Boumanhuis wil regio-bureau voor verslaafdenzorg sluiten Automobilist verdrinkt in de Noordvliet Beveiliging noodzakelijk voor bedrijventerreinen Serieus en gevoelig theater van Schmieren Maij-Weggen bij CDA-Schiedam Meisjes terecht Man rijdt door na aanrijding Kat als doelwit Jongetje terug bij zijn moeder Slok te veel op Meubelstukken ontvreemd Vrachtwagens vernield Recreanten maken tussenstop bij politie voor graveeractie Verrassende 'Flower Power' kunst langs tramlijn 1 Gemeente verdeelt woningbouwsubsidies Fietsers profiteren maximaal van zonnige dag Rotterdams Dagblad Maandag 16 mei 1994 Schiedam - Minister Maij-Weg- gen (Verkeer en Waterstaat) is morgen te gast bij het CDA- Sehiedam tijdens een verkie zingsbijeenkomst in De Ark. De avond staat in het teken van de Europese verkiezingen, in het bijzonder het actieprogramma 1994-1999 van de Europese Volks partij, de federatie van Christen- V,democratische partijen in Euro pa. Kernpunten van dit program- ma, zoals bevordering van de vre- ;'de, werkloosheidsbestrijding, cri- minaliteitsbestrijding en het mi- ;;lieu, komen aan de orde tijdens de spreekbeurt van de minister. Ook zal Maij-Weggen aandacht besteden aan regionale onderwer pen. De bijeenkomst vindt plaats ..in De Ark, Hargplein 101, Schiedam. Aanvang 20.00 uur. Vlaardlngen - De twee 14-jarige Vlaardingse meisjes die sinds donderdagmiddag werden ver mist, zijn zaterdagmiddag boven water gekomen.De twee werden donderdagmiddag in Schiedam uit de trein gezet omdat zij zonder vervoersbewijs reisden. Na een kort verblijf in het Scbiedamse politiebureau werden zij heenge zonden. Sindsdien werd niets •meer van hen vernomen. Tot op heden is nog niet bekend waar de - meisjes gedurende hun uitstapje ivzijn geweest. De politie vermoedt -dat de twee niet naar huis durf- «den vanwege het zwartrijden met de trein. Vlaardingen - Een 24-jarige man uit Vlaardingen die vrijdagavond omstreeks acht uur was doorgere den na een aanrijding, is door de politie uit zijn woonplaats aange houden. De man was met zijn per sonenauto op de 2e Van Leijden Gaelstraat in een slip geraakt na dat hij aan de handrem had ge trokken. Bij deze actie raakte hij een geparkeerde auto, maar reed vervolgens doorjionder zijn iden titeit, kenbaar té'makèn. Éen ge tuige had het kenteken van de doorrijder genoteerd, zodat de po litie tegen de man proces-verbaal kon opmaken. Vlaardingen - Een 15-jarige jon gen is door een bewoner aan de Hoflaan in Vlaardingen aan de politie overgedragen omdat deze met een luchtdrukpistool op een kat had geschoten. De kat heeft de aanslag overleeft. Vlaardingen - Een 5-jarigjongetje uit Vlaardingen dat zaterdagmid dag verdwaald was aangetroffen op de Groeneweg in zijn woon plaats, is weer terug bij zijn moe der. De jongen wist niet waar hij woonde of hoe hij heette. Omlig gende korpsen evenals de radio stations Rijnmond en Vlaardin gen werden op de hoogte gesteld van de dwaaltocht, waarna het knulletje omstreeks negen uur 's avonds doorzijn moeder kon wor den opgehaald. Vlaardingen - Een avondje stap pen is een 28-jarige man uit Vlaar dingen duur komen te staan. De man werd zaterdagnacht op de Lepelaarsingel in Vlaardingen aangehouden wegens het rijden onder invloed van alocholhou- dende drank. De man blies 1,10 promille, waarna hij een rijverbod van vijf uur kreeg opgelegd en en een proces-verbaal. Vlaardingen - Een 36-jarige inwo ner uit Vlaardingen is vrijdag middag door een onbekende een handje geholpen toen hij zijn meubilair aan het verhuizen was. Het slachtoffer had twee nacht kastjes en een plantentafel in de hal van een flat aan de Bernweg gezet. Toen hij enkele tellen later terugkeerde waren alle meubel stukken verdwenen. Vlaardingen - Vier vrachtwa gens en een personenauto zijn za terdagnacht vernield. De auto's stonden geparkeerd op een par keerplaats bij de Marathonweg in Vlaardingen. Maandag 16 mei ROTTERDAM Bibliotheektheater. Grimasfesti val, 20.00u. Rotterdamse Schouwburg Mademoiselle de Bel le Isle, 20.15u. Maanlicht. 