11 Nieuwbouwplan voor Huize Spaland Kikkerliefde helpt springers bij gevaarlijke oversteek Rotterdams Dagblad Aanleunwoningen in sociale en vrije sector vangen verlies aan plaatsen op Ana Stigter leest het leukste voor Tennislicht stoort herten en vogels V.e Broersveld wil geen kermis voor de deur I Qny°orstelbore Stedelijk Gymnasium verhuist naar Groenoord Kop koffie voor wereldreiziger Boomfeestdag in de Plantage CDA: weer samenwerken met lokalen Politiehond bijt vechtersbaas Inbreker te snel voor politie Tegen boom na botsing Vrouw steelt levensmiddelen Automobilist maakt brokken Politie doet milieu-examen Donderdag 17 maart'1994, Maasland - De stichting Her tenkamp en de Maaslandse Vogelvereniging laten er geen twijfel over bestaan. Ondanks de instemming van de ge meenteraad zetten zij hun ver zet tegen hei plaatsen van lichtmasten door Tennisver eniging Maasland (TVM) door tot aan de Kroon. Op het complex in de Molen- weide wil TVM rond de drie ba nen lichtmasten plaatsen. Het gecombineerde bestuur van het naastliggende hertenkamp en de volière is echter be vreesd voor de nadelige effec ten van de lichtuitstraling uit de hoge masten voor de herten en vogels. Pogingen van wethouder F. de Vos om beide partijen rond de tafel te krijgen zijn tot twee keer toe mislukt. Het bestuur van volière en hertenkamp heeft daaraan geen behoefte. De Vos vormt met burgemees ter Kokxhoom een meerder heid in het college om de licht installatie toe te staan. Wet houder Houtenbos is echter te gen. Houtenbos weet zich m zijn afwijzing slechts gesteund door partijgenoot C. Visser en W. Gouma (PvdA). De tien ove rige raadsleden zijn het eens met het verzoek van TVM. In een convenant dienen er wel heel strenge voorwaarden ge steld te worden» zoals beslist om elf uur uit en niet branden op2ondag. Behalve de vogelvereniging en de stichting Hertenkamp heeft ook een aantal bewoners een bezwaarschrift ingediend. Maar secretaris C J. van Duijn van de gecombineerde bestu ren is het stelligst in zijn stnjd; „Wij gaan in beroep, tol aan de Raad van State. Ik ben er hon derd procent van overtuigd dat we het gaan winnen." Van Duijn beroept zich op een eerdere uitspraak van dit hoogste rechtscollege, dat des tijds uitbreiding van het aantal banen verbood. Dit werd in strijd geacht met de recreatie ve doelstelling van het park. Volgens Van Duijn wordt het uit drie banen bestemde com plex van TVM aan de Molen- weide gedoogd, omdat er toen tertijd nog geen sprake was van het later aan te leggen sport- en recreatiepark De Commandeur. Van Duijn: „De aanleg van een lichtinstallatie is een uitbreiding. Dus strijdig met het toen genomen besluit van de Raad van State. Als dit nu toch 2ou worden toege staan, lijkt dat verdacb' op onbehoorlijk beste Schiedam - Voor het Stedelijk Gymnasium in Schiedam gaat een lang gekoesterde wens in ver vulling De school» nu nog gehuisvest m een vleugel van de gemeentelijke scholengemeenschap Schraven- lant aan de Hugo de Grootstraat m Nieuwland. verhuist dit jaar naar het gebouw van scholenge meenschap Ter Schie in Groen oord. Het huidige onderkomen is te krap en voldoet met aan de eisen. Nu het ministerie van Onderwijs heeft toegestemd dat het Stede lijk Gymnasium het gebouw van Ter Schie mag betrekken, moeten de leerlingen per 1 augustus el ders zijn ondergebracht In de school aan de Valenusstraat wor den onder andere praktijklessen gegeven aan leerlingen van de re gionale school voor voortgezet speciaal onderwijs De Wegwijzer Voor die school zal een nieuwe huisvesting moeten worden ge zocht, De leerlingen van Ter Schie worden overgeplaatst naar de andere vestiging aan de Mon seigneur Nolenslaan '/oordat het gymnasium, na ruim vijfentwintig jaar te hebben inge woond bij Schravenlant. zijn in trek neemt aan de Valenusstraat, moeten in het schoolgebouw nog wel enkele voorzieningen worden aangebracht. Er moeten extra les lokalen worden gerealiseerd en enTgiebesparpnd? maatrogeten getroffen X Q m Schiedam - Verzorgingshuis Spaland gaat nieuwbouw plegen. Het nieuwe Schiedam se tehuis, dat op nagenoeg dezelfde plaats komt als het bestaande complex aan