13 Valse start Schiedamse 'ontmaskeringspolitiek' Studiedag belicht plaats van de vrouw in de islam m m I JJLEÉaJL^ HABO TAPIJT A "41 HABO TAPIJT Wat een niveau, beste mensen! Een andere kijk op de wereld Oude alarmnummer politie verdwijnt Vrijwillig(st)er kinderopvang gevraagd Schiedamse Schaaknacht Thema-avond over borstvoeding College-programma Kinderen signeren 'eigen' kunstwerk Bebouwing sportvelden nünög sfeervollers fvi Rotterdams Dagblad Donderdag 17 maart 1994 Ulferd Bruseker kon het woord al niet goed uitspreken. 'Wethouwer' zei hij altijd, toen hij nog voor de CPN in de Schiedamse gemeente raad zat. Dus wat er van het ambt moet worden als de Centrumdemo craten gaan meedingen naar een plekje in het college van b en w, vraag ik me in gemoede af, gelet op de verbale inbreng die het duo Zonneveld/Krommenhoek tot nog toe had. Kunje amper nog verbaal noemen. Dót is pas iets waar kandidaat-wethouwer Brouwer 'upset' van zou mogen raken. Een intelligente partij is de CD niet. Het komt dus heel raar over als "de PvdA in Maassluis zichzelf met de CD vergelijkt. We .worden als de CD behandeld, klaagde PvdA-onderhandelaar Pieter Kromdijk over het gedrag van de andere partijen. Nu schreef ik onlangs dat de bevolking van Maassluis hoger is opgeleid dan die van Schiedam en Vladrdingen terwijl je dat in de politiek niet weerspiegeld ziet omdat Maassluis qua bestuur de Domste Stad aan de Waterweg is, maar beste PvdA hoor eens, je hoeft dat niet meteen zo luidkeels te gaan bewijzen, hoor. In Maassluis en Vlaardingen deed de CD niet mee. In Schiedam wel. De CD had er al twee zetels voordat Karei van der Graaf naar Schiedam kwam. De CD is overal gegroeid, ook in gemeenten waar Karei niet kwam. Dé groei van de CD in Schiedam toeschrijven aan Kareis uitzending over Schiedam, is dus van een Maassluis' niveau. Maar een briljant journalistiek produkt was het ook niet. Cees van der Wel moet niet opscheppen. Hij vindt Schiedam een treurige stad met het hoogste percentage zwakzinnigen van Nederland. We zijn er allebei geboren en getogen en toch nog redelijk terechtgekomen. Nu niet natrappen, Cees. Je Üjkt Dick van der Lugt wel. KOR KEGEL Korte gesprekjes, theater en veel dans en muziek staan zondag op het programma in De Erker tijdens de internationale Anti-Racisme Dag. De dag is een initiatief van het wijkcentrum in samenwerking met het Anti Discriminatie Buro Schiedam en heeft als motto: Een andere kijk op de wereld. Diverse acts zijn er, onder wie de zangeres Grace Szymanska, de Griekse dansgroep Aphrodites, de in ternationale kinderdansgroep Westwijk, een Spaan se dansgroep en de zanger Asher. Theatergroep 't Wicht brengt de meespeelproduktie Zwart-Wit. Het evenement duurt van 12.30 tot 17.30 uur en de toe gang is gratis. Omdat de meldkamer van de Schiedamse politie wordt aangesloten op die van de regiopolitie Rotter dam-Rijnmond, komt het oude alarmnummer (4711811) in de loop van het jaar te vervallen. In noodgevallen moet voortaan het landelijk bekende alarmnummer 06-11 worden gebeld. Mensen die na 1 juli toch nog 4711811 bellen, krijgen een bandje te horen met daarop het verzoek 06-11 te draaien. Mo menteel worden bellers van het oude alarmnummer nog rechtstreeks doorgeschakeld naar 06-11. Kluphuis Oost zoekt in verband met het vertrek van de huidige vrijwillige kracht een nieuwe vrijwillig- (st)er voor de kinderopvang op vrijdagmorgen tus sen 8.45 uur tot 11.15 uur. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Til Berg van Kluphuis Oost, telefoon 4735435. In de nacht van vrijdag 25 op zaterdag 26 maart vindt inKlubhuis Zuid de vijfde Schiedamse Schaaknacht plaats. In twee voorrondes en een dubbele finaleron de strijden de deelnemers om de eer dan wel de hoofdprijs van tweehonderd gulden. De Schaaknacht begint vrijdags om 21.00 uur. Als id les naar wens verloopt, is de prijsuitreiking rond de klok van 07.00 uur. Deelnemers kunnen zich aan melden bij bet Klubhuis, telefoon 4267297, of Siep Visser, telefoon 4732895. Vlaardingen Een kraamzorgverpleegkundige van Kraamzorg Maassteden verzorgt maandag 21 maart een thema avond voor aanstaande ouders over borstvoeding. Onderwerpen die aan de orde komen, zijn onder meer de werking van borstvoeding, de voorbereidin gen tijdens de zwangerschap voor het geven van borstvoeding en het aanleggen van de baby. De informatie-avond begint om 20.00 uur in wijkcen trum Babberspolder aan de Rotterdamseweg 180. Voor meer informatie: telefoon 4358595. van maan dag tot en met donderdag tussen 11.00 en 12.00 uur. Maassluis Wie de vergaderingen over het Programma op Hoofdzaken wil bijwonen, kan de volgende data in zijn/haar agenda noteren: 19 maart Koningshof (9.45 uur), 21 maart Stadhuis (19.00 uur), 25 maart Stad huis 19.00 uur), 26 maart Koningshof (9.45 uur) en 30 maart Stadhuis (19.00 uur). Het beleid van het college van Maassluis voor de ko mende vier jaar zal geba'seerd zijn op dit programma. CDA WD, D66 en RPF/SGP/GPV nemen deel aan de onderhandelingen. Het college zal naast de bur gemeester bestaan uit de wethouders L. Timmer mans (CDA), L. Wesenhagen-Kastelein (WD) en J. Storm (D66). Maandag 21 maart VLAARDINGEN Klaverjassen, Wijkcentrum deTelder, 20.00-21.30 uur. (acht lessen tus sen 21 maart en 6 juni, 50,-). Dinsdag 22 maart SCHIEDAM Het postmodernisme eu verder, Stedelijk Museum, 11.00-13.00 uur, 22 maart-19 april (vijf bijeenkomsten en 1 dagexcursie, 190,=). Maandag 28 maart SCHIEDAM Omgaan met spaimingsklachten, St. Maatschappelijk Werk, 19.00- 21.00 uur. (acht bijeenkomsten, 35,-). Door Peter de Lange en Jan Rozendaal Schiedam - Het ware vrome woorden van de Schiedamse politici op de verkiezingsavond, na het tellen van de stemmen, toen bleek dat het zetelaan tal van de Centrumdemocraten was verdubbeld tot vier. De partij was procentueel nota bene sterker ver tegenwoordigd dan in welke gemeenteraad ook in Nederland. Daar moesten de andere partijen op antwoorden. Het zou allemaal anders worden in de Schiedamse poli tiek, waar de twee CD'ers in de raad zonder veel suc ces vier jaar lang consequent werden genegeerd. Ge tuige de verkiezingsuitslag had die houding totaal geen zoden aan de dijk gezet. „We zullen een politiek van ontmaskering moeten gaan voeren." sprak GroenLinks-wethouder Bart de Leede ferm op 2 maart. „We zuilen gewoon moeten vertellen dat CD'ers niks doen voorde Schiedammers/' Ook burgemeester Reinier Scheeres deed een duit in het zakje: „Misschien hebben we er niet verstandig aan gedaan de Centrumdemocraten te negeren en moeten we juist meer de confrontatie aangaan, zodat duidelijk wordt op wie de mensen hebben gestemd." Maar tot nu toe is er nog helemaal niks veranderd. In plaats van één front te vormen, emmeren de beoogde coalitiepartners over wie nu welke portefeuilles mag gaan doen en maken ze ruzie over wie de onderhan delingen traineert. De partijen hebben