20.30u. St.Laurenskerk. Lentemuziek uit Parijs, 20.15u. Zaal De Unie. Film from stock: Daniel Buren, 20.30u. Dinsdag 17 mei SCHIEDAM. Grote Kerk. Orgelconcert mmv Wouter Blacquire. Arno Bons (viool) en Jacinta Floor (viool), 20.15 uur. DC De 4 Molens. Informatie-avond over Wet Voorzieningen Gehandi capten, 20.00u. MAASSLUIS Groene Stip. Bijeenkomst ikv Jaar van het Gezin. 13.30u. ROTTERDAM Alnambra Riksbioscoop: The Fugitive* (12) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Free Willy' (al) dag. 1.15-4-6.45. The remains of the day" (al) dag. 9. Calypso 1: 'Short cuts' (16) dag. 2- 8. Calypso-2: 'Shadowlands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- 3: 'In the name of the father' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'The Pelican Brief' (12) dag. 1.15- 5-8.30. Cinerama 2: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 3: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: 'Mrs. Doubtfire' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Wayne's World 2' (al) dag. 1.15-9.30. 'Juras sic Park' (al) dag. 4-6.45. Corso: 'Schindler'.sList' (12) dag. 2-8.1 max Theater: 'Blue Planet' (a!) do.t/m zo. 2-4-8. 'Sharks' (al) do.t/m zo. 12. 'Mountain Gorilla' (al) do.t/m zo. 1.15-7. 'Speed Picture Holland' (al) do.t/m zo. 9. 'The Firm' (16) za.10. Lantaren/Venster 1: Temp tation of a Monk* (16) dag.8-10.15. Lantaren/Venster 2: 'Starting Pla ce' ma.di.wo. 7.30. Lantaren/Ven ster 3: 'In weiter Feme, so nah' (16) dag. 8. Lantaren/Venster 4: 'Bad Boy Bubby' (16) dag. 8. 'The Puppet- master' (16).dag.(beh.ma.) 10.15. Sneak Preview ma. 10.15. Lumière 1: 'Intersection' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Cool Run nings'(al) dag. 1.15-4>6.45-9.30. Lumière 3: 'Sister Act 2' (ai) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Lu mière 4:'The Flat' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Rex: 'Play Pen' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Naked gun 33 1/3 The final insult" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Schiedam - De preventiedag van de politic Schiedam is zaterdag door zo'n driehonderd mensen bezocht. Schiedammers waren onder meer in de gelegenheid fietsen en auto's te laten graveren en te kijken of hun gestolen fiets in de garage van de politie stond. Dat het triest is gesteld met het aantal fietsendiefstallen bleek za terdag wel. Er stonden bij het bu reau ruim honderd ontvreemde tweewielers. In totaal herkenden slechts vijf mensen hun fiets. Op vertoon van een legitimatiebewijs mochten zij hun eigendom weer meenemen. Vele personen van wie een fiets is gestolen keerden echter onverrichterzake terug. Voor hen bestond wel de moge lijkheid voor een redelijk bedrag één van de overgebleven, gevon den fietsen te kopen. De politie maakte op de preven tiedag duidelijk dat voorkomen beter is dan genezen. Veel men sen delen die mening want er werden veel fietsen en auto's van een codering voorzien. Maar liefst 227 fietsers kwamen, voordat zij een tochtje tijdens de landelijke fietsdag maakten, hun vervoer middel laten registreren en gra veren. Ook werden enkele tiental len auto's en radio-cassetterecor ders gegraveerd. Het merken maakt het stelen onaantrekkelij ker en maakt het de politie mak kelijker na een diefstal de eigen dommen aan de rechtmatige ei genaar terug te bezorgen.