de Willem Andries- senlaan in Groenoord, zal plaats bieden aan tachtig bewoners. Het huidige Spaland beschikt over 160 plaatsen. Met de halvering van het aantal verzorgingsplaatsen levert Spa land een belangrijk aandeel m het door de provincie Zuid-Hol land uitgestippelde plan, dat voorziet m de teruggang van 878 naar 611 plaatsen in de Schiedam- se verzorgingshuizen. Om aan de ze taakstelling te voldoen worden in verschillende tehuizen leegko mende kamers al geruime tijd met meer verhuurd De halvering by Spaland wordt gecompenseerd door de bouw van een aantal aanleunwoningen. Het hervormde tehuis denkt daarbij aan appartementen m zowel de sociale-, als de vrije sector. Bij de aanleunwoningen in de vrije sec tor is een ondergrondse garage gepland. Fasen De bouw van het nieuwe tehuis en de aanleunwoningen zal in fa sen geschieden. Spaland wil daar voor onder meer het grote plant soen voor het hoofdgebouw be nutten. Na voltooiing van de nieuwbouw wordt de bestaande flat gesloopt. Getracht zal worden de overlast voor de bewoners tot een minimum te beperken. Directeur Nels is verheugd dat er uiteindelijk, na jarenlang overleg, door de provincie geld beschik baar is gesteld voor nieuwbouw: „Dat is verreweg de beste oplos sing, wil je voldoen aan de eisen van de tijd. Ga je renoveren, dan blijft het toch altijd behelpen, omdat je in een bestaand pand blijft zitten." De bewonersappar tementen in Spaland moeten niet alleen groter en beter toeganke lijk worden, het verzorgingshuis wil ook zyn dienstenpakket aan oudere wijkbewoners uitbreiden. Daarbij wordt gedacht aan onder meer kort durende opnames wan neer thuis wonen tijdelyk proble men oplevert (bijvoorbeeld na een ziekenhuisopname), visite clubs om vereenzamende oude ren sociale contacten te bezorgen, aansluiting op het alarmerings systeem en maaltijdverzorging in het tehuis. Thurlede Spaland is het derde Schiedamse verzorgingshuis dat moderni seert. Bij Huize Frapois Haver- schmidt in Sehiedam-Zuid wordt momenteel de laatste hand legd aan een nieuw tehuis met be halve verzorgingsplaatsen ook een verpleegafdeling. Bij Huize Thurlede in Nieuwland wordt een uitgebreide renovatie voltooid. Emmy Haas, Rob en Nicole Jansen (v.l.n.r.) doen een gouden vangst. Op het midden van de weg worden een pad, een parend paar en een 'loslopend mannetje'tegelijk aangetroffen. Foto Roei o/jkstra Door Sander Sonnemaos Vlaardingen - De lente is m aan tocht. Hoewel de weersomstan digheden het typisch kriebelende vooijaarsgevoel nog niet kunnen opwekken, heeft de natuur toch al boodschappers op pad gestuurd om de lente aan te kondigen Wie de afgelopen dagen de Broekpol der in is getrokken, heeft ze mis schien al gezien. Of wellicht ook platgereden. Massaal trekken kikkers en padden naar de sloten om zich op hun geboorteplek voort te planten De trek ts begon nen. Het amoureuze pad van de be schermde amfibieën is niet zon der hindernissen Vele vinden, voordat ze elkaar aan de overkant van de weg kunnen bespringen, de dood Daarom zijn elke avond vrijwilligers van de Paddenwerk- groep Vlaardingen op de Water sportweg en Holyweg behulp zaam bij het oversteken „Die beestjes." legt Emmy Haas. één van de zeven vrijwilligers, uit, „wordèn bijna nooit overreden, maar halen de overkant niet door dat automobilisten met een te ho ge snelheid rijden. Als ze harder dan dertig kilometer rijden, ont staat een zuiging die de kikkers tegen de onderkant van de auto trekt. Ze zijn dan op slag dood." Emmy en haar man Frans zijn de ze week samen met Rob en Nicole Jansen elke avond in de Broek polder te vinden. Gehuld m re flecterende verkeersvesfjes zoe ken ze met zaklantaarns de weg en berm af naar padden en kik kers. Eenmaal gevangen door de lichtbundel worden ze opgepakt en aan de andere kant van de weg gezet. Rob noteert elke springer ui-- wordt aangetroffen. „In ver band met in de toekomst aan te leggen verkeersdrempels moeten we over duidelijke gegevens be schikken. Hoeveel mannetjes en vrouwtjes oversteken, of het kik kers of padden zijn én waar de drukst bezochte oversteekplaat sen zijn." Wat bezielt de Vlaardingse echt paren om