a. n Viaardingen kiest massaal voor PvdA S SSils Rotterdams Dagblad Niet stemmen, wel snoepen 'Schiedam blijft een rooie gemeente' Waar is mijn partij nou? I? 'In Zuid-Afrika zijn ze sneller met tellen' 'Het zal een stuk rustiger worden' Poppe scoort slecht in thuishaven, maar mag toch naar de Tweede Kamer Aardverschuiving in Hoekse verhoudingen ÊMËmzÊ^tM E asm 1 v lÉÉils I ■BEM j T Met z'n drieën naar de Kamer Weer hoge opkomst Maasland Vrouw beroofd door jongeman Slag geslagen op klaarlichte dag Fietsendief terecht Kleine slag bij alcoholcontrole Boete voor te hard rijden ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARPINGEN, MAASSLUIS.? Oi Waterweg Viaardingen - „De vergaderin gen zullen wat rustiger worden," was de reactie van de voorzitter van de gemeenteraad, burge meester Bert Stam, op Tweede Kamer-zetel voor SP'er Remi Poppe, Al moet Stam nog zien dat Poppe zijn raadszetel op geeft. In een interview met het Rotterdams Dagblad vorige week. zei Poppe dat hij pas weg gaat als hij 'de ploeg heeft inge draaid'. Naar verwachting is dat in het najaar. Kees van der Windt, de PvdA- wethouder die regelmatig door Poppe onder vuur is genomen, verwacht ook dat het 'een stuk rustiger' zal worden. Maar even als zijn fractiegenoot Anny Atte- ma zal hij de deskundigheid van Poppe op milieugebied missen in de Vlaardingse raad. Attema voegt daar aan toe: „Ik gun hem die plek in de Tweede Kamer. Ik hoop dat hij het daar ook voor elkaar krijgt om de boel wakker te houden." Henk Roijers (WD) denkt dat het een verarming voor de Vlaar dingse gemeenteraad is. „Hij is toch een kleurrijk figuur. Hoe wel ik het regelmatig niet met hem eens ben. zeker niet met de u-ij ze van presentatie, heb ik wel veel respect voor hem als colle ga-raadslid." Over die wijze van presentatie beeft oud-Kamerlid Pol de Beer (WD) al eens opgemerkt dat Poppe in de Tweede Kamer zijn houding zal moeten aanpassen. Ook burgemeester Stam vraagt zich af of hij in Den Haag zo zijn gang kan gaan als hij dat in de gemeenteraad kon: „De SP speelt toch een rol in de marge. En zeker in de Tweede Kamer speelt de macht van het grote ge tal een belangrijke rol." Vla ard ingen - Daar waar landelij k de PvdA het verschil met re geringspartner CDA nog wat aarzelend opbouwde met een en kel zeteltje, koos Viaardingen massaal voor de socialisten. Ruim 26 procent van de stemmen ging naar de PvdA, terwijl het CDA met 15.26 procent opnieuw in het stof moest bijten. De socialisten hadden met deze score twee maanden geleden tien zetels in de gemeenteraad be haald, terwijl dat er - inclusief de dissidenten Leo ten Have en John Ranshuijsen - nu 'slechts' zeven zijn. De christendemocraten zou den met de uitslag van gisteren op zes zetels zijn gekomen. Afge zet tegen de vijf zetels die het CDA na de gemeenteraadsverkie zingen mocht vullen, is dat een winst van één, maar in vergelij king met de.kamerverkiezingen van vier jaar géleden tién' procent verlies. „Maar," stelde CDA-wethouder Aart Kool, „ik vind het toch be moedigend, dat de neerwaartse spiraal is omgedraaid." Wellicht dat ook de invloed van ex-wethou der Agnes van Ardenne, die num mer twintig stond op de CDA-lijst voor de Tweede Kamer en dus net als Poppe een plaats in Den Haag verwierf, hierbij een rol heeft ge speeld. Hoewel Remi Poppe persoonlijk zijn feestje kón vieren met een plek in de Tweede Kamer, moet hij zich het 'afscheid' van Viaar dingen anders hebben voorge steld. Was de Socialistische Partij bij de gemeenteraadsverkiezin gen op 2 maart met 6597 stemmen (18,97 procent; zeven zetels) nog de grootste, gisteren waren het er niet meer dan 2092 (4,85 procent; twee zetels). Poppe: „Je kunt die twee