13 Schiedamse coalitie streeft naar verbreding 1 Raadslid GroenLinks kan overwinning CD niet aan Wilhelminasingel woedend: geluidsscherm gekapt Dader dodelijke steekpartij vier jaar achter de tralies Gemeente verkoopt Labyrint Rotterdams Dagblad D66 en Groenlinks willen VVD en CDA in college halen Internationale Vrouwendag voor een beperkte groep Weer reeks auto-inbraken Kelderbox geplunderd Politie neemt auto in beslag Autokrakers aangehouden Volkstuinder op vingers getikt Winkeldiefjes in Koningshoek MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. Woensdag 9 maart 1994 Schiedam - Het aantal autokra ken in Schiedam rijst de pan uit. Gisteren was het in verschillende delen van de stad weer raak, Uit drie auto's aan de Toon Verhey- straat, het Van Beethovenplein en Bart Verhallenplein verdwe nen gereedschappen, een fotoca mera, een zakmes en cassette bandjes. In de omgeving van het Chopinplem werden zeven auto's opengebroken. Schiedam - Bewoners van de Rottefclamsedijk in Schiedam zijn gisterochtend tot de ontdek king gekomen dat inbrekers in de nacht van maandag op dinsdag hun kelderbox hebben geplun derd. Ze misten een mountainbi ke, een koffer, wat kleding, en tuinmeubelen. Ook aan de Reaumurstraat werd een kelder opengebroken. Het slot werd geforceerd om een da mesfiets weg te kunnen nemen. Vlaardingen - Na de aanhouding van een 37-jarige Briellenaar, vanochtend rond half twee aan de Floris de Vijfdelaan, is de auto van de man door de politie in be slag genomen. De bestuurder bleek niet over een geldig rijbe wijs te beschikken en zijn voer tuig was onverzekerd. Hoewel de man beweerde wél een geldig rij bewijs te hebben, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Hij heeft acht dagen de tijd om op het bureau aan te tonen wel rijbe- voegd te zijn. Schiedam/Maassluis - Vanoch tend vroeg is aan de Singel in Schiedam een 36-jarige Rotter dammer opgepakt die enkele au to-inbraken had gepleegd. Bij zijn aanhoudig trof de politie in de buurt van de man een plastic tas aan met daarin twee autoradio's. Een politie-onderzoek naar aan leiding van een autokraak die zondag werd gepleegd aan de P. J. Troeistratweg in Maassluis, heeft geleic^tot de aanhouding van een tweed^autokraker. Zondag werd een 22*jarige Maasluizer na een korte achtervolging gearresteerd. Tijdens het verhoor bekende hij geholpen le zijn door een 20-jari- ge stadgenoot De laatste gaf gis teren toe ook op 4 maart aan de Adriaan Brouwerstraat een auto te hebben opengebroken. Schiedam - Een huurder van een volkstuin aan de Industrieweg in Vlaardingen is gistermiddag door de politie stichtelijk toegespro ken omdat hy op onverantwoorde wijze omsprong met zijn afval. Op het bureau werd gemeld dat de man golfplaten van etemit had doorgezaagd. Dat bleek achteraf met waar te zijn. Wel had de man de platen in de open lucht opge slagen. De volkstumder beloofde de golfplaten in plastic te verpak ken en ze naar het milieustation van de Stadsreiniging te brengen. Sophia Kinderziekenhuis gefeliciteerd met de nieuwe behuizing Projema b v. Interieur projecten - Goudsewagenstraat 9 3011 RH Rotterdam fel. 010 4135541 Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Maassluis - De politie van Maas sluis heeft gistermiddag vier Maassluizers van 12 en 13 jaar aangehouden wegens het plegen van winkeldiefstallen. De vier winkeldiefjes worden naar Bu reau Halt gestuurd, die hen een alternatieve straf zal opleggen. Door Peter de Lange Schiedam - PvdA, Groenlinks en 1)66, de partijen die samen het college van burgemeester en wethouders vormen in Schiedam, streven naar verbreding van de coalitie. D66 en GroenLinks hebben gisteravond in een coalitie-overleg het voorstel op tafel gelegd om hetcollege uit te breiden met de WD en het CDA. De PvdA, met negen zetels in de nieuwe Schiedam se raad de grootste fractie en 'leverancier' van de informateur, is verzocht als eerste deze voorkeursvariant te onderzoeken. Volgens GroenLinks en D66 is de basis voor de drie partyen te smal