op hun vrije avonden de huiskamer te verruilen voor de koude, natte Broekpolder? De in teresse voor de natuur en in het bijzonder de liefde voor de kik kers en padden. „De natuur," zo concluderen ze, „moet wel eens een handje warden geholpen." Emmy Haas begon haar dier vriendelijke activiteiten zo'n drie jaar geleden in Schiedam. Maar omdat daar inmiddels op ver schillende plekken zogenoemde faunatunnels zijn aangelegd, viel er weinig te doen. Nadat ze van een trimmer had gehoord dat het in de Broekpolder wemelde van de kikkers en padden, besloot ze haar werkterrein naar Vlaardin gen te verplaatsen. „Ik wilde mijn vrouw niet alleen dat donkere gat in laten gaan en ben zo betrokken geraakt Jj de paddentrek," vertelt Frans. „Van zelf raak je geïnteresseerd in het wel en wee van die beestjes. Dan ga je je meer en meer in hun le venswandel verdiepen. De airto's hier," gaat hij verder terwyl hij de weg speurend afloopt, „zijn echt een ramp. Vorig jaar stond bij het begin van de weg nog een groot bord met daarop een pad en de ge adviseerde snelheid. Nu staan er alleen kleine bordjes langs de weg. Misschien dat het daardoor komt dat automobilisten hier veel te hard rijden. Laatst stond ik op het midden van de weg om een mannetje en vrouwtje op elkaar op te pakken. Komt er zo'n gek aan, rijdt ze plat en kan mij door de hoge snelheid nog maar net ontwijken." Toch vinden heel wat kwakers veilig de overkant. Vorig jaar wer den er door de Vlaardingse Pad- denwerkgrem een dikke duizend overgezet Nu, in de tweede week zijn dat er ai ruim vijfhonderd. Emmy, Frans, Rob, Hans en Nico le hebben duidelijk plezier in hun vrijwilligerswerk. Tevreden mel den ze elkaar regelmatig hoeveel beestjes ze al hebben overgezet. En als een parend paar wordt aan getroffen, klinkt soms zelfs een triomfantelijke kreet. Vlaardingen - De politie van Vlaardingen heeft vanochtend in alle vroegte een bijzondere gast op het bureau gehad. Rond half vijf zagen agenten een eigenaardig voertuig op de Burgemeester Pruissingel rij den en namen poolshoogte. Het bleek te gaan om een man uit India, die op een tot loop fiets omgebouwde bakfiets be zig is aan een wereldreis. De fiets is voorzien van extra lam pen en veel vlaggen. De man is sinds 1987 onderweg. De agen ten boden de wereldreiziger een kopje koffie aan, waarna de Indiër zijn weg richting Bel gië vervolgde. Uit het logboek van de man bleek overigens dat niet alleen de Vlaardingse politie gastvrij is. Hij is door andere politiekorpsen elders in het land ook al op de koffie gevraagd. Schiedam - De landelijke boom feestdag die woensdag 23 maart plaatsvindt, wordt in Schiedam aangegrepen om het startsein te geven voor de renovatie van de Plantage. Het is de bedoeling het oudste stadspark van Nederland in de oude luister te herstellen. De Plantage is in 1767 aangelegd en daarna twee maal veranderd. Nu het huidige park door tal van oorzaken veel van zijn schoon heid heeft verloren, moet het wor den opgeknapt. De eerste aanzet wordt tijdens de boomfeestdag gegeven door leerlingen van de openbare basisschool De Singel, door een aantal bomen te laten planten. Door de school is een project gewijd aan het thema van de nationale actie: bomen en cul tuurhistorie. De leerlingen hou den zich deze weken nadrukke lijk bezig met het wel en wee van de boom en hebben in het school gebouw een expositie ingericht Voordat ze volgende week zo'n twaalf bomen, in de grond laten zakken, wordt hun bomenkennis door middel van een puzzeltocht door de binnenstad getest. Een ouderwetse stadsomroeper te paard zorgt tijdens het planten van de bomen voor begeleidende mededelingen. Vlaardingen - Ana Stigter is win naar geworden van de regionale voorleeswedsu-ijd die gisteren m Vlaardingen werd gehouden. De leerlinge van de Pax Chns- tischool uil Vlaardingen bracht volgens de jury meer spanning en variatie in haar voordracht dan haar concurrenten van scholen uit de omtrek, die v eela] iets vlak ker en monotoner lazen, en vaak ook te snel Ana, die een fragment uit 'Ma tilda' van Roald Dahl had geko zen, gaat door naar de provinciale ronde op 9 april in 2oetermeer. Behoort