'Vorder huizen voor stroom asielzoekers' Dertig maanden cel geëist tegen verkrachter Woningstichting Maassluis kan toevloed niet meer alleen aan Brandweer voorkomt explosie bij chemische brand Aleidafeesten moeten wijken voor groen Waterwegsteden herdenken hun doden m CDA handhaaft Daan Baart Gewonde agent weer thuis Banden weg na proefrit Geld weg na babbeltruc Inbreker loopt tegen de lamp Niet betaald voor volle tank Bijtende hond valt pony aan Foutje van gemeente: Groendag op zondag Weer inbraak in zwembad Dievegge gepakt Onvoorstelbare verstelbare beddenshow bij CHRIS C0PPENS slaapcomfort. iHoogs 11 Donderdag 5 mei 1994 5 v V^*; vI j* -'" Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 aL k Schiedam - Daan Baart blijft fractievoorzitter van het CDA in de Schiedamse gemeenteraad. Baart, de afgelopen vier jaar ook eerste man, is unaniem herkozen, ondanks kritiek van zowel binnen als buiten de partij dat zijn pre sentatie te wensen overlaat. Zijn formuleringen zijn in veler ogen saai en langdradig. Fractiesecretaris Theo Schoen makers erkent dat Baart er niet de modernste en aansprekendste manier van presenteren op na houdt. „Maar dat zal de komende tijd veranderen. Het zal wat mo derner, helderder en korter wor den." Ér was, zo zegt Schoenma kers, geen enkele reden om een vervanger voor Daan Baart te zoe ken. „Wij vinden met dat hij het slecht heeft gedaan." Voor de functie van fractievoorzi- ter waren geen andere kandida ten. Nanda Gelderblom, lijsttrek ker bij de gemeenteraadsverkie zingen in maart, had volgens Schoenmakers geen enkeie ambi tie in die richting. Gelderblom wilde wel wethouder worden. In het vierpartijencollege (PvdA, WD, D66 en Groenlinks) was echter geen vacature voor een CDA'er. Vlaardingen - De agente van de Vlaardïngse politie die gisteren slachtoffer werd van een bedrijfs ongeval, heeft daaraan geen zwa re verwondingen overgehouden. Tijdens het verkleden ging per ongeluk het dienstpistool van de vrouw af. Ze kreeg een kogel in haar dijbeen en niet in haar buik, zoals eerder werd gemeld. De ko gel werd in het ziekenhuis verwij derd waarna de vrouw naar huis mocht, Over de exacte toedracht van het ongeval en de leeftijd van de vrouw wil de politie niets kwijt. Maassluis - De politie heeft giste ren een 31-jarige man en een 20- jaüge vrouw, beiden woonachtig in- Maassluis, aangehouden We gens de diefstal van vijf autoban den. Het.stel had bij een automo bielbedrijf in hun woonplaats een auto meegekregen voor een proefrit. Bij terugkomst bleken onder de auto afgesleten banden te zitten. Ook was het reservewiel uit de auto weggenomen. Schiedam - Twee Schiedamse vrouwen van 75 en 80 jaar zijn gis termiddag in hun gezamenlijke woning bestolen van 2400 gulden. Twee mannen belden aan bij hun woning aan de Dr. Wibautstraat en vertelden voor de riolering te kernen. Eenmaal binnen vroegen ze of de vrouwen geld konden wisselen. Hoewel ze daar met op in gingen, wisten de twee toch hun slag te slaan. Maassluis - Vanochtend rond vijf uur heeft een inbreker gepro beerd aan de politie te ontkomen. De man. een 20-jarige Maasslui- zer, had ingebroken in een café annex snackbar aan het Westein de. Nadat het alarm was afgegaan verliet hij het pand en hield hij zich schuil in een personenauto. Politie-surveillanten zagen de in breker bij de horecazaak weggaan en troffen hem aan in de auto. Die was vermoedelijk gestolen, want de bedrading was doorverbonden. De man is voor nader onderzoek ingesloten. Vlaardingen - Bij een tankstation aan de Vlaardmgse Anna van Saksenweg is gisteren getankt zonder te betalen. Een automobi list van ongeveer 25 jaar gooide de tank van zijn Audi helemaal vol en ging er nadien vandoor. De pompbediende noteerde het ken teken van de auto. De Rijksdienst voor het Wegverkeer stelde ech ter vast dat