kortom meer oog voor hun eigen zaakjes, dan dat ze serieus over leggen hoe dc CD onschadelijk gemaakt kan wor den. Heet De nieuwe verhoudingen zijn natuurlijk pas twee weken geleden bepaald. Maar ijzer moet je smeder, als het heet is - zeker met het oog op naderende ver kiezingen voor de Tweede Kamer op 3 mei. Maar de gevestigde orde vervalt nu al weer in de angsthazen- politiek. die de CD de afgelopen vier jaar geen vrind- eieren heeft gelegd. De CD lijkt nu zelfs versterkt uit de strijd te komen. Verklaarde CD'er Cor Zonneveld op 2 maart nog dat 'wij nu echt oppositie kunnen gaan voeren', na het gestuntel van PvdA, CDA, D66, GroenLinks en D66 tot nu toe, ruiken ze bloed: in een keurig briefje aan de 'Geachte fractievoorzitters' wordt er op aange drongen om 'thans over te gaan tot democratische coalitie-onderhandeling'. „Wij zien uw uitnodiging voor een eventueel overleg met belangstelling lege- moet/' En met gevoel voor actualiteit wordt nog even aan WD-lijsttrcKker Frits Bolkestcin gerefereerd, die deze week pleitte voor een streng asielbeleid. „Het zal u toch niet ontgaan zijn. dat in de landelijke politiek steeds meer van onze standpunten worden overgenomen door de zogenoemde 'grote' partijen. Naar onze mening is het zeer wei mogelijk snel t«t collegevorming te komen, indien u gebruik zult wil len maken van de vier raads zetels van onze partij. Immers de combinatie-mogelijkheden nemen aan zienlijk toe. Te meer. daar onze partij - in tegenstel ling tot de uwe - niemand bij voorbaat wenst uil te sluiten van de onderhandelingen en wij slechts op onderdelen van het te voeren beleid zul ie n bepalen of wij aan een coalitie onze medewerking kunnen/ willen geven." schreef de CD gisteren in een brief aan alle fracties. Martelaar De CD in de rol var. martelaar. Die brutaliteit is zout in de wonden van de gevestigde politieke partijen. Maar geeft meteen ook hun onmacht weer. De CD is vanavond niet uitgenodigd voor hot 'open gesprok" over de vorming van een nieuwe coalitie in Schiedam. In tegenstelling tot Zwolle en Bergen op Zoom. waar de extreem-rechtse partijen wel zijn uit genodigd voor verkennende besprekingen. Met die restrictie, dat de gesprekken worden afgebroken zo dra de woordvoerders zich racistisch uitlaten. Maar in Schiedam is zelfs geen scenario als er iemand van ext re wn - rechts va n a von d o nve r h oopt bin nen wa n - dclt en misschien zijn mond wel open doet. Dat is een ernstige tekortkoming, want de winst van de CD was door iedereen voorspeld. Politiek Schiedam heeft ruimschoots de tijd gehad om zich voor te be rt: iden op rle confrontatie meteen versterkte CD. Natuurlijk hoort de CD niet in het college. Maar met dit doodzwijgen maakt de Schiedamse politiek een valse start van de ■ontmaskeringspolitiek'. Het is ge woon een voortzetting van de laat maar waaien1- hi.aiding van de afgelopen vier jaar. D66-wethoudr.-r Adri Reijnhout stelde op de verkiezingsavond dat de vijf gevestigde partijen met elkaar verder moeten om een krachtig antwoord te geven op de winst van de CD. „De afspif geling in het college moet een signaal zijn naar de id. Geen lange verhalen meer, maar ferme daadkracht. Als we er nu niks aan doen. zijn we over vier jaar nog verder van huis." Begin daar dan eens mee voordat het te laat is! Door Jelle Gunneweg Schiedam - Wat betekent de islam voor een in Nederland levende vrouw? Hoe versterk je depositie van moslimvrouwen op de