15 Luub Hafkamp krijgt harde noten te kraken lapjes»; FILET 9Ï5 l WH A '95 HAM-mae SUCADE- Vlees^&iip o 195 HICAND0 LAPJES sr Hi ham Verwachtingen zijn hoog gespannen bij come-back VVD-wethouder genda Anti-Diskriminatie Buro tijdelijk dicht Rotterdamse vrouwen in beeld Het plezier van schilderen Creatieve ambtenaren Nieuw zangkoor zoekt leden Wie durft de uitdaging aan? Bevrijdingscomité voor bijzonder feest Aanvragen huursubsidie F.ÜNDER- .95 95 If ID kiio kilo RUNDER LAPJES sass kilo Dames Kunstenaars maken geen vrouwenkunst Rotterdams Dagblad Dinsdag 10 mei 1994 Het Anti-Diskriminatie Buro Schiedam is in de pe riode van 12 tot 23 mei tijdens werkdagen gesloten, met uitzondering van de vrijdag. Dan is het bureau te bereiken van 9.00 tot 11.30 uur. Bij het ADB kan een afspraak worden gemaakt, leuzen worden door gegeven of affiches worden opgehaald ten behoeve van de bestrijding van extreem-rechts bij de Europe se verkiezingen. Het ADB is bereikbaar via 4264406 en is gevestigd aan de Van Swindensingel 40. "Kaar scherp in beeld. De bewogen geschiedenis van 40 Rotterdamse vrouwen', is de titel van een boek waarvan vijftien foto's zijn tentoongesteld in het Ge bouw aan het Broersveld 142. Het boek, dat ook in het bezit is van de stichting SVO, geeft de verhalen weer van vrouwen met verschillende achtergronden en hun geschiedenissen op het gebied van scholing en werk. X)e expositie is te zien op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur. De Rotterdamse kunstenaar Matthijs Waardenburg exposeert 46 olieverfschetsen op paneel. Het plezier van schilderen, is de titel van de expositie. De op zichzelf staande schilderijen zijn tegen elkaar opge hangen. alsof het een doorlopend panorama betreft. Overeenkomsten lijken zoek. De kunstenaar hanteert verschillende stijlen, mixt geschiedenis met heden tot een mengeling waarin hij zoekt wat hij kan gebruiken. Vlaardingen Ambtenaren Anders is het motto waarmee 19 creatie ve (oud)ambtenaren naar buiten treden. De door hen gemaakte foto's, tekeningen, schilderijen en kera miek zijn vanaf 7 mei te bezichtigen in een over zichtstentoonstelling in de gemeentebibliotheek van Vlaardingen aan de Waalstraat 100. De expositie duurt tot 31 mei. Vlaardingen is een nieuw zangkoor rijker. Sinds en kele maanden stpderen ongeveer 25 zangers en zan- geressemchristeiijke liederen in. Het koor werd on langs officieel opgericht en presenteert zich nu voor taan als een algemeen. Christelijk zangkoor. Gestreefd wordt .naar een maximum aantal van 38 le den. Voor drie bassen, vier tenoren, twee sopranen en drie alten is nog plaats. De minimumleeftijd is 15 jaar. Het koor repeteert in het Schepphuis inSchiedam- Kethel, elke maandagavond tussen 20.00 en 22.00 Wijkcentrum De Telder zoekt fanatieke klaverjas sers, sponsors, fysiotherapeuten, diëtistes en artsen die een bijdrage willen leveren aan een record-aan val klaverjassen in wijkcentrum De Telder op zon dag 12 juni. Het wijkcentrum wil ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan tenminste één kwartet klaverjassers 88 uur achtereen laten klaverjassen. Voor elk uur dat er ge klaverjast is, staat vijf minuten pauze. Personen die denken dat zij deze recórdpoging aankunnen en re- serve-personen die voor minimaal 1 uur willen parti ciperen. kunnen zich aanmelden bij het Wijkcen trum, 4359514. Getuigen die een deel van de recordaanval willen bij wonen, kunnen zich