9 Erfpacht in Schiedam niet heiiig meer Middeleeuwen herleven Jo Schriel controleert verkiezingen Zuid-Afrika Nooit meer wachten op warm water. Rotterdams Dagblad 'Niet nog een café aan de Grote Markt' Groenlinks zet zich af tegen SP Nieuw college wil met 'onorthodoxe aanpak' burgers bij bestuur betrekken Fietsen weg uit kelders Scouting zit in zak en as: boomgaard plat voor hotel Sjiaiil» Oppositie maakt zich zorgen over financiën Vlaardingen SÉ m Inbrekers op bedrijfsterrein -ücialcJerop smederi i Ruit vernield bij Sociale Dienst Dieven stelen leren jassen Brokken na stuurfout Auto-inbraak Onvoorstelbare verstelbare beddenshow bij CHRIS COPPENS slaapcomfort. Hoogstraat 46-48, Schiedam. Tel. 010-4268717. Donderdag 28 april 1994 Schiedam - Bewoners van de Grote Markt willen dat er rondom het stadhuis geen nieuwe cafés bijkomen. Ze hebben al te kam pen met geluids- en parkeerover last en vrezen een toename daar van als er nog een kroeg bijkomt. Dat maakte een klein groepje bu ren gistermiddag kenbaar tijdens een hoorzitting over de vestiging van een horecabedrijf op de Grote Markt. In de uitnodiging van Bureau Al gemene Zaken werd gerept over een broodjeszaak, maar het blijkt te gaan om een athaalcentrum van Surinaamse en Indische maaltijden. Als de eigenaar be paalde voorwaarden in acht neemt, kunnen de omwonenden dé eetzaak wel accepteren. De door de eigenaar aangevraagde openingstijden kunnen ze echter niet billijken. „Hij wil open tot één uur 's nachts en in de weekeinden tot twee uur. Dat zien wij niet zitten," zegt de buurt eendrachtig. „Vooral in de weekeinden hebben we *s nachts last van herrie. Dat wordt zo na tuurlijk alleen maar erger." Ondanks de uitvoerige uitleg van gemeente-ambtenaar Ruud El- derhorst, wilden de bewoners toch enkele zaken opgehelderd zien. Ze vrezen dat als het afhaai- restaurant wordt opgedoekt, er een café voor in de plaats komt. „En dat," vinden de bewoners, „valt niet te tolercn. Want met de geluidsoverlas* die we nu al van de zes in onze omgeving gevestig de cafés hebben, valt soms echt niet te leven. En we zijn heus wel tolerant, want met feestdagen hoor je ons echt niet klagen." Het bevreemdt de bewoners ove rigens .dat de nieuwe eetzaak. hoewel de horeca-vergunning nog niet door de gemeente is af gegeven, al open is. „Hij was er in eens" zegt Jack Van Raay. „Als beloofd wordt dat die zaak ons geen overlast bezorgt," vult een buurman hem aan, „is het natuur lijk kinnesinne tegen de vergun ning te zijn. Als er in de toekomst maar geen café voor in de plaats komt." Vlaardingen - Groenlinks heeft zich gisteravond in de gemeenteraad van Vlaardin gen fel afgezet tegen de Socia listische Partij. Fractievoorzit ter Ben van der Velde kondig de aan dat GroenLinks het de SP de komende vier jaar zal blijven nadragen dat zij als grootste partij hun verant woordelijkheid niet heeft ge nomen. „Want dan had er een ander college gezeten. Wel licht een constructie die de voorkeur had gehad van GroenLinks." Een verwijt ove rigens, dat SP-voorman Remi Poppe niet accepteert Volgens hem heeft de SP zich niet on mogelijk gemaakt, maar heb ben de overige partijen hen buiten de college-onderhande lingen gehouden. GroenLinks, die tegen de co alitie van PvdA, WD. CDA en D66 is, belooft een constructie ve oppositie te voeren. ..An ders in ieder geval dan de SP. Ik zal niet ontkennen," aldus Van der Velde, „dat de ideeën van GroenLinks en de SP ze ker op het sociaal-Zeconomisch terrein elkaar niet ^eel ontlo pen. Maar het platte opportu nisme, de versimpeling van de problemen en het onderuit ha len van anderen, zijn handels merken waarmee GroenLinks zich niet verbonden voelt. Het zal dus in de toekomst nog wel eens voorkomen dat het lijkt of GroenLinks oppositie voert tegen de SP." Ook de andere twee kleine op positiepartijen Burger Belan gen en SGP/RPF/GPV pro beerden gisteravond uit de schaduw van de SP te treden. „Een positiel-kritische opposi tie, die niet tegen is om tegen te stemmen, doch wezenlijk wil bijdragen