arbeidsmarkt? Hoe ga je in het onderwijs om met cultuurverschillenzoals het dragen van een hoofddoek en ge mengd sporten? En hoe kunje de doorstroom van migrantenvrouwen stimule ren naar sociaal-culturele activiteiten? Vragen waarmee vele medewerkers van Schiedamse organisaties en instellingen dagelijks worstelen als ze met migranten (vrouwen) werken. Tijdens een speciale is- lam-studiedag op 24 maart in wijkcentrum De Erker wordt geprobeerd antwoord te ge ven op al deze vragen. De discussiemiddag 'Moslim zijn in Nederland' is onderdeel van de Turkse Goodwill-campagne met mede werking van de Marokkanse stichting Nar cis, De organisatie is in handen van de Stichting Medelanders van Overal en Ner gens in samenwerking met de Schiedamse Vrouwenemancipatie Organisatie. Met de discussiemiddag willen de organi satoren een bijdrage leveren aan de inte gratie en emancipatie van moslims in de Nederlandse samenleving. Ook hopen ze een deel van de vooroordelen over de islam weg te kunnen nemen en willen ze kijken welke praktische oplossingen er zijn voor de participatie van migranten in de Neder landse samenleving. De studiedag is vooral gericht op de positie van de islamitische vrouw in Nederland. Tijdens vijf workshops wordt ingegaan op praktische problemen die moslimvrouwen in Nederland ondervinden bij integratie, het verkrijgen van werk, het volgen van on derwijs, het meedoen aan sociaal-culturele activiteiten en binnen de gezondheidszorg. Doelgroep zijn de medewerkers van Schiedamse organisaties en instellingen die veel met migranten werken, maar ook overige geïnteresseerde Schiedammers zijn welkom. De organisatoren nodigen na drukkelijk moslimvrouwen uit voor deel name. Emancipatiemedewerkster Marian ne Klop: „We willen niet alleen óver hun si tuatie praten, maar mét hen informatie uit wisselen. Vantevoren heeft de werkgroep daarom al uitvoerig met moslimvrouwen de thematiek doorgenomen." Islam-kenners Voorafgaand aan de workshops houden twee prominente islam-kenners een inlci-* ding. Professor Van Koningsveld, onder meer bekend van de Tele- ac-cursus over de islam, vertelt over de geschiedenis, achtergron den en inhoud van de islam. Mevrouw A. Saitar, publiciste en secretaresse van de Moslim Raad en de Islamitische Raad Nedc land, gaat in op de plaats van de vrouw in de islam. Benadrukt wordt wat de islam be tekent in het dagelijks leven van een moslimvrouw in Nederland, wat de knelpunten zijn die zij te gen kan komen en welke moge lijkheden er voor haar zijn in de Nederlandse samenleving. Ver der worden haar rol in het gezin en de man/vrouw verhouding be licht. Eric Dijkhuizen van de stichting Medelanders van Overal en Ner gens: „Het moet geen theoretisch geblabla worden, steeds wordt een koppeling gemaakt naar de dagelijkse praktijk. Wat komt iedereen in zijn werk te gen en hoe kunnen we daar het beste mee omgaan?" Marianne Klop verwacht niet dat tijdens de studiedag eenduidige antwoorden boven tafel komen. „Het zijn allemaal vrij com plexe problemen. Neem zo'n discussie over bijvoorbeeld het dragen van hoofddoeken en gemengd zwemmen op scholen. Die kent verschillende kanten waar niet zo maar één oplossing voor is te bedenken." Elke workshop wordt voorgezeten door een deskundige begeleider, die na afloop ple nair verslag doet ran de conclusies en aan bevelingen die tijdens de workshop naar voren zijn gekomen. Deze worden gebun deld en naar do betreffende instanties