Waterweg 15 'Wij zijn te goed voor de kassa van AH' m isnfl? 'Vriendendienst' Zijdeveld is en blijft niet te verkopen mm Ambitieuze vrouwen studeren bij PEC voor assistent-manager edub A time for love Hoe wordt een strip gemaakt? Gratis GFT-compost Overschot aan lapjes Maaltijdbezorging Klussendienst Paaseieren rapen Gemeentemuseum tijdje op slot mM,: - Gewoon jezelf ZIJN Rotterdams Dagblad Woensdag 30 maart 1994 Ik heb een kopje koffie gedronken bij de directeur van FIT Post Vlaardingen. Hij wilde mij eens uitleggen waarom zijn mannen bin nenkort stoppen met het bezorgen van post aan portiekwoningen. Het is (net als de 23-uur lichting, die per 1 mei vervalt) te arbeidsin tensief, dus te duur, want de FIT als private, binnenkort beursgeno teerde onderneming moet evenals Shell, Akzo en Unilever winst (blijven) maken. Dat begrijp ik. De grote baas, ir. Dik te Groningen, moet zijn be- drijfslunch met champagne kunnen besprenkelen. Die man zet je niet een glas halfvolle melk voor. Daarom verkoopt hij in zijn met bordeelkleuren overgeschilderde postkantoren ansichtkaarten met prikkelende namen als 'A time for love' (vrouw in sexlingerie van postorderbedrijf Blue White krijgt hitsige kus van man) en 'Wish you were here' (geile wouw met omhoog geschoven rok in ndter-po- sitie op geile man). Maar daar ging het gesprek met Diks flaardingse vazal niet over. Dat ging over 'afgiftepunten', 'brievenbusbeleid' en 'bezorgplieht'. Zo weet ik nu dat de PTT-voetpas zeventig centimeter meet en één traptrede gelijk staat aan twee passen. Waar ik woon, is een 'rotwijk'. Dat vertelde mijn eigenste postbode, die zijn baas mocht seconde ren. Hy moet dagelijks 42 trappen op en af lopen, en 'dan voel je je benen wel aan het eind van de week'. Maar, het is ook 'een gezellige wijk', want hij krijgt wel eens 'een bakkie koffie' aangeboden. V begrijpt, de bestellers vinden het 'wel fijn', dat hun baas zo'n oeka: ze houdt tegen hoge en stijle portiektrappen, te kleine brievenbus sen en te lange oprijlanen. Dat de aandeelhouders de lachende derde zijn, zal hun vooralsnog Worst wezen. Ik ben benieuwd of ze d'r ook nog zo over denken als die Groningse Annini-meneer personeel de laan uitstuurt ter wille van de winstcijfers. Binnenkort moeten alle foute Vlaardingse huiseigenaren eraan gelo ven. Op 15 april krijgen ze een tweede waarschuwing en als hun brie venbus dan nog niet voldoet aan de wettelijke eisen van 1972 is het einde oefening. Dan gaat elke brief linea recta retour afzender. Verbeter de wereld, begin bij uw brievenbus. DICK VAN DEB LUGT Vlaardingen Hoe wordt een strip gemaakt? Deze vraag wordt be antwoord in een nieuwe tentoonstelling in biblio- theekfiliaal Holy. In filiaal Westwijk is een expositie te zien over de natuur en (milieuvriendelijk) tuinie ren. Mensen die zijn geïnteresseerd in origami (Ja pans papiervouwkunst) en/of Ikebana (Japans bloemschikken) kunnen in de Centrale Bibliotheek demonstraties bijwonen. Deze vinden plaats op vrij dag 15 april van 14.00 tot 16.00 uur en 19.00 tot 20.30 uur en zaterdag 16 april van 10.30 tot 12.30 uur. De demonstraties worden georganiseerd in het kader van het thema-van-de-maand: Japan. Dit thema om vat ook een tentoonstelling over Japan alsmede een origami-expositie. Op de jeugdafdeling van de Centrale Bibliotheek is tot 2 mei een expositie te zien van tekeningen ge maakt door kinderen die tekenles volgen in het ate liervan Jan van Dorp. In mei van dit jaar houdt de afdeling Stadsreiniging een GFT-compost actie, waarbij de burgers van Vlaardingen gratis GFT-compost kunnen krijgen. De actie is een initiatief van de AVR, die in mei de eerste compost van de nieuwe composteringsinrich- ting aflevert. Om dit feit te vieren wordt de gemeen ten die GFT-afval by de AVE aanleveren eenmalig gratis compost verstrekt. Vlaardingen is één van de ze gemeenten. Het