis parkeren in binnenstad Schiedam Oud-kamerlid in Vlaardingse raad Sauna Centrum Groenoord Voor 'n warme opfrisserü Twee jaar cel voor autodief ws&m. CD is in Schiedam-Oost tweede partij Autokraken opgehelderd Café te lang open Wegpiraat gearresteerd Ingebroken in sportzaak Te veel gedronken Drie inbraken in kelderboxen Flinke straf voor overvaller Vrijdag 4 maart 1994 -• Waterweg Schiedam - Samen met een groot aantal andere gemeenten krijgen Vlaardingen en Schiedam van het rijk miljoenen gul dens. De subsidie maakt onderdeel uit van de Verkgelegen- heidsimpuls' van 500 miljoen gulden die het kabinet geeft aan een groot aantal stedelijke knooppunten. In de Waterwegge meenten is het geld bedoeld voor het opknappen van de stads centra. Schiedam heeft een bijdrage van 9.1 miljoen toegezegd gekregen voor haar project "compacte bin nenstad' op net Stadserf. Vlaar dingen krijgt 2,6 miljoen gulden voor wat in Haagse kring 'herin richting stadserf wordt genoemd. Verval In Schiedam is het grootste deel van de extra bijdrage bestemd voor de restauratie van de St. Li duïnabasiliek, die zodanig in ver val is geraakt dat er nauwelijks nog kerkdiensten mogelijk zijn. Daarom werd voor de laatste kerstviering zelfs uitgeweken naar de hervormde Grote of St. Janskerk. Het Sehiedamse gemeentebe stuur heeft haar subsidieaanvra- Rotterdam/Maassluis - De recht bank van Rotterdam heeft de 20- jarige Maassluizer E.B. veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf waarvan acht maanden voor waardelijk. B. maakte zich in au gustus van het afgelopen jaar schuldig aan vier autodiefstallen die hij in zijn woonplaats pleegde. Hij begon in juni met een auto kraak waarbij hy een radio-cas setterecorder buit maakte. Op 9 augustus pakte hij het groter aan en ging er in een Volkswagen Transporter vandoor. Twee dagen later eigende hy zich een Peugot 205 toe en de week erop stal hij twee personenwagens. De Maassluizer moet overigens een maand extra achter de tralies doorbrengen. Bij een eerdere ver oordeling werd hem een maand voorwaardelijk opgelegd. Omdat de jongeman toch weer op dezelf de voet verder ging. zo bepaalde de rechtbank, werd de voorwaar delijke straf alsnog opgelegd. ge volledig gehonoreerd gekre gen. Zij heeft de herinrichting van het Stadserf. met de bouw van theater, bestuurscentrum, bi bliotheek, kantoren, woningen en parkeergarage uitgebreid met de Singelkerk en de ombouw van het Hemaplein tot stadsplein. Een investering van 82.8 miljoen gulden, waarvoor een rijksbijdra ge van 9.1 miljoen gulden werd gevraagd, Facelift Vanuit Vlaardingen zijn drie pro jecten aangemeld. De herinrich ting van het gebied langs de rivier tussen Kon. Wilhelminahaven en Hydro-Agri (voorheen Super) en plannen voor de inrichting van het voormalige Moermanterrein naast de Vaart, waar straks het nieuwe zwembad verrijst, kwa men niet aanmerking voor subsi die. Tram-tracé Vlaardingen krijgt 2,6 miljoen gulden als bijdrage in haar inves tering van 14,5 miljoen om het openbare gebied in het centrum op te knappen. Hierbij wordt on der meer gedacht aan Fransen straat, Korte Hoogstraat en Hoog straat. die in aansluiting op het nieuwe Liesveld een face-lift krij gen. Inmiddels is ook de eventu ele inpassing van een tram-tracé door de Vlaardingse binnenstad erbij betrokken. Werkgelegenheid De regering rekent erop dat de projecten over het gehele land in' totaal voor 2,4 miljard gulden aan investeringen teweeg zullen brengen. Er zullen naar schatting 14.000 manjaren werk door wor den geschapen. De projecten moeten een bijdrage leveren aan de versterking van de economi sche structuur en er moet een im puls worden gegeven aan de werkgelegenheidssituatie in de stedelijke knooppunt-regio's. S/OM Ook