toe gestuurd. Het echte werk begint dan pas. steli Klop. „Het integratieproces gaat zeer moeizaam, met kleine stapjes zullen we ons doel bereiken. Aan dat roces zullen beide partijen moeten werken; niet alleen de allochtonen maar ook wij zullen onze normen en waarden moeten bijschaven." Eric Dijkhuizen erkent dat al veel eerder een dergelijke studiedag had moeten plaatsvinden. „In de jaren zestig en zeven tig is veel te weinig aandacht geschonken aan integratie omdat er vanuit werd gegaan dat de gastarbeiders zouden terugkeren naar het land van oorsprong. Maar tegen woordig kun je toch niet meer om deze pro blematiek heen. Zeker nu van verschillen de kanten wordt gesuggereerd dat Neder land vol is en dat een eind moet worden ge maakt aan positieve acties. Dergelijke idec- en werken alleen maar de CD in de kaart, terwijl de achterstanden nog steeds erg groot zijn. Het wordt hoog tijd dat het hui dige beeld van allochtonen keihard wordt bijgesteld." 'Moslim-zijn in Nederland.', 24 maart in wijkcentrum De Erker van 12.00 tot 16.30 uur. Voor meer informatie of aanmelding: Marianne Klop, telefoon 4734545, of Na thalie Pluym, telefoon 4379908. Jsl Hoek van Holland - De voorberei dingen voor de woningbouw op de korfbalvelden en de voormali ge schoolwerktuinen in de Hoek zijn hervat. Gedeputeerde Staten hebben een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van 75 woningen op de korfbal- velden aan de Hoekse Hillweg en dertig woningwetwoningen op de vroegere schoolwerktuinen. Half december moesten de werkzaam heden worden afgebroken omdat twee omwonenden bezwaar in dienden. Wij leveren alle bekende tapijt- en vinylmerken zoals: Bergoss Desso Parade Jntertest Silvester Bonaparte Novilon Ornaments Rhino Ruime aortermg tafelkleden Altijd wekelijksi aanbiedingen extra laag geprijsd! Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar. Echte korting, service- meten en leggen gratis. Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis. Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte. Overgordijnen en vitree, keuze uit meer dan duizend kleuren en dessins? Dit alles laag geprijsd, inclusief opmeten en maken! Broersvest 99 - Schiedam - Tefefoon 010-4269609 1 DONDERDAG KOOPAVOND j~ Eén van de kinderen uit de Goeman Borgesius- straat schrijft zijn naam met blauwe verf op het trafohuisje. Kunstenares Marjo van Soest helpt. Foto Roei Dijkstra Schiedam - „Mooi hé. Do leeuw heb ik gemaakt. En die giraf is ook van mij. Ik ga elke dag even kijken of ze er nog hangen. Want het zou wel zonde als dit kun.stwerk wordt verpest. Gelukkig heeft de kunste nares niet veel aan mijn tekeningen veranderd." De 9-jarige Irene Mask: lijkt trotser dan de kunstena res zelf. Het Schiedamse meisje behoort tot tie groep kinderen uit de omgeving van de Goeman Borgesi- uslaan in de wijk Xieuwlamï. d>e mee heeft geholpen aan het opknappen van het 'oerlelijke' transformatie- huisje. Het staat op ecu van de biir write runnen en sluit, nu het een zachtgele kleur heeft gekregen en van fraaie kindertekeningen op houten panelen is voorzien. aan op de andere parelkleurige tinten van de onlangs gerenoveerde flatgebouwen. Kunstenares Marjo van Soest kreeg de opdracht, het trafohu'.