niet met elkaar vergelijken. Landelijk is de spoeling veel dun ner. En in vergelijking met vier jaar geleden zijn wij anderhalf procent gestegen. En dat is knap, omdat wij niet in de Tweede Ka mer zaten. Maar daar komt nu verandering in. Dus het kan al leen nog maar beter gaan. We hadden gehoopt op een entree in de Kamer en dat is nu dubbel en dwars gelukt." En, vlak voordat hij afreisde naar Amsterdam waar de SP een feest je vierde: „De PvdA heeft blijk baar het vriendelijke gezicht van Kok goed weten te exploiteren te genover dat enge hoofd van Brinkman. Ze hebben het knap weten te omzeilen om over inhou delijke punten te praten. Daar ging net helemaal niet over." Onmogelijk WD-wethouder Henk Roijers, die hoopt op een paarse coalitie, denkt dat de opstelling van de SP bij de coalitie-onderhandelingen ook een rol heeft gesp-. ld. Daar bij maakte de grootsn partij zich onmogelijk als formateur en vol gens iedereen die tégen de 'de Te genpartij' was. liet de SP daarmee de aanhang in de kou staan. Maar net als Roijers, zou ook An ny Attema (PvdA) het gedrag van de Vlaardingse kiezer wel eens onderzocht willen zien. „Natuur lijk ben ik heel blij dat we de grootste van het land zijn gewor den. Maar wat een ontzettend ver schil met twee maanden geleden. Dat kan ik niet verklaren. Het Wim Kok-effect? Dat zal er onge twijfeld -mee te maken hebben. Maar tien zetels in de gemeente raad, dat is toch om je vingers bij af te likken," aldus Attema. Ook PvdA-wethouder Kees van der Windt droomt van zo'n grote PvdA in Viaardingen. „Wij zullen ons hier af moeten gaan vragen waardoor dat grote verschil is ver oorzaakt. Blijkbaar is er toch een groot potentieel aan PvdA-stem- mers. Die mensen moeten we op zoeken. Daarmee moeten we in gesprek komen en er voor zorgen dat ze ons ook bij de gemeente raadsverkiezingen steunen." De meest teleurgestelde Vlaar- dinger gisteravond was ongetwij feld Ben van der Velde, fractie voorzitter van GroenLinks. Twee maanden geleden jubelde hij nog dat zijn fractie zich verdubbelde tot twee zetels (7,3 procent van de stemmen), gisteren haalde GroenLinks in Viaardingen slechts 2,79 procent van de stem men. En of dat nog niet erg ge noeg was: „Zelfs de Centrumde mocraten hebben hier meer stem men (3,5 procent, red.) gehaald." Van der Velde noemt twee oorza ken; „Blijkbaar is het verhaal van GroenLinks heel moeilijk te ver kopen. En ik denk dat op het laat ste moment toch nog veei poten tiële GroenLinks-stemmers heb ben gekozen voorde integere Kok of die zielige Brinkman." De spelregels van de democratie kun je maar beter zo snel mo gelijk leren. Dachtdeze moeder uitSchïedam-Kethel, die gister ochtend haar zoontje meenam naar het stemlokaal in zaal De Noord. Een beetje teleurgesteld dat hij niet ook eens op het knopje van de stemcomputer mocht drukken, was het jochie wel. „Straks, als je groot bent, magjïj ook," verzekerde de amb tenaar achter de tafel. Hij had wel begrip voor de situatie. Een snoepje verzachtte het leed. Foto Dennes van derWel/Roel Dijkstra Schiedam - De CD-aanhang in Schiedam blijkt allesbehalve standvastig. De partij, die in maart van twee naar vier raadsze- tels groeide, verloor die winst gis teravond weer. De CD viel terug van 11.3 procent naar vijf procent. Voor de andere partijen was dat een aangename verrassing, ofschoon niemand een sluitende verklaring had voor het opmerke lijke verlies. „Misschien komt het door die be ruchte tv-uitzending waarin Am sterdamse raadsleden racistische stemmen voor de Tweede Ka mer mag maar eens tn de vier jaar. Dus is het zaak wel overwogen te werk te gaan. Deze vlaardingse kiezer nam er dan ook ruim de tijd voor. Terwijl in het