eveneens melden evenals spon sors en (medische) begeleiders. Voor deelnemers geldt een entreebedrag van 25,-. Dit krijgen zij retour als 50 uur is volgemaakt. Omdat het in 1995 vijftig jaar geleden is dat Neder land werd bevrijd van de Duitse overheersing, wil burgemeester Sterkenburg volgend jaar een bijzon der bevrijdingsfeest organiseren. Daartoe wordt donderdag 26 mei om 20.00 uur in het stadhuis een bijeenkomst gehouden om te komen tot de oprich ting van het 'Comité 50 jaar bevrijding'. Omdat éen dergelijk feest goed georganiseerd moet worden, zijn eerder dit jaar al vertegenwoordigers van diverse instellingen gevraagd in het comité zit ting te nemen. Het comité moet zich gaan bezighou den met de plannen voor het bevrijdingsfeest van volgend jaar, Vrijwilligers die ook activiteiten willen ontwikkelen ter gelegenheid van het feest en eventueel bereid zijn plaats te nemen in het comité, kunnen zich mel den bij gemeente-ambtenaar A. Zwaard (01899- 19111, toestel 220). Huurders die in aanmerking denken te komen voor- huursubsidie kunnen vanaf 16 mei telefonisch een afspraak maken bij de afdeling Huuradministratie van de Woning Stichting Maassluis (01899-30430) op werkdagen vanaf 9.00 uur. In overleg met medewer kers van deze afdeling wordt vervolgens op het afge sproken tijdstip vanaf 24 mei het aanvraagformulier ingevuld. Aangeraden wordt om zo spoedig mogelijk een af spraak te maken want de aanvraagtermijn duurt tot 30 september. Ook moet worden nagegaan of de ge gevens bij de afdeling Burgerzaken op het stadhuis juist zijn. Als dit niet het geval is, wordt geen huur subsidie verstrekt. Even leekhet erop dat Luub Hafkamp de Schiedamse poli tiek zou verlaten. Toen de PvdA in 1990 ging regeren met D66 en Groenlinks, en de WD liet vallen, zette de afge dankte Hafkamp zijn zinnen op een burgemeesterspost. Hij bleek niet voor dit ambt voorbestemd. Zich onledig houdend met bijbaantjes in de sociale ver nieuwing, het Nederlands Handbalverbond, het jeugd werk en de gezondhei dszorg, wachtte de tot gewoon r aads- lidgedegradeerdeliberaalzijnkansaf.Diekwameenpaar weken geleden, bij de ontknoping van de college-onder handelingen. Na vier jaar werd opnieuw een beroep ge daan op zijn bestuurskwaliteiten. En aldus maakt Luub Hafkamp (50) zijn eomé-back als wethouder. Sport, cul tuur, welzijn en volksgezondheid waren de belangrijkste zaken waarmee hij zich tussen 1982 en 1990 bezig hield. Een deel van zijn oude portefeuille krijgt hij terug, op an- 0 dere terreinen (verkeer en vervoer, ruimtelijke ordening) zal hij zich moeten inwerken. Hafkamp had het in het ver leden niet altijd even makkelijk. Uitdunning van het op bouwwerk en een als 'fascistisch' aangeduide tentoonstel ling in het Stedelijk Museum kwamen hem op veel kritiek te staan. Ook de komende vier jaar zal Halkamp een paar harde noten moeten kraken, zeggen de Schiedammers die met hem te maken krijgen. Door Peter de Lange Schiedam - Zijn formuleringen waren niet altijd even helder. Concreet was hij ook niet altijd. In debatten nam hij dikwijls zij n toevlucht tot stoplappen en dooddoeners. Dan bediende hij zich van zinsneden als 'dit beleid moeten we nog handjes en voetjes geven' en 'du moment kan ik daar nog niets over zeg gen'. Werd de grond in de gemeenteraad hem te heet onder de voeten, dan beloofde hij 'er in de commissie uitvoerig op terug te komen'. Maar toch. Ondanks verwijten dat hij traag en