ze ook daar tot de prijs winnaars. dan mag ze op 26 mei mee doen aan de landelijke finale in Utrecht. Ook Nynke van der Knaap van de basisschool De Pijler uit Naaldwijk gaat door naar de volgende ronde Zij werd door het publiek uitgeroepen als de beste voorlezer De voorleeswedstrijd is een initia tief van de stichting Lezen uit Amsterdam. De ochtend werd ge» Maasland - Deze week zijn de on derhandelingen begonnen over de collegevorming m Maasland. Na een onenterende bijeenkomst tussen de vier fractievoorzitters worden de gesprekken voortgezet tussen dc twee grootste partijen. CDA en Open Groepering, die elk vijf zetels Wi-ner. In het hu> t ge zijn de twee wethouchook tussen CDA en Op**,. Groepering ver deeld „De intentie is," zegt een woordvoerder van Open Groepe ring. „om met z'n tweeen verder te ga^ Dat is de beste afspiege lt^ van de verkiezingen Hei moet alleen met zo'n vechtcollege worden als de afgelopen vier jaar. Het moet een college worden dat constructief weet te onderhande len." Mocht een samenwerking even tueel mislukken, dan overweegt de Open Groepering een combi natie met de WD Beide partijen wonnen een zetel, waarmee Open Groepering en WD een meerder heid met éen zetel verschil zou den verkrijgen orgamseerd door de bibliotheken uit Vlaardingen, Berkel en Ro denrijs en Pijnaeker. De meest voorgelezen schrijver was Roald Dahl, de auteur die zoveel grie zels en onuitstaanbare volwasse nen in zijn verhalen stopt. Zes van de negen deelnemers hadden een tekst uit één van zijn boeken gekozen. Traditie Opvallend was dat zowel het pu bliek als de deelnemerslijst be stond uit vrijwel uitsluitend Ne derlandse kinderen. „Migranten als Turken, Marokkanen en Sun- namers hebben geen voorleescul tuur. zy hebben meer een traditie van verhalen vertellen, een feno meen dat wij weer niet kennen." verklaarde een van de organisato ren. De uitgelaten fans van de deelne mers, bij elkaar een kleine twee honderd scholieren, zetten gister ochtend zaal Triangel behoorlijk op zijn kop. Met spandoeken en kreten moedigden zij hun favo rieten aan. Clown en goochelaar Johnny Mendola verhoogde de feeststemming met meezingers en verdwijntrucs. Schiedam - De Buurtgroep Broers vel d/Broersvest van de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) heeft met ont steltenis gereageerd op de plan nen van de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders om in de toekomst een grote kermis in Schiedam te houden. De beslis sing daarover wordt genomen aan de hand van het succes van de proef met de nieuwe locatie op de Broersvest in september dit jaar. Afgevaardigden van buurtgroep hebben zich afgelopen maandag niet laten zien op de hoorzitting over de nieuwe piek voor de ker mis. „Het feit dat die plek al is aangewezen geeft aan dat de he le zaal' al is voorgekookt," klaagt buurtgroepcoördinator J. den Uijl. „Met de verplaatsing van het Emmaplein naar de Broersvest komt de kermis nog dichter bij de woningen te lig gen. Dit is volstrekt verwerpe lijk omdat de omwonenden on herroepelijk met nog meer ge luidsoverlast te kampen krij gen. Ook de parkeeroverlast zal alleen maar toenemen. Het Em maplein komt overhoop te lig gen en de drukste verkeersader in het centrum wordt voor de kermis afgesloten. Wat doen de kermisbezoekers? Die dumpen hun auto in de binnenstad, waar het niet is toegestaan en de be woners zitten met die rotzooi voor de deur." Overbodig De buurt groer is verder van me ning dat als het college besluit de kermis op de Broersvest te houden, er sprake is van onzorg vuldig handelen. Een inspraak procedure, zoals afgelopen maandag gehouden maar waar niemand op af k*wam, Is volgens Den Uijl totaal overbodig. „Moet er nu echt nog duidelijk heid worden verschaft over de buitengewone overlast die in de omgeving van de kermis ont staat? De gemeente hoeft de omwonenden van het Em maplein heus niet uit te leggen wat kermisoverlast inhoudt. Van de eerder beoogde locatie aan het Spinhuispad werd trou wens in het verleden afgezien vanwege dezelfde bezwaren. Nee, het moge duidelijk zijn dat burgemeester en wethouders veel te laks hebben gehandeld. Ze