ïje een ander aanzien te geven. Zij betrok er kinderen uit de huurt bij en vroeg hen tekeningen te maken. Van Soest schaafde cl ie wat bij en zette ze. en kele malen vergroot, over op houten panelen. De pa nelen. ui de vorm van wolkjes, werden vervolgens op de het huisje gemonteerd. Gisteren werd hel resultaat onhuld. De officiële han deling bestond uit het signeren van het kolossale kunstwerk. Onder toezicht oog van enkele ouders, af gevaardigden van de gemeente en het ONS mochten de kinderen Zelf met pensee- hup. naam op het huisje aanbrengen. „Die engel." zei één van de kind»-ren wij/end naar de bijdrage van Marjo van Soest. vast een bescherm engel i mi ervoor te Zorgen da: iet iereen er met zijn ten gels afblijft." ..Het is de godin van de regenhot >g," ie de kunste nares later uit. „En de regenboog is symbool voor de kleuren op dit huisje." rairnn Donderdag 17 maart SCHIEDAM Podium. Jamssesie olv Richard. 21.0ÖU. Gebouw de Ark. Leztng over de geschiedenis van de scheep vaart. door: J,H. Piugge. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Brood uit het wa ter. door: Vlaardings Musical Gezel schap. 20.00u. Howards End (film), 20.30'i. VSB Bank, Schiedamse- weg. Opening exoositie Piet Rook. 17.30u. Visserijmuseum. Lezing, 20.00u. MAASSLUIS Openbare Bibliotheek. Rijnmond Schrijvers Festival, met: Inez van Du Hemen, 20.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. In Kolonos, 21.00u. Luxor theater. Purper, 20.15u. Theater Zuidplein. De Be rini's, 20.15u. Zindroom, 20.30u. De Doelen. Romantiek authentiek, 20.15u. Groove Garden. Rick de Vi- toband. 21.30u. Holland Casino. Crossroads, 19.00uPlan C. Kiss de Kangaroo, 22.0Qu. RSG, Wilma Paalman. 22.30u. Zaal de Unie. Tri omf van de dood. 20.30u. Theater de evenaar. Cinema Diaspora film cyclus, 20.15u. RSG. Wings of fa- me. 20.00u. Vrijdag 18 maart ROTTERDAM Conservatorium. Lunchconcert. 12.45u. De Scheg. Kindertheater. 16.00U. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Cliffhan- ger' (al) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45. Alhambra 2: The Firm' (16) dag. 8. vr. ook 1.15-4.30. Ca lypso 1: "Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9,30. Calypso-2: "In the name of the father' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: The remains of the day' (al) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'Mrs. Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Demolition Man' (16) dag. 4-6.45-9.30, vr. ook 1.15. Cinerama 3: 'Carlito's Way' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 4: 'Aladdin' (ali dag. 1.15-4-6.45. "The Joy Luck Club' (12) dag. 9.30. Cinerama 5: 'Jurassic Park' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Schind- ier's List' (12) dag. 2-8. Imax Thea ter: "Sharks' ..al) do.vr. 2-8.30. 'Mountain Gorilla' (al) do.vr. 3-7.30. Lantaren/Venster 1: 'Trois cou- leurs: Blanc' (16) dag.8-10 Lanta ren/Venster 2: 'nmmortelle'do.t/m zo. 7.30. TAnnee derrière a Marien- bad' dag. 9.30. Lantaren/Venster 3: 'Naked' dag.7.30. The Blue Kite' dag. 10. Lantaren/Venster 4: The Snapper' dag (beh.ma) 8-10. Lu- mière 1: 'Free Willy' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Wayne's world 2' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière3: 'Mrs.Doubtfire (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 4: 'The house of the spmts' (16) dag. 8.15. do.vr. ook 1.15-4.30. Rex: 'Jack J ill* (18) dag. vanaf 12 doorl- Thalia: 'The three (12! dag. 1.15-4- 6.45-9.30. AMP computer- serviceburo Bel: 010-4271571 tot 22.00 uur. Wij bieden een totaal oplossing voor het Midden- en Kleinbedrijf!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1