het opgegeven kente ken was vervallen. Door Peter de Lange Maassluis - De Woningstichting Maassluis wil dat het gemeen tebestuur desnoods woningen van particuliere beleggers vor dert om asielzoekers met een verblijfsvergunning te huisves ten. Woningstichting-directeur Hans Ploeg heeft burgemees ter en wethouders geadviseerd tot vordering over te gaan als de particuliere verhuurders niet vrijwillig huizen voor deze doel groep beschikbaar stellen. Ploeg adviseert de gemeente ook huizen aan te kopen via makelaars. Door de toevloed van een groot aantal statushouders dreigt in Maassluis woningnood te ont staan, waarschuwt Ploeg. De Wo ningstichting moet vóór 1 januari 1995 in totaal 250 mensen met een verblijfsvergunning onderdak brengen, maar de eigen woning voorraad schiet voor dat doel te kort. „Statushouders zitten vaak zonder werk, en dat betekent dat ze alleen in aanmerking komen voor huizen met een lage huur. Van die woningen hebben we er simpelweg niet voldoende," aldus Ploeg. Statushouders leggen een zware claim op de voorraad (goedkope) woningen in Maassluis. Van de veertig huizen in de lage prijs klasse die maandelijks leegko men, is ruim een kwart bestemd voor toegelaten vreemdelingen. Andere Maassiuise woningzoe kenden staan daardoor langer op de wachtlijst. Daar wordt soms heftig tegen geprotesteerd. De si tuatie wordt nog nijpender als Maassluis volgend jaar opnieuw circa 75 statushouders moet huis vesten. De kans dat de ministe ries van WVC en VROM Maas sluis in 1995 opnieuw zo'n taak stelling opleggen is volgens Ploeg verre van denkbeeldig. Xunst- en vliegwerk De Woningstichting probeert met veel kunst- en vliegwerk voldoen de huisvesting te creeren, Zo zijn voor asielzoekers (vluchtelingen die nog wachten op een beslissing of zij in Nederland mogen bly ven) onlangs twee panden aan de Veer- straat en het Zandpad aange kocht. Door deze aankopen komt ruimte vrij in de zogenaamde ROA-woningen. Die waren oor spronkelijk bestemd voor asiel zoekers, maar worden nu ge bruikt om statushouders m onder te brengen. De Woningstichting heeft on langs een plan ingediend voor de bouw van een aantal semi-bunga- lows in de Steendijkpolder, met de bedoeling die aan huurders te verkopen. Ook door die manoeu- Hoek van Holland - In de duinen van Hoek van Holland, ter hoogte van het naaktstrand, is gisteren een pony aangevallen door een bij tende hond, De berijder meldde'de politie dat de eigenaar van de agressieve viervoeter niet de moeite nam zijn hond weg te halen maar het beest zelfs opjutte, vre zou weer ruimte vrijkomen in het bestand van huurwoningen. Maar dit idee, zegt Ploeg, lost maar een deel van het probleem op, en of het doorgaat is boven dien onzeker. Houdt de stroom statuszoekers aan, dan zal Maas sluis in hoog tempo grote aantal len sociale woningen moeten bouwen. De gemeente zal daar voor extra geld aan het Ryk moe ten vragen, vindt Ploeg. De gemeente Maassluis houdt de mogelijkheid achter de hand om (waarschijnlijk bij de kruising Westlandseweg/Uiverlaan) een aantal wisselwoningen te bouwen. Hans Ploeg is daar ech ter geen voorstander van. Wissel woningen zijn volgens hem sterk 'stigmatiserend' en bieden weinig comfort en leefruimte. De bewo ners zouden niet meer dan vijf tien vierkante meter tot hun be schikking hebben. Voorlopig is de Woningstichting dan ook niet bereid wisselwoningen te exploi teren. Pogingen van het vorige college van b en w om de taakstelling voor Maassluis te verlichten heb ben niets uitgehaald. De wethou ders Timmermans en Wustrow kregen op de ministeries van VROM en WVC nul op het rekest. Ploeg: „Het rijk heeft ons kunnen overtuigen van de redelijkheid van het aantal statushouders dat wij opgelegd kregen. Dus moeten we nu proberen die mensen on derdak te verlenen. Maar het blijft een zware belasting." Het