m Portefeuilleverdeling Schiedam bijna rond I» S 1 Rotterdams Dagblad PvdA'ers houden zware kater over aan onderhandelingen Het was écht een oefening w&r* m Werkloosheid in afgelopen kwartaal opnieuw gestegen Nieuw college wordt waarschijnlijk donderdag benoemd Schravenlant helpt Unicef Halfjaar gevangenisstraf voor mishandeling agentes Reuzenrad terug van weggeweest a\e Schiedam wint prijs voor stadsvernieuwing Politie lost tien zaken op Insluiper faalt Asbest in zandbak Geld kwijt na babbeltruc SEAC reizen Style de Vie Optiek te Vlaardingen bedankt verberne Brillenmode voor de felicitaties bii de opening van haar winkel I ^fKdlg22flpml99# US Waterweg Regio Watmveg Westhavenplaats 22 3 131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/tax.: 4349754 Door Peter de Lange Schiedam - Gé Brouwer ziet af van een nieuwe termijn als frac tievoorzitter van de PvdA. Brou wer heeft een zware kater over gehouden aan de manier waarop de Schiedamse PvdA de onder handelingen over de vorming van een college van burgemees ter en wethouders heeft gevoerd. Ook met het resultaat is hij niet tevreden. „Ik heb er even geen trek meer in," aldus de teleurge stelde PvdA-voorman. Brouwer geeft oud-bestuurslid Jan Simons de schuld van zijn ongenoegens. Simons zou het werk van de onderhandelingsde legatie, naast Brouwer bestaande uit Aad Wiegman en Peter Stadhouders, voortdurend heb ben doorkruist. Hij leverde veel vuldig kritiek en had volgens Brouwer ook andere einddoelen voor ogen dan de delegatie. Te gen bemiddelaar Van der Doef zei Simons dat het partijbestuur genoegen zou nemen met één wethouder. De PvdA was echter de onder handelingen ingegaan met als voornaamste doel twee wethou ders te leveren aan de nieuwe be- stuurdersploeg. Dit werd over eengekomen op 3 maart, toen fractie en bestuur de stembusuit slag bespraken en de onderhan delingsstrategie uitstippelden. De voorkeur ging uit naar een paarse coalitie met WD en D66. Deze partners zouden ieder één wethouder mogen claimen. An dere varianten, inclusief samen werking met het CDA werden opengehouden. Simons bracht echter op eigen houtje een bezoek aan zijn buurman Bert Janssen, een kop stuk van het CDA om duidelijk te maken dat de christen-demo craten hooguit één wethouder zouden mogen leveren. Gingen zij daar niet mee akkoord, dan was het einde verhaal. Onder handelaar Brouwer voelde zich door deze actie voor schut gezet. „Het was een messteek in de rug." Janssen vond Simons bezoek minder dramatisch dan Brouwer het uitlegt. „Als de onderhande lingen in een impasse zitten, is het niet meer dan normaal dat je informeel eens contact opneemt met een andere party." Boven dien was het CDA best bereid met één wethouder genoegen te nemen, aldus Janssen. Ook andere incidenten sterkten Brouwer in de mening dat Si mons hem opzettelijk in de wie len reed. Zo werd een vergade ring vervroegd terwijl bekend was dat Brouwer op dat tijdstip niet aanwezig kon zijn. En werd voor afgelopen zaterdag in al lerijl een ledenvergadering uit geschreven om het uiteindelijke onderhandelingsresultaat door de afdeling te laten 'afzegenen'. Door de late bekendmaking kon slechts een handjevol leden deze vergadering bijwonen. Voor Brouwer waren de druiven zeer zuur. In de dankzij bemid delaar Van der Doef tot stand ge komen samenwerking met VVD, D66 en GroenLinks is slechts plaats voor één PvdA-wethouder: Aad Wiegman. Brouwer, al acht tien jaar raadslid, had er vast op gerekend zijn politieke carrière te kunnen afsluiten met een wet houderschap. Hij zag die post aan zijn neus voorbijgaan en daar is Simons volgens hem ver antwoordelijk voor. Los van die persoonlijke betrokkenheid, vindt Brouwer dat de PvdA er be kaaid