15 'Die zwerver met die baard, dat is een mooie man' Alle oude olietanks gaan de grond uit Voortaan gaat u eerder in bad. Jonge Roth-theatermakers denken het beter te weten Commissie-rapport Beroemd Andere Markt verplaatst Eerste uitzending Gospel-Channel TV Lezing oyer eendenkooien D66 op campagne i&sii wPf* WW WiWSmBi Van Vlaardingse haringkoppen, Schiedamse jeneverneuzen en Maassluise slakken in het nieuws aan de Waterweg FIJNE VROLIJKE VOORJAARSMODE IN NATUURLIJK KATOEN EN LINNEN =Daolderop het waaigat iedere dag Rotterdams Dagblad Vrijdag 22 april 1994 Het politieke circus up plaatselijk niveau draait weer. Terwijl de re clame-karavaan voor het Haagse circus luid schreeuwend zijn fina le-ronde maakt, buigen gemeenteraadsleden zich over de eerste stukken die het nieuwe college van burgemeester en wethouders hebben afgescheiden. In de voorbereidende commissievergaderingen krijgen nieuwko mers van blijvers ais oudere collega's en ambtenaren te horen wat zo al de gewoontes zijn. Waarmee de beloofde bestuurlijke vernieuwing bij voorbaat de nek omgedraaid dreigt te worden. Met overbodige uitleg en snoeverij van (te) langzittende commis sieleden, die bij gebrek aan eigen inbreng zich desnoods initiatieven van ex-collega's toecigenen, vinden intimidaties plaats. Gelukkig zijn er nieuwelingen, soms met veel meer kennis van zaken en el ders opgedane ervaring, die met een directe vraag het juiste gewicht van de kwestie aangeven en de breedsprakige ziitenblijver dan tot echt nadenken dwingen. Niet alle nieuwelingen hebben dat. Ook daar zitten praters onder, die niks te zeggen hebben. Zoals bij de zittenblijvcrs ook mannen en vrouwen zijn, die niet van prietpraat houden. Of er duidelijke be sluitvorming tol stand komt, hangt natuurlijk vooral af van de kwali teit en inzet van de voorzitter. In de commissies, die ik deze week in Vlaardingen bijwoonde, kwam ik twee heel verschillende voorzitters tegen. Beiden hebben ervaring in die functie. Beiden hebben nu ook niet nieuwe werkterreinen te maken. De een (wethouder Van der Steen) hoorde ik een paar keer 'geen idee' antwoorden op vragen naar lopende zaken, terwijl de an der (wethouder Van der Windt) zijn commissie maande om beslissin gen niet vooruit en de verantwoordelijkheid niet op anderen af te schuiven. Hij wil vaart zetten achter de stadsontwikkeling, die de af gelopen vier jaar in de portefeuille zat van Van der Steen. „Niet lullen maar poetsen," zeiden ze vroeger in de haven, en voor Feyenoord hebben ze er 'Geen woorden maar daden' van gemaakt. Politici, dus ook wethouders en raadsleden, worden (goed) betaald om ervoor te zorgen dat. uiteraard op democratische wijze, besluiten tot stand komen. Om knopen door te hakken. BEN VAN HAREN Vlaardingen In verband met de verbouwing op het Liesveld is de Andere Markt het komend jaar te vinden in winkel centrum de Loper. Zaterdag 23 april vindt de eerste Andere Markt van het seizoen plaats met als thema Geef Zuid-Afrika een stem. De werkgroep Vlaardin gen tegen Apartheid vraagt de voorlichtingscampag ne voor verkiezingen in Zuid-Afrika te understeu- Zondagmiddag wordt in Vlaardingen voor het eerst een plaatselijk TV-programma uitgezonden. Dit ge beurt onder de naam Gospel-Channel TV en is te vens te zien m Schiedam. Gospel-Channel TV is tot stand gekomen door de stichting Gospelchannel Productions, Waterweg FM en Omroep Schiedam. De uitzending begint om 13.00 uur en duurt tot 15.00 uur via het kanaal van Rotterdams Dagblad TV (kanaal 4 in Vlaardingen). De presentatie is in handen van Marcello Stuwart en Arjan Knevel. In kampeerboerdcrij-natuurvriendenhuis De Hoog kamer aan de Van Bacrlestraat wordt dinsdag 26 april een lezing gehouden over eendenkooien en kooibedrijf in Nederland. J. Karelse. een hoge amb tenaar op het ministerie van Landbouw. Natuurbe