15 Cafébaas houdt stadsvernieuwing op 1 Een mode-oriëntatie bij Alja is de moeite meer dan waard! aja Gospeltheek-deejay predikt niet vanaf sinaasappelkistje Gorzen opzoomert massaai mee Gemeente Schiedam start onteigeningsprocedure aan het Boerhaveplein i Wijziging stands ouderenpostzegels Wethouder Timmermans loco-burgemeester Jan Ligthartschool even kastelenschool Bedrijven naar beurs in Ahoy Invalidentoilet in gebruik genomen Joris lp?f- /HE! M Koninginnedag 30 april van 10.30 tot 16.00 uur geopend. Rotterdams Dagblad Dinsdag 26 april 1994 De verkoopstands van de zomerpostzegeis in Schiedam zijn dit jaar opgesteld in het kantoor van de ANWB aan de 's-Graveïandseweg 565, in het kan toor van de Rabobank aan de Zwaluwlan 111 en in de hal van het Schieland Ziekenhuis aan de Burge meester Knappertlaan tijdens de bezoekuren van 18.00 tot 20.00 uur. De nieuwe serie zomerpostzegels/ouderenpostzegels is vanaf vandaag te koop. Het thema luidt dit keer Veiligheid in de woonomgeving. Dat betekent dat er in 1994 extra aandacht wordt besteed aan allerlei ini tiatieven die erop zijn gericht om ouderen een veili ge leefomgeving te verschaffen. De zegels hebben een frankeerwaarde van 70,80 en 90 cent, waarop een bijslag wordt geheven. De totale opbrengst uit de bijslag wordt besteed aan allerlei projecten voor ouderen in Nederland. Organisaties die projecten voor ouderen initiëren, kunnen een verzoek om subsidie indienen bij het Fonds Zomer postzegeis, Postbus 11,3980 CABunnik. Naast de ouderenzegels zijn er ook wenskaarten te koop. Elke plaatselijke afdeling mag afhankelijk van de omzet een derde tot de helft van de netto-op brengst hiervan besteden aan zelf uit te kiezen pro jecten voor ouderen in de eigen woonomgeving. Wethouder Ruud Timmermans is aangewezen als lo co-burgemeester van Maassluis voor de komende vier jaar. Bij afwezigheid van burgemeester Jannie Sterkenburg-Versluis neemt hij haar taken waar, zo heeft het Maassiuise college van b en w besloten. Tweede vervanger is Lenie Wesenhagen-Kastelein, derde vervanger Jan Storm. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Vlaardingen In het kader van het project Boerenbruiloft en Rid derfestijn wordt de Jan Ligthartschool twee weken omgetoverd tot een kastelenschool. De leerlingen maken in die weken twee Middeleeuws getinte uit stapjes naar het Archeon en het Land van Ooit. Morgen vieren alle leerkrachten en de nieuwe con ciërge Ridder Ronald hun verjaardag. Ze gaan dan gekleed als ridders en jonkvrouwen en maken een optocht door de wijk. Donderdag houden de kinde ren een expostie van hun werk. De Middeleeuwen in de Jan Ligthartschool worden vrijdag met een vossejacht afgesloten. Belangstel lenden worden uitgenodigd een kijkje te komen ne men bij de school aan het Emaus 6. Het Vlaardings bedrijfsleven is tijdens de Bedrijven Kontaktdagen met zeventien stands vertegenwoor digd in het Rotterdamse tentoonstellingsgebouw Ahoy'. Twaalf bedrijven staan langs de een zoge noemde 'Vlaardingse Dijk' en samen met de ge meente tonen zij wat ze te bieden hebben. De nieuwe wethouder van Economische Zaken H.C.J. Royers is morgen van 15.00 tot 16.00 uur even eens aanwezig. De Bedrijven Kontaktdagen zijn op 26 en 27 april, dagelijks van 14.00 tot 22.00 uur. Voor het bedrijfsleven zijn toegangskaarten op te vragen bij de gemeente onder telefoonnummer 2484747. Het invalidentoilet in winkelcentrum Koningshoek is in gebruik genomen. Half februari werd met de verbouwing gestart van een voormalige schoon- maakruimte om aan de vraag van een groep bezoe kers van het winkelcentrum de kunnen voldoen. Het toilet ligt aan het winkelplein, schuin tegenover de Hema, tussen een parfumerie en een kledingwin kel. Alleen mensen met een zogenoemde sleu- telkaart hebben toegang tot het toilet. Deze kaart kan worden afgehaald bij de klantenservice-balie van de Hema. In het toilet is ook een alarmeringssysteem aange legd. Mensen die hulp nodig hebben, kunnen dit via een alarmknop in het toilet duidelijk maken. De mel ding komt binnen bij de