ii' Rijk zoekt nu zelf weer naar geld voor de Beneluxtunnel Rotterdams Dagblad Baas Beer is boos, behoorlijk boos Met tien man krassen en meteen nieuwe loten kopen Rotterdam bïijft 'zeer grote' stad Nedeco krijgt Tunesische order ySmgfy. - - Rotterdamse nominatie Prix de Rome 'Geldschieter' naar Wijnhaven Stephan Hendry, Ken Doheirty, Rèter Ebdon; wanneer ga jij snookeren op Lijnbaan? Tel, OIO - 404 79 35 ais», #2 Zaterdag 14 mei 1994 Rotterdam Door Ben Maandag Rotterdam -Hetmoetdenieuwjaarsredevan 1992zijngeweest, herinnert de Rotterdamse haven- en financiënwethouder Smit zich. Dat was het moment dat hij er voor 't eerst in de openbaar heid over begon. „Ikheb er toen een pleidooi voor gehouden dat we zelf creatief op zoek moesten gaan naar manieren om grote projecten te financieren." „Kijk." zegt Smit, alsof hij zijn re- de opnieuw uitspreekt, „de over heid zit slecht bij kas. Dat is een gegeven. Maar aan de andere kant heeft de overheid grote am bities. moeter van alles gebeuren. Wanneer je die twee gegevens aan elkaar paart, dan gebeurt er dus niets, want ze staan tegenover elkaar. Dus moetje naar oplossin gen zoeken om die kloof te over bruggen. Dit idee is daar, denk ik, uit voortgevloeid." 'Dit idee'. Dat is: kijken of het misschien mogelijk is dat Rotter dam zélf de bouw van de tweede Beneluxtunnel onder de Nieuwe Waterweg financiert. Gewoon met eigen middelen proberen die fi nanciering rond te krijgen, zon der dat bij het rijk het handje hoeft te worden opgehouden. Want iedereen kan wel zéggen dat de tweede Beneluxtunnel er no dig moet komen, maar er moet zo zoetjes aan wel eens iets gebeu ren. Financiering door banken, en andere grote investeerders uit de private sector, behoorde lang tot de mogelijkheden. Maar de aanleg van de Wijkertunnel in Noord-Holland gooide roet in het eten. Er ontstond nogal wat com motie over de manier waarop de ze financiering tot stand was ge komen, minister Maij kwam niet zonder kleerscheuren uit het de- bat dat de Tweede Kamer met haar over de kwestie Wijkertun nel voerde. Sindsdien is de Twee de Kamer nogal huiverig voor de deelname van de private sector aan dit soort ondernemingen. Met andere woorden: op deze manier een oplossing vinden voor de aan leg van de tweede Beneluxtunnel behoorde tot de onmogelijkhe den. Traagheid De haast die Rotterdam heeft met de bouw van de tunnel stond haaks op de traagheid van hande len op overheidsniveau. Voor Rot terdam speelt nog een belangrijk gegeven mee, waaruit ook de haast kan worden verklaard: in die tweede tunnel moet straks ook een metro heen en weer rij- den. De plannen voor het door trekken van de metro vanaf het Marconiplein naar Schiedam en vandaar onder de Nieuwe Water weg door naar Pernis en Hoog vliet zijn al in vergevorderd sta dium. In tal van raadscommissies wordt al druk overleg gevoerd over het tracé dat de nieuwe lijn moet volgen, waar de stations moeten komen en hoeveel. Voor de nieuwe metrolijn is wél geld. Dat is geen probleem meer. Minister Maij-Weggen stelde in het kader van de plannen uit de -f De tekeningen voor de tweede Beneluxtunnel liggen al klaar: vijin-rj'strokeriTêenT Vierde Nota Ruimtelijke Orde- beschikbaar voor allerlei aanpas- terdam. De metro van Schiedam ning Extra (Vinex) vorige maand singen en verbeteringen van het naar Hoogvliet stond genoteerd in Den Haag een enorm bedrag openbaar vervoer in en rond Rot- voor 700 miljoen gulden. röbüïs. Tekening Rijkswaterstaat Daarmee kan dus een begin wor den gemaakt. Maar het zou toch wei heel