9 Coalitie-onderhandelingen Schiedam zitten muurvast 1 Kijkers en aaiers op de Paardenmarkt Lubbers bij herdenking 'Onderhandelaars opsluiten om eruit te komen' *$KÈtKS:/> PvdA met vijf mensen in Vlaardingse raad Wachtgeld voor Zijdeveld toch in gemeenteraad Feest ontaardt in schietpartij Horeca-zaken overvallen Dode man gevonden Man ernstig mishandeld Autodief gepakt Bromfietser met drank op botst Benzinedief komt niet ver Johannes Passion nog steeds heel populair Onderhandelingen niet verstoord Rotterdams Dagblad Maandag 28 maart 1994 Schiedam - Door nog onbekende oorzaak is zaterdagnacht een feest in een zaal aan de Schutte- vaerweg uitgelopen op een mas sale knokpartij waarbij diverse schoten vielen. De politie moest er aan te pas komen om de vech tende mensen te scheiden. Niet veel later bleek dat enkele feest- gangers zich in het Rotterdamse Dijkzïgtziekenhuis aan schot wonden hadden laten behande len. Op aanwijzingen van verschillen de betrokkenen werd die nacht eëii 30-jarige Rotterdammer aan gehouden. De man wordt ervan verdacht de schoten te hebben ge- Vlaardingen - Een Chinees af- haalcentrum aan de Fioris deVijf- delaan in Vlaardingen is zater dagavond omstreeks 20.45 uur overvallen door twee mannen. Ze droegen bivakmutsen en één van hen bedreigde het personeel met een vuurwapen. Nadat de ander uit de kassa een hoeveelheid geld had weggeno men, maakte het tweetal zich uit de voeten. Gisteravond werd een horecage legenheid aan de Dirk de Derde- laan overvallen. Om 21.30 kwam daar een gemaskerde man binnen en eiste onder bedreiging van een mes een geldkistje. De overvaller ging er met enkele honderden guldens vandoor. Hoek van Holland - In het water langs de Nieuwlandsedijk in Hoek van Holland is zaterdag middag het stoffelijk overschot aangetroffen van een 81-jarige man uit 's-Gravenzande. Een mis drijf wordt uitgesloten. De politie vermoedt dat de man met zijn fiets van de dijk-is gere den, in het,water belandde en is verdronken. uj vr i Schiedam - De politie van Schiedam heeft zaterdagnacht éen 22-jarige stadgenoot aange houden "wegens het mishandelen van een man uit Zuidland. Eerder op de avond had de Schiedammer in Puttershoek ruzie gehad met een meisje. De Zuidlander bood aan het meisje thuis te brengen. Toen hij de Sehiedamse in de Fi- lip van Bourgondiëstraat had af gezet bleek dat de Schiedammer het tweetal was gevolgd. Hij ging de behulpzame Zuidlan- éer met een honkbalknuppel te lijf'en sloeg hem buiten bewust zijn. Vlaardingen - De politie heeft zondag een 23-jarige Vïaardinger aangehouden die in zijn woon plaats in een gestolen auto reed. De auto, een Opel Kadett, was za terdag aan de Anna van Saksen- weg gestolen. De man zit vast op het bureau en wordt verhoord. Vlaardingen - Een 70-jarige Vïaar dinger heeft zaterdagmiddag zijn overmatige alcoholgebruik moe ten bekopen met een gebroken sleutelbeen en een proces-ver baal. De man reed op de Water sportweg met zijn brommer tegen !een personenauto en kwam ten val,. 7 Na in het ziekenhuis aan zijn ver wonding te zijn geholpen, werd hy overgebracht naar het politie bureau; Daar werd geconstateerd Hat,het met te veel drank op was gaan rijden. Vlaardingen - Op de Marathon- weg in Vlaardingen is zaterdag rond 19.45 uur een 24-jarige Rot terdammer aangehouden, die een auto bestuurde terwijl hem de rij bevoegdheid was ontzegd. De man was betrokken bij een aanrij ding. Voorts kwam aan het licht dat de man even voor de aanrijding zon der te betalen dertig liter benzine had getankt bij een benzinesta tion aan de Marathonweg. Hijzelf bleef bij de botsing overi gens ongedeerd. De andere auto mobilist liep enkele lichte ver wondingen op.' Door Jan Rozendaal Schiedam - „We zijn geen centimeter naar elkaar opge schoven. De stemming is nog ongewijzigd in vergelijking met twee weken terug. Ik vraag me af of we ons dat naar de stad toe kunnen permitte- De onderhandelaars van de Sehiedamse politieke partijen- minus-de-CD zitten al weer bijna twee uur