klantenservice-balie van de Hema. In een artikel in de kram van 12 april, geschreven door de heer Sonne mans, worden twee problemen met betrekking tot Psychiatrisch Cen trum Joris Nieuwe Waterweg Noord aan de orde gesteld. Enerzijds wordt in het artikel de psychiatrie in het algemeen en de toe komstige psychiatrische patiënt van Joris in het bijzonder zeer ge kleurd neergezet. De man of vrouw die in psychiatrische nood verkeert, wordt gelijkgesteld aan iemand die crimineel gedrag vertoont (ver krachter) of iemand zonder huis en haard (zwerver). Suggesties die vol komen misplaatst en behalve onjuist ook zeer beledigend zijn. Gaarne nodig ik de buurtbewoner die in het stuk aan het woord komt, uit om met ons van gedachten te wisselen over de psychiatrie in het al gemeen en over datgene wat men van de nieuwe, tijdelijke buurtbewo ners kan verwachten. Er zal dan ook ruim aandacht worden besteed aan al datgene wat niet te verwachten is van psychiatrische patiënten. De heer Sonnemans nodig ik uit om eens te komen kijken en met psy chiatrische patiënten en hulpverleners te praten over psychiatrie. Mis schien dat de kans dan toeneemt dat er een genuanceerder artikel over het onderwerp 'psychiatrie en de psychiatrische patiënt' in uw krant verschijnt. Anderzijds betreft het artikel problemen met betrekking tot de nieuw bouw van Joris, met alle ongemakken die daar bijhoren. Zoals uit het artikel blijkt zijn er op korte termijn nog een aantal zaken te bespreken. Te denken valt aan de maatregelen voor en tijdens de sloop; bewaking van het leegstaande Nolet-gebouw, zoveel mogelijk tegengaan van van dalisme en de afvoer van puin. Ook ten aanzien van de nieuwbouw blij ven nog een aantal zaken te regelen zoals het voorkomen van schade aan de bestaande aangrenzende bebouwing. Zoals afgesproken tijdens het eerste overleg met de buurtbewoners, worden meerdere bijeenkomsten met hen belegd om deze zaken in goe de verstandhouding te bespreken en te regelen. Namens patiënten en personeel, F. Zegers, hoofd beheer Psychiatrisch Centrum Joris NWN Door Wessel Penning Schiedam - Het stadsvernieuwingsproject aan het Boerhaaveplein wordt ernstig ver traagd doordat de gemeente niet tot overeen stemming kan komen met één eigenaar en huurder. Omringd door kaalslag staat op die plek daarom nog steeds één pand overeind, dat alle nieuwbouwplannen ophoudt. De gemeen te is nu een onteigeningsprocedure gestart. _r^_ - r-Spyji' Projectleider L. Boers zegt dat de eigenaar van het pand, het bedrijf Oranjeboom, inmiddels monde ling heeft toegezegd in te stem men met de door de gemeente ge boden prijs. Alleen de baas van café De Kleine Confiance, de heer Voets, zou nog dwars liggen. „Het is de laatste bottleneck," zegt Boers. De gemeente heeft tot nu toe al 130 woningen en dertig be drijven uitgekocht. De nieuw bouw had al in januari moeten be ginnen. Maar tweeënhalf jaar onderhan delen met Oranjeboom en Voets leverde heel lang weinig op. En dat lag, volgens Boers, niet aan de houding van de gemeente. „Wij hebben de heer Voets een tijdelijk café, op de groenstrook aan de overkant van de huidige locatie, beloofd. En na de nieuwbouw krijgt hij een groter café op de zelfde plaats als nu. Bovendien ontvangt hij geld voor de verhui zing en de inkomstenderving. De heer Voets komt met deze rege ling zeker niet slecht weg." „Maar wij hebben het idee dat Voets wel erg veel geld hieraan wil overhouden. En ze kunnen vragen wat ze willen. Op een be paald moment laat de gemeente Het Schiedamse buurtcafé De Kleine Confi ance staat nog overeind, maar de ge meente wil op die plek liefst vandaag nog met stadsver nieuwing be ginnen. Foto Dermes van der Wel/Roel Oijkstra dan toch weten dat de eis te hoog is," zegt Boers. Inmiddels is daarom door de ge meente een onteigeningsproce dure gestart, die uit kan monden in een zogenoemde huurbeëindi- gingsprocedure. De gemeente verwacht dat de caféhouder onder die druk wel overstag zal gaan. Boers: „Want Oranjeboom is nu ook vrijwel akkoord gegaan." Gok Een andere mogelijkheid is