van af is gekomen. „In de ze constructie leveren wij erg veel invloed in. Gezien de ver houdingen in de raad is dat niet reëel. Onze partij heeft negen ze tels en levert één wethouder, GroenLinks heeft maar drie ze tels en brengt ook één wethouder in. Onder zulke omstandigheden heb ik weinig zin verantwoorde lijkheden te dragen." Peter Stadhouders, de eerst aan gewezene om Brouwer op te vol gen, wenst onder de huidige om standigheden te bedanken voor de eer. Ook in de ogen van Stadhouders heeft Jan Simons een verwerpelijke rol gespeeld, „ik ben het meer dan zat." Jan Simons was niet voor com mentaar bereikbaar. Schiedam - De gemeente Schiedam heeft gisteren de derde prijs gewonnen in een door de provincie Zuid-Holland uitge schreven wedstrijd voor stadsver nieuwing. De prijs (25.000 gulden) werd gewonnen met het beheer- plan van woningen in de wijk Nieuwland. Daarnaast ontving Schiedam voor het project ook de publieksprijs van de driehonderd gasten die gistermiddag in het Provinciehuis hun eigen oordeel mochten geven over de inzendin gen. Nieuwland is een verpauperde wijk vol flats, die in de jaren vijf tig en zestig zijn gebouwd. Vol gens het beheerplan moet de wijk worden gerenoveerd en mogelijk deels gesloopt. De basis onder het plan is de bouw van duurdere wo ningen, waardoor er meer men sen met een hoger inkomen in de wijk komen wonen. De Rotterdamse woningstichting Onze Woning kaapte de eerste prijs weg. De stichting ontving een bedrag van 75.000 gulden voor haar aanpak van de vooroor logse wijk het Nieuwe Westen. Met de stadsvernieuwing-wed strijd, nu vier keer gehouden, wil de provincie bekendheid geven aan opknap-ideeën. Schiedam - De portefeuilleverdeling binnen het nieuwe Schiedamse college van burgemeester en wethouders is bijna rond. De onderhandelaars zijn het in grote lijnen eensNaar ver wachting wordt dit weekeinde overeenstemming bereikt over de nu nog openstaande beleidsterreinen. De portefeuilleverdeling ziet er grofweg als volgt uit. Aad Wieg man {PvdA) gaat de gemeentelij ke financiën beheren en krijgt daarnaast de posten onderwijs, sociale zaken, werkgelegenheid en het grondbedrijf. Adri Reijn- hout (D66) houdt vrijwel dezelfde portefeuille als in het vorige colle ge: stadsvernieuwing e: wijk- en buurtbeheer. Ook Bart de Leede (GroenLinks) gaat met grote de len van zijn vorige takenpakket verder: welzijn, volksgezondheid en milieu. Nieuwkomer Luub Hafkamp (WD) gaat zich bezig houden met cultuur, sportzaken, ruimtelijke ordening en verkeer en vervoer. Burgemeester Scheeres (PvdA) behoudt econo mische aangelegenheden en ui teraard brandweer- en politieza ken, en krijgt daarbij personeels zaken in zyn portefeuille. Over de verdeling van enkele resterende beleidsterreinen, zoals voorlich ting en de gemeentelijke organi satie was vanmorgen nog geen overeenstemming bereikt. Alge meen wordt verondersteld dat de onderhandelaars het daarover dit weekeinde eens worder Maandag verstrijkt in ieder geval de reactietermijn waarbinnen de drie Schiedamse wethouders moeten laten weten of ze hun functie aanvaarden. Deze termijn was ingesteld na de tumultueuze eerste gemeenteraadsvergade ring, waarin de partijen geen col lege wisten te formeren en de drie wethouders hun benoeming in beraad hielden. Als Aad Wieg man, Adri Reijnhout en Bart de Leede die dag niets van zich laten horen, ontstaat een blanco situ atie. Dit betekent dat de burge meester dan de lopende zaken moet blijven waarnemen. Vol gens de Termijnemvet gaat de be- zinningsperiode officieel in als de wethouders een schriftelijke be vestiging van hun benoeming hebben ontvangen. Vervolgens krijgen ze tien dagen de tijd om hun functie in beraad te houden. Woensdag 