11 PvdA in Schiedam voor het blok gezet Rotter da Burgemeester schrapt voorstel regeling wachtgeld Zijdeveld Feesten mag in De Korenbeurs CDA, D66 en Groenlinks nemen initiatief collegevorming over Grootste deel winkelcentrum Nieuwe Passage ai verhuurd Gemeenteraad Schiedam wil huurverhogingen remmen Royement dreigt voor opstandige PvdA'ers Sauna Centrum Cr oenoord Voor 'n warme opfrisserü lil v"g lui' Aleidapenning voor Piet Roos en en Siena Rosman Heffing op gronduitgifte 'ongewenst' Jongen bekent 200 misdrijven Milieucontrole: drie prenten Inbrekers waren al eerder actief Ongeluk na klapband Dronken bestuurder Weer reeks autokraken Kelderboxen opengebroken IDinsdag 29 maart 1994 t Waterweg Regio Watenveg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Piet Roosen en Siem Rosman, beiden in Schiedam gemeenteraadslid voor het CDA, hebben gister- avondj de- Aleidapenning ont vangen. De penning,gtoege-; fend door het collége van bur gemeester en -wethouders, werduitgereikt door burge meester Scheères. Dat ge beurde aan het slot van de laat- stevergadering' van de Schiedamse. gemeenteraad in zijn oude samenstelling. De Aleidapenning wordt uitge reikt aan Schiedammers die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor hun stad. Roos.en is twintig jaar raadslid gefe weest, Rosman bijna 23 jaar, Geen van beiden keert in de. nieuwe raad terug. In de ge meenteraad werd de penning eerder uitgereikt aan de in middels uit Schiedam vertrok ken VVD'er Gerard Verhuls- donk. De gouden Aleidapen- Vning wérd gemaakt naar eeri ontwerp van-kunstenaar Frits Hehderickx: Overigens hebben b en w van morgen besloten ook Yvonne Siljee (PvdA) de - Aleidapen ning te schenken. Zij hééft .bij- na twintig jaar in de raad geze ten, maar dat ivas in eerste in stantie over. het hoofd gezien. Volgens eèn woordvoerder zal de penriing bij eeri passende gelegenheid worden overhan digd. De overige raadsleden'die in de volgende'periode niet te rugkeren (Hans Bakker en 'Joop de Jong van de PvdA, en Ton Sels^ Hans Doddema en Jo Prins van het'CDA) kregen bij hun afscheid éen boek met ge dichten van Frangois Haver- schmidt. Voor wethouder Chris Zijdeveld wordt een apart afscheid georganiseerd; Schiedam - De Schiedamse ge meenteraad verzet zich tegen het betalen van een 'premie' aan het toekomstige regiobestuur over ie dere vierkante meter grond die in de stad wordt uitgegeven. In een motie verklaart de raad een der gelijke afdracht 'ongewenst' te vinden. De indiener van de motie, D66-fractievoorzitter Marcel Houtkamp, verklaarde gister avond dat een dergelijke regeling alleen maar leidt tot lastenver zwaring voor de burgers. De me- ^ondertekenaars (CDA, PvdA -en WD) deelden dit standpunt. "Qp aandrang van burgemeester 'Scheeres werd de tekst van de motie overigens afgezwakt. Alle Rijnmondgemeenten die mee doen aan de gemeenschappelijk regeling, de voorloper van de nieuwe stadsprovincie, zullen de zelfde heffing moeten betalen. Maar volgens Scheeres zullen niet al deze gemeenten een motie steunen waarin het woord 'onno dig' staat. Daarom hield de raad het uiteindelijk op 'ongewenst'. Scheeres liet doorschemeren dat ■de stadsprovincie straks hoe dan 'ook geld nodig zal hebben om te korten af te dekken. Een heffing over de gronduitgifte is volgens de Schiedamse burgemeester mo gelijk te verkiezen boven het al ternatief om per inwoner een be- p'aald bedrag te betalen. Schiedam - Een definitieve be slissing over het treffen van een speciale wachtgeldregeling voor vertrekkend wethouder Chris Zijdeveld is gisteravond door de Schiedamse gemeenteraad voor onbepaalde tijd uitgesteld. Burgemeester Scheeres besloot kort voor aanvang van de raads vergadering het voorstel om Zij develd (49) tot zijn 65e jaar wachtgeld toe te kennen van de agenda af te voeren. Overleg met de fractievoorzitters had giste ren duidelijk gemaakt dat er geen politieke meerderheid voor het voorstel te vinden was. Als gevolg van dit besluit valt Zijdeveld voorlopig in de norma le wachtgeldregeling. Dat wil zeggen dat hij de eerstvolgende zes jaar recht heeft op wacht geld, tenzij hij tussentijds een betrekking vindt. Is hij daar ook na zes jaar niet in geslaagd, dan kan de raad alsnog een speciale regeling voor Zijdeveld treffen. Scheeres ontkent dat het afvoe ren van het voorstel te maken heeft met de aanstaande verkie zingen voor de Tweede Kamer. Wel is de burgemeester duidelijk geworden dat er veel weerstand bestond tegen het plan om Zijde veld, die twintig jaar wethouder is geweest, van een zodanig in komen te verzekeren dat hij in principe nooit meer zou boeven te werken. In het raadsvoorstel werd overigens met klem ont kend dat Zijdeveld 'op kosten van de gemeenschap vijftien jaar vakantie kon gaan vieren'. De regeling zou alleen bedoeld zijn als 'vangnet'. Het gisteren geschrapte voorstel was vrijdag te elfder ure aan de agenda toe- Den Haag/Schiedam - De ge meente Schiedam mag gebruik maken van de voormalige Ko renbeurs aan de Lange Haven in Schiedam voor feesten of evene menten. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Ongeveer vijftig omwonenden, verenigd in het Actiecomité Ko renbeurs, waren daar in beroep gegaan tegen de hinderwetver gunning die de provincie Zuid- Holland heeft verleend aan de gemeente. De vergunning houdt in dat de gemeente gebruik mag maken van de Korenbeurs voor maxi maal tien 'losse' dagen per jaar en maximaal twee aaneengeslo ten weken. Volgens de omwonenden is De Korenbeurs ongeschikt voor het organiseren van grote evene menten. Het monumentale ge bouw is volgens hen onvoldoen de geïsoleerd, waardoor ze ge luidsoverlast vrezen. De Koren beurs heeft bovendien geen ven tilatie. Bij grote evenementen moeten deuren en ramen worden open gezet en dat vergroot de geluids overlast. De bewoners stellen verder dat er veel te weinig par keergelegenheid in de buurt van De Korenbeurs is. Volgens de gemeente is De Ko renbeurs vooral bedoeld voor lo kale gebeurtenissen, waar de be zoekers lopend naar toe kunnen. Aan de hinderwetvergunning is een verplichte sluitingstijd ver bonden van 23.00 uur om over last voor de omgeving zo veel mogelijk in te dammen. De Raad van State zag onder meer om die redenen geen aanleiding de ver gunning te schorsen. Het gaat hier om een tijdelijke uitspraak in afwachting van de behandeling van de bodempro cedure. Dat kan nog ruim een jaar op zich laten wachten. Schiedam - CDA, D66 en GroenLinks willen morgen avond met de PvdA praten over de vorming van een col lege van burgemeester en wethouders zonder de WD. Levert dit gesprek geen resul taat op, dan wordt de WD uit genodigd om als vierde part ner te fungeren, en komt de PvdA buiten spel te staan. CDA, D66 en GroenLinks schrij ven dit in een brief aan Gé Brou wer en Aad Wiegman, die samen het onderhandeüngsteam van de PvdA vormen. In de brief wordt vastgesteld dat WD en PvdA wei geren mee te werken aan een vijf- partijencollege. Daarom wordt nu gestreefd naar een dagelijks be stuur met vier partijen. De brief is een poging van CDA, D66 en GroenLinks om het initia tief voor de collegevorming over te nemen van de PvdA, die als grootste fractie in de gemeente raad (negen zetels) het voortouw heeft genomen, maar tot nu toe geen enkel succes heeft geboekt. De brief doorkruist ook de afgelo pen zaterdag gemaakte afspraak een buitenstaander de partijpro gramma's te laten vergelijken om zodoende de vastgelopen college onderhandelingen weer