compost, kan worden gebruikt als bodemverbeteraar voor de tuin of voor bloembakken op het balkon. Gré van der Menve exposeert met wandkleden in Coerke aan de P. K. Drossartstraat 65. Deze kleden zijn ontstaan door een overschot aan lapjes, die zij produktief wilde maken. De openingstijden zijn za terdagvan 13.00 tot 16.00 uur. De Stichting Raad voor het Ouderenwerk Vlaardin gen is op zoek naar mannen en wouwen die op vrij willige basis maaltijden willen bezorgen en/of oude ren willen begeleiden naar de dagverzorging op vrij dagochtend. Ouderen worden op werkdagen vanaf 8.30 uur thuis opgehaald en 's middags rond 16.00 uur weer thuisgebracht. Voor de maaltijdbezorging op woensdag tussen 11.00 en 13.00 uur worden men sen gevraagd met een eigen auto. De vergoeding is 64 cent per kilometer. Voor meer informatie: Sonja Kettenes of René van Hulstam 4601500. Het begin van het voorjaar is een goede aanleiding om het huis op te knappen of om klusjes te doen die zijn blijven liggen. De klussendienst kan hiervoor worden ingeschakeld door mensen waarvan het in komen te laag is om een officieel bedrijf te laten ko men. Ook stichtmgen en verenigingen kunnen een beroep doen op de klussendienst. Voor meer infor matie: 4717540 of Van Maanenstraat 4. Ook dit jaar kunnen kinderen van de basisschool leeftijd weer deelnemen aan het eieren rapen op het buitenterrein van het Kolpa-bad. Na afloop is er in het binnenbad een zweminstuif. En natuurlijk is de paashaas aanwezig met een mand vol chocolade-eie ren, die hij zal uitdelen. Voor de deelnemers aan het eieren-rapen en de zwemmstuif zijn ook enkele leu ke prijzen beschikbaar. De allerkleinsten tot 6 jaar kunnen met hun ouders op een apart veld eieren zoeken. Voor hen zijn er daarna spelletjes in het kleine bad. De kinderen zijn welkom op vrijdag 1 april om 9.00 uur. De zwemin stuif is afgelopen om 11.30 uur. Het Gemeentemuseum van Maassluis is vrijdag 1 april en zondag 3 april gesloten. Tweede Paasdag, maandag 4 april, is de expositie van de Russische kunstenaar Vladimir Igoshev wel te bezichtigen. Het museum is normaal gesproken geopend van dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Peter de Lange Vlaardingen - De een wil naar een kringloopbedrijf, de an der naar een onderneming die zaken doet met Rusland, Bij een derde is de gezondheids zorg favoriet, bij weer een an der de uitgeverswereld. Wen sen hebben ze allemaal, de vrouwen die de cursus assis tent-managervolgen. En kan sen misschien ook, want de opleiding staat goed aange schreven. Veel vrouwen van vorige lichtingen hebben nu een redelijke of goedbetaalde baan. Mannen zitter er niet, in de klas van Marleen van der Stap. Man nen hebben geen steuntje in de rug nodig als ze carrière willen maken, die helpen elkaar wel vooruit. Voor vrouwen ligt dat an ders. Die zijn toch meestal als eer ste de klos, als er kinderen ko men. Terwijl manlief vrolijk flui tend de maatschappelijke ladder beklimt, warmt de vrouw thuis een babyflesje op. En als ze een maal uit de kinderen is, wordt 'herintreden' moeilijk. „Nou, ik zie kinderen grootbren gen anders niet als een offer," rea geert Annemieke geprikkeld. „Het is juist een verrijking. Ik heb er heel bewust voor gekozen. Niet wij vrouwen missen iets - het zijn de mannen die veel te kort komen." Niet iedereen in haar klas deelt dit standpunt. Marja bekent dat het bij haar thuis nog al eens knettert: „Ook nu ik deze opleiding volg sta ik nog alleen voor de kinderen, want mijn man heeft een drukke baan. Dat leidt wel eens tot spanningen." De algemene conclusie is dat man en vrouw samen verantwoorde lijk zijn voor de opvoeding van de kinderen. Beiden zouden daarop hun bezigheden beter-moeten af- stemhien, dat gebeurt nu nog veel te weinig. Trudy denkt dat toe komstige generatie ouders daar over betere afspraken zullen ma ken. Sommige klasgenoten be