geworden om samen door te gaan. De drie partijen, beschikken sa men nog over 18 van de 35 zetels. In de oude situatie waren dat er 20 van de 33. De nieuwe meerder heid wordt als te krap ervaren. Verder blijkt volgens GroenLinks en D66 uit de verkiezingsuitslag dat er nogal wat onvrede heerst onder de Schiedamse bevolking. Het beste middel om die onge noegens weg te nemen, menen de twee partijen, is zoveel mogelijk politieke fracties betrekken bij het dagelijks bestuur van de ge meente. Het voorstel van de twee kleinste coalitiepartners houdt in dat Schiedam een college krijgt van vijf wethouders. De vijf deelne mende partijen leveren volgens dit scenario ieder één wethouder. „De omvang van de fractie moet dan tot uitdrukking komen in de zwaarte van de portefeuille," meent D66-wethouder Adri Reyn- hout. D66 is er ook voorstander van dat burgemeester Scheeres een zwaardere portefeuille krijgt. De Demoeraten vinden dat het nieuwe college zo snel mogelijk moet aantreden. Reijnhout: „Het is niet verantwoord vele weken te besteden aan de collegevorming." GroenLinks heeft nog een extra argument om te streven naar een breed college. Wethouder Bart de Leede: „De verkiezingsuitslag maakt duidelijk dat één van de speerpunten van ons beleid niet uit de verf is gekomen. Dat is het voornemen om de kloof tussen burger en stadsbestuur te dich ten. De beste manier om dat als nog te bereiken is een brede inzet tot stand brengen. Dat wil zeggen, zoveel mogelijk partijen in het college halen," De PvdA erkent dat verbreding van de coalitie noodzakelijk is. Maar de sociaal-democraten vin den niet op voorhand dat dit au so matisch moet leiden tot een af spiegelingscollege van vijf partij en. PvdA-wethouder Aad Wieg man, die namens zijn partij de college-onderhandelingen leidt: „De nieuwe basis van 18 van de 35 zetels is te smal, dat vinden wij ook. We moeten hoedanook naar een verbreding toe. Maar of je moet uitbreiden met één of met twee partijen is voor ons nog een vraag. Wij gaan gewoon het rijtje af, vanavond praat ik met de VVD, morgen met een andere partij. We zien wel wat er uitkomt. Vertrek punt blijft voor ons in elk geval de huidige coalitie." Voor de PvdA, GroenLinks en D66 staat vast dat de CD, die bij de verkiezingen het zetelaantal verdubbelde van twee naar vier, als collegepartner niet in aanmer king komt. De overige fracties in de nieuwe raad, Solidair '93 en Gemeentebelangen Schiedam, komen om praktische redenen niet in aanmerking voor deelna me in het college. Bart de Leede: „Dat zijn allebei eenmansfracties. Het ügt niet erg voor de hand om hen te vragen een wethouder te leveren." Schiedam - De overwinning van de Centrumdemocraten in Schiedam heeft raadslid Joiie Hakkert van GroenLinks zo diep geraakt dat zij overweegt haar raadszetel op te geven. Zij be sprak dit voornemen gisteravond met haar fractie. Tijdens dit over leg werd, om een overhaast be sluit te voorkomen, afgesproken dat Hakkert voorlopig nog aan blijft als raadslid. Over enkele we ken neemt zij een definitief be sluit. Hakkert, die in 1990 haar debuut maakte in de Schiedamse ge meenteraad, baalt ervan dat „die kloteclub van de CD" bij de ver kiezingen van vorige week meer zetels haalde dan haar eigen frac tie. De CD verdubbelde het aantal zetels van twee naar vier, Groen Links handhaafde het resultaat van vier jaar geleden: drie 2etels. Hakkert en haar fractie hadden gehoopt te kunnen doorgroeien naar vijf. Janken De ontgoocheling bij Jolie Hak kert na het vernemen van de uit slag was groot. „Ik heb twee da gen zitten janken," De overwin ning van de CD gaf haar het ge voel dat al haar werk van de afge lopen vier jaar voor niets is ge- Vlaardingen - De Wilhelminasin gel is woedend op de Dienst Mi lieu, die twintig tot dertig bomen heeft gekapt en het 'geluids scherm' langs de Burgemeester Heusdenslaan rigoureus heeft uitgedund. PvdA-raadslid Roovers verzocht wethouder Van Arden ne gisteren per ijlfax het rooiwerk ogenblikkelijk te stop pen. Oud-wethouder Maarleveid, bewoner van de Wilhelminasin gel, is ook nijdig: „Als we in dit tempo doorgaan, houdt Vlaardin gen maar weinig groen ove?