scheppen van voldoende huisvesting is volgens Ploeg niet een exclusief Maassluis' pro bleem. Vlaardingen moet dit jaar 214 statushouders aan een huis helpen, Schiedam 230. In deze ge meenten gaan echter nog geen stemmen op ook particuliere ver huurders te verplichten een bij drage te leveren. Met tromgeroffel, sonore trompetklanken en Schakel leidde deze bijeenkomst. het Wilhelmus werden gisteren in het Water- In Schiedam (foto) werden kransen gelegd bij weggebied d ed o den u it .derTwe e de-We te I door-„.Jiet.mo n u me nt in „de Plantage. Rond het plant- log herdacht. In Maassluis vond de plechtig heid plaats bij het verzetsmonument in het prinses Julianaplantsoen;in Vlaardingen was het monument op het Verploe'gh"Cffassëplein™ het vertrouwde decor. Oud-verzetsman en voormalig burgemeester van Noordeloos M.W. soen verzamelde zich ëen grote menigte. Scou ting Nederland trad op als vlaggenwacht en Harpe Davids verzorgde de muziek. Ter afslui ting werd Ida M. Gerhardts gedicht 'Het Caril lon'voorgelezen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen - De jaarlijkse Groendag in de Broekpolder zal dit jaar aan overtuigde christenen voorbijgaan. De ge meente Vlaardingen, die het evenement organiseert, heeft oe Groendag vastgesteld op 5 juni, en die datum valt op een zondag. De SGP/RPF/GPV- fractie in de gemeenteraad is teleurgesteld. „Wellicht is het u bekend dat een groot aantal inwoners van Vlaardingen de zondag hever niet voor derge lijke activiteiteri wil gebrui ken," schrijft fractievoorzitter Rien Lensvelt aan de Dienst Milieu. Lensvelt heeft de gemeente namens zijn achterban ge vraagd alles in het werk te stel len de datum nog te verande ren, maar hij beseft tegelijker tijd dat dit uiterst moeilijk is. Maar volgend jaar mag niet op nieuw dezelfde vergissing wor den gemaakt, vindt confessio neel Vlaardingen. De Groen dag kan dan beter over een weekend worden uitgesmeerd. Wie de zondagsrust wil respec teren, kan dan 's zaterdags de polder in. Bij de Dienst Milieu is nie mand in staat een goede ver klaring te geven voor de keuze van zondag 5 juni. Directieme dewerker Roel Blom is, als Vlaardings jagermeester en opzichter in de Broekpolder, zijdelings betrokken bij de or ganisatie van de Groendag. Hij houdt het erop dat er sprake is van ondoordachtheid. Blom: „Ik kan me voorstellen dat een andere dag eigenlijk aantrek kelijker is. En het hoeft ook helemaal niet op een zondag, het kan net zo goed op een za terdag." Blom belooft voor vol gend jaar beterschap. De SGP/ RPF/GRV.Jieéft, verzocht .de^ Groendag in 1995 te houden op de vrijdag en zaterdag na He melvaart. De Groendag is bedoeld als promotie voor de Broekpolder. Vlaardingen - Op het terrein van de Mangisid- en Amarilfabnek (MAF) aan de Koningin Wilheimi- nahaven in Vlaardingen heeft gis termiddag urenlang een brand gewoed, Lange tijd vreesde de brandweer een stofexplosie. Het treinverkeer tussen de stations Vlaardingen-Oost en -Centrum werd daarom van twaalf tot drie uur stil gelegd. Bewoners van de Spoorsingel werden met geluids wagens gewaarschuwd de ramen dicht te houden en van de ramen weg te blijven. Een brandweer man raakte tijdens het blussen lichtgewond aan zijn pols, nadat hij van het dak van een kantoortje viel. Volgens de brandweer is de brand ontstaan tijdens boorwerkzaam- heden aan een machine die man- gaanerts verpulvert Door een vonk zou de machine in brand zijn gevlogen. Niemand is daarbij gewond geraakt. Na twee uur werd het sein brandmeester gege ven. De brandweer noemde de brand 'allesbehalve een routi neklus.' Lange tijd bestond het gevaar voor een enorme stofont ploffing, mede omdat de brand werd geblust met amaril, een poe der van een harde steen, dat op het terrein voorhanden is. De brandweer heeft voor de bestrij ding van het vuur chemisch