besluiteloos was en een vlotte presentatie miste, hield Luub Hafkamp het zonder moeite acht jaar vol. achter de taf'el van burgemeester en wethouders. Sterker nog, 'het veld' is blij met zijn terugkeer. Er is geen spoor van wrevel of teleurstelling. De verwachtingen zijn juist hoog ge spannen. Frans van Krugten. voorzitter van de Sportraad, vindt Hafkamp een goede bestuurder. Over de kwali ficatie 'besluiteloos' haalt hij de schouders op. „Hij is voorzichtig, maar ook doortastend genoeg om problemen aan te pakken." Van Krugten vindt ook niet dat Haf kamp in zijn vorige periodes wei nig tot stand heeft gebracht. „Luub heeft acht jaar hard ge werkt en zaken voorbereid, die Bart (De Leede, Hafkamps opvol ger, red.) zeer doeltreffend heeft afgerond. Bart heeft vrij snel kun nen scoren dankzij Luub." Dreigende taal Voorbeelden? Van Krugten noemt twee grote projecten: het nieuwe Bad Groenoord en de der de sporthal. Die werden door Haf kamp op de rails gezet, en door De Leede voltooid. De VVD-wethou der heeft ook bij de voetbalclubs de wind er flink onder gehad, zegt Van Krugten: „Hij uitte destijds behoorlijk dreigende taal om de herstructurering van de sportvel den erdoor te krijgen. Dat heeft er toe geleid dat er toch een aantal verenigingen bij elkaar zijn gaan zitten." Ook de komende vier jaar krijgt Hafkamp zijn handen vol aan de problemen in de sportwereld, voorspelt Van Krugten. De her structurering van de velden is nog steeds actueel, zij het dat er andere oorzaken aan ten grond slag liggen dan enkele jaren gele den. Van Krugten: „Dooreen toe vloed van clubs raakt sportpark Kethel overbevolkt. Binnenkort komt er weer een vereniging bij. We puilen uit. Hoe lossen we dat op?*' Een tweede moeilijkheid doet zich voor in Harga. Daar moet we gens de bouw van de tweede Be- neluxtunnel de accommodatie van SH en SV weg. En vervangen de ruimte is schaars. Toch denkt Van Krugten dat Hafkamp die klussen wel aan kan, en dat de nieuwe wethouder ook op vol doende medewerking kan reke nen. „Hij ligt wel gunstig in de sportwereld." Souplesse De Bewonersvereniging Schiedam Centrum is minder uit gesproken. Het bestuur neemt een afwachtende houding aan. Uit het verleden kent de BVSC Hafkamp, die destijds het op bouwwerk in zijn portefeuille had, als 'een redelijke vent'. „Er viel wel met hem te werken," zegt secretaris Piet Bothof. Straks zit Hafkamp tegenover de BVSC in een andere hoedanigheid: als portfeuillehouder 'binnenstads projecten'. Hoe hij zich dan zal opstellen is een open mag. Met Hafkamps voorganger Chris Zijdeveld verkeerde de bewo nersvereniging in staat van oor log, want Zijdeveld wilde niet dat de BVSC zich bemoeide met ge: wichtige zaken. Van de bouw van de Nieuwe Passage, het ABC-wa- renhuis en het Stadscrf moest de bewonersclub afblijven. Van Haf kamp verwacht de BVSC meer souplesse. Bothof: „Mocht hij toch dezelfde opstelling kiezen als Zijdeveld dan stappen wij uit het projectteam. Wij hebben ja renlang onze mond dicht moeten WD'er Luub Hafkamp gaat 'in het veld' doorvoor een goede be stuurder en een man met wie te praten valt. Archieffoto Rotterdams kent bij de stadsontwikkeling. Henderickx: „Dat ad hoc-beleid van, jongens er is tien mille voor., de kunst beschikbaar, wie wéét'ei een leuke bestemming, moet af gelopen zijn. Wij zijn er niet al leen voor de speeltjes en de kraai tjes, wij willen daadwerkelijk in vloed op de inrichting van de