13 Rumoer om viaducten in tracé Rijksweg 19 Veel kritiek op kappen bomen I Rotterdams Dagblad Gele ambulance: niet mooi, wel veiliger Bulva ingesloten in parkeergarage Boze bewoners: 'Gemeente komt belofte niet na' 'Warmtecentrales niet extra brandgevoelig' Provincie keurt bouw Spaland-school goed Sir H^^H|w|!§Sili lSfj%S5iil8lSllllfiii XxM Tachtig mille voor vogelasiel Botsing door te veel drank Kelderboxen weer in trek Man steelt parasol Gokkasten opengebroken GroenLinks in Schiedam 'Vuilcontainers naar achteren' Gezin uit huis na bedreiging SEAC reizen MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD- OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAA: 20 april 1994 Star Waterweg I Regio Waterweg I Westhavenplaats 22 I 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.4349754 Hoek van Holland - Piet Rensen, dc beheerder van het vogelasiei De Houtsnip in Hoek yan Hol land, heeft gisteren een cheque van 82.000 gulden in ontvangst genomen van de Nationale Post code Loterij. De stichting 'Doen', een van de onderdelen van de Postcode Lo terij, heeft dat bedrag beschik baar gesteld voor uitbreiding en renovatie van het vogelasiel waar jaarlijks duizenden vogels worden binnen gebracht. Het gaat daarbij vaak om olieslacht- offers op de Noordzee. Maar ook veel vogels die in het verkeer gewond zijn geraakt en hulpbe hoevende jonge dieren worden er opgevangen. Driekwart van de behandelde vogels, vorig jaar waren het er in totaal ruim ne genduizend, kan na een kort of lang verblijf in het asiel weer worden teruggezet in de natuur. De Houtsnip is al actief sinds het begin van de jaren tachtig en al die tijd kampt de instelling met grote financiële problemen. De bijdrage van de Nationale Postcode Loterij zal worden ge bruikt voor de bouw van drie waterbassins op het buitenter rein. Daar zal dan plaats zijn voor ongeveer honderd vogels. Ook de hoogst noodzakelijke re novatie van een van de loodsen zal van het bedrag van 82.000 gulden kunnen worden betaald- Gemiddeld verblijven er in De Houtsnip dagelijks zo'n vijftig tothonderd vogels. De perma nente expositie wórdt jaarlijks door zo'n tweeduizend mensen bezocht. Den Haag - Door de bouw van drie viaducten, een aquaduct en een tunnel kan het tracé van de nieuw aan te leggen rijksweg tus sen Schiedam en Rijswijk bijna niet meer gewijzigd worden. Daardoor worden milieuvriende lijke alternatieven voor de weg nagenoeg onmogelijk. Met dit argument hebben de werkgroep Stop Rijksweg 19 en bewoners van de Kalmoeskade in Den Hoorn gisteren in een spoed procedure Raad van State-rech- ter mr. J. de Vries om uitstel van de bouw van de vijf verkeerswer- ken in Schipluiden gevraagd. De gang naar de Raad van State was noodzakelijk geworden omdat Rijkswaterstaat op het punt staat voorbereidingen te treffen voor de bouw van de viaducten, het aquaduct en de tunnel. Rijkswa terstaat maakt daarbij gebruik van vijf, in november vorig jaar door de gemeente Schipluiden verleende bouwvergunningen. Vólgens woordvoerder H. Tetter- oo van de werkgroep kosten de verkeerswerken 52 miljoen gul den. Daardoor zou op het moment dat de minister van Verkeer en Waterstaat een beslissing neemt over het tracé in totaal reeds 66 miljoen gulden zijn geïnvesteerd in het noordelijk deel van de weg. „Door dit geld wordt de milieu-ef fectrapportage voor de weg op on toelaatbare wijze beïnvloed," zei Tetteroo. Volgens de werkgroep is aan de hand van verkeersprognoses nog steeds niet aangetoond dat de snelweg drie rijbanen moet krij gen. Reservering van twee derde rijstroken betekent dat het ge luidsscherm verder van de weg komt af te staan. Daardoor zou twee keer zoveel lawaai voor de omgeving ontstaan. Raad van State-rechter De Vries laat spoedig weten of Rijkswater staat mag beginnen met de aan leg van de snelweg. Door Ben van Haren