om de tafel, als Bart de Leede {GroenLinks} dat consta teert. Het is zaterdagochtend, bij na twaalf uur, en de overige politi ci knikken instemmend, maar hebben - evenals De Leede - geen smeermiddel voor handen. De co alitie-onderhandelingen in Schiedam zitten muurvast. „Misschien," oppert PvdA-woord- voerder Gé Brouwer na afloop, „moeten we met alle fracties maar eens worden opgesloten in verschillende kamers, in één ge bouw. Af en toe eens bij elkaar binnen wippen met een vraag of suggestie. Misschien is dat de eni ge manier om eruit te komen." Misschien. De Vraag is of er in Schiedam een breed (PvdA, CDA, D66, WD en GroenLinks) college moet, of dat bet ook wel met wat minder partijen kan. PvdA en WD willen geen 'oceaanbreed' college. Will van Wijk (WD): „Dan krijg je een eenheidsworst en zal de burger denken: 'het maakt niets uit op wie we stem men'." Volgens Van Wijk zuilen de partijen, die steeds concessies moeten doen om de lieve vrede in het college te bewaren, daarvoor over vier jaar de rekening gepre senteerd krijgen. Gé Brouwer (PvdA) ondersteunt dat. ,,We moeten ons niet hele maal fixeren op de winst van de CD." Bovendien vindt de PvdA dat zij - ondanks twee achtereen volgende nederlagen nog steeds de grootste fractie in de Sehiedamse raad - twee wethou ders moet leveren, „Het kan toch niet zo zijn, dat wij (negen zetels) net als GroenLinks (drie zetels) één post in het college krijgen. Dan krijg je een hele scheve ver houding." D66 probeerde een opening te for ceren door voor te stellen om de portefeuille van de burgemeester (ook PvdA) wat meer gewicht te geven. „Dan heeft de PvdA in ie der geval toch twee portefeuilles in het college," aldus Adri Reijn- hout. Maar dat gat werd meteen door de PvdA'ers Brouwer en Aad Wiegman dichtgemetseld: „Een gelegcnheidsvariant. De burge meester, om zo maar te zeggen, er als joker bijslepen. De burge meester moet boven de partijen staan als voorzitter van de raad. De rol van burgemeester als poli ticus geeft altijd bezwaren als zijn portefeuille te veel wordt opge tuigd." En zo blijven de twee hechte blok ken PvdA/WD en CDA/D66/ GroenLinks, respectievelijk te gen en voor een vijfpartijen-coali- tie, overeind. Terwijl Daan Baart (CDA) bepleitte dat zo'n brede co alitie "juist inhoud geeft aan het debat in de raad, waarbij elke fractie naar de burger toe helder heid kan geven waarvoor zij staat', roepen de tegenstanders juist dat alles in de beslotenheid van de collegekamer zal worden bekokstoofd. Reijnhout voerde nog aan dat de afgelopen vier jaar er eigenlijk van een opppositie in de zin van 'tegen om het tegen- zijn' geen sprake is geweest, maar dat alle fracties constructief heb ben meegedaan. „Dus waarom zouden we het de komende jaren dan niet met z'n vijven doen? Je moet niet kunstmatig verschillen op gaan wekken, als die er niet zijn. Er is grote onvrede in de stad, daar moeten we gezamenlijk tegen optreden." Wil Ën over de slagvaardigheid van zo'n brede coalitie: „Een kleine coalitie kan net zo goed niet slag vaardig zijn. Het gaat om de wil die er wel of niet is," aldus Reijn hout. Zo bleef het bij wat heen-en- weer gepraat. Ook Arie van Loe- nen (Solidair '93), die samen met Henk Metaal (Gemeentebelan gen Schiedam), als het dan toch breed moet, ook wel in het college wil gaan zitten, bracht daarin geen verandering. Net zo min als Paul Sanderse, die vanaf de pu blieke tribune nog maar eens meedeelde dat de CD heus wel mee wil praten over de nieuwe co alitie, Maar ook dat idee werd van tafel geveegd. Afgesproken is dat een ambte naar nu de verschillende pro grammapunten van de diverse fracties gaat vergelijken en dat eind van deze week of begin vol gende week de onderhandelaars weer om de tafel gaan zitten. Mocht deze vergelijking geen nieuwe schifting opleveren, dan is de suggestie van Brouwer - de onderhandelaars opsluiten - mis schien de enige mogelijkheid om voor 12 april 1994 een nieuwe co alitie te formeren. Vlaardingen - Het is haast onbe