- - In het kader van de preventie is in Schiedam sinds een paar maan den ook een graveerteam aan het werk. Binnen twee jaar zal het team alle huishoudens in deze stad de mogelijkheid bieden waardevolle spullen te graveren. Kosteloos leent te politie een kof fertje met graveerbenodigheden uit. De wijk De Gorzen is nu afge rond. „We krijgen heel veel en thousiaste reacties. Ook nu nog. dus het is niet alleen omdat het nieuw is," aldus een van de men sen van het graveerteam. Zy deel den zaterdag ook informatie uit voor mensen die op vakantie gaan. Behalve de uitleg over hoe je je huis het best kan achterlaten wanneer je met vakantie gaat. deelden zij de zogenaamde va- kantiekaart uit. Als daarop de va kantieperiode wordt ingevuld, houdt extra toezicht op de onbe woonde woning. Maassluis - De bedrijventerrei nen Kapclpolder en Nieuwe Wa terweg in Maassluis moeten hoog nodig worden voorzien van een adequate beveiliging om de toe nemende criminaliteit een halt toe te kunnen roepen. Dat is ge constateerd uit de resultaten van een enquête die onlangs in op dracht van de Industriële Kring Maassluis (IKM) door een onder zoeksbureau is uitgevoerd. Van 14 maart tot 26 april is door InterVien Management Consul tants uit Capelle aan den IJssel bij de ruim zeventig bedrijven on derzoek verricht naar de aard en omvang van de criminaliteit en de mate van getroffen beveili gingsmaatregelen. Ook is ge vraagd of er interesse bestaat voor deelname aan een gezamen lijk preventieproject. Een aan zienlijk deel van de Maassluise ondernemingen, zo is gebleken, vindt dat de handen ineen moe ten worden geslagen om tot een beveiligingsapparaat te komen. De resultaten van die enquête worden vanavond bekend ge maakt tijdens een voorlichtings bijeenkomst. Tevens wordt in zicht gegeven in de mogelijkhe den en kosten om permanente be veiliging op de bedrijventerrei nen te realiseren. Het is de bedoe ling door permanente bewaking en het geven van preventie-advie zen aan de ondernemers een eind te maken aan de vele brandstich tingen, inbraken en vernielingen die op de teireinen worden ge pleegd. Eén van de mogelijkhe den om de Kapetpoider en Nieu we Waterweg te beveiligen is het inzetten van toezichthouders. Door Ben van Haren Vlaardingen - Het consulatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) aan de Mozartlaan in Vlaardingen wordt bedreigd met sluiting. In de serie bezuinigingen, die het Boumanhuis door te ruglopende rijkssubsidie gedwongen is uit te voeren, is ook de opheffing van het regionale consultatiebureau voor Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland opgenomen. De Geneeskundige en gezond heidsdienst Nieuwe Waterweg- Noord is niet gelukkig met deze beslissing en onderneemt pogin gen om met gemeentelijke subsi dies en andere bijdragen het bu reau in stand te houden. Een po ging om financiële steun te ver werven bij het ziekenfonds DSW heeft geen resultaat gehad. Directeur mr. E. S.A. van der Meer van de GGD NWN heeft zijn collega van de GGD in Rotter dam, F. Sturmans, in een brief ge vraagd het belang van een regio naal consultatiebureau bij het Boumanhuis onder de aandacht te brengen. Hij vraagt zich in die brief af of de bezuinigingspijn wel eerlijk ge noeg wordt gespreid. „Weliswaar