11 Huisvestiging asielzoekers Maassluis hapert Rijdende keuken trekt bekijks Rotterdams Dagblad 'PvdA is ais een ayatollah die doodvonnis partijen uitspreekt' 'Beroepsovervaller': reacties slachtoffers zwaar overdreven Zijdeveld klapt voor college van vijf partijen Oud en nieuw ontmoeten elkaar in haven Gemeenteraad moet nog toestemming geven voor de huur van twee panden Nachtzuster mishandeld Autodief bekent meer misdrijven Scooterdieven gearresteerd Vier inbraken in kelderboxen Diefstal uit kantoor Kledingdief in de tram betrapt Portefeuilles verdeeld Vlaardinger»: gerechtelijke stappen tegen provincie Auto's gestolen Brand in woning 4 ;Önyoorstelbare verstelbare beddenshow bij CHRIS COPPENS slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 010-4268717. J dsg^aptlï' Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaals 22 3131 BT Gaardingen tel.: 0 J0-2340055/ fax.4349754 Delft/Maassluis - De politie heeft een 51-jarige man uit Maassluis aangehouden en overgebracht naar een politiecel, nadat hij een 56-jarige nachtzuster in het Rei- nier de Graaf Gasthuis had mis handeld. De politie trof de man liggend op de grond aan de Oude Langendijk aan. De man was dronken en had door zijn val een fikse hoofdwond opgelopen. Nadat de Maassluizer in het zie kenhuis was behandeld door de EHBO, vond de nachtzuster, ge zien de ernst van de hoofdwond, het noodzakelijk dat de man werd opgenomen. De Maassluizer was het daarmee niet eens en gaf de verpleegster enkele klappen. De politie moest de zuster ontzetten en bracht de agressieveling over naar het politiebureau. De nacht zuster hield een gezwollen ge zicht en een kapotte lip over aan de confrontatie met de dronkelap. Rotterdam/VIaardingen - Een 23- jarige Vlaardinger die afgelopen zondag in Rotterdam een auto had gestolen, heeft bekend nog meer op zijn kerfstok te hebben. Tijdens het verhoor gaf hij toe diezelfde dag ingebroken te heb ben in een snackbar aan de Dirk de Derdelaan. Met een 24-jarige Schiedammer had hij de gokkast opengebroken. Voorts bekende de Vlaardinger de afgelopen week in Schiedam drie kelderboxkraken en diverse win keldiefstallen te hebben ge pleegd. Uit de kelders verdwenen twee fietsen, een bromfiets en en kelegereedschappen. De buit van de diefstallen bestond uit par fums, scheermesjes en speelgoed. De Vlaardinger is inmiddels voor geleid aan de officier van justitie. Hoek yan Holland - De politie heeft gisteravond twee inwoners van Hoek ran Holland aangehou den in verband met de diefstal van een bromscooter. De moder ne Uveewieler werd gestolen uit een winkel aan dc Harmonie straat. Beide verdachten, 32 en 35 jaar oud, bekenden het vervoer middel te hebben ontvreemd. Schiedam - Op vier plaatsen in Schiedam is de afgelopen dag en nacht ingebroken in kelder boxen. Uit bergruimten aan de Parkweg en de Hogenbanweg werd gereedschap gestolen en aan het Faassenpiein - waar twee boxen werden opgengebroken - werd onder meer een fiets wegge haald. Schiedam - Uit het kantoor van een bedrijf aan de Valeriusstraat in Schiedam is een portemonnee gestolen. De werknemer had die opgeborgen in een koffer. De dief zag echter kans de koffer open te maken en ongezien het pand te verlaten. Schiedam - Een oplettende reizi ger in de tram van Schiedam naar Rotterdam heeft er gisteren voor gezorgd dat een kledingdievegge is gepakt. Zij zag een vrouw kaartjes van kleding verwijderen. Daarop waarschuwde ze de tram bestuurder, die op zijn beurt de politie alarmeerde die de vrouw arresteerde. Ze had de kleding ge stolen bij C A in Schiedam. Oud en nieuw ontmoeten elkaar in de Maassluïse haven. Het oerdegelijke oudeam- bachtswerk vindt het pro- dukt van de technische twintigste eeuwse per fectie naast zich, op de werf van De Haas bedrij ven. De mon teurs van De Haas moeten