erg raar zijn, wanneer er straks alleen maar een tunnel komt voor de metro, terwijl de uit breiding van de voortdurend ver stopte rijkswegen aldaar op de lange baan moet worden gescho ven. „De tunnel en de metro zijn altijd aan elkaar gekoppeld," zegt wethouder Van den Muijsenberg (Verkeer en Vervoer). Dus, voortbordurend op 'het idee' van Smit, liet het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) een extern adviesbureau eens uit zoeken of zo'n manier van finan ciering, door Rotterdam alleen, mogelijk was. Het resultaat van dat onderzoek was onverwacht positief. Jawel, concludeerde het adviesbureau. Het is wel degelijk mogelijk. De Europese Investe ringsbank bood de oplossing. Te gen een aantrekkelijk lage rente zou Rotterdam daar de benodigde 300 a 400 miljoen gulden kunnen lenen. En is de tunnel eenmaal af, dan kan die vervolgens aan het rijk worden verkocht, wanneer de financiële middelen er in Den Haag weer iets florissanter bij staan. Grootscheeps Lenen van de Europese Investe ringsbank is niet nieuw in de Rot terdamse contreien. Al eerder werden grootscheepse projecten van het Rijk op deze manier voor gefinancierd. Te denken is daar bij bijvoorbeeld aan de waterke ring in het Hartelkanaal en de opening in de vlakbij gelegen Beerdam. Het uitgewerkte plan werd ver volgens voorgelegd in Den Haag, aan minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat. Maar daar begonnen de moeilijkheden. Mi nister Maij reageerde opgetogen op dit Rotterdamse voorstel, sprak al meteen van een 'prima plan' en verschafte Rotterdam daarmee behoorlijk wat 'morele steun. Maar met een enthousiaste minister Maij alleen komt Rotter dam er niet. Daar is meer voor no dig. Medewerking van de minis ter van Financien bijvoorbeeld. En laat minister Kok nou net weer zijn vraagtekens hebben bij het Rotterdamse plan. Dat het ka binet op dit moment demissionair is, komt ook de voortvarendheid van Rotterdam niet ten goede. Twee ministers verschillen blijk baar van mening. Dus wordt er in deze vleugellamme staat van re geren voorlopig geen beslissing genomen. Dat mag het volgende kabinet doen. Zuiver „Het ministerie van Financien is hierin heel zuiver op de graat," zegt Smit „Het hele plan van ons staat of valt met de vraag of ie mand de lopende kosten voor zijn rekening wil nemen. Want daar mee wordt in het plan geen reke ning gehouden." Bij Financiën vragen ze zich af of het allemaal wei kan. Aan de andere kant roemt Smit dat er geen sprake is van 'debudgettermg'. het ver schijnsel dat verschillende minis teries voor de kosten moeten op draaien, waardoor de zaken er nog ingewikkelder op worden Mocht het allemaal niet kunnen, dan heeft 'het idee' in elk geval iets anders opgeleverd. „Ik heb begrepen dat ons plan er bij het kabinet wel foe heeft geleid dat nu toch wordt onderzocht of het Rijk het geld alsnog bij elkaar kan krijgen. Die inspanning wordt op dit moment gedaan." Baas Beer: „Mijn Finland niet op een groot stoom- evenement; dat is toch on gehóórd." Foto Niels van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad 'Rotterdam - Ondanks de opde ling,, van Rotterdam in nieuwe gemeenten, in 1997, zal de rijks overheid Rotterdam als 'zeer grote stad' blijven beschouwen. Dat is van belang in verband met de toekenning van financiële middelen uit het Gemeente fonds en het Provinciefonds. PvdA-raadsiid Knijper diende enkele maanden geleden een motie in om het extra geld dat voor grote steden beschikbaar is, ook voor het opgedeelde Rotter dam veilig te stellen. Het