Vlaardingen - De bomenkap, die op vele plaatsen in Vlaardin- gen is uitgevoerd door de afdeling groen van de Dienst Milieu, ondervindt veel kritiek. In de eerste de beste vergadering van de raadscommissie groen onder leiding van D66-wethouder Ton van der Steen, kreeg het hoofd van de afdeling, Ineke Bak ker, het zwaar te verduren. Van een boze inspreker uit de Bab- berspolder en van verschillende raadsleden. „Wie is eigenlijk de baas bij de ge meente?" wilde een woedende J. van de Mark weten. Hij heeft na mens een groot aantal bewoners uit de buurt van Park 't Nieu- welant zich vorig jaar al beklaagd over de verwijdering van met na me grote treurwilgen. Voor de nieuwe commissie citeerde hij uit de brief van begin dit jaar, waarin (ex-)wethouder Van Ardenne be loofde dat rekening zou worden gehouden met de wens van de be woners om zonodig oude bomen pas te kappen als nieuwe aan plant is aangeslagen. Die belofte kwam nadat de bewoners bij de raadscommissie hadden ge klaagd. „Wat beloofd werd in deze brief van voor de verkiezingen, is niet gebeurd. Er is niet gedaan wat u, de commissie, en de wethouder hebben toegezegd. De uitvoeren de ambtenaar is volgens mij op nieuw buiten zijn boekje gegaan. Mevrouw de vorige wethouder mag dan telefonisch haar veront schuldiging hebben gemaakt, maar daar kopen we niks voor. Wij vragen ons af wie nu eigenlijk de baas is en daarom wil ik in het openbaar antwoord krijgen." Van de Mark zou oorspronkelijk met een buurtbewoonster de raadscommissie op video tonen hoe in strijd met de afspraken is gehandeld. Dat kon niet door gaan. „Deze vrouw is niet meege komen. Na een gesprek met een van de ambtenaren is ze over de rooie gegaan en tevens is ze van mening dat het allemaal toch niks helpt," vertelde Van de Mark. Hoofd Bakker van de afdeling groen, sport en recreatie reageer de met de opmerking dat ze vori ge malen ook al heeft gezegd, dat Park 't Nieuwelant de gemeente lijke dienst grote zorgen baart „Er staan bomen van meer dan veertig jaar oud die gewoon op zijn en met bijvoorbeeld takver- lies te maken hebben. Enkele ja ren geleden zijn we al begonnen met nieuwe aanplant. De rest wordt volgens plan uitgevoerd en daarbij hoort ook de kap van oude bomen zoals de treurwilgen, die de ontwikkeling van jonge aan plant belemmeren." Rien Lensvelt (SGP/RPF/GPV) trok de juistheid van het gemeen telijk groenbeleid in twijfel. „Er wordt de laatste jaren meer groen weggehaald dan voorheen en soms onnodig," zei hij met als voorbeeld de Insulindesingel, om de hoek van zijn woonstraat. Bakker reageerde alert: „Daar zijn berken verwijderd en van de Soendalaan afkomstige volwas sen linden herplant. We maken jaarlijkse een bomenronde door de stad en naast een kapplan ook een boomplantprogramma." De over het neerhalen van 'de prachtige treurwilgen' in 't Nieu welant klagende Van de Mark kreeg van haar te horen, dat de bomen voor de nieuwe aanplant al klaar staan op de kwekerij van de vroegere plantsoenendienst en spoedig de grond ingaan bij hem voor de deur. „Ja, morgen zeker? Dat dacht ik wel, maar het is tegen de afspraak in. De mooie oude bomen zijn nu weg, terwijl was beloofd dat jullie eerst zouden kijken of de nieuwe aanplant aanslaat. Dus eerst nieu we bomen laten groeien en pas als die, zeg na vijfjaar, er fatsoenlijk uitzien de oude bomen kappen. Dat is het enige wat wij bedoe len," verzuchtte de inspreker. Lenie van Halteren-Schilder (WD) wees op problemen in haar vorige woonstraat, de Wilhelmi- nasingel, waar ter bevordering van struikgroei bomen zijn ge kapt en sterk gesnoeid. „Het is niet de eerste keer dat er ruzie ontstaat tussen burgers en de plantsoenendienst. We verwach ten een tactischer optreden in de toekomst," hield zij Van der Steen voor. De wethouder zei veel te verwach ten van het bezoek, dat hij met zyn commissie aan