ech ter dat Voets deze zaak juridisch uitspeelt. „Het zou een gok voor st hem zijn. En hij zou de zaak. ook al op grond van het bestemmings plan, verliezen. Maar dan zijn we bovendien weer vier maanden verder." Boers zou vandaag nog met de nieuwbouw op het Boer haaveplein willen starten. „Als Voets nu ja zegt, dan kan dat nog ook. Dan begint de aannemer ge woon aan de andere kant van het terrein te heien. Dat gebouw is zo gesloopt." Het einde nadert dus voor De Kleine Confiance. Voor het huidi ge straatbeeld aan het Boer haaveplein is dat geen andcrla- ting. Je ziet daar veel afgegraven grond met plassen water en een meer dan vervallen gebouw. Bo ven het café woont nog iemand, maar die is allang vervangende woonruimte aangeboden. De meeste ramen zijn met plan ken dichtgespijkerd, aan de zij kanten van het pand hangen nog wat oude elektriciteitskabels. Op een andere muur wordt 'genever' van Henkes aangeprezen. Een vervuild bord boven de ingang van 'Nutricia Chocomel' wijst op de aanwezigheid van café-restau rant'De Kleine Contiance'. „Maar dat is een foutje van Chocomel.'1 zegt de barman. Het bord hangt era! jaren. Binnenin het buurtcafé - temid den van de onvermijdelijke dron- kenlap, de rood leren barkrukken en de kaartende buurtbewoners - is dat gelijk de laatste informatie ve mededeling van de barman. .Ik weet toch niets over hele zaak. De eigenaar komt pas na vij ven. Misschien krijgt u 'm clan te spreken." Maar Voets zelf blijft dagenlang onbereikbaar voor commentaar. Dinsdag 26 april SCHIEDAM De Hoogkamer. Lezing eenden kooien en kooibedrijf. 20.00u. De Ark. Algemene ledenvergadering CDA Schiedam. 20.00u. VLAARDINGEN lijndraaier. Bijeenkomst Industrie bond FNV. 19.3 Ou. MAASSLUIS Koningshof. Lezing CDA over de AOW en asielzoekers. 2Q.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'In the li ne of fire" (16} dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: "Free Willy1 (al) dag. 1.15-4. Carli- to'sWay' (16) dag, 8.30. Calypso 1: 'Philadelphia1 (al) oag. 1.15-4- 6.45-9.30Calypso-2: 'In the name of the father1 (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-3: 'Wildgroei' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 1: The Pelican Brief' (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 2: 'Mrs. Doubtfire' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'The Good Son' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Groundhog Day' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: "Wayne's World' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. Lantaren/Venster 1: 'Bad Boy Bubby' (16) dag.8-10.15. Lantaren/Venster 2: 'Othello' dag. 7.30. 'II momenta della verita' (12) di.wo. 9.30. Lantaren/Venster 3: The Puppetmaster1 dag. 7.30- 10.15. Lantaren/Venster 4: 'The Blue Kite1 (16) dag. 7.30. 'Troiu _ou- leurs' dag 10. Lumière 1: 'On deadly ground' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: "Cool Runnings' lal) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiè re 3'Siste r Act 2' (al) dag. 4-6.45- 9.30. Lumière 4: The remains of the day" (al) dag. 1.15-4.30-8.15. Door Jelle Gunneweg Deejay Spinn Dazzle draait de nieuwste releases uit het gospelgenre in Maassiuise gospeltbeek GodchaL Foto Dennes van der Wel/Roel Oijkstra Door Jelle Gunneweg Maassluis - Gabberhouse zul je er niet horen. De monotone beat zou weieens invloed kunnen heb ben op het geweten en aansporen tot XTC-gebruik. Ook wordt er geen hardrock gedraaid, vanwege de satanische teksten. Maar ver der passeren de nieuwste ontwik kelingen op popmuziekgebied de revue bij Gospeltheek Godcha! in Maassluis. „Er is al genoeg ellende op de we reld, daarom draaien we liever vrolijke liedjes," vertelt initiatief nemer Marcel Fooi alias deejay Spin Dazzle. Alles in het nette dus, bij deze maandelijke gospel disco. De Heer kan niet vaak ge noeg bejubeld worden in de in een modern jasje gestoken loflie deren. Seks en geweld zijn uit den boze. Om de 'gewone' wereld niet hele maal buiten te sluiten, worden ook enkele platen uit de Mega Top 50 gedraaid, maar