college van burgemeester en wethouders kan haar nu gerust stellen dat de lex specialis - de bijzondere wet voor de provincie Rotterdam hier rekening mee houdt. De hele Rijnmond wordt voor de algemene uitkering administra tief als één gemeente be schouwd. Dat zal ook in dc Fi nanciële Verhoudingswet wor den overgenomen. Rotterdam - De Rotterdamse kunstenaar Bart'Gorter (30) is genomineerd voor de Prix de Rome 1994, Hij kwam in de voorronde in de categorie thea ter en beeldende kunst als een van de voorlopige winnaars naar voren. In zijn categorie werden nog twee anderen genomineerd: Yvonne Dröge-Wendel Ida Lohman, beiden uit Amster dam. Ook in de tweede catego rie, de sector schilderen, is het de hoofdstad die in de landelij ke voorronde de dienst uit maakt. Drie van de vier geno mineerden zijn afkomstig uit, Amsterdam. De Prix de Rome is de grootste staatsprijs voor kunstenaars tot en met 35 jaar. In elke cate gorie is de eerste prijs een be drag van 40.000 gulden. De ge nomineerden worden in de ko mende drie maanden geacht nieuw werk te maken. Eind augustus worden de prij zen toegekend. Rotterdam - Het Europees So ciaal Fonds 1ESF) Rijnmond, dat zich bezighoudt met het medefi nancieren van gezamenlijke werkgelegenheidsprojecten van overheid en bedrijfsleven, gaat verhuizen. Het beheer van het fonds waarin dit jaar zo'n 35 mil joen gulden omgaat, is in handen van het Regionaal Bureau Ar beidsvoorziening (RBA) Rijn mond. ESF Rijnmond, al met al een van de belangrijkste geldschieters voor initiatieven ter bestrijding van de werkloosheid, is vanaf 19 mei aanstaande gevestigd in het hoofdkantoor van het RBA Rijn mond aan de Wijnhaven in het centrum van Rotterdam. Mede dankzij bijdragen van het ESF Rijnmond en inclusief bij dragen van overheid en bedrijfs leven (een voorwaarde dus om ESF-subsidie te krijgen) hebben in 1993 bijna achtduizend men sen zonder werk een plaats in een werkgelegenheidsproject kun nen verwerven. Ruim driekwart van hen zou binnen een halfjaar, en na een periode voor het op doen van nieuwe werkervaring, weer een vaste baan hebben ge vonden. u Door Martijn Verwaaijen Rotterdam - Baas Beer is boos, pisnijdig zelfs. En als de beer boos is, bergje dan maar. De woe de van de bekende stoomsleep- boot-kapitein richt zich op de or ganisatoren van het grote evene ment 'Dordt in Stoom'. Want als op 28 en 29 mei alles wat maar een beetje stoomt richting Dordrecht trekt zal de al even bekende stoomsleper Finland inclusief Baas Beer ontbreken. Een geld kwestie, maar ook een conflict tussen twee organisatoren is er de reden van. Maar daar heeft Baas Beer geen boodschap aan. „Volgens mij ligt de Vereniging Stoomvaart in de clinch met Kwe- kel Evenementen over 'Dordt in Stoom' en het TransPORT-festi- val op de Mullerpier," zegt de ka pitein vol ongenoegen. „En mooi dat ik daar tussen zit. En dan vind ik niet juist. In Dordrecht zeggen ze dat als je meewerkt aan de Mullerpier je best naar hun toe mag komen maar dan krijg je geen cent. Ze denken zeker dat ik gek ben en voor nop opdraaf. Graag of niet hoor." Sponsor Baas Beer zegt het zich ook niette kunnen permitteren om voor de kat z'n viool te komen. „Ik ben een hobbyist zoals er nog maar wemig zijn. En sinds Smit zich heeft teruggetrokken als sponsor moet ik wel zo veel mogelijk eve nementen bezoeken om aan mijn geld te komen. Het jaar is nog lang niet om, ik heb nog geen me ter gevaren en nu al ben ik tien duizend gulden kwijt. Allemaal van mijn eigen centen, want sinds ik op wachtgeld