grijpelijk dat een werk als de Jo hannes Passion van Johann Se bastian Bach zo lang in vergetel heid is geraakt. Maar sinds 1829 worden zijn werken weer regel matig uitgevoerd en zeker in Ne derland mogen Bach's passionen zich in een nog steeds groeiende belangstelling verheugen. Ruim zeshonderd mensen waren dan ook zaterdagavond in de Grote Kerk van Vlaardingen aanwezig. De COV Gloria Toonkunst voerde er onder leiding van dirigent Aad van der Hoeven de Johannes Pas sion uit. Zij werden begeleid door het Randstedelijk Begeleidings Orkest met als concertmeester Pleun van der Linden. Gloria Toonkunst heeft een fraaie uitvoering van dit werk gegeven. Het koor heeft een heldere klank en is goed verstaanbaar. De kora len werden heel bewogen en mu zikaal gebracht. In de volkskoren miste men soms de felheid, die de Johannes Passion zo eigen is; Aarzelend klonk het 'Wohin' door de basaria 'Eilt ihr angefochten Seelen'. Toch wel mooi, hoewel Bach daar misschien anders over zou denken. Het orkest heeft hen uitstekend begeleid. Tenor Marten Smeding als evan gelist wist op boeiende wijze in houd te geven aan alle tussenlig gende recitatieven. Een bijzonder ontroerende en indringende in terpretatie gaf de bas Math Dirks aan het arioso 'Betrachte meine Seel'. Ook sopraan Hanneke Kaasschieter heeft een uitermate positieve bijdrage aan dit concert mogen leveren. Met verbluffend gemak en met een kristalheldere, zuivere stem gaf zij een heel mooie uitvoering van de aria 'Zerfliesse'. Wat minder gelukkig was men met tenor Timothy Neili Johnson. Hij beschikt over een goede stem, maar komt jammer- genoeg nog niet tot een diepere beleving van de tekst. Premier Lub bers en bur gemeester Scheeres van Schiedam luisteren aan dachtig naar de voordracht van Henk van Uisen. Foto Roel Dijkstra Door Nathalie Lans Schiedam - „Hé, daar heb je Lub bers. Zóóó!" was de reactie van een oudere man toen Ruud Lub bers zaterdag de Grote Kerk van Schiedam binnenwandelde om de HaverSchmidt-herdenking bij te wonen. Er waren meerdere mensen die hun aandacht lieten afdwalen door de komst van de premier, maar toen hij eenmaal plaats had genomen op een van de kerkbanken en het program ma begon, werden de honderden bezoekers meegenomen naar de tweede helft van ;'e negentiende eeuw. Het Leids Studentenmuziekge zelschap Sempre Crescendo, waar de dominee/dichter tijdens zijn studententijd lid van was, opende de herdenking van de honderdste sterfdag van Francois Haver- Schmidt. Onder pianobegelei ding zongen de studenten enkele gedichten uit de bundel Snikken en Grimlachjes. De rest van het programma bestond uit een op treden van Henk van Ulsen. Lan ger dan een uur droeg Van Ulsen voor uit het werk van Haver- Schmidt, waarbij organist Andre Verwoerd improviserend speelde. De voordrachten begonnen met een droom van HaverSchmidt. Hij droomde dat hij in de hemel was. Het was een verrukking. En wat de dominee verbaasde was dat Keesje, die nooit in de kerk kwam, behalve die ene keer dat er gratis bijbels werden uitgedeeld - die hij direct verkocht aan de boekenjood - in de hemel terecht was gekomen. Het was een preek met mooie beschrijvingen. De voordrachten werden naarmate de jaren vorderden negatiever. Van Ulsen las nog wat melancho lische gedichten voor en eindigde met fragmenten uit preken van de laatste jaren voor zijn dood. 'De God waarin ik als kind geloof de was louter een vrucht van mij n verbeelding', 'Ook God valt me nigeen tegen, waar is de verho ring van gebed?' en 'Een engel hoopte ik als kind te worden. En- geien zijn er niet. Een hemel ook niet. En GodEr is een natuur kracht, maar mogelijk bestaat dat ook in gedachten van onze men sen.' Henk van Ulsen beëindigde zijn optreden met de mededeling dat HaverSchmidt zichzelf op 19 januari 1894 het leven ontnam door zich op te hangen aan het koord van zijn bedstee. Ruud Lubbers was zeer onder de indruk en nadat hij een cassette gedenkboek kreeg overhandigd van de stichting Francois Haver