de afdeling groen brengt in september. Daar krijgen de politici dan toelichting bij het groenplan van Vlaardin gen. Vlaardingen - Een automobilist - naar later bleek onder invloed van alcohol - is gisteren bij het parkeren aan de Westhavenkade op een andere auto gebotst. De man, een 47-jarige inwoner uit Capelle aan den IJssel, werd door de politie gearresteerd, maar wei gerde vervolgens een ademanaly se. Zijn rijbewijs is daarop inge nomen en hij moest de nacht in een cel doorbrengen. Schiedam - Kelderboxen waren de afgelopen dagen weer een ge liefd mikpunt van inbrekers. Gis teravond werden uit een kelder box van een woning aan het New- tonplein twee fietsen weggeno men. Dit weekend werd met be hulp van een valse sleutel een kelder aan de Mgr. Nolenslaan betreden, waan a een videorecor der kon worden weggenomen. Aan het Raam werd maandag nacht ook in een kelderbox inge broken. Uit die ruimte mist men nu een gereedschapskist. Schiedam - Een 38-jarige man uit Schiedam deed gisteren een nog al opvallende poging tot diefstal bij de Hema aan het Broersvest. Hij wilde, zonder te betalen, wat herenkleding én een parasol mee nemen. Hij werd echter betrapt en is aan de politie overgedragen. Schiedam - Dieven hadden het gistermorgen voorzien op een ca fé aan het Broersveld in Schiedam. Aan de achterzijde van het pand werd een ruit vernield. Nadat zij binnen waren gekomen werden de gokkasten opengebro ken en ontdaan van het aanwezi ge geld. Schiedam - Warmtekrachtinstal laties zijn niet extra 'brandgevoe lig'. De brand die gisterochtend de warmtecentrale aan het Bach- plein lamlegde en een kwart mil joen gulden schade veroorzaakte is niets meer dan een incident. Er mag niet uit worden opgemaakt dat de tien overige centrales in Schiedam die volgens hetzelfde procédé werken snel het gevaar lopen in vuur en vlam te raken. Dat zegt een expert van het Open baar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) Volgens deze technicus is er sinds 1988, toen de warmte krachtcentrale aan de Damlaan door brand werd getroffen, niets ernstigs meer gebeurd. Hij noemt de installaties juist bijzonder vei lig. De oorzaak van de brand aan de Damlaan is nooit achterhaald. Wat er dinsdagmorgen misging aan het Bachplein is voorlopig evenmin duidelijk. Uit voorlopig onderzoek is gebleken dat een aandrijfstang door de carter is heen geslagen, maar hoe dit kon gebeuren moet nog worden uitge plozen. De fabrikant die de (drie) moto ren voor de centrale heeft gele verd, is ook bij het onderzoek be trokken. De ONS gaat er vanuit dat de technici wel enkele weken nodig zullen hebben om het raad sel te ontsluieren. Ook de repara tie van de uitgeschakelde motor zal enkele weken duren, zodat de Bachplein-bewoners enige tijd Een brandweerman bekijkt de ravage in de centraleaan het Bachplein. Het herstellen van de scha de zal waarschijnlijk enkele weken duren. Foto Roel Dijkstra zijn aangewezen op gewone cv- verwarming. Volgens de ONS functioneren de Schiedamse warmtekrachtinstal laties uitstekend. De centrales zijn opgezet met een dubbel doel. Ze leveren elektriciteit aan het openbare net en warmte voor de cv aan gebouwen. Het rendement van de brandstof (aardgas) die de motoren aandrijft, ligt rond de tachtig procent. In normale cen trales is dat volgens de ONS-tech- nicus ongeveer dc helft: veertig procent. De centrales kunnen zowel voor woonblokken als be drijven worden gebruikt. In Schiedam betrekken onder meer het Schieland Ziekenhuis en Bad Groenoord hun warmte van een warmtekrachtinstallatie. ALARM?06>il Aart van der Wulp (links) en Joop Brokaar bij de gele ambulance: 'Het zal wel wat wennen zijn.' Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Schiedam - In Utrecht wordt 'ie al geruime tijd als een nor maal verschijnsel beschouwd: de gele ambulance. In het Wa terweggebied moet men duide lijk nog wennen aan het nieu we, kanariegele type. Het me rendeel van zo maar wat onder vraagden op straat vindt 'm 'vreselijk'. Die geluiden zijn ook al doorgedrongen tot het GGD-gebouw aan de Harga- laan in Schiedam, maar wor den vrij makkelijk gepareerd. „Het zal wel een kwestie van wennen zijn," reageert Aart van de Wulp (39), sinds 1 janua ri van dit jaar manager ambu- .lancehulpverlening. „Uit on derzoeken is gebleken dat de kleur geel beter in het oog springt dan wit met rood. Geel is veiliger. En daar gaat het om. Sommigen denken dat de gele ambulance tot een andere dienst behoort, maar als straks al onze zeven wagens die kleur een ingrijpende ontwikkeling door. In.de loop van de komen de maanden wordt een nieuwe organisatiestructuur doorge voerd. De reorganisatie houdt onder meer in dat een aantal onafhankelijke takken wordt samengebracht. De jeugd- en algemene gezondheidszorg cn collectieve preventie worden samengevoegd tot één afde ling. De ambulancedienst is in de nieuwe structuur een zelf standige afdeling. Het perso neel heeft een aanzienlijk bre der takenpakket dan voorheen. De verpleegkundigen moeten naast de wettelijk verplichte opleiding, in tegenstelling tot collega's in andere gebieden, een intensive care- en hartbe- wakingsopleiding hebben ge volgd. Eenmaal in dienst bij de GGD moeten de verpleegkun digen andere gespecialiseerde opleidingen volgen. Waar slachtoffers van ongevallen vroeger door de GGD alleen van de straat werden gehaald hebben, weet men gewoon niet en ter behandeling naar het anders meer. De GGD in Utrecht is al een stap verder. Daar is het hele wagenpark al in geel gehuld. Het is zeker geen modekleur. Het geel blijft gehandhaafd." Ontwikkeling De GGD Nieuwe Waterweg- Noord maakt momenteel nog ziekenhuis gebracht, kunnen ze tegenwoordig ter plekke of in de ziekenwagen worden be handeld. „De GGD Waterweg-Noord," zegt Van der Wulp, „moet een goed lopend bedrijf zijn. Hier wordt er naar gestreefd de 31 personeelsleden een groter verantwoordelijkshcidsgevoel te geven om ze gemotiveerd te krijgen en te houden. Door de bredere taakomschrijving kun nen de slachtoffers er op reke nen zo snel mogelijk te worden behandeld." „Veel mensen," neemt Joop Brokaar, hoofd dagelijkse lei ding van de GGD in Schiedam, het woord over, „denken dat de ziekenwagens net als de brand weer wachten totdat er iets ge beurt. Die misvatting moet de wereld maar eens uit. Zeventig procent van het GGD-ritten be- helst zogenoemd bestelver- voer. De rest is spoedvervoer. Men weet kennelijk niet dat de GGD ook patiënten vervoert voor behandelingen of over plaatsing naar een ander zie kenhuis." Het wagenpark van de GGD, die Schiedam, Vlaardingen, Maassluis én Hoek van Hol land als werkgebied heeft, telt zeven voertuigen. Enkeie daar van zijn dagelijks onderweg. In Maassluis is er permanent één inzetbaar. Mocht men aan de Hargalaan bij spoedgevallen niet kunnen beschikken over een ambulance, dan wordt er een 'van de straat geplukt'. Van der Wulp: „Je moet de GGD ei genlijk vergelijken met de poli tie: voortdurend op straat, maar in noodgevallen altijd binnen enkele momenten ter plekke." Vlaardingen - Jan Bulva, midden stander en WD-raadslid, heeft deze week korte tijd ingesloten gezeten in een van zijn bedrijfs auto's. Het gebeurde in de zoge naamde Afrolgarage en werd ver oorzaakt door superkruidenier Bas van der Heijden. Bulva meldde het feit in de raads commissie voor verkeerszaken. „Ik kon de parkeergarage niet verlaten omdat Bas van der Heij den met een lading karretjes de uitgang aan de Kornelis Speel manstraat had versperd. Het heeft zeker een half uur geduurd voordat ik weg kon. Dit voorval bewijst dat dc kostbare verplaat sing van de ingang van de par keergarage naar de Gedempte Biersloot, zoals ik heb voorspeld, weggegooid geld