heer en Visserij, is uitgenodigd als spreker. In zijn le zing zal hij, als kenner van de eendenkooien, aan dacht besteden aan de laatste eendenkooi die Vlaar dingen nog kent. Aanvang 20.00 uur. Maassluis De campagnebus van D66 doet morgen het Water weggebied aan. Vanaf 10.30 uur staat de bus een uur tje bij winkelcentrum De Koningshoek in Maassluis. Tussen 12.00 en 13.00 uur duiki de bus met D66-ka- merieden op bij winkelcentrum De Loper in de Vlaardingse Holywijk. De kamerleden willen graag in discussie met passanten. Zo wil kandidaat Hans Jeekel een praatje maken oyer milieuzaken en ruim telijke ontwikkel ine Oud-staatssecretaris Michel van Huiten is beschikbaar voor vragen over verkeer en waterstaat en ontwikkelingssamenwerking. Een andere kandidaat in de bus is Roger van Boxtel, die gespecialiseerd is op hel gebeid van gezondheids zorg. overheidsfinanciën en de opernbare orde en veiligheid. Landelijk voorzitter Wim Vrijhoef reist ook mee in de bus. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 NaamFenny de Graaf WoonplaatsVlaardingen Beroep Directeur Woning bouwvereniging Schiedam Andere functiesGeen HobbyLiteratuur, waterpolo Leeftijd41 Politieke partij: Laat ik me niet over uit Fenny de Graaf en 'haar' Woning bouwvereniging Schiedam kwa men deze weck in het nieuws door het uitplaatsen van bewo ners van De Gorzen, in verband met omstreden sloop- cn nieuw- bouwplannen. 1). In welk huis i uu5 stad zou u het lie/st u'iïltm tronen? „Wat ik een prachtig pand vind. maar dat is een onbereik baar ideaal, is dat grote huis aan de Schiedamscweg met die mooie luiken en die blauwe regen langs de gevel. Het heeft een naam. maar die schiet me even niet te binnen. Het is dat pand naast de kerk. 't Heeft in de verte iets van een kasteeltje, en ik ben dol op kastelen." 2). Wie is voor u de bekendstelpop1 nirate stadgenoot? „Frits Loomeijer, de directeur van het Visserijmuseum. Ik ken hem nog van onze studietijd in Groningen. Een aardi ge man; leuk ook dat hij in Vlaardingen te recht is gekomen." 3). Wat moet erop milieugebied in uw stad an ders? „Nou. ik vind, maar dan hebben we het over grote zaken, dat het hier nog te vaak stinkt. En als het niet stinkt, vraag je je af: is de lucht wel zuiver. Bij kleinere zaken denk ik aan de bin nenstad. Daar is het vaak een rommetlje, er zou eens beter moeten worden schoonge maakt." 4). Wat vindt u Vlaardingen voor een plaats „Wel prettig om te wonen. Je hebt alles bij de hand. de stad heeft goede voorzieningen. Het enige wat ik mis is de natuur." 5). Blijft u altijd hier wonen? „Ik ben in m'n leven regelmatig verhuisd, dus dat durf ik niet te zeggen. Er zijn maar weinig plaatsen waar ik niet zou willen wonen. Eigenlijk alleen onder de grote rivieren niet." 6). Wie üindt u de mooiste nianlvronw in uw stad? ,.Die bebaarde zwerver die je altijd in Vlaardingen ziet lo pen. Dat is een karakteristiek persoon, een mooie man ook. Ja, die heeft wel iets." Aan wat of wie ergert u zich in nu? woonplaats? ..Het stoort me dat de kermis nooit op zondag open is. Veel mensen zoeken juist die dag naar iets leuks om te doen. En ja. de verkeerslichten. Dat je als voetganger vreselijk lang moet wachten voor je kunt over steken." 8). Wat is liet dierbaarste plek je in uw stad? „Het Hof. een mooi park waar je de wisseling van de seizoenen perfect kunt vol gen. En rond de kerk is het ook prachtig, ik fiets daar dikwijls een extra rondje om heen." 9). Wat is het le lijkste plekje in uw stad? „Het hoekje tus sen de parkeergarage en de Hoogstraat. Dat zou veel karak teristieker kunnen." 