vlot te trekken. Die afspraak is welis waar zinvol, zo staat in de brief aan de PvdA, maar CDA, D66 en GroenLinks vinden het 'onver antwoord' om de onderhandelin gen al te lang te laten duren. An ders kan het er wel eens op uit draaien dat op 12 april, als de nieuwe gemeenteraad aantreedt, er een 'wilde stemming' wordt ge houden over de samenstelling van het college van b en w. „Onze stad Schiedam en haar kiezers verdienen beter dan dat," aldus de brief. De drie partijen hebben afgesproken dat zij enkel geza menlijk zitting zullen nemen in een college, 'van welke samen stelling ook'. CDA, D66 en Groen links hebben samen vijftien (van de 35) raadszetels. Een college met de PvdA, dat de voorkeur van de drie heeft, kan steunen op 24 zetels. Het alternatief, een college met de WD, zou kunnen rekenen op een meerderheid van 20 zetels. FVdA en WD hebben tot nu toe vastgehouden aan een 'paarse co alitie' met D66. De WD wil geen 'oceaanbreed' college omdat de besluitvorming zou vertragen, de PvdA wil niet met vier partners in zee omdat de sociaal-democraten dan maar één wethouder mogen leveren. Het slaan van de eerste paal trok aardig wat bekijks. Rechts hetgat in de Hoogstraat waaréén vande twee ingangen van het overdekte winkelcentrum komt. Deandere wordt gerealiseerd doormiddel van een voetgangersbrug vanuit de Passage (gebouw op achtergrond in het midden). Verder wordt momenteel het theater gesloopt. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - De nieuwbouwplan- nen voor het overdekte winkel centrum op het voormalige Imeldaterrein in hartje Schiedam zijn niet onopgemerkt gebleven voor de landelijke winkelketens. Ruim de helft van de inmiddels verhuurde winkelruimte wordt eind volgend jaar betrokken door groot-winkelbedrijven. Over be langstelling voor het project heeft de Haagse ontwikkelaar MAB overigens niet te klagen. Voor de Schiedam - De huurders mogen niet de dupe worden van de ver zelfstandiging van het Gemeente lijk Woningbeheer. Die eis stelde de Schiedamse gemeenteraad gisteravond, voordat zij akkoord ging met de oprichting per 1 ja nuari 1995 van de Woningstich ting Noordvest, de 'opvolger' van Woningbeheer. De nieuwe ge meenteraad en de nieuwe wet houder volkshuisvesting hebben de dure plicht tot die overgangs datum te trachten afspraken te maken over zo laag mogelijke huurverhogingen. Volgens een veertien punten tel lend actieplan moet de toekomsti ge woningstichting het huidige negatieve saldo van ruim veertig miljoen gulden ombuigen tot een positief saldo van vijftig miljoen in het jaar 2003. De huuurders moeten daar in belangrijke mate aan meebetalen. Maar de ge meenteraad vindt dat in een stad met veel minima uiterst pijnlijk. „Een compleet baalverhaal, dat me twee nachten koppijn heeft bezorgd," zei Joiie Hakkert (Groenlinks). Gé Brouwer (PvdA) verwoordde de gevoelens van veel raadsleden met het simpele, maar klemmen de advies aan de straks zelfstan dige huisbaas: „Wees vooral een sociale verhuurder." Behalve GroenLinks en PvdA za ten ook WD en CDA met 'fïnan ciële pijnpunten'. De huidige wet houder volkshuivesting Adri Reijnhout (D66) beloofde te stre ven naar harde afspraken me Woningbeheer/Noordvest. Hij zegde toe te zullen proberen de in het actieplan genoemde huurver hogingen voor de komende tien jaar omlaag te krijgen. Zo heeft Woningbeheer voor dit jaar een verhoging van 5,5 procent aange kondigd, terwijl op aanwijzingen van het Rijk elders in het land al lagere percentages worden ge hanteerd. tachtig te verhuren winkelunits meldden zich ruim honderdvijf tig gegadigden. Van de beschik bare 12.000 vierkante meter is in middels 91 procent verhuurd. De winkels voor de eerste levens behoeften worden geconcen treerd op het stuk van het Broers- veld tussen de Hoogstraat en He renpad. Daar zijn de oude panden gesloopt en worden nieuwe neer gezet. Wat er gebeurt met het pand waarin nu Bas van der Heij den is gevestigd, is nog niet exact bekend. 