stem- bureau de lijst wach tenden ge staag groei de, liep de man in het hokje de na men en lijs ten nog eens zorg vuldig door. Verwarrend hoor, die priegelige letters. Eens even kijken, mijn partij, waar stond die ook alweer? Foto Roe Dijkstra Hoek van Holland - In Hoek van Holland heeft een politieke aardverschuiving plaatsgehad. De WD is daar veruit de grootste partij geworden. Met die uitslag werd ook duidelijk hoe groot de invloed van Hoeks Welzijn bin nen de Hoekse politiek is. Met 28,61 procent van de stem men werd de WD de grootste partij in Hoek van Holland. De winst ten opzichte van 1989 was tien procent. De PvdA bleef twee de met 24,51 procent, een verlies van acht procent. Grote verliezer was het CDA dat terugviel van 32,20 naar 18.49 procent. De winst van D66 bleef beperkt. De demo craten behaalden 12,90 procent en dat is een winst van drie pro cent. Klein rechts behaalde in Hoek van Holland drie procent van de stemmen en ultra rechts kwam tot 3,5 procent. Opvallend was dat Solidair '93, de partij van Hoeke- naar Jaap van der Scheur, niet verder kwam dan 0,99 procent. De twee andere ouderenpartijen kwamen in de Hoek tot 4,5 pro cent en dat lag boven het lande lijk gemiddelde. Viaardingen - Agnes van Ardenne (CDA) en Remi Poppe (SP) uit Viaardingen en de Schiedamse CD'er Cor Zonneveld zijn alledrie zeker van een plekje in de Twee de Kamer. Opvallend bij de stemuitslagen in hun woonplaats is dat kennelijk alleen Agnes van Ardenne tot de verbeelding spreekt. Het overal verliezende CDA verraste in haar gemeente met een winst van 1,8 procent ten opzichte van de ge meenteraadsverkiezingen van twee maanden geleden. Omgere kend in raadszetels zou het geen betekenis hebben, maar de groei naar 15,7 procent valt wel op. In Schiedam en Maassluis 20uden de christen-democraten het ver lies van een zetel moeten incasse ren. De SP van aanstaand kamerlid Remi Poppe, aan wiens kwalitei ten velen toeschrijven dat zijn partij met zeven zetels de grootste raadsfractie in Viaardingen werd, verloor gisteren in deze plaats liefst 14,1 procent. In maart was er nog steun van 19 procent van de kiezers, gisteren kwam de SP niet verder dan 4,9 procent, am per goed voor twee raadszetels. In Schiedam zag de naar de Twee de Kamer vertrekkende CD'er Cor Zonneveld ook de steun voor zijn partij aanzienlijk slinken, na melijk met 6,3 procent. De volge lingen van Janmaat hebben vol gens de cijfers van gisteren du£ zo al twee vertegenwoordigers te veel in de Schiedamse raad. Ove rigens geeft de laatste verkie zingsuitslag aan, dat de CD in Viaardingen en Maassluis een draagvlak heeft voor een zetel. Maassluis - De verkiezingsuit slag heeft gisteravond, voor zover dat tegen elven was te overzien, bij de Maassluise politici nauwe lijks voor verrassingen gezorgd. WD-fractievoorzitter John Scheerstra en D66-wethouder Jan Storm, met hun partijen bij de ge meenteraadsverkiezingen ook al met stip gestegen, rekenden op een flinke winst. Even na twaal ven, toen de definitieve uitslag in Maassluis pas bekend was, kon den ze constateren dat hun ver wachtingen waren uitgekomen. Toch was er plaats voor grote hila riteit. Met ontsteltenis werd ge reageerd op het late tijdstip waar op de uitslag bekend werd ge maakt. Want om elf uur waren pas de resultaten van vier van de ze ventien stemdistricten door de computer verwerkt. De paar be langstellende burgers die om acht uur in het restaurant van het stad huis bij het videoscherm plaatsnamen, waren toen al lang weer vertrokken. „Zo is er geen gein aan natuur lijk," reageerde één van hen ont stemd. „Ik ben zeer geïnteres seerd in hei politieke reilen en zeilen van Maassluis. Daarom ben ik ook hier