£ De actie van de gemeentelijke groenbeheerders is de bewolers in het verkeerde keelgat gescho ten omdat er in het verleden af spraken zijn gemaakt over het handhaven van het groene scherm tussen de drukbereden Heusdenslaan en de rustige Wil helminasingel. Na het zaagwerk van de afgelopen dagen is het scherm behoorlijk gedecimeerd. „Ik zie voor het eerst de auto's op de Heusdenslaan en de snelweg," meldt een ontgoochelde bewoner. De woede is des te groter omdat de Dienst Milieu eind januari aan de singel een brief liet bezorgen waarin een snoei-actie werd aan gekondigd, echter zonder dat werd gerept over het kappen van bomen. Wel was in deze brief sprake van het verwijderen van 'boomvormers', een woord dat niemand van de geadresseerden in de Van Dale terug kon vinden. ,In andere woordenboeken trou wens ook niet. En wat hier is ge beurd heet bij mij hakken, niet snoeien," zegt oud-wethouder Maarleveid kwaad. „Ik voel me door deze brief grotelijks bela zerd." Een van Maarlevelds buren kan zich herinneren dat er een jaar of vijf geleden ook al in de groene muur' is gesnoeid. Dat gebeurde toen wei volgens de afgesproken De uitgedunde 'psychologische geluidsbarrière' tussen de Burgemeester Heusdenslaan en de Wilhelminasingel. De bewoners vin den dat er teveel groen is gesnoeid en omgezaagd, de Dienst Milieu spreekt van een noodzakelijke operatie. Foto Roel Dijkstra procedure. „En dat er regelmatig gesnoeid moet worden begrijp ik. Maar wat nu is gebeurd, kan je geen snoeien meer noemen. Ons scherm is definitief verdwenen." Een boze bewoner belde maan dagavond wethouder Van Arden- ne om zijn ongenoegens te spui en. Dat de wethouder omstreeks elf uur 's avonds nog even per soonlijk poolshoogte kwam ne men vonden de singelbewoners een sympathiek gebaar. Maar daarmee hebben zij hun bomen nog niet terug. En het zaagwerk werd gisteren weliswaar gestaakt, maar dat kwam vooral omdat het karwei al was voltooid. Volgens de Dienst Milieu heeft de buurt geen reden tot zorg. De re acties komen zegsman Van Keu len overdreven voor. „We hebben heel precies uitgelegd wat we gin gen doen. Snoeien is nodig om ruirnte te scheppen voor de on derbeplanting. We hebben inder daad ook wat esdoorns, elzen, meidoorns en een enkele berk ge kapt, maar alleen omdat dan de kastanjes de ruimte krijgen om door te groeien." Dat dit kapwerk niet in de infor matiebrief werd aangekondigd, beschouwt Van Keulen achteraf als een foutje. „Misschien was het een nuttige aanvulling geweest," geeft hij toe. Voor de rest bena drukt de Dienst Milieu de onont koombaarheid van het karwei: „Je moet snoeien, anders bereik je precies dat watje niet wilt: dat de begroeiing steeds verder uitholt. Nu is er weer ruimte voor nieuw groen. We gaan daar onder meer 700 nieuwe struiken terug- planten." Voor singelbewoner Maarleveid staat vast dat de dienst Milieu met de kapactie de buurt 'tegen hun eigen zin in gelukkig heeft gemaakt.' „Niemand heeft hierop zitten wachten." weest: „Mensen weten je te vin den als ze je nodig hebben, maar in het stemhokje blijkt vervol gens dat ze voor zo'n vreselijke partij kiezen. Vier jaar heb ik me te barsten gewerkt, en waarom? Toch niet voor dit resultaat? Daar doe ik het toeh niet voor?" Van het vooruitzicht om straks een fractiekamer in het Schiedamse stadhuis te moeten delen met de triomferende verte genwoordigers van de CD wordt Hakkert onpasselijk. „Ik moet er niet aan denken dat je, als je 's avonds om wat te werken naar de fractiekamer gaat, daar die eng- nekken tegenkomt." Wegpesten Vrienden en partygenoten heb ben getracht het raadslid ervan te overtuigen dat zij niet voor de CD moet weglopen. Hakkert geeft toe dat zij met haar vertrek de CD in de kaart zou spelen. „Ik realiseer me ook wel dat ze zullen denken dat ik me laat wegpesten. Maar ja, je moet het wel op kunnen bren gen om aan te blijven. En ik weet echt niet meer waar ik