het voetpad op de Singel wordt gebruiktals showroom voorauto's. Op het Emmaplein erachter isparkeren binnenkort niet meermogelijk. Om dat ongemak enigs zins op te vangen, wordt links van het stadskantoor een parkeerterrein gecreëerd. Foto Dennes van der Wei/Roei Dijkstra Schiedam - In het centrum van Schiedam worden deze maand tij delijke parkeerterreinen gereali seerd om het wegvallen van het Emmaplein te compenseren. Het plein moet bouwrijp worden ge maakt zodat rond 1 mei begonnen kan worden met de nieuwbouw. Om parkeeroverlast in de binnen stad te voorkomen, worden twee alternatieven ontwikkeld. Binnen nu en twee weken moet men de auto's ook kwijt kunnen op het braakliggende stuk grond aan de westzijde van het Spin huispad. In afwachting van de in voering van het Verkeersplan binnenstad', kan daar voorlopig gratis worden geparkeerd. Hoe lang de tijdelijke parkeergelegen heid in gebruik blijft is niet be kend. Verder wordt voor de be zoekers van het stadshart op een gedeelte van het Stadserf een aantal parkeerplaatsen gecre- eerd. Het betreft het gebiedje bin nen de keerlus van de tram achter het stadskantoor. Daar moet wel worden betaald. Er wordt een cen trale parkeerautomaat geplaatst. De enige grote gratis parkeer plaats in het centrum die voorlo pig nog in gebruik blijft, ligt aan de Buitenhavenweg. Te verwachten valt dat met het opbreken van het Emmaplein nog meer parkeeroverlast in de binnenstad wordt veroorzaakt. Het parkeerprobleem is Bewo- nersvereninging Schiedam-Cen trum (BVSC) al lange tijd een doorn in het oog. Centrumbewo ners kunnen maar moeilijk hun voertuig kwijt. Veel parkeerplaat sen worden gebruikt door auto handelaren die hun koopwaar op straat uitstallen. „Wandelaars kunnen soms niet eens gebruik maken van het voetpad omdat ook daar auto's zijn gestald," luidt één van de klachten van de BV SC. Naar aanleiding daarvan heeft de poli»'? strenge controles aangekondigd. Met de facelift die het centrum momenteel ondergaat, krijgt Schiedam vier parkeergarages. Ze zijn geprojecteerd boven het ABC-complex aan de Lange Kerk straat, op bet Stadserf, het Em maplein en op de plek van de te slopen Passage. Alleen de eerst genoemde garage wordt nog dit jaar opgeleverd. Volgens de ver wachtingen gebeurt dat in sep tember. Vlaardingen - Tegen eigen ver wachting in maakt Pol de Beer (WD) zijn rentree in de politiek. Het ex-kamerlid komt door de spectaculaire groei van de libe ralen, van vier naar zes zetels, in de Vlaardingse gemeenteraad. De nu 59-jarige De Beer heeft ruime politieke ervaring. Hij zat twintig jaar in de Tweede Ka mer en was daarvoor actief in de gemeenteraad van Utrecht. Zijn terugkeer in de politiek vindt hij verrassend. „Ik had in eerste instantie niet op zo'n vooruit gang gerekend. We hebben die zesde zetel ook kantje boord binnengehaald. Nu het een feit is, betekent het tevens dat ik mijn functie in de Raad van Toe zicht van het nieuwe Woningbe drijf Vlaardingen moet opgeven, wat ik wel jammer vind. Maar het is niet verenigbaar met het raadslidmaatschap." In de nieuwe raad wil De Beer, die auteur is van het program- Pol de Beer. Archieffoto Rotterdams Dagblad ma voor de raadsverkiezingen van Vlaardingse VVD, zich graag gaan bezighouden met zijn specialiteit volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Of hij na de komende vier jaar nog verder wil gaan in de plaatselij ke politiek laat De Beer afhan gen van de ontwikkelingen bin nen zijn partij. „We hebben in Vlaardingen ge kozen voor handhaving van on ze raadsfractie en aanvulling van jongeren, die in 1998 de plaatsen moeten gaan overne men van enkele raadsleden, die dan willen vertrekken. Ik zelf ben tegen, die tijd 63 jaar. Een leeftijd om, als er tegen die tyd