naar toe gekomen om de ontwikkelingen van dichtbij mee te maken. Maar zolang in Maassluis nog handmatig wordt gestemd, zien ze mij niet meer op dergelijke bijeenkomsten. Vol gens mij zijn ze in Zuid-Afrika sneller met tellen." „Balen." zei WD-fractievoorzit- ter John Scheerstra, die pas om half elf uit zijn stembureau ver trok. „We moeten zo snel moge lijk overstappen op stemmachi- nes. Als je de hele dag op zo'n stembureau zit en je ben dan ook nog eens van zeven uur tot half elf de stemmen aan het tellen, gaat de lol er wel een beetje van af." „Het heeft natuurlijk wel iets fol kloristisch," vond D66-wethouder Jan Storm, voorzitter van het stembureau in het stadhuis. „Maar als we 26 partijen blijven houden, valt het natuurlijk wel te overwegen een discussie over de aanschaf van stemmachines op gang te brengen." En burgemees ter Sterkenburg: „Daar ontko men we niet meer aan. Met de als maar toenemende automatise ring kunnen we de stemmachines eigenlijk niet meer tegenhouden. Dat is zo klaar als een klontje." De WD was met 24,9 procent (plus 7,4 procent) van de stem men, evenals bij de gemeente raadsverkiezingen. weer de groot ste winnaar in Maassluis. Ook D66 (16,9 procent) kon tevreden zijn. Er werd een winst geboekt van 6,9 procent. Het CDA kelder de van 33,6 naar 20,1 procent en ook de PvdA maakte een vrije val: van,28,8 naar 21,6 procent. Groen Links moest eveneens inleveren (min 1,6 procent) en werd zelfs overtroffen door de CD. Met 675 aanhangers kwamen de Cen trumdemocraten als vijfde partij uit de bus. Voor WD-voorzitter Hans van Wijk kwam de winst niet als een verrassing. „Ik ging er vanuit dat we meer stemmen zouden krijgen dan D66. Dat was gebaseerd op intuïtie en de uit slag van de gemeenteraadsver kiezingen." uitlatingen deden." waagde PvdA-voorman Aad Wiegman een speculatie. Wiegman had overdag in 'zijn' stembureau veel kiezers överde uitzending horen praten. I,Kennelijk beseffen veel mensen nu pas wat een club dat eigenlijk is." PvdA'er Guus Klepke vermoedt dat een deel van zijn eigen achter ban tot inkeer is gekomen. „Men sen die uit onvrede op de CD heb ben gestemd, zijn nu weer bij ons terug." Voor Luub Hafkamp (WD) maakte de uitslag duidelijk dat veel Schiedammers bij de raadsverkiezingen niet uit over tuiging, maar uit protest, op de CD hebben gestemd. „Dat is een trieste constatering, want dan hadden ze beter een andere pro testpartij kunnen kiezen. Ge meentebelangen, of Solidair '93." Hafkamp voorziet in de toekomst, ook door het uit de partij stappen van raadslid Cees Krommenhoek, een verdere verbrokkeling van de CD-fractie in Schiedam. De CD was niet de enige partij die fors moest inleveren in Schiedam. De aanhang van GroenLinks slonk van '9.3 procent naar 3,6, een verlies dat alom op zien baarde. Wethouder Bart de Leede van GroenLinks leek er nog het minst door aangedaan: „Wij doen het plaatselijk altijd be ter dan landelijk. In die zin is het geen verrassing. Ik weet ook uit ervaring dat de opiniepeilingen voor ons altijd te optimistisch zijn. En ik had het al zien aanko men. Op mijn stembureau haai den we nog geen drie procent." Ook Arie van Loenen van Solidair '93 keek enigszins beteuterd naar de einduitslag op de overheadpro jector. In maart scoorde zijn partij nog vijf procent, nu kwam Soli dair plaatselijk niet verder dan 1,3 procent. Het. raadslid wijt dat aan het 'Van Loenen-effect'. „Veel mensen hebben in maart op mijn persoontje gestemd. De na men op de lijst voor de Kamer zeggen hen waarschijnlijk min der." Op de zeer matig bezochte verkie zingsavond in Schiedam waren ook blije gezichten te zien. De WD toonde zich tevreden met de winst en ook Marcel Houtkamp van D66 was zeer content. Omge rekend naar plaatselijke verhou dingen betekende de uitslag dat beide partijen iederéén, mogelijk twee raadszetels hadden gewon nen. „We doen het telkens weer een stukje beter," aldus Hout kamp. De PvdA kon voor het eerst sinds tijden weer een beetje lachen. Op gelucht dat de sociaal-democra ten het electorale dieptepunt lij ken te zijn gepasseerd, zei Wieg man: „Als je ziet dat toch bijna dertig procent weer op ons heeft gestemd, kun je rustig zeggen: Schiedam blijft een rooie ge meente." Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Viaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Maasland - Bij verkiezingsuitsla gen scoort Maasland van de zeven Westlandse gemeenten altijd het hoogst. Gisteren was daarop geen uitzondering. Van de 4818 stem- gerechtigden kwamen er 4292 naar het stemlokaal, ofwel 89,1 procent. 1 Een vergelijking met de gemeen teraadsverkiezingen gaat niet he- lemaal op, omdat daarin de rol van een lokale partij als de Open Groepering zwaar meeweegt. Lo kaal gezien is de WD (9,3 procent gemeenteraad) met 27 procent voor de Tweede Kamer de grote, winnaar. Het CDA ging in diezelf de vergelijking terug van 50 pro- cent naar 42,2 procent. Ook in Maasland nam het aantal stemmers op de CD toe. In 1989 vergaarde Janmaat in Maasland dertig stemmers (0,73 procent), gisteren werd dit met 75 kiezers' (1,75 procent) ruimschoots ver dubbeld. „Schandalig," riepWie- be Gouma (PvdA) hardop door de: redelyk druk bezochte raadszaal. „Ik had dit in Maasland niet ver wacht," beaamde ook burgemees ter Mary Kokxhoorn. Schiedam - Op het Hargplein in Schiedam is gistermiddag een 66- jarige vrouw beroofd van haar tas. De vrouw werd ter hoogte van het verzorgingstehuis De Harg van achteren benaderd door een on geveer 14-jarige jongen op een fiets. De jongeman trok de boodschap pentas uit de handen van de vrouw en fietste weg in de rich ting van de Schiedamseweg. In de boodschappentas zat onder andere een schoudertas. Schiedam - Een inbreker heeft gistermiddag zijn slag geslagen in een woning aan de Cornell's. Drebbelstraat in Schiedam. De bewoner was om twaalf uur weggegaan en zag, toen hij twee uurtjes later weer terugkwam, dat de voordeur was opengebroken. Uit de woning werd een hoeveel heid geld ontvreemd. Bij een woninginbraak aan de Kerkweg werd aanzienlijk meer buit gemaakt. Daar werd in de nacht van maandag op dinsdag een schuifpui geforceerd om bin nen te komen. De bewoners mis sen bankpassen, girocheques, een draagbare computer, fotoca mera en een boormachine. Maassluis - Een 26-jarige Maas- sluizer is dinsdagochtend betrapt: op het stelen van limonadekral- ten uit het magazijn van een win kel in de Koningshoek in zijn woonplaats. Op het politiebureau bleek dat de man vermoedelijk ook iets tema ken 'heeft met drie fietsdiefstallen die de afgelopen week werdenge- pleegd in de P.J. Troelstraweg. het station en de Van Beethoven- laan. De fietsen worden aan de ei genaars teruggegeven. De ver dachte kreeg een proces-verbaal aan zijn broek. Schiedam - Tijdens een alcohol controle op de Nieuwe Haven' heeft de politie in Schiedam 304 blaastesten afgenomen. Twee be stuurders hadden te veel gedron ken en kregen een proces-ver- baal. Viaardingen - Een 28-jarige man uit Rusland heeft een boete van 150 gulden moeten betalen voor te hard rijden op de Schiedamse-1 weg- De stagiaires van de .politie Viaar dingen hielden de man dinsdag ochtend aan, nadat 'uit radarconj trole bleek dat hij zo'n zeventig kilometer per uur reed. De ïM had geen vaste woon- of verblijf plaats en moest daarom de boete] onmiddellijk betalen. giiifg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2