twijfelen dat: er zijn maar weinig mannen die tijd willen inleveren -voor de kinderen: Dat ,2al altijd J wel zo blijven. Maar hoe thuis de taakverdeling ook ligt, één ding hebben de cur sisten gemeen: ambitie. Ze zijn tussen de 26 en 46 jaar oud en hun vooropleiding varieert van Mavo tot VWO, HBO-geschiedems. Ze hebben bijna allemaal een of meer baantjes gehad. Als kleuter leidster, telefoniste, verpleegster, .c^-!7k P*Jr' De deelnemers aan de cursus assistent-manager informeren zich grondig. Hier luisteren ze naar de voordracht van een gastspreker. Foto Roel Dijkstra secretaresse. Soms beviel het werk goed, soms ook niet. Wat ze stuk voor stuk willen is een nieu we kans, zich verder ontwikkelen. De opleiding is een investering in de toekomst. „Ik voel me te goed om bij Albert Heijn achter de kassa te zitten," zegt een-van hen. „Ik heb het ge voel dat ik méérkah." De anderen knikken instemmend. „Wij heb ben voldoende werk- en levenser varing om tegen een werkgeyer te kunnen zeggen, wij hebben wat te bieden," verklaart Laura zelfver- zekerdL Huiswerk De opleiding voor assistent-ma nager bij het Plaatselijk Educa tief Centrum (PEC) in Vlaardin gen is niet zomaar een cursusje om werkzoekende vrouwen leuk bezig te houden. Er wordt hard en serieus aangepakt. Voor de oplei ding, die een jaar duurt, moeten de deelnemers tweeenhalve dag per week naar school. Ze krijgen een prak huiswerk mee, moeten een scriptie schrijven, gaan op werkweek. Ze leren omgaan met verschillende computerprogram ma's, nemen een kijkje bij bedrij ven, ontvangen gastsprekers. „Zwaar. Gemiddeld ben je er ze ker veertig uur perweekmee be zig," is hun ervaring. „Eigenlijk is het een volledige dagtaak. Ten minste, als je het goed wilt doen." En dat willen ze allemaal. PR-me- dewerkster Isabel Timmer van de RET, die deze dag een praatje komt houden over haar werk, wordt nief' braaf^aangehoord, maar danig aan de tand gevoeld. Over praktische zaken vooral: met wie ze samenwerkt, hoe ze projecten aanpakt, hoeveel tijd er gaat zitten in het schrijven van een brochure. Het lesuur is al lang voorbij, als de laatste vraag wordt beantwoord. De aanwezig heid van Isabel sterkt de cursis ten in de overtuiging dat er voor vrouwen wel degelijk plaats is op interessante posten in het be drijfsleven. Want vrouwelijke ma nagers zijn er nog veel te weinig, vindt de klas. Docente Marleen van der Stap kan dat beamen: „Vrouwen zijn ondervertegen woordigd in hogere functies. Dat- is natuurlijk ook^e reden'jdat 'dé^- ze opleiding'bestaat en dat de overheid die subsidieert" Te zwaar Marleen stelt vast dat de situatie op de arbeidsmarkt op het ogen blik bepaald niet rooskleurig is. Een groofdeêLvan deiyorigeaiche ting afgestudeerden is goed te recht gekomen, maar of dat voor deze groep ook zal gelden? „Je zit ook nog met het verschijnsel dat veel werkgevers zeggen: je oplei ding is te zwaar voor deze vacatu re. Want het is zelden goed. De ene keer ben je te zwaar, dan weer te licht. Aan de andere kant is het ook zo. en dat zeggen de cursisten zelf ook al, dat ze wel wat in huis hebben. En dat ze dolgraag aan de slag willen. Kijk maar naar hun werkstukken. Die zien er prima uit. Niet voor niets wordt deze op leiding door veel bedrijven gun stig beoordeeld." L Ook al liggen banen niet voor het oprapen en waait er momenteel een .koude wind door de vader landse economie, voor José staat vast dat goed geschoolde mensen altijd welkom zijn. „Bedrijven vragen tegenwoordig toch erva ren mensen, ook mensen van ho- gere jeeftijd," voegt de 37-jarige Aftaardihgse er hoopvol aan toe. En ook als er nooit een baan uit voortkomt, dan nog heeft de op leiding zijn nut gehad, vindt An nemieke: „Dit bruist, het leeft, je bent weer helemaal up to date. Ik heb er extra energie door gekre gen. Dat merkje aan allerlei klei ne dingen. Als ik nu de krant lees, doe ik dat veel kritischer dan vroeger." Woensdag 30 maart SCHIEDAM Grote- of st. Janskerk, Toonkunst- koor, 2Q.