10). U moet een miljoen gulden in uw stad besteden. Waar- aangaat dat op? „Aan herstructurering van het Buizengat. En verder aan het opknappen en bijhouden van speeltuintjes." Maassluis - In Maassluis is giste ren een begin gemaakt met de Ac tie Tankslag. Wethouder Jan Storm gaf het startsein door met ccn hydraulische kraan een oude olietank naast het huis van de fa milie Veldman uit de grond te hijsen. Het is dc bedoeling dat alle parti culiere, ondergrondse olietanks worden schoongemaakt of opge graven om bodemverontreiniging te voorkomen. In negentien ge vallen is al sprake van vervuiling en moeten terreinen worden ge saneerd. Met de voorbereidingen van de actie is in de eerste maanden van 1993 begonnen. De gemeente heeft alle ondergrondse olie-op slagtanks, die vroeger werden ge bruikt voor de opslag van huis brandolie, in kaait gebracht; Daarvoor kregen de inwoners een oproep hun tank - of het vermoe den van de aanwezigheid daar van - in de tuin te melden bij de gemeente. Volgens het Besluit Opslag in Ondergrondse Tanks (BOOT) moesten ook nog wél in gebruik zijnde tanks worden ge meld. Omdat door het gebruik van aard gas het merendeel van de tanks niet meer wordt gebruikt, bestaal de mogelijkheid dat ze bodemver- ontreinining veroorzaken. In de tanks ïs vaak nog een resterende hoeveelheid olie aanwezig. Door roestvorming aan de tankwand kunnen olie en oliedrab in de bo dem en het grondwater terecht komen. Lachen In januari van dit jaar is het voor- Wet hou-ier Storm (in be schermende kleding) deed alle moeite om de eerste olietank bij de familie Veld man uit de grond te krij gen. Foto Roel Dijkstra onderzoek naar de aangemelde tanks gestart. Daarbij is gekeken naar de ligging en eventuele lei dingen en kabels in de bodem. Ook zijn grondboringen verricht om te onderzoeken of er sprake was van bodemverontreiniging. Bij negentien ondergrondse op slagtanks was dat het geval. De ei- iiniiM iroK'oinfiirt d.mk^ij dc Kui er .iouilu' btnlcjs v.m D.uklcrop VvikixigKuii in .iiiAli-su-liO-Inil Icr. \\>oi n'irltxt.tbcl Juuuien elf Kidcn Gdijkniiliii r.tppcif up meerdere pLutseii tegelijk. f .ii»r iji-MlI.itn.'-, onderhoud1— vu iIm hnjy nnfAnsten Vl-iIil;. ueun4tHv. eu «-hoon. Km4.1I niet u iiut vwitvi, /umtL.: met energie warm water warmte Uw installateur voor alle Daalderop boilers; 8oterstr*at 81 - 31NB Schiedam Markt 57 Vlaardingen Tel. 010 - 434 36 B5 genaren van de tanks zijn ver plicht binnen vier jaar de tanks weg te halen en de vervuilde bo dem te saneren. Bij de overige ruim honderd tanks is geen vervuiling aange troffen. Een groot aantal wordt schoongemaakt en opgevuld met zand. Tien van de tanks moeten worden verwijderd. Omdat de tank van de familie Veldman het best bereikbaar was, werd daar met veel vlagvertoon het officiële startsein voor de Actie Tanksiag gegeven. Nadat medewerkers van aannemingsbedrijf Jansen-van Dijk de tank hadden gereinigd, werd 'ie uit de grond getakeld. Gehuld in oranje overall en dito helm inspecteerde Storm eerst de binnenkant van de gereinigde tank. Een oplettende buurtbewo ner moest daar smakelijk om la chen. Niet vanwege het kolderie ke voorkomen van de wethouder. „Hij controleert nu wel of het mi lieu niet wordt vervuild, maar ga maar eens onder zijn auto kijken. Die lekt olie. Daar zou hij ook eens naar moeten kijken." Vlaardingen In Vlaardingen worden momen teel voorbereidingen getroffen voor een soortgelijke actie. Daar moeten voor oktober 1995 alle af gedankte tanks boven water ko men. Particulieren die gemeld hebben dat ze een tank in de tuin hebben liggen, kunnen profiteren van lagere behandelingskosten en subsidie. De gemeente betaalt de kosten van het vooronderzoek of een gedeelte van het sanerings onderzoek. Burgers die buiten de actie om hun tank laten reinigen of weghalen, zullen aanzienlijk meer moeten betalen. Ze zijn wel verplicht de tank voor oktober volgend jaar te laten saneren. In Vlaardingen zitten nog zo'n vierhonderd oude olietanks on der de grond. Tanks die nog in ge bruik zijn, komen tijdens de actie niet aan bod. Wel