aan het besturen van onze stad." zei Rien Lens- velt (SGP/RPF/GPV). Daarmee afstand nemend van het ver wijt dat dc SP altijd naar het Jioofd krijgt geslingerd: 'Stem tegen'. -• Waterweg Schiedam - Erfpacht is in Schiedam niet heilig meer. Het nieuwe college van bur gemeesterenwethouders, dat vanavond aantreedt, heeft een onderzoek aangekondigd naar de voor- en nadelen van grondverkoop. De PvdA, voor wie de verkoop van grond al tijd onbespreekbaar was, heeft dit principe onderdruk van de coalitiepartners WD, D66 en GroenLinks versoe peld. In 'Schiedam op weg naar 2000', het gisteren verschenen samen werkingsakkoord tussen dc vier partijen, staat verder dat het openbaar vervoer en de fiets de komende vier jaar absolute voor rang krijgen. „Er komt een ver keerscirculatieplan en daarin zal de auto een flinke veer moeten la ten," aldus het akkoord. Andere opvallende beleidsvoor nemens zijn uitbreiding van het aantal politiesurveillanten, huis meesters en conciërges om de ge voelens van onveiligheid bij de bevolking weg te nemen en het 'centraliseren' van de werkloos heidsbestrijding. Er komt één lo ket waar werkzoekenden contac ten kunnen leggen met alle in stanties die hen wellicht aan een baan kunnen helpen: de Gemeen telijke Sociale Dienst, het ar beidsbureau, de bedrijfsvereni ging en scholingsinstituten. Schiedammers met taal- en ken nisachterstand krijgen voorrang. Werkloosheidsbestrijding, veilig heid en goed openbaar vervoer zijn drie van de zeven hoofdthe ma's die het nieuwe college tot topprioriteiten heeft verklaard. Extra aandacht komt er ook voor het milieu, de volkshuisvesting, de emancipatie van achterstands groepen (migranten), en voor het jeugd- en ouderenwerk. De nieuwe wethoudersploeg (Pv- dA'er Aad Wiegman, WD'er Luub Hafkamp, Adri Reijnhout van D66 en Bart de Leede van GroenLinks) wil meer dan voor heen de bevolking bij het bestuur betrekken. Behalve dc bekende belangengroeperingen (bijvoor beeld bewonersverenigingen) zullen ook de 'stille burgers' wor den benaderd. Het bestuur wil open staan voor iedereen, en zal onorthodoxe manieren om dat te bereiken niet schuwen, wordt aangekondigd. Vlaardingen - AandeVtaardingse Zeemanstraat is gistermiddag tussen een en twee uur een kel derbox opengebroken. De buit be stond uit een herenfiets. Ook aan de Van Hogendorpiaan sloeg een kelderkraker zijn slag. Daar ver dween eveneens een tweewieler. De afgelopen twee weken stonden de ridderfestijnen en boerenbruiloften centraal op de Jan Ligthartschoo! in Vlaardingen. Allerlei aspecten uit de Mid deleeuwen passeerden tijdens de lessen de revue.. Maar gisteren was het hoogtepunt: alle leerlingen en docenten hadden zich gehuld in kleding uit dïe tijd. Zelfs de school was omgetoverd in een heus kasteel. Tussen de buien door waagden groepen leerlingen zich gisterochtend even buiten de schooi voor een korte optocht. En of dat allemaal nog niet genoeg was, werden met een ook de verjaardagen van alle [eer krachten gevierd. Foto Roei Dijkstra Schiedam - De scoutinggroep To- no in Schiedam zit in zak en as. De scouts hebben k.-i ge meentebestuur te 'r .kre gen dat hun boom- enter boerderij Landvreugu (.hoen- oord plat moet. De bomen worden omgezaagd en het terrein omge ploegd om een Bastion-hotel te kunnen bouwen. Sneu voor de padvinders, want de boomgaard is hun speelterrein. Ze leren er kampvuren aanleg gen, tenten opzetten, hout hak ken en meer van die typische scoutingvaardighedcn. Maar spe len in de natuur achter hun club gebouw lijkt voor hen niet meer weggelegd. Het bestuur van de vereniging is zeer gepikeerd dat het gemeente bestuur de boomgaard aan de Bastion-keten heeft overgedaan. Dat was tegen de afspraken in, zegt secretaris Richard Spruit. In 1989, toen de scouts omkeken naar een ander groepshuis, werd hen door de gemeente verzekerd dat er geen plannen waren met de grond waarop clubhuis en boom gaard stonden. DeTonogroep kon rustig investeren en het oude clubhuis renoveren. Vrijwilligers gingen aan de slag en knapten het