ad vies gevraagd aan de DCMR Mi lieudienst Rijnmond. Men vroeg ook assistentie van de brandweer uit Rotterdam. Uiteindelijk wa ren de spuitgasten met negentien kleine en grote wagens vertegen woordigd. Het stilleggen van het op een af stand van enkele tientallen me ters passerende treinverkeer kostte enige moeite. Tot twee maal toe het de NS de treinen ge woon stapvoets doorrijden. „Als ze dan toch rijden, moeten ze het wel snel doen," zei een boze poli- tie-agent. Uiteindelijk, nadat een agent op de beide stations was ge weest, zou de NS wel voldoen aan het bevel van de politie en bleven de tremen stilstaan in Hoek van Holland en Rotterdam. Ook het wegverkeer in de onmiddellijke omgeving van het haventerrein werd stilgelegd. De weg naar het bedrijf werd afgesloten. Een ontsmettingsteam van de Rotterdamse brandweer moest na het blussen van de brand mensen schoon spuiten die tijdens de brand op het fabrieksterrein wa ren geweest. Volgens de brand weer bestond er toen geen gevaar meer voor de volksgezondheid. De geringe hoeveelheid vrijgeko men giftige dampen verwaaiden. De gewonde brandweerman die van een dak was gevallen wordt ontdaan van zijn beschermende kleding, die ontsmet diende te worden. Daarna is hij met een ambulance afgevoerd naar het zie kenhuis. Foto Roel Dijkstra Door Sander Sonnemans Rotterdam - Veel herinnerde de 26-jarige G.H. zich gistermiddag voor de rechtbank niet meer van zijn optreden op 24 juni van het vorig jaar in een Gronings bank gebouw. Alleen dat hij met een stoel tegen een balie-ruit had ge slagen. Verder reikte zijn geheu gen niet meer. De oorzaak moest worden gezocht in het alcoholge bruik van de man. Hij was dron ken. „Heel, heel erg dronken," gaf hij toe. De toen nog in Maassluis woon achtige man ontstak die dag in woede omdat zijn bankpasje door een personeelslid in tweeen werd geknipt. Volgens haar had hij ge vraagd zijn rekening op te heffen. De verdachte hield er een andere lezing op na. Hij wilde geld opne men maar zou slechts een rijks daalder kunnen krijgen omdat zijn saldo ontoereikend was. De man reageerde uiterst agressief. Hij pakte een stoel en sloeg er mee tegen de balie. Later klom hij erop en trachtte de ruit in te trap pen. Verder gooide hij alles dat hij in zijn handen kreeg, omver. De Maassiuizer moest zich ook nog voor een ander, aanzienlijk zwaarder delict, verantwoorden. Nadat hij was verhuisd naar Rot terdam zou hij begin dit jaar in zijn woning een prostituee heb ben verkracht en opgesloten. Omdat de vrouw na de aanklacht onvindbaar bleek, wilde raads man mr. J.C. Spigt de zaak aan houden totdat ze was gevonden. Want hy vond dat juist zij als ge tuige een helder licht op de zaak kon laten schijnen. „Mijn cliënt ontkent immers de vrouw te heb ben verkracht en van haar vrij heid te hebben beroofd." Verder was de advocaat van plan te vragen zijn client uit zijn voor lopige hechtenis te ontslaan in dien de rechtbank het verzoek om aanhouding zou inwilligen. „Hij zit nu al drie maanden vast." Het verzoek werd door de rechtbank afgewezen. De 26-jange verdachte bekende op de G.J. de Jonghweg een pros- tituée te hebben opgepikt en een prijs met haar te hebben afge sproken. Voor 25 gulden zou ze de hele avond bij hem blijven. On derweg naar de woning werden nog wat drugs gekocht die voor de geslachtsgemeenschap' werden genuttigd. Maar nadat de man en vrouw naar bed waren geweest, walde zij er vandoor gaan. Haar klant pikte dat niet en sloot haar op. Kort daarna sloeg en schopte hij haar en ging weer met haar naar bed. 