is geweest. Bas van der Heijden breidt gewoon de Schiedam - Schiedam krijgt van daag bezoek van een delegatie kandidaat-kamerleden voor Groenlinks, onder wie mede lijsttrekker Mohamed Rabbae en Paul Rosenmöller. Na een aantal werkbezoeken is er vanavond in de Amstelbron aan de Koemarkt een bijeenkomst, waar met de GroenLinksers kan worden ge praat. In tegenstelling tot wat we gisteren meldden, begint dit om achtuur. Schiedam - Over de woning bouw is nog geen besluit geno men, maar een school mag er wel worden neergezet in Spaland- Oost. Gedeputeerde Staten hak ten gisteren na een jaar lang wik ken en wegen de knoop door. De Dienst Educatie yan.de gemeen te Schiedam is opgelucht Met de bouw van de openbare basis school, die zestien lokalen krijgt en maximaal vijfhonderd leerlin gen kan huisvesten, kan al over een maand worden begonnen. De bouwtekeningen liggen al ruim een halfjaar klaar. Reden voor GS om de beslissing uit te stellen was het negatieve advies van de Provinciale Plano logische Commissie. Deze com missie wees erop dat de school binnen de geluidseontouren van Zestienhoven komt te liggen. Daarbinnen mag niet worden ge bouwd. Gedeputeerde Staten vinden de gegevens waarop deze contouren zijn gebaseerd echter verouderd. Bovendien zit Schiedam-Noord te springen om een nieuwe basisschool, rede neert het provinciebestuur. De Woudhoekschool vangt momen teel de leerlingen uit Spaland- West op, maar een groot deel van deze school is slooprijp. Aan die situatie moet snel een eind ko men. De gemeente Schiedam wil in Spaland-Oost ook woningen bouwen, maar daarover heeft de- provincie nog geen uitspraak ge daan. Ook dit plan is afhankelijk van de stippellijn die de geluids zone rond Zestienhoven aan geeft. Verwacht wordt dat GS zich eind mei, begin juni over de woningbouw uitspreekt. Behalve voor de gemeente is die uit spraak ook van groot belang voor de nieuwe school. Het leerlin genaantal is mede gebaseerd op woningbouw in het oostelijk deel vanSpaland. opslagruimte van zijn winkel uit met openbaar terrein." Ton van der Steen, die het wet houderschap op verkeersgebied heeft overgenomen van Agnes van Ardenne-van der Hoeven, be loofde - met de hinderwetvergun ning in dc hand - actie te onder nemen tegen de supermarkt. Lenie van Halteren-Schilder (ook WD) vond dit een boude toezeg ging: „Ik geef u weinig hoop, want Bas van der Heijden trekt zich niks van de afgesproken re gels aan en doet al jaren gewoon waar htj zin in heeft." Vlaardingen - De winkeliers van de Van Hogendorplaan willen dat de vuilcontainers voor hun deu ren verdwijnen. De vertegen woordiger van de middenstan ders, Roodenburg van de Organi satie van Ondernemers (ÓVO), heeft dat bepleit in de raadscom missie verkeer. „De vuilcontai ners staan nu op verkeerde plek ken, namelijk op de parkeerplaat sen aan de voorkant van het win kelcentrum. Ze kunnen veel be ter aan de achterkant van de win kels en de woningen staan," op perde Roodenburg. Wethouder Van der Steen beloof de hierover in overleg te treden met zijn collega Van der Windt (milieu). Vlaardingen - Een Vlaardings ge zin uit de Speenkruidstraat is gis terochtend ondergebracht in een andere woning omdat het be dreigd werd. Afgelopen weekein de onstond tussen één van de fa milieleden en iemand anders on enigheid na de verkoop van een auto. Daarbij zou zijn geschoten met een vuurwapen, maar dat heeft de politie nog niet hard kun nen maken. Omdat de Vlaar- dingse familie gisteren bang was dat de bedreigers terug zouden komen, werd de politic ingescha keld. Er is inmiddels een onder zoek gaande. 599,- strand ƒ1839,- Hurghada Rode Zee 8 d./7 n. Sri Lanka Rondreis 16 d./14 n. Vertrekken vanaf Brussel. Voor ai Ie vakanties en alle vliegtickets. B. v. Haarenlaan 782 Schiedam 010-4716777 W

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2