f? 13 Deelder kiest toch voor podium Het blijft tobben met Laurenskerk m Stadspartij wil naast Verliezer' Simons ook formateur van D66 Lijsttrekkers in debat over contact met ultra-rechts Rotterdams Dagblad Kamerlid eist klaarheid in radon-affaire Sociale bril afzetten bij banenkwestie' Opnieuw steun voor Stads TV WK-voetbal ook op popfestival Mr, Pieter op 'bajesbezoek' Sugba hekelt uitkeringsplan Camera's op NS-stations schieten raak Verkeerschaos op rijksweg 15 Den Haag - Gemeentebesturen in Rijnmond en het ministerie van VROM hebben informatie achtergehouden over de concen tratie van radongas in de bodem van het gebied. Tweede-kamerlid Van Heemst (PvdA) zal hierover kamervragen stellen aan milieu minister Alders. Vorige week meldde deze krant dat hoge con centraties radongas zijn aange troffen in zes (toekomstige) woon- bouwwijken die zijn opgespoten met havenslib. Radon ontstaat door radioactief verval van radium in het ha venslib. Dit is afkomstig van af- vallozingen van kunstmestfabrie- ken in de Nieuwe Waterweg. Vo rig jaar bleek uit een onderzoek 'an het ministerie dat de hoge concentraties gevaar op kunnen leveren voor de volksgezondheid. In overleg met de betrokken ge meentebesturen heeft het depar tement besloten het resultaat van bet onderzoek voorlopig geheim te houden vanwege 'de gevoelig heid van de materie'. Het onderzoek is uitgevoerd op zes terreinen: Woudhoek in Schiedam, Noord Nieuwelandse- polder-zuid in Maassluis, Veer- weg en Donkersloot in Ridder kerk en de Oost-Abtspolder. Los- wal Kralingen noord en Loswal Kralingen-bezinkbassin in Rot terdam. In de polder in Maassluis staan woningen. Van Heemst wil weten of het meer gebeurd dat on derzoeksresultaten als deze ach ter worden gehouden. Het kabi net liet gisteren weten dat met bouwkundige maatregelen en aanpassing van bouwmaterialen de radonconcentratie in wonin gen kan worden teruggebracht. Rotterdam - De vraagstukken over werkgelegenheid moeten reel meer worden bekeken door een economische dan door een so ciale bril. De gemeen'ebesturen doen er daarom goed aan de por tefeuille werklegenheid voortaan te koppelen aan die van economi sche zaken. Het benaderen van het werkloosheidsprobleem van af de vraagzijde van de arbeids markt zou veel meer resultaat op leveren. Deze suggestie voor de nieuwe coliegevorming na de gemeente raadsverkiezingen, die overal gis teren al min of meer is begonnen, komt van directeur/secretaris drs. H. Timmermans van de de chris telijke werkgeversorganisatie NCW West. Timmermans, ook bestuurder van het Regionaal Bureau Ar- idsvoorziening Rijnmond, doet zijn voorstel in het blad Regio Nieuws van het NCW in Noord- en Zuid-Holland. Hij is van mening dat het koppelen van de porte feuille werkgelegenheid aan die van sociale zaken in veel gevallen leidt tot het scheppen van gesub sidieerde banen. De voorman van het NCW in Zuid-Holland noemt het een gekunstelde oplossing en noemt knelpunten bij het invul len van de vraag. Het zou gaan om omslachtige vergunningenproce dures, trage besluitvorming en het niveau van investeringen. Timmermans rept in dit verband niet over de het grote aanbod en de relatief zeer geringe vraag naar personeel van de markt. Het aan tal vacatures in Rijnmond valt op dit moment in het niet bij het aan tal werkzoekenden. 5 maart 19944 ftl? <3 - .