dan alleen de nummers die honderd procent door de beugel kunnen. Eigenlijk is dat niet nodig, want het gospel genre kent voldoende kwalitatie ve alternatieven. Mad at World bijvoorbeeld doet muzikaal ge zien niet onder voor de elektro- popformatie Depeche Mode en wie niet beter zou weten zou zwe ren dat Scott Blackwell een van de toppers aan het mellow-house- i'ront is. Ook de trashmetal-for- matie Mort Fication mag zich ver heugen In een enorme popualari- teit binnen de Nederlandse hard- rock-scene. Als de zanger het pre diken tussen de nummers voor taan achterwege laat, zou de band tot een mega-act kunnen uitgroei en. Zo eigentijds als de gospelmuziek is, de entourage van de Maassiui se gospeltheek - waar ze sinds vo rige maand gevestigd zijn - doet minder trendy aan. Het CJV-ge- bouvv bevestigt in alles het voor oordeel dat christelijke jongeren saai en degelijk zijn. Rieten zitjes met bloemstukjes op de tafels, een grote piano aan de rand van de lege dansvloer, enkele bezoe kers hangend aan de bar. De foto aan de muur van een topless zon nende dame valt hierbij wel erg uit de toon. Blote dame Blote dame?, vraagt deejay Spinn Dazzle verbaasd. Die had hij zelf nog niet opgemerkt. Maar van de muur afhalen, is geen sprake. Tij delijke huurders mogen niets aan de inrichting van de foyer van het Luxor Theater veranderen. Dus blijft die foto hangen, brandt het licht voluit en liggen enkele dis cospots wat zieligjes op de grond bij de draaitafel. Toch is de organisator zelf zeer te spreken over het nieuwe onder komen. ..Ja. wat wil je. voorheen huurden we het zaaltje van de Kerk van Nazarener in Vlaardin gen. De kerk bleek een veel te ho ge drempel voor het publiek. Nu zitten we in het centrum van Maassluis; qua ligging perfect en met het openbaar vervoer makke lijk te vinden," Na de verhuizing is de naam van de gospeltheek gewijzigd van Progos (Pnx-laiming the Gospel) in Godcha!. Want prediken, daar doet de gospeidisco niet aan. ..Bij ons zul je niet horen: 'Hé hallo. Jezus heeft je lief, welkom'," be nadrukt Marcel. „En ik ga ook niet op een sinaasappelkistje staan om over het evangelie te be ginnen. Dan heeft het publiek di rect al gegeten en gedronken. De platen keuze moet voor zich spre ken." Godcha! wil een alternatief uitgaanscentrum zijn voor ieder een, ook voor niet-christenen. „Iedereen is hier vrij om te doen en laten wat ze willen. Gewoon, effe lekker de sleur van dc week van je afgooien. Dat kan aan de bar en op de dansvloer. Maar heeft iemand behoefte aan een goed gesprek, dan kan dat ook. Daarvoor zijn enkele medewer kers aanwezig. Nee. niet uit een soort zen dingsdrang, puur uit menslievendheid. Als ze echter bereid zijn zich tot het geloof te be keren. zijn wij natuur lijk de eerste die ze wel kom heten." Alcohol is niet verbo den in de gospeltheek. maar: ken je grens, is het credo. Marcel zegt nog nooit iemand dron ken te hebben gezien of zelfs maar aangescho ten. ..Of ze moeten het goed kunnen verber gen." Drugsgebruik is daarentegen niet toege staan. want dat maakt je geest en lichaam kapot. Marcel zal echter nooit met opgeheven vinger tje wijzen: „Daarmee maak je mensen bang voor het Christendom, terwijl er al voldoende leegloop bij de kerken is." Godcha! is iedere laatste vrijdag van de maand te vinden in het Luxor Theater aan de van der Horstraat 29 te Maassluis. De eerstvolgende bijeenkomst is vrijdag 29 april. Schiedam - Het gele opzoomervi- rus uit Rotterdam is ook in de re gio aangeslagen. De bewoners van Schiedam en Vlaardingen zijn massaal gevallen voor de charmes .van het zonnige poppet je Oppie Opzoomer. Honderden bewoners uit de Schiedamse Gor zen hebben de koppen bij elkaar gestoken zich gezamenlijk in te zetten voor hun wijk tijdens op zoomerdag, zaterdag 28 mei. In Vlaardingen -waarover morgen meer- is zelfs de hele stad aan het opzoomcren geslagen. De coördinatoren zijn dan ook zeer te spreken over het enthousi asme van de bewoners. „Er zijn straten waar vrijwel iedereen mee opzoomert," vertelt de Schiedam se opbouwwerkster