de energie vandaan moet halen." Jolie Hakkert heeft het idee dat zij op haar werk bij het Anti Ra cisme Informatie Centrum in Rotterdam meer tegen de CD kan ondernemen dan in de Sehiedam- Jolie Hak kert: „Ik heb twee dagen zit ten jan ken." Archieffoto Rotterdams Dagblad se raad. „Want dat blijft voor ray probleem nummer één. In de raad zit je te zeuren over de kleur van een hekje, maar aan het wezenlij ke doe je niets. Als ik stop met m'n raadswerk, kan ik me fullti me wijden aan het Aric. Dat lijkt me nuttiger, daar bereik ik meer mensen dan in de politiek." Lichtpuntje Eén lichtpuntje ziet Jolie Hakkert toch in haar besluit om te vertrek ken. Dat is dat haar plaats wordt ingenomen door Adem Kahrama- noglu, de Turkse kandidaat die vierde stond op de verkiezings lijst van GroenLinks. „Ik wil mijn plaats dolgraag overgeven aan een migrant, want daarvan zitten er nog veel te weinig in de raad. En dat er een migrant op mijn stoel komt is ook wel een aardig gebaar in de richting van de CD, denk ik zo." Fractievoorzitter Bea Oomens van GroenLinks is blij dat Jolie Hakkert haar besluit heeft opge schort. Begrip voor de houding van haar fractiegenoot heeft zij wel: „We zijn allemaal aangesla gen door de verkiezingsuitslag. We hebben niet de winst geboekt waarop we hadden gehoopt, en dan zitten er ook nog eens vier CD'ers in de raad. Zoiets gaat je niet in je kouwe kleren zitten." Vlaardingen - Internationale Vrouwendag is in deze regio voor al een witte vrouwen aangelegen heid en een feest dat in beperkte kring wordt gevierd. Zowel in Vlaardingen als Schiedam kwa men gisteren slechts een kleine honderd vrouwen af op de dagvul- lende programma's, met discus sies, video-vertoningen, theater en een infomarkt. Onder de aan wezige vrouwen weinig jongeren en zeer weinig allochtonen. Toch spreken de vrouwen van een succesvolle dag. Omdat Inter nationale Vrouwendag de enige dag in het jaar is dat wereldwijd wordt stilgestaan bij de positie van de vrouw. En die is ook in Ne- Rotterdam/Maassluis - De41-jari- ge Maassluizer M. B., die in juni van het vorig jaar betrokken was bij een steekpartij met dodelijke afloop, is door de Rotterdamse rechtbank schuldig bevonden aan doodslag. Hij is veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. De man werd vrijgesproken van een tweede ten laste gelegd feit: po ging tot doodslag. Tegen B. was vijfjaar cel geeist. De Maassluizer heeft sinds zijn aanhouding in de afgelopen zo mer altijd ontkend zijn drie jaar oudere buurman bewust met messteken van het leven te heb ben beroofd. B., die al zo'n acht maanden vastzit, beriep zich op noodweer. Volgens zijn lezing was hy juist aangevallen door het slachtoffer, die tengevolge van de messteken in het ziekenhuis overleed. B zou een mes hebben getrokken om zijn aanvaller van het lijf te kunnen houden. Fietspompje Aanleiding voor de bloederige confrontatie was een ruzie tussen B. en de zoon van het slachtoffer die hem 'kippeneuker' had ge noemd. Daarop had B. hem met een fietspompje op zijn hoofd ge slagen. Volgens de jongeman deed hij dat echter met een ha mer. Na het incident kregen de vader van de jongen en B, ruzie en staken elkaar met messen overhoop. Maar wie nu begonnen was met steken, werd tijden1" de behandeling van de zaak met dui delijk. Raar was het in elk geval wel dat de politie nooit ook maar één steekwapen heeft kunnen vinden. Raadsman mr. H.G. Koopman plaatste daar de nodige vraagte kens by. Hij stelde het pohtie-on- derzoek ter discussie en sprak zijn onvrede uit over het feit dat zijn ciient van meet af aan als da der werd beschouwd. Ook voor het requisitoir van de officier van justitie had de advocaat weinig lo vende woorden over. Volgens hem viel nergens een bewijs van daan te halen. Daarom vond hij het niet ontvankeljk verklaren van het Openbaar Ministerie, be wijsuitsluiting van alle getuigen en ontslag van rechtsvervolging van zijn cliënt het enige dat op z'n plaats was. De officier eiste desondanks vijf jaar cel omdat de Maassluizer