13 april hebben de drie wethouders de bevestiging ont vangen; zaterdag 23 april zou dus officeel de deadline zijn. Maar omdat deze dag in het weekeinde valt, wordt de eerstvolgende werkdag als einddatum bere kend. Geen reactie betekent dat een gemeenteraadsvergadering moet worden belegd voor een nieuwe stemming. Deze wordt waarschijnlijk donderdag 27 april belegd. Het CDA krijgt dan de kans formeel tegen te stemmen tegen het college met PvdA, D66, VVD en GroenLinks. Ook hebben ze dan de mogelijkheid een eigen kandidaat in te dienen. De ge meenteraad moet tijdens de eerstvolgende vergadering in elk geval besluiten tot de benoeming van vier wethouders. Een aantal beroepskrachten van de Vlaardingse brandweer dookgisteren vanaf de Hoflaan in het bruine water van de haven voor een oefening. Speciaal daarvoor werd een verder onbruik- br^e auto in het water gekieperd. Duikers van de brandweer kre gen de opdracht de auto op te sporen op de slibberige bodem, waarna de auto met een kraanwagen uit het water kon worden getakeld. Met behulp van een intercom, die het contact verzorgde met de 'kant', werd de duiker naar de plaats geleid waarde auto zou zijn neergekomen. Want daar op de bodem helpt een duikbril je niet. „Daar beneden kan je niets zien," zei brandwacht J.L. van der Steen. „Hij moet alles op de tast doen. Wij helpen hem daarbij." De mannen op de kade kregen na verloop van tijd ook de plastic pop aangereikt. Want ook dat was de oefening: breng die pop van de achterbank zo snel mogelijk weer op het droge. Toen de pep tevoorschijn kwam, konden de toegestroomde belangstel lenden opgelucht ademhalen. Het was dus écht een oefening. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Schiedam - Ferdie Smits uit de tweede klas Havo hing vandaag 125 minuten aan de gevet van scholengemeenschap Schravenlant in Schiedam. De onverschrokken scholier met zijn abseil-uitrusting trok veel bekijks, maar hij was niet de enige stuntman van de dag. Binnen gebeurden ook vreemde dingen: er werden 125 nagels ge lakt, 125 ijzer koekjes gebakken en 125 levensgrote portretten van leerlingen geschilderd. En een groep Schravenlanters zat nog na te puffen van de mars van 125 hectometer van Maassluis naar Schiedam. De Schiedamse scholengemeenschap wil met al deze ac ties een steentje bijdragen aan een Unieef-projcct. De VN-organisa- tie is bezig met het opzetten van vakopleidingen voor jongeren in Ghana, en wat is er mooier dan scholieren uit andere delen van de wereld die daaraan meebetalen? Hoewel, niet de scholieren zelf zorgden voor het geld: dat deden sponsors die zich aangetrokken voelden tot de ludieke acties op Schravenlant. Het getal 125 dat als een rode draad door de actie loopt is gekozen vanwege het 125-jarig bestaan van de school. Maar ook voor dit jubileum was Schravenlant al eens op de been voor Unicef. Vorig jaar liepen als schilderijen ver klede scholieren door de stad. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - Een her senschudding en een gekneusde duim. Dat hielden twee agentes van het politiedistrict Waterweg op 9 maart van dit jaar over aan de arrestatie van een zwartrijder. Ze konden enkele weken niet wer ken. De aanrichter van het licha melijk letsel, de 30-jarige Rotter dammer P.S., werd gisteren ver oordeeld tot zes maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Hij werd de bewuste dag in de Schiedamse binnenstad ruim twee uur in de gaten gehouden door de agentes. Op de Koemarkt stapte de Rotterdammer op de tram. Een halte verder werd hij er weer uitgehaald omdat hij niet beschikte over een kaartje. Bij zijn aanhouding op de Rotter- damsedijk bleek de man, een junk, voor zeventienhonderd gul den aan gestolen