13 Schiedam stevent af op wilde stemming WÊÈÈBB 'Chris heeft Schiedam een nieuw gezicht gegeven' Rotterdams Dagblad De Kok-show in Schiedam en Vlaardingen Drenkeling overleden CDA, D66 en Groenlinks weigeren wethouderszetel met steun van CD Campagne tegen extreem-rechts hervat 'Ook veel mensen in gegoede wijken zeggen onredelijke, onwaarachtige dingen over buitenlanders' m WSÊ'© VERBERNE BRILLENMODE IS SPECIAAL VOOR U OP 2e PAASDAG OPEN Bankfiliaal overvallen Autokraker doet snel zaken Steuntrekker maakt amok Insluiper pikt portemonnee Inbraken in bedrijfspanden Autodieven gepakt Negen maanden gevangenis en therapie voor ontuchtpleger Bromfietsers op de bon Vrijdag 8 apnl 1994; Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT VI aardingen tel.: Q10-234Q055/fax.: 4349754 Door Jan Rozendaal Schiedam - De eerste vergadering van de nieuwe gemeente raad in Schiedam, dinsdag 12 april, dreigt op een wilde stem ming uit te draaien bij de benoeming van de wethouders. Ook de verschillende besprekingen die de afgelopen week achter gesloten deuren zijn gehouden, hebben de beide kampen geen millimeter dichter bij elkaar gebracht. CDA, D66 en Groen- Links houden vast aaneen coalitie van vijf partijen, maar de be oogde partners PvdA en WD blijven dat pertinent aftvijzen. Met de flexibiliteit van een plaat stalen deur zyn wat openingetjes gezocht. De 'vijf partijen, zes wet- houders'-variant uit de koker van D66 en het voorstel van de PvdA om het convenenant dat CDA, D66 en Groenlinks hebben geslo ten open te breken. Maar beide opties tasten de fundamenten aan van de door de partijen ingeno men stellingen en bieden dus - in dit stadium - geen oplossing. Nanda Gelderblom (CDA) legt nog maar eens uit vanwaar dat brede college: .Alle vijf partijen willen hetzelfde. De bewonersver- enigingen roepen dat we met vijf partijen aan de slag moeten. En als je één partij uitsluit, dan komt die automatisch in de oppositie met de CD. Dat willen we onszelf niet aandoen, maar gunnen we anderen ook niet," aldus Gelder blom, daarbij Gemeente Belang en Solidair '93 over het hoofd ziend. Overgeleverd Adri Reijnhout (D66) gaat wat meer op de politieke achtergron den in en dat komt er op neer dat het convenant ook is gevormd om een overlevering te voorkomen aan de PvdA en WD. „Zij willen de macht hebben, want inhoude- Schiedam - Twee personen met bivakmutsen op hebben vanoch tend rond negen uur in Schiedam een filiaal van de ABN/AMRO- bank overvallen. Hoe groot de buit is en of bij de overval vuurwapens zijn ge bruikt, is niet bekend. Direct na de overval werd een buurtonder zoek ingesteld. De daders waren vanochtend nog voortvluchtig. Vlaardingen - Dankzij een tip van een voorbijganger heeft de politie gisteren een autokraker kunnen arresteren. De man, een 29-jarige Vlaardin- ger, had aan de Van Hogendor- plaan in zijn woonplaats een ra dio-cassetterecorder uit een auto De dief werd even later in de buurt van station Vlaardingen- Oost aangehouden. De buit had hij echter al verkocht. Er wordt een onderzoek ingesteld om de heler te achterhalen. Vlaardingen Een 24-jarige Vlaar- dinger heeft gisterochtend be koorlijk huisgehouden toen hij bij de sociale dienst aan de Hoflaan geen geld kreeg. De man werd daarover zó kwaad dat hij twee ruiten insloeg. Hij werd aangehouden en kreeg een proces-verbaal. Schiedam - In een bedrijf aan de Nieuwe Mathenesserstraat in Schiedam is gisteren door een in sluiper een portemonnee ont vreemd. Een onbekende man zag kans on gezien een kantoortje te doorzoe ken en de knip weg te nemen uit een bureaulade. lijke bezwaren tegen een coalitie van vijf partijen heb ik nog niet gehoord. Ja, dat het niet slagvaar dig zou zijn. Maar ik ken zat voor beelden van twee- of driepartijen- colleges die niet slagvaardig zijn geweest. Ook in Schiedam. Kijk maar