openbare ruimte." Een discussie-avond over dit on derwerp. onlangs in café 't Paard, maakte duidelijk dat de nieuwe bestuurder die eis wel kan billij ken. Hafkamp hield bij die gele genheid de kunstenaars ai met een een vette kluif voor. Voor 'verfraaiing' van het gemeentelij ke meuwbouwcomplex op het Stadserf is circa 3.5 ton beschik baar. houden. Nu willen we meepraten. De gemeente kan 't niet maken de bewoners nog een keer buiten te sluiten." Onder de Schiedamse kunste naars zijn de verwachtingen hoog gespannen. Daar gaat de liberale wethouder door voor een oprech te cultuurvriend. Hafkamp stond mede aan de wieg van de Stich ting Kunstwerkt, het kunste- naarsverbond dat als gespreks partner van de gemeente ging op treden. „En hij heeft een begin gemaakt met een lokaal kunste naarsbeleid toen de BKR werd af gebouwd." zegt beeldhouwer Jef Henderickx. De Schiedamse kunstenaars ver wachten van Hafkamp vooral dat hij hen een volwaardige rol toe- Maar Hafkamp zal er hard aan moeten trekken om dat bedrag ook op tafel te krijgen, vermoedt Harry de Vries, woordvoerder van de Stichting Kunstwerkt. „Want als je erover informeert bij de ge meente, krijg je te boren datje bij de projectontwikkelaar moet zijn, en daar sturen ze je weer terug naar de gemeente. Het ziet er dus naar uit dat op het Stadserf de kunst pas weer in een laat sta dium zal worden ingeschakeld. Daar ligt dan ook een mooie taak voor Hafkamp. Laat hij meteen die procedures eens stroomlij nen." In cle culturele sector ligt nog een klus voor Hafkamp klaar: her structurering van het theaterbe- stuur. Daarin zaten tot dusverre steevast drie leden van de ge meenteraad, maar die constructie is volgens voorzitter Ton de Vos volstrekt achterhaald. De Vos diende al bij Hafkamps voorgan ger Zijdeveld een voorstel in om in plaats van raadsleden, burgers in het bestuur te benoemen, bij voorkeur Schiedammers met ver diensten in het culturele leven. Culturele koepel De Vos: „Anders hou je de situatie dat mensen met twee petten op in het bestuur zitten, en zeggen dat ze over een bepaald agendapunt eerst hun fractie moeten raadple gen. Zoiets past niet in het beleid van een gemeente die op afstand wil besturen." Zijdeveld kwam aan het uitvoeren van dit voorstel niet meer toe, zodat De Vos er bin nenkort met Hafkamp opnieuw over gaat praten. Het nieuw te bouwen theater op het Stadserf kan Hafkamp trou wens ook confronteren met de door Zijdeveld na jaren praten tenslotte in de ijskast gezette Dienst Kunst en Cultuur. Zijde veld kwam tot de conclusie dat zo'n culturele koepel onhaalbaar was, maar Hafkamp, zegt Ton de Vos. loopt straks tegen een situ atie op dat op het Stadserf de bi bliotheek. het theater en het ar chief in één gebouw zitten. „En dan ligt een grote mate van sa menwerking toch voor de hand. Dus misschien moet hij het nut van die. dienst toch opnieuw be kijken." Dinsdag 10 mei SCHIEDAM Heemtuin. Groepsexcursie voorou deren, 14.00u. VLAARDINGEN Eendenkooi. Rondleiding. 19.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster, De Zieners, 20.30u. Luxor Theater. Voup van 't Hek. 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Leonce und Lena. 20.30u. Orfeo, 20.15u. Dizzy. Five Up High. 22.00u- Nighttown. Na palm Death, 2 l.OOu. Theater Zuid plein Kaat Mossel. 20.15u. Zaal De Unie. De Kwestie. 20.30u. Woensdag 11 mei VLAARDINGEN Hallo. Circusavond. 