zich niet had onttrokken aan het geweld. „Hij heeft het feit ge pleegd. En dat valt niet te recht vaardigen," klonk twee weken ge leden de uitleg. Vlaardingen - De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gister avond met een ruime meerder heid ingestemd met de verkoop van Labyrint. Daarmee kunnen de plannen van de Stichting Po- poverleg Vlaardingen en de nieuwe eigenaar P. G. Post om in het gebouw zo'n tachtig ama teur-popbandjes onder te bren gen doorgaan. Verder komt er een aparte ruimte voor de pro bleemjongeren, die zich nu in het centrum ophouden. September vorig jaar had de ge meenteraad al ingestemd met de verkoop (350.000 gulden). Maar een akoestisch onderzoek dat daarna is gehouden wees uit dat er voor 150.000 gulden geluids- werende maatregelen moesten worden genomen om aan de wettelijke eisen te volden. De fi nanciering daarvoor kon de nieuwe eigenaar/exploitant niet rond krijgen. Na veel overleg tussen koper en verkoper is de oplossing gevonden dat de ge meente nu voor een periode van minimaal tien jaar, tegen een be drag van ruim dertigduizend gulden per jaar, een deel huurt voor de zwerfjongeren, Verder staat de gemeente garant voor de extra lening van 150.000 gulden. Bij de diverse fracties bestond hiertegen weerstand. De Socia listische Partij vond het nogal vreemd dat de gemeente in tien jaar tijd bijna de gehele verkoop prijs terugbetaalt. Bovendien was Remi Poppe van mening dat de gemeente beter zelf het nieu we gebouw kan gaan exploite ren. Ook Burger Belangen wilde het voorstel van de agenda halen om te bekijken of er geen andere oplossing is te vinden. En Pv- dA'er Leo ten Have was namens een deel van zyn partij, onder wie wethouder John Rans- huijsen, tegen het voorstel. Het ging hem met name om de finan ciering. Bovendien vroeg Ten Have zich af of er niet beter op die plek seniorenwoningen kun nen worden gebouwd. Verantwoordelijk wethouder Kees van der Windt drong echter aan op een besluit. Volgens hem is er nu lang genoeg over gepraat en is er geen betere oplossing te vinden: het Labyrint krijgt na twee jaar leegstand weer een be stemming, een groep zwerfjon geren en tachtig popbandjes krijgen onderdak. „En daarvoor mag dan best wat worden be taald," aldus Van der Windt. Bij de uiteindelijke stemming bleken alleen Burger Belangen en delen van de PvdA- en CDA- fractie tegen. Zie ook pagina 15. derland nog steeds aan verbete ring toe, meent de Schiedamse emancipatiemedewerkster Mari anne Klop. Uit het aantal aanwezigen kun je haast concluderen dat dit stand punt nog slechts by weinig vrou wen leeft, maar dat is een voorba rige conclusie aldus Klop. „We vieren deze dag inderdaad in be perkte kring maar het blijft niet bij deze ene dag. Vrouwen praten hierover met andere vrouwen zo dat het toch een uitstraling naar anderen heeft." Door een breed programma aan te bieden hopen de regionale vrou wenorganisaties meer jongeren en allochtonen naar de Interna tionale Vrouwendag te trekken. Tijdens het ochtendprogramma in Vrouwen Ontmoetingscen trum Coerke was daar vooralsnog weinig van te merken. Zo'n dertig voornamelijk oudere vrouwen discussieerden met therapeute Anne Maaike Jorritsma over het gezin en andere leefeenheden. In Schiedam bleek het VN-Jaar van het Gezin gisteren eveneens een dankbaar discussie-onder werp. Alle mogelijke leefvormen van vrouwen werden in de Blau we Brug onder de loep genomen onder het motto 'Gezin, hoek steen of baksteen?' Een kleine honderd vrouwen bogen zich in kleine groepjes over verschillen de thema's als Tussen twee vu ren, Jong of oud moederschap met of zonder partner en: Taak verdeling binnenc- en buitens huis, hoe doe je dat? De avondprogramma's kregen een minder serieus karakter, met in Vlaardingen sketches van Jan- ny Moret en in Schiedam de thea tergroep Suus van der Linden Theaterprodukties. Maar van swingen wilde het niet komen, daarvoor bleven de vrouwen te beleefd achter hun tafeltjes kij ken en luisteren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2