onderkomen grondig op. „We hebben al onze spaarcenten er in gestoken," al dus Spruit. Enkele weken voor de heropening kreeg de groep te ho ren dat er letterlijk in hun achter tuin een Bastion-hotel zal worden gebouwd. En uit de krant konden de scouts vernemen dat het stads bestuur wel op zoek zou gaan naar een andere plek voor hun groepshuis. De Tonogroep voelt echter niets voor een verhuizing. Daar is ook geen geld voor: de bodem van de kas is na de dure renovatie be reikt. Spruit: „Jarenlang dachten wij een goede relatie met het stadsbestuur te hebben. Maar toe zeggingen en afspraken blijken weinig waarde te hebben. De re kening wordt weer eens gepre senteerd aan de jeugd van Schiedam." Voor de scouts is de kwestie des te vervelender omdat de Tonogroep juist flink -an het groeien is en er zelfs een ledenstop moet worden ingevoerd. Schiedam - Bij een bedrijf aan de Jan van Riebeeckweg in de Spaanse Polder zijn afgelopen nacht inbrekers actief geweest Er werd ingebroken in een portoca- bin, een caravan en een vrach.va gen die op het bedrijfsterrein stonden. Uit de caravan verdwe nen een tent, gasfles, pannenset en een koffiezetapparaat. Van de portocabin werd een ruit vernield om binnen te komen. Daar werd een radio gestolen. Uit de vracht auto verdween een radio-ca^sette- recordcr. Direct warmwater in dc keuken met de Close-in' van Daalder op Verkrijgbaar m U) en 15 ltr. Compacte atmetingen. Lage installatie- en onderhoudskosten. Zéér lange levensduur. Veilig, geruisloos en schoon. lkoya.il met warm water, zuinig niet WARM WATER WARMTE Uw installateur voor alle Daaldcrop boilers: Callenburgstraat 80 Vlaardingen Tel.: 010-4343096. Vlaardingen - De betrokkenheid van Vlaardingen met de eerste vrije verkie zingen in Zuid-Afrika beperkt zich niet tot de mammoetorder voor vlaggenfa- briek Shipmate van de familie Thurmer. Jo Schriel, oud-voorzitter van de CDA- fractie in de Vlaardingse gemeenteraad, maakt deel uit van een groep waar nemers uit Nederland, die op verzoek van de Zuidafrikaanse kerken toezicht houdt op de verkiezinger. Schriel, sinds 1987 wonachtig in het Gelderse Brumme^ - .dar hij voorzitter is van de kerkeraad van dehervormd/gere- formeerde kerk, maakt deel uit van een delegatie van 22 waarnemers afkomstig van Nederlandse kerkelijke organisa ties. Hjj is afgevaardigd in zijn hoeda nigheid als penningmeester van Kairos, een werkgroep van christenen tegen apartheid, die in 1970 werd opgericht om de strijd tegen apartheid binnen de ker ken te organiseren. Het is zijn eerste be zoek aan Zuid-Afrika. In 1985 behoorde Jo Schriel tot de CDA'ers, die evenals het toenmalige ka merlid Jan Nico Scholten, zich niet kon den verenigen niet de opstelling van hun partij op het gebied van onder meer kernbewapening en Zuid-Afrika. In navolging van voorzitter Ber Kalden van de Vlaardingse afdeling van Int CDA be dankte Schriel voor het lidmaatschap van de partij, waarvoor hij jarenlang in de gemeenteraad zat en sinds 1982 frac tievoorzitter was. Overigens was zijn positie binnen het CDA al aangetast in 1983 toen onder zijn leiding de coalitie met de PvdA uiteen viel en vervolgens WD'ers bij de so ciaal-democraten aan tafel schoven en de wethouderszetels van Cees Bot en Jelfe Wijnstok overnamen. Schriel zelf vond het CDA toen tc ver naar rechts af glijden. Hij kwam niet meer voor op de kandidatenlijst van 1986, die door de huidige wethouder Aart Kool werd aan gevoerd. Na zijn verhuizing in 1987 naar het buurtschap Oeken (gemeente Bram men) in de Gelderse IJsselvalei is Schriel zich intensiever bezig gaan hou den met het werk van Kairos, waarvan hij ook penningmeester werd. Uit het veelvuldige contact met Zuidafrikaanse kerken is deelname van Kairos aan een in 1992 gestart waarnemersprogramma ontstaan. Dit is opgezet door de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, de Bischop- penconferentie van Zuidelijk Afrika en de Wereldraad van Kerken. Jo Schriel maakt deel uit van de laatste groep Ne derlanders, die in dit kader op 9 