eens om je heen, in heel veel steden worden op dit moment een brede coalitie gevormd. Zouden ze het daar dan allemaal mis heb ben? Dat geloof ik niet." Waarom in Vlaardingen (vier par tijen met PvdA) en Rotterdam (vijf partijen met PvdA) wel, en in Schiedam niet? Reijnhout weer: „Omdat bij de Schiedamse PvdA een paar mensen het voor het zeg gen hebben, die nog in de jaren '70-sfeer zitten. Die houden nog vast aan de ouderwetse manier van politiek bedrijven, die maar één uitgangspunt heeft: het voor het zeggen hebben. Er wordt niet gekeken naar wat het beste voor de stad is." Bespreekbaar Gé Brouwer, PvdA-onderhande- laar en één van de mensen die Reijnhout op het oog heeft, weer legt die kritiek. „Ik heb gezegd dat alle opties bespreekbaar zijn. Zelfs een college zonder PvdA. Willen we er uitkomen, dan moe ten we op nul beginnen. En ja, dat betekent ook dat het convenant van CDA D66 en Groenlinks moet worden ingeleverd." Maar een vijfpartijencoalitie is voor PvdA en WD geen oplos sing. Luub Hafkamp (WD): „Het is voor Schiedam noodzakelijk om snel de problemen aan te pak ken. Dat gaat niet als je als college steeds verdeeld met voorstellen komt. Dan krijg je discussies in de raad die de zaak steeds zullen remmen." Het overleg zit dus nog steeds muurvast. Dat werd woensdag avond nog eens pijnlijk duidelijk, toen de vergadertijgers van PvdA en WD het om kwart voor tien al voor gezien hielden. Normaal geen tijd om te stoppen voor door gewinterde politici en daarmee dus de bevestiging dat ze er geen gat in zien. En zo lijkt de wethoudersbenoe ming dinsdagavond uit te draaien op een wilde stemming, waarbij de rol van de Centrumdemocra ten (vier zetels) opeens van door slaggevende betekenis kan wor den, omdat de kampen zonder CD op vijftien (CDA, D66 en Groen links) en zestien (PvdA, WD, Gemeente Belang en Solidair '93 j stemmen kunnen rekenen. Bart de Leede (GroenLinks): „Hoewel ik het me nauwelijks kan voorstellen dat ik hun steun krijg, staat het voor mij vast dat als ik door de CD een wethouders- post zou krijgen, ik dat zal weige ren. Wij zullen die steun niet aan vaarden. En dat geldt ook voor CDA en D66." PvdA en WD gaan niet zo ver. Brouwer: „Wij hebben gisteren van de ledenvergadering de steun gehad om te streven naar een drie- ofvierpartijencollege. Of, als laatste noodoplossing, een min derheidscollege. Natuurlijk het liefst zonder de steun van CD, maar ze hebben een machtsposi tie. Je kunt wel vinden dat ze niet in de raad thuishoren, maar ze zit ten er in. Als college hoefje geen voorstellen terug te halen die dankzij de stemmen van CD een meerderheid halen. Dat geidt ook voor wethoudersbenoemingen." Schiedam - HetAnti-Diskrimina- tie Buro Schiedam heeft 12 april uitgeroepen tot de dag waarop de campagne 'Schiedam Tegen Ex treem-Rechts' wordt hervat. Op die dinsdag wordt de nieuwe ge meenteraad geïnstalleerd, inclu sief de vier raadsleden voor Cen trumdemocraten. De campagne duurt tot 3 mei, de dag van de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Op 12 april wil het Anti-Diskrimi- natie Buro (ADB) dat zoveel mo gelijk mensen, met name zij die in publieksfuncties werken, zichtbaar stelling nemen tegen extreem-rechts. Zij kunnen dat doen door middel van buttons met de tekst 'Geef racisme geen stem'. Ook zijn er vanaf die dag nieuwe affiches verkrijgbaar bij hetADB. In verschillende wijken zijn al ac tiviteiten tegen extreem-rechts op gang gebracht. Zo heeft in De Gorzen de directeur van een openbare school samen met een kerk een affiche ontworpen, waarop - zo is de bedoeling - een groot aantal bekende wijkbewo ners hun handtekening moet zet ten. De poster wordt dan op ver schillende plekken opgehangen en (in klein formaat) bij iedereen door de bus gegooid. Niet-stemmers Het ADB heeft alle buurtcentra in Schiedam benaderd om zelf