op verschil- lendgebied in zetbaar zijn en draaien hun hand dus niet om voor twee zo verschillen de projecten. Dan werken ze weer aan het oude voorma lige vissers schip de Gees- je uit llrk (rechts op de foto), op een andermoment wordt de draagvleugel bootonder handen genomen. Beide schepen krijgen momenteel een nieuwe motor. De snelle nieuwe krijgt twee motoren van een veelvoud van paarde- krachten ten opzichte van de Geesje, die het ook met maar één motor moet doen. De draagvleugelboot krijgt bo vendien nieuwe beveiligings apparatuur. De trotse zegs manvan De Haas: „Dat kun nen ze wel aan ons overlaten. In de vijftiger jaren hebben we nog eens zelf zo'n boot ge bouwd." Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad Maassluis - Er viel gisteren tij dens de officiële presentatie van het Programma op Hoofdzaken niet aan te ontkomen. Dc coalitie partners CDA, WD, D66 en RPF SGP/GPV hadden zich nog zo voorgenomen niet te reageren op alle aantijgingen die door middel van ingezonden brieven door de PvdA dc afgelopen weken in een huis-aan-huisblad zijn gepubli ceerd. Maar in een poging een eind te maken aan het geruzie in politieke kringen, wilden dc ver schillende fractievoorzitters zien toch verdedigen. De PvdA verwijt de coalitiegeno ten WD. CDA en D66 dat ze ach ter de schermen al een en ander hadden bekonkeld voor de open bare besprekingen plaatsvonden, en de socialisten hebben gene geerd. De uitspraak van CDA- fractievoorzitter Harm Woudstra dat de PvdA wel degelijk is bena derd, werd door PvdA-lijsttrekker Pieter Kromdijk als een leugen betiteld. Ook vindt Kromdijk dat de christen-democraat de zaken omtrent de coalitievorming niet eerlijk naar buiten heeft ge bracht. „De WD, het CDA cn D66 hebben Anton Wustrow gedwongen af te treden. Het rumoer rond de PvdA-wethoudcr kwam hen zo kort voor de verkiezingen natuur lijk goed uit," slak Kromdijk zijn kritiek niet onder stoelen of ban ken. Woudstra: „Dat is een on voorstelbaar smerige opmerking. Kromdijk heeft politiek chantage willen plegen door te zeggen dat het consequenties zou hebben als Wustrow aan de kant zou worden gezet. Nu manifesteert de PvdA zich als een ayatollah die de dood straf uitspreekt over de politieke partijen." Ook D66-wethouclcr Jan Storm kon de verleiding nog één maal te reageren niet weerstaan. „Na de verkiezingen is zuiver en eerlijk gehandeld. Er gingen niet alleen geruchten dat dc PvdA in de op positie zou gaan als ze niet moch ten aansluiten bij de coalitievor ming, maar De Bruin, Kromdijk en Hoogendijk (allen PvdA-raads- leden, red.) hebben, dat zelf ge zegd" „Er zijn," stelde John Scheerslra (WD) onomwonden vast. „voor de verkiezingen geen onderlinge afspraken gemaakt. Het vertrek van wethouder Wustrow heeft geen enkele rol gespeeld bij de co alitievorming. Dat het college is teruggegaan van vier naar drie wethouders, was al veel langer de bedoeling. Wij betreuren het dat de PvdA zo tekeer is gegaan in de pers. Er zijn duidelijke mogelijk heden geboden om tot een aan sluiting bij het college te komen. Fractievoorzitter Robert Punt Maassluis - In Maassluis werd gisteren ook de verdeling van de portefeuilles in het college van b en w bekend gemaakt. Sociale zaken, volksgezond heid, maatschappelijk werk, personeel en organisatie, doel groepenbeleid, samenlevings- beieid en volkshuisvesting ko men voor rekening van wet houder Ruud Timmermans (CDA). Jan Storm (D66) krijgt ruimtelijke ordening en stads ontwikkeling, milieubeheer, communicatie, civiele werken, verkeer en vervoer alsmede groenvoorziening op- zijn bord je. Leny Wesenhagen (WD) krijgt de verantwoording over financiën, i nformatievoorzie- ning, economische zaken, on derwijs, sport en recreatie en cultuur, heeft gezegd dat zijn fractie geen behoefte had om de plek van de