Schmidt-herdenking, maakte hij van de gelegenheid gebruik zijn complimenten te geven en de voordrachten in hun tijd te plaat sen. „Ik ben hier uit nieuwsgie righeid gekomen. Ik was nieuws gierig naar de wonderlijke combi natie van weemoed en ironie en wilde daar meer van horen. HaverSchmidt was een man van het wourd. Het is niet wonderlijk dat hij predikant is geworden. Hij was iemand die zich ontpopte als tolerant en vrijzinnig. Een man die zich kennelijk bezighield met de heelheid van de schepping. Hij werd somberder. Geleidelijk aan zagen we de problemen aanko men in deze stad. Men had moeite met vrijzinnigheid en de sociale kwestie. Dat is uitgebarsten in de tachtiger jaren. Kort voor zijn overlijden zetten die problemen de trend. Nu zijn we honderd jaar verder. Het kan toch niet weer zo zijn dat er teveel onzekerheid, droefheid en pessimisme is? Wel nee, Satan zit niet op de troon. La ten we teruggaan naar het verhaal van de hemel." Vee! kijkers en aaiers op de Sehiedamse Paardenmarkt, zaterdag in het centrum van Schiedam. Zo'n zestig paarden en pony's stonden aangelijnd opgesteld op de Grote Markt. Gehandeld werd er ech ter nauwelijks. Het ging vooral om de aaibaarheid van de paarden en (vooral) pony's. Het hele centrum van Schiedam stond in het teken van de paardenmarkt. Zo kon men onder meer ook rondritten maken met een originele paardentram. Verder was er een grote braderie. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Op de agenda van de gemeenteraad staat van avond toch het voorstel om voor wethouder Zijdeveld een specia- .wachtgeldregeling te treffen. De regeling houdt in dat Zijde veld, die in april na bijna twintig jaar zijn functie als wethouder neerlegt, tot zijn 65ste verze kerd is van wachtgeld. Aanvankelijk stond niet vast of burgemeester Scheeres, van wie het initiatief voor een speciale regeling afkomstig is, het voor stel aan de raad zou voorleggen. Scheeres wilde dat alleen doen als de raad het plan unaniem zou steunen. Ofschoon niet alle fracties zich met het voorstel kunnen verenigen (WD en CDA zijn tegen), en er ook bin nen Zijdevelds eigen PvdA gro te weerstand bestaat, heeft de burgemeester de wachtgeldre geling toch te elfder ure op de agenda laten plaatsen. De Sehiedamse gemeenteraad komt vanavond voor het laatst inde oudé samenstelling bijeen. In het raadsvoorstel staat dat de f regeling niet zodanig moet wor- den uitgelegd dat Zijdeveld (bij na 5D jaar) 'op gemeensehaps- kosten van een 15-jarige vakan- - tie kan gaan genieten', tot hij op zijn 65e recht heeft op AOW. Scheeres vindt het zijn plicht 'goed om te gaan met mensen in gemeentedienst, ook als ze wet- houder zijn'. De regeling heeft alleen een 'vangnet-functie'. Neemt Zijdeveld een andere be- trekking aan, dan wordt het wachtgeld ingetrokken of ver- Zijdeveld beeft deze week in een lange brief aan zijn partijge noot Bakker, die zich tegen de 1 regeling verzet, verklaard dat h(j niet als 'zakkenvuller'wenst- te worden afgeschilderd. Ook. Zijdeveld ziet de regeling enkel als een vangnet voor het geval hij er niet in mocht slagen werk te vinden. Door Jan Rozendaal Vlaardingen - De PvdA in Vlaar dingen dreigt alsnog af te steven en op een verlies van drie -in plaats van één - zetels in de ge meenteraad. Leo ten Have en John Ranshuijsen, die donderdag door de ledenvergadering aan de kant zijn gesehoven, weigeren hun zetels af te staan. „Dat kunnen vrij die kiezers niet aandoen," reageert Ten Have. „Twintig procent van de PvdA- kiezers hebben hun stem op ons uitgebracht. Die kunnen we toch niet in de steek laten." Het tweede conflict van 'De Ben de van Vier' (ook Henny Pet ray en Kor Blumenstock horen bij de muitenden, maar zij haalden geen raadszetel) met de rest van de partij lijkt nu geleid te hebben tot een definitieve scheuring. Het landelijke partijbestuur is dit weekeinde begonnen met een lijmpoging, maar daarvan komt, zo verwachten ingewijden, niets terecht. Voor de verkiezingen begon de el lende binnen de PvdA