bezuinigt het Boumanhuis elders in de Rijnmond ook, maar alleen in de regio NWN gaat een voorzie ning geheel dicht," schrijft Van der Meer. Het Boumanhuis heeft laten we ten, dat de drie betrokken ge meenten. Vlaardingen. Schiedam en Maassluis, uit eigen kas geld beschikbaar zullen moeten stel len om deze voorziening van het Centrum voor verslavingszorg Zuid-Holland-Zuid in stand te houden. De vraag aan gemeente lijke zijde en bij de GGD NWN is dan of het geven van subsidie ook betekent, dat dan invloed is uit te oefenen op het verslavingsbeleid in deze regio. Het CAD in Vlaardingen is vol gens de GGD een belangrijke laagdrempelige voorzieningen voor verslaafden uit de regio. Vo rig jaar kwamen 642 verslaafden aan alcohol drugs of medicijnen bij het bureau langs. Hiervan kwam 42 procent uit Vlaardingen, 34 procent uit Schiedam en 15 procent uit Maassluis. Het consultatiebureau voor de re gio Waterweg kost het Bouman huis jaarlijks ruim 500.000 gul den. Hierop wil de Rotterdamse stichting bijna de helft bezuini gen door het consultatiebureau op te heffen. In plaats hiervan zouden dan spreekuren komen van personeel van het op Rotter dam terug te trekken CAD in de kantoren van het RIAGG of bij de GGD in het Waterweggebied. Handhaving van de bestaande si tuatie is alleen mogelijk als de drie gemeentebesturen besluiten om gezamenlijk jaarlijks 230.500 gulden aan subsidiegeld neer te tellen. In het overleg van de GGD NWN met het Boumanhuis en de voor de verslavingszorg in de gehele Rijnmondregio verantwoordelij ke GGD Rotterdam is inmiddels ook een tussenvoorstel op tafel gekomen, waarbij de drie Water weggemeenten slechts de helft van het tekort hoeven te betalen. In dat geval zal een van de nu bij na zes volledige arbeidsplaatsen van het Vlaardingse consultatie bureau geschrapt worden en trekt het CAD in bij RIAGG of GGD. Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - Soms hebben de kleinste berichtjes in de krant de grootste gevolgen op een mensen leven. En wat zo angstaanjagend is: het kan iedereen overkomen. In 'Een rode BMW van Theater groep Schmieren gaat het over verkrachting en mishandeling, maar ook over vurig verlangen en knagende schuldgevoelens. Ger van Veen schreef het stuk. Dirk Tempelaar regisseerde bet. Oorspronkelijk bestaat 'Een rode BMW' uit twee monologen die Van Veen voor de voorstelling, die Schmieren dit weekend in de Harmonie speelde, als het ware in elkaar heeft geweven. Het toneel is denkbeeldig in tweeën gedeeld. De twee acteurs zien elkaar niet. ze praten niet met elkaar en ra ken elkaar niet aan. ook ai staan ze vlak bij elkaar. Om beurten vertellen zij over hun leven. De voorstelling begint met een dia-serie waarin Frank met het portier van zijn rode BMW onbe doeld Eva tegen de grond slaat. De aanvaring leidt tot diverse af spraakjes en wat natuurlijk niet uit kon blijven gebeurt: de twee krijgen een romance. Dat is waar de beelden stoppen en de voor stelling begint. In een eenvoudi ge woonkamer wacht Eva wanho pig op haar minnaar, smachtend, bijna neurotisch. Hij had immers beloofd haar op te komen halen in zijn rode BMW voor een tripje naar Aruba. Aan de andere kant van het toneel zien we macho Frank in de weer met de vrouwen op de tennisbaan. Maar het zou Schmieren niet zijn als daar niet iets meer achter zou zitten. Zo zijn Eva en Frank alle bei getrouwd en hebben zo hun eigen niet mis te verstane verle den. Zij wordt mishandeld door haar man. Voor de buitenwereld zijn zij nog altijd 'dat leuke stel', niemand heeft