weten al vanaf het moment dat aan het Emmaplein een an dere bestemming zou worden gegeven, dat de kermis moest worden verplaatst. Er had seri eus naar een ander passend eve nemententerrein gezocht moe ten worden. In Vlaardingen en Rotterdam hebben ze dat wel gedaan. Straks plukken de be woners van de Broersvest de wrange vruchten van du be leid." De afvaardiging van de BVSC was overigens niet de enige af wezige op de eerder deze week gehouden hoorzitting in het stadskantoor. De betrokken ambtenaren die voor tekst en uitleg zouden zorgen, stonden voor een lege zaal. Ook op de in formatie-ochtend voor midden standers van de Broersvest kwam niemand opdagen. „Schiedam is kennelijk kermis- minded," reageerde B. Donks, voorzitter van de Nationale Bond van de Kermisbedrijfhou ders, toen cynisch. I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax,: 4349754 Schiedam - Een 29-jarige Schiedammer is vannacht door een politiehond in zijn arm gebe ten. De man was even daarvoor betrokken geweest bij een vecht partij in een café aan de Rotter- damsedijk. Beide partijen zetten hun ruzieop straat voort. Daar probeerde de politie met behulp van een hond de vechtenden uit elkaar te halen De 29-jarige vechtersbaas wilde ook de hond te lijf gaan, maar kwam daar snel van terug na de beet in zijn arm. Nadat de man in het politiebureau ter ontnuchte ring was ingesloten, werd hij met een proces-verbaal weggestuurd Vlaardingen - De Vlaardingse po- litie is er vanochtend niet in ge slaagd een inbreker in te reke nen. Rond drie uur kwam op het bureau een inbraakmelding bin nen. Toen agenten op de bewuste plek arriveerden, zagen ze een au to met hoge snelheid wegrijden en zetten de achtervolging in. Die leidde naar het Lepelaarplant soen. Daar sprong de verdachte uit de auto en maakte zich ren nend uit de voeten. De achtervol gers slaagden er niet in de man aan te houden. De auto is voor on derzoek overgebracht naar het bureau. Vlaardingen - Een44-jarige'Vlaar dingse is gisterochtend licht ge wond geraakt bij een aanrijding op het Verploegh Chasseplein in haar woonplaats. Een 79-jarige stadgenoot verleende geen voor rang waardoor beide auto's op elkaar knalden. Na de botsing schoot de auto van de vrouw door en kwam tegen een boom tot stilstand. De vrouw en haar medepassagier werden voor onderzoek naar het Holyzieken- huis gebracht. Daar bleek de Vlaardingse een gekneusde hand te hebben opgelopen. Haar auto raakte zwaar beschadigd Schiedam - Een 31-jarige Schiedamse is gisterochtend door winkelpersoneel van een super markt aan het Broersveid betrapt op het pikken van levensmidde len. De dievegge werd overgedra gen aan de politie en na het opma ken van een proces-verbaal naar huis gestuurd. Om nog onduidelijke redenen is gistermiddag op de Breeweg in Vlaardingen een landbouwvoer tuig door een onbekend gebleven automobilist van de weg gedrukt De 22-jarige bestuurder van het voortuig moest uitwijken voor de auto die hem afsneed en beland de na de manoeuvre in de sloot. De personenauto is doorgereden Bij de buiteling raakten, twee bomen langs de weg zwaar be schadigd. Het landbouwvoertuig moest door twee kranen uit de sloot worden gevist. Vlaardingen - De politie-agenten van het district Waterweg keren terug in de schoolbanken Me honderdvijftig medewerkers van de basiseenheden uit Vlaardin gen, Maassluis en Hoek van Hol land zijn verplicht een milieucur- sus te volgen. De eerste groep heeft de cursus inmiddels achter de rog, Vijftig agenten slaagden, twee moeten het examen over doen. Milieukennis is op de politiescho len nog geen verplicht vak. Daar om heeft de districtsleiding voor de opleiding gekozen, zodat de agenten op het gebied va.i milieu deskundig kunnen handelen. De stoomcursus behelst vyf lesdagen en een excursie In de lessen ko men onder meer wetskenms, bio logie en kennis van het Nationaal Milieubeleidsplan aan de orde. De lessen worden op het Vlaar dingse bureau gegeven door het Landelijk Selectie- en Oplei dingsinstituut Politie. De tweede groep cursisten doet eind maart het landelijke milieu-examen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2