ook acties te ondernemen. Door de he le stad zullen posters worden op gehangen. Een groep die daarbij met name moet worden bereikt, zijn de met-stemmers. In Schiedam vormden zij bij de ge meenteraadsverkiezingen 38 pro cent. „Dat zijn vaak mensen die het met alles oneens zijn, maar ook een bloedhekel aan CD en CP'86 hebben. Hen willen we dui delijk maken dat als ze toch gaan stemmen op een nette partij, dit een stem tegen extrccm-rechts is," zegt Ge Grubben, staffunctio naris van het ADB. Op de extreem-rechts-stemmers richt de campagne zich niet spe ciaal. „Natuurlijk zijn wij pas te- weden als er nul procent op die partijen stemt, maar het is blijk baar nu eenmaal zo dat een grote groep mensen op extreem-rechts stemt omdat ze zelf racistisch zijn. Daar zijn we niet blij mee, natuurlijk niet, maar laten we maar proberen ze van de rest te scheiden. Daar is toch niks meer mee te beginnen," aldus Grub ben. PvdA-leider Kok bezocht tijdens zijn verkiezingstoernee door Vlaardingen en Schiedam de kraamkamer van het Holy Ziekenhuis. Links op de voorgrond de Vlaardingse wethouder Kees van der Windt. Foto Roei Dijkstra Door Wessel Penning Vlaardingen/Schiedam - Donder dagmorgen vroeg, in het piepklei ne studiootje van Radio Water weg. „Wat is de luisterdichtheid van dit programma?" vraagt de campagne-coördinator van PvdA- lijsttrekker Wim Kok. De minis ter zit ai klaar voor het interview. Hy staat aan het begin van een campagnedag in Vlaardingen en Schiedam. „In totaal luisteren dagelijks twaalf tot vijftienduizend mensen naar ons station," zegt de presen tator Charles Hendriks. De cam pagneman kijkt verbaasd, maar knikt. Kok rekt zich uit: „Die SP is hier nogal groot hè?" Karin Adelmund (nu nog FNV, maar nummer 4 op PvdA-kandi- datenlijst voor de kamerverkie zingen) komt te laat. „Ik kon mijn auto hier in het centrum nergens parkeren." Kok is dan al twintig minuten 'in de lucht'. De minister van Financiën is goedlachs en zal dat de gehele dag blijven. Voor het eerst sinds jaren staat zijn PvdA voorop in de opiniepeilin gen en hijzelf is alweer een aantal maanden één van de populairste politici van het land. Voor een deel dank zij een goede verkie zingscampagne. zegt Kok. „En dat is wat anders dan een gelikte reclamemethode." Kok heeft een klein campagne team meegenomen, waaronder Dig Istha. hoofd voorlichting van de partij. Samen met een andere 'campagne-manager' hebben zij een ander kamertje van het Wa- ter.veg-pand in gebruik geno men. Daar zijn ze druk aan het te lefoneren. Istha zal die dag nooit ver weg blijven van zijn draagba- re telefoon. Istha: „Waarom Kok hier is? We geloven dat we som mige kiezers heel goed via lokale media kunnen bereiken. Van avond zullen toch zo'n vijftigdui zend mensen dit programma aan zetten (het interview met Kok wordt opgenomen, red,). Ja. vijf tigduizend, want uit omliggende gemeenten luisteren ook mensen mee. Toch?" Adelmund, intussen, in het pro gramma: „De mensen in de oude wijken moeten weer een toe komst krijgen." Kok tegen de pre sentator: „Denkt u dat de voor oordelen over buitenlanders al leen in de oude wijken voorko men? Laat ik dan vertellen dat ook veel mensen in de gegoede wijken, die wel een onbedreigd le ven hebben, dezelfde onredelijke, onwaarachtige dingen zeggen." En: „Laten we het nu even niet over Zestienhoven hebben. Daar over gaat een nieuw Rotterdams college binnenkort met een nieu we regering praten." Kok zet zijn werkbezoek even la ter voort aan de andere kant van de A16, in het Holy-Ziekenhuis. Patiënten, verpleegsters en dok toren hangen uit de ramen. Kok stapt al ver voor de ingang uit zijn auto-met-chauffeur. In een mooi pak loopt hij rustig zwaaiend naar het ziekenhuis. Niemand om hem heen. Alle ogen zjjn gericht op Kok. Binnen is het drukker. Na een ge zamenlijk gesprek met vertegen