het geringste ver moeden dat Eva wordt geslagen en gekleineerd door haar 'liefheb bende echtgenoot'. Haar enige bondgenoot is Jojo, haar goudvis. En dan Frank. Zijn vrouw is ver kracht toen hij zonodig in zijn BMW naar de tennisbaan moest toestand naar het Holy- ziekenhuis gebracht, waar hij en kele uren la ter overleed. Foto Roel Dijkstra terwijl hij er op vijf minuten lo pen vandaan woont. Hij verdrinkt in zijn schuldgevoelens, alles is 'ie kwijt. Hij verlangt naar zijn vrouw, maar hij is zo bang voor haar geschreeuw en haar afwij zing. En nu loopt 'ie in de hoeren- buurt, heeft hij gelogen tegen Eva en vraagt hij zich af: ben ik wel een goede vader? Als hij op een mooie dag met zijn zoontje de eendjes gaat voeren en 's middags uitgelaten thuiskomt, heeft zijn vrouw zelfmoord gepleegd, een dramatisch hoogtepunt van de voorstelling. Voor kippevel zorgt een afvaardiging van een Rotter dams gospelkoor tijdens de be grafenis. Ook de Berry Lussen- burg, die van Frank een prachtig type maakt, ontroert. Hij is een rokkenjager maar uiteindelijk een mens van vlees en bloed. Jammer dat het verhaal van Eva, een knappe rol van Leontine van der Sloot, daardoor iets naar de achtergrond verdwijnt. Regisseur Dirk Tempelaar heeft van 'Een ro de BMW' een originele voorstel- ling gemaakt met live muziek en 'lichtbeelden. Het is een mooi ver haal, maar mist in het begin de nodige vaart. Naarmate het stuk vordert vallen de stukjes in elkaar en confronteert het je met de har de werkelijkheid. 'Een rode BMW' is een serieuze voorstelling waarin ruimte is voor gevoel. Door Jclle Gunneweg Schiedam - Zelden zal zo weinig moeite gedaan hoeven te worden om van kunst te kunnen genie ten. Eén ritje met tramlijn 1 in Schiedam is in de maand septem ber voldoende om verrast te wor den door (groen)objecten langs de tramrails tussen de Broersvest cn de keerlus in Spaland. Vijftien kunstenaars hebben zich laten in spireren door het reeds aanwezi ge groen, het resultaat is na de zo mer te zien. Het zogenoemde Tram Plus-pro- ject maakt onderdeel uit van een reeks aan activiteiten die in sep tember in Schiedam plaats vin den in het kader van de Provin ciale Kunstestafette van de Cultu rele Raad Zuid-Holland. Elf middelgrote steden uit de provin cie nemen aan deze jaarlijks te rugkerende estafette deel. Dit jaar is het thema van de estafette 'kunst in de openbare ruimte', waaraan elke stad gedurende een maand aandacht zal besteden. De gemeente Schiedam heeft voor het plaatselijke aandeel sa menwerking gezocht met Stich ting Kunstwerkt. Gekozen is om in dc eigen stad de nadruk te leg gen op groenvoorzieningen. Voor het Tram Plus-project zijn zo doende vijftien Kunstwerkt-deel- nemers benaderd, die straks met hun werk inspelen op het reeds aanwezige groen. Ook worden in stallaties gemaakt in het water of wordt er met de gemeentelijke af deling Groenvoorzieningen en Natuur een nieuwe groenstruc tuur aangelegd. Henny van Leeuwen van Stich ting Kunstwerkt wil niet nader in gaan op de reeds ingediende plannen. ,.Het moet tot septem ber een verrassing blijven hoe en wat er precies gaat plaatsvinden. Wel zal binnenkort een deel zicht baar zijn: voor sommige installa ties is het namelijk noodzakelijk dat nu al planten of zaden de grond ingaan wil er in september iets zichtbaar zijn. De gein bij dit project is dat het succes mede af hankelijk is van het klimaat. Mocht het weer deze zomer tegen zitten, dan komt het Tram Plus project er heel anders uit te zien dan oorspronkelijke de bedoeling was." De