'Bas' verhuist naar de parkeerplaats aan de Buitenha venweg. Het huidige pand aan het Broersveld is particulier bezit. De gemeente probeert dat te ver werven cn er kleine winkels met daarboven woningen voor in de plaats te zetten. In het overdekte winkelgebied komt de Hema-vestiging. Hel houten gebouw tussen de Kreu- pelstraat en de Broersvest waarin het warenhuis nu zit, maakt plaats voor kleine winkels, wo ningen en kantoorgebouwen. Verder moeten filialen van lande lijke ketens als Bristol Schoenen BV, de Kijkshop, Roobol Woon- textiel. Hans Textiel, Hennes Mauritz (kleding), speelgoedgi gant Bart en parfumerie Douglas de grote trekkers van het winkel paradijs worden. In totaal worden er twintig mode- en aanverwante zaken, acht levensmiddelenwin kels en vijf horecabedrijven in dc Nieuwe Passage gevestigd. Gistermiddag ging de eerste paal van het winkel- en woonproject De Nieuwe Passage de grond in. Het wordt gebouwd in drie fasen. Eerst wordt het twee verdiepin gen tellende winkelcomplex uit de grond gestampt. Vervolgens verrijst op de plek waar nu het Passagetheater wordt gesloopt, een parkeergarage met een capa citeit voor driehonderd auto's. Daar wordt in juni mee begonnen. Tegelijkertijd starten tegenover café 't Vierkantje de werkzaamhe den voor de ondergrondse die de auto's naar de garage leidt. De derde fase behelst de bouw van de woningen aan de rand van het winkelcentrum. In het najaar van 1995 moet het 'winkelparadijs' in gebruik worden genomen. Het complex inclusief de Passage wordt 's avonds afgesloten voor publiek. Voetgangersbrug De Passage wordt geheel gereno veerd en door middel van een voetgangersbrug over het Broers veld doorgetrokken naar het nieuwe winkelgebied achter de Hoogstraat. De woningen ver dwijnen uit de winkelpromenade en er komen andere winkels in. Hoofdzakelijk kledingzaken. IJs salon La Venezia en bakkerij Kloot wijk op de hoek van de Pas sage aan de Broersvestkant mo gen blijven zitten. Cafés worden geconcentreerd op de Koemarkt. Op de lege plek naast de Amstel- bron, waar vroeger café Het Cen trum stond, in de volksmond ook wel De Put genoemd, wordt ook nieuwbouw gepleegd. Daar komt een grand café met twee verdie pingen. Het is nog niet bekend welke in vulling wordt gegeven aan het pand waarin C A momenteel vertoeft. De kledingzaak verhuist naar het ABC-eomplex. Er is wel belangstelling voor het immense hoekpand op de Koemarkt, maar de onderhandelingen met geïnte resseerde ondernemers zijn nog in een pril stadium. De bedoeling is er een nieuwe winkel in te ves tigen, doch dc komst van een ho recabedrijf is niet uitgesloten. Verhalen dat McDonald's zich er zou vestigen, worden door ge- meentewoorvoerders 'loze ge ruchten' genoemd. Vlaardingen - Als PvdA'ers Leo ten Have en John Ranshuijsen, die vorige week door de leden vergadering buiten de fractie zijn gezet, hun zetel in de ge meenteraad van Vlaardingen niet inleveren, dan wordt gepro beerd ze te royeren. Dat zegt PvclA-afdelingsvoorzit- ter Fred Meerhof vandaag in een interview met het Rotter dams Dagblad. „Ik hoop dat Ten Have en Ranshuijsen zo integer zijn dat ze hun zetel inleveren. Als ze dat niet doen, dan rest ons niet anders dan hen het lidmaat schap in te trekken. Natuurlijk doet het pijn om op die manier twee zetels te verliezen, want de kiezers hebben ons dat vertrou wen gegeven. Maar dat toch lie ver dan jc integriteit verliezen als partij. Want Ten Have en Ranshuijsen hebben de grenzen vijfdubbel overschreden. Het