al, toen 'de vier' zich verzetten tegen de kies lijst en uit onvrede met de iage plaatsing persoonlijke campag nes gingen voeren. Met onder steuning van een professionele public relations-man. Het gevolg was dat Ranshuijsen en Ten Have met z'n tweeën ruim dertienhon derd van de 6304 stemmen bin nen sleepten. „Dankzij die actie," is de stellige overtuiging van Ten Have, „bleef het verlies van de PvdA in Vlaardingen zo beperkt (min één zetel, recl.i." Toen de coalitie gevormd moest gaan worden, wakkerde de strijd weer aan. Ten Have/Ranshuijsen bepleitten een linkse coalitie of in ieder geval een samenwerking zonder D66, zodat de PvdA twee wethouders kon houden. Daar mee zou Ranshuijsen in het colle ge blijven. Maar Ten Have en Ranshuijsen werden zelfs buiten het fractie-overleg gehouden. Maar onder aanvoering van lijst trekker Anny Attema en wethou derskandidaat Kees van der Windt - én met de onvoorwaarde lijke steun van het afdelingsbe stuur- ging de PvdA voor een brede coalitie, waarvoor elke par tij (PvdA, VIT), CDA en D66) één wethouder levert. Met name Ten Have trok fel van leer in zijn kritiek. Termen als 'stalinistische praktijken" en 'fun damentalistisch gedrag' krijgen de onderhandelaars in dc media naar het hoofd geslingerd. Dat kan niet. oordeelde de afdelings- vergadcring. en zegde het ver trouwen op. „Dit betekent dat zij (Ten Have en Ranshuijsen, red.) geacht worden geen deei meer uit te maken van de PvdA-fractie," aldus een officieel communiqué. „Ja, zo treurig is het." zegt lijst trekker Attema. „De afdeling móest wel een halt toeroepen aan de acties van Ten Have en Rans huijsen, die de partij zo erg heb ben beschadigd. Zulke grove taai en op zo'n manier de onderhande laars voor de voeten lopen, dat pikken ze bij geen enkele partij. Maar dat wil niet zeggen dat ik er blij mee ben. Niemand is hier blij mee. Het ware mij lief geureest als zij hun woorden hadden ingetrok ken." Wat betreft dc positie van Ten Have heeft Attema de hoop opgegeven dat hij nog in de frac tie zal worden opgenomen. „Voor John (Ranshuijsen, red.) ligt dat anders. Ik hoop dat hij nog bij draait." Ranshuijsen zelf: „Dat laatste, Vlaardingen - De coalitie-onderhandelingen in Vlaardingen zijn door de interne problemen binnen de PvdA niet verstoord. Volgens lijsttrekker Anny Attema heeft het plotselinge Verlies' van twee ze-, tels geen gevolgen voor de verhoudingen binnen het nieuwe college. „De andere partijen hebben begrip voor de situatie. Ze zien in dat het niet anders kon worden opgelost en maken daar geen misbruik van. Het getuigt van de goede verhoudingen die we met elkaar hebben," aldus Attema. dat Ik bij moet draaien, dat is na tuurlijk geen best begin van een bemiddelingspoging. Dat geeft precies de hautaine houding van de gestaalde kaders van de partij weer, waarop wij zo'n kritiek heb ben. Als je wilt bemiddelen, dan zullen er van twee kanten conces sies moeten worden gedaan." Verder vindt Ranshuijsen de uit latingen van Attema 'een misluk te poging om tweedracht te zaai en.' ..Daar laat ik me in ieder ge val niet voor lenen. „Maar." gaat Ranshuijsen verder. ..laten we eerst de bemiddelings poging van het hoofdbestuur maar eens afwachten. Ais dat mis lukt. dan zien we wel verder. In principe vind ik dat ik de kiezers die op mij hebben gestemd niet in dc stee' mag laten. Maar voor de verkiezingen heb ik al gezegd dat als ik om wat voor reden dan ook, geen wethouder meer zou wor den. ik in de raad zou gaan zitten, maar niet weet voor hoe lang. Je hebt ineens toch een heel andere positie binnen het bestuur en ik moet kijken hoe dat gaat." Bovendien wijst Ranshuijsen er fijntjes op dat als hij en/of Ten Have opstappen, dc andere twee leden van 'De Bende van Vier' als eerste opvolgers op de kandida tenlijst staan. Met andere woor den: er zal nog heel wat water door de Nieuwe Maas moeten stromen voordat de PvdA weer ze ven zetels heeft in de Vlaardingse gemeenteraad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1