weggevallen wethouder in te vul len, Dat was het begin van de wij ze waarop de PvdA zichzelf bui tenspel heeft gezet." Vlaardingen - De gemeente Gaardingen overweegt gerechte lijke stappen tegen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, omdat het provinciebestuur eigenhan dig het bestemmingsplan voor het Lickebaert-gebied gaat wijzi gen. Daardoor wordt het toch mo gelijk om daar een vuilstort aan te leggen. Verantwoordelijk wethouder Kees van der Windt zegt teleurge steld te zijn in het standpunt van GS. Ook al gaat het waarschijnlijk maar om een formaliteit, omdat milieu-gedeputeerde Hans van der Gist begin dit jaar heeft ge zegd dat het voor hem 'voor 99 procent' zeker is dat de omstre den stortplaats er niet komt. Van der Windt: „Ik ben er pas gerust op als wij ook dat laatste resteren de procent zekerheid hebben dat er geen stortplaats komt." De wet houder, die het nieuws uit de krant moest vernemen, heeft gis termiddag meteen de ambtelijke staf van Juridische Zaken op dracht gegeven om de mogelijk te nemen stappen tegen dit besluit uit te zoeken. „Wjj kunnen het niet aan de bevolking verkopen dat er een \oiiIstort in de Licke- baert komt." aldus Van der Windt. Hij vindt het bovendien vreemd dat GS nu een besluit neemt over een vuilstort die mogelijk, maar in ieder geval niet eerder dan het jaar 2003, in gebruik zal worden genomen. „De huidige afspraken zijn dat elke provincie voor een oplossing van het eigen vuil moet zorgen. Maar in 20CZ, hoort ook de Lickebaert tot de Stadsprovincie Rotterdam, niet tot Zuid-Holland. Dus als deze beleidslijn wordt voortgezet, heeft Zuid-Holland hier niks meer over te zeggen." Vlaardingen/Maassluis - In Vlaardingen is gisteren een uitte Volkswa gen Golf gestolen. De auto stond geparkeerd aan de Holysingel. In Maassluis verdween vanaf de Van Bccthovenlaan een blauwe BMW. Maassluis - De brandweer van Maassluis is vannacht uigerukt voor een brandje aan de Frederik Hendrikstraat. Daar werden in een leegstaan de woning vermoedelijk twee latten in de brand gestoken. De schade viel mee; de woning kwam vol rook te staan. Maassluis - De discussieoverdetwee panden aan de Veerstraat en het Zandpad, waarin de gemeente Maassluis asielzoekers wil huisvesten, is opnieuw opgelaaid. Het blijkt dat het college bij de huur van de panden geen rekening heeft gehouden met de noodzakelijke toestemming van de gemeenteraad. De commissie Sociale Zaken heeft hierop wethouder Ruud Timmermans reeds attent ge maakt, maar hij ging er van uit dat die toestemming niet noodza kelijk was. „Ik verkeerde in de veronderstelling dat het huren van de panden een gedelegeerde bevoegdheid van het college was. Mij is duidelijk geworden dat het niet zo is. Het blijkt dat het be sluit eerst moet worden voorge legd aan de gemeenteraad. Dat gaat dan ook gebeuren." Om zo snel mogelijk de commis sie te kunnen inlichten, riep hij dc raadsleden bijeen voor een vergadering die afgelopen don derdag plaats vond. Daar versche nen echter alleen de WD, RPF en PvdA, waardoor er geen quorum aanwezig was om een besluit te kunnen nemen. De haast van Timmermans was ook niet nodig, want pas in mei is de eerstvolgen de 'echte' raadsvergadering. De vergadering in april staat geheel in het teken van de installatie van de nieuwe raad. Binnen de commissie Sociale Za ken zijn wel diverse wagen ge steld over onder andere de finan ciering van de twee panden. De panden zijn gekocht door de Wo ning Stichting Maassluis (WSM). In het plan is geen rekening ge houden met inrichtingskosten. Ook bestaat in de commissie on duidelijkheid over de financie ring van het brandveilig maken van de panden, wat met name op de Veerstraat 19 aardig wat kan gaan kosten. Verder vraagt de commisie zich af of het Maasluise college heeft gesproken met Mo