22.00u. Coer- ke. Lezing CDA-Vrouwenberaad over rol van de vrouw bij ontwikkelingen in Europa. 9.30u. ROTTERDAM St.Droomtheater. Dierenverhalen en Ridders. 14.00u, Wijkgebouw De Focus. Dewegiooppop, lö.OOu. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Dennis the Menace" (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: •Free Willy" (al) dag. 1.15-4-6.45. The remains of the day' (al) dag. 9. Calypso 1: "Shortcuts' (12) dag. 2- 8. Calypso-2: 'Shadowlands' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- 3: 'In the name of the father' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'The Pelican Brief' (12) dag. 1.15- 5-8.30. Cinerama 2: 'Mrs. Doubtfi- re' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ci nerama 3: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.'30. Cinerama 4: 'Jurassic Pafk' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30, Cinerama 5: 'Wayne's World 2' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. imax Theater: 'Blue Pla net' (al) dag. 2-4-8. 'Sharks' (ai) dag. (beh.di.) 12. 'Mountain Gorilla' (al) dag. 1-3-7. 'Speed Picture Holland' (al) dag. 9. Lantaren/Ven ster l: 'In weiter feme, so nah' (16) dag.8. Lantaren/Venster 2: 'Forest of Bliss" (16) dag. 7.30. 'Holy Crime' di. 9.30. Lantaren/Venster 3: Trois couleurs: Blanc' (16) dag. 8. The Puppetmaster' (16) dag. 10. Lantaren/Venster 4: 'Bad Boy Bub- by' (16) dag. 8-10.15. Lumïère 1: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Cool Run nings' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'Aladdin' (al) dag. 1.15- 4. 'Sister Act 2' (ai) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: "The Flat' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rex: 'In Love' (18) dag.vanaf 12 doorl,voorstel ling. Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. boterzacht, kilo mager van de schouder.- JHF W lekker mals van het paard, kilo mager van de schouder mager van de schouder kiio kilo 500 gr VEI ROOXSPEK 500 gr R00KSPEK somen kakelvers w TlMgrMHMOOKVitES iStOOqr ROSBIEF I100 g» GEBR. rRICAMI»0 lekker r—ir- ma9er 4 ITfc wnn '1e* TB paard HACHEEVLEES j lekker mager, kilo SAUCIJSJES j heerlijk, kilo.. i VLEESKRABBETJES mager, 2 kilo BAMI/NASIVLEES mager, kilo... DRUMSTICKS nu slechts, 2 kilo... Vlaardingen: Fransenstraat 29. Telefoon OIO - 460 30 65 Schiedam: Grote Markt 12. Telefoon 010 - 473 11 30 Spljkenlsse: Breestoep 3. Telefoon 01880- 24495 Maassluis: Winkelcentrum Koningshoek 45. Tel 01899 -17720 VOOR UW HUISDIER: 3 Jdlo....„ jr 0 GEHAKT mager, 2 kilo... B V SPARERIBS Q95| kluiven, 2 kilo... m Z1GEUNERKARBO Q95 lekker mager, kilo m m RUNDERGEHAKT <7< deze week, kilo... a l FILET AMERiCAIN 951 nu slechts, 150 gr. I "UMmrMX orunr "SH3A oruiv üidDOxaaooarnro "ubiitoim aruw"*SH3Aanm iüdooxnaoa nrmv ibiitvmx annv 'smaonrrc Werk van tien Dames Kun stenaars is te zien in galerie Moesman Beeldende Kunst. Op de foto: Yvon Koopman, Monique van Wijk, Esther Zitman, Neel- tje Jansen, Lily Corver, Alma Brevé, Tilleke Schwarz, Inge van Haastert, Candida Le- mosen Wïlma Kuil. Foto Peter Molkenboer. Schiedam - Kun je spreken van vrouwenkunst bij het werk van vrouwelijke kunstenaars? Dat is de vraag die enkele exposanten kregen voorgelegd van de exposi tie Dames Kunstenaars in de Schiedamse galerie Moesman Beeldende Kunst. De meningen zijn zeer divers: van een resoluut nee tot een twijfelend ja. Aanleiding voor de expositie is volgens galerist Martin Moesman een opmerking