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Frank Groothof (opera voor kinderen), 19.30u. MAASSLUIS Stadhuis. Openbare collega-programma, 19.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Oerfaust, 21.00u. Harbour Connection! 20.30u. Luxor Theater. Kann Bloe men, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Antingone, 20.15u. Waldszenen, 20.30u. The Act. Jam session, 22.00u. De Doelen Hal Gr.z. Rotterdams Philharmomsch Orkest, 20.15u. Sorbonrie. So What, 22.00u. Theater Zuidplein Hans Visser Vrienden, 20.15u. Zaal De Unie. On Top of the World 20.30u. Donderdag 31 maart VLAARDINGEN Grote Kerk. Orgelconcert, 12.45u, Wijkcentrum Holy. Uitleg over Wet Voorzieningen Gehandicapten, 14.QÖU. Sportpark Vijfsluizen. Postzegelruilbeurs, ll.OOu. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Guilty as sin' (16) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45. Alhambra 2: 'The Firm' (16) dag. 8, do. ook 1.15-4.30, Ca lypso 1: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: 'In the name of die father' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: "The remains of the day' (al) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 1: 'Mrs- Doubtfïre' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Demolition Man' (16) dag. 4-6.45-9.30, do. ook 1.15. Cinerama 3: 'Carlito's Way' (16) dag. 1.15-5-8.30. Cine rama 4: 'Aladdm' (al) dag. 1.15-4- 6,45. 'The Joy Luck Club' (12) dag 9.30. Cinerama 5: 'Jurassic Park' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Schmdler's üst' (12) dag. 2-8. Imax Theater: 'Sharks' (al) do. 2-8.30. 'Mountain Gorilla' (al) do.vvo. 3- 7.30. Lantaren/Venster 1: Trois couieurs: Blanc' (16) dag.8-10. Lantaren/Venster 2: 'Hiroshima mon amour' wo/do. 7.30. TAnnee dermère a Manenbad' dag. 9.30. Lantaren/Venster 3: 'Naked' dag.7.30. The Blue Kite' dag. 10. Lantaren/Venster4: 'The Snapper" dag8~10. Lumière 1: 'Free WiUy' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Wayne's world 2' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'TheThree Musketeers' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 4: The house of the spirits' (16) dag. 8.15, do. ook 1.15-4.30. Rex: 'Silk, satin sex' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstel- ling. Thalia: 'Sister Act 2' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Door Peter de Lange Schiedam - Wat was het? Een po ging tegen beter weten in, een laatste wanhopig appèl aan het sociale geweten van de raad, of gewoon een politieke misreke ning? Wat de beweegredenen van burgemeester Scheeres ook wa ren, hij leed maandagavond een gevoelige nederlaag. Noodge dwongen trok hij het voorstel in om voor wethouder Zijdeveld een speciale wachtgeldregeling te treffen. Had Scheeres dat niet ge daan, dan was er een pijnlijk de bat losgebrand met een zowel voor Scheeres als Zijdeveld nega tieve uitkomst. Vrijdag had Scheeres de wacht geldregeling als laatste punt aan de agenda toegevoegd. Maandag werd hem, na overleg met de frac tievoorzitters, duidelijk dat er geen meerderheid voor te vinden was. Kennelijk had Scheeres vrij dag de koppen niet goed geteld. Of was een aantal raadsleden tij dens Ket weekeinde van mening veranderd. Vervelend voor Scheeres, verve lend ook voor Zijdeveld. Want de gemeenteraad was maandag avond voor de laatste maal in zyn oude samenstelling bijeen. Voor Zijdeveld was het wel zo prettig geweest als het afscheidscadeau hem was aangereikt door de men sen met wie hij jarenlang heeft sa mengewerkt. Nu is een beslissing over zijn wachtgeldregeling voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zijde veld moet maar afwachten of de politieke generatie die over vijf, zes jaar de dienst uitmaakt in Schiedam hem alsnog voor de re geling in aanmerking wil laten komen. 