woordigers van directie, onderne mingsraad, de specialisten en pa tiëntenverenigingen, volgt een colonne van afdelingshoofden, journalisten, fotografen en cam pagne-managers de minister op zijn tocht door het ziekenhuis. Het wordt een Kok-show. Een leu ke opmerking tegen een uitbun dig jongetje op de kinderafdeling. „Jij denkt dat ik je nieuwe speel kameraadje bent." Even poseren met Adelmund bij de babietjes in de kraamkamer. En ingetogen fiuisteren op de intensive care-af- deling. Maar langer dan een uurtje kan Kok niet blijven. Als hij ai bij zijn auto staat, klinkt nog eens een hard 'Doei' vanuit één van de ra men. Kok lacht weer breeduit, kijkt naar boven en wuift. Weg is hij dan weer voor een lunch in Schiedam met werkge vers en anderen 'die iets met werk te maken hebben'. In het Proveniershuis volgt onder lei ding van burgemeester Scheeres een discussie met werkgevers over te hoge loonkosten, te veel vakantiedagen en de volgens Kok „grote toekomstmogelijkheden van groot-Rotterdam, al ligt die term hier misschien wat gevoe lig." De weg naar het laatste agenda punt van deze campagnedag - in Den Haag wacht immers alweer het IRT-debat - gaan Kok en Adelmund en gevolg te voet. In een studio in de bijna afgebroken Passage moet alweer een inter view met een lokaal radio-station plaatsvinden, bij radio Schiedam ditmaal. De presentator is even Adelmunds' naam vergeten. „Ja, ik verwar u altijd met Adelheid Roosen." En weer spreekt Kok over gelijkberechtiging en het be lang van werkgelegenheid, „zon der daarbij het inkomen te verge ten." Misschien is het maar een pose, maar Kok blijft geduldig en in een voortreffelijk humeur. Dig Istha schiet de medewerkster van radio Schiedam nog even aan. „Hoe groot is de luisterdicht heid? Er luisteren hiernaar toch wel zo'n vijftigduizend mensen?" „Nee, niet zoveel. Schiedam heeft maar net zeventigduizend inwo ners." Istha weer: „Ja, maar uit omliggende gemeenten trekken jullie toch ook luisteraars." Nou nee, zegt ze.Het schijnt toch dat vooral echte Schiedammers naar radio Schiedam luisteren." Schiedam - Vannacht is ingebro ken in een bedrijfspand aan de Jan van Riebeeckweg. Om binnen te komen werd het slot van een toegangsdeur gefor ceerd. Uit het pand verdwenen een krat bier en een krat limonade. Bij de politie werd gisteren ook aangifte gedaan van een inbraak in een bedrijfsruimte aan de Nij verheidstraat. Nadat een ruit werd vernield, werden een boormachine en een slijpmachine gestolen. Schiedam - De politie van Schiedam heeft vannacht twee Rotterdammers aangehouden die in een gestolen auto in de Nieuw- straat reden. Het voertuig bleek in Rotterdam te zijn ontvreemd. De inzitten den, 38 en 39 jaar oud, zijn overge dragen aan de Rotterdamse poli tie. Een 30-jarige inwoner van Vlaardingen is gistermiddag door nog onbekende oorzaak op de Covert van Wijnkade in Vlaardingen in het water te rechtgekomen en overleden. Een getuige en de politie zijn nog in het water gesprongen, enige tijd later'gevoigd door duikers van de brandweer. Na een korte zoekactie werd de Vlaardinger boven water gehaald en in zorgwekkende toestand per ambulance over gebracht naar een zieken huis. Daar is de man later overleden. Foto Roei Dijkstra Schiedam - „Een droomaf- scheid. Mooier kan je het je niet voorstellen." Chris Zijdeveld ge noot gisteravond tijdens de fees telijke afscheidsbijeenkomst in het Stedelijk Museum met voile teugen. De belangstelling was enorm. Het ene cadeau was nog ludieker dan het andere. En Zij develd moest er smakelijk om la chen. Hij bulderde toen iemand hem een foto van vorig jaar, vergroot tot posterformaat, overhandig de. Chris Zijdeveld, gehuld in een zwart leren broek en een al even 'wild' kolbert. „Dat was," blikte Zijdeveld met zichtbaar genoegen terug, „vorig jaar. Mij was gevraagd het Open