voldoende beschikbaar zijn, plaats te maken voor capabele jongeren. Maar ik sluit ook niet uit, dat omwille van het behoud van ervaring ove* vier jaar de beslissing valt er nog een perio de aan te plakken." Door Jan Rozendaal Schiedam - Natuurlijk vinden ze de verdubbeling van het zetelaan tal van de Centrumdemocraten in Schiedam bij het Anti-Diskrimi- natie-Buro in die gemeente 'triest' cn kwalijke ontwikke ling'. Ook al was voorspeld dat ze op vier zetels uit zou len komen en sommigen zelfs bang waren voor meer. toch was stafmedewer ker Gé Grubben blijven hopen. Tevergeefs. ..Elf-komma-drie procent van de Schiedammers heeft op de CD ge stemd. En in sommige delen van de stad is de stijging echt schrik barend. In Noord stemde vier jaar geleden vier procent op de CD. nu heeft dat in "sommige delen éér. op de drie kiezers gedaan. Blijk baar zijn er heel veel mensen die alle problemen de schuld van de buitenlanders vinden. Anders kon ik het niet uitleggen. Een programma heeft de CD niet. En de afgelopen vier jaar hebben die twee CD ers hun mond niet open gedaan in de gemeenteraad." al dus Grubben. ..De schuld van de politiek," zo legde nieuw-gekozen CD-raadsiid Ad Bierhuizen 'het succes" woens dagavond uit. Grubben bestrijdt dat. ..Het is een beetje flauw om de andere politieke partijen in Schiedam de schuld te geven. Je ziet die tendens :n het hele land. Je ziel g woon dat als het slecht gaat een heleboel mensen hun toevlucht zoeken bij extreem rechts. Elke fatsoenlijke partij, in héél Nederland, heeft gezegd wat voor partij de CD is. En Janmaat zelf heeft niet zijn. uitspraken toch ook wel duidelijk gemaakt wat voor tuig er allemaal in die partij zit. Tóch blijken veel men sen erop te stemmen. Wat moet je dan nog meer doen." vraagt Grub ben zich af. Gefaald Als de politiek niet heeft gefaald, heeft het Anti-Diskrimi nat ie-Bu- ro (ADB). dat zich ten doel stelt discriminatie in Schiedam in de breedste zin van het woord - en daar hoort de strijd legen Cen trumdemocraten zeker bij - te be strijden dan gefaald? Grubben: „Wij hebben een inten se campagne gevoerd tegen de CD. Er zijn honderden folders verspreid waarin wij het profiel van die partij heel duidelijk op een rijtje hebben gezet. En aange geven hebben dat Janmaat, hoe- we) hij zegt op te komen voor de belangen van de gewone mensen, tegen lagere woonlasten voor la gere inomens is. tégen behoud van de uitkering van bestaande WAÖ'ers en vóór duurder open baar vervoer, hogere schadeloos stelling voor kamerleden, verla ging van de bijstandsuitkering voor mensen tot 27 jaar en ook vóór verlaging van de basisbeurs. En we hebben iedereen laten we ten dat de huidige CD-raadsleden er niks van bakken. Maar inder daad. het heeft blijkbaar niet mo gen baten." ..Ik denk." gaat Grubben veder. ..dat we de gedachte dat extreem rechts in de Nederlandse politiek een eendagsvlieg is nu maar los moeten laten. Ik heb nu zoiets van: Laat ze maar komen. Dat is de enige manier waarop ze op hun bek kunnen gaan. Laat de CD- stemmers nu maar eens bij hun politici gaan vragen om proble men op te lossen. Dan zal blijken dat die gasten tot niks in staat zijn." Vasthouden Zelf zal Grubben zich met zijn bu reau de komende maanden (op 3 mei zijn de Tweede Kamerverkie zingen) vooral gaan richten op de niet stemmers en de stemmers die 'op de goede partijen hebben gestemd'. „Die laatste groep moe ten we zien vast te houden. En ja. die 38 procent die in Schiedam niet is gaan sremmen. die moeten we mobiliseren. Als zij waren gaan stemmen, dan had de CD in Schiedam nooit vier zetels ge haald. Nee," zegt Grubben dan. „de CD-stemmers zijn niet te be keren. Ik kan niet in hun hoofd kruipen. Ze moeten er zelf achter komen. Laten wc ons maar rich ten op het positieve deel van dc bevolking." Schiedam moet zich sinds woensdag de gemeente met de - naar verhouding - grootste aanhang onder de Centrumdemocraten noemen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen verwierf de extreem-rechtse party vier zetels, tegen twee in 1990. Na PvdA, CDA, D66 en WD is de CD de vijfde partij in Schiedam. Maar in Schiedam- Oost bijvoorbeeld, is Janmaat cs na alleen de PvdA al de tweede partij in grootte. En in Zuid en Nieuwland de derde. De CD, constateert het Anti- Diskriminatie-Buro in Schiedam, is geen eendagsvlieg. Het advies: Laat ze maar meedoen in het politieke spel. „Dat is de enige manier waarop ze op hun bek kunnen gaan." In de Turkse theehuizen in Sch;edam-Oost zijn ze niet echt g schrokken van de opkomst van de CD. Alleen vragen ze zich af waar al die stemmen vandaan komen, 'want zoveel buitenlanders wonen hier niet'. Door Sander Sonnemans Schiedam „Geschrokken? Hoe kom je daar nou bij. De Centrum democraten lopen al jaren hard om zich heen te roepen zonder dat ze wat doen. Nee hoor. Iaat die gasten hun gang maar gaan. Ik voel me niet bedreigd. Mijn fami lie niet en mijn vrienden niet. Op den duur zal de Nederlandse poli tiek Janmaat en al zijn volgelin gen wel een keer echt uitkotsen." De Turkse gemeenschap lijkt nauwelijks onder de indruk van de opzienbare zege die de CD gis teren in Schiedam boektê. Al thans, zo verwoordt een 45-jarige Turk het. In het theehuis aan het Edisonplein in Oost - nota bene de wijk waar het aantal stemmen in vergelijking met vier jaar gele den met 413 stuks steeg tot 708 en de CD na de PvdA de grootste par tij is - worden de wenkbrauwen opgetrokken. De drie aanwezige mannen willen er het liefst geen woorden aan vuil maken. „Zoveel stemmen," zegt één van hen, „is natuurlijk schandalig. Maar het beangstigt ons niet. Het enige wat mij wel bevreemdt is dat als men het over buitenlan ders heeft, er altijd alleen over Turken wordt gesproken. Vraag mc niet waar al die stemmen in Oost vandaan komen. Ik heb daar geen verklaring voor. Want zoveel buitenlanders wonen hier niet." „Je moet," zegt een bewoonster van de Snelliussingel, „aan de an dere kant van de Boerhaavelaan zijn. Daar woont een CD-lid wiens naam ik niet uit mijn strot kan krijgen. De hele buurt heeft hij te gen de buitenlanders opgezet. Niet zonder succes, want hij heeft er al een koffieshop weggeziekt. In dit deel van de wijk wonen in derdaad weinig buitenlanders. Maar degenen die er wonen, heb ben een doodnormale band met de andere bewoners. Ik snap zelf ook niet dat in deze buurt zoveel CD-stemmen zijn opgehaald. Er wonen kennelijk meer leeghoof den dan Turken in Schiedam." Theehuis „Heel erg," zijn drie vrouwen het een stukje verderop in de Edison- straat roerend met elkaar eens. „Vier deuren verderop zit een theehuis. Daar hebben we best wel eens overlast van. Als dat het geval is, maken we even een praatje en is het zo opgelost. In de zomer, als we voor.de deur zitten, komt de eigenaar zelfs thee en li monade brengen. Nee hoor," zegt één van hen, „wy hebben niet op de Centrumdemocraten gestemd. Wij laten ze met rust." „Ik," reageert de eigenaar van een Turkse levensmiddelenzaak in Oost, die net als de anderen niet met zijn naam in de krant wil, „ben niet ongerust over de groei van de Centrumdemocraten. Wel vraag ik me af hoe de stemmin gen over vier jaar zullen verlopen. Ik hoop dat de winst van de CD voor een schokeffect zorgt en de overige politieke partijen op tijd wakkerschudt." Merkwaardig is dat nagenoeg ie dereen die op straat over de ont wikkelingen wordt aangespro ken, goed op de hoogte is van het verkiezingsresultaat. In de omge ving van de Buys Ballotsingel aan de oostzijde van de Boerhaave laan. wordt opvallend vaak triom fantelijk gereageerd op de CD- winst. „De regering heeft zelf de fout gemaakt door al die buiten landers binnen te halen," ant woordt een man die zijn hondje uitlaat. „Nou wil de CD die fout goedmaken en krijgt het heel Ne derland over zich heen. En maak nou maar datje wegkomt, want ik heb het idee dat jij er anders over denkt." Geconfronteerd met die uitspraak kykt de Turk in het theehuis wat meewarig voor zich uit. „Beneden menselijk niveau. Die man denkt dat de ene mens meer is dan een ander," laat hij zich tenslotte meteen diepe zucht ontvallen. I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.4349754 Vlaardingen - De politie heeft met de aanhouding van twee mannen (op 1 maart) in Vlaardin gen 26 autokraken opgelost. Dat is vanmorgen meegedeeld. Het tweetal werd betrapt bij het stelen van twee boormachines en een decoupeerzaag uit een auto die aan de Boslaan in Vlaardingen stond. Eén van de verdachten staat in Rotterdam op een lijst van autokrakers en kwam daar door in aanmerking voor snel recht. Hij is gisteren veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf. De andere verdachten, een 31-jarige inwoner van Zwolle, zit nog vast. Behalve dat hij 26 auto inbraken bekende, heeft hij 21 winkeldiefstallen, een inbraak in een woning en drie keer tanken zonder betalen toegegeven. Vlaardingen - In het kader van het horecaproject heeft de politie vandaag proces-verbaal opge maakt tegen een horecabedrijf op de Oosthavenkade in Vlaardin gen. Dat is gedaan omdat het café om drie uur vannacht nog open was, terwijl het om twee uur al dicht had moeten zijn. Vlaardingen - Op de rijksweg A20 is gisteravond een wegpiraat aan de kant gezet. De 31-jarige man uit Wateringen reed met een snel heid van 160 kilometer per uur. Op het bureau bleek hij onder in vloed van alcohol te zijn. Schiedam - Er is ingebroken bij een sportzaak aan het Hof van Spaland in Schiedam. De dader heeft met een steen de winkelruit kapot gegooid en daarna enkele trainingspakken weggehaald. Schiedam - Bij een alcoholcon trole gistermiddag tussen vier en zes uur op Burgemeester Khap- pertlaan in Schiedam zijn 240 blaastesten afgenomen. Daarvan sloeg maar één meting positief uit. Een 45-jarige Schiedammer had te veel gedronken en moest na het opmaken van het proces verbaal zijn auto laten staan. Op de Rotterdamsedijk werden gisterochtend tien bekeuringen uitgeschreven. Dat had te maken met het overtreden van de maxi mum snelheid. De hoogst geme ten snelheid was 81 kilometer per uur. In totaal werden 254 passan ten gecontroleerd. Schiedam - In Schiedam is vannacht ingebroken in kelder boxen. Dat gebeurde op de Rot terdamsedijk, Van Oldenbar- neveltstraat en Van der Duyn van Maasdamstraat. De buit bestond uk fietsen en gereedschap. Rotterdam/Vlaardingen - Driejaar gevangenisstraf waarvan één jaar voorwaardelijk, de verplichting zich onder toezicht te stellen van de reclassering en het betalen van een schadevergoeding a vijftien honderd gulden. Dat is de tol die de Vlaardinger M. C. moet beta len voor zijn criminele levenswij ze in het afgelopen jaar. De 22-jarige man overviel een au tomobielbedrijf, pleegde twee in braken en probeerde een winke lier te overvallen. Het slachtoffer kreeg traangas in het gezicht ge spoten toen hij de dagopbrengst in de nachtkluis van een bank aan de Loper wilde deponeren. Toch slaagde hij erin de geldcassette in de kluis te deponeren. De 19-jarige B.S., die hielp bij de mislukte overval, werd veroor deeld tot twintig maanden. Het ander hulpje, de evenoude J. H„ moet 18 mei opnieuw voor de rechtbank verschijnen. De recht bank wil eerst het rapport van dc reclassering inzien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2