numentenzorg over de Veerstraat 19, want laatstgenoemde moet wel haar goedkeuring geven aan de verbouwing van het monu ment. De commissie Sociale Za ken komt waarschijnlijk volgen de week weer bijeen. Wethouder Timmermans: „De ge meente huurt de panden van de WSM en hoeft dus niet voor de kosten van de brandbeveiling en interne aanpassingen op te draai en. Die zijn voor de verhuurder. Alle andere kosten vallen onder de door het Rijk beschikbaar te stellen middelen. Wat de gemeen te aan huur per maand kwijt is, bedraagt driehonderd gulden per asielzoeker. Er worden zo'n ne gentien mensen gehuisvest. Voor wat betreft de verbouwing van het pand aan de Veerstraat is Mo numentenzorg akkoord gegaan. Slechts de hai moet aangepast worden om te voldoen aan de vei ligheidsvoorschriften van de brandweer. Er worden in elk ge val geen extra ruimten gecre- eerd." Bezwaren tegen de vestiging van asielzoekers in het monument zijn de wethouder nog niet ter ore gekomen. Voor wat betreft het pand aan het Zandpad zijn omwo nenden wel in opstand gekomen. Met hen heeft volgens Timmer mans inmiddels een 'vruchtbaar gesprek' plaatsgevonden. „Ze ei sen dat er geen alleenstaanden maar gezinnen in onder worden gebracht. We gaan ons best doen dat te verwezenlijken en leggen het voor aan de raad." Door Sander Sonnemans Rotterdan/Schiedam - „De boel wordt veel te veel opgeklopt. Voor de officier van justitie komt dat alleen maar goed uit. Hoe bloedi ger, hoe beter. De slachtoffers moeten niet overdrijven. Er is al leen maar een geldcassette mee genomen. Dat is alles. Het was mij om geld te doen. Niet om mensen." De 34-jarige Rotter dammer H.D. gaf volmondig toe op 27 december 1993 het postkan toor op het Bachplein in Schiedam te hebben beroofd, maar vond de verklaringen van verschillende getuigen te veel aangedikt. „U en de mededader kwamen ge wapend en met bivakmutsen het kantoor binnen," schetste recht bankpresident mr. C. Nunnink- hoven de situatie. „Daar schrok ken de mensen behoorlijk van. Eén van de personeelsleden, die zeven maanden zwanger was, vreesde voor haar baby. Ze deed het in haar broek." Maar de over valler bleef er bij: „De mensen die op een postkantoor werken, zijn toch voor dergelijke situaties ge traind? Ik snap niet dat ze zo gauw in paniek raken." Hij be kende met een riotgun te hebben geschoten. „Maar op mensen heb ik niet gericht." Het wapen werd gebruikt om een beveiligde deur aan diggelen te schieten en zo doende in de ruimte te kunnen komen waar zojuist een cassette met 430.000 gulden was afgele verd. Achter de deur stond het zwangere personeelslid. Ze kreeg glassplinters in haar handen en haar, maar kwam met de schrik vrij. De overval was goed voorbereid. Eerst werden twee vluchtauto's gestolen en op de bewuste dag werd voor het postkantoor ge wacht totdat de geldwagen arri veerde. Zodra die weer weg was, stormde het tweetal naar binnen en loste enkele schoten op de tus sendeur. Omdat die ondanks het versplinterde glas niet open was te krijgen, verwijderde de andere overvaller enkele plafondplaten en klom zo in de beveiligde ruim te. Met de net afgeleverde casset te trachtte het tweetal dc inmid dels gealarmeerde politie te ont vluchten. Aan de achtervolging kwam op de Polderweg een einde. Een trekker blokkeerde de weg en de overvallers belandden met de vluchtauto in het water. Als ge volg van de tuimeling brak de Rotterdammer zijn arm en raakte bekneld. Zijn partner ontkwam. Inde Zijn aandeel in de overval gaf de Rotterdammer grif toe. Maar de naam van zijn kompaan gaf hij niet. Ook over zijn verleden liet hij weinig los. Uit zijn strafblad bleek dat de verdachte al meer malen met justitie in aanraking was gekomen en twee jaar gele den werd veroordeeld tot drie jaar cel wegens een overval. Tijdens zijn weekendverlof