initiatiefnemers hopen dat tij dens de kunstroute met de tram ook het oog van de reizigers zal vallen op andere reeds aanwezige groenvoorzieningen in de stad. ..De aangebrachte kunst moet een prikkel zijn voor de Schiedammers om de eigen om geving als minder vanzelfspre kend te beschouwen," verwoordt Van Leeuwen de achterliggende gedachte. Ook bij drie exposities in de Grote Kerk en de galeries Moesman en Bothof Modern Art wordt de na tuur als uitgangspunt genomen, vandaar dat is gekozen voor de gezamenlijke titel Flower Power. Werk van kunstenaars die als in spiratiebron de natuur hebben of vaak kunst in de openbare ruimte maken, wordt in deze exposities tentoongesteld. Henny van Leeu wen: „Naast een groot aandeel plaatselijke kunstenaars zullen ook vakgenoten uit de estafette steden worden benaderd. Daar naast wordt gezocht naar een be kende naam uit de kunstwereld, als mogelijke publiekstrekker." De derde activiteit van de Kunstestafette die nu reeds be kend is. is de Muppie-kunst. The ma van dit onderdeel is bloemen. In tegenstelling tot eerdere jaren wordt nu slechts één ontwerp uit gekozen voor plaatsing in de re clamezuilen. Een afzonderlijke commissie met mensen uit de kunst- en groenwereld kiezen binnenkort het definitieve ont werp voor het affiche. Een 30-jarige inwoner van Maassluis is zaterdagoch tend verdron ken. Het slachtoffer verloor op de Maasstuïsse- weg/Rozen- laan de macht over het stuur van zijn be stelbus, reed tegen een stoeprand en belandde in het water van de Noord- vliet. Zijn 19- jarige vrouw die naast hem zat, kon op ei gen kracht op de kant ko men. Duikers van de Vlaar dingse brand weer haalden de bestuur der uit het wa ter. De man werd in zorg wekkende Vlaardingen - Van de ruim zes miljoen gulden van het rijksbud get voor sociale woningbouw, die Vlaardingen ter beschikking krijgt voor 1994, kan het slechts de helft verdelen. Drie miljoen gulden blijft dit jaar onbenut omdat hiervoor geen bouwplan nen aanwezig zijn. Van de rest gaat het grootste deel naar projecten van de Stichting Woningbedrijf Vlaardingen (WSV) en Patrimoniums wo ningstichting (PW). Ook is geld uitgetrokken om vijf tien huurwoningen van particu liere eigenaren van voor 1946 te verbeteren. WSV krijgt subsidie voor de bouw van 52 woningen in de Bab- berspolder en voor 50 woningen bij het bejaardencentrum Valken hof in de Westwijk. Van PW zijn de plannen voor de bouw van 42 woningen aan de Spoorsingel en voor 24 woningen aan de Van Riebeeck straat (ach ter het Weeshuis) voor subsidie aangewezen. De subsidies, van gemiddeld 20.000 gulden, bestaan uit jaar lijkse bijdragen in de financie ringskosten, toeslagen voor kwa liteitsverbetering, voor huurver- Iaging en voor bijzondere omstan digheden. De zestiende Landelijke Fietsdag heeft ook deze jaargang weer vele fietsers aangetrokken. Het mooie weerzorgde in Schiedam zelfs vooreen record aantal deelnemers. De driehonderd beschik bare routebeschrijvingen waren in een m um van tijd verkocht zodat de fietsers die zich wat later in de ochtend bij het ANWB-kantoor meldden, zonder kaart op weg moesten. Zoalsgebruikelijkstonden de molens centraal. Het malend korenmolenmuseum De Palmboom in Schiedamen de Vlaardingse molen Aeolus waren opengesteld voor publiek entrokken velebezoe- kers. Ook molen De Hoop op de MaassluiseZuiddijk kreeg veel bekijks. Regelmatig stapten sport- ievelingen van hunfïetsom het karakteristieke bouwwerk tebekijken. Foto Dennes van DerWei/Roei Dijkstra

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1