■,T gjgS Rotterdam Rotterdam - Stads TV Rotterdam Kan zichzelf niet bedruipen met de advertentie-inkomsten uit de plaatselijk reclamemarkt. Daar om kan in Rotterdam vooralsnog alleen sprake zijn van een publie ke omroep. Tot die conclusie komt het college van burgemees ter en wethouders in een advies aan de gemeenteraad. Het college wil Stads TV tot 1 juli van dit jaar maandelijks 200.000 gulden toe kennen. Het college schrijft aan de raad dat vóór juli een aantal varianten voor een lokale/gewestelijke om roep wordt onderzocht. Het colle ge vraagt de raad tegelijk in te stemmen met een opmerkelijke structuur om de tv-programma's mogelijk te maken. De subsidie m in. totaal 1,1 miljoen gulden moeten bedragen. Rotterdam - „Het doel is bereikt, hij heeft er nu geen zin meer in." Met deze verklaring van zijn manager René Vallentgoed lijkt een einde gekomen te zijn aan de eigenlijk nooitbegonnen politieke carrière van Jules Deelder. Lijstduwer Deelder van de Stadspartij ziet af van de mogelijkheid om de tweede zetel van de partij in de Rotterdamse gemeenteraad in te gaan nemen. Op grond van interne afspraken bij de Stadspartij bestond theore tisch de mogelijkheid dat Deelder op grond van het aantal behaalde stemmen zou toetreden tot de raad, al dan niet voor een eenma lig optreden. Deelder haalde na lijsttrekker Manuel Kneepkens de meeste stemmen, ongeveer duizend meer dan de nummer twee op de lijst, Marie-Annet van Grunsven. Het bereikte doel bestaat eruit dat Deelder de Stadspartij waar schijnlijk aan een tweede zetel heeft geholpen. Deelder is daar 'razend tevreden' over. De 'auc- teur' heeft de Stadspartij ge steund omdat die tegen de opde ling van Rotterdam is. Bovendien is een zetel vóór de Stadspartij een zetel tégen de Centrumdemo craten. Ais Jules Deelder nog aan politiek doet, dan zal dat niet in de raads zaal gebeuren, maar op het po dium. Bijvoorbeeld onder het motto 'Eigen volk eerst, de CD er uit!' De Rotterdamse politiek heeft niet zozeer een breed college als wel een ruime oppositie nodig, benadrukte de Stadspartij verder in een gisteren uitgegeven ver klaring. Bovendien moet D66 moet eindelijk de kans krijgen om eens waar te maken waarvoor men zegt te staan. De fractie van De St. Laurenskerk Is ondanks de her en der opschietende kantoorbouw nog steeds beeldbepalend in het stadshart. Omdat de stenen intussen spontaan uit de toren vallen, is het kerkgebouw recentelijk opnieuwin de steïgersgezet. Foto's Jaap Rozema en Sander van der Torren/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Een voortvarende, doortas tende aanpakis ditmaal geboden. Zo vindt het Rotterdamse gemeentebestuur als het gaat om de restauratie van de Gro te of Sint Laurenskerk. Daarom is.beslo ten bijna 1,7 miljoen beschikbaar te stellen om meteen te kunnèn beginnen met de hoognodige opknapbeurt Het is al jaren tobben geblazen met de meest monumentale kerk in Rotterdam. Een niet al te best uitgevoerde renovatie, zo'n acht jaar geleden, gaat nu'parten spelen. De gevolgen waren vorig:jaar al duidelijk: stenen kwamen spontaan naar beneden en leverden direct gevaar op ivoor passanten. Een bord 'Let: op voor vallend gesteente' móest erger voorko-, men. r;-:- Oorzaak van alle kwaad is de Etlermgen tufsteen-raamomlijstingen, die bij de re novatie in 1936 -kosten 1,2 miljoen gul den- niet aan de beurt kwamen door geldgebrek. En dat had weer tot gevolg dat de stenen spontaan los gingen laten en naar beneden kwamen zetten: De ste nen zijn door water en luchtvervuiling zo sponzig geworden dat ze loslaten. Dat burgemeester en wethouders er vaart achter willen zetten is duidelijk. Een der gelijke houding heeft alles te maken met het monumentale karakter van de Lau renskerk en ook de grote maatschappelij- 'ke en vaak emötionale betrokkenheid van velen bij dit kostbare historische be- zit. Alleen daarom al moet haast gemaakt worden met- de herstelwerkzaamheden, al