's Ochtends verliet de vrouw de woning via het balkon en werd opgevangen door de bu ren. De verdachte gaf toe de vrouw te hebben geslagen. Verder was hy niet m de fout gegaan. Want ook na de mishandeling zou de vrouw nog een maal vrijwillig seks met hem hebben bedreven. Bedreiging met geweid van een bankemployée, verkrachting en wederrechtelijke vrijheidsbero ving van de protituée luidden de ten laste gelegde feiten. „Deze man wordt kennelijk nogal driftig en agressief als hij zijn zin niet krijgt," concludeerde officier van justitie mr. J. de Boer. Ze eiste dertig maanden cel. Een eis waar de verdediging zich totaal niet in kon vinden. In alle gevallen be pleitte de raadsman vrijspraak omdat volgens hem geen wette lijk overtuigend bewijs was ver kregen. Alleen onder de klappen die de hoer had opgelopen, kwam zyn cliënt niet uit. Uitspraak over twee weken. Schiedam - De Gravin Aleida feesten vinden zaterdag 7 mei niet in het Julianapark plaats, maar daarbuiten. De Schiedamse organisatie moet van de Dienst Gemeentewerken uitwijken naar het omliggende gebied om de be planting in het vernieuwde park te sparen. In de afgelopen jaren kwamen gemiddeld 200.000 be zoekers op 'grootste braderie van Rijnmond' af. De Dienst Groenvoorzieningen en Natuur is enkele maanden ge leden begonnen met de renovatie van het Julianapark om deze haar oorspronkelijke karakter terug te geven. Zo is een Taxushaag aan gelegd rondom het park en is de oude beplanting aan de buiten rand vervangen door bijzondere groenblijvende en/of rijkbloeien- de soorten. Ook de keermuur heeft een opknapbeurt gekregen. Enkele planten zijn, nog voor de renovatie is afgerond, door van dalen vertrapt of uit de grond ge trokken. Dit was voor de Dienst Gemeentewerken aanleiding de Aleidafeesten te weren uit het park. Organisator Aad Ouweneei van de Gravin Aleidafeesten vindt de beslissing 'belachelijk'. „Dit is Schiedam op zijn smalst. Negen jaar lang is er niets gebeurd tij dens de Aleidafeesten, de eerste vernieling moet nog worden ge meld. Ook hebben we het park al tijd weer netjes achtergelaten. En dan krijg je ineens drie weken voor het feest te horen dat je naar elders moet verhuizen. Dat is geen manier van werken." Ouweneei heeft uit woede over deze gang van zaken een schade claim van 7.500 gulden ingediend bij de gemeente. „We hebben pro fessionele krachten moeten inhu ren om de organisatie om te gooi en, standhouders in te lichten en ga zo maar door. Wij hebben nooit één cent subsidie gevraagd voor de Aleidafeesten. Die aanvraag krijgt de gemeente dan nu voor het eerst" De organisatie heeft het feest op zaterdag 7 mei verplaatst naar een parcours rondom het park. Ook de Burgemeester Knappert- laan zal gebruikt worden als eve nemententerrein. Voor het pro gramma-aanbod op zich heeft de beslissing weinig gevolgen. „Ai- leen de modelbootvereniging is afgehaakt. Ook de kinderen heb ben nu minder plekken voor de vrijmarkt. Verder zullen alle at tracties een beetje moeten in schikken." De tiende editie van de braderie bevat als vanouds kinderspelen, muzikale optredens, modeshows, demonstraties van Schiedamse verenigingen en straat- en pop pentheater. Ruim driehonderd kramen staan opgesteld en diver se instellingen zijn met informa tie-stands aanwezig. Verder geeft het Coca Cola Free Style ski-team demonstraties vanaf 35 meter hoogte via een ladderwagen van de brandweer uit 1959. Ook kun nen rondvluchten per helicopter en ballon worden gemaakt en houdt de Rotterdamse Politie Sportvereniging een presta tieloop. Schiedam - Inbrekers hebben vannacht m Zwembad Groenoord de snoepautomaat leeggehaald. Vermoedelijk zijn ze binnengeko men met een valse sleutel, want er werden geen braaksporen aan getroffen. Het is niet de eerste maal dat het zwembad door inbre kers is bezocht. Vlaardingen - In een winkel aan het Veerplein in Vlaardingen is gisteren een 35-jarige dievegge betrapt door het personeel. De vrouw, een 35-jarige Rotterdam se, had een hoeveelheid vlees meegenomen zonder daar voor te betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2