sta krijg ik per maand zeshonderd gulden min der binnen. Je snapt dat ik me geen gekke dingen kan veroorlo ven. Dus moet er gevaren wor den." Vol overgave gaat hij verder. „Ik sta doordeweeks auto's te wassen om nog wat geld binnen te halen. Waarom? Omdat ik vecht voor de ze schuit. Daardoor heb ik wel eens bonje met mijn vrouw ook, want die zegt vaak dat ik nu maar eens moet stoppen. Sorry hoor, maar de Finland is nog de enige stoomsleepboot van Piet Smit die in de Rotterdamse haven ligt. Dat geef je niet zo maar op." Zweten Baas Beer zit te zweten als een ot ter zodra hij over 'Dordt m Stoom' praat. Er alleen maar aan denkt. „Vanochtend nog kreeg ik ineens allemaal zwarte spikkeltjes voor mijn ogen. Ik was net klaar met koper poetsen en het klamme zweet brak me uit. Er is een dok ter bij geweest die me aanraadde het even een beetje kalmer aan te doen. Ik ben wat oververmoeid en maak me ook veel te boos. Maar weet je wat het is, ik ben nog van de oude Smit-garde. Alles moet er piekfijn uit zien. vooral het koper werk. Vroeger jongen, toen kon je van de stoomplaat eten, zo schoon was-tie." Dordt, bij Baas Beer lopen zowat de rillingen door zijn oranje over all. „Ik heb de organisatoren erop aangesproken. Begint de kapitein van de Volharding 1, Roel van der Ende mij opeens de huid vol te schelden. Dat doe je toch niet? Roel van Ellende zal je bedoelen, die vent kan niet eens normaal varen. Tegen de voorzitter heb ik gezegd, waarom pakken jullie mij wel maar die stoomlocomotieven en stoomwalsen niet? Die gaan ook naar de Mullerpier maar mo gen ook in Dordt komen. Dat vind ik oneerlijk." Achterhandje „En ik kan die centen zo ontzet tend goed gebruiken," peinst hij, een blik werpend op een langsva rend binnenschip. „Kom je in Dordrecht krijg je 2500 gulden, op de Müilerpier vang ik driedui zend en deze week ben ik in Brui- nisse, pak ik ook nog eens 3100 gulden. Dat bij elkaar was een mooi achterhandje geweest, want er moet groot onderhoud worden gepleegd. Want denk er aan, dat soort zaken moetje niet verwaar lozen. En vergeet ook niet wat de verzekering kost en de Kamer van Koophandel." Het alsnog meestomen in Dor drecht zou alleen nog mogelijk zijn als Baas Beer op korte ter mijn een sponsor vindt. „Ik hoor de dat Kwekel Evenementen wel wilde sponsoren. Moest ik met een groot bord van hun Dordrecht binnen varen. Maar als die lui zo'n ruzie met elkaar hebben vind ik dat niet gepast. Ik ga geen mensen tegen mij in het harnas jagen, dan ga ik maar liever niet. Maar toch, uitgerekend mijn Fin land niet op een toch groot stoom- evenement, dat is eigenlijk onge hoord." Door Serga van Roon Rotterdam - De Rotterdamse si garenhandelaren hebben sinds afgelopen maandag een Iuxe-pro- bleem. Hun vaak kleine winkel tjes zijn afgeladen met 'krassers'. Het nieuwe kraslot, een rijksdaal der per stuk, laat meteen zien of er gewonnen is of niet. De eventu ele prijs, vaak de ingezette riks of vijf gulden, kan ter plekke wor den geind. Bij Koos Stolk uit Kralingen spe len zich extreme taferelen af, He le horden studenten vallen zijn si garenmagazijn binnen. Zelfs zijn speciaal ingerichte krashok is te klein geworden en hij heeft een extra personeelslid in moeten zet ten. „Ik heb op maandag en dins dag in totaal drieduizend loten verkocht. De mensen zijn werke lijk niet meer te houden. Ze heb ben het op televisie gezien en in de kranten. Ik heb een speciaal hok gemaakt waar ze kunnen krassen, want anders verjaag ik mijn 'gewone' klanten. Maar ook dat werd te klein. De