is het alleen maar om te voorkómen dat de kerk jarenlang in de steigers komt te staan/ Met de bijna 1,7 miljoen, zou die tijd beduidend korter kunnen zijn en is de Laurenskerk naar verwachting 'eind van dit jaar steigervrij. Vorig jaar nog stipte.bouwkundig conser vator A, p. Luit ;van het architectenbu reau van'dé gemeente Rotterdam het pro bleem. aan. „Dit alles was niet nodig ge weest als de sponzig geworden raamom- lijstingen bij de; restauratie van destijds tegelijk (varen gerepareerd. Toén al is hët college schriftelijk op de hoogte bracht, maar er zou geen geld voor zijn. Dat wreekt zich nu met extra kosten," Dié kosten moeten worden gemaakt op drie fronten. Voor het herstellen van de onderkant van de kerk buiten is 655.000 gulden uitgetrokken. Het inwendige deel moet ook worden aangepakt en gaat 329.000 gulden kosten. Daarbij gaat het vooral cm het herstel van electra, uur werk, speeltrommel en glaswerk. Voor een herstelbeurt van de tien jaar geleden gerestaureerde 'top' moet 355.000 gulden worden gereserveerd. Dit alles exciusief bouwrente, btw en directiekosten. Rotterdam - Mysteryland '94, het popfestival dat 'begin juli op de Maasvlakte zal plaatsvinden, be looft een groot evenement te wor den. Op het evenemententerrein worden vijf grote tenten opge trokken, waar diverse live-bands optreden. Ook zullen er grote tv- schermen worden geplaatst om voetballiefhebbers het WK te kunnen laten volgen. Het festival zal drie dagen duren. Het festijn zal vooral in het teken van de house-muziek staan. De groep Quazar is als eerste gecon tracteerd. Behalve veel muziek zal er ook een kermisgedeelte zijn. Mysteryland '94 is een ver volg op Mysteryland '93, dat vorig jaar in Lelystad werd gehouden. Toen bezochten vijftienduizend mensen het evenement. Dit jaar rekent organisator TNT op veer tigduizend bezoekers. Het Edamse organisatiebureau is niet bang voor een soortgelijk fi asco als het Carthago-festival van vier jaar terug. Toen vond een met veel poeha aangekondigd popfestival geen doorgang, omdat de pretentieuze plannen niet kon den worden verwezenlijkt. De or ganisatie is nog in onderhande ling met gemeente Rotterdam over de benodigde verordenin gen. Bezoekers zullen met pen delbussen worden vervoerd. Ook loopt het idee om ze vanaf Hoek van Holland te laten overvaren. Rotterdam - Mr. Pieter van Vollenhoven heeft gisteren twee Rotterdamse huizen van bewaring bezocht. Van Vollen hoven bezocht als voorzitter van de stichting Maatschappij en Politie de buizen van bewa ring De Schie en de Noordsin gel. Hij heeft niet met gedeti neerden gesproken maar wel met de directies van de inrich tingen. „Hij wilde zich oriënte ren op de delinquentenzorg," zegt zijn woordvoerder. De stichting wil een bijdrage leveren aan de Nederlandse samenleving. Rotterdam - Het voorstel om uit keringsgerechtigden te laten wer ken voor een uitkering is niet rea listisch. Het aantal werkzoeken den in Rotterdam is met 60.000 mensen te groot om mensen min of meer gedwongen aan het (vrij willigers Kverk te zetten. De Stichting Uitkeringsgerech tigden (SUGBA) heeft de direc teur van de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid in Rotter dam per brief laten weten niets voor zijn ideeën over de herijking van het sociaal stelsel te voelen. De enige manier om mensen met een uitkering aan het werk te zet ten, iets waartegen Sugba geen principiële bezwaren heeft, is het doorvoeren van arbeidstijdver korting en en het omzetten van functies in de banenpool, tijdelij ke contracten cn uitzendwerk in reguliere banen. Over het werken voor een uitkering schrijven Daan Keiler en