in de afgelo pen zomer hield zich schuil bij zijn vriendin. Toen zij hem echter verliet was er geen weg terug. Hij moest iets doen om aan geld te komen en zette een nieuwe over val op poten. „We hebben hier te maken met een beroepsovervaller die een he le grove overval heeft gepleegd maar 'm bagatelliseert," conclu deerde officier van justitie mr. C. de Kimpe. „Hij doet het voorko men alsof overvallen bij het dage lijks leven horen. Hij heeft een ernstig feit gepleegd. Daar kan niet anders op worden gereageerd dan met een langdurige straf. Ik eis zes jaar cel." Raadsman mr. J. Ie Cocq d'Armanville bepleitte een mildere straf. Uitspraak over twee weken. Diverse winkelende mensen in het centrum van Schiedam zijn gisteren niet alleen met boodschappen maar ook met enkele handige tips thuisge komen. Ze namen een kijkje in de bijzondere bus die door het milieu-educatief centrum De Kleine Aarde voor de Hema was geparkeerd. De milieube wuste groepering trekt door de hele provincie met de rij dende expositie De Groene Keuken. De Groene Keuken toont op welke wijze het huis houden zo milieu-vriendelijk mogelijk gedaan kan worden. Mensen kunnen er ideeën op doen dieze in hun keuken kun nen toepassen. De wagen was de hele middag te bezichti gen. Het EcoTeammeldpuntin Schiedam was de initiatiefne mer. EcoTeams zijn groepjes van zes tot acht huishoudens, die in het dagelijks leven, en dan vooral binnenshuis, be wust met het milieu omgaan. Wethouder Bart de Leede (GroenLinks) opende de niet alledaagse expositie. Ze kre gen allerhande milieutïps. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Chris Zijdeveld, die vandaag na twintig jaar wethou derschap afscheid neemt van het Schiedamse gemeentebestuur, heeft een grote voorkeur voor een nieuw college van b en w dat door vijf partijen wordt gevormd. „Ik zal applaudisseren als het lukt om een programcollege op brede basis te formeren," zegt Zijdeveld, die met dit standpunt duidelijk afwijkt van zijn partij genoten in de onderhandelings delegatie. De PvdA-onderhandelaars vin den vijf partijen een veel te breed draagvlak voor hel college. Maar Zijdeveld ziet geen enkel bezwaar: „De politieke mr in Schiedam staan voor - meenschappelijke probier: Uiteraard wordt deze door iet tere partij vanuit een eigen invals hoek benaderd. Maar juist in een tijd met grote irritaties over de politiek is het niet verstandig het college te beperken tot een klei ne groep die met dichtgetimmer de voorstellen komt, Een open college met vijf partijen kan im pulsen geven aan het publieke debat. Het kan de levendigheid in de gemeenteraad vergroten," De voorkeur van Zijdeveld is op merkelijk, omdat hij zelf twintig jaar deel uitmaakte van colleges sn hooguit drie partijen. Dat hij va voor een breed college kiest. heeft veel te maken met de on vrede van Schiedamse kiezers die op de CD stemden. „Het zou goed zijn als daar eensgezinde partijen tegenover staan." zegt Zijdeveld. 'Wilde stemming* Hij hoopt niet dat het aanstaande dinsdag in de nieuwe gemeente raad aankomt op een \vilde stemming' over de kandidaten voor een wethouderschap: „Het zou spelen met vuur zijn. als erop wordt gemikt dat de CD dan steun geeft aan de kandidaten van PvdA en WD. Daar moet men liet niet op laten aanko men." Vanavond, gelijktijdig met do af scheidsreceptie van Zijdeveld in het Stedelijk Museum, vergadert de PvdA-afdeling Schiedam over de cotlegevorming. „Er zal een extra vergadering nodig zijn. want men is er nog niet uit. En het is ongebruikelijk - althans, ik heb het nog nooit meege maakt - dat de afdeling een dringend advies meegeeft aan de onderhandelaars. De leden heb ben zich altijd beperkt tot een be- uordeiing van iiet uiteindelijke resultaat." aldus Zijdeveld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2