moeten ze wor den gemeld bij de afdeling mi lieu. Door Jelle Gunneweg Schiedam - Aan ambities ont breekt het ze niet, de jonge ac teurs van theatergroep Roth. Na zo'n tien jaar te hebben rondgeke ken te het amateurcircuit hebben ze begin dit jaar een eigen thea tergroep opgericht. „We hebben de hoogmoed om te denken dat wij weten hoe het anders kan, moet en zal." Of deze hoogmoed van de begin twintigers voor de val komt of niet, zal morgen blijken tijdens de première van hun eerste voor stelling Metro in Zaal Harmonie in Vlaardingen. Zelf hebben ze hoge verwachtingen. „We hopen met dit stuk het gemiddelde ama teurniveau te ontstijgen." aldus Mare Eikelenboom, met Maurice de Jong oprichter van de theater groep. Beide acteurs zijn naar eigen zeg gen al van kinds-af-aan verslaafd aan toneel. Het theatervirus heb ben ze opgelopen bij de Vlaar dingse jongerentoneelgroep TOV. Eventjes hebben ze daarna nog rondgekeken bij De Fakkel, maar al snel zijn ze uitgewaaierd naar Rotterdam. Daar kwamen de twee 23-jarigcn terecht bij de stichting voor Toneelkunst Rot terdam en jongerentheatergoep Zodiak. Met Zodiak behaalden ze enkele kleine succesjcs, waaronder een eervolle vermelding bij het Een akterfestival in het Rotterdamse Bibliotheektheater. De groep viel echter uiteen, waarna Mare en Maurice besloten om met elkaar verder te gaan. De Rotterdamse Theatergroep (Roth) hebben ze begin dit jaar opgericht met als doel 'mensen, met name jonge ren. de ruimte te bieden om op een hoogstaand niveau aan ama teurtheater te werken door het uitproberen van diverse, zowel oude als nieuwe, theatervormen'. Onafhankelijk Maurice de Jong: „Het leek ons beter om voor onszelf te begin nen, los van de ideeën van ande ren en financieel onathankelijk. Het is vaak zo moeilijk voor thea termakers om eigen ideeën te ver wezenlijken, eenmalig iets uit te proberen. Met Roth kunnen we onze eigen plannen uitvoeren en tevens een opstap of springplank zijn voor andere theaterama teurs." Ancelle van Mersbergen (22), die de acteurs nog uit de tijd van Zo diak kende, voelde zich aange sproken tot de doelstellingen en sloot zich aan bij het gezelschap. Met de 38-jarige Ger van Veen haalden de drie een zeer ervaren kracht in huis. Hij speelde bij di verse groepen en schrijft en regis seert voor zijn eigen theatergroep Schmieren uit Vlaardingen. Het clubje wordt bewust klein ge houden. Mare Eikelenboom: „Dat vergemakkelijkt het werkproces: door de korte lijnen zijn alle wen sen en ideeën bespreekbaar. Ook is er op deze manier aandacht voor alle acteurs, bij de grotere gezelschappen is dat weieens an ders. Wij willen van iedereen de zelfde inzet." Metro, het stuk waarmee de groep voor het eerst naar buiten treedt, is door Ger van Veen voor en met de acteurs geschreven. Ook neemt hij de regie voor zijn reke ning. De voorstelling gaat over een verongelukt metrostel met drie inzittenden: een hoer, een keurige jongen en een zaken vrouw. Niet het ongeluk, maar de ontwikkeling van de personages vormen het uitgangspunt voor de voorstelling. Haat, liefde, angst, zwartgallige humor, onverschil ligheid en leugens komen aan bod tijdens de gedwongen con frontatie van de inzittenden. Diverse gesprekken en improvi saties gingen aan het schrijfpro ces vooraf. De regisseur: „Ik wil dat de emoties van de spelers zijn, vandaar dat ik door middel van improvisaties het innerlijk van hen gezocht heb. Ik hoop dat het stuk daardoor voldoende bodem heeft om meerdere malen ge speeld te worden." Vooralsnog wordt Metro twee maal opgevoerd: morgein in de Stadsgehoorzaal, daarna tijdens het Eenakterfestival in het biblio theektheater. Andere contacten verlopen moeizaam, maar de ac teurs blijven optimistisch: „Van uitstel komt zeker geen afstel." Vrijdag 22 april SCHIEDAM Bibliotheek Bachpleln. Marion Bloem, 20.15u. DeTeerstoof. Mal lets Spektakel (muziektheater), 20.30u. Filmhuis. The waterdance] 21.30 uur. Bibliotheek Bachplein. Schrijversavond met Marion Bloem'. 