Popfesti val te openen en vooral wild ge kleed voor de dag te komen. Nou, die uitdaging heb ik aange nomen. De reacties waren niet van de lucht.. Er was zelfs ie mand die zich niet kon voorstel len dat ik, in mijn lederen kos tuum, wethouder was." Het regende niet alleen flessen drank en andere geschenken. Onderscheidingen kreeg hij ook. Tijdens de besloten bijeenkomst wad hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, kreeg bij de Aleidapenning op gespeld en kon hij ook nog eens de gouden PvdA-speld in het knoopsgat van zijn jasje steken, 's Avonds werd hem tijdens het druk bezochte feest ook nog eens meegedeeld dat hij in de le denvergadering van de Schiedamse afdeling van de PvdA met algemene stemmen was gekozen tot secretaris. „Ik neem weliswaar afscheid, maar verdwijn niet uit Schiedam. Ik blijf actief in de po litiek," liet Zijdeveld er geen misverstand over bestaan. Als het aan de opgestapte wethouder ligt, zal hij niét te lang gebruik maken van het wachtgeld dat hem de komende zes jaar in het vooruitzicht is gesteld. „Ik heb een concrete aanbieding gehad, maar die voldeed niet aan de door mij gestelde criteria. Ik wil bezig zijn op een piek waar ik in vloed kan uitoefenen op milieu gebied. In dienst treden bij een organisatie behoort tot de moge lijkheden. Aan de andere kant bestaat ook de kans dat ik een ei gen bureau begin en de markt op ga." Zijdeveld zei in het bijzonder te hebben genoten van de toe spraak die burgemeester Scheeres 's middags had gehou den. „Chris," besloot Scheeres zijn rede, „liet zich bij zijn stand puntbepaling niet leiden door de vraag met welk beleid hij popu lair zou worden. Het aardige is dat in weerwil van alle discussies achteraf nauwelijks meer een wanklank te horen is. Nu het ABC-complex uit de verf komt, vindt men. het toch wel mooi. Chris heeft Schiedam een nieuw gezicht gegeven. Een gezicht waarmee onze stad met trots de volgende eeuw in kan. En tegen die tijd ook niet meer met de au to, maar met de metro." Rotterdam/Schiedam - De38-jari- ge Schiedammer A.B. is schuldig bevonden aan het jarenlang sek sueel misbruiken van twee nich tjes. Eén van hen werd zelfs door haar oom verkracht. De man werd gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Daar naast moet hij zich onder toezicht stellen van cle reclassering en een behandeling van het Riagg onder gaan. In het rechtbankverslag van twee weken geleden werd abusievelijk vermeld dat één van de twee meisjes ook door haar eigen vader werd misbruikt. De vader had niets met de ontucht van doen. Het waren de Schiedammer en een oudere broer die zich regel matig aan de meisjes vergrepen. Eén maai vierden de broers hun buitensporige seksuele driften zelfs tegelijk bot op één van de meisjes. Verklaring De verdachte kon tijdens de be handeling van de zaak geen ver klaring geven voor zijn verwerpe lijke gedrag. Hij begon met zijn praktijken in 1980 en ging daar de twee volgende jaren mee verder. De nichtjes van zes en negen jaar moesten meermalen allerlei on tuchtige handelingen bij hem verrichten. In 1985 werd cén van hen tijdens de vakantie in België door haar nu 38-jarige oom ver kracht. Eerst ontkende de Schiedammer gemeenschap niet haar te hebben gehad, maar later gaf hij toe dat het meermalen zo ver was geko men. Raadsvrouwe mr. Nijman-Kraus pleitte voor een lichtere straf omdat volgens haar één van de ten laste gelegde feiten inmiddels is verjaard. Vlaardingen - Bij een verkeers controle op de Zuidbuurtseweg in Vlaardingen heeft de politie giste ren vier bromfietsers op de bon geslingerd. Twee brommers had den een te groot vermogen en dc andere twee maakten te veel ge luid. Verder zijn op deHolvsinget en Burgemeester Heusdenslaur, vijf automobilisten bekeurd voor het rijden door rood licht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2