houdt een keer op," aldus Meer hof. Ten Have en Ranshuijsen zeg gen 'het wel tc zien'. „Moet 'ie vooral doen. Daaruit blijkt dat de voorzitter het nog steeds niet snapt. Wij zijn wel met z'n vie ren, vier van de eerste negen op de kandidatenlijst (van wie al leen Ten Have en Ranshuijsen zijn gekozen, red.). Dat is toch geen bagatel," aldus Ten Have. „Bovendien hebben wij steeds naar het landelijk programma van de PvdA gehandeld. Laat Meerhof maar eens zeggen dat hij tegen meer aangepaste wo ningen en zo laag mogelijke las ten is. Nee. de voorzitter doet maar." Zie ook pagina 13 Maassluis - Met de aanhouding van een 16-jarige Maassluizer heeft de politie meer dan twee honderd misdrijven opgelost. De jongeman werd gistermiddag in zijn woonplaats gearresteerd, omdat hij zonder rijbewijs reed. Tijdens het verhoor bekende hij de afgelopen twee jaar in het Rijn mond-gebied zo'n tweehonderd winkeldiefstallen te hebben ge pleegd. Het was hem vooral te doen om voorraden scheermes jes, batterijen en pakken koffie, die vermoedelijk werden doorver kocht aan een heler. Voorts gaf de jeugdige crimineel toe drie tas jesroven, acht autokraken en vijf inbraken te hebben gepleegd. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft gistermiddag in sa menwerking met de gemeente in verschillende woonwijken een milieucontrole gehouden. Gelet werd op de wijze waarop huisvuil werd aangeboden. In heel Maas sluis moet het huisvuil geschei den worden ingezameld. In de middag kregen twee bewoners van de Lijsterstraat een prent van tachtig gulden omdat ze hun vuil niszak niet in de blokcontainers. maar ernaast hadden gezet. In de Rozenlaan werd een bewoner be keurd omdat hij twee zakken oud papier op de stoep had gezet. Aan de P.J. Troelstralaan werd ge stort puin en een hoeveelheid karton aangetroffen. Er kon ech ter niet worden achterhaald wie daarvoor verantwoordelijk was. Schiedam - Twee Vlaardingers van 15 en 19 jaar die vrijdagnacht door de politie werden aangehou den wegens een inbraak aan de Borodiniaan, hebben bekend meer op hun kerfstok te hebben. Ze maakten zich de afgelopen we ken schuldig aan meerdere inbra ken. In Vlaardingen en Schiedam braken ze twee vrachtwagens open en pleegden ze zeven kel-^ derboxinbraken. Ook twee slijte rijen kregen nachtelijk bezoek. Verder stal het tweetal rijf brom fietsen en een fiets. Vlaardingen - Een 22-jarige Vlaar- dinger is gisteravond een onge luk aan de Olmendreef licht ge wond geraakt. De automobilist kreeg een klapband, verloor de macht over het stuur en knalde tegen een lantaarnpaal. De auto raakte zwaar beschadigd. De be stuurder werd voor behandeling aan een hoofdwond naar het zie kenhuis gebracht. Schiedam - Vannacht is op de Vlaardingerdijk in Schiedam een 48-jarige inwoner van die plaats uit zijn auto gehaald. De man bleek te veel hebben gedronken. Na op het bureau een blaastest te hebben afgelegd, kreeg hij een rijverbod en een forse bekeuring. Schiedam - Autokrakers blijven actief in Schiedam. Gisteren wer den op verschillende plekken in de stad vijf auto's opengebroken. De totale buit bestond uit een walkman, boormachines, twee ra dio-cassetterecorders, een video camera, slijpmachine, een accula der en kleding. Schiedam - Aan de Dokter Kuy- perlaan is gisteren een bromfiets uit een kelder gestolen. Het slot van dc kelderdeur werd gefor ceerd. Bij een kelderinbraak aan het Schubertplein werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. Daar verdween een fiets. Ook werd ingebroken in een kelder aan dc Josef Orcüosingel. Nadat de ingang was geforceerd, werd een mountainbike gestolen. Van Beetbovenlaan 170 Schiedam-Noord, Tel. OIO - 4703470

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2