2Q.15u. De Rank.Toneelvereniging Intermezzo met bal na. 20.00u VLAARDINGEN Trefcentrum Bijenkorf. Thema- middag over Osteoporose, 14.00u. Stadsgehoorzaal. Husbands and Wives (film), 20.30u. De Types (ca baret), 20.15u. Grote Kerk. Orgel concert. 20.00u. Kerkcentrum Ho ly. Vocaal Ensemble Marcato. 20.00U. Hoflaan. Kermis. Lig plaats Westhavenplaats. Dagie varen met de zeekadetten. 113Qu MAASSLUIS Koningshof. Shanty Koor, 20.0Qu. Zaterdag 23 april SCHIEDAM Scholengemeenschap Spierings- hoek. Othello (toneel), 20.00u. De Teerstoof. Pentagram (poppen spel). 14.00u. Arno van derHeyden (cabaret), 20.30u. Clubhuis Westerkade 21. Schiespoordag met ruilbeurs, lO.OOu. Podium. Ten 2 Midnight, 22.30u. DST clubge bouw, Warande 150. DSTwandel tocht. 8.00u. DC de 4Molens. Dansavond voor50+19.00u. Gro te Kerk. Gemeng Koor Senecute 15.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Husbands and Wives (film), 20.30u. Paul Haenen 20.15u. De Wouthof. Rommel markt, 10.30u. De Telder. Super bingo, 19.00u. Vrije Academie. Open dag. lO.OOu. De Pijpelaar. Vlooienmarkt. 9.00u. Eendenkooi. Excursie Vlietlanden/Aafkeetbuiten- polder, 9.30u. MAASSLUIS Koningshoek. D66-campagnebus, lO.OOu. Schuurkerk.Trio Rob Fran ken en friends (jazz), 20.30u. Zondag 24 april SCHIEDAM Margriethal. Vlooienmarkt lO.OOu. Internationaal Kinderfeest, 10.30u. Grote Kerk. Inloopconcert met Songs of praise, 17.00 en 20-OOu. Dorpskerk Kethel. Avond- muziek, 19.00u.Dc West.The-dan- sant, 14.0QuPodium. Gerard Wold 1500 Volt. 21.30u. DST clubge bouw, Warande 150. DST wandel tocht. 8.00u. DC de 4Molens. Con tactmiddag, 13.30u. Ruilbeurs, 13.30u. Kluphuis Oost. Rommel markt, ll.OOu. Wielerbaan Schiedam. Voorne-Puttentocht. 9.00u. VLAARDINGEN Visserijmuseum. Museumconcert 15.Q0U. Paviljoen Krabbeptas, Wandeling door Midden-Delfland. ll.OOu. MAASSLUIS Schuurerk. Mallets Spektakel (mu ziektheater). 13.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'In the li ne of fire' (16) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4. 'Carii- to'sWay' (16) dag. 8.30. Calypso 1: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-2: 'In the name of the father' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-3: 'Wildgroei' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 1: 'The Pelican Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 2: 'Mrs. Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: "The Good Son' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Groundhog Day' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Wayne's World' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Schindler'sList' (12) dag. 2-S. Imax Theater: 'Sharks' (al) vr. 2-8.30. za.zo. 2.4.8.30. 'Mountain Gorilla' (al) vr. 3-7.30, za.zo. 1-3-7.30. 'Het grote Barrière Rif (al) za.zo. 11. 'Speed Picture Holland' (al) za.zo. 12. 'The Firm' (16) za.9.30. Lantaren/Ven ster 1: 'Bad Boy Bubby' (16) dag,8- 10.15. Lantaren/Venster 2: 'Othello' dag. 7.30. 'Romance de Valentia'vr. 9.30. 'II momentodella verita' (12) za.zo. 9.30. 'The Piano' zo.2. Lantaren/Venster 3: "The Puppetmaster' dag. 7.30-10.15. The house of the spirits' (16) zo. 1 Lantaren/Venster 4: 'TheBlue Kite' (16) dag. 7.30. 'Trois couleur* Blanc' dag 10. Lumière 1: 'On dead ly ground' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Cool Runnings' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 3: 'Sister Act 2' (al) dag. 4-6.45- 9.30. Lumière 4: The remains of the day' (al) dag. 1.15-4.30-8.15. Pex: 'Lucides' (18) dag.vanaf 12 G< voorstelling. Thalia: 'De Rat (16j dag. 1,15-4-6.45-9.30. eng L.EZEN Ketfe'sg'achi 391 1016 EJ Amsterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1