'Matsen' Aanvankelijk zag het er nog naar uit dat het idee om de 49-jarige Zijdeveld te 'matsen' door op hem dezelfde regeling van toepassing te verklaren als voor wethouders van 50 jaar en ouder, op weinig verzet zou stuiten. De raad scheen het redelijk te vinden om Zijdeveld voor twintig jaar wet houderschap te 'belonen' met een wachtgeldregeling tot zijn 65ste jaar. Maar naarmate de tijd ver streek werd de weerstand groter. GroenLinks, die het plan. van meet af aan niet zag zitten, kreeg bijval van CDA en WD, twee par tijen die aanvankelijk geen be zwaren hadden. D66 dacht er ver deeld over, en binnen Zijdevelds eigen PvdA begonnen ook al ge luiden te klinken dat dit absoluut met kon. Vakantie In het raadsvoorstel stond maan dagavond heel nadrukkelijk dat de regeling niet moest worden uitgelegd als een kans voor Zijde veld om vijftien jaar op kosten van de gemeenschap vakantie te vieren. Het wachtgeld moest wor den uitgelegd als een Vangnet', voor het geval de ex-wethouder geen emplooi kan vinden. Het was, zoals het raadsvoorstel sug gereerde, enkel een correcte ma nier om met mensen om te gaan. Die redenering deugt in veler ogen niet, omdat iedere wethou der sowieso al recht heeft op zes jaar wachtgeld. Dat is al een aar dig 'vangnet', een riante regeling zelfs, volgens sommigen. Dat Zij develd in zijn twintigjarige poli tieke loopbaan niet voldoende contacten zou hebben opgebouwd om snel elders aan de slag te kun nen wilde er bovendien bij velen niet in. Waar nog bijkomt dat de wethouder niet gedwongen, maar vrijwillig opstapt. Hoe de regeling ook bedoeld is, veel raadsleden willen de schijn voorkomen dat bestuurders elkaar voordeeltjes toeschuiven. In Schiedam, waar veel inwoners van een minimum-inkomen moe ten rondkomen, zou zo'n 'vrien dendienst' wel eens slecht kun nen vallen. Die taxatie klopte ook als een bus, getuige Zijdevelds ei gen verklaring dat hij op straat het woord 'zakkenvuller' kreeg nageroepen. Moeilijk Het is ook moeilijk uit te leggen aan het publiek dat een wethou der, die ooit de portefeuille socia le zaken beheerde en zich als zo danig conformeerde aan de regel dat werklozen een sollicitatie plicht hebben willen zij het recht op een uitkering behouden, zelf van die verplichting zou worden vrijgesteld Is een wethouder zover boven de kiezer verheven, dat een bijstandsuitkering voor hem te min is mocht hij er niet in slagen werk te vinden? Ook al is de regeling nu verdaagd, in de raadszaal van Schiedam is een onwelriekend luchtje blijven hangen. Eerstens omdat burge meester Scheeres tot na de raads verkiezingen heeft gewacht met het te berde brengen van zijn om streden voorstel. En tweedens omdat het voorstel niet is inge trokken, maar wordt aangehou den. De gedachte daarachter is dat er nu geen meerderheid voor gevonden kan worden, maar in de toekomst misschien wel. Gaat de raad voortaan alle voorstellen waarvoor zich niet direct een meerderheid aftekent zo behan delen? Dat is, op z'n zachtst ge zegd, een merkwaardige wijze van besturen. Scheeres zei maandagavond dat er wat hem betreft bepaalde om standigheden zijn waaronder Zij develd toch recht moet hebben op verlengd wachtgeld. Medische omstandigheden (Zijdevelds ge zondheid), of de situatie op de ar beidsmarkt. Zieke en langdurig werkloze Schiedammers, die aan gewezen zijn op een uitkerinkje, zal zo'n medeling buitengewoon wrang in de oren klinken. .WETEN WAT JE WILT. EEN BEWUSTE KEUZE VOOR JE STIJL VAN LEVEN, VOOR JE KLEDING. JE LEdGb SHIRT PAST DAARBIJ. WANT LEdOb IS NET ZO VEELZIJDIG ALS JE DAT ZELF BENT. Kwaliteit en een ruime keuze (ook in MOUWLENGTE-7) PASSEND BIJ JE EIGEN STIJL EN GEVOEL. IEDERE OCHTEND WEER. THE ACCENT ON SHIRTPERFECTION NNEN (wBIelCENTRUM DE L |p§§fö37 DD VLAARDINGïg 3PfflSfc6EOON (010-X45&

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1