tijdens een vorige expositie dat een bepaald schilde rij 'typisch vrouwenwerk' was. ,.Ik wilde met een verzameling werken van verschillende vrou wen weieens zien of het inder daad zo werkt." Als er al iets vrou welijks aan de werken te ontdek ken valt, dan is dat volgens Moes man het optimistische en vrolijke karakter. Volgens de Schiedamse kunstenaar Yvon Koopman zijn vrouwen eerder geneigd luchtige onderwerpen te kiezen en veel kleuren te gebruiken en hebben ze meer oog voor detail. „Maar dat zijn bepaalde elementen die je ook in mannenkunst kan tegen komen. Ik maak daarom liever geen onderscheid tussen kunst van verschillende seksen, hoewel in deze expositie de vrouwelijke elementen wel overheersen." Koopman krijgt zelf regelmatig te horen dat zij vrouwenkunst maakt, maar zegt met dergelijke opmerkingen geen raad te weten. „Ik maak kunst. Punt uit." Waar- om doet ze dan toch mee aan een expositie met uitsluitend vrou wen. als ze liever niet wil dat er onderscheid wordt gemaakt tus sen mannen- en vrouwenkunst? ..Ik vind de andere exposanten aardige mensen en ik heb geen zin om nooit meer met andere vrouwen te exposeren alleen maar om het stempel 'vrouwen- kunst' te ontlopen Mede-exposante Inge van Haas tert. stellig: „Vrouwenkunst be staat niet. Dan zou je ook kunnen zeggen 'kunst van 2O-jarigen' of 'kunst van bejaarden'. Je slaat de plank volledig mis als je typische karakteristieken zoekt op grond van sekse, leeftijd of wat dan ook. Kunst is een weerslag v?;i hoe je leeft en je omstandigheden, daar hoort ook je vrouwzijn bij. Maar dat betekent niet dat vrouwen daar altijd de nadruk op leggen." Volgens de Rotterdamse Lily Cor ver hebben vrouwelijke kunste naars wel andere ambities ten op zichte van hun mannelijke colle ga's. Er studeren veel meer vrou wen af van de Academie's voor Beeldende Kunsten, maar de mannen hebben de grootste suc cessen. Vrouwen zijn niet zo am bitieus. zitten in andere netwer ken. Ze relativeren ook veel meer, hetgeen in de vraagprijs terug valt te zien: de prijzen voor vrou wenkunst zijn veel lager. Sommi ge galeristen verontschuldigen zich zelfs bij werk van vrouwen: 't is best goed hoor". Walgelijk vind ik dat." Volgens de jongste van het stel, de Schiedamse Esther Zitman, bestaat vrouwenkunst wel degelijk, maar zij is daar niet altijd even gelukkig mee. „Ik heb nogal een negatief beeld bij vrou wenkunst. Het is vaak zo decora tief. netjes en afgerond. Mannen .schilderen veel woester, willen meer imponeren. Niet dat ik dat altijd even goed vind hoor, want bij mannen is het werk vaak te groot en te overdonderend. Ik ben van mening dat je bij een goede vrouwelijke kunstenaar niet kan zien of haar werk van een man of vrouw is." De van oorsprong Bra ziliaanse Candida Lemos, nu woonachtig in Schiedam, beweert het tegendeel. „Ik zie altijd of een bepaald werk door een man of vrouw gemaakt is. Sterker nog: ik zie ook of de vrouw een moeder is. Je ziet in haar werk de pijn van de combinatie vrouwzijn, moedel- schap en kunstenaarschap. In vergelijking met mijn geboorte land is het hier veel moeilijker om al deze drie aspecten met elkaar te verenigen. Dat zie je dus terug in het werk." Dames Kunstenaars, tot en met 4 juni in galerie Moesman Beel dende Kunst, Lange Haven 59. Openingstijden: woensdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en na telefonische af spraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2