Marja Soes bergen. „Je komt daardoor toch al gauw op zo'n driehonderd Gorze- naren plus vele tientallen scholie ren die met elkaar de wijk een leuke oppepper willen geven." Tijdens de opzoomerdag steken bewoners mét de gemeenten, in stellingen en bedrijven gezamen lijk hun handen uit om zichtbare en blijvende verbeteringen in de stad aan te brengen. Het idee voor deze dag is over ko men waaien uit Rotterdam, waar bewoners van de Opzoomerstraat zelf aan de slag togen omdat zo ontevreden waren met hun woon omgeving. De bewoners startten gezamenlijk met het regelmatig vegen van de straat, het aanleg gen van groenvoorzieningen en het aanbrengen van extra verlich ting. Dat bleek te werken: de straat werd schoner en gezelliger. de bewoners voelden zich veiliger en kwamen op een positieve ma nier met elkaar in contact. De be won ers veren i gi ng Schiedam-Zuid haakte ai snel in op het initiatief voor de op zoomerdag. Marja Soesbergen: „De Gorzen is best een fijne wijk. maar het kan natuurlijk veel be ter. De laatste tijd hoorde ik steeds meer signalen van 'vroeger was het hier gezelliger' en 'ik voel me niet meer veilig'. Door met elkaar de handen uit de mouwen te steken, zorg je dat de bewoners weer vertrouwen in hun buurt krijgen." De opbouwwerkster wist enkele tientallen bewoners voor haar plan te enthousiasmeren, door zo maar huis-aan-huis aan te bellen en een gesprek te beginnen. Deze initiatiefnemers hebben met hun overlegd wat er aan hun st:- id moet veranderen. Dit lever de tientallen ideeën op. Vervol gens zijn de belanghebbenden benaderd, want zonder hun me dewerking kan het plan niet door gaan. Zowel de gemeente en so ciale verhuurders als de midden stand, politic, clubhuis en scho len toonden zich enthousiaste medestanders. Na maanden voorbereiding wordt langzaam het programma duide lijk van de opzoomerdag. Zeker vijftien straten doen mee. Eén straat wil gevelplantcn aanbren gen, een andere straat kiest voor de bekende ronde, energiezuini ge gevellampen, in Rotterdam be kend als de opzoomcrbolletjes. Verder werd gekozen voor het aanleggen van een hinkelspel op straat, fiets beugels, wipkippen en anti-hondepoepborden met bijbe horende emmers. De jongeren van clubhuis Zuid beschilderen een kale muur op de Dwarsstraat. Ook het tralbhuisje op het WUhelminaplein krijgt een vrolijk kleurtje. Dit plein vormt tevens het centrale hart. van waaruit alle activiteiten worden ondernomen. Hier worden de ge- Ie bezems en andere materialen uitgereikt en er is een tentoon stelling met foto's en tekeningen van kinderen uit de buurt te be zichtigen. Tijdens de opzoomer dag wordt ook de beheersover eenkomst getekend die de bewo ners zijn aangegaan met de ge meente om hun onlangs heringe richte plein leefbaar te houden. De dag wordt met. de initiatiefne mers afgesloten met een wijkdi- ner in KÏubhuis Zuid. In Schiedam blijft hei initiatief tot. groot verdriet van Marja Soes bergen beperkt tot de Gorzen. De andere bewoners', erenigingen zijn wel op verzoek van de ge meente benaderd, maar hebben verder geen belangstelling ge toond. Met een bezoek aan modehuis Alja weet u exact wat de Europese topmode u deze zomer te bieden heeft. Want waar uw ideeën in modisch opzicht ook naar uitgaan, het uitgebreide en gevarieerde pro gramma van de Europese toptnod enter ken bij Alja geeft daarop een afdoend antwoord. Michelle, Hammer, Fink, Hepfer, Brax, Duo, Separa, YareiJ, Haminerie, Havens, MODEHUIS Frankenwalder, Ara, Basier en Lucia bieden de ga rantie van exclusieve modellen op basis van zomer lichte kwaliteitsstof en perfecte pasvorm. Waar u ook voor kiest: jeugdig, sportief, klassiek of chique, een mode-oriëntatie bij Alja is de moeite meer dan waard. U kijkt uw ogen uit. Zoveel mode van een buitengewo ne aantrekke1'ikheid heeft u nog nooit bij elkaar gezien! smiis a Broersvest 100 -113, SCHIEDAM telefoon: 010 - 420 Ui W Van Jeugdig, sportief... Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend. tot klassiek, chique.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1