spullen by zich te hebben. Toen de agentes de ar restant in de boeien wilden slaan, sloegen bij hem de stoppen door en begon hij op de vrouwen in te slaan. Bij één van de agentes kwa men de klappen flink aan. De winkeldief annex zwartrijder was al aan één hand geboeid en sloeg de vrouw met het ijzerwerk en kele malen op het hoofd. Met de nodige moeite slaagden de agen tes erin de agressieveling te over meesteren en over te dragen aan collega's. Later in het bureau bleek dat de man zich al eerder had misdragen. Hij was opgeno men geweest met een longontste king in het Rotterdamse Sint Franciscus Gasthuis, maar was wegens 2ijn agressieve gedrag overgeplaatst naar het Schieland- ziekenhuis in Schiedam. Ook daar bleek hij niet hanteerbaar. Zelfs toen hij op het politiebureau werd ingesloten, verzette hij zich hevig. Beide vrouwen verschenen giste ren als civiele partij en eisten ie der duizend gulden voor de gele den immateriële schade. Daarvan werd later weer afgezien, omdat de zaak dan aangehouden diende te worden. Want hoewel de ver dachte gisteren verstek liet gaan (advocaat mr. J. Ie Coeq d'Armandville: „Ik ben elk con tact met mijn cliënt kwijt") zou hij eerst van die eisen op de hoog te gesteld moeten worden. In alle rompslomp die daarna nog om de hoek komt kijken, hadden de vrouwen weinig zin. „Boven dien," zei één van de agentes, „valt van een kale kip niets te plukken." Even daarvoor had de raadsman te kennen gegeven dat zijn werkloze cliënt geen uitke ring genoot. Tegen de Rotterdam mer werd door officier van justitie mevrouw mr. C. de Kimpe viif maanden cel geëist waarvan één maand voorwaardelijk. Als bij zondere voorwaarde stelde ze toch dat hij beide agentes binnen negen maanden een schadever goeding van duizend gulden moet doen toekomen. Doet hij dat niet, dan moet hij die ene maand ook uitzitten. Politierechter mr. Middendorp vond die strafeis te laag. Zij ver oordeelde de afwezige verdachte tot een gevangenisstraf van een half jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Wordt niet aan de financiële eisen voldaan, dan wordt de voorwaardelijke straf omgezet in een onvoorwaardelij ke. De agentes hebben overigens nog steeds last van de gebeurte nis. „Nadien heb ik een tijdje met de nodige angst en spanning ge werkt," vertelde een van hen na de zitting. „Junks blijven natuur lijk onberekenbaar. Het heeft me de nodige moeite gekost de span ning die zich in bepaalde situaties voordeed, de baas te kunnen. Pas toen ik zonder problemen 'n junk uit de tram had gehaald, voelde ik dat het beter met me ging." De kermis heeft haar tenten weer opgeslagen aan de Hoflaan in Vlaardingen. Dit jaar mét een reuzenrad. Men kan van zesentwintig meter hoogte de stad bekijken. Ook attracties als de botsauto's, fotoschietsalon, jackpot en grijpautomaten zijn vertegen woordigd. Voor de kleintjes zijn er de draaimolen, het rin- gengooien en de mini-grijpau- tomaten. In totaal zijn er acht tien attracties. De kermis is toten met5 mei (behalve op zondag) dagelijks te bezoe ken van 15.00 tot 24,00 uur. Extra trekker is het vuurwerk, dat wordt afgeschoten op 30 april en 5 mei ter afsluiting van de kermis. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra. Vlaardingen - De werkloosheid in het Waterweggebied is het afgelo pen kwartaal weer gestegen. Het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord heeft de eerste drie maan den van 1994 in Schied' m, Vlaar dingen en Maassluis 33-." nieuwe werkzoekenden ingeschreven. Daartegenover staat dat voor 1324 mensen een baan is gevonden. Uit cijfers die de provincie Zuid- Holland gisteren presenteerde bleek dat de groei van het aantal werklozen in het Waterweggebied vorig jaar met 23 procent boven het gemiddelde ligt en zelfs fors uitstijgt boven de toename van 17,6 procent in Rotterdam. Die opgave was van 1 januari dit jaar en uit de cijfers van het ar beidsbureau blijkt dus dat er in middels opnieuw meer werklozen zijn. Schiedam telde op 1 apri! 5712 ingeschreven werkzoeken den, Vlaardingen 4786 en Maas sluis 1904. Volgens vestigingsma nager J.J.M. Kamps is het ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord met twaalfeneenhalfdui- zend ingeschrevenen na Spijke- nisse nu de grootste in het Rijn mondgebied. „De groei van het aantal werkzoe kenden is het afgelopen kwartaal schrikbarend geve. st." zegt Kamps. „De landelijke tendens is dat de economie groeit, maar de werkgelegenheid breidt nog niet echt uit." Volgens Kamps zit er wel het een en ander aan te komen. „De zorg sector loopt redelijk. Ziekenhui zen, bejaardencentra, daar biyft wel vraag naar personeel. En ook de zakelijke dienstverlening. banken en zo. doet het niet slecht. Maar de bouw en technische sec tor, dat is vreselijk. Vacatures in die sector zijn bij ons nok binnen dc kortste keren gevuld, Tienlal len reacties. Wellicht dat de hele ontwikkeling rond de Vin ex- loca ties 153.000 woningen in de Rijn mond. r*. "l.J een impuls kan zijn." De vestigingsmanager hoopt ver der dat de nieuwbouw in de cen tra van Schiedam en Ylaardi ngen. komt. voor een forse banengroei zorgt. „Samen met de gemeenten willen we proberen om zoveel mo gelijk werkzoekenden uit Sc 11 lef I a m en Ylaa rd i n ge n i n h et centrum van hun woonplaats aan ven baan te helpen. Dat is goed voor do werkloosheidsbestrijding en op die manier wordt het foren senverkeer tegengegaan." aldus Kamps, die icht t niet voelt voor van nieuwe win- ijepaald pereenta- or.ers van de ves- ,n daar volgens verig voor. „Die Vlaardingen - Met de arrestatie van een 28-jarige Schiedammer heeft de Vlaardingse politie deze week tien zaken opgelost. De man werd afgelopen maandag aangehouden naar aanleiding van een mislukte winkelinbraak op het Veerplein. Later werd ook een 30-jarige me dedader opgepakt. De twee be kenden drie woninginbraken in Vlaardingen. één poging daartoe, een inbraak in een Schiedams ho recabedrijf en een autodiefstal. Eén van hen bleek ook nog eens twee diefstallen te hebben ge pleegd en geld opgenomen te hebben met een gestolen girobe taalkaart. Schiedam - Een bedrijf in de Spaanse Polder heeft gisteren op klaarlichte dag bezoek gehad van een 32-jarige insluiper uit Rotter dam. De man had uit een kantoortje een geldkistje weggenomen. Juist op het moment dat hij het pand wilde verlaten, werd hij ont dekt. Vlaardingen - In een zandbak aan de Bleekstraat in Vlaardingen zijn gisteravond stukken asbest houdende golfplaten aangetrof- fen, De platen bleken daar door kinde ren te zijn neergelegd. Omdat de platen door hun werden stukge maakt. worde niet uitgesloten dat een geringe hoeveelheid asbest is vrijgekomen. De zandbak werd afgesloten voor het publiek. Vanochtend is het spul opgeruimd. Maassluis - Een 85-jarige bewo nervan de Tal ma straat is gisteren tot de ontdekking gekomen dat twee meisjes van rond de 14 jaar hem woensdag hebben bestolen. Ze belden die dag aan met een bos bloemen en vertelden, dat ze verre familieleden van hem en zijn vrouw waren. Eenmaal binnen vertelden de meisjes dat ze even wegmoesten maar gauw weer terug zouden ko men. Later ontdekte de Maassluizcr dat ze enkele honderden guldens hadden gestolen. U moet nu echt opschie ten. Wij hebben nog en kele zonnige bestemmin gen. Voor alle vakanties en alle vliegtickets. Zeifslandg i Onafhankelijk B. v, Haarenlaan 782 Schiedam 010-4716777 SCR

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2