april naar Zuid-Afrika is vertrokken. Begin deze week heeft zich daarbij nog een aantal prominenten gevoegd zoals Jan Nico Schoften, thans onder meer voor zitter van Vluchtelingenwerk Neder land, en algemeen secretaris Van der Zee van de Raad van Kerken in Neder land. Bij zijn vertrek zei Schriel zijn mis sie te zien als morele steun aan de plaat selijke autoriteiten in hun streven voor eerüjke verkiezingen.Als je ziet wat er in dat land oet gebeuren dan breekt het zweet je aan alle kanten uit. Er moet een compleet nieuw land worden opge bouwd, op alle fronten: huisvesting, werkgelegenheid, noem maar op. De kerken in Zuid-Afrika hebben er her haaldelijk bij ons op aangedrongen: Laat ons niet in de steek, we hebben de steun nog hard nodig." Nog minstens vijf jaar ligt er werk voor Kairos, meent Schriel. „Er ligt een grote verantwoordelijkheid voor de Neder landse kerken bij de opbouw van het nieuwe Zuid-Afrika." Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - De oppositiepartij en in de Vlaardingse gemeente raad maken zich zorgen over de wankele financiële positie van de gemeente. Stuk voor stuk nemen de partijen het de nieuwe coalitie kwalijk dat in het programma voor de komende vier jaar slechts wordt gerept over de dreigende donkere wolken, maar dat daar verder niet op in wordt gegaan. „De financiële onderbouwing ontbreekt en dat maakt het moei lijk om de voorstellen die worden gedaan te beoordelen," conclu deerde bijvoorbeeld John Rans- huijsen, die zich samen met Leo ten Have buiten de (coalitiepartij) PvdA heeft gemanoeuvreerd. Rien Lensvelt (SGP/RPF/GPV) vreest dat de mooie woorden in het collegeprogramma in de prak tijk vaak niet haalbaar zullen zijn: „Wij denken bijvoorbeeld aan de afsluitingen van wegen, waaraan wordt gedacht die ongedaan te maken. Wij zijn bang dat hetzelf de gaat gebeuren als de afgelopen zestien jaar: we studeerden en studeerden, maar er gebeurde niets. Want de financiële moge lijkheden ontbreken." Bram Zonne (WD), één van de schrijvers van het collegepro gramma, erkende dat de plannen van de nieuwe coalitie wat dat be treft onvolledig zijn. „Helaas ont brak ons daarvoor de tijd. Maar dat ontslaat het college én de raad niet van de verplichting het pro gramma zo snel mogelijk te con cretiseren. Het programma is nog incompleet. Een casco waarvan de kiel is gelegd, de spanten staan en de afbouw zo snel mogelijk zijn beslag moet krijgen." Behalve op de financiële onder bouwing, had de oppositie ook veel kritiek op de inhoud. „Een gegist bestek," aldus Rans- huijsen. „Gebakken lucht," vond Poppe. „Veel bestaand beleid," reageer de Lensvelt En Ben van der Vel de (GroenLinks): „Het is eigenlijk weer veel van niets." Het college vergaderde vanmor gen en komt vanavond met een antwoord. Schiedam - Een 28-jarige Schiedammer heeft gisteren uit woede een ruit van de Gemeente lijke Sociale Dienst aan de 's-Gra- velandseweg ingegooid. De man deed dat na een meningsverschil met een van de ambtenaren. De politie werd erbij gehaald om de man uit het pand te zetten. Na verhoor op het bureau werd hij naar huis gestuurd. Hem is voor lopig de toegang tot het gebouw ontzegd. Maassluis - Vanochtend vroeg hebben dieven ingebroken in een winkel in de Koningshoek in Maassluis. Met een tegel werd rond vier uur de etalageruit aan diggelen gegooid. Er werd een aantal leren jassen gestolen. De daders zijn voortvluchtig. Hoek van Holland - Op de Dirk van den durgweg in Hoek van Holland is gistermiddag de auto van een 74-jarige Vaardinger be hoorlijk beschadigd De man ver loor door rog onbekende oorzaak de macht over het stuur en reed tegen de betonblokken op de mid denberm. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Vlaardingen Aan de Lemster- landhoeve in Vlaardingen is gis terochtend een personenauto opengebroken. Er werd een nut ingeslagen om de in de auto lig gende zonnebril en een koffer te kunnen bemachtigen. Uit de auto verdween tevens de geluidsappa ratuur,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2