studenten zijn toen lekker met z'n allen in het zonnetje gaan krassen." Omdat Kralingen een student-rij ke buurt is, kwamen er veel jon geren bij hem. Maar ook de 'oude' staatslotenkopers sloegen toe. El ders in de stad is het weinig an ders. Bij tabakshandel De Laet aan de Oude Binnenweg loopt een meis- Rotterdam - Het Nederlands Ad viesbureau voor Ingenieurswer ken in het Buitenland, Nedeco, gaat een totaalplan opstellen voor de verdere ontwikkeling van ne gen Tunesische havens. Tunesië wil de buitenlandse han del ontwikkelen door bestaande je binnen. „Vier krasloten graag. Ja, de krasmania heeft goed toe geslagen bij m'n vriend. Ik blijf lopen." Zij vormt een uitzonde ring. De meeste goklustigen kras sen de zes vakjes in de winkel al open. Als in drie hokjes hetzelfde bedrag verschijnt, kan dat direct worden geind in de winkel. Als de prijs meer als honderd gulden be draagt moeten de krassers naar een filiaal van de Credit Lyonnais Bank of het hoofdkantoor van de Lotto in Den Haag De Laet: „Ik heb er heel gemeng de gevoelens over. Die drukte is op zich wel leuk, maar dit gaat ten koste van mijn vaste klanten die sigaretten kopen. Die moeten wachten. De afgelopen dagen stonden hier steeds zo'n tien man in de winkel. Krassen, en meestal een rijksdaalder of vijf gulden winnen. Daarvoor kopen ze met een nieuwe loten," Deze vicieuze cirkel zorgt ervoor dat sommigen wel een half uur staan te krassen. De overdonder de sigarenboeren zijn eensgezind in hun bezwaren. Het geeft troep, overlast en er wordt relatief wei nig op verdiend. Over heel Nederland zijn er 2500 verkooppunten van het kraslot, dat wordt uitgegeven door de Na tionale Sporttotalisator. De ver wachte radjoenenopbrenst van het lot gaat naar goede doelen op het gebied van sport, cultuur, maatschappelijk welzijn en volks havens efficiënter te laten opere ren en zo de concurrentiepositie te versterken. De Tunesische op drachtgever financiert de order met 1,2 miljoen gulden. Nedeco voert de opdracht uit in samen werking met het Franse ingeni eursbureau Sogreah en SCET gezondheid. In eerste instantie werden per winkel drieduizend loten afgege ven voor de periode van een maand. De Rotterdamse sigaren- boeren zijn er na drie dagen al een eind doorheen. In de sjiek aan doende winkel van Slingerland op de Nieuwe Binnenweg zijn er achttienhonderd in anderhalve dag verkocht. Slingerland heeftal nieuwe besteld. Reclame wil hij met maken, op deze manier is het al druk ge noeg. Ook hij heeft een speciaal krastafeltje gemaakt. Er staat zelfs een glazen bowl met munt jes klaar om het grijze latex van het papiertje weg te krabben. Over het kraslot is zeven jaar ge discussieerd in de politiek. Het zou de gokverslaving bevorderen. De Lotto beweert dat uit onder zoek in het buitenland, bijvoor beeld Griekenland, is gebleken dat krassen met verslavend werkt. Voor de zekerheid is toch maar een waarschuwing aange bracht: Voorkom gokverslaving, speel met mate.' 'Doorgewinterde gokkers' die ook hun geluk beproeven zijn minder te spreken over het fenomeen kraslot. „Hier loop je echt op leeg," zegt een Rotterdamse taxi chauffeur. „Dit is nog veel erger da" fruitautomaten. En die wor den nota bene meer en meer door de overheid verboden. Snap jij het?" consultants uit het Noordafri- kaanse land zelf. Het onderzoek richt zich onder meer op de infrastructuur in en naar dc handelshavens van de steden Tunis en Bizerte. Het op stellen van het adviespian gaat een jaar duren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1