Joop Vogel na mens Sugba onder meer: ..Uzelf en wethouder Hallensleben van Sociale Zaken en Werkgelegen heid ontvangen van overheidswe ge een uitkering en leveren daar werk voor. In uw geval heeft u daar echter vrijwillig voor geko zen en staat er tegenover uw werk een goede beloning." Sugba meldt de dienst verder dat uitke- Tingsgereehtigheden/vrijwilligers bij zachte drang en/of dwang ook recht hebben op verzekering, werkkleding en reisvergoeding. de nieuwkomer in de Rotterdam se gemeenteraad, die zal bestaan uit Manuel Kneepkens en Marie- Annet van Grunsven, pleit voorts nadrukkelijk voor een wethou- dersbaan voor Groenlinkser Her man Meijer. Zijn kandidatuur verdient volgens de collega's van de Stadspartij alle steun omdat er dan tenminste nog sprake is van enige creativiteit in het nieuwe college. De Stadspartij Rotterdam vindt overigens niet alleen dat de on derhandelingen over de college vorming in alle openbaarheid moeten plaatsvinden. Zij noemen de PvdA de grootste verliezer van de verkiezingen en vinden het niet vanzelfsprekend dat Hans Si mons de rol van 'formateur' opeist. Wat Kneepkens en Van Grunsven betreft valt het te over wegen naast Simons een D66'er tot formateur te benoemen. „Dat is immers de tweede partij en geen verliezer," aldus de verkla ring. De Stadspartij Rotterdam is ove rigens van mening dat de fracties die wethouders gaan leveren zich niet met handen en voeten moe ten binden aan een programma akkoord of een college-program- ma. Het zou naar de mening van de nieuwkomers in de Rotter damse politiek afbreuk doen een de controlerende en sturende functies van het uiteindelijke be stuur van de stad, de gemeente raad. Het huidige Zestienhoven zou gesloten moeten worden en niet vervangen. Er moet een refe rendum-verordening komen. Nog dit jaar moet een begin worden gemaakt met het decentraal en onder medisch toezicht verstrek ken van hard-drugs of vervangen de middelen. De Stadspartij pleit verder voor een 32-urige werk week bij de gemeente Rotterdam, inclusief een volledige herbezet ting van de vrijkomende uren. Rotterdam De camerabewa king op de NS-stations in Rot terdam blijkt een groot succes. De afgelopen twee maanden konden dankzij de camera's op het Centraal Station en in sta tion Blaak vijftien zakkenrol lers en tasjesdieven direct door de gewaarschuwde spoor wegpolitie worden aangehou den. In diezelfde periode kon bij twintig procent van de in de controlekamer gesignaleerde incidenten, de overtredér wor den gepakt. Het gaat hier om vergrijpen als vandalisme en urineren in de reizigerstunnei. Volgens NS-woordvoerder Krijgsman komen er elke dag 80.000 mensen op CS en heb ben de camera's inmiddels hun nut bewezen. In totaal wordt in Rotterdam met 106 camera's gewerkt: zestig op Centraal Station en 46 op het ondergrondse station Blaak. Dit station noemt Krijgman 'echt veilig'. „Door de perma nente aanwezigheid van bewa kers en de opvallende plaatsen waar de camera's hangen, ge- beuren daar nauwelijks verve lende dingen." Er kleeft één vervelend nadeel aan het ge bruik van camera's: iedere dag is er wel iemand die er aan gaat hangen. „Maar daar zullen we meemoeten leren leven." Hardinxveld-Giessendam - Een vrachtwagen met pech op de vluchtstrook heeft gisteren op rijksweg 15 bij Hardinxveld-Gies sendam gezorgd voor een enorme verkeerschaos die de hele middag duurde. Een vraehteombinatie ramde enkele pionnen, die de chauffeur van de vrachtauto-met- pech rond zijn voertuig had aan gebracht. De combinatie vloog de vangrail in. Er ontstond een file van 9 kilometer. Rotterdam - De lijsttrekkers van de politieke partijen in de Rotter damse gemeenteraad zuilen in de loop van volgende week diep gaand discussiëren over de om gang met extreem-rechts. Dit heeft PvdA-lijsttrekker Simons gisteren meegedeeld. Donderdag avond vond een eerste verken nend gesprek plaats tussen de lijsttrekkers over de vorming van een nieuw college. De CD en CP'86, die bij de verkiezingen sa men zes zetels in de Rotterdamse raad hebben bemachtigd, werden bij dit gesprek geweerd. In de vorige raadsperiode werden CD en CP'86 (met elk een zetel) uit de raadscommissies geweerd. Volgens de nieuwe Gemeentewet is dit niet meer mogelijk. De meeste partijen stellen zich nu op het standpunt dat de komende vier jaar juist de discussie met ex treem-rechts moet worden aange gaan. Simons zal als lijsttrekker van de grootste partij de collegevorming leiden. Vanaf maandag zal hij met de afzonderlijke lijsttrekkers be sprekingen voeren over de be reidheid tot deelname aan het col lege. de politieke samenstelling en de voorwaarden om tot een ge zamenlijk programma te komen. Voor het tot echte college-onder handelingen komt, willen de lijst trekkers door ambtenaren wor den geïnformeerd over een aantal belangrijke beleidsterreinen. Zij willen onder andere aanvullende informatie over de regels voor wo- ningdistributie. bevolkingspro gnoses tot 2006 en de gevolgen daarvan op het gebied van wonen, werken, economie, arbeidsmarkt en onderwijs. Ook willen zij ad vies over de wijze waarop de Rot terdamse bevolking kan worden betrokken bij de uitwerking van het veiligheidsbeleid. Beëdiging Twee deze week voor een Rotter damse deelgemeenteraad geko zen CP'86'ers hebben nog onge veer een maand de tijd om naar deze stad te verbuizen. Staan zij bij de beëdiging van de nieuwe ra den niet bij de burgelij ke stand als inwoner geregistreerd dan vervalt hun raadslidmaatschap. Het gaat om de in Kralingen/ Crooswijk gekozen C.Leentvaar- van der Stel, woonachtig in Ba rend recht, en C. Kusters die als inwoner van Arnhem staat geno teerd, maar in Delfshavcn zijn op wachting in de deelraad mag ma ken. In beide gemeenten haalde CP'86 geen zetel. Het inwoner schap van Rotterdam moet in de geloofsbrieven worden aange toond. Die brieven worden onder zocht. „Ze moeten feitelijk in Rot terdam woonachtig zijn. Een. postadres volstaat niet," aldus een woordvoerder van de ge meente. Er wordt overigens niet gekeken naar het mogelijke bezit van een strafblad. De nieuwe Rotterdamse gemeen teraad wordt op 12 april geïnstal leerd: de deelraden eveneens om streeks die datum. De Rotterdam se CP-ljjsttrekker M. Freling moet ruim voor die tijd hebben la ten weten of hij afziet van een plek in de deelraad Delfshaven. Hij is namelijk ook in de gemeen teraad gekozen. In de verorde ning op de deelgemeenteraden is vastgelegd dat het zitting hebben in raad èn deelraad onverenig baar is. Ook bij de Centrumdemocraten zitten drie mensen die voor twee raden zijn gekozen en derhalve één van die plekken aan een par tijgenoot moeten afstaan. Het be treft de nummers drie, vieren vijf op de lijst voor de gemeenteraad: J. de Keijne, R.A. van Londen cn F. Castermans. Zij waren tevens lijsttrekker voor de CD in de res pectievelijke deelgemeenten Chariois, Prins Alexander en IJs- selmonde. Het gemeenteraadslid- maatschap levert jaarlijks een wedde op van 36.837 gulden bru to. Daarnaast kan tot een bedrag van 6000 gulden aan onkosten worden gedeclareerd. Een deel raadslid